NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 11. Woensdag 7 Februari 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. lOTENLANl). BINNENLAND. 4 Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het bericht, dat Bulier opnieuw de Toegela is overgetrokken en reeds tot den aanval op de Boerenstellingen zou zijn overgegaan is officieel niet bevestigd. Beuter heeft zich de moeite gegeven om het ministerie van ooi log dienaangaande inlichtingen te vragen en daar werd verklaard dal men geen bevestiging van dit bericht bad. Inte gendeel wees alles er op, dal het aan het front rustig was en dat er geen onmiddellijke nieuwe voorwaai tsclie beweging te wachten was. Wat betreft het bericht dat het vuur van Buller's kanonnen te Lady- smith gehoord werd, daaromtrent nam het ministerie aan, dat er slechts sprake kan zijn van schietoefeningen met de nieuwe batterijen, die pas aan het front zijn aangekomen. Het is de berichtgever van Central News te Durban, die de pers dezen poets heeft gespeeld. Omstandig be schreef hij hoe Buller weer naar den overkant van de Toegela was getrok ken ten Westen van Tricliardsdrift om zoo via Acton Homes naar Lady smith te komen. Engelsche militaire deskundigen, zooals o. a. de mede werker van de Morning Leaderlieten er zich ook door misleiden en bazeer- den op de gegevens van den corres pondent hun beschouwingen. Hel praatje is waarschijnlijk aldus in de wereld gekomenDe heer Walton, eigenaar van de Spionkopfai m, die na den inval der Boeren naar Pieter- maritzburg is gevlucht, was door Buller uitgenoodigd om in zijn kamp te komen, teneinde inlichtingen te geven omtrent het terrein en enkele weinig gebruikte driften. De correspondent van Central News daarvan hoorende, fantaseerde er bij, dat Buller deze driften onmiddellijk was overgetrokken, andere correspon denten geloofden hem en zoo werd de legende naar Engeland gekabeld. Zoo is liet, zegt de Daily Graphic waarschijnlijk ook gegaan met het praatje aangaande Buller's toespraak tot de troepen, dat hij binnen een week Ladysmith ontzet zou hebben. Het blad kan ten minste niet ge- looven dat Buller ooit zoo iets gezegd heeft, daar het onder de tegenwoor dige omstandigheden al te dwaas zou zijn. Het bericht schijnt dus voorbarig. Sommige Londensche bladen, zegt de corresp. van de Petit Temps, schrijven dat men, ondanks het niet bevestigen door het departement van oorlog van 't geen Ceiitral News seinde, in militaire kringen geneigd is aan te nemen, dat generaal Buller inderdaad de Toegela overtrok en opnieuw voorwaarts rukt. Men meent dat hij wegens den hoogen nood, waarin Ladysmith verkeert, oprukken moet. Hoe dit zij, voor ons is afwachten de eenige boodschap, want dit is zeker, de gang van zaken in Natal is weer met den sluier der geheim zinnigheid bedekt. De Kaapkolonie vergt in den laat- sten tijd weer meer onze aandacht. Naar het schijnt wil men daar, nu de zesde en de zevende diiisie zijn aangekomen krachtiger pogingen doen om de Boeren naar den Oranje-Vrij staat terug te drijven. Zooals men weet staat een deel van generaal Kenny-Kelly's zesde divisie hij Thee bus halverwege lusschen Stormherg en Rosmead Junction d. w z. lusschen de krijgsmachten van Gatacre en French in. De bedoeling der bezetting van Theebus is waarschijnlijk om van daar uit zoowel French als Gatacre van versterkingen te voorzien. Voors hands Schijnt hij echter nog niet veel hulp te kunnen zenden, daai de laat ste berichten van de voi ige week er eerder op wezen dat Kenny-Kelly die zelf noodig had. Sedert is ei zoo goed als niets meer van hem ver nomen. Uit Naauwpoort, de operatiebasis van generaal French, wordt gemeld, dat er te Rensburg (even ten Zuiden van Colesbergj en te Hannover Road (Westwaarts van Naauwpoort) groote bedrijvigheid heerscht wegens de om standigheid dat een overweldigende macht infanterie van «Ie Kaap naar Naauwpoort wordt gezonden, bestemd om Norvalspont aan de Oranjerivier te bezetten. Daartoe zal generaal French echter eerst cle Boeren bij Colesherg moeten verslaan of gevangen nemen, hetgeen thans naar men te Kaapstad meent, in een handomdraai kan geschieden. Immers, zoo seint men van daar, zijn de Boeren te Colesherg nu feitelijk door de Engelschen ingesloten en als nu nog die overweldigende massa infanterie komt wel dan is het pleit direct beslist. Enfin, we zullen zien. In liet Engelsche Lagerhuis is gister de beraadslaging over de motie- Fitzmaurice de Engelschen zijn wel lang van stof voortgezet. Wat liet debat belangrijk maakte was, dat sir William Harcourt. de vroegere leider der oppositie en minister in het vorige kabinet, liet regeeringsbeieid in scherpe woorden afkeurde en dat Chamberlain hem antwoordde. De ministers, sprak Harcourt, heb ben gezegd, dat pas na het ultimatum van de Boeren een legercorps is uit gezonden, maar dat ultimatum was een antwoord op het oproepen van de reserve. De staatkunde van de regeering is volslagen veranderd tus- schen 1881 en 1895. Om de verande ring te rechtvaardigen moest een oorlog begonnen worden. Onder liet voorwendsel dat zij suzereiniteit bezat, matigde de Engelsche regeering zich het recht aan, de Zuid-Afrikaansche Republiek voorschriften te geven aan gaande haar binnenlandsche aange legenheden. Of die staatkunde goed of slechts was, het was een oorlogszuchtige staat kunde. De geheele manier waarop de onderhandelingen zijn gevoerd, toonde minachting voor den aard en de strijd krachten van de Boeren. Mannen van het vak tellen het getal manschappen en kanonnen van de Boeren, maar de ministers hadden rekening moeten houden mot de ontembare kracht van een vrij volk dat voor zijn onafhan kelijkheid strijdt. Men heeft gezegd, dat de stroop tocht van Jameson de regeering be lette beliooi lijke toebereidselen te maken. De vloek van dien strooptocht, zei Harcourt, zweeft nog om ons heen en is de ooi zaak van den oorlog. Wat liet Znid-Afrikaansch comité hetieft, men iieeft beweerd dat liet comité er een bepaalde bedoeling mee bad, het or.deizoek niet voort te zet ten. Dat had liet niet. Als liet comité zijn onderzoek iiatl voortgezet, zou het nok tijdens de volgende zitting van liet. parlement hebben moeten vergaderen, en de bewerkers van den strooptocht zouden genoeg invloed hebben gehad om de herbenoeming ervan te verb mieren Maar zoolang niet de zaken onderzocht zijn en de laster en de leugens die erover in omloop zijn, tot zwijgen zijn gebracht, zal er argwaan bestaan dat de regee- ring medeplichtig is. Nu deze ongelukzalige oorlog een maal begonnen is. meende hij echter, dat hij moest uitgevochten worden tot liet bittere einde toe. Chamberlain antwoordde en zijn toon was nog even brutaal als vóór den oorlog. Men luistere slechts. De oorlog, zei hij o. na., is eerlijk, noodzakelijk en rechtvaardig. Het indienen van het amendement-Fitz- maurice is te betreuren, omdat het twijfel wekt aari de eendracht onder de natie. Het is voorbaiig vervolgde hij, nu reeds over de voorwaarden van een schikking te spreken, maar de regeering is het in hoofdzaak mei Grey eens in zooverre, dat zij zal weten te zorgen dat er geen tweede Majoeba komt. ToejuichingenNooit meer zullen de Boeren een citadel oprichten in het hart van Zuid-Afrika, een citadel van welke haat en naijver tussclien de rassen uitgaat. Nooit zullen zij meer in staat zijn, Enge land's oppermacht in gevaar te bren gen, en Engelschen te behandelen alsof ze tot een lageistaand las be hoorden. Ook het bluffen heeft hij dus nog niet verleerd. Docli zijn brutaliteit is grenzenloos waar hij zeide dat de regeering altijd gehoopt had dat de vtede zou worden bewaard, en dat de regeering besloten was om niets te doen om dien in gevaar te brengen. Niemand, zeide hij, kon der regeering daarom een verwijt doen, dat zij den oorlog gewenscht had. En dit werd schijnbaar met de grootste kalmte en gemoedsrust ge zegd, nadat Harcourt juist te voren geconstateerd had, dat het ultimatum van de Boeren een gevolg was van Engeland's voortdurende wapeningen het oproepen der reserven, die naar Zuid Afrika werden gezonden! De afgevaardigde Courtney was het echter met den braven Joe niet eens. Niemand anders dan Chamberlain, zeide hij, had door zijn wanbeleid den oorlog uitgelokt; als er een ander dan Chamberlain minister was geweest, dan ware de krijg niet uitgebroken, want Kruger, Hofmeyr en Steijn had den liuri best gedaan om den vrede te bewaren. Namens de Ieren verklaarde Dillon nog dat zijn partij de inolie-Fitz- maurice niet kon steunen omdat de laatste alinea de bedoeling had dat de oorlog moet worden voortgezet Zij achten den oorlog onrechtvaardig gelijk heel de beschaafde wereld be halve Engeland. Eu hij eindigde met te verklaren, dat tiet boven Engeland's kracht ging do Boeren van hun vrij heid te beiooven, omdat die Boeren door hun schitterende tegenweer aan spraak hebben verworven op die vrij heid, die geen brutale kracht, hoe groot ook, ooit zal verpletteren. Een interview niet «lr. Leyds. Een medewerker van de Temps heeft dr. Leyds bij zijn bezoek aan Parijs eenige vragen gesteld, die de heer Leyds zoo welwillend was te beantwoorden. De eerste vraag luidde»In welk opzicht en hoeveel dragen naar uwe meening Europeesche officieren en voornamelijk Duitsclie en Franscbe bij tot het succes der Boeren?" Dr. Leyds zou geantwoord hebben »De Boeren blijven sedert het begin van den oorlog getrouw aan hun strategie en hun persoonlijke taktiek de Europeesche officieren zijn echter de leiders van de artillerie, de inten dance en tie approviandeering. Ik heb reden aan te nemen dat uw land genoot, de luit.-kol. De Villebois Mareuil, die aan Joubert is toege voegd, dezen groote diensten bewijst." Vraag; »Zou een Europeesch leger, bijv. een Duitsch of een Fransch, een even treurig figuur maken als tegen woordig het Engelsche?" Antwoord«NeenDe Engelsche officieren leggen een buitengewone onkunde en ongeschiktheid aan den dag. Zij zijn er aan gewoon, op de menschenjacht uit te gaan, doch niet om een ernstigen oorlog te voeren. Hun frontaanvallen in de laatste veld slagen zijn even heldhaftig als onzin nig bij een vijand als de Boeren, die hun Mausers zoo voortreffelijk weten te hanteeren." Vraag; »Kan men de Boeren, wat hun trefzekerheid aangaat, vergelijken met de Zwitsers?" Antwoord: »De Zwitsers schieten beter op een vastliggend doel, de Boeren beter op een zich bewegend doel." Vraag«Hoe sterk zijn de Boeren Antwoord«50,000 man. Hun aan tal kan slechts door mannen uit de Kaapkolonie versterkt zijn. Het Hol- landsche element in de Kaapkolonie kan niet oproerig worden, want het ontbreekt hun voor liet meerendeel aan wapenen. De Boeren hebben er belang bij zich niet al te ver van hun grenzen te verwijderen. Trots onze geringe macht van 50,000 inan," eindigde dr. Leyds, «zijn wij zeker van de overwinning." Hertog Johan Albrecht van Mecklen burg, die voorzitter van de Duitsclie koloniale vereeniging is en zich thans te Parijs bevindt, is door een redac teur van de Eclair geïnterviewd. De hertog verklaaide zich een voor stander van een koloniale overeen komst tusschen Frankrijk en Duitsch- land. Hij achtte de onffuiming van Egypte door Engeland noodzakelijk en is overtuigd, dat Europa zich be moeien moet met de finale regeling der Zuid-Afrikaansche quaestie. Het Engelsche imperialisme komt hem voor een gevaar voor den wereld vrede op te leveren, doch Frankrijk en Rusland zijn, naar zijn meening, alleen niet meer in staat Engeland het hoofd te bieden. Men verneemt, dat het ontwerp betreffende de technische herziening der kieswet reeds bij den Raad van State is ingekomen. In de eerste openbare verga dering van de Tweede Kamer na haar samenkomst op '20 Februari, zullen de afdeelingen getrokken wor den. Daarna is de voorzitter vooi nemens voor te stellen, om op Woensdag 21 Februari, ten elf ure en volgende dagen in do afdeelingen o. a. te doen onderzoeken de wetsontwerpen Wijziging van de Regeeringsregle- menten voor Suriname en Curasao; maatregelen tot behoud en ter ver zekering der bestemming van vica- riegoederenwijziging van de wet op liet notarisambt; wettelijke bepa lingen betreffende de volkshuisvesting; regeling van hot Staatstoezicht op de volksgezondheid; wijziging en aanvulling van sommige bepalingen der wet tot regeling van het hooger onderwijs; wyziging der begrooting van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren over 1809onteigening voor den aanleg van een stoornpontveer in het Noordzeekanaal bij Velsenverhooging der Indische begrooting voor 1900 ten behoeve van een drinkwaterleiding voor Soeiabaya; wijziging van art. 240c en 343 der gemeentewetwijzi ging der Indische begrooting voor 1900 en ontbinding van het Hoog gerechtshof van Nederl.-Indië; ont eigening voor een locaal-spoorweg van Enschede naar de Pruisische grens. Totaal is tot op heden door de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver eeniging voor de Boeren ontvangen f 905,405,80. Een ilraina te Appeltern. Sedert eenigen tijd houdt een zekere categorie Protestanten van streng orthodoxe richting, wekelijks godsdienstige bijeenkomsten. Vrijdagavond had ten huize van den landbouwer Scherf te Appeltern, aan de Blauwe Sluis, een dergelijke godsdienstige bijeenkomst plaats. Het schijnt, dat bij de aanwezigen zich de gedachte heeft gevestigd, dat de duivel in huis was en zijn zetel had gekozen in het lichaam van den knecht J. Brinkman. Tegen één uur 's nachts gelastte de landbouwer de meid den knecht te gaan roepen, die door den duivel bezeten zou zijn. De knecht verscheen niet dadelijk, zoodat de boer, onder het aanroepen van het Opperwezen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1