GEMENGD NIEUWS. Rijkspostspaarbank. Evenals de vorige jaren is ook dit jaar weder het vaste personeel der Rijkspostspaarbank voor een tijd ver sterkt met een hulppersoneel, welks taak het is mee te helpen aan het bewerken der 765.000 rekeningen courant, die aan het Ceritraal-bureau berusten, en waarop nu bij het begin van het jaar weder de rente moet worden bijgeschreven. Het hulppersoneel bestaat uit mili tairen, in 't geheel 115 man. Daar het vaste personeel ongeveer even groot is, ontbreekt voldoende plaats in het gebouw der spaarbank zelf. Daarom is evenals het voiig jaar de kleine tooneelzaal in den wes telijken vleugel van het Paleis voor Volksvlijt als hulplokaal afgehuurd, waar Donderdag de werkzaamheden zijn aangevangen. Ongeveer medio Januari zullen de werkzaamheden voor het hulpperso neel zijn afgeloopen, het directie-per soneel zal hiermede nog bezig zijn tot einde Februari of begin Maart. De volgende statistieke opgaven kunnen strekken tot het verkrijgen van een denkbeeld omtrent de enor me uitbreiding dezer instelling in den loop der jaren Op 31 Dec. 1881 waren aanw. 22831 rek.-cour. 1886 139989 j> t 1891 319106 d 1896 561989 i) 1897 627-109 1898 693228 -) 1899 ui: 765000 In verband met de door het lid der Tweede Kamer, den heer Van Kempen, ingediende motie, strek kende om door die Kamer te doen uitspreken»dat met het oog op het groote belang van Zondagsrust voor rijksambtenaren, slechts ééne post bestelling op den Zondag wenschelijk is", heeft de directeur-generaal der posterijen en telegrapbie aan de Kamers van Koophandel verzocht hem hare meening te willen doen kennen omtient de vraag: I. Of de tweede postbestelling op Zondag, welke in plaatsen met 15.000 of meer inwoners geschiedt, zonder overwegend bezwaar voor den handel kan worden opgeheven? II. Eventueel of die opheffing mede bezwaar zou ontmoeten, indien de eenige bestelling dan later werd ge steld, in dior voege, dat daarin, be halve posten, welke thans met de eerste bestelling worden besteld, ook worden opgenomen de meest belang rijke posten met de eerste treinen uit de hoofdsteden aangebracht. De eenige bestelling zou dan echter ner gens vroeger dan te 10 a 10 30 plaatstijd kunnen aanvangen. In zijn hierop betrekkelijk schrijven merkt de directeur-generaal op, dat hij zelf in het belang van het personeel, de tweede bestelling op Zondag zeer gaarne zou opbellen, doch dat ver schillende bezwaren redenen waren waarom dat daartoe nog niet werd overgegaan. Spoor wegklachten. Ook de Kamer van Koophandel te Dordrecht heeft besloten aan den minister van waterstaat een adres te richten, inhoudende klachten over de wijze waarop in den laatsten tijd met het reizend publiek door de Neder- landsche spoorwegmaatschappijen wordt gehandeld. De Kamer wijst er op, dat de toestand langzamerhand van dien aard is geworden, dat treinen die op tijd vertrekken uitzondei ingen zijn. Ook beklaagt de Kamer zich over de wijze, waarop door de spoor wegmaatschappijen de goederendienst wordt waargenomen. De Kamer ver zoekt den Minister de maatschappijen zoo spoedig mogelijk te willen nopen tot die maatregelen, welke verbetering kunnen brengen in den onhoudbaren toestand. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Günnees- buky, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De heer J. van der Horst, hoofd der openbare lagere school 3e soort in de Beekstraat, mocht dezer dagen zijn 25-jang amblsfeest herdmken. Wij gelooven ons tot tolk te maken van vele stadgenooten, oud-leerlingen zoowel als van hen die in andere betrekking niet den nobelen humanen man in aanraking kwamen, wanneer wij den jubilaris op dit zilv'ren feest onze oprechte gelukwenschen aanbie den en daarbij den wenscli uitspreken dat het hem gegeven moge zijn, nog een reeks van jaren zijne krachten onvermoeid aan het opvoeden der Amersfoortsehe spes patriae te kunnen wijden. Zondag 14 Januari zal in »De Keizerskroon" des avonds 6 uur een groote openbare vergadering worden gehouden, uitgeschreven door de ver eeniging voor Vakorganisatie, waarin als spreker zal optreden de Heer W. C. Oosterman, met het onderwerp «Organisatie maak macht." In de plaats van luitenant adjudant 11. A. Ruysch Lehmanr, de Lehnsveld, die op dien datum woidt overgeplaatst bij de vestingartillerie, wordt met ingang van 1 Mei benoemd tot luitenant-adjudant van de 2de afdeeling de le luitenant jhr. H. van Beresteyn. De heer L. W. F. Sesseler, chef van het station der 11. IJ. S M. alhier, is bevorderd totstations-chef 2e klasse Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het Vrijdagavond door de heer van Aaken to geven concei t Niet enkel om het daar te smaken kunstgenot verdient de zaal overvol te zijn maar meer nog omdat de geheele opbrengst bestemd is om de studie te behartigen van een welbe kende jeugdige stadgenoot, eene leer ling van de heer van Aaken, die nu het conservatieve te Amsterdam be zoekt. Bij Kon. besluit is aan onzen vroegeren stadgenoot den heer J C. F. Prikken, pensioen verleend als leeraar aan de Burgeravondschool alhier. De heer professor J. C. Dijx- hoorn heeft onlangs, bij de aanvaar ding van het hoogleeraarsambt in de Werktuigbouwkunde aan de Poly technische school te Delft, een belang- lijke rede uitgesproken «Over de theorie der Centrifugaalpompen." Genoemde heer, oud-leerling der Hoogere Burgerschool alhier, heeft dezer dagen van zijn rede een afdruk gezonden aan den Directeur der school met een schrijven waarin Z.H.Gel o.a. verklaart, dat hij «dikwijls met groote erkentelijkheid terugdenkt aan het uitstekend onderwijs" dat hij aan de Hoogere Burgerschool .te Amers foort ontvangen heeft, en de beste wenschen roor de school uitspreekt. Met groote waardeering hebben Directeur en leeraren van vermeld schrijven kennis genomen, terwijl aan het geschrilt een plaats gegeven is in de school-bibliotheek. Het is een treffend verschijnsel, dat zoo vaak oud-leerlingenderlloogere Burgerschool, zelfs tientallen van jaren na hun vertrek, blijk geven de school niet vergeten te hebben. Zoo ontving de school in de Kerst dagen van een harer oud-leerlingen, thans zeeofficier, wederom een bezen ding ethnologische merkwaardigheden uit Japan, Lombok en Nieuw-Guinea, door dien zee-officier aldaar tijdens zijn reizen verzameld. Op deze wijze is er aan de Hoogere Burgerschool reeds een heel aardig ethnologisch museum ontstaan, onder de goede zorgen van den leeraar F. Wessehng. Ritmeester E. W. baron Van der Capellen is van het 2e regiment huzaren te Venloo overgeplaatst naar het le regiment alhier in garnizoen. Luitenant G. J. C. vari Zijl de Jong, die van de Rijschool alhier gedetacheerd werd bij de cavalerie van het O. I. leger, keert in Februari in Nederland terug. Maandagvond vei gaderde «Pa trimonium". De vergadering was goed bezocht. Gekozen werd tot President van het ondersteuningsfonds in plaats van den heer Reeders, J C van Es. Medegedeeld weid dat in het laatst van deze maand de jaarvergadering zal gehouden worden, doch vooraf nog een lezing zal gehouden worden door den heer Mr. B. Gew in, welke hoogst waarschijnlijk zal plaats hebben op Woensdag 24 Januari. Eerbied voor Dickens. De oude gevangenis van Marshausea te Londen, welke Dicuens met zoovtel ingenomenheid heeft geschilderd in little Dorril (kleine Dora), is haar verval nabij. Naar dit hoekje van het oude Londen stroomt jaarlijks een groot aantal bewonderaars en vereer ders van den beminden romanschrijver De voormalige gevangenis, die bo vendien nog een geschiedkundige vermaardheid heeft verworven doordat Dicken's vader voor schulden er in heeft gezeten, heeft in den loop der jaren de meest verschillende lotsver- vvisselingen ondergaan. Eindelijk heeft de Grrna Harding en Co. er een fabriek gevestigd. Uit eerbied echter voor den dichter zijn een aantal cellen niet in gebruik genomen en in den toestand gelaten waarin zij zich be vonden toen kleine Dora haar be woonde. Doch nu moest de fabriek worden uitgebreid en zouden die cellen in beslag worden genomen. Dit verwekte te Londen groote ontsteltenis, algemeen verzette men zich tegen deze heiligschennis en de firma Harding en Co. gaf ten slotte toe en verklaarde, dat zij gemeld deel van het huis onaangeroerd zou laten Een jonge held. Johannes >o..cwens, alsstuurmans- leerling aan boord van het st. Bur gemeester den Tex, waarmede hij zijn eerste zeereis maakte, heeft, toen het schip de reede van Soerabaya op- stoomde, een daad verricht, die menig oud zeebonk hem niet zou verbeteren Hij stond met den scheepsjongen, een leerling van het Matrozen-Insti tuut der Kon. Ned. Zeil- en Roeiver- eeniging, op den bak. Door een onge lukkig toeval viel de jongen overboord Vollewens sprong, niettegenstaande het op die plaats van haaien en kaai mannen wemelt, zonder zich een oogenblik te bedenken, den drenke ling na. Geoefend zwemmer als hij was, had hij hem weldra te pakken en wist hem zoolang boven te houden tot een schuiije hen beiden oppikte. 19de of 20stc eeuw? Dr. Goudsmit, directeur der H B S. te Zutfen zend aan de Z Ct. de volgende proeve tot oplossing van het eeuwvraagstuk. Indien het eerste jaar der Chris telijke jaartelling het jaar 0 was, dan is het jaar 1900 hel eerste jaar der 20ste eeuw, was het daarentegen het jaar 1, dan is het jaar 1900 het laatste jaar der 19de eeuw Nu is keizer Augustus geboren in het jaar 63 v> C. den 23sten Sep tember, en gosWven in het jaar 14 n. C. den lUdén Aug Is nu het jaar I het eerste jaar der Christelijke jaartelling, dan is de periode van 23 Sept. 63 v. C. tot 23 Sept. n. C.76 jaar, want 63 v. C. tot I v. C. is 62 jaar 1 v. C 1 n. C 1 1 n. C. '14 n C. 13 totaal 76 jaar Van 23 Sept. 63 jaar v. C. tot 19 Aug van 14 n. C. is dan 76 jaar op 35 dagen na. En nu zeggen o. a Suetonius en Diocassius, dat keizer Augustus overleden is op den leeftijd van 76 jaar op 35 dagen na. Hieruit zuu dus volgen, dat de Christelijke jaartelling met het jaar l begint en dus het jaar 1900 tot de 19de eeuw behoort. Volkstelling. In een correspondentie van de N. B. Ct uit Andelst heeft de cor respondent liet ook in zijn eigenaar dig dialect over de volkstelling. «Hoe ze di daor klaor motte speule mit die Volkstelling", zegt hij, «daor kan 'k mit de kop niet bij. Ik kreeg van marege 'n heele hoop witte en blauwe kaorte en 'n Oraonjekaort, vur de volkstelling. Ik doch, da kom zekers van de Transvaol da ze zukke kleure hebben gekoze, want, al lie'k ze der nie hij gekrege, daor zulle wel rooije en grune ok bij gewes zijn. Nou, zeg ik zoo, da's wel aorig geprakkeseerd van 't mienesterie in Jen Haog, da bauwt de boel nog is warem vur onze areme boerkes, en la kunne ze nou zoo sliekum doen zonder dat den Engelsman d'r iels van markt. Veiduveld slim! En al is ter nou al merakel veul gegeve, genogt is ter nog be lange nie. As ik nou menister weur gewes, dan ha k gezeet, da ielke kaoit 'n dubbeltje mos koste en dan al die dubbeltjes mar weer gestuurt naor de Transvaol. Ze hauwe der eiges anders mar kardaot, war, die boerenJa mar jong, vechte, da kunne al de boere Dan motte mar is hier komme. Hier slaan ze mit de vuste, of snije mit mess ja vléje wek het er veiduveld èèn geschote mit 'n kestool mit zes loope, 'k geleuf da ze zu'n ding 'n rekolker nuurne. Kek, zeg 'k mar, zu'n jong moes noodig naor de Transvaol, want om oe de waorhed te zegge, we hebbe hier mit al da gevech en da geschiet weinig aon de pet. Agge mot, zoo as de boeren in Transvaol, dan is 't mooi dagge nie van achtere staot, mar hier is 'tniks noodig, wa gij? En van achtere staon, as ter gegeve mó worde, doen wij hier ook nie. Raoi is hoeveul der in onze gemeinte bij mekaore is gebroch? Haos twee duzend guide, wablief Da's ök gin baggetel wi 'k mar is zegge. Nou, jong mar 't was ok niks gin wonder, ók nie Chocolade «Victoria Regina." Ilulde aan het Britsche leger.) Gegroet, soldaten, die in 't veld Zoo kranig u hebt aangesteld En niemand gaafl genade Als ge u goed w eert in 't heetst gevecht Waar velen worden neergelegd, Dan krijgt gij chocolade Gij worstelt aan het verre strand En kampt daar voor de eer van 't land Die staatslièn ruw vertraden. Gansch Englands hope rust op u, Beschaamt gij die niet al te ruw, Dan geef 'k u chocolade! De strijd is zwaar, en niet gewis Dat aan uw zij de zege is, Maar dat brengt u geen schade. Muilezels vingen zij slechts op, Die boeren van Nicholson's kop, Doch gij krijgt Chocolade. Wat stapt gij fier en in de maat Als ieder u bewonderen gaat Bij feestelijke parade Wordt nu misschien uw tred min vast Als 't Boerenleger u verrast, Toch krijgt gij Chocolade! Joe Chamberlain heeft het hier goed Al heeft hij ook gemorst met bloed Er de eer des land verraden. Gij, die verminkt straks huiswaarts gaat Of 't leven vóór de vijand laat, Gij krijgt.... wat Chocolade! Waait in Transvaal de Union-Jack Dan steken wij in onze zak Waar we al zoo lang om baden: Goud, edelsteen en diamant Dc koningin van Engeland Vereert u Chocolade Het wreed bevel«Gaat er op in Heeft menig krijgsman's huisgezin Met zorg en iouw beladen; Maar met wat Liefde 'k aan u denk Toont u mijn vorstlijk Kerstgeschenk Een busje Chocolade Ingezonden. Naar hel Duitsch.) Van de pakjes chocolade, die Ivo mngin Victoria als Kerstgeschenk aan haar soldalen in Zuid-Afrika zendt, is de eerste bezending te Kaapstad aangekomen. Een slecht begin. De Asser Ct." schrijft: Het had den schijn, alsof Oudejaars avond en Nieuwjaarsdag in Drente lustig waren voorbijgegaan, zonder dat manslag of zware mishandeling hadden plaats gehad. Helaas! het mocht niet zoo zijn, de provincie Drente heeft haren treurigen naam op dit gebied wederom gehandhaafd. Zondag is de wachtmeester der Kon. marechausée alhier met dokter De Boer naar Donderen, gemeente Vries, vertrokken, waar vermoedelijk iemand ten gevolge van jeene mis handeling, op Nieuwjaarsdag onder gaan, is overleden. De heer De Boer heeft met den geneesheer te Vries, len heer Scrinerius van Schaik, eene gerechtelijke schouw ing gehouden van liet lijk van den mishandelde, den dienstknecht Vrijer aldaar. Te Schoonoord moest de politie met de blanke sabel optreden, te Havelte, Schoonoord, Zuidwolde, Zuideropgaande, Nieuw-Amsterdam, Vallhe en Oudemolen werden ruiten verbrijzeld, te Ruinerwold, Valthe en Woerdingerveen werden personen ver wond, te Drogt werd een formeele veldslag geleverd, waarbij een 'n blauw oog, een ander een gat in 't hoofd kreeg en een dorde een der armen werd stukgeslagen, te Hollandsche- veld ontving iemand eene snede in het been en een in den rug. Te Koevorden kregen twee perso nen twist om een meisje, waarvan het jevolg was, dat G. Snijders door H. Berendsen van de Vossebelt, gem. Dalen, met een mes werd gesneden in gezicht en hals, zoodat er gevaar bestaat voor zijn leven. De Sneeuw. Een oud spreekwooid zegtSneeuw is armeumenschen's mest, alhoewel de scheikundige ontleding bewijst dat de sneeuw, buiten een flauw ammo- niagehalte, geen groote waarde heeft als bemestingsmiddel. Bij het neervallen zuivert de sneeuw de lucht en bevat dus eene zekere verhouding onzuiverheden, die naar den bodem terugkeeren Het gevoel van rauwheid en droogte in den mond na het drinken van sneeuwwater, even als het ongename gevoel, hetwelk het als waschmiddel op de huid veroor zaakt, wordt aan daarin aanwezige vreemde stollen toegeschreven. Ook de krop, die vooral in Alpenlanden menigvuldig voorkomt, beschouwen sommigen als gevolg van het gebruik van sneeuwwater, Zeker iemand heeft de volgende kleine proef genomen, om het op slorpend vermogen van de sneeuw aan te toonen. Men neemt een klomp sneeuw, en houdt hem in de vlam eener lamp; er zal geen droppel wa ter afvloeien, maar al het water wordt, naarmate het zich vormt, door de capillaire aantrekking in de sneeuw opgezogen. Het is ditzelfde opslor- pingsvermogen, dat de lucht van schadelijke gassen en stinkende dam pen zuivert. De sneeuw houdt verder de uit wasemingen van den grond tegen, legt ze vast en geeft ze vervolgens aan den grond weder af. Daarom worden moei assen en rottige poelen in den winter reukeloos. De ongezonde uitwasemingen der overal vergane plantaardige stollen worden vastge houden en bij smelten der sneeuw weder door den grond ingezogen. Zoodoende vormt zich dan deze armen- menschen's mest. De beschutting, die de sneeuw aan jonge gewassen verschalt, is echter niet de geringste van hare diensten. Zeifs in het hooge noorden komen planten voor, die zonder genoegzame sneeuwbedekking niet zouden kunnen bestaan. Onze tuinen en velden zijn vol van gewassen, die in een warme luchtsstreek te huis behooren en de beschutting der sneeuw niet ontberen kunnen. Men neme de sneeuw van de tarwe- en grasvelden weg en stellig zal een gedeelte van het gewas ver loren gaan. Eenige der teederste kruid achtige planten en struiken onzer tuinen, die uit warmere landen af komstig zijn, kunnen zonder schade onze hardste winters verduren, wan neer zij geheel in sneeuw gehuld woiden, en dit is zelfs in Canada bij nog veel sterkere winters het geval. Wij hebben den taxus in het voor jaar meermalen verschokten voeten hoog, zoover hij boven den sneeuw uitstek, geheel bruin geworden be vonden, terwijl het benedenste gedeelte groen was gebleven. Verschillende gewassen vei liezen meermalen de bloemknoppen, zoover zij niet door de sneeuw beschut waren, terwijl daar beneden alles onbeschadigd is. De perziken bezwijken meermalen in harde winters; kunnen zich echter enkele takjes in de sneeuw verschuilen, lan drageu deze lijkelijk vruchten. Wetenschappelijke reizigers in Siberië bebben gevallen vermeld, dat de tem peratuur der lucht 72» F. onder nul stond, terwijl zij onder de sneeuw 29° boven nul waarnamen, hetgeen een verschil van 100° F. uitmaakt! Dr. Kane vond op zijne reis naar de noordpool onder 78° N. B. onder de sne°uw de Andromeda in vollen bloei en rietgrassen frisch groen. Zooals men ziet, vormt het eiderdons in dc wieg van het kind geen warmer bed dan de sneeuw voor het plant aardig leven. Wanneer de sneeuw bijtijds in den winter valt en tot tegen het voorjaar blijft liggen, dan bevriest de grond loorgaans geheel niet. Heeft het vóór het sneeuwen eenige centimeters diep gevroren, dan doet de grondwarrnte weder deze vorst verdwijnen en de laarhoven liggende sneeuw laat geen verder bevriezen toe. Johann Strauss. Van den beroemden walscomponist wordt een vermakelijke episode ver haald toen hij eens in angst verkeerde naar Siberië te zullen worden gezon den. In een Russische stad wist de dochter van den gouverneur den lichtzinnigen linder die van de eene bloem naar de andere fladderde vast te houden en had hare maatregelen zoo goed getroffen, dat Strauss geen kans zag aan den gespannen strik (een huwe lijk) te ontkomen. Het kwam tot een plechtige verloving die dra door een huwelijk zou worden gevolgd; reeds togen de gasten ter kerk en de onge lukkige bruidegom wandelde aan den arm zijner gelukkige bruid wanhopig mede, waar de Pope reeds klaar stond om zijn zegen le geven, toen de politie hem kwam arresteeren als politiek

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2