BINNENLAND. Advertentie n. MAÖRITS W. F,J. DE JONG, Heerenfcleeding naar uitfat "gr gemaakt. J, H. &ERRM EN ZN. zoodra zij een poging tot vluchten mochten doen, door hun Trans* aalsche bondgenooten te worden doodgescho ten, enz. enz. En nu maakt generaal Bulier zelf zich zoo waar ook tot overbrenger van dei gelijke bazelpraatsjes. Het moge waar zijn dat ér eenige naijver tus- schen Transvaalsche en Vrijstaatsche veldcornetten bestaat; als hel er op aankomt doet iedereen echter zijn plicht en houdt hij moedig stand. En in geestdrift voor de goede zaak doet geen Vrijstater voor een Transvaler onder. De praatjes worden in Engeland echter geloofd. En men meent dat, als men maar geduld heeft, de standjes tusschen de burgers van de beide republieken onderling den Engelschen de moeite van slagleveren zullen be sparen. De Londensche correspondent van de Manchester Guaidian zegt zelfs in ernst dat men aan die om standigheid het stilzitten van Bulier, Gatacre en Methuen toeschrijft, maar in militaire kringen gelooft men toch niet dat de generaals zoo naïef zijn. Och de quaestie is zeer eenvoudig. De Engelschen zijn overal door de Boeren als verlamd in hun bewegin gen. Dit maakt in Engeland een ongunstigen indruk en om de publieke opinie nu gerust te stellen wordt het werkloos blijven toegeschreven aan het praatje dat de Boeren onderling ruzie hebben en dat dezen ten gevolge daarvan straks gemakkelijk door de Engelschen kunnen worden over wonnen. Kort geleden, zegt Irish People, moesten 360 reservisten van het bataljon Royal Irish Fusiliers te Wa- torford aan boord gaan. Er waren vijf officieren bij. De soldaten schreeuw den zich heesch voor Ki tiger en uitten wilde hoera's voor de Boeren. Enkelen wierpen hun geweer in de rivier, de gelofte afleggende nooit tegen dien «braven ouden Kiügei" te zullen vechten. Eindelijk werden de man nen met de grootste moeite, een voor een, naar boord gebracht. Velen weigerden te gaan en moesten als vee in wagens naar het dok worden vervoerd. En het laatste wat men van deze Britsche soldaten hoorde, terwijl het schip wegstoomde, was het lied God Save Ireland en dolle hoera's voor »01d Krüger". Wat Engeland met zulke soldaten tegen de Boeren moet uitvoeren, is ons een raadsel In Rusland en Polen zijn eenige geruchtmakende aanhoudingen ge daan. Te Petersburg is een zekere hvan Wolf gearresteerd, onder be schuldiging van samengezworen te hebben tegen het leven van den Czaar. In 's mans woning zijn compromit- teerende stukken en ook wapenen ge vonden. Te Warschau zijn niet min der dan 22 personen, aangeduid als intellectueelen, gevangen genomen, eveneens op aanklacht van samen spanning tegen het openbaar gezag. Uit Batavia komt het navolgende oflicieele telegram In den nacht van 5 dezer vond een hevige aardbeving in de boven landen der afdeeling Tebing-Tinggi (residentie Palembang) plaats. Veertien kampongs zijn verwoest Versterking te Kapahiang zwaar be schadigd. Omgekomen 19 inlanders, waaronder een fusilier. TeBenkoelen zijn vele huizen ingestort. Twee dooden en vijf gewonden. haar bevoegdheid overschreed, toen Het jaarboekje voor 1900 van den Algemeenen Nederlandsehen Vre debond is verschenen. Deze 27e jaar gang is voor een groot deel gewijd aan de vredesconferentie in liet af- geloopen jaar. De heer mr. J. B Breukelman begint er zijn jaarover zicht mede, dat overigens uitvoerige beschouwingen geeft over den Trans- vaal-oorlog en andere staatkundige gebeurtenissen. Voorts heeft dr. S. Baart de la Faille in een afzonderlijk artikel eene beschrijving gegeven van de Vredes conferentie en haar uitkomsten, die hij niet zoo onbevredigend vindt, al had ook hij gewenscht dat meer had kunnen bereikt worden. Verder bevat het jaarboekje nog artikelen van mr. J. B. B. over do interparlementaire conferentie en van mr. A. Telling over de beslissing in het Bi itsch-Venezuelaansch grensge schil, waarin hij waarschuwend wijst op het feit dat de arbitrage-commissie zij, de grenslijn van het Engelsche gebied verder bepalende, o.a. op eene grensregeling tusschen dat land en Suriname vooruit liep. Door mr. C. Bake worden oenige bladzijden gewij aan het Roode Kruis. De Alg. Ned. Vredebond telt 8 al- deelingen met 633 leden. In het tijdschrift »De Aarde en haar Volken", waarin vroeger reeds artikelen over de Transvaal en Kaapstad verschenen, zullen bin nenkort het licht zien geïllustreerd schetsen uit Oranje Vrijstaat en Natal, van de hand van den heer S. Kallf, schrijver van «Onder een Woistelend Volk". Nederlamlschc Emigratie-Maat schappij voor Transvaal en Oranje Vrijstaat. De werkcommissie ter voorberei ding voor de oprichting van boven genoemde Maatschappij mocht op hare rondgezonden circulaires reeds hon derden instemmingen ontvangen uit Binnen- en Buitenland, ook uit deze plaats; van verschillende zijden werd warme instemming betuigd en krach tige linanciëelen steun toegezegd. Het doel der Maatschappij is het Nederlandsche element in de beide Zuid-Afrikaansche Republieken door Emigratie van uit Nederland aller eerst van landbouwers krachtig te bevorderen; voorts met alle gewet tigde middelen de stamverwantschap tusschen Nederland on de Zuid-Afri- kaansche Republieken levendig te houden, en de toenadeiing, die op grond ook van onze taalgemeenschap bestaat, aan te wenden tot de bevor dering van allo practische belangen, die door emigratie in algemeenen zin zullen worden gebaat. De Nederlandsche Emigratie-Maat schappij tracht haar doel te bereiken, allereerst door gronden in de Zuid- Afnkaansche Republieken te verwer ven, en hetzij in huur hetzij in bezit, uit te geven aan Nederlanders. Haar optreden in cominercieelen zin heeft een uitsluitend administra tief karakter, waarbij winstbejag is uitgesloten. Hare middelen worden, onder voor behoud van de noodige reserve, geheel aangewend ten bate van de ernigrati- belangen, waaromtrent de inzichten van de beide Zuid Afi ikaansche Repu blieken steeds zullen worden gevraagd en gehoord Het Maatschappelijk Kapitaal zal bedragen 4 millioen gulden, verdeeld m 16 seriën, elk van f 250,000 waar van bij de oprichting minstens eene serie moet zijn geplaatst. De aandeelen zijn van 100 gulden en zullen bovendien worden uitge «even in gecombineerde stukken van 500 tot 1000 gulden, terwijl ook nog onderaandeelen van 10 gulden worden gecreëerd. De stolling der gelden zal geschieden bij die Bank of Kassiers- instelling, welke de eerste algerneene vergadering van deelhebbers aanwijst en niet vóór den dag door de alge rneene vergadering voor de geheele of gedeeltelijke storting aangewezen. Over het kapitaal zal ten hoogste 4"/o aan aandeelhouders worden uit gekeerd, maar die matige rente zal worden erkend als een geregelde en blijvende verplichting, tegenover alle aandeelhouders, en wel van het oogen- blik af, dat de inschrijving op de eorste serie het tot stand komen der Maatschappij mogelijk zal hebben ge maakt. Indien de uitkomsten van een of meer jaren onverhoopt een uitkeering van rente geheel of gedeeltelijk doen ontraden, blijft niettemin het kapitaal over dat jaar zijn aanspraken tot de volle 4°/o rente beh uden, en wordt uit ieder volgend winstcijfer allereerst op de aandeelen der vroeger gemiste rente tot 4'/o aangevuld. (Dit komt ons een zeer gunstige bepaling voor Tegenover de ongunstige beschou wing, die voor elke Emigratie Maat schappij het maken van eenige rente in twijfel doet stellen, staat in dit geval, dat het oog van geheel de be schaafde wereld door de kloeke houd ing onzer stamverwanten, op de beide Republieken in Zuid-Afrika is geves tigd. De verdere ontwikkeling dezer Staten, zoo uitgebreid aan grondbezit, en rijk aan delfstoffen, waarom Engeland alleen den oorlog voert. is aan geen twijfel onderhevig. Deze Staten zijn verder uitstekend geschikt voor land- en tuinbouw men kan er allerlei soort van granen en ook tropische gewassen verbouwen of tabaksplantages aanleggen; geschikt zijn ze voor paardenfokkerij enz; terwijl hier en daar, met name te Middelburg, de grond zeer rijk is aan steenkolen. Daarom moet ongetwijfeld het grondbezit of de kapitaalbelegging daarin (hetgeen de Nederlandsche Emigratie-Maatschappij beoogt) op den duur deze Maatschappij een uiterst soliden basis geven en het maat schappelijk kapitaal een hoogere rente dan 4% afwerpen, welk meerder echter op geene wijze voor aandeel houders zal kunnen worden bestemd maar uitsluitend ten goede zal komer aan het verdere doel der Nederland sche Emigratie-Maatschappijdebevor- dering van de Nederlandsche-Emi gratie-belangen voor Zuid-Afrika algemeenen zin. De redenen, waarom zoovele Neder landsche zaken in Zuid-Afrika mis lukten, zijn volgens het verslag, uit gebracht door de Commissie der Nedei landsche Vereeniging vooi Zuid Afrika op het Congres te Pretoria 29 Augustus 1896: »te weinig door zettingsvermogen te weinig steun van kapitalisten of ondernemers in Nederland." De oflicieele godsdienst van dit lam en zijn Regeering is de Protestant sche; evenwel wordt naar iemands godsdienst nooit gevraagd in den handel of andere ondernemingen. De uitzending van werkkrachten wordt overeenkomstig bevoegde ad viezen zoo ruim mogelijk genomen De Emigratie Maatschappij wil, dal niemand, die de vereischte eigen schappen bezit, zal staan zonder werk. Zij eischt degelijke en zelfstandig lieden, maar verliest harerzijds de belangen van dc door haar gevestigde emigranten niet uit het oog. Geza menlijk slagen rnoel het streven zijn bij al wat zij met, voor en door emigratie onderneemt. Meerdeievoor beelden van slagen door particulieren zijn der Emigratie-Maatschappij toe gezonden. Welgemoed, tol vertrouwen in de uitkomst eener zaak, die den nationalen zin van het Nederlandsche volk waar- zal kunnen vertolken, wordt af lei medewerking geviaagd; de inschrij ving behoeft niet groot te zijn, maar laat ieder, die inschrijft en deelneemt in deze nationale zaak, besellen, dat zijn inschrijving moet zijn geen aal moes tnaar een ofler. Men w ordt verzocht de insein ij vingen in te zenden liefst dadelijk aan den Secretaris der Werkcom missie, adres O Karnerlingh Onnes, Amsterdam. PLAATSELIJKE BERICHTEN. liet Dames-comité te Ainers fooi t heeft aan het Hoofd comité van het «Ned Roode Kiuis" ree een tweede flinke bezending goederen kunnen verzenden en wel: een stuk flanel, 13 pak Havermout, 1 pak bouillon concentré 3 pak zoete chocolade. 11 pakjes thee, I groot pak thee, 1 id. suiker, 4pak kaaisen I kistje Eau-de Cologne, 17 Liters- en 4 halve Literblikken groenten, 2 groote en 3 kleine blikken tong, I groot en 3 kleine blikken corned beet, I blik vruchten, 4 blikken groenten ieder van 3 Liter, 2 groote en 12 kleine blikjes sardines, '18 blikken melk. 10 groote en 4 kleine bussen cacao, 4 blikken jams, 1 blik bouillon, 17 stukjes zeep, 1 pak Sunlight-zeep, 4 paar kinderschoenen, 1 stuk rook- vleesch, 3 paar muilen, 3 groote en 4 kleine polten jams, 3 flacons Cibil, 4 flesschen Eau-de Cologne, 1 flesch cognac, 4 ziekenjassen, 1 pantalon. 1 wollen das, 10 zakjes tabak, 10 kistjes sigaren vier kisten export bier; 2 kisten tabak; 2 tonnetjes ieder met 20 pond rijst; 1 ki>t met 20 pond suiker; 1 tonnetje rn»t 13'/, Liter bruine boonen en 1 met 13'/, Liter groene erwten2 zakken ieder met 50 Kilo havermout. Bovendien is sedert de vorige op gaaf aan contanten ontvangen 1' 479 07. Bij verschillende winkeliers hier ter steile zijn gekocht, terwijl door mede in de stad wonende weduwen voor het gebruik zijn gereed gemaakt: 15 dozijn handdoeken en 5 dozijn keu kendoeken. Verder zijn aangekocht 36 paar muilen, die met de hand doeken, enz. verzonden zijn. Een en ander heeft een uitgaaf gevorderd van f 100 00s. Het Dames-comité zegt hartelijk dank voor de reeds ingekomen giften doch beveelt zich andermaal dringend aan bij de stadgënooten, onder her innering dat voor de gelden die in komen hier ter stede die goederen zullen worden aangekocht welke, in overleg met het Hoofd-comité van liet Roode Kruis, het nuttigst blijken. De wensch is te kennen gegeven, liefst geen boeken, tabak, sigaren, vrouwen- of kindergoed meer in te zenden. Ter benoeming tot tijdelijk leeraar in de Natuurlijke historie aan de le H. B. S. met 5 jarigen cursus voor jongens le Amsterdam, wordt door het Dag. Best. aldaar aanbevolen onze stadgenoot de heer A. J. M. Gar- jeanne. Op last van den heer Commis saris van Politie alhier is jl. Woensdag een der politie agenten naar Barne- veld gezonden, teneinde aldaar op te sporen zekeren J. W., die in den nacht van 7 op 8 Januari jl. bij een bewoner aan de Koningstraat alhier door verbreking van een glasruit bin nen diens woning zoude zijn gedrongen Het gelukte den agent bedoelde per soon daar aan te houden. De eerste-luitenant C. M. 11 Kroesen van het Regiment Grenadiers en Jagers, die benoemd is tot kapitein bij het 5e Regiment infanteiie, woidl in zijn nieuwen rang belast met het bevel over de 4e compagnie 2e ba taljon van laatst gemeld korps alhier in garnizoen. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den heer kolonel regiments commandant bevorderd tot sergeant de sergeant-titulair A. J. Otto, en tot reserve-sergeant de reserve korporaal I. van Daal. Aan den sergeant J. W. te Kolsté, van het 5e Regiment infan teiie, is op zijn verzoek, een vervroegt ontslag uit den dienst verleend De reserve-sergeanten K. Espeel en D. H. Schilling van het 5e Regi ment infanterie hebben met gunsligen uitslag het examen afgelegd voor den graad van vaandrig, en zullen tot eene benoeming als zoodanig aan den Minister van Oorlog worden voorge dragen. Het. lijk van den adspirant- vaandiig J. J. Kroon van het 5e Regi ment ihfanterie, die in het Militair Hospitaal alhier is overleden zal met militaire eerbewijzen ter aarde worden besteld. Gevonden voorwerpen. een medaille van 't Metalen Kruis; 4 portemormaies met eenig geld; een dameshorloge met ketting; een broche van Zeeuwsche knoopen. Inlichtingen aan het Bureau van politie. 362e STAATSLOTERIJ. Vijfde of laatste klasse. De trekkingen geschieden: 1518, 2326, 2931 Jan., 1 en 59 Febr De vijfde klasse bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen 1 van f 100.000, 1 van f 50.000, 1 van f 25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 5.000, 1 van f 2.000, van f 1500, 55 van f 1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f 100 en 3730 van f 70. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, 22) nog verkrijgbaar 4 f 3.50 per BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GeborenPauline Helena Cornelia, d. van F. 41. van Veen en H. J. van Beek. Willemina, d. van A. van Wageningen en A. Bouwmeester. Willemina Hen- drika, d. van H. Hendriks en J. Valken burg. Hermanns, d. van J. Galenkamp en E. de Gans. Piet, z. van J. Verstaij en E. de Jager. Fredrik Charles, z. van J. F. A. Hofmann en G. Eibers. Hermina Geertruida, d. van J. Pater en S. van Boeijen. Alida, d. van W. van den Donker en J. M. van Daal. Johanna Alberta, d. van T. Tomasse en M. Klein- hoven. Johan Gerrit Carel, z. van W. Binneveld en J. C. Gouw. Getrouwd: W. H. Fönis en D. W. A. Drieman. W. N. Schouten en W. H. van Zuilen. P. van .Esveld en H. Vial. J. J. Verdoorn en T. van Beek. Overleden: Wilhelmina van Biechten 84 j. wed. van J. Visser. Margaretha Cornelia Rigter 85 j. wed. van W. Verhoef. Henrietta Johanna Cornelia van Druij- nen 62 j. echtg. van Meester J. van der Leeuw. Lena van Keulen 78 j. wed. van H. Leeman. - Hermina Geertruida van Veenschoten 2 j. Nicolaas de Gpede 72 j. wedr. van J. W. Wassink. Matthiis van Beek 65 j. ongeh. Wouter Rommers 2 m. Hanna van Moorselaar 6 m. Johanna van den Heuvel 57 j. echtg. van H. Berg. Fre- derik Charles Hofmann 3d. Jacoba Francisca van Doorn 19 m. Alijda Bakker 76 j. wed. van J. D. Struve. Iloogluml. Gehuwd: 11 Jan. W. Hooft en W. Eps- kamp. - W. van Vulpen en A. Bouwman. Lcusden. Geboren: 2 Jan. Johannes Antonius, zoon van Bartholomeus van Daatselaar en Martina van den Hengel. - 6 Jan. Teunis zoon van Teunis Kamerbeek en Rijntje van Nieuwenhuizen. 10 Jan. Maria dochter van Gerrit van de Lage- maat en van Mina Apeldoorn. Ondertrouwd: 10Jan GerritHoogeboom met Johanna Catharina Lammerts. Overleden7 Jan. Johannes van Drie, 33 jr. echtg. van Cornelia Jansen. - 11 Jan. Adriaantje van den Dikkenberg. oud 66 jr. echtg. van Henri Ellis Brinkman. Stotiteiibui'g. Geboren: 8 Jan. Gerritje dochter van Berend Schreuder en Anna Clasina van Surksum. Woudenberg. Geboren: 6 Jan. Gerrit Jan z. van Maria Lansing. - 9. Willem z. van Gijsbert van Voskuilen en Jannigje van de Glint, Ondertrouwd: 11 Jan. Cornells Johannes van den Broek, 23 jr. en Hermina Jo hannes Renes, 23 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 12 Jan. 1900. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen 10.a f0.Peren f 0.a f 0. Nieuwe aardapp. f.a fZandaardapp. f 1.50 a f 1 80 Hoendereieren f6.50 a f7.00 per lOOst. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1.20 a f 1.40 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas f 0. Kippen f0 60 a f 1 00 Kuikens f .1a f 1.20 Piep kuikens f 0 00 a f 0.00 Ganzen f00 f00.Eenden f 0.60 a f 0 90 p. st. Jonge f0 00 af 000 Hazen f 1.50 a f2— Wilde konijnen f0 00 a f 0.00. Tamme f0.80 a f 1.50 Duiven f 0.00 a f 0.00 paar. Magere varkens f 10.a f 14.Varkens voor export fa fZeugen f40.f50.Biggen f5.a f8.00 Schrammen f 00af 00Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00. a fOOO.— Kalfkoeien f000 a f000.— Kalf- vaarzen f 00.— a f 00.— Os f 000— a f 000. Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 50 heet. Appelen; heet. Peren, 0 heet. Kleiaardappe len 100 heet. Zatidaardappelen 10000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 0000 kilo Hooibo- ter kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee: 30 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 450 bitrgen en 4 zeugen. Heden overleed, na eene ko£j#tondigp-,ziekte, rajjn "#"flehfe echtgenbote HEtyRIETTÈ JOHANNA COR DELIA jvan DRUUNEN, in Men oulerdom van/ijna 63 ja ar. iqr. J. van dl li" CEEUJV.' Amersfoort, 4 JanuapMPOO 7Tr",*|-f liiijtdiUInPrlir be trekkingen eerst heden ge plaatst ncprlpp Amsterdam zacht èn kalm, onze iizfilg geliefde Vader, Bellend- en Grootvader JOBS HENDRIKUS AUGUST K-ÜGER, iii den ouderdb«L.van bijna 83 jaren. Uit aller naatny' *;a. rio.vGAARDS. H, C. UONGAARDS-XKrugeR. D>XqERMAX»-."- J VIÏFRMN-KRAQER. Amersfoort, 12 Januari 1900. Ruiterstraat No. 18. rregen 15 Fgiu-ï-rif-l-Afaart wordt l gevraagd iemand voor, het enf- andere adm. werk. Liefst 's aCttaJs 7 j-tO uur. Reflectanten gelieve zich, met opgave ran conditiën, onder letter Y "-aghritteliik aan te.Aueldeu in VALKIÏOFFT Tldekhandel. Eleganta'4oupe. Vjuma stoffen. Billijke p rïjzeu. Stulj&loor Amersfoort, Elfta^em/Hillegom. V ervaardigetfeeluynt- enkunst- zandsteenweifli£nv7 Uitsluitend naar teekenH»j»r AdresKampstraat C. 39. Vraag prijsopgave s. v. p.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2