NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEILLETON. hr Portret No. 9. Woensdag 31 Januari 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. De ontwikl moderne ling van het lostwezen. BUilENI AND. Amersfoortsc Courant 'i '1 1 1 1 jBONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden* 1.Franco per post door het geheele Rijk. Affcnderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stiken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uilgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Evenals de F nsche omwenteling in 1789 de aanl ling is geweest van een' gelieelei om ser in den politieken en socialen toes nd der volkeren, zoo veroorzaaktei sti m- electriciteiteene revolutie in hel fabriekswezen. De scheikundigen d mechanische weten schap werk; m t de electrotechniek samen in iens der nijverheid en wedijverden zon ér ophouden om de productieketen ;e vermindéren, de bewerking e verbeteren en te ver eenvoudigt en liet vervoer te be spoedigen. Handel, nijverheid en verkeer «wikkelden zich, voorna melijk oolengevolge van den steun der Regeflgen, die door een milde wetgevingle hindernissen, die hun bloei belimerden, trachten weg te nemen. Deze vgeving brak met de tot dien tijd volgde stelselshet mer- cantilismn de physiocralie. Volgens het eers'stelsel wordt de rijkdom en de vopoed van een volk bepaald door de (veelheid edel metaal, die het bezit- en moet dus de invoer zooveel nelijk beperkt wordenhet tweede seem had uitsluitend het oog geveld op de voortbrengselen van den em Beide seis werden verdrongen door de ;r van den beroemden staathuisUkundige Adam Smith. Volgenijne brochure a Inquiry into the 'ure and causes of the wealth of Hons" beschouwde deze geleerde geld en de voortbreng selen vanh grond als een gedeelte, maar eerjring gedeelte van het nationale mogende arbeid daar entegen de ware bron van den rijkdom een volk. Om dezen arbeid toti recht te laten komen, achtte hij vrijheid van handel en verkeer evan de noodzakelijkste dingen. Dtheoriën hadden belang rijke praiie gevolgen, daar zij samenvieleet de politieke en tech nische hervormingen in liet begin dezer eeuw. De afschaffing der servileiten, de verdeeling der adellijke en geeste lijke goederen gaven meer vrijheid aan de bezitters van den grond en bevorderden zoodoende den verbouw van handelsproducten. Dit vereenigd met de opkomst der groote industrie, als het ware als een noodzakelijk gevolg daarvan, veroorzaakte den achteruitgang van den kleinhandel. Het grootere gebruik van het stoomwei ktuig gaf aanleiding tot de ontwikkeling van het mijnwezen, terwijl de groote industrie eene aan zienlijke uitbreiding van liet bank wezen tengevolge had. De toestanden, die als een uit vloeisel van de nieuwe denkbeelden ontstonden, eischten eene onbelem merde uitbreiding van de bestaande middelen van verkeer en van de gedachtenwisseüng. Onder deze mid delen nemen ongetwijfeld de poste rijen eene voorname plaats in. Diie verschillende zaken traden hierbij voornamelijk op den voorgrond: on schendbaarheid van het bnevengeheim vermindering der tarieven en verbe tering van het verkeer, en wel hoofdzakelijk het internationaal vei- keer. Deze eischeri konden door het publiek terecht gesteld worden, daar de Staat in het bezit was van het monopolie. Onder de eerste personen, die zich met de verlaging van de posten bezig hielden, moet ongetwijfeld Rowland Hill genoemd worden. Onderden titel nPost Office Reforms" zag in 1S27 van zijne hand eene brochure het licht, waarin hij het ondoelmatige der toen toegepast wor dende porto's uiteenzette en tot de conclusie kwam, dat alleen de in voering van uniform-port afdoende tot een goed resultaat voeren kon. Hoewel zijn geschrift met minach ting ontvangen werd door de autori teiten van St-Martins'-le-ürand (het Hoofd-Fostkantoor te Londen) be groette het groote publiek zijne voor stellen met ingenomenheid. Vereeni- gingen werden gevormd om zijn plan te steunen en liet Parlement weldra overstroomd met adressen van ad- haesie. Wel was de Regeeiing oor- sponkelijlc niet geneigd hieraan toe te g6ven, maar toen eene deputatie van 150 parlementsleden zich, ter ondersteuning van de zaak, tot den president-minister wendde, gaf men toe en zoo kwam den lOden Januari 1840 na een' heftigeft strijd in het Parlement de penny-post tot stand. De financieële uitkomsten dezer nieuwe regeling beantwoordden evenwel niet aan de verwachtingen en dit gaf aan leiding, dat Rowland Hill van regee- ringswege aan veel miskenning bloot stond. Men had aangenomen, dat bij de invoering van 'net uniformporto '/o van liet vroeger port) 8a correspon dentie 5 a 6 maal vermeerderen zou. Deze verwachting werd zeer teleur gesteld. Eerst na 16 jaar werd dit idee verwezenlijkt, terwijl de bruto ontvangsten eerst 14 jaar later de vorige hoogte kregen. Dit gaf aan leiding, dat de Morning Post in 1842 (20 October) van de posthervorming schreef, dat zij een groot échec ge leden had. Na de aftreding van het Whigministerie in dat jaar werd er dan ook ernstig aan gedacht, de porto's te verlioogen, daarbij het groote voor deel, dat handel en industrie recht streeks en dus het geheele land indirect daarvan hadden, over het hoofd ziende. Men deinsde evenwel voor de publieke opinie terug, maar liet Rowland Hill als slachloller vallen door hem uit den Staatsdienst te ontslaan. Eerst in 1846 werd hij in zijne eer hersteld en bekleedde van dat jaar tot 1864 de betrekking van Secretaris bij den Postmeester-Gene raal liet Parlement schonk hem kort daarop als belooning voor zijn streven eene dotatie van 20000 pond sterling, de stad Londen benoemde hem tot eereburger, de Universiteit van Oxford tot doctor in de rechten honoris causa, en de koningin schonk hem de Bath-orde. Toen hij den 26sten Augustus stierf, werd hij hegraven in de Westminster-Abbey, te midden van Engelands grootste mannen wel een bewijs, dat men zijn streven op prijs beeft gesteld. In Nederland werden de porto's het eerst wettelijk geregeld bij een den 17den April 1807 door Lodewijk Napoleon uitgevaardigd besluit, en wel naar den afstand en naar het gewicht. Voor een afstand van beneden 6 uur bedroeg het port 2 stuivers. 3 6—12 12—20 20-35 3550 50—70 Dit port werd betaald voor een brief van een gewicht tot 3 lood en werd verder van 36 lood 2 maal geheven. 69 3 s 912 4 1216 5 Deze berekening bleef van toepas sing tot de invoering van de postwet van 1850, toen zij in zoover werd gewijzigd, dat het aantal rayons tot 3 werd beperkt n.l. 30 mijlen en daar beneden, 30 100 en boven 100 mijlen. Voor een brief van enkel gewicht betaalde men toen respectie velijk 5, 10 en 15 cent. In 1855 kregen wij 2 rayons, ter wijl eerst in 1870 inet het oude sys teem geheel gebroken werd en in navolging van Engeland en verschil lende andere staten een uniform-port werd ingevoerd. Dit geschiedde, na dat een in dezen geest in 1860 ge daan voorstel door de Eerste kamer was verworpen. In de thans wer kende postwet van 15 April 1891 (Staatsblad no 87) zijn deze bepalin gen nog rnimer gesteld, zoodat wij niet meenen, dat binnen korten tijd tot eene vermindering van binnen- landsche porten zal worden overgaan, ofschoon reeds weder stemmen opgaan om de grens van 15 op 30 gram te stellen In het buitenlandsch vei keer zoude het niet onmogelijk zijn, dat binnen betrekkelijk korten tijd, de tarieven worden verlaagd als een ge volg van de steeds lager wordende transitrechten. Toch gaat men over het algemeen in Nederland nog te veel van het denkbeeld uit, dat de posterijen eene bron moeten zijn van staatsinkomsten, terwijl zij m. i. voor namelijk ontstaan zijn ter voldoening aan de behoefte, om geregeld van gedachten te wisselen en om zoo doende handel en nijverheid van on- schatbaren dienst te zijn, zoodat wel indirect, maar niet rechtstreeks finan cieel voordeel mag worden getrokken van deze in den loop der eeuwen ontstane instelling. Wij willen hopen, dat de Nederlandsche regeering met dit doel voor oogen alle pogingen in het werk zal stellen, om den post dienst zoo volmaakt mogelijk te ma ken, zonder daarbij al te veel te let ten op de daaruit voortvloeiende kos ten, zoodat hij nog meer dan op dit oogenblik roemen moge op eene popu lariteit, die hij nu reeds in zoo ruime mate bezit. De «Spionkop-Victory", die in En geland zooveel uitbundige vreugde heeft veroorzaakt, is, evenals zooveel andere Engelsche «overwinningen", in een geweldige nederlaag verkeerd. Generaal Warren is weder naar den Zuidelijken oever van de Toegela teruggetrokken. Srnadelijker nederlaag dan deze, hebben do Engelschen in den oorlog nog niet geleden. Toen men de Toegela was overgetrokken, sprak generaal Buiier -den soldaten onge veer als volgt toe: «Mannen, wij Jit bet Duitsch van TON ZOBELTITZ. 8 (slot.) Ik greep r mijn pet en ging insgelijks op straat. Br mijn vriend tot biertoe trouw vergezeld, doebt ik thans allerminst ont breken. Horst zap rood als een jongeling op zijn eerste maar was tocb te veel man van ervaring zijne opgewondenheid te ver raden. Hij zijn zaak zelfs zeer handig behandeld <i minste ingeleid. Nadat bij mij bad vooild, bracht bij mij omniddelijk op de boogtj-aag met mij om vergeving, Wager, dat juffrouw bier op de openbare straat lastig maar gij weet bet best, boe ik mij den ;len namiddag bet hoofd er over gebrokei 0f en boe ik het zou wagen Mevrouw voL;a te verzoeken, dat zij mij toesta, een c-an bet medaillon-portret te laten maken.Ie ik bier eensklaps de dame voorbij komerken baar onmiddellijk aan de gelijkenis- waarlijk, Mejuffrouw von Breka, bet leenigszins ondoordacht zijn geweest, doeb ik kon niet anders, ik moest u smeken, mijn verzoek aan Mevrouw uw mama over te brengen." Ik beproefde hem te helpen. "Het is tocb niet meer dan natuurlijk, Mejuffrouw, dat mijn vriend een copie van bet portret wenscht te bezitten. Hij beeft bet contrefeitsel uwer geachte mama een jaar lang op bet hart gedragen, bij beeft bet in de eenzaamheid zijner plantage lief gekregen, ik boud mij overtuigd, dat gij zijn verzoek zult ondersteunen Mejuffrouw von Breka kreeg een kleur en glimlachte. "Ik twijfel geen oogenblik, of mama zal n gaarne uw verzoek toestaan, en als gij u met een product van mijne kunst tevreden wilt stellen, zal ik de copie zelf vervaardigen. Wij mama en ik voelen ons tocb ten hoogste aan u verplicht, Mijnbeer von Horst.» "Het portret zal voor mij des grootere waarde Hebben, wanneer het door u is geschilderd." Zij bloosde bekoorlijk. »Gij overschat waar schijnlijk mijn kunstvaardigheid," zeide zij afwerende. «En waarheen mag mama u bet portret zenden? Gij blijft tocb zeker nog eenigen tijd in Europa?» Horst overtrof zichzelf, hij loog als een tweede Miinchhausen. »Ik heb in Memel bet een en ander te doen en kom binnen eenige dagen weder in Allenstein. Zou bet onbescheiden zijn, als ik mij verstoutte dan zelf te komen infor meren, boever gij met de copie gevorderd zijt »Het zou mama zeker hoogst aangenaam zijn, u nogmaals te zien. Het spijt baar nu reeds, dat zij dezen morgen baar dankbaarheid slechts gebrekkig heeft uitgedrukt, maar de verklaarbare ontroering is voor baar zeker een verontschuldiging. Wij verzochten onze groeten baar over te brengen, Mejuffrouw von Breka reikte ons beiden de sierlijke, smalle hand. Horst her baalde verscheidene malen: »Tot weerziens!» en keek vervolgens de jonge dame na, tot zij achter de hoekige buizen eener kleine zijstraat verdwenen was. Ik stond er bij en sloeg, naar ik meen, een eenigszins treurig figuur. »Menscb, wat ben je een geluksvogelfluis terde ik Horst eindelijk toe. »Je komt daar uit verre landen, hebt een jaar of vijftien onder de wilden geleefd, en vindt bier een roos, een voortreffelijke roos Horst, ik weet nog volstrekt niet, of ik je goedwillig bet veld ruimHet meisje is in staat den uitgedroogsten vrijgezel bet hart warm te maken. Hij antwoordde niets, bij wist wel, boe ik bet bedoelde. Zwijgend drukte bij mij de band, vervolgens keerden wij langzaam naar het hotel terug dat zich thans plotseling in een geheel ander licht aan ons vertoonde. Onmiddellijk daarop reden wij naar bet station. Bij bet bureau vroeg ik: »Ik kan zeker wel voor mij alleen een kaartje naar Berlijn nemen I Hij knikte. »Je weet, dat ik naar Memel moet!» De eerstvolgende drie weken ontving ik van Horst slechts enkele korte mededeelingen, welke bovendien nog van tamebjk onbedui dende inhoud waren, maar alle gedateerd uit Allenstein. Daarop kwam er evenwel plotseling een telegram. «Gewonnen verloofd. Ver wacht u onmiddellijk. Tbeodoor. Gerta.» Ilc behoef zeker niet te zeggen, dat ik aan de uitnoodiging voldeed, en ik behoef zeker evenmin bet geluk van bet jonge paar te schilderen. Horst was geen vriend van lang treuzelen, en bet bezwaar van Mevrouw de mama wegens bet gereedmaken van bet uitzet kon bij makkelijk uit den weg ruimen door op den grooten afstand van zijn woonplaats te wijzen. Na verloop van nauwelijks vier weken voerde bij zijne roos uit Oost-Pruisen reeds naar bet altaar, en weinige dagen later bracht ik de jonggehuwden in Hamburg op de stoom boot. Mevrouw von Breka trok met ben mede, want alles, wat baar lief was, zou nu voortaan tocb aan gene zijde van den oceaan zijn. Wat mijzelf betreft, ik voelde mij droevig gestemd, toen ik de rookwolken der stoomboot aan den horizon zag verdwijnen. Ik geloof vast, dat ik tocb volbreng, wat ik Tbeodoor en Gerta plechtig heb moeten beloven: ik ga binnenkort met verlof naar Sumatra.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1