NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BUITENLAND. No. 2. Zaterdag 6 Januari 1900. Negen-en-twintigate jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. AD YERTENTIËN; Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het blijkt nu meer en meer dat de operaties van generaal French in de omgeving van Colesberg nog alles behalve tot een overwinning der Erigelschen geleid hebben. Hij heeft Colesberg nog niet bezet en de Boeren hebben bun stellingen behouden. De positie van French is, aldus wordt officieel gemeld, onveranderd. In zijn telegram aan de Engelsche regeering. voegt de generaal er bij, dat hy met een kleine versterking wel in staat hoopt te zijn de Boeren uit Colesberg te drijven. Het is echter de vraag of hem dat zal gelukken, want ook de Boeren krijgen voortdurend verster king. De Boerenlezing van den aanval op Colesberg Zondag en Maandag door generaal French ondernomen, luidt, blijkeus een Reufer-telegram uit Pre toria als volgt: »De Engelschen hebben Zondag avond in grooten getale het com mando van Schoeman aangevallen in het district Colesberg en getracht de stellingen stormenderhand te nemen. Zij hebben den volgenden dag den aanval herhaald, maar zij werden gedwongen terug te trekken. De Boeren behouden hun stellingen. De verliezen van de Engelschen zijn onbekend, maar belangrijk." Hieruit blijkt dus dat de Engel schen werden afgeslagen en terug geworpen naar een stelling die zij nu nog bezetten. Erg veilig schijnt het daar voor hen niet te zijn. Voor zich hebben zij de goed gewapende en goed versterkte Boerenlegermacht en verder rondom zich de opstandelingen, want het geheele district Colesberg is afvallig. Daarbij komt dat French een heel eind van zijn basis Naauw- poort is verwijderd zoodat do ver bindingslijn Colesberg-Naauwpoort moeilijk voor de approviandeering vrij te houden zal zijn. Reeds hebben de Boeren den generaal in dat opzicht een prachtigen poets gespeeld, die voor de Engelsche troepen bedenke lijke gevolgen kan hebben. Volgens verschuilende telegrammen in de Londendsche avondbladen is een trein met levensmiddelen, be stemd voor de kolonne van generaal French en opgesteld bij Plowman's station tusschen Rendsburg en Co lesberg, in beweging gebracht door een verrader, zoodat de trein recht naar de Boerenstelling bij Colesberg- junction liep. De Engelsche artillerie, heet het in de telegrammen verder, moest den trein met geschut vernielen, om te beletten dat hij in handen der Boeren viel. Reuter seint uit Naauwpoort echter een eenigszins andere lezing waaruit blijkt dat hij wel degelijk in handen der Boeren is gevallen. Zes-en-twin tig goederenwagens, telegrafeert Reu ter, beladen met levensmiddelen, die hij Rendsburgstation waren geplaatst, kwamen in beweging en liepen de helling af naar Colesberg-junction. Zy derailleerden bij den vernielden duiker tusschen Rendsburg en Coles berg-junction. De boeren begonnen daarop de wagens leog te halen, waarna een tweede trein van Rendsburg werd afgezonden, met een compagnie van het Suffolk-regiment en een aantal Kaapsche inboorlingen om te pogen, de levensmiddelen terug te krijgen. De Boeren openden liet vuur op de Sullolks van Vanderwalk-fontein met geschut en noodzaakten daardoor deze troepen een schuilplaats te zoeken in een nabijgelegen waterbedding. Het vuur van de Boeren werd toen gericht op de beide treinen, waardoor vele inboorlingen weiden gedood Er werden twintig granaten verschoten. De trein met troepen keerde toen naar Rendsburg terug. De verliezen aan Engelsche zijde zijn nog onbekend. Een telegram van gister, melding makende van gevechten rondom Co lesberg duidt zeker op bovengenoemd krijgsbedrijf. Omtrent het succesje van kolonel Pilcher bij Sunnyside behaald en de bezetting door de Engelschen van Douglas in West Griqualand wordt nog gemeld, dat het door kolonel Pilcher verslagen Boerencommando grootendeels uit opstandelingen be stond. De Landdrost van Douglas vluchtte daarop met de bereden op standelingen. De niet-bereden opstan delingen hebben zich, naar gemeld wordt versterkt in een positie nabij de stad. De aan Engeland trouw gebleven inwoners van Douglas bescben de Union Jack nog vóór de aankomst der kolonne van kolonel Pilcher, en haalden de Viijstaatsche vlag neder De troepen werden met groote geest drift ontvangen, voornamelijk toen bekend werd, dat bij de kolonne aan wezig waren de Australische en Ca- nadeesche troepen. De door lord Methuen uitgezonden cavalerie-brigade onder generaal Ba- bington, die in samenwerking met kolonel Pilcher's kolonne was uitge trokken, is nu toch terecht. Zij heeft zich bij de Koodoesdrift aan de Mod - derivier, Westwaarts van de stellingen van lord Methuen opgesteld, waar schijnlijk met het doel een omtrek kende beweging van verdere Boeren- commando's te voorkomen. De cor respondent van de Times te Modder rivier heeft groote verwachtingen van deze operaties in West-Griqualand en voorziet nu ook weldra het ontzet van het door de Boeren belegerde Kuruman. Nu generaal Bulier in Natal zeer veel versterkingen heeft ontvangen in den laatsten tijd hij heeft nu een 30,000 man onder zijn bevelen en ook de belegeringstrein, waarvan de stukken in positie zijn gesteld, is gearriveerd verwacht men spoedig een nieuwen aanval op de Boeren- stellingen aan de Toegela rivier. Deze slag zal allicht beslissend zijn voor den oorlog. Met spanning zien wij den uitslag van dezen ongetwijfeld bloedigen strijd tegemoet. Omtrent Ladysmith deelt de cor respondent der Westminster Gazette mee, dat het bombardement der Boeren in de laatste acht dagen weer in hevigheid is toegenomen. Het vuur der Boeren veroorzaakt groote ver liezen, doch wij hebben hoop, voegt hij er aan toe, het te kunnen uit houden tot aan de aankomst van liet ontzettingsleger. De sterfte ten ge volge van typheuse koorts en dysen terie neemt niet toe. Dit laatste is in strijd met het officieele bericht van generaal White. Volgens diens opgaaf waren er op Januari 71 ernstige gevallen van typhus en dysenterie in behandeling. Naar aanleiding van de berichten in Engelsche bladen omtrent de schen ding der neutraliteit door Portugal zijn in het Portugeesche Hoogerhuis eenige interpellaties gehouden. In antwoord daarop zeide de minister van buitenlandsche zaken, dat het standpunt, door Portugal ingenomen, was om toe te zien, dat geen der oorlogvoerende partijen te Lourenzo Marques hulp of steun zou vinden. De minister zeide geen mededeelingen te hebben ontvangen van den door voer van manschappen of ooilogs- materieel, terwijl elke overtreding van regeeringsbevelen door ambtenaren naar behooren zou worden gestraft. De Minister voegde er aan toe, dat hij geen reden had te twijfelen aan de loyaliteit en de correcte houding van Engeland. Op een andere vraag antwoordende, vei klaarde de Minister lo. dat er bij het tegenwoordige gewapende conflict slechts sprake kon zijn van twee partijen en wel van die, welke er aan deelnemen er, van die, welke er niet aan deelnemen2o Portugal nam er geen deel aan en er waren precedenten om niet uitdrukkelijk zich neutraal te verklaren; 3o. het Engelsch-Duitsch verdrag was een overeenkomst, gesloten tusschen twee vreemde natiën en Portugal had van twee natiën, zooals reeds in de Cortes was medegedeeld, de meest stellige verklaring ontvangen, dat zijn sou- vereiniteit zou worden geëerbiedigd 4o. Portugal kon geen verdragen sluiten zonder voorkennis van de Cortes Het Hooggerechtshof te Parijs ver oordeelde Guérin tot tien jaren op sluiting binnen een versterkte plaats, Lur en Saluces bij verstek tot tien jaren verbanning. BulTet en Déroulède eveneens tot tien jaar verbanning. De twee jaren gevangenisstraf, waar toe Déroulède reeds veroordeeld is, zijn in deze straf begrepen. Het gerucht gaat, dat Buffet naar België zou gaan, Déroulède naar St. Sebastiaan en dat Guérin zijn straf zal ondergaan in een vesting op het vasteland. Ooiu Paul's afkomst. De gevierde president van Transvaal is, volgens J. F. v. Oordt, de afstam meling van een Berlijnsch geslacht. Zijn stamvader is een Jakob Krüger, die in 1686 te Berlijn werd geboren, als zoon van Frans Krüger en Elisa beth Hartwigs. Deze Jacob KrOger trad in dienst van de O.-I. Compagnie, kwam in 1713 naaar het Kaapland en vestigde zich daar. Uit zijn huwelijk met Johanna Kemp had hij acht kinderen, van wie Hendrik Kiügerhet zesde geboren werd op 8 April 1725. Hendiik had een zoon Gert, die op 21 Mei 1750 werd gedoopt, op 12 Nov. 1776 trouwde met Susanna Lacija Buys en woonde te Graaf- Reinet. Hier werd hun een zoon geboren, Steplianus Johanes, die op 15 Maart 1778 werd gedoopt. Dit was de grootvader van oom Paul. Stephanus Johannus Krüger trad op 28 Jannuari 1798 in den echt met Margaretha Steenkamp. Een zijner zes kinderen, Kaspar Jan Hendiik werd geboren in lb04, huwde Elsi Francina Steijn uit Bul- hoek bij Colesberg en vestigde zich daar metterwoon. Op 10 October 1825 werd hun daar een zoon gebo ren, die de namen Sephanus Johan nes Paulus ontving. Dit is de tegen woordige president van Transvaal Een andere lezing omtrent Oorn Paul's afkomst doet echter de ronde in het Anhaltsciie. Volgens deze zou zijn geslacht uit Samlersleben stam men, waar zijn grootvader schoen maker was en woonde in het huis no. 6 in de Schloszstrasse, welk huis nog bestaat Zijn zoon leidde hij op voor koop man, docli deze hield niet van kruk en toonbank en vertrok eerst naar de Aaltmark, dan naar Zuid-Afrika, van waaruit hij zijn ouders een bezoek is komen brengen. Verschillende familieleden van Oom Paul zijn natuurlijk nog in leven o. a. Frau Albert RichterKrüger en Frau GerhardtKrüger, beiden in San- dersleben. Aan de mededeeling van den heer J. F. v. Oordt komt naar onze meening de voorkeur toedie uil Sanderslehen heeft veel van een echt kleine-stads- praatje. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Dat de raadszitting op jl. Woens dag eene bijzondere was, getuigden niet enkel de loopers in vestibule en op de trappen, noch de uitgebreide maatregelen van orde, maar bleek vooral uit het over- groote aantal belangstellenden die de door gaans, buiten de pers, ledige tribune vul den en de aanwezigheid van alle gemeente ambtenaren in de raadszaal zelve, waar wij ook Mevrouw Van Asch van Wijck, de heer W. A. Crooekewit (oud-wethouder) en de heer E. L. H. van Lanschot Hubrecht (oud-raadslid) opmerkten. Het goldtdanook niet minder dan de installatie van den opnieuw tot burgemeester onzer gemeente benoemden heer Jhr. Mr. T. A J. van Asch van Wijck, die velen met ons nu 8 jaren geleden, bij zijne benoeming tot gouverneur van Suriname, slechts noode zagen vertrekken en voor wiens herbe noeming een groot aantal ingezetenen van elke richting en kleur hadden ge ijverd. Te kwart over twee opende de als oudste wethouder in jaren, waarnemend burgemeester de heer E. L. Visser, de vergadering, met een korten heilwensch bij de intrede van het nieuwe kalender jaar. Daarop werden de notulen der vorige vergadering door den secretaris gelezen, onveranderd z. h. st. goedgekeurd. De Voorzitter deelde vervolgens mede dat ingekomen wareneene missieve van Gedeput. Staten in zake de inkomsten belasting, de goedkeuring door hetzelfde college van de pensioensregeling van Ce heer J. M. Thiel leeraar aan de Burger Avondschool, beiden ter secretarie gede poneerd ter inzage voor de leden; een concessie aanvraag van de heeren Bos c.s. tot het aanleggen eener electrische tram van Zeist langs Amersfoort naar Hilver sum, waaromtrent na de indiening der teekeningen zal worden besloten. Nog waren ingekomen: van de Com missaris der Koningin in deze Provincie een afschrift van het Kon. besluit der benoeming van Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck tot Burgemeester van Amersfoort, en een bericht nopens de eeds-aflegging, welke beide missives door den Secretaris werden voorgelezen. De Voorzitter verzocht daarop de heeren Mr. van Zijst, M. van Beek en Mr. Hey- ligers om den nieuwbenoemden burge meester binnen te leiden. Bij diens binnentreden verhieven allen zich van hun zitplaats en sprak de heer Visser den burgemeester toe als volgt: Als oudste wethouder rust op mij de aangename taak u op deze plaats wel kom te heeten. Voor acht jaar verliet u deze plaats, om, vereerd door het vertrouwen van H. M. onze geëerbiedigde koningin, het. bestuur te gaan aanvaarden over een onzer koloniën; nimmer evenwel hebt u opgehouden belang te stellen in en op de hoogte te blijven van Amersfoort. Alle belangrijke besluiten, sedert Uw vertrek genomen, op te sommen gaat niet aan, ik wil slechts wijzen op die betrekkende de inkomstenbelasting en de gemeentegasfabriek. De Gemeente is sedert uw vertrek niet alleen naar het uiterlijke aanzienlijk verbe terd, maar ook in het openbare leven is in uw afwezigheid veel veranderd; maar wat niet veranderd is, is de eendracht welke in dezen Baad heerscht, waar niet voorzitten persoonlijke antipathieën en sympathieën, doch het algemeen belang wordt voorgestaan ook bij verschil van inzicht. Aan iemand van uw kunde, uw werk kracht, uw ervaring behoef ik er niet op te wijzen, dat het Burgemeesterschap vooral in deze Gemeente geen sinecure isdok niet, dat in deze Gemeente vooral de geldmiddelen groote omzichtigheid eischen. Het vorig Bestuur stond dikwijls voor het geval dat gematigdheid in het beheer der financiën veel niet deed uit voeren wat het toch zoo gaarne aanstonds reeds had ter hand genomen. Ik durf u verzekeren dat zoowel de Baad ais de Wethouders ook u gaarne hun medewerking en hun steun zullen geven. Ook zult u leeren waardeeren den steun van den Secretaris. Onder de overige ambtenaren eindelijk vindt u terug een aantal oude, beproefde krachten. Moge het u gegeven zijn, Amersfoort tot verderen bloei te brengen; moge Hooger zegen rusten op uw leven en uw werk. Ik overreik u het teeken uwer waar digheid, verklaar u geïnstalleerd en ver zoek u uw zetel in te willen nemen. Mr. Van Zijst nam vervolgens het woord en zeide: Mijnheer de Burgemeester! Als oudst verkozen lid van deze vergadering zij het mij vergund, u namens mijne medeleden hartelijk geluk te wenschen met uwe benoeming- Indien ooit, dan is op u van toepassing: „On revient toujours ii ses premiers amours." Acht jaren geleden hebt gij ons verlaten en nu komt gij tot ons als Burgemeester terug. Of uwe herbenoeming aan de geheele burgerij aangenaam geweest is, durf ik niet te bevestigen, maar een groot deel althans van de ingezetenen heeft haar met ingenomenheid begroet, gedachtig aan uw activiteit en uw wilskracht en aan de zorg, waarmede gij vroeger de belangen der Gemeente behartigd hebt. Wat dezen Baad betreft, gij zult hier veel veranderd vinden, maar wel magik u verzekeren, dat, waar wij onder uwen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1