NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. lf SCHEURKALENDER Zoolang de voorraad strekt voor 1900, BUITENLAND. No. 3. Woensdag 10 Januari 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. slechts 20 cent Goed voor een a 20 cent. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Grroote letters en vignetten naar plaatsruimte. leveren wij aan onze lezers tegen inlevering van onderstaand bonnetje met bijvoeging van een fraaie met aandeel in ecne groote verloting om fraaie prijzen. Do voorraad is beperkt men haaste zich dus te bestellen. De Uitgever. De onthullingen van de Jnd. Beige omtrent Chambei Iain's medeplichtig- beid aan Jameson's inval hebben, volgens de Manchester Guardian groote sensatie verwekt in Engeland. Het blad meent dat zij zeer zeker van invloed zullen zijn op het lot der regeering. De Westminster Gazelle is van meening dat deze onthullingen nie mand. die van nabij de debatten van de enquête-commissie omtrent Trans vaal heeft gevolgd, zullen verrassen. En zij zullen, meent het blad, dan ook zeker het onderweip van interes sante debatten in het Lagetliuis worden. Ook de bekende redacteur van de Review of Reviews, Stead, bespreekt in een ingezonden stuk in de Morning Leader de onthullingen van de Indé pendance en hoopt dat de oogen van het publiek eindelijk open mogen gaan voor het zien van de oorzaken van Engeland's tegenwoordige ramp spoed. Door den leugen destijds aan te nemen, zegt Stead, dat Chamberlain en liet ministerie van koloniën niets van den Rhodes-Jameson in val afwisten, hebben beide partijen in den staat de natie tot medeplichtige in dien leugen gemaakt. En die leugen wordt ons nu thuis gestuurd. Hij is de eerste geweest van ontelbare andere waar door deze misdadige oorlog is uitge lokt. Waar wij ook heenzien, de suc cessievelijke stappen nagaande, die ons in onzen tegenwoordigen veront rustenden toestand hebben gebracht, overal stuiten wij op een leugen, altijd werd het volk zand in de oogen gestrooid. Doch de grootste leugen was die omtrent den Jameson-Raid waarbij met de grootste koelbloedig heid onrecht werd gepleegd en op de meest cynische wijze het leveren van bewijs door de enquête-commissie werd onderdrukt. Dat was de grootste beleediging aan het geweten van den mensch aangedaan. Daarvoor lijden wij nu en zullen wij steeds meer moeten lijden totdat wij onze zonde inzien en de onschuldige slachtoders van onze misdaad zooveel mogelijk schadeloos stellen. In den Amerikaanschep. Senaat beeft het lid Pettigrew een motie ingediend waarvan de strekking is deregeering der Vereenigde Staten te machtigen haar bemiddeling tusschen Engeland en de Zuid-Afrikaansche Republieken aan te bieden. De democratische centrale commissie te Boston heeft een motie aangeno men, waarin de Boeren worden ge- lukgewenscht met de welgeslaagde verdediging van hun land. Men verzekert dat de Engelsche Regeering heeft besloten tot vorming van een expeditie-leger vari 100,000 man en een algerneene mobilisatie van de vloot om uit de bemanning der schepen landings-brigades te vor men. De officieren van het Kanaal eskader zouden bevel hebben gekregen zich in khaki te kleeden. Een telegram uit Durban zegt, dat generaal Buller thans alle voor hem bestemde troepen heeft, waaronder tachtig stukken veldgeschut en zestig scheepskanonnen. De Matin verzekert dat Engeland twee batterijen kanonnen heeft ge kocht van een fabriek in het Loire- bekken. Het heeft ook getracht stuk ken te koopen bij de fabriek te Creusot, maar een weigerend antwoord ont vangen. De weigering van de Creusotsclie fabriek is gemakkelijk te verklaren, meent de N. R. Cl., omdat deze fabriek (die gedeeltelijk onder staats- conlröle staat) het zware veldgeschut, dat de Roeren met zooveel succes gebruiken en waarvan zij ook het Fransche leger voorzien heeft, enkel mag leveren aan staten buiten Europa. Transvaal kon het dus wel krijgen, maar Engeland niet. Het bericht dat wapenen en ammu nitie in beslag genomen zijn aan boord van een stoomschip in de Theems, is onjuist. De Daily News meldt, dat de achtste divisie zal worden ingescheept, te beginnen op 11 Januari. De Regeering besloot zes nieuwe batterijen artillerie op te richten, die niet onmiddellijk noodig zijn voor den dienst in Zuid- Afrika. Later zullen verdere uitbrei dingen der artillerie plaats hebben. De bladen melden dat de kanon neerboot Harrier te Aden is aange komen uit de Middellandsche zee om mede te helpen bij het bewaken van verdachte schepen. De firma Vickers en Maxim heeft last gekregen tot nader bevel zooveel 4.7 inches en 6 inches snelvuurka nonnen aan te maken als waartoe zij in staat is. De Daily News ontving uit Lady- smith van 2 dezer een bericht dat een krachtige beschieting op Nieuw jaarsdag een aantal huizen tot puin maakte, waaronder ook het hoofd kwartier; een der bedienden werd daarbij gedood. Hoewel er geen weelde heerscht, is het noodige thans nog in voldoende hoeveelheid aanwezig. De organisatie aan liet commissariaat is uitmuntend Er gaat een gerucht, dat lord Methuen ziek is, daaraan schrijft men het ook toe, dat hij aan de Modder- rivier werkeloos blijft. De Times ontvangt uit Lourenzo Marques liet volgende berichtvolgens de Standard and Diggers News be sloot president Steijn zijn Nieuwjaars boodschap aan de Burgers met de volgende woorden«Het volgende jaar zal de Afrikaander Natie vrede en rust genieten. Die vrede zal worden gegrondvest op het feit, dat de vijand die ons onderdrukte en vervolgde gedurende de geheele eeuw, niet lan ger in staat zal zijn onschuldig bloed te vergieten. Moge God in Zijn on eindige goedheid ons deze genade schenken." Voor een zeer ernstige zaak, die veler warme sympathie en krach- tigen steun zal behoeven wordt in de volgende circulaire de aandacht gevraagd. Ondersteuningsfonds voor vrouwen en kinderen hier te lande, van strijders in Zuid-Afrika. Amsterdam, Januari 1900. Het «Nederlandsch Comité voor Transvaal" richt een dringend verzoek tot hel Nederlandsche volk om steun voor genoemd fonds. Niet zonder aarzeling is het tot dezen stap over gegaan. Want er werd reeds veel gegeven. Van allerlei zijden vloeiden giften toe. Groote sommen zijn saam- gegaard. Men mag dankbaar zijn, dat de natie op zoo ruime schaal hare sympathie betoonde voor de strijdende stamgenooten in Zuid Afrika. Maar het is tevens begrijpelijk, dat meer dere stemmen in ons land nu ook met nadruk herinneren aan de velerlei nooden in eigen kring. Toch wagen wij het, nog een beroep te doen op uwe milddadigheid. En dat juist, omdat wij oxize landgenooten niet wenschen te vergeten. Wat is het geval Op onzen Vader- landschen Grond lijden vele vrouwen en kinderen gebrek, omdat hunne kostwinners in Transvaal zonder ver dienste en op het oorlogsveld zijn. Dezen laatste waren, na ons land vóór korteren of langeien tijd te iiebben verlaten, om daar hun brood te verdienen, gewoon om, nadat hun dit was gelukt, geregeld geld naar Holland over te zenden. Daarvan leefden hier de hunnen. Maar thans ontvangen dezen niets. En terwijl zij in angstige spanning omtrent het lot hunner geliefden verkeeren, benauwt hen bovendien het schrikbeeld van de armoede en den honger. Verschillende gevallen van dien aard zijn bij ons bekend. Met het oog daarop heeft ons comité geoordeeld, niet werkeloos te mogen blijven. Het meent hiermede te han delen in den geest van ons volk. Het optreden geschiedt in overleg met de Nederlandsch Zuid-Afrikaan sche Vereeniging, nier steun ons comité dankbaar aanvaardde, maar die zelf deze omvangrijke zaak niet ter hand kon nemen. Want ten eerste zou het haar, bij al haar werk, niet wèl mogelijk zijn, de inkomende aan vragen goed te onderzoeken, wat natuurlijk zal moeten geschieden. Ten tweede is zij niet gerechtigd voor weduwen en weezen van gesneuvelden in Zuid-Afnka, gedeeltelijk aan per sonen hier te lande te schenken. Ten derde dient zij, met het oog op den nood, die reeds in Zuid Afiika bestaat en nog veel grooter dreigt te worden, veeleer op uitbreiding dan op inkrinv ping barer financiën bedacht te zijn. Hare hulp heeft zij echter, voor zoover die mogelijk is, aan ons Co mité toegezegd. Met vrijmoedigheid vragen wij het Nederlandsche volk om geldelijken steun. Het is een schoone taak, om hen, die in pijnlijke onzekerheid om trent het lot en leven hunner kost winners verkeeren, althans nu voor gebrek te vrijwaren en alzoo hun kruis te verlichten. Nooit werd te vergeefs een beroep op de milddadigheid gedaan. Vooral niet wanneer liet de hulp van onze eigen landgenooten gold. Maar zeker allerminst, nu het Hollandsche gezin nen betreft, wier hoofden aan de zijde der Boeren kampen. In dat vertrouwen richt zich het «Nederlandsche Comité voor Trans vaal" tot U mot de bede om krach- tigen steun voor het Ondersteunings fonds voor Vrouwen en Kindoren hier te lande van Strijders in Zuid-Afrika. Alle leden van het Comité wenschen gaarne giften in ontvangst te nemen. Ook de Redactie van dit blad verklaart zich hiertoe bereid. Het Nederl. Comité voor Transvaal. J. E. N. Baron Schimnielpenninck van der Oye van Hoevelaken, Lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Hoevelaken, Voorzitter. Dr. J. Th. de Visser, Predikant bij de Ned. Herv. Gemeente en Lid der Tweede Kanier te Amsterdam, Secre taris. H. J. Meerdamp van Emden, Koop man te Rotterdam, Penningmeester. Jhr. Mr. A. F. de Savcrnin Lobman Lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal, te 's Gravenhage. Prof Mr. W. van der Vlucht, Hoog leeraar te Leiden. Dr. P. J. F. Vermeulen, Lid dei- Tweede Kamer der Staten-Generaal te Amsterdam. Mr. A. F. K. Hartogh, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Graverihage. Prof. Dr. C. Bellaar Spruit, Hoog leeraar te Amsterdam. G. A. A. Middelberg, Voorzitter der Zuid-Afrikaansche Vereeniging te Baarn. Paul den Tex, Secretaris der Z.-Afr. Vereeniging te Amsterdam. Prof. Dr. J. Woltjor, Hoogleeraar, te Amsterdam. Prof. Dr. H. Kern, Voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Verbond, te Leiden. Mr. M. J. C. M. Kolkman, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage. Jhr. Mr. W. C. A. (Alberda van Ekenstein, lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Ekenstein bij Ap- pingadam. G P. Ittman Jr., koopman, Den Haag. B. H. Heldt, Voorzitter van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, te 's-Gravenhage. K. Kater, Voorzitter van liet Ned. Werkliedenverbond «Patrimonium," te Amsterdam. W. A. Genneken, Voorzitter van den Chr. Nat. Werkmansbond, te Rotterdam. W. C. J. Passtoors, Voorzitter van den Roomscli-Cath. Volksbond, te Amsterdam. Het Iloofbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland heeft besloten tot het uitgeven van een periodiek geschriftje, waarin allerlei landbou- wershelangen worden behandeld, en dat den leden kosteloos zou worden toegezonden. Het eerste nummer van dit blaadje is thans verschenen. Daarin wordt allereerst het doel van deze uitgaaf uiteengezet: het zal trachten zoo wordt gemeld de leden op de hoogte te houden van alles, wat voor den practischen landbouwer en vee houder van belang is, om zijn bedrijf zoo winstgevend mogelijk te maken. Verder wordt aangespoord tot een grootere uitbreiding van het ledental der vereeniging. In den inhoud vindt men belangrijke bijdragen tot aan moediging en verbetering der paar denfokkerij, over erfelijke gebreken van paarden, over een wedstrijd van veehouders tot het bijhouden van goede inelklijsten en over de inrich ting van een ijshuis bij zuivelberei ding. De gemeenteraad van Baarn heeft besloten afwijzend te beschikken over de concessie-aanvraag van den heer Bos c.s. tot het aanleggen van een electrische tram van Zeist, Amersfoort, Baarn naar Hilversum. De Raad meende, dat dergelijke snelle vervoer middelen op onze gemeentewegen minder gewenscht zijn, vooral met het oog op de vele zomergasten, die hier stilte en natuurgenot komen zoe ken, terwijl bovendien bij de vele reeds bestaande communicatiemidde len aan een nieuw geen behoefte be staat. Te Amsterdam liep Maandag het gerucht, dat Hr. Ms, Friesland, het oorlogsschip dat te Delagoabaai is gestationneerd, een Engelschen kruiser ia den grond heeft gehoord. De Friesland zou een neutraal schip met averij op sleeptouw heb ben gehad, waarop de Engelsche kruiser zou hebben gevuurd, daarbij de schroef van de Friesland rakende. De Friesland zou daarop terugge- vuurd en den Engelscliman in den grond geboord hebben. Wij geven dit gerucht zooals wij het hoorden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1