NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. 1( Zoolang de voorraad strekt SCHEURKALENDER voor 1900, BUITENLAND. No. 4. Zaterdag; 13 Januari 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. slechts 20 cent Goed voor een d 20 cent. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonder 1 ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. leveren wij aan onze lezers tegen inlevering van onderstaand bonnetje met bijvoeging van een fraaie niet aandeel in ecne groote verloting om fraaie prijzen. De voorraad is beperkt men haaste zich dus te bestellen. De Uilgever. Onderstaand schrijven van den lieer Arent van der Horst, arts te Pretoria, werd ons door de redactie van liet Barneveldscbe weekblad Recht voor Allen" welwillend tor plaatsing af gestaan Pretoria, 23 xi '99. Zoo pas ontvingen we buiten ver wachting de Europeesebe mail wat een geluk Sedert 6 weken, zoo lang als de oorlog duurt, kregen we van jullie geen bericht. In Europa waren ze dus zoo verstandig, om de mail niet meer aan Engelsclie handen toe tc veitrouwen. De blieven na den oorlog in Afrika aangekomen per Engelsclie mail, zijn nog steeds in Kaapstad. Er is dus in jullie schrijven een hiaat van 4 weken. Wat een bombast is er weer door de Engelschen in Europa verspreid Wat is er van hun berichten aan te nemen? Dat is nu weer eens te zien. De uitlandergrieven z.ijn tot kolossale proporties aangegroeid; nu het erop aan komt staan alle tiitlanders gereed, om voor de Transvalers te vechten tegen hen, die al hun grieven «zeggen" te willen wegnemennu het er op aankomt hebben reeds Hollanders, Dnitschers, Denen, Nooren, Zweden, Zwitsers, Franschen, Russen, Ieren zich aan bet Engelsche vuur bloot gesteld. en zijn eenige van hen reeds gesneuveld In je brief van 22. X lees ik, dat voor Mafeking 1500 Boeren zouden zijn gesneuveld door bet springen van een Lyditmijn hoe is het mogelijk zoo te liegen! Er is van uit Pretoria een afdeelirig van het Roode Kruis naar Mafeking ge zonden onder Dr. R. een Groninger, pas in Transvaal. Die afdeeling is er bijna van het begin af geweest en bestond uit 1 Dokter en 12 a 16 helpers, waaronder verschillende Hol- landsche verpleegsters. In al die 5 weken dat ze daar waren hadden zij voor zich te behandelen in 't geheel 3 a 4 verwonden en 5 a 6 andere patiënten met likdoors, diarrhée enz Verder hadden ze niet te doenreden waarom ze nu op weg zijn naar Kimberley, om te trachten daar werk te krijgen. 1500 Boeren dood voor Mafeking! Het zou mij werkelijk verwonderen als in al de gevechten in deze G weken 200 Boeren waren gesneuveld, wellicht tusschen de 100 eu 200 Wij allen zitten te wachten op werk en krijgen bijna niets ie doen. Men maakt haast ruzie, om de enkele ver wonde die er nog komt; ieder wil hem behandelen en één kan het toch maar doen. Noch in Pretoria, nócli in Johannesburg, waar honderden bedden gereed zijn voor ontvangst van verwonden, en waar ze ook been gezonden worden, kan men, 'al ver keert men in de gunstigste positie zooals met mij b v. het geval is, die met Dr K. en Von G. aan liet hos- piiaal hier geplaatst is, kan men met fatsoen iets te doen krijgen. De Boeren zouden klappen krijgen Maar hoe is het dan mogelijk, dat ze heel Noordelijk Natal reeds in bezit hebben en Ladysmith spoedig zal vallen, dat ze nu op weg zijn naar Pieter Maritzbuig? Hoe is het dan mogelijk, dat liet Noorden der Kaap kolonie door de Viijstaters is bezet, dat Kimberley en Mateking nauw door ben zijn ingesloten en de overgave wellicht niet lang meer zal duren? Éénmaal hebben de Transvalers een slag verloren en dat is geweest bij Elandslaagte. Daar waren, zooals je nu al wel weten zult, de Hollan ders, Dnitschers en Joliannesburgsche Afrikaanders tegen den zin der meer voorzichtige Boeren te ver vooruit getrokken en raakten zij. allen te za nten een 1000 in getal, slaags met een groote overmacht der Engelschen. Die 1000 samengeraapte soldaten, be staande uit werklui, handelslui, win keliers, procureurs, rechters en advo caten, verloren den slag maar zöö, dat zij minstens driemaal zooveel Engelschen doodden dan er van hen vielen. Onder de aan Transvaalsclie kant gesneuvelden was Dr. H. Coster, luitenant van het Hollandsche vrij willigerscorps. De Hollanders hielden daar het langst stand en er sneuvel den van hen ongeveer 10, terwijl er verschillenden werden krijgsgevangen gemaakt. Drie slagen zouden de Engelschen gewonnen hebben De eene is die bij Elandslaagte, dien ze werkelijk wonnen. No. 2 is geweest bij Dundee of Glencoe, waar de Boeren de Engelsehen aan vielen. Ze zouden het van drie kanten hebben gedaan, doch door sterke mist werden 2 commando's Boeren ver hinderd er aan deel te nemen. Het eene commando onder Lucas Meyer, Voorzitter van den Eersten Volksraad, was genoodzaakt alleen te vechten dat commando verloor een 40-tal Boeren aan gesneuvelden en trok tegen den avond naar liet laager terug. Daar werden 250 Engelsche krijgs gevangenen gemaakt en hadden de Engelschen zoo op hun kop gehad, dat toen den volgenden dag de slag weer zou beginnen, ze direct het hazenpad kozen, met achterlating van alle gewonden en van alle proviand, tot een waarde van een millioen gulden. De derde overwinning kan ik met geen mogelijkheid bedenken die was zeker nog mooier dan de tweede. Wat een ontgooclieling moet dat toch voor de Engelschen wezen als ze eenmaal in Europa de waarheid lioorenIn plaats van overwinningen niets dan nederlagen; in plaats van honderden Boeren dood honderden ran hun zeil gesneuveld: 1000 a 2000 wellicht. In plaats van op tiekken naar Pretoria reiireeren naar Pieter-Maritzburg, naar Durban inplaats van vechten op Vrijstaatsch en Transvaalsch gebied vechten op Engelscli gebied en annexeeren onder bet gejuich der bevolking van groote deelen van Naial en de Kaap kolonie, waar de bevolking zicli direct schaart onder de vlag der Repu blieken en de Engelschen gaan be vechten Als het zoo doorgaat gaan do Engelschen met hun bluf voorgoed uit Zuid-Afnka. Laat ze maar 70.000 man hierheen zenden! De Trans valers en Vrijstaters hebben neg lang niet al hun beschikbare manschappen gecommandeerd en steeds wordt bun gebied uitgebreid. Heel de Kolonie staat te hunkeren zich aan to sluiten nog eenige successen en 't is een algemeène opstand in de Kolonie. En wat wil Engeland dan Zij zullen de havenplaatsen bezet houden, maar wat doen ze met Durban, met Port-Elysabeth, East-Londen en Kaap stad wat doen ze met deze plaat sen zonder communicatie met elkaar Op 't oogenblik is «Ie spoorvvegcom- municatie van Port-Elysabeth met Kaapstad reeds opgeheven en wellicht staan die plaatsen reeds heel spoe dig geisoleerd. »'t Kan verkeeren", zegt men, maar er is werkelijk voor Engeland geeri groote kans. De Engelscln-n vechten steeds in een hun onbekend en hun vijandig gebied voor geen ideaal, voor niets vechten ze. De Boeren vechten steeds in een hun sympathiek gebied, waarvan de bewoners direct meehelpen. Zij vechten voor hun bestaanVerliezen ze thans, dan zijn ze alles kwijt eu dat welen zevan daar ook bun vechten zonder wijken, hun vechten zonder de witte vlag, die de Engelschen steeds gebruiken, hetzij om zich over te geven, hetzij o, die schurken om een be tere positie te verkiijgen en dan de Boeren beter te lijf te gaan. Ja, smerige vuile praktijken houden die bluffers er op naZoo smeerig zijn ze en dit zal je wel voelen dat waar is, na alles wat je reeds van hen hoordet zoo smeerig zijn die bluffers, dat ze nu, nu ze weten dat de Boeren er bij de respectieve Mo gendheden over geklaagd hebben, over dat schenden van de witte vlag, dat ze nu herhaaldelijk schreeuwen dat de Boeren de witte vlag mis bruiken, dat de Boeren schieten op liet Roode kruis, wat zij ook deden en doen en wal de Boeren zeker nog nooil deden of zullen doen! Ziezoo dan Professor Korteweg, Dr. Oidtman, Romijn en nog anderen komen hier, verlangend om die arme Boeren, die zooveel gewonden hebben, waarmee ze overstelpt zijn, die hun hospitalen overvol hebben met patiën ten en geen hulp genoeg voor al die ongelukkigen zij allen komen hier en gelukkig: ook zij zullen misschien evenals v\ij tot hiertoe, hebben te wachten op weik. Zooveel oud-bekenden bet zal een waar feest zijn ze allen te ont moeten. Deze week overmorgen wellicht, zal ook ik op een andere manier dan tot hiertoe gaan deelnemen. Er vertiekt dan een ambulancetrein met een 40 bedden naar Bloemfontein en misschien bet Noorden der Kolonie, ik zal daarmee vertrekken en krijg een personeel van, alles en alles een 16 personen mee. De Z. A. S. M., die zich meer dan kranig in dezen oorlog heeft gehouden, wat door ieder vol lof wordt erkend, de Z. A. S. M. maakte de eerste ambulancetrein gereed in zes dagen. Nacht en dag werd er aan gewerkt. Een heel nieuwe wagen behalve het onderstel, met 32 bedden en verder velschillende wagens voor bergplaats, apotheek, keuken en vervoer van de licht gewonden. Zoo zijn er nu drie ambulancetreinen gereed. In de werkplaats van de Z. A S. M. is men thans druk bezig bommen, granaten en kogels te maken en zoo is alles er op ingelicht den oorlog tot een goed einde te brengen, En geland lichamelijk op den kop te geven en Engeland zorgt zelf voor zijn geestelijken moord. Wat zal er geen gejuich opgaan door heel Europa als de compleete overwinning door Transvaal is be haald, als het recht heeft gezegevierd over de macht. Wat een zucht van verlichting zal Arika slaken als die bluffers een flinke les zal zijn ge lezen, als men eindelijk die blullers eens tot zwijgen heeft gebracht. Een volgend maal meer en dan misschien uit de Kolonie. De nieuwe Engelsche opperbevel hebber lord Roberts en de chef' van diens staf, lord Kitchener, zijn gister te Kaapstad aangekomen. Sedert hun vertrek uit Engeland is er in den toestand in Z.-Afrika al heel weinig verandering gekomen. Alleen generaal French is in dien tussclien- tijd met een deel zijner troepen van Naauwpoort naar Colesberg vooruit- gerukt en zit daar nu vast evenals lord Methuen aan de Modderrivier, Buller aan de Toegela en Gatacre te Sterkstroom. Allen zijn totnutoe door de Boeren verslagen en zoodanig «vastgelegd" dat zij tot werkloosheid zijn gedoemd. Zal nu lord Roberts verandering in dezen voor Engeland zoo smadelijken toestand brengen? Zal de laatste «Grand General" in staat zijn de Boeren te verslaan en de reeds zoo lang uitgestelde «wan deling" naar Pretoria volbrengen Aan de overzijde van liet Kanaal heeft de meerderheid van hel Engel sche volk al zijn hoop op dezen met mem overladen veldheer gesteld, ge lijk voorheen op Buller. Eu hoe wreed werd toen aan de verwach tingen der Engelschen de bodem ingeslagen. Maar ook Roberts dur ven wij weinig meer succes voor spellen, want hij staat'voor een zeer moeilijken toestand een haast onontwarbare knoop gehjk de Times hem noemt terwijl hij een vijand tegenover zich heeft, die vol gens het getuigenis der Engelschen zelf een moed, een beleid, een geestkracht bezit, die hem bijna onoverwinlijk maken. Ook in liet buitenland geloofd men niet dat lord Roberts de Boeren ten onder zal brengen. Van belang is betgeen de graaf De Villebois Mareuil, die chef van den staf van generaal Joubert is, aan zijn broeder schrijft. De broeder van den graaf deed een uittreksel van dezen brief in de Parijsche Liberté plaatsen. «De Boeren" zegt De Villebois Mareuil, «zijn soldaten van een buitengewoon temperament. Toen ik hier kwam (Ie Pretoria) was het met het idee, een schoone maarhopelooze zaak te dienen. Nu zie ik in, dat John Buil een kolossus met leemen voeten is, en dat de Boeren in staat zijn hem op gevaarlijke wijze te doen wankelen." En liet slot van den brief luidt: «Ik denk dat de oorlog ui 't laatst van Jan. of Februari zal geëindigd zijn." Oorlogsnieuws is er overigens weinig. Alleen is er een officieel telegram van generaal Buller uit bet kamp te Frère, Donderdag verzonden. «Een Trans vaalsch telegram," seint Buller, «geeft als bet verlies des vijands bij de bestorming van Ladysmith op 6 dezer op: 4 dooden en 15 gewonden. En dit nadat hij. zooals erkend wordteen moorddadig vuur had doorstaan van zes gemaskeerde batterijen en nadat hij op alle punten was afgeslagen. De naturellen hier verzekeren dat het ver lies in één commando alleen 150dooden en wagenladingen gewonden bedroeg. Het hevigste verlies moeten de Vrij staters geleden hebben, die door de Transvaalers gedrongen werden de gevaarlijkste plaatsen in te nemen." Het is weet het oude liedjede Boeren hebben in de oogen van de Engelschen altijd veel te min verlie zen. Generaal Buller kon nu toch wel reeds weten, dat het geschut vuur der Engelschen op de Boeren, die steeds gedekt blijven zoolang bet duurt, en die bij een bestorming steeds dekking zoekende voortsluipen, weinig of geen uitwerking heeft. En wat de Kaflerloopers betreft, ook dezen bleken onbetrouwbare inlichters. Ove rigens willen wij bekennen dat de hier opgegeven cijters van de Boeren- verliezeu ook ons bijzonder klein schij nen. De vorlieslijst van generaal White is nog niet verschenen. Telkens wordt er door de oorlogs correspondenten weer gesproken van oneenigheid tusschen de Tiansvaleis en de Viijstaters. De Transvalers spelen overal den baas, de Vrijstaters hebben genoeg van het vechten en willen «buistoe", zij worden dooi' do Transvalers gedwongen te blijven en iriee te stiijden en uit vrees dat zij zullen wegloopeu plaatsen de Tians- valers ben in de voorste rijen om,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1