NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. VOOR ZUID-AFRIKA. Mo. 18. Zaterdag 3 Maart 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG Ei\ ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERT EN TIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Landgenoolen De beweging van bewondering en sympathie voor onze stamver wanten in Zuid-Afrika moet langer duren dan een oogenbiik. Het opgewekte leven van deze dagen moet rijke en blijvende vrucht dragen; de schade nroet worden ingehaald, het verzuim hersteld. Zuid Afrika heeft recht op onze hartelijke belangstelling. Het is te doen om de toekomst, om de krachtsontwikkeling, om het leven van den Nederlandsehen stam. Energiek en sterk moet ons gansche volk samenwerken, om tusschen hier en ginds hechte banden te knoo- pen, die blijven, lang nadat de strijd van heden zal zijn beslist. Aaneensluiting, eendrachtig samenwerken is daartoe onmisbaar. Dat eensgezindheid onder alle richtingen, alle partijen in den lande, hoezeer zij het in menig opzicht oneens mogen zijn, in dit geval bestaat, de ervaring der laatste maanden heeft het gelukkig in ruime mate ewezen. Laten dan allen, die het wel meenen met Zuid-Afrika, zich charen onder de vanen van één machtige Vereeniging, die de afzon derlijke pogingen van zoo velen kan samenvatten en versterken en de sympathie, die allerwege blaakt, vermag om te zetten in daden. Zulk een Vereeniging kan de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging worden, wanneer vele duizenden nieuwe leden tot haar oetreden. Reeds sinds 1881 is zij, met beperkte middelen, in den bovenbedoelden geest werkzaam. Thans kan en moet zij worden tot teer? werkelijk nationale Vereeniging, met krachtige organisatie, met afdeelingen in het gansche land, in de koloniën, in Belgie en overal elders, waar Nederlanders wonen, en met een Hoofdbestuur, waarin alle richtingen zijn vertegenwoordigd. Zulk een Vereeniging zal invloed kunnen oefenen op de daden onzer wetgevers en regeerders. Zij zal zich voortdurend ten dienste stellen ,de rogoeringen der Hollandsche republieken in Zuid-Afrika, Voor zulk een Vereeniging is thans, ter voorlichting der openbare meening, met name in Engeland en Amerika, een ruim arbeidsveld open. Zulk een Vereeniging zal het studeeren van Zuid-Afrikaansche jongelieden hier te lande op groote schaal kunnen bevorderen. Dit is thans mogelijk, want de geestdrift is algemeen; het oude nationaliteitsgevoel herleeft. Wij roepen onzen landgenooten van elke richting met aandrang toe: Sluit U in menigte aan bij de „Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging"! Wekt in Uwe omgeving allen eveneens tot toetreding I op! Sticht afdeelingen in de grootere plaatsen, en vormt aldus, ter bezegeling onzer blijvende belangstelling in de worstelende stamverwanten daarginder, een machtigen Nederlandschen bond voor Zuid-Afrika. D. van Lookeren Campagne, Fabrikant Almelo, j Mej. L. van Haaften Mr. 6. Jannink, Lid van Gedeputeerde Staten IR. W. J. C. van den Wall Bake, Directeur der „Ned. Zuid-Afrik. Spoorweg Mij" Amsterdam. Charles Boissevain, Directeur van het „Algemeen Handelsblad" Dr. H. Burger, Arts, Privaat-Docent aan de Uni versiteit Dr. J. H. Dunner, Opperrabijn der Nederlandsch Israëlitische Hoofdsynagoge I Mgr. L. C. L. Eijgenraam, Hoofdredacteur van „De Tijd" Dr. H. F. R. Hubrecht, Lid der Kamer van Koop handel Mr. D. Josephus Jitta, Hoogleeraar K. Kater, Voorzitter van „Patrimonium" Mr. Frank K. van Lennep, Advocaat Jonkvr. Jeltje de Bosch Kemper, Voorzitster van „Tesseischade" Mej. Heiene Mercier, Secretaresse van „Ons Huis" AV. C. J. Passtoors, Voorzitter van den „Ned. R. K. Volksbond" Dr. P. H. Ritter, Hoofdredacteur van „Het Nieuws van den Dag" Roelvink, Lid der Provinciale Staten r. J. Rotgans, Hoogleeraar r. N. van Rijnberk, Arts, Privaat-Docent aan de Universiteit P- L. Tak, Redacteur van „De Kroniek" Mej. Dr. Catharine van Tussehenbroek, Arts H. C. Veltman Jr., Bankier Dr. J. Th. de Visser, Lid der Tweede Kamer Mr. G. Vissering, Directeur der „Kas-Vereeniging" Mr. F. Th. Westerwoudt, Lid van Gedeputeerde Staten F. J. A. M. Wierdels, Redacteur van „De Tijd" Dr. C. Winkler, Hoogleeraar JA. Wormser, Lid van den Gemeenteraad Julius de Geyter, Letterkundige Antwerpen. Mr. Jan van Rijswijck, Burgemeester Jac. van Hoorn Hzn., Koopman Arnhem. R. J. C. T. Kolfschoten, Lid van den Gemeenteraad Mr. D. R. B. baron van Lijnden, Vice-President der Arr. Rechtbank P. van Tienhoven Ir. C. J. baron van Tuijll van Serooskerken, Advocaat W. A. baron van der Feltz, oud-Lid der Tweede Kamer Assen. IC. van Gorcum, Boekhandelaar Mr. C. M. 's Jacob, A. O. M. b/d Kantongerechten Dr. L. Knappert, Hervormd Predikant |K. Czn. de Boer, Lid der Tweede Kamer Assendeift. F. F. baron d'Aulnis de Bourouill, Burgemeester Mevrouw L. Middelberg—Hallmann Mr. E. Schaafsma, Lid der Tweede Kamer Ed. Guljé, Burgemeester Dr. P. Hoekstra, Rector van het Gymnasium Mr. F. E. Pels R(jcken, Advocaat J. H. Witsenborg, Lid van den Gemeenteraad Julius Sabbe, Professor aan het Athenaeum Mr. K. Zwaardemaker, Advocaat Dr. B. E. Scheltema, Arts Mr. A. J. Dijckmeester, Lid der Eerste Kamer W. H. F. baron van Heemstra, Burgemeester J. W. Koer, Lid van den Gemeenteraad A. Moll, Notaris P. H. Moora, Kostschoolhouder Mevrouw S. M. Hugo van Gijn Roodenburg Dr. H. J. Kiewit de Jonge, Secretaris „Algemeen Nederlandsch Verbond" J. Kromsigt, Hervormd Predikant Mr. A. R. Zimmerman, Burgemeester Dr. H. J. A. M. Schaepman, Lid der Tweede Kamer Mr. W. A. Bergsma, Lid der Eerste Kamer II. J. Calkoen, Burgemeester Mr. Th. G. M. Smits van Oyen, Lid van Gedepu teerde Staten Dr. Alph. Ariëns, Roomsch-Katholiek Priester Edo Bergsma, Burgemeester G. Elhorst, Lid van den Gemeenteraad H. A. van Heek, Voorzitter der Kamer van Koop handel Dr. Paul Fredericq, Hoogleeraar aan de Univer siteit Ad. Hoste, Uitgever. Hipp. Meert, Secretaris voor Zuid Nederland „Al gemeen Nederlandsch Verbond" J. M. Kakebeeke, Lid der Provinciale Staten Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland Dr. H. Blink Dr. B. A. P. van Dam, oud-Geneesheer in den Oranje Vrijstaat A. J. F. Egter van Wissekerke, Gepensionneerd Generaal-Majoor dor Artillerie Mr. A. Ferf. Dr. F. van Gheel Gildemeester, Voorzitter van den „Christelijken Volksbond" Evert J. van Gorkom, oud-Notaris in de Z. Afr. Republiek Baronesse van Harinxma thoe Slooten—Collot d'Escury B. H. Heldt, Voorzitter van het „Alg. Ned. Werk lieden Verbond" J. M. Pijnacker Hordijk, Lid der Tweede Kamer W. A. baron van Ittersum, Chef van het kabinet van den Minister van W. H. en N. G. P. Ittmann Jr., Lid der firma G. P. Ittmann Zn. Mevr. Helène Lapidoth Swarth Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lohman, Rechter in de Arr. Rechtbank Mr. R. Macalester Loup, Hoofdredacteur van „Het Vaderland" Mr. P. H. P. van Marie, Dir.-Hoofdredacteur „Dagbl. v. Z.-H. en 's Gravenhage" Mr. M. de Pinto, Advocaat N. J. Singels, Ingenieur (vroeger in de Z.-Afr. Republiek) J. D. baron van Wassenaer van Rosande, Lid van den Gemeenteraad en der Prov. Stat. Mej. Anthonia H. van Wijlen Mr. R. Feith, Lid der Provincial^ Staten Dr. A. G. van Hamei, Hoogleeraar G. Mesdag, Jac.Zn., Hoofdagent der „Nederland- sche Bank" J. R. Modderman, Voorzitter der Sociëteit van Handwerkslieden" Jhr. Mr. E. Tjarda van Starkenborgh, benoemd Burgemeester J. W. A. Beijnes, Fabrikant Dr. M. F. van Lennep. Hervormd Predikant Dr. P. J. Muller, oud-Hoogleeraar Dr. H. D. Tjeenk Willink S. Hannema, Lid der Provinciale Staten J. J. de Greve, Kolonel der Artillerie C. Stadig, Christ.-Ger. Predikant A. P. Timmers, Luit.-Kolonel der Mariniers N. W. Maas, Arts H. Huishoff Pol, Wethouder D. W. Stork, Fabrikant Jhr. Jos. W. M. E. de la Court, Lid van Gedepu teerde Staten Mr. J. A. Loeff, Lid der Tweede Kamer Jhr. Mr. L. C. J. A. van Meeuwen, President der Arrondissements-Rechtbank Mr. A. J. J. baron van Styrum, Raadsheer in het Gerechtshof Jos. J. van de Ven, Wethouder, Voorzitter der Kamer van Koophandel Jhr. Mr. E. W. Berg, Directeur der „Credietver- eeniging" Mr. H. Smeenge, Lid der Tweede Kamer A. E. Zimmerman, Burgemeester Baarn. Bergum. Breda. Brugge. Bussum. Delft. Deventer. Doetinchein. Dordrecht. Driebergen. Dronrijp. Edam. Eindhoven. Enschedé. Gent. Goes. 's Gravenhage. Groningen. Haarlem. Harlingen. Den Heider. Hengeloo. Kampen. *1} Koog aan de Zaan. Leeuwarden. Leiden. Maastricht. Middelburg Midwolda. Minnertsga. Nijmegen. Oenkerk. Roermond. n Rotterdam. 's Hertogenbosch. Hilversum. Hoogeveen. Hoorn. Dr. H. Bavinck, Hoogleeraar aan de Theologische School Dr. D. Mestingh, Arts M. Noordtzij, Hoogleeraar aan de Theologische School E. G. Duijvis Tz., Fabrikant J. F. H. Bekhuis, Lid der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad Mr. A. Bloembergen, Lid van Gedeputeerde Staten Mr. H. Binnerts, Vice-Pres. van het Gerechtshof J Dr. C. P. Burger, oud Hoogleeraar Jonkvr. Q. J. van Eysinga G. II. Wagenaar, Hervormd Predikant I Dr. P. D. Chantepie de la Saussaye, Hoogleeraar J. H. Donncr, Zendingsdirector, Lid der Tweede I Kanrer Felix Driessen, Directeur der „Leidsche Katoen- j maatschappij" j Dr. M. J. de Goeje, Hoogleeraar j Dr. D. C. Hesseling, Privaat-Docent aan de Uni versiteit Mej. Ehse Soer, Leerares bij het Middelbaar On- der wijs Dr. L. T. van Kleef, Geneesheer-Dir. van het ge- sticht „Calvariënberg" Ph. Jos. Marres, Lid der Provinciale Staten Mgr. II. L. A.Sevriens, Deken der St. Servatius-kerk Dr. J. C. Bolle, Arts 1 Mevrouw II. J. de Witt Hamer Overman Herman Snijders, Leeraar bij het Middelbaar On- j der wijs H. L. Gerth van Wijk, Leeraar bij het Middelbaar Onderwijs i P. Dijkhuis, Lid der Provinciale Staten L. W. de Vries, Burgemeester van Barradeel F. T. J. H. Dobbelman, Lid der Tweede Kamer P. F. Laging Tobias, oud-Gouverneur van Atjeh Th. M. Th. van Weideren baron Rengers, Lid der Provinciale Staten P. R. I. H. Corten. Plebaan-deken, Kanunnik van het Kathedrale Kapittel Dr. P. J. H. Cuijpers G. R. C. M. Raupp, Burgemeester Mr. G. B. Bicker Caarten C. H. van Dam, Lid der Provinciale Staten J. Drost, Wethouder W. A. Genneken, Voorzitter van den „Christel. Nationalen Werkmansbond" Mr. W. A. Mees, Lid van den Gemeenteraad Mr. C. M. H. Minderop, Notaris P. van Rossem, Lid van den Gemeenteraad L. A. C. Suermondt J. M. Voorhoeve, Lid van den Gemeenteraad H. A. W. Weve, Notaris Dr. C. J. Vaillant, Geneesheer L. de Waard, Aannemer re Pretoria J. C. Knuttel, Hervormd Predikant Mr. A. Pijnacker Hordijk, Wethouder Jhr. Mr. E. Verheijen, Lid der Provinciale Staten Jhr. Mr. H. M. J. van Asch van Wijck, Lid der Tweede Kamer Baronesse d'Aulnis de Bourouill-Twiss Mr. G. H. van Bolhuis, Lid van het Hoog Militair Gerechtshof Jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd, Notaris Dr. J. H. Gunning J.Hzn., Hervormd Predikant Dr. H. F. Jonkman, Directeur der Hoogere Bur gerschool Mevrouw M. Muller—Lulofs Dr. C. A. Pekelharing, Hoogleeraar Mej. Catharina van Rennes Mr. C. Bakker, Directeur der Maatschappij „Zee land" Dr. D. Bos, Directeur der „Nederlandsche Hypo theek-Bank" Dirk Laan, Lid der Eerste Kamer Mr. H. J. C. van Tienen, Burgemeester H. Pierson, President-Directeur der Heldring-Ge stichten Ch. M. Henny Jhr. Mr. M. W. C. de Jonge L. Steltman, Koopman Mr. H. van der Vegte, Wethouder Mr. C. baron de Vos van Steenwijk, Lid van Gedeputeerde Staten Het Bestuur der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging onder steunt met warmte bovenstaanden oproep. I-Iet was en is de innige wensch der Vereeniging, dat in haar alle partijen in den lande mogen samenwerken. Zich in betrekking stellend met allen, die in de beide Republieken en in de Kaapkolonie eenzelfde doel beoogen, tracht zij haar werkkring, op den grondslag harer Statuten, dienstbaar te maken tot verheffing van den Hollandschen naam en tot versterking van de banden van stam en taalverwantschap, in den geest van het Hollandsch-Afrikaansche volk. Het Bestuur der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging, G. A. A. Middelberg, Voorzitter. Paul den Tex, Secretaris Mr. J. B. Loman, Penningmeester. Schiedam. Sneek. Terborg. Tiel. Tilburg. Utrecht. Vlissingen. Winschoten. Wormerveer. Zaandam. Zetten. Zutphen. Zwolle.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1