BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. gaan nu onze kameraden in Lady smith ontzetten, van terugtrekken kan geen sprake meer zijnEn thans? Bij de eerste poging om de Boeren uit hun stellingen te ver drijven, krijgen zij zoodanig klop, dat zij met bebloede koppen af moeten deinzen. En terwijl generaal Warren na zijn aanvankelijk succes, bij ver rassing op de Boeren behaald, reeds snoefde, dat hij de stelling van den vijand onhoudbaar had gemaakt bleken de zijne niet bestand tegen den aanval zijner wakkere tegen standers. Generaal Buller beschrijft den aanval en den aftocht van generaal Warren aldus Den 20en Januari dreef generaal Warren den vijand terug en bezette hij den zuidelijken rand van het hoogland, dat zich van Acton Homes tot de westelijke heuvels van Lady smit uitstrekt. Hij hield nauw voe ling met den vijand, die een sterke stelling had in een reeks kleine kopjes, Warren's toenmalige stelling was uitstekend houdbaar, doch ongeschikt voor den opinarsch. daar de zuidelijke helling zoo steil was, dat de moge lijkheid om het geschut in een stel ling te plaatsen, van waaruit het met vrucht de operatie zou kunnen steunen, uitgesloten was. Bovendien was de toevoer van water in deze stelling bezwaarlijk. Ik stemde den 23en toe in een aan val op Spionkop, die blijkbaar de sleutel der stelling was, maar veel beter toegankelijk was van het Noor den dan van het Zuiden. Generaal Warren nam Spionkop in den nacht van 23 Januari en bevond dat de heuvel moeilijk te houden was, daal de omtrek te groot was en de water voorziening moeilijk. De ruggen v den heuvel werden den geheeïen dag, ondanks een hevig granaatvuur. bezet gehouden. De mannen vochten met groote dapperheid. Generaal Wood- gate, die het bevel voerde over de troepen die Spionkop bezetten, werd gewond en de officier, die het bevel overnam, besloot in den nacht van 24 op 25 Januari de stelling te ver laten en trok voor het aanbreken van den dag terug. Ik bereikte Wairen's kamp om vijf uur dien morgen en kwam tot de conclusie, dat een tweede aanval nutteloos zou zijn, daar des vijands rechterflank te sterk was om gefor ceerd te worden. Daarom besloot ik de strijdmacht ten Zuiden van de Toegela terug te trekken. Om acht uur in dun mor gen van 27 Januari was het korps van generaal Warren ten Zuiden van de Toegela geconcentreerd, zonder ver lies van één man of één pond van den voorraad. Het feit, dat dit korps zich buiten het bereik van den vijand kon terug trekken op de uitstekende wijze waai op dit is geschied, is een afdoend bewijs, van het moreel van de troepen, en dat ons is toegelaten onzen aan zienlijken tros ongehinderd over de rivier terug te brengen is een bewijs, dat den vijand eerbied is geleerd voor de gevechtswaarde van onze troepen. Vooral de laatste alinea omtrent het moreel der troepen is weer een prachtig staaltje van den zich nooit verloochenenden Engelschman, die onder alle omstandigheden een bluffer is en blijft. Dat Warren bij den terug tocht geen pond proviand en geen man verloren heeft, is natuui lijk alleen toe te schrijven aan het, zij het ook onbegrijpelijke feit dat de Boeren het den Engelschen niet lastig hebben gemaakt. Buller zelf toch zegt in zijn telegram dat het hem (door de Boe ren) is veroorloofd zijn aanzienlijke tros ongehinderd over de rivier terug te brengen. Wij hebben echter niet veel vertrouwen meer in het moreel en de gevechtswaarde der Engelschen nu zij hunnerzijds het vertrouwen in hun opperbevelhebbers onvermijdelijk door dit nieuwe echec hebben moeten verliezen. Het telegram geeft overigens slechts een vaag begrip van den toestand. Van generaal Lyttelton's brigade, die aan den Noordelijken oever der Toe gela bij Potgietersdrift stond en die blijkens een bekendmaking van het departement van oorlog de door Buller Zaterdag opgegeven verliezen leed, wordt niet gesproken. Deze verliezen bedroegen 211 man en voor zoover het aan het departe rnent van oorlog bekend was, had deze brigade niet deelgenomen aan de bestorming of de verdediging van den Spionkop. Lyttelton heeft dus waarschijnlijk de middenstellingen der Boeren aangevallen om te voorkomen dat dezen versterking zonden naar den Spionkop. Dit zijn dus niet de «aanzienlijke" verliezen, waarvan Buller in eeu zijner vorige depêches gewaagde. Tot nu toe zijn die nog niet bekend. Waarom Zijn ze mis schien (e groot om er dadelijk hij het Engelsche volk mee aan te komen en houdt het ministerie het aantal nog achterwege, gelijk het met de openbaarmaking van liet bericht om trent de ontruiming van den Spion kop 24 uur draalde Of heeft Warren na zijn haastigen terugtocht nog geen tijd gehad om appèl over zijn troepen te houden Het is moeilijk te zeg gen, maar een feit is het, dat zijn verliezen zwaar moeten zijn. Een telegram uit het hoofdlager der Boeren bij Ladysmith van 25 Januari meldt, dat het getal der Britsche gesneuvelden, dat den vori- gen dag op den Spionkop werd ach tergelaten, 1500 bedroeg. Dit Boerenrapport, zegt echter ook, dat de troepen der verbonden republieken kostbare levens verloren. Er blijkt verder uil, dat de Boeren bij de be storming van den Kop door de En gelschen inderdaad verrast werden. Zij ontvingen versterking eu bezetten twee aangrenzende heuvels onder be dekking van het geschut. De Britsche troepen beproefden een bestorming met de bajonet, zij be reikten den rug, doch werden toen als weggemaaid. Middelerwijl bestorm den de Boeren het voornaamste kopje waar de Engelschen zich verschanst hadden. Een 250-tal manschappen m de eerste loopgraaf gaven zich over, de andere verschansingen werden hardnekkig verdedigd, doch ten slotte werden de Engelschen daaruit ver dreven. Vele lydietbommen sprongen niet. Wat er van de afdeeling cavalerie van lord Dundonald geworden is, de brigade van 1G00 man, die bij Acton omes opereerde en waarvan zelfs reeds gezegd werd, dat zij Ladysmith was binnengetrokken, is onbekend. Generaal Buller's telegram zwijgt er van. Sedert langen tijd reeds werd niets meer van hen gehoord. Zijn zij krijgsgevangen gemaakt Onmogelijk is het niet, doch ook hier kunnen wij, zooals bij veel anders dat nog in het duister ligt, slechts een vraag- teeken zetten. Du is evenwel zeker, de toestand der Engelschen is thans zeer ernstig. Hetgeen ook de meening is van den Engelschen generaal Younghusband die hij in een interview heeft geopen baard. «Buller zelf," zeide hij, «heeft erkend, dat wij veel volk verloren hebben en wij zijn nog even ver van het ontzet van Ladysmith als acht dagen te voien. De toestand van deze stad is dan ook kritiek. En nu ook dit tweede plan tot ontzet mislukt is, blijft generaal White niets anders over dan met zijn goheele macht een uitval te doen." Indien wij White een raad schuldig waren, zouden wij hem in overweging geven, nu maar te capituleeren. een uitval zal hem niet baten; natuurlijk wordt hij teruggeslagen en veel levens zouden daarbij weder noodeloos ver loren gaan. En op ontzet behoeft hij in langen tijd niet meer te rekenen, daar nu Buller, evenals Methuen aan de Moddernvier, aan de Toegela is «vastgelegd" en tot werkeloosheid edoemd. De Zuid-Afr. Sp. Maatschappij. In het Tijdschr. v. Gen. komt een brief voor van Prof. Korteweg, geda teerd 15 December, Pretoria, waar aan het volgende is ontleend Onze ambulance werd aan den President op liet Gouvernementsge bouw voorgesteld. Ook toen was hij vriendelijk, wij kregen allen een hand, nog een tweede bij het weggaan. Overal worden wij even hartelijk ont vangen, wij staan schijnbaar boven de politieke partijen en de bedoeling den Afrikaanders te toonen, dat Hol land meer wil doen dan alleen praten, meen ik, naar onze ontvangst te oor deelen, bereikt te kunnen achten. Mogen wij in de verdere uitvoering evengoed slagen als Z. A. S. M. Over die Z. A. S. M. zou ik bladen kunnen vulienhoe haar werkplaatsen zijn in gericht voor het maken van bommen, het herstellen van kanonnen en affui ten. hoe zij in 4 dagen tijds vervaar- ligde de meest doelmatige, uiterst fiaaie ambulancew'aggons, één zelfs voor 32 personen, waarbij een haakje voor het horloge, boven elke spoor wegligplaats nipt vergeten werd. Die S M. is inderdaad een wonder. Ze beslaat de paarden en doet brug gen springen, maar waar zij aan den gang was te vernielen, is herstel on mogelijk. Maar ook hierover basta Bij Koninklijk Besluit is bepaald dat met ingang van 1 Februari e.k aan lien die zich bij een der korpsen van het Wapen der Cavallerie of der Veld- en Rijdende Artillerie op eene leeftijd tusschen 18 en 30 jaren als vrijwilliger beneden den giaad van onderofficier verbindt voor elk jaar waarvoor die verbintenis wordt aan gegaan, eene premie wordt, uitbetaald van f20.welke premie niet liooger mag zijn dan f120. Voormelde premie wordt dadelijk uitbetaald na het bekrachtigen van het accoord. Genoemde premie van f 20 per jaar wordt van af dien datum ook toegekend aan hem, die zich bij gemelde korpsen, beneden den graad van onderofficier, en vóór hij den leeltijd van 30 jaar heeft bereikt, op nieuw verbindt, en wel voor elk jaar. waar voor de nieuwe verbintenis wordt aangegaan. Aan miliciens van de ge noemde korpsen die ingevolge art 126 der Militiewet onder de wapenen blijven of komen zonder zich als vrij williger te verbinden, wordt eene premie toegekend van f 10.voor elke zes maanden die zij in werke- lijken dienst doorbrengen. Deze premie wordt eerst betaald nadat het halfjaar vrijwillig verblijf onder de wapenen verstreken is. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat met intrekking van alle vroegere gegeven voorschriften aan de korps commandanten van het leger bij de Landmacht de machtiging wordt verleend, om, de onder hunne bevelen dienende militairen, bij vacature aan te stellen in of te bevorderen tot eenen graad, indien deze daartoe wegens geschiktheid in aanmerking komen, ongeacht den duur van hunnen diensttijd en om liet even, of zij be- hooren tot de gewone vrijwilligers, dan wei tot het Reservepersoupel of tot de militie. Duurder Loer en Schoenen. Het voorloopig Comité van Neder- landsche Leerlooiers, als zoodanig be noemd in de algemeene vergadering te 's Bosch in dato 11 Januari j.l waar ruim 325 looiers en lederfabri kanten tegenwoordig waren, zal spoe dig een nieuwe vergadering oproepen om de statuten voor een algemeeneri Nederlandsehen looiersbond vast te stellen. liet is mogelijk dat op die verga- leririg de reeds aangenomen verhoo ging der lederprijzen met 10 a 15% naar soort, nog verder zal worden uitgebreid. Van de eerste verhooging zal reeds het gevolg zijn dat alle leerartikelen en vooial schoenwerk niet langer tot oude prijzen kunnen geleverd worden en heeft men zich alzoo op duurdere pi ijzen van schoenen en laarzen voor te bereiden. AAN DE DOOYEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, nLongcott," Günners- bcey, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Kapitein J. Vos van den Staf der Infanterie werkzaam bij de Koninklijke Militaire Academie wordt met ingang van 15 September e k op zijn verzoek eervol ontheven uit zijne betrekking als zoodanig, en gere kend van at dien datum overgeplaatst bij liet 5e Regiment infanterie alhier in garnizoen. De Minister van Oorlog heeft benoemd tot vaandrig bij het 5e Regi ment infanterie de reserve sergeant D. II. Schilling van genoemd Korps. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den Heer Kolonel Regiments commandant bevorderd, tot sergeant de sergeant titulair W. B. Verschuur, en tot reserve sergeant de reserve- korporaal K. F. Creutzberg. Bij vonnis van den Krijgsraad ïri het 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 20 Januari 1900 is F. van Diermen milicien plaatsver vanger bij liet 5e Regiment infanterie schuldig verklaard aan Eerste deser tie in tijd van vrede, door liet als verlofganger der Nationale Militie, niet voldaan aan eene oproeping tot de werkelijke dienst, zonder vi ij willige aangifte binnen vier wekenen ver oordeeld tot eene militaire detentie voor den tijd van twee maanden en in de proceskosten. Door den Burgemeester is eervol ontslag verleend aan D. Eller als stads-omroeper. Het verslag der Oudheid kundige Vereeniging «Fléhite" is ter perse. Het zal ditmaal behalve de Geschiedenis der Vereeniging gedu rende bet jaar 1899 enz. ecuige bij dragen bevatten o. a. een van luite nant Valewink over «De Franschen in Amersfooit of Bataafsche Vrijheid". Bij de Maandag ten Raadhuize gehouden aanbesteding voor het le veren en stellen van ijzeren rasters en hekwerken op het terrein der Gemeente-gasfabriek werd ingeschre ven door de volgende stadgenooten wed. J. Blok. f545; W. van den Donker, (538; en YV. Brouwer, f 470. Bij dio van het leveren en stellen van houten schuttingen en prikkel draad-rasters op hetzelfde terrein werd ingeschreven door de heeren C. Eckliardt, te Almeloo, f2200; G. Wassink. te Amersfoort, f 1768; T. Hoogevest, alhier, f1747; C. J Kuntz, alhier, f1700; en J. van Harpen, alhier f 1678. De uitvoerin werd gegund aan de minste inschrijvers Naar we vernemen zullen de groote manoeuvres der 2e divisie waaraan de le, 5e en 8e regimenten infanterie zullen deelnemen, dit jaar bij Goor in Tw ente gehouden worden terwijl de schietoefeningen van het 5e reg. infanterie alhier, te Harskamp op de Veluw-e zullen plaats hebben 3<»2c STAATSLOTERIJ. Vijfde en laatste klasse. Derde week. Trekking van 29—30 Jan. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevaUen: Prijzen van f 100 op No. 2)307 en 11686 Prijzen van f70. 2137 2278 2280 2288 2601 2614 6106 9369 111S4 13864 13867 14656 14665 14668 14674 14708 2O073 en 2008 Te zamen 20 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2152 2248 2272 2*279 2586 2610 2615 2641 2643 2647 2654 2662 2664 6084 6098 6099 6108 9372 9392 9398 11165 11174 11198 11202 11206 11233 11248 11254 14630 14631 14640 14647 14649 14661 14671 14697 14722 16771 16837 20062 en 20085. Volgende trekkingen geschieden 31 Jan., 1 en 59 Febr. Behalve de premie van f30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3.000 voor bet laatst uitgetrokken lot, zijn ingcbleven de navolgende prijzen van f 100.000, 1 van f 10.000, 2 van f1500, 23 van f 1000, 21 van f400, 29 van f 200, 71 van f 100 en vele van f 70. bruidje op de armen en droeg haar door liet water, op den voet gevolgd door de ouders. Druipnat bereikte men zoo bet rijtuig en kon de tocht naar bet stadhuis worden aanvaard. De drank in den Zuid-Afrikaanschen oorlog. De Boeren, die in den strijd voor hun vrijheid tegen den overmachti- gen belager de volle sympathie heb ben van alle weidenkenden, dwingen ook ten opzichte van hun houding tegenover den drank eerbied af. De Temps meldt, dat generaal Joubert reeds van het begin van den veldtocht af, aan zijn manschappen bet gebruik van sterken drank ten strengste verboden heeft. Dit bericht zou geheel in de lijn liggen van verschillende maatregelen in dezen oorlog door de Boeren genomen. Niet alleen gaan zij met kracht den drank handel onder de inboorlingen tegen, doch ook worden o« verschillende door hen bezette planten de drank huizen oogenblikkelijklgesloten. Omtrent bet eersterclireef, d.d. 13 October, de pai ticuliei correspondent van De Telegraaf, ie in bet lager van generaal Burger an de grenzen van Swasieland was: Er is veel drank in Swasieland. Op sen plaats zijn door den regeeringsi mrnissaris 3000 kisten drank gevon :n, die dadelijk in brand zijn geslok i." HetZ.-Afr. blad De Randposl n 29 Oct. ver meldt, dat comtnani ut Schutte den Ter kenschetsing hoe de Trans- vaalsche regeering zorgt ook voor de meest gewone behoeften barer burgers, lene onderstaande ollieieele kennis geving voorkomende in 7he Standard Diggcrncws van 5 Dec. II. Kennisgeving. Kennis geschiedt nuts deze dat volgens opdragt van Zed. den Wd pee. Commandant, kunnen personen binnen rnijn jurisdictie ten mijnen tantore aanzoek doen voor dienst boden (meiden enz.) H. S. LAMBARD, veldcornet. Vejdcornet's Kantoor Johannesburg Dec. 4 1899. Tocli geholpen. Donderdagochtend zou een jong paar, waarvan de bruid in de Lijnbaan te Dordrecht woonde, in het huwelijk treden. Het hooge water had die buurt echter overstroomd, en de paarden van bet trouwrijtuig weigerden, ondanks alle pogingen van den koet sier, door lint water te lnopen. Na lang beraad werd besloten dat het lijtuig dan maar bij de brug op den Noordendijk zou wachten en bruidspaar en ouders zouden doen wat de paarden weigerden. De bruigom nam bet welgedane en vast besloten en aan den ver en groote hoe- docr hem ver- ffad Ons Land \v:rk van com- iet bezetten van iet sluiten van De Times meid- Ie loeren op een df sluiting be- le rankwinkels drankhandel bestree was, een eind te ml koop aan Kaffers, veelheid drank wer nietigd. Het Z.-A. bericht, dat het eer: mandant Olivier bij Alivval Noord was kantinen en hotels, de, d.d. 3 Oct., dat boete van 600 pon< voleri hadden van t te Windserton. In het Engelsche I geilaarentegen wordt de drank nie weerd De Standard ad Diggers News vermeldt allhansdat na den slag bij Elandslaagte ve Engelsche soldaten zich zóó te btten gingen, dat verscheidene gevader. Boeren konden ontkomen Indn bet waar is, zou daarmee dan isschien het beestachtig optreden de lansiers bij die gelegenheid in verbid slaan? De oorlog en hetapier. Het Londensche vailad Paper and Pulp constateert 'oot gebrek aan papier tengevolge \i de enorme navraag daarnaar van dagbladen wegens den ooi log. E meeste der groote Londensche bladi verbruiken 20 tot 100 pet. meeipapier dan vóór uvee maanden. 1 groote pa- pierlirma Edw. Lloyd d. verklaart zich niet in staat nieuv leveranties te aanvaarden. Haar firieken wer ken dag en nacht en zijeeft speciale stoombnoten gehuurd o het noodige ruw-niateiiaal aan tevocren. De firma heeft verder de jorraden van kleine fabrikanten oiekocht, en meent nu nog gedunde een paar maanden aan de navrtg te kunnen voldoen Mocht delbrlog echter langer duren, dan zal zhaar kleinere klanten moeten laten ippen. Der gelijke berichten konn ouk uit de Engelsche provincie. Vnlksbadi De Duitsc.be Veréenmug voor Volks- baden beeft onlangs en prijsvraag uitgeschreven voor lotwerpen van volksbaden. Voor eenie dagen werd in het gebouw van h Rijksgezond- heidsbureau te Beril de tentoon stelling der ontwerpt geopend met een rede door prof Lassar uitge sproken, waarin als def werd uiteen- ezet bet verkrijger van modellen van volksbaden voor kleine gemeen ten. Gevraagd warn plannen voor steden van 30 tot fei.000 inwoners, en wel met 200 bsien in het uur, en dan voor kleinte plaatsen met 40 baden per uuty beide zoo in af zonderlijk staande inrichtingen als voor tusschen ande;- gebouwen ge legene. Er waren vu 30 firma's 70 ontwerpen ingekonfc, van welke aan drie de prijzen te zaïen 30.000 mark groot, ten deel viele De beide eerste prijzen behaalden var alle vier ont werpen de ingenietrs Growe en de architecten Waltffe en Schuls te Berlijn. Alle ontwenen zullen in druk verschijnen en in Ldere steden van Duitschland wordei tentoongesteld; ook zullen eenige luiledige modellen naar de Parijsch tentoonstelling worden gezonden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2