GEMENGD NIEUWS. «Hel is bij nader onderzoek zeer wel mogelijk dat het de meeste aan beveling verdient, dat de te ont werpen stoomvaartverbinding met Delagoa Baai niet begint in Neder land maar of te Aden öf te Obok (Fransche kolonie tegenover Aden), zoodat men eene verbinding krijgt Amsterdam—Genua—Aden (Obok)— Delagoa Baai met de Maatschappij «Nederland", en eene Rotterdam MarseilleAden (ObokDelagoa Baai met de «Rotterdamsche Lloyd". Natuurlijk moeten dan te Aden of Obok overlading van passagiers en post plaats hebben van en naar Delagoa Baai. Dan zouden vermoede lijk twee a drie stoomschepen voor de vaart Aden (Obok)Delagoa Baai voldoende zijn. Iri dit geval zou dan eene wekelijksche postverzending ge schieden: terwijl het voor de passa giers naar Zuid-Afrika gemakkelijk is te Amsterdam of Rotterdam aan boord te kunnen gaan. Bovendien zouden de Stoomvaart- en de Kolo nisatie-Maatschappij op die wijze elkaar de hand kunnen reiken, zoodat de gecharterde booten onnoodig waren." Wat het koloniseeren betreft, acht de heer Van Urk noodig een vast fonds voor het oprichten en instand houden van eene maatschappij, welker doel moet zijn landbouwende koloniën in de beide republieken te stichten ongeveer in den trant van de Duit- selre kolonie te Luneburg, district Utrecht aan de Pongolarivier. «Eene leening moetgesloten worden, ter verkrijging van eigendommen tot landbouwende koloniën gemaakt. Jaarlijks moet een goed aantal land bouwers b.v. 500 tot 1000, naar die koloniën worden uitgezonden, aan dezen natuurlijk vrije overtocht en een weekloon worden verschaft. Deze landbouwers zullen moeten zijn krach tige jonge mannen en gehuwden met een of meer zoons. Op elke kolonie moeteen besturend directeur- administrateur werkzaam zijn, ten volle vertrouwbaar, die den Zuid- afrikaanschen landbouw kent, enz." Wie daartoe wil medewerken, zeilde zijn naamkaart aan den lieer Kamer- lingli Onnes of aan den heer D. R v. Urk, Kalverstraat 61, bij wieneen beperkt schema eener kolonisatie- maatschappij verkrijgbaar is. -Aan de vele klachten over de bepalingen omtrent hetgeen al of niet op de voorzijde van briefkaarten mag worden gedrukt, is thans te gernoet gekomen. Het volgende is hieromtrent be paald De voorzijde van de briefkaarten is alleen bestemd voor de frankeer zegels, voor de aanwijzingen, welke op den postdienst betrekking hebben (aangeteekend, bericht van ontvang en zoo voort), en voor het adres, dat geschreven of, door middel van eene strook van ten hoogste twee bij \ij( centimeters, opgeplakt kan worden. Bovendien mag de afzender op de voorzijde, hetzij in schrift, hetzij door middel van eenen stempel of eenige andere typografische bewerking, zijnen naam en zijn adres vermelden. Plaatjes of bekendmakingen mogen op de voorzijde van de briefkaarten worden gedrukt, mits zij in geer. enkel opzicht de duidelijke aanwijzing van het adres en de plaatsing van de stempels en aanteekeningen van den postdienst belemmeren. Met uitzondering van de frankeer zegels en van de hooger bedoelde strook voor het adres, mag geenerlei voorwerp bij de briefkaarten gevoegd of daaraan vastgehecht worden. Op briefkaarten, gebezigd tot het aanbieden van een over te seinen telegram of tot het geven van kwij ting, mogen de noodige telegramze gels, respectievelijk plakzegels, aan de achterzijde worden vastgehecht. Het is den afzender van een brief kaart met betaald antwoord geoor loofd om, hetzij in schrift, hetzij door opplakking van een strook, zijn naam en zijn adres op de voorzijde van het voor antwoord bestemde ge deelte te vermelden. Het is voorts geoorloofd briefkaart formulieren te bezigen, welke niet van Rijkswege zijn uitgegeven, mits zij met de van Rijkswege uitgegevene overeenstemmen, wat betreft de af metingen en de stevigheid van het papier, en op duidelijk leesbare wijze, op de voorzijde bovenaan, in het midden, het woord «briefkaart dra gen. Gelijktijdige vermelding van een daarmede overeenkomende uit drukking in een anderen taal is toe gelaten. Een ellendeling. Het Haagsche «Dagblad" schrijft: Wij hebben van een laaghartige daad bij gelegenheid van het spoor wegongeluk te Capelle geen melding gemaakt, wijl het feit ons ongeloo- felijk voorkomt. Van meerdere zij den wordt bevestigd, dat mej. Vürt- heim, die tot de ernstig gekwetsten behoort, langs den spoordijk liggen de, de hulp van een manspersoon inriep, om haar schoenen los te ma ken, orndat die knelden. Hij ontnam haar evenwel haar gouden armband en wilde zich ook meester maken van haar gouden engagementsring Door het dichtknijpen van de hand belette zij zulks met alle krachtsin spanning, waarop de onverlaat zich verwijderde, orn wellicht bij ande ren of op lijken zijn slag te slaan. Mej. V. heeft in het ziekenhuis ver klaard, den roover te zullen herken nen. Hij was als welgesteld land bouwer gekleed. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de gelegenheid tot verzending van brieven en andere stukken naar Transvaal en Oranje- Vrijstraat op 23 November e.k., langs den weg van Marseille, met den trein van 6.7 a., van Amsterdam naar Antwerpen. In vele dorpen van Maas en Waal werd in de laatste jaren veel geld verdiend met mandenmaken voor kunstboter-fabiieken. Doordien nu de levering van margarine aan Engeland zeer verminderd is, ligt ook het mandenrnaken bijna stil hetgeen, vooral in dezen tijd van het jaar, zeer te bejammeren is. Den 30 dezer keert het Hof weder naar de Residentie terug. Uit Atjeh wordt geseind Majoor P. H. van der Wedden heeft een heuvelstelling van den pretendent- sultan, Panglima Polim en het hooid van Peusangan bezuiden TjotPiaan gevallen. De vijand, die vele repeteer- en andere geweren had, vluchtte na een hardnekkig gevecht, met achterlating van 12 dooden. Aan onze zijde werden 3 minderen gedood, kapitein H. T. van IJsseldijk ernstig en 0 minderen licht gewond. Bij een verkenning, die den vol genden dag plaats had, werden van den vijand 4 gedood en 11 gevangen gemaakt De hoofden zijn nu naar de Gajoe- landen. Cathariiia Beersnians. t Op ruim 54-jarigen leeftijd is te Rotterdam na een vreeselijk lijden gisteravond bezweken,Neerlandseerste tooneelspeelslermevr. Cathai ina Beers- mans. Want al was zij te Turnhout in België geboren en al noemde zij zich gaarne het «kind uit de Kem pen", haar jarenlange verbintenis aan onze eerste tooneelgezelschappen maakte haar tot een der onzen en we zijn trotsch op haar geweest, als was zij in ons midden geboren. Vandaag volstaan wij met de her innering, dat Beersnians, in de school van Victor Driessens opgevoed, dooi en met hem in Noord-Nederland be kend werd. Haar eerste rol van beteekenis, waarmee zij voorgoed haar naam hier vestigde was Fer- nande, die zij bij Albregt en Van Ollefen creeërde in een tent in de Plantage, ongeveer op de plek, waar nu de huizen tegenover den Park schouwburg staan. Dat was in den zomer van 71. Daarna trad zij onder Driessens te Antwerpen op. In Rotterdam viel de aandacht voor goed op haar, toen zij met haar vorstelijke gestalte en koninklijk geluid en breede gebaren koningin Louise in Vorstenschool speelde. In '77 kwam zij voor goed bij Le Gras, Van Zuijlen en Haspels en zij bleef bij Le Gras en de Has pels tot het laatst. Van dit gezelschap was zij jaren de eerste vrouw en het glanspunt, allen om haar heen bezielende met den gloed en den hartstocht, die zij zelf voor haar kunst gevoelde. Niet alleen voor het Rotterdamsche gezelschap, doch voor de geheele Nederlandsche tooneelspeelkunst is het heengaan van Trinet, zooals haat- vrienden haar bij voorkeur noemden, een smartelijk verlies. Staatspensioen voor iedereen. Bij een bespreking van de brochure der heeren Wieringa en Boswijk, waarin zij voorstellen aan iedereen op 60-jarigen leeftijd een toelage van f I per dag te verstrekken, wordt in het Nieuws van den Dag o.a. gezegd De vrijgevigheid der schrijvers is waarlijk vel wat al te groot. Men telt thans plm. 300,000 Nederlanders boven 65 jaren (de grens van 60 jaren geven de statistische cijfers niet). Tegen f 1 per dag zal de uitkeering dus per jaar bijna 110 millioen gul den kosten, terwijl de Rijksinkomsten uit directe- eriindirectebel., accijnsen en in- en uitvoerrechten (aan hoofd som en opcenten) plm. 107 millioen gulden bedragen. Een verdubbeling der belastingen ware dus noodig. Wel zouden* uitgaven, die thans ge daan worden, kunnen vervallen, b.v. de kosten der oude-mannen- en vrou wenhuizen Deze laatste bereiken echter, met inbegiip van die der weeshuizen, nog geen 15 millioen per jaar. Men moet toegeven, dat tegen het door hen verdedigd voorstel in be ginsel geen bezwaar behoeft te beslaan de wetgever is, als orgaan der volks gemeenschap, volkomen bevoegd te bepalen, dat ieder burger van zekeren leeftijd een uitkeering zal ontvangen, die allen te zamen zullen opbrengen. Ons volk is echter waarlijk niet rijk genoeg om zich een dergelijke luxe te verooi loven! Tevergeefs zal men trachten, gron den te vinden voor een recht van den arme om te worden ondersteund, maar ons aller plicht om de armoede te bestrijden staat vast. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artifieieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove mensehen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunners- bcet, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Op uitnoodiging van het hoofd bestuur van den Nederlandschen Militairen Bond, hebben zich een 40-tal onzer beste schilders, dichters en schrijvers bereid verklaard, tot het samenstellen van een album ter her denking van zijn vijf-en-twintig jarig bestaan. Dit album, ten voordeele van dien bond uitgegeven onder den titel «Onder Neerlands Vlag", belooft dus een waar prachtwerk te worden, het geld overwaard. Zij die den bond in zijn edel pogen, het stichten en in stand houden van militaire Te Huizen, willen steunen, bestellen dus een exemplaar in pracht band a f 6.90 Bestellingen worden o.a. aangeno men in Slothouwer's Boekhandel. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e Militaire arrondissement te Arnhem, van den 17 November 1899, is L. J. H. van H. gewezen muzikant bij het 5e Regiment infanterie, schul dig veiklaard aan: Eerste desertie in tijd van vrede, door zonder verlof langer dan twee dagen (bijna 12 ja ren) afwezig te zijn van zijn korps, zonder de reden zijner afwezigheid ten genoegen des rechters te bewijzen, opgevolgd door arrestatie, en veroor deeld tot eene militaire detentie van drie maanden en in de proceskosten. De eerste luitenant D. Postma, welke onlangs van de detacheering bij het Leger in Oost-Indiè hier te lande is teruggekeerd, is door den Minister van Oorlog ingedeeld bij het 5e Regi ment infanterie, alhier in garnizoen. De sergeant II. J. Verkouw van het 5e Regiment infanterie wordt ge detacheerd bij het vaste kader van het Koloniaal Werfdepot te Harder wijk. De dirigeerend officier van ge zondheid 3e klasse W. H. L Borger- liolT Mulder, chef van het Militair hospitaal alhier, is aangewezen om het volgende jaar te Parijs deel te nemen aan het Congres tot unificatie van de militaire geneeskundige statistiek. Bij de Zaterdag ten overstaan van architect Kroes gehouden aanbe steding \an het bouwen eener Pastorie met kerk-ingang, op den hoek van Zand en Sint Agatha-straat, werd ingeschreven door de heeren: A. H. Noorman, te Zwolle, f9867; J. C. van Eybergen, alhier, f9835W. van Achterbergh, alhier, f8988 G. Prins, hier, f8885; C. J. Kuntz, alhier, f8650; G. Wassink, alhier, f7890. Gegund aan den heer Prins. In de Maandagavond gehouden algemeene vergadering van Patri monium kwam ook op de agenda voor «Bespreking ambachtsschool". Bedoeld punt lokte een zeer breed voerige discussie uit. De voor ditmaal nog al druk bezochte vergadering, besloot met op twee na algemeene stemmen toe te treden als lid van de vereeniging voor ambaehtsonderwijs. Medegedeeld werd dat aan de beurt van aftreden waren de 11.H. J. van Diggelen en J. C. van Es als leden van het bestuur, J. R. van 't Hof en K. Kok als leden van de commissie van adres en F. Boerwinkel als lid van het ondersteuningsfonds. Zondag 26 November a.s zal op het sportterrein te Oud-Leusden een belangrijke voetbalwedstrijd plaats hebben tusschen de A. F. C. Quick en haar zustervereeniging uit Bussum. De strijd beloofd zeer spannend te worden, daar beide vereenigingen in sterkte tegen elkaar opwegen. Aan vang twee uur. Bunschoten. De inzameling voor Transvaal, alhier en te Spakenburg gehouden, heeft opgebracht f604,81. Na aftrek van de noodzakelijke onkos ten, zal een bedrag van f 600 kunnen worden overgemaakt. Het Comité brengt een woord van dank aan allen, die hunne bijdrage, op de meest welwillende wijze schon ken en stelt zich gedurende den gan- schen oorlog beschikbaar tot het in ontvangst nemen en overmaken der gelden, die soms, ook na de inzame ling, nog worden bestemd voor onze strijdende stamgenooten Men wende zich dan tot een der Comité-leden. Zooals bekend is, zijn tot bestuurs leden gekozen de heeren A. Kuijper Boone, voorz.R. Los, secretaris; C. J. Duijst, le penningm.R. Nagel Mz., 2e penningm. Moge ook bij den voortduur do belangstelling in deze zaak blijken door het schenken van ruime bijdra gen, die nog zoo noodwendig vereischt worden. 362e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 20 en 21 Nov. (1000 loten.) Ten kantore van den collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 2670. Prijzen van f 20. 2108 2121 2122 2260 2275 2283 2579 2591 2593 2619 2652 2661 6061 6094 6097 6105 11223 11227 11245 11251 11265 13847 13872 13874 14687 14688 14700 14712 14713 16801 16818 16821 en 20093. Te zamen 34 prijzen. De Maliebaan te Utrecht onder vindt vooral in den laatsten tijd op gevoelige wijze de gebreken var, den ouderdom. Gebeurde het vroeger ettelijke malen, dat de eeuwenheu gende linden door storm of bliksem stralen werden geveld, toch hielden zij voor het meerendeel nog stand, terwijl de boomen welke door inre genen hier en daar vermolmden, met blikken platen werd «verbonden". Sedert eenige jaren echter is men van stelsel veranderd. Het plantsoen- toezicht heeft achtereenvolgens de aan ouderdoms-zwakte lijdende linden vervangen door jeugdiger exemplaren, welke, reeds forsch van stam, niet al le jong stonden tusschen de grijs aards in hunne nabijheid. Thans is wederom een groote oprui ming gehouden. Groote gapingen zijn ontstaan, en zoo ziet de oude paradelaan van het wandelgrage pu bliek dat vooral 's Zondags de «Baan" op en neer wandelt er op het oogenblik eigenlijk droevig uit. Men hoopt echter door een doel matig rooien en aanplanten de lom merrijke zes rijen breede alleen niet te behouden, maar haar vooral een blijvend bestaan te verzekeren, het welk misschien eeist door het nage slacht naar waarde zal worden ge- geschat, doch nu reeds iets goeds belooft. De kampplaats bevindt zich achter Buttes-Chaurnont, kleine heu veltjes in het noordoosten van Parijs. Engelsche soldaten, duidelijk te her kennen aan hun roode uniformen, nemen in stormpas een der heuvels. Aan hun hoofd rijdt een generaal, die zijn soldaten door kreten en drukke gebaren aanvuurt. Op den top van den heuvel bevindt zich een Boerenaldeeling om twee kanonnen geschaard, in woedend gevecht met de aanvallers. Plotseling verheft de Engelsche generaal zich in zijn stijg beugels, hij drukt de hand tegen de borst, stort achteruit van zijn paard; de soldaten snellen hem ter hulp, tillen hem op en dragen hem van het slagveld weg.... «Wat gebeurt hier toch?" vragen de verbaasde voor bijgangers. «Wat hebben die Boeren en Engelschen hier in Buttes-Chau- mont te doen?" Intusschen is de doodelijk-gewonde generaal opgestaan en wandelt weg, in gezelschap van nog enkele zwaar gewonden liet zijn zegt de Matin niet anders dan een troep kerels, die voor den photograaf poseeren. Een geïl lustreerd blad voelde de behoefte zijn lezers eenige gebeurtenissen van het krijgstoonee! in Zuid-Afrika onder de oogen te brengen en een handige photograaf heeft er dit op bedacht. Hij huurt een aantal leegloopers, steekt ze in Engelsche en Boeren- uniformen, brengt ze naar een ter rein, dat geschikt is als achtergrond, stelt de twee vijandelijke legers op ende strijd kan beginnen. Dan neemt hij «momentopnamen", die zijn blad met graagte reproduceert voorziet van sensationeele bijschriften als «Dood van generaal Synions, naar een opname van onzen specialen correspondent." Zoo iets noemt men de wonderen der photographie. De beul van Weenen. Oom Karl, de beul van Weenen, is gestorven. Hoewel deze lugubere ambtenaar van 1899 drie-en-veertig misdadigers naar de andere wereld had geholpen en vroeger toen hij nog adsistent was, bij honderdveer tig terechtstellingen tegenwoordig was geweest, was Karl Selinger zeer gezien in zijn woonplaats Kaiser- Ebersdorf, waar hij het beroep van melkboer uitoefende. De man kon zich roodboos maken, wanneer men in de kroeg toespelingen op zijn be roep maakte. Als hij in functie was zag hij er zeer stemmig uit, rok, witte das en zwarte handschoenen. Lord Ashbourne's portefeuille verloren. In het Dublin Castle en Irish Office te Londen heeft men zich zeer onge rust gemaakt over het zoekraken van een brieventasch van lord Ash bourne, die behalve andere belang rijke stukken, een verslag moest be vatten van een der laatste kabinets bijeenkomsten, waarin de Transvaal- quaestie besproken was. Hoe inon ook zocht, men kon geen spoor van den lasch, öf van zijn inhoud, óf van den dief, als hij ge stolen was, terugvinden. Misschien wachten ons nu eerst daags de zoo lang verwachte hoogst belangrijke mededeelingen vanwege de Engelsche regeering. RECLAMES. Van den dood gered. Zijne reis voortzettende was het volgende plaatsje dat door onzen verslaggever na Breda be zocht moest worden, Sliedrechl, in de nabijheid van Dordrecht, een zeer net dorpje aan de Linge gelegen. Heel gemakkelijk was het niet om de familie W. H. de Waard te vinden, daar hem bij zijn aankomst werd medegedeeld, dat er wel een zestigtal personen te Sliedrechl waren die den zelfden naam droegen. Zulks ontmoedigde hem niet, want voorzien van eep goede vi-aagbaak in den mond mocht het hem,gelukken door behulp van een brievenbesteller'de familie de Waard te vinden. Hij bevond zich voor een allerliefste woning alwaar hem de van puds bekende zindelijkheid toe blonk, hij hal het genoegen Mej. de Waard te- ontmoeten en na een paar woorden ge wisseld tè hebbèn om het doel van zijn bezoek bekend te maken werd hij met alle mogelijke beleefdheid verzocht binnen te komen. Na eenige vragen gedaan te hebben omtrent hetgeen hij vernomen had, vertelde Mej. de Waard, omgeven van een talrijk kroost, dat hare dochter, sedert 2 jaren ljjdende was geweest aan Volgens ingezonden portret, bloedarmoede en wel zoodanig dat zij er zoo wit als een geest van uitzag, hetgeen haarman

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2