GEMENGD iMEGYVS. Advertentie n. 25-jariïe EcMvereenigina. I. A. DE VRiES, th? Amersfoort, 7 Febr. 1900. [p Receptie-11 Febr. Langegracht. den knecht, die zich reeds ter ruste had begeven, zelf ging halen. Hem geen tijd gevende zich be hoorlijk te kleeden, wordt hij door S. naar het vertrek geleid, waar zoowel manlijke als vrouwelijke leden dezer godsdienstige secte bijeen waren. De landbouwer S. wil den duivel nu bezweren, en de knecht, die van het verward geschreeuw niets begrijpt, wordt onverwachts zoodanig met een ijzeren blaaspijp op het hoofd geslagen, dat deze onmachtig ter neder stort. Nu vallen allen op hem aan en slaan hun slachtoffer dusdanig met stoelen en allerlei voorwerpen, dat de dood weldra intreedt. Toch gaat men met slaan en trappen door, redenen waarom het lijk, waarvan hoofd en alle ledematen gebroken zijn, totaal onherkenbaar is. In den morgen begeeft de boer S zich op weg, om de tijding aan zijn moeder te Batenburg te gaan mel den bij zijn thuiskomst bereid men hem een geestdi iftvolle ontvangt, zelfs heeft een gastmaaltijd plaats, waarbij godsdienstige liederen worden gezon gen. Het vertrek, waar het gebeurde plaats vond, moet alle beschrijving van een completen chaos te boven gaan, o. a. stuk geslagen stoelen met bloed bespat, liggen in de grootste wanorde dooreen, terwijl bijna alles met bloed bestreken is. Toen het gebeurde bekend werd, heeft men den vermoedelijken dader in hechtenis genomen en naar Tiel overgebracht en zijn reeds meerdere medeplichtigen daarheen gevoerd. Zondagavond heeft men bij velen der dweopers de luiten ingeslagen, zoodat versterking van politiemacht is aangevraagd en verkregen. De agi tatie in het dorp is groot. Volgens de A'. R. Cl. heeft de gearresteerde voorganger, Spiering, die vader van vijf kinderen is, daarvan één willen offeren. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ter gisterenmiddag gehouden vergadering van den Raad waren de leden Mr. J. C. II. Pi ikken en G. P. A. Garjeanne inet kennisgeving afwezig. Na voorlezing van de notulen dei- vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd, deelde de voor zitter, Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck rnede dat ingekomen wa ren het procesverbaal der kasopname bij den Gemeenteontvanger, waaruit blijkt dat op 1 Januari j I. zich in kas bevond een bedrag van 86244,705; een missieve der commissie voor het verbouwen van de Eembrug, mede- deeling behelzende dat aan de ge stelde voorwaarden zal worden vol daan; goedkeuring van Ged. Staten op het verhuren van eeri woonhuis aan de Kamperbinnenpoort aan G. Bloemink, idem van de verhooging der jaarwedden van twee onderwijzers en onderwijzeressen, welke allen ter griffie gedeponeerd worden. Nog was ingekomen de rekening en verant woording van de Kamer van Koop handel over het afgeloopen jaar, die op voorstel van den voorzitter evenals de regeling van het burgerlijk arm bestuur in handen wordt gesteld eener commissie ter nader onderzoek. Op het request van A. van Nirn- wegen om vergunning tot aansluiting vari een gedeelte van het terrein genaamd Kroontjesmolen aan den Leusderweg, wordt z. h. st. overeen komstig het voorstel van B. en W. beschikt. Het voorstel van het Dagel. Best. om hun college te machtigen tot het aanstellen van een baas fitter voor de gemeente-gasfabriek opeene jaar wedde van ƒ700.met ingang van 1 Maart 1900 wordt eveneens z. h. st. goedgekeurd. De heer Gerritsen vraagt met het oog op den korten tijd die ons nog van de overname scheidt, en de moeilijkheden verbonden aan het zich op de hoogte stellen van een en ander wanneer door de Raad eene gascomrnissie zal worden benoemd. De voorzitter antwoord den beer Gerritsen, dat het zeer lijvige dossier der gemeente-gasfabriek een liereer ste zaken is, die hij ter bestudeering wenscht ter hand te nemen en alhoe wel nog niet in het college van B. en W. behandeld, meent hij te mogen verklaren, dat het wel het voornemen is van het Dagel. Bo^-t. om eene coin missie van bijstand te benoemen. Een verzoek van mej W A B.iuling om eervol ontslag als onderwijzeres aan de O L. School 3e sooit in de Beekstraat wordt z. h. st toegestaan. Bij het voorstel tot vaststelling van het plan tot uitbreiding van de O. L. School 3e soort aan de Koningstraat vraagt de heer Heyligers of het de bedoeling is dat ook uit de Wolker straat toegang tot de school wordt verkregen, hetgeen hein uit de teeke- ning niet duidelijk was. De heer van Esveld wenscht de schoolgang, van wege de fraaiigheid een paar meters hooger. Nadat wethouder Visser de heer Heyligers op een voor ons onzicht bare teekening de noodige aanwijzing had gedaan en de voorzitter de beer van Esveld had opgemerkt, dat de districtschoolopziener het plan had goedgekeurd en de gang, die een hoogte zal hebben van M. 3,24, z. i. ook hoog genoeg is, wordt het bestek z. h. st. ongewijzigd goedgekeurd. Tot leden van het Stembureau voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in het 3e Kiesdistrict worden alsnu metalgem.st. benoemd de heeren M. L. Celosse, (voorzitter), C. T. van Beek en A M. Tromp van Ilolst, tot plaatsvervangende leden de heeren Mr. J. C. H. Prikken, J. Gerd. Kleber en D. Gerritsen. Het 3e suppletoir kohier der inkom stenbelasting dienst 1899 wordt tot een bedrag van ƒ1002.z. h. st. vastgesteld, teruijl een voorstel tot onderhandsche verhuring van eenige perceelen achter de H. B School, eertijds aangekocht ter vergrooting vari dat gebouw, als pakhuizen te verhuren met onverdeelde goedkeuring werd aangenomen. Aan de orde komt een voorstel tot wijziging der inrichting van het raad huis. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen een adres van A. J Buil ders, concierge van het Gymnasium en laat door den secretaris voorlezing daarvan doen. Adressant deelt daarin mede. dat hij gehoord heeft welhaast het bovengedeelte zijner woning te moeten missen en verzocht, daar de slaapplaatsen gelijkvloers door vocht niet te gebruiken zijn, hem in het genot der bovenverdieping te laten of wel een andere woning hem aan te wijzen. De voorzitter deelt daarop mede, dat adressant zich vergist, daar hem de bovenlocalen, vroeger dienende voor museum nooit in gebruik zijn afgestaan, dan alleen op een desbe treffend verzoek om daarop tijdelijk meubels te mogen bergen. De heer Gerritsen erkent dat de huidige toestand onhoudbaar is. doch wil om knutselwerk als het vorig jaar heeft plaats gehad, waaraan de secre taris de nu reeds afgekeurde kamer te danken heelt, en .dat de gemeente ƒ410.— heeft gebost, dit voorstel eerst in den breede in de afdeelingen zien behandeld, te meer daar de ver betering voor de secretaris z. i. niet opweegt tegen het nadeel daardoor den gemeenteontvanger, wiens loea- liteit naar een bovenverdieping wordt verplaatst-, toegebracht. Het voorstel Gerritsen wordt van verschillende zijden ondersteund. De heer van Es veld zegt, dat wellicht een goede oplossing te verkrijgen ware door verplaatsing van het armbestuur. De heer van Beek zegt dat ook de com missie van fabricage er tegen is ge weest het kantoor van den ontvanger naar eene bovenwoning te verplaatsen, hetgeen door de wethouder Visser wordt bestreden. De voorzitter zegt, dat deze com missie ook alleen omtrent eventueel technische bezwaren is geraadpleegd en omtrent het al of niet wenschelijke geen advies heeft uit te brengen. Ook B. en W. willen geen knutselwerk doch houden rekening met de finan- tieelen toestand. De tegenwoordige toestand is zoo onhoudbaar, dat ZEd. er reeds over heeft gedacht zijn eigen kamer den secretaris af te staan en zelf hier of daar een onderkomen te zoeken. Niettegenstaande deze besliste ver klaring, wordt het voorstel Gerritsen: deze zaak in de afdeelingen te behan delen, bij stemming met 8 tegen G stemmen aangenomen. Niets meer te behandelen zijnde en niemand meer het woord verlangend sluit de voorzitter daarop de verga dering. Op uitnoodiging van het bestuur der vereeniging voor vakorganisatie alhier, zal in een op Zaterdagavond 8 uur te honden openbare vergadering in «Ons Huis" aan de Korte Gracht optreden den lieer P. Hols van Am sterdam, met het onderwerp »De organisatie der arbeiders in liet alge meen, en die der vakgenooten in hel bijzonder. In de gisterenavond gehouden vergadering van de Afdeelmg Amers foort van de Ciir. Nat. Werkmans bond, werd de Voorzitter L. v. d. Biezenbos, die aan de beuit van af treding was herkozen. In de plaats van J. de Valk 2e Secr. mede aan de beun van aftreding, werd gekozen A. Benschop; terwijl O. Broekhuizen gekozen werd als Biblioth. Als zieken bezoekers weiden gekozen A. Witte- veen en L. v. Nimwegen. Aan het postkantoor Amersfoort en de, daaronder ressorteerende, hulp kantoren werd gedurende de maand Januari ingelegd f 23885 35; terug betaald f 19388,80s. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven, boekje draagt het nummer 74b0. De bevolking van Amersfoort bestond op 31 December 1898 uit 18920 personen te weten M. V. 9305 9G15 18920 Vermeerdering in 1899 door M. V. Geboorte 333 307 Vestiging 1108 894 1501 1201 1080010810 Vermindering in 1899 door Overlijden 196 181 Vertrek 1125 805 1321 980 9485~9830" Vermeerderd met 180 215 395 Bevolking op 1 Januari 1900 19315 Naar de kerkelijke gezindten is de bevolking saamgesteld uit Nederduitsch-lleivormden 9955 Fiansch of Waalsch id. 00 Engelschen of Presbyteriaanschen 2 Anglicaanschen of Episcopalen 2 Evangelisch Lutherschen 134 Hersteld 26 Doopsgezinden 77 Remonstranten99 Vrije Gereformeeiden 43 Chr. 40 Gereformeerde kerk 841' Roomscii-Katholieken 7444 Oud-Roomsch of van de Oud- Bisschoppelijke Clerezie 209 Nederduitse!] Israëlieten 355 Portugeesch 2 Tot geen der genoemde kerk genootschappen behoorend 25 Mahomedaan1 Totaal 19315 De onderscheiding Gerei', kerk A en B is niet langer gehandhaafd. In de ten Raadhuize gehouden vergadering van de plaatselijke afdee- ling der «Vereeniging tot Verbetering van het lot der Blinden in Nederland en zijne Koloniën, werd het Bestuur herkozen, zoodat het ook voor 1900 bestaat uit de dames: C. van Driel, S. C. M. van Lier, 11. van Lanschot Hubrecht en de heerenJ. van Loenen Martinet en dr. H. W. Schreuder, en werd gekozen tot afgevaardigde naar de in deze maand te houden Alge- meene vergadering, mej. Van Lan schot Hubrecht. Verslag werd uitgebracht over het huisbezoek aan behoeftige blinden, terwijl eindelijk besloten werd, aan een halfblind meisje een kunstoog te verschaffen, mits zij zich aan de operatie wil onderwerpen en haar ouders wil behulpzaam zijn ook na het verlaten der school In de Algemeene vergadering der «Amersfoortsche Begrafenis-ver- eeniging" werd gekozen tot Secretaris- Penningmeester de heer G E. Mezger. De Rekening over 1899 sluit met een batig saldo van f 14.95. Naar wij vei nemen zal de vol gende week alhier eene meer alge meene bespreking plaats hebben over de ontworpen stadstram. 362e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 5 en 6 Febr. (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70. 2140 2146 2156 2243 2249 2577 2580 2581 2609 2634 2657 6070 6072 6092 9356 11162 11217 13841 14679 16763 16800 16832 20078 en 20096. Te zamen 24 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2099 2128 2130 2139 2141 2144 2153 2157 2244 2606 2627 2630 2637 2638 2640 2659 2660 2666 6074 6102 9367 9383 9386 11161 11175 11188 11194 11237 11268 13820 13826 13827 13846 13862 14626 14652 14660 14680 14682 14707 16765 16773 16781 16802 16810 16812 20074 20081 20084 20088 20091 20100 en 20107. Volgende trekkingen geschieden: 79 Febr. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen 1 van f 10.000, 1 van f 1500, 9 van f 1.000, 7 van f400, 11 van f200, 24 van f 100 en vele van f 70. Gevonden Voorwerpen. 1 zilveren dames horlogeketting, 1 insigne met lint, 1 ledige portemonnaie, 1 gouden pincener, 3 paar kousen gebonden in een zakdoek. 1 vingerring, Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie alhier. Vijf visscherlui uit Spakenburg veischenen voor den rechter; drie als getuigen en twee als beklaagden M. B. had op Nieuwjaarsdag aan de haven geloopen en kwam daar de beide bekl. en nog een, die niet was verschenen, tegen. Bekl. hadden drank op, zooals B verklaarde, en maakten kabaal. sik kreeg van J. B. een stoot en toe nog een, en toe zai ik as dat ie uit mos schaien, maar toe gaf W H. mien nog een stoot, en A. v. d. G. krappe mien het heele gezicht open. v. d. Br. had de mishandeling ge zien van de twee eerste bekl., en zegt van den derden «Hie het de zaak over eneumen, en hem eslaogen en ekrabt, dat 't nergens op liek." Bekl. zegt: «As B. nijt begost was da hawwe ok nijt begost." Het O. M eisehte tegen de drie beklaagden 15 dagen gevangenis straf. waarop J. de B. verklaarde, dut hij dat niet aannam, want B. «was de bevelhebber van het kwaad" of te wel het was zijn eigen schuld. W. H. verklaarde wel tevreden te zijn en ging heen met een gemoe delijk «Goeien dag heeren.'' AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunnees- buet, Londen, W. Een geestenziener. De. directeur van een Berlijnsch tooneel is een vurig aanhanger van de theorie der vierde afmeting Hij onderneemt niets zonder vooraf de geesten te hebben geraadpleegd, wier raadgevingen hij blindelings op volgt. Steeds wanneer hij een nieuw stuk denkt op te voeren, gaat hij de geestenkamer binnen, die hij in zijn huis heeft ingericht, knielt voor het altaar neer en ontvangt de gevraagde toekomst-voorspellingen. Op zekeren dag dat men bezig was een nieuw stuk in te studeeren, kreeg deze directeur midden in de uitvoering een ingeving om het lot te raadplegen. Met donderende stem beval hij het spel te staken, en ijlde naar het allerheiligste om te verne men wat de geesten zouden te open baren hebben. Na geruirnen tijd keerde hij terug en verklaarde met een grafstem aan het in angstige spanning wachtende personeel, dat het stuk niet zou worden gespeeld, omdat hij zooeven een brief had ontvangen waarin stond dat met de opvoering geen succes zou worden behaald. Een diepe, bange stilte volgde op deze boodschap uit de onzichtbare wereld, toen plotseling de iegisseui naar voren trad en zeide«Werkelijk directeur, een brief van gene zijde van het graf; als dat zoo is, zult u mij den postzegel wel willen afstaan voorde verzameling van mijn zoontje." Een homerisch gelach uit de drie bekende menschelijke afmetingen voortkomende, verstikte het slechts voor echte spiritisten hoorbare pro test uit de vierde afmeting. Het gevolg was echter, dat de spotter op staanden voet zijn ontslag kreeg. Landverhuizers. Het getal personen, die in 1899 uit Friesland als landverhuizersnaar Noord-Amerika vertrokken, bedroeg slechts 310, slechts 37 meer dan in 1898, dus voor het overige belang rijk minder dan in vorige jaren, toen de Friezen bij honderden en honder den naar de nieuwe wereld heentogen. Tegen deze vermindering staat ech ter hel steeds toenemend vertrek in de laatste jaren van tal van personen naar Duitschland, om daar op ver schillende wijzeden kost te verdienen. In 1899 begaven zich uit Friesland niet minder dan ongeveer 4500 per sonen naar dat land, allen voorzien van een nationaliteitsbewijs. Dit duidt reeds genoeg aan, dat zij den Staat als Nederlander wenschen te behouden, terwijl zij, die vroeger naar Noord-Amerika vertrokken, daar een nieuw Vaderland zochten, en, in veel vroegere jaren, velen ook orn der ge- loofswille het deden. Dan is er nog een verschil. Onder da laatstbedoelden waren er ailijd velen, die nog min of meer als welgesteld waren te beschou wen. Daarentegen bestaat het volkje, dat naar Duitschland heentrekt, slechts uit arbeiders, dio anders in den win ter, werkloos zouden zijn of wel tegen veel minder loon dan in het naburige land zouden moeten werken. Onder de 310 in 1899 naar N.-Ame- rika vertrokken waren 135 hoofden van huisgezinnen ot vrijgezellen. Met eerstgenoemden vertrokken 41 vrou wen en 134 kinderen. Van de '135 waren opgegeven 13 als welgesteld, 90 als mingegoed en 20 als behoeftig. Van hen waren 8'2 Ned. hervormd, 33 gereformeerd en 5 R.-Katholiek 10 hadden opgegeven tot geen gods dienstige geziudte te behooren Be halve om lotsverbetering (de meesten), gingen eenigen er heen om zich met familie-leden te vereenigen. RECLAMES, liet middel tot goede spijsvertering. De slechte spijsverteringen komen zekerlijk voort uit de onvolmaakte werking van de maag, ten gevolge der verzwakking van dit orgaan, omdat de noodzakelijke samenwerk-H^en voor de geheele opneming der spijzen zich opdastige wijze doen. In de eerste plaats, eene algeijieene zwakte veroorzaakt door eene onvoldoende voe ding, laat de zieke blootgesteld aan allerlei soorten van ongevallen. Alsrde maag slecht werkt, z\jn de ingewanden liet eerst aangedaan en onder hevig aan gevaarlijke ontstekingen, waardoor hoofd- en lendenpijnen ontstaan, alsmede steken in de zijde ejf eene kompleete uitputting. Een spierversterk#- en een hersteller van het bloed zijn onmisbaar. De krachten aan de verschil lende organen terug te geven," ziedaar waarop men zich jnoet toeleggen. Hof gebruik der Pink Pillen vaji Dr. Williams .zal in dergelijke ge vallen uitstekend zijn, rneh heeft er wonderbare resultatefi m^de verkregen. De hfter C.-^OjfefÊeeke te Damespolder, Ril land Bafti, schrijft ons 't volgende »Ik lïfoet U mededeelen dat ik mij door 't ge bruik Ijwer Pink Pillen uitstekend goed bevind, want vOor 't gebruik was ik vreeselijk lijdende aan eerjf maagkwaal, de lichtste spijzen konden door mij niet verdragen worden. Thans na 'tgebnjik van eenige doosjes ben ik geheel en al gendzen, ik eet met graagte en het bekomt mij go?d. Duizend maal dank voor Uw reddend geneesmiddel. Dat een ieder die met dezelfde kwaal bchebt is, zoo verstandig zij e^'ook zijn toevlucht tot te nemen, want ik,-schrijf door eigene ondervinding en bevind raff nog iederen dag in uitstekenden toestand. Jrfaakt mijn attest gerust bekend in 't belang^dér lijdende rnensch- heid.» V Kracht en geven om de ziekte te bestrijden of om de gevolgen tegen te gaan, ziedaar de rol der Pink Pillen, die steeds werk dadig zullen zijn tegen: bloedarmoede, rhuma- tisrans, ontsteking der organen, verzwakking bij man en vrouw, ook voor beenziekte bij kin deren en St. Vitusdans. Prijs f. 1.75 de doos; f. 9per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabimé. Steiger 27 Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en alle apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Den 10 Febr. 1900 hoopt onze geachte koopman in vodden en beenem enz. Lahgegrgcht, met zijne Eehtgenóote hun 'li-jarig llujvelijUsfoesï tV ber denken. Zfih, dankbare kjante»-'1 hopèi 7iem\nog"jaren bij i|ï zich Vali huis* te zien. De Héér en Me- vrouw HQOGEWERFF- Eltnk bén urm an geven kennjsfvan het overlijden van fiunne Zuster,.-tóe- j uffrqii jt. H00GEWERFF, te Ovei^.ehie, in den ouder dom vanL40 jaren. AmersfoorlJ**^^^.»*-*** 6 Febr. 1900. V '/DéHeef er,. 'M ('vrouw Mr. V«AN L'UTTMVELD- Bicke^* Caarten-geven kennis van de ^fe^oortg^ner DOCHTER. Amersfoort, 5 Febr. 1900,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2