BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Ad verten t jen. ontzet van Ladysmith meer kunnen worden gedaan en dat Buller's taak thans in hoofdzaak zal zijn de ver dediging van Natal. Bij gebrek aan meerdere versterkingstroepen, die nu alle naar de Kaapkolonie en de Mod derrivier worden gezonden, is deze voorstelling van de zaak zeer aan nemelijk. Hierdoor wordt dan ook verklaard de gemelde poging van de bezetting van Ladysmith om zich door de Boeren heen te slaan. Voor het oogenblik verdient weer in hooge mate onze aandacht de Westgrens van den Vrijstaat. Daar is weer iets gaande en een pogin om Kimberley, waar de dierbare Cecil Rhodes gevangen zit, te ontzetten is op handen. De nood is daar thans hoog geklommen. Volgens berichten uit Kaapstad teerde men er in Januar reeds op paardenvleesch. Zooals men weet bevindt lord Roberts zich in het kamp te Modderrivier en naar de Engelsche minister van oorlog Lansdowne eergister in het parlement meedeelde, heeft hij het bevel over alle troepen daar op zich genomen hetgeen wil zeggen dat we weldra groot nieuws te wachten hebben. Twee maanden zijn Methuen's troepen werkeloos geweest zoodat zij voldoenden tijd gohad hebben om na de bloedige nederlaag bij Magers fontein op hun verhaal te komen bovendien zijn zij voortdurend ver sterkt en nu onlangs is het grootste gedeelte van de 7e divisie onder generaal Tucker daar ook aangeko tnen. Hoe groot ds krijgsmacht waarover lord Roberts nu het op perbevel heeft op zich genomen feitelijk is, valt niet met zekerheid te zeggen. Als wij aannemen dat zij uit misschien 20 a 25 duizend man bestaat, zijn wij zeker niet ver de waarheid. Wij zullen zien of Roberts hier voor Kimberley gelukkiger is dan Buller voor Ladysmith. Uit de Kaapkolonie van de gene raals Gatacre, Kelly-Kenny en Cle ments, welke laatste het bevel van de troepen bij Colesborg op zich heeft genomen, terwijl generaal French nu ook te Modderrivier is, geen nader nieuws. In het Hoogerhuis heeft de minister van oorlog, lord Lansdowne eergi een verklaring afgelegd aangaande de militaire maatregelen, welke de regeering denkt te nemen. Het is de eerste plicht van de regeering, zeide hij, een veldleger van 130,000 man te vormen, waaruit verdere versterkingen voor Zuid-Afrika gelicht zouden kunnen worden. De Regeering is voornemens aan de permanente sterkte van het leger nog 12 nieuwe linie-infanterie bataljons toe te voegen en verder 36 batterijen veldartillerie, 7 batterijen rijdende artdlerie, met eenige batterijen hou witsers te vormen. Uit de reserve eskadrons der regimenten in de koloniën zullen 4 nieuwe regimenten cavallerie worden samengesteld en en nog 3 daarboven zouden gedurende de lente en den zomer worden op gericht. De vrijwillige dienstneming bij de militie en de yeomanry zal sterker worden aangemoedigd. De Regeering rekent er op door deze maatregelen 100,000 man van alle wapens rneer te zullen krijgen. «Men kan niet verwachten," ver volgde spr., «dat het departement van oorlog tijdens den oorlog groote organieke veranderingen zou beproe ven. Het is evenwel nog niet zoover dat het land zijn toevlucht zou moeten nemen tot conscriptie en daartoe zal niet worden overgegaan, tenzij alle andere pogingen schipbreuk hebben geleden. Nog altijd bieden zich spontaan en met groote geest drift mannen aan, en ik acht dus het oogenblik niet geschikt om de loting in te voeren. Geen dwar.g, maar aanmoediging is noodig en de Regeering is voornemens alle moge lijke aanmoediging te geven." Of de toevloed van vrijwilligers wel zoo groot zal blijven is de vraag. Zoo erg happig om door de Mausers der Boeren neergelegd te worden schijnt men in Engeland niet meer te zijn. Voor eenige dagen weiger den nog een 160 man van voor Afrika bestemde troepen zich in te schepen. Zoo'n feit is leekenend. Naar het Dagblad verneemt wordt de kolonel W. A. A. YVüpper- man te 's Hage, command, van het 3e reg. huzaren, bevorderd tot gen.- majoor, en is hij bestemd om op te treden als inspecteur van het wapen der cavallerie ter vervanging van den gen.-majoor W. J. H. Romer, die den dienst met pensioen zal verlaten Adjunct-iiispectrices van den arbeid. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van adjunct-inspectrice van den arbeid aan welke betrekking een jaar wedde is verbonden van f 1500, die bij gebleken geschiktheid kan op klimmen tot f 2500 moeten zich vóór 1 Maart aanmelden. (Z\e voorts de Slaats-Cl No. 34 In Juli en Augustus zal een examen worden gehouden voor toe lating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. Er worden opengesteld 50 plaatsen. Aan melding jvóór 15 Mei. (Zie voorts de Staats-Ct. No. 33. De Nawinter. Uit Friesland schrijft men, dat de vaart naar de hooge venen reeds ge stremd is. De passagiers van Marken naar Monnikendam konden Zondag niet van de botteis gebruik maken, daar het ijs reeds eenige centimeters dik is. Door een geul werd met een roei boot de overtocht gemaakt. Uit ludië. Over de aardbeving te Soekaboemie werd aan het Bat. Nwbl. bericht d.d 15 Januari Nadat men hier verscheidene dagen bijna voortdurend dan eens zwaardere, dan eens lichtere aardschuddingen had waargenomen, werd hedennacht omstreeks half twaalf een hevige aardschok gevoeld in de richting Oost-West, die veel schade heeft aan gericht, vooral aan de geheel uit steen opgetrokken gebouwen, zooals o. a. de gevangenis en het huis van den heer Van Teijn. Alle gebouwen met pannen gedekt, zijn geheel of gedeeltelijk van hun dak beroofd De schok was zoo hevig, dat alles uit de huizen vluchtte en den nacht in de open lucht doorbracht. Er heerscht ook thans nog algemeene consternatie, daar de schuddingen nog steeds voort duren en gepaard gaan met onder aardsch gerommel. De spoorweg heeft mede veel geledennaar beide zijden is de communicatie gestremd. Toen de morgen aanbrak bleek de aardbeving groote schade te hebben aangericht, vooral m de kampongs. Huizen zijn ingestort; van verscheiden Europeesche woningen zijn de daken ontwricht en van de neuten geschoven. In de meeste muren ontstonden scheuren: fundeeringen zijn verzakt De minder soliede woningen, ook de inlandsche, hebben natuurlijk het zwaarst geledenbij deze is het een onbeschrijfelijke toestand van jammer en ellende. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott," Gunneks- büet, Londen, W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Van 1 Mei tot 29 September zullen bij do 2de afdeeling 4e regi ment veld-artillerie alhier worden gedetacheerd de le luitenants W F Waldeck en J. M. Sluys, van het 4e regiment infanterie, leerlingen van de Hoogere Krijgsschool. De bij die inrichting gedetacheerde le luitenants H. Wijnaendts, van het 5e regiment infanterie, H. M. van Dobben, van het 3e regiment huza ren, en P. D. van Essen, van het le regirneent veld-artillerie, worden ge durende dat tijdvak gedetacheerd, eerstgenoemde bij het le regiment huzaien, te Deventer, en de twee laatstgenoemden bij het regiment grenadiers en jagers, te 's-Gravenhage. Na vooraf verkregen concessie van de gemeenteraad voor den aanleg eener paardentram door onze ge meente naar het nieuw aan te leggen stationsemplacement, verzond dc heer A. .1. Krieger, ingenieur alhier dezer dagen aan die. ingezetenen, die zijns inziens belang hebben bij en belang stellen in de tot stand koming dier tram eene uitvoerige circulaire, ver- ezeld van eene begrooting der aan leg- en inrichtingskosten van twee ontworpen lijnen, waaruit eene keuze moet worden gedaan. Wij willen op deze keuze niet vooruitloopen doch dringen ten steikste aan om aan het in bovenbedoelde circulaire gedane verzoektot het bijwonen eener bij eenknmst op morgen. Donderdag avond ft uur in de conceitzaal van het café «de Arend," gevolg te geven opdat door vereende krachten dit voor onze gemeente zoo hoogst nuttige en noodige vervoermiddel tot stand korne Daar meergenoemde circulaire tevens dient als bewijs van toegang, raden wij hen, die onverhoopt bij de ver zending mochten zijn overgeslagen aan, deze alsnog bij den heer Kriegel Kleine Bergstraat 12 alhier aan te vragen. Sedert 1 Februari jl. wordt de internationale telephoondienst uitge oefend tusschen het telephoonnet te Amersfoort met de Belgische tele phoonnetten: Antwerpen; Bergen BruggeBrusselCharleroyDender monde; Doornik; Gent; Kortrijk LandenMechelen en Namen en thans kan het telephoonnet te Amersfoort ook verbinding geven met de Duiische telephoonnetten te Breinen; Duis burg Emmerik en Rees. In de vorige week werd alhier driemaal op verschillende plaatsen ingebroken. Dat men hier met inbrekers van professie te doen heeft, blijkt ten duidelijkste uit het feit dat in eene brandkast op het kantoor der firma Koekebakker Co. drie gaten waren geboord, en dat zij zich overal zeer netjes door middel van loopers toegang verschaften, zonder de deursloten te forceeren. Daar alleen bij den heer Michielsen een bedrag aan zilvergeld werd buitgemaakt is het voor onze politie voorwaar geen gemakkelijke taak de daders op te sporen. Inmid dels zie men zijn verschillende sloten eens na, grèndele des nachts behoorlijk huis- en tuindeur, verzekere zich tegen inbraak of wapene zich om de heeren inbrekers desnood s een hunner waar dige ontvangst te bereiden. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den heer kolonel regiments commandant bevorderd tot korporaal de soldaten A. A. Soeters, D. C van Leersum, A. Bakkenes. C. F. Pouwels, G. Ahbing, H. Pannekoek. A. van Baaien, J. F. de Brake. S. J. Prinsen- berg, D. P A. van Mil, H. W. L. de Vos en de tamboer M. Santbrin Bij het 3e Wapenfeest, uitge schreven door den Koninklijke Olfi- ciers-Schermbond op 89 en 10 Februari 1900, gehouden te 's Graven hage, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zijn door officieren en onderofficieren van het 5e Regi ment infanterie alhier, de navolgende prijzen behaald Bij den koips wedstrijd. Door offi cieren op den sabel; 3e prijs, zijnde eene zilveren medaille door den reserve eerste-luitenant Woudstra en de tweede-luitenants Volbeda en Van Enschut. Door de onderofficieren leden van de schermvereeniging E.M.M.A. op liet geweer, 2e prijs zijnde eene zil veren medaille door de sergeanten Van Rossum, Van der Schaall en de Jong. Op den degen, 2e prijs zijnde eerie ziLeren medaille, door de sergeanten Van Rossum, Pommer en de Jong. Bij den personeelen wedstrijd. Op het geweer; le prijs zijnde een verguld zilveren medaille door sergeant Van Rossum; 4e prijs zijnde eene bronzen medaille door sergt. van der Schaaff. Op de sabel; in de afdeeling prijs- winners van vorige wapenfeesten, 2e prijs zijnde eene zilveren medaille door sergeant Van Ilossurn. De prijswinners werden bij terug komst in het garnizoen op Maandag II. met de muziek aan het hoofd naar de kazerne geleid en aldaar door den heer kolonel Regirnents-commandant onder eene kernachtige toespraak gelukgewenscht met het op nieuw behaalde succes bij den afgeloopen wedstrijd. Om het buitengewone slijten der kleeding bij het wielrijden zooveel mogelijk tegen te gaan zal bij het 5e Regiment infanterie bij het onder richt aan de miliciens in het wiel rijden, eene proef worden genomen met beenbekleedingsstukken. Mocht bet blijken dat deze voldoen, dan kan een definitieve invoering van die voorwerpen worden verwacht. Men schrijft uit Zeist: Hoewel niet officieel, kan toch uit goede bron worden medegedeeld, dat het tot stand komen der spoorweg lijn Zeist-De Bildt een voldongen feit is, en het in het plan ligt, "de lij reeds 1 Juli 1901 voor het publiek verkeer te openen. De fonograaf als getuige voor echtscheiding. De vorige week meldde zich aan een der politieposten te Parijs een man met een fonograaf aan, waarin hij den stortvloed van scheldwoorden had opgevangen, waarmede zijn vrouw hem onder vier oogen placht te over stelpen. Hij dacht op die wijze de ondervonden beleedigingen openbaar te kunnen maken om dan op dezer grond een actie tot echtscheiding in te stellen. Men verwees hem naar een advocaat. Volgens een nieuwe statistiek telt Londen thans 6'/i millioen inwo neis. De bevolking neemt jaarlijk met 80.000 zielen toe. De Engelsche hoofdstad heeft meer joden dan Pa lestina, meer Ieren dan Belfast, meer Katholieken dan Rome. De straten van Londen hebben een lengte van 13.000 kilometer. Van de 100 inwo tiers hebben er 31 geen vast bestaan en bij de politie zijn 220.000 beroeps misdadigers ingeschreven. Het ver bruik bedraagt te Londen per jaar onder andere 400 000 runderen, l'/i millioen schapen, 8 millioen stuk gevogelte, 400 millioen pond visch 500 millioen liter bier. üc trefzekerheid der Boeren. Van de zekerheid van schot van de Boeren hebben zich, volgens de Vossische Zeilungongeveer vier jaren geleden de beambten van de wapen fabriek van Ludwig Loewe op een Berlijnsche schietbaan kunnen over tuigen. Er waren toen vijf heeren uit Transvaal gekomen om toe te zien op de uitvoering van een groote bestelling van geweren. De geweren werden in hun tegenwoordigheid in geschoten. Een hooggeplaatst ambte naar van de fabtiek liet de beste schutters onder de werklieden op een afstand van van 500 M. op de figuurschijf schieten. Zij raaktei bijna allen het midden. Dit scheei echter op de Boeren weinig indruk te maken, want zij haalden onver schillig de schouders op. Zondereen woord te zeggen nam de oudste Boer, een man van 70 jaar, een van de geweien en schoot de pop eerst het rechter en toen het linker oog uit En andere kogel raakte de pop onder den derden uniforniknoop. Bijna even sterk mikten en schoten de andere Boeren. Een hunner ver toonde zelfs een buitengewoon kunst stukje. Hij schoot rond om het hoofd van de pop met snelvuur een krans van kogelgaten. De zes kogels staken op gelijke afstanden in het hout van de schijf, alsof ze met een centimetermaatje waren uitgemeten. Toen men hun complimentjes maakte over hun schieten, zeiden de Boeren dat in hun land iedereen evengoed mikte. Opleiding van kindcr-julTroiiwcu. In Denemarken bestaat sedert No vember, van het vorige jaar een school voor de opleiding van kindermeisjes en wel te Hellerup. Het leerplan behelst ongeveer dezelfde vakken als in Nederland worden voorgesteld, ter wijl de leertijil één jaar duuit. Het onderwijs wordt voornamelijk in Ilel- lerup's kindertuin gegeven, wat het practisclie deel betreft. Aanbevelens waardig is het dat vele huismoeders geneigd zijn den meisjes kost en huisvesting te verleenen, indien ze in den tijd. dat het onderwijs geen be slag op haar legt, behulpzaam willen zijn in de huishouding. liet onder wijs zelf is geheel kosteloos. Ecu avontuur van Diaz. Van den herkozen Mexicaanschen president Porfirio Diaz, die sedert 1877 zijn hoog ambt bekleedt, wordt erhaald, dat hij een kwart eeuw- geleden met groot levensgevaar naar zijn land terugkwam. De toenmalige president Iglesias had bericht gekregen dat zijn mede dinger Diaz die zich in de Vereenigde Staten bevond, een aanslag in zin had. en zond een kapitein naar New Orleans, waar Diaz zich aan boord had begeven. De kapitein eischte le uitlevering van den opstandeling, maar de gezagvoerder weigerde dit te doen alvorens bij Vera Cruz de Mexicaansche loods aan boord zou zijn gekomen. Diaz zon op een middel om te ontkomen en wist niets anders te vinden dan om bij Vera Cruz over boord te springen en zoo aan wal te komen. Het vaar water wemelt daar echter van haaien en om dit gevaar af te wenden, be dacht een zijner vrienden dit middel, dat 's morgens vroeg een groot stuk vleesch aan een stang buiten boord werd gehouden, waarop alle haaien aankwamen. Diaz sprong toen aan de andere zijde in een zwemgordel in zee, terwijl men aan de andere zijde een pop in zijn kleederen stak en overboord wierp. Terwijl de woedende kapitein alle moeite deed, maar te vergeefs, om de pop te doen redden, kon Diaz ongemerkt naar land zwemmen, waar hij zijn aanhang wist te bereiken en zijn mededinger te overwinnen. RECLAMES. Een niocielijke Doortocht. Het jonge meisje, van ongeveer 18 jaren, passeert een gevaarlijk oogenblik voor hare ge zondheid, die zich ernstig kan gescjjokt-gevoelen bij gebreke van eenige noodwendige zorgen. Eene algemeene verzwakking stelt haar' aan ongevallen bloot, die gemakkelijk kunnen- be streden worden. Min of meer overvloedige .ver liezen doen zich voor Jbn gevolge eener alge meene zwakte en kunnên eene ernstige sloping in het organismus veroorzaken. Het zekerste middel om over dezen ziekelijken toestdnd te zegevieren, is aan ligt lichaam de verloreiiikrach- ten terug te geverC Een spierversterken en een krachtige hermeiiwer van het bloei hekend onder den naaiii van Pink Pillen,.hebben in deze omstandijfèeden een bewijsf'van groote werkdadigheid gegeven. Zoo geeft Mfcj j. M. SibinggMe Gennep ons een voorbeeld/. Volgend-portret. nik heb de eer U igede te deelen dat de Pink Pillen door mij aangewend tegen bleekzucht gepaard gaande met wéinig eetlust, mij geheel genezen hebben." De kracht die de* Pink Pillen haar gegeven hebben, hebben haar in staat gesteld de onge- -ƒ makken te bestrijden waaraan zij leed en dik haar ernstig gestoord, en verzwakt hebben, Het zelfde zal het gevaljAijn bij de personen aatfge- tast door bloedarmc^pde, zenuwpijn, verzwakking bij den man, onregÊlmatigheid bij de vrouw op het teergevoeligste npgenblik van haar Wstaan. Prijs f. t.75 de 'doos: f. 9per^tt doozen. Verki ijgbaar bij J. li I. Snaou.iL1* Steieer 27 Rotterdam, hnofddepothouder vnyr Nederland en alle apotheken. Frandp k^zeflaiiig tegen post wissel. HaiJen werd ons eene DOCHTjBR geboren. H. J. TER HAAR.dtOMENIJ 'Predikant M. C. TER HAAR ROMENIJ— "v Htjbek. Amersfoort' -w - 13 Februari 1900. Heden overleed in den oudenlppAAUM^lJI jaren onze I jftré Echtgeooote, Moedejv'en Grootmoeder iMevroujf»"SARA MARIA VALET0N- G0EVERNEÜR. I Medinamen.% de klcinkinaitren\ j Utre^it. Dr. J.'.J. P. Valezón. lArnhon »r>!.u. Vatton. V J. ValetonRutgers. Ilrerlli-1 dr- j' j' p' valeton Jr. i M A. C.Valeton-Voorhoeve. |Arnster-V Lir. I. M. J. Valeton. dam, (Hf S. Valeton—Ortt. I RuitenzorgDr:Th. Valeton. I Amersfoort, Valeton. i Groningen, J. Valetonde Boecff. Utrecht, 8 Februari 1900. Heden overleed tot ousfe' diepe droefheid in hét Höpital Wallon te /-"Leiden, onze geliefde Bloeder en Bekuwdbroe- ïer de' Hoogwelgeboren leer v v MAURITS J0HAN, Baron VAN B0ETZELAER, I Kapitein der Artillerie in I den ouderdom van 50 ij aar. Uit aller naam f\}V. Baron VAN RÉ&T- 2ELAER. KREFEÏf»»^LJVSruari 1900.1

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2