BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Rc-meiiber Majuba. «Denk aan Majubaeergisteren was de groote herinneringsdag, die dag leek voorbeschikt een vreugdedag te 7.ijn voor de wakkere strijdeisder beide republieken en in de gescbiedboeken van Transvaal en Oranje-Vrijstaat zal de datum 27 Februari 1900 opgeteekend worden als een dag van rouw, als een dag van groote droefenis, als een dag van groote bezoeking, doch niet als een dag van nederlaag van vernedering, van schande. Generaal Cronjé heeft, na een worstelstrijd rnet een tien maal grootere macht der Britten, waarbij hij de bewondering had ge wekt van vriend en vijand, van leek en van deskundige, moeten wijken voor de overmacht: Dinsdag in den vroegen morgen heeft de dappere aanvoerder der Boeren, de eerste vechtgeneraal van Transvaal, de overwinnaar van Potchefstroom in 1881, de overwinnaar van Jameson in 1896, zich onvoorwaardelijk over moeten geven aan den Britscben opperbevelhebber, generaal Roberts, met zijn geheele strijdmacht: heden is deze sympathieke en dappere leider als gevangene het legerkamp der Engelschen bij Koedoesbergdrilt bin nengetreden. Wat er is voorafgegaan aan dit wanhopige besluit van generaal Piet Cronjé, welke ellende er geleden is vóór hij hiertoe overginghoeveel wakkere mannen in de kracht huns levens zijn gevallen door de kogels der Britten, die steeds nauwer op hen aandrongen, we weten het op dit oogenblik nog niet, alleen het feit, het wreede, teleurstellende feit, ontgoochelende feit kennen we in ganscb zijn overweldigende beteekenis en dan dat generaal Roberts aan de eerste mededeehng aan het depar tement van oorlog te Londen heeft toegevoegd, «dat hij hoopte, dat de regeering van Hare Majesteit de ge beurtenis bevredigend zou beoordeeleri. te eer, daar zij heeft plaats gevonden op den gedenkdag van Majuba!" Dat zal wel waar zijn of rnen het te Londen en allerwegen elders in het machtige Britsche rijk op de juiste waarde zal weten te schatten of men generaal Roberts dank en erkenning zal weten of men hem bij zijn terugkeer zal vieren als nationale held, als eerhersteller van Groot- BrittanniëCecil Rhodes krijgt naar alle waarschijnlijkheid zijn stand beeld te Kimberley voor alles wat hij voor de Diamantstad gedurende de belegering heeft verricht en naar alle billijkheid heeft Roberts dan recht op éen gedenkteeken minstens, op elk van de groote pleinen der hoofdstad Waarlijk, indien des generaals menschkundige bekwaamheden zijn onloochenbare militaire capaciteiten evenaarden, had hij aan zijn telegram eigenlijk wel mogen toevoegen een waarschuwing tegen overdrijving van de beteekenis van het feit, tegen een soort overwinningsdelirium, waardoor de Britten (die dooreengenomen in liet overige deel der wereld niet bij zonder bemind zijn) zich onvermijde lijk belachelijk maken in anderer oogen. De politieke, de moreele, de militaire beteekenis van het feit behoeft waar lijk niet geloochend te worden het zou immers nergens toe dienen om struisvogeltaktiek te volgen en de Boeren zeiven zullen de eersten zijn om de groote beteekenis van de capitulatie te erkennen, doch een eervol wapenfeit, een daad van onge- wonen moed, van bewonderenswaar dig beleid hebben de Boeren er zich door toe te schrijvengeneraal Roberts heeft een belangrijk voordeel behaald, doch de eigenlijke moreele overwinnaar moet rnen niet zoeken aan den kant der Engelschen, doch bij de Boeren. Men moge de oorlogsgeschiedenis van alle tijden napluizen, men moge de namen noemen en daden nagaan van de legeraanvoerders van de oud heid en van den nieuweren tijd men zal geen gelijke, geen voorbeeld vinden van zoo groote opofferings gezindheid, van zoo geringe vrees voor den dood! Daar zijn enkele duizendtallen bur gers (herders en landbouwers voor 't rneerendeei) en die houden gedu rende een tiental dagen, in het open veld zoo ongeveer stand tegen een verpletterende overmacht geoefende en beproefde soldaten, onder de beste aanvoerders van het machtige Engel- sche rijk een week en langer nog hebben zij den dood en de verminking voor gansch hun leven verkozen boven de overgaveen dan hebben zij toch nog niet het loon gevonden dat hun van rechtswege toekwam en dat hun door de gansche beschaafde w:ereld (uitgezonderd Engeland natuur lijk), zoo van harte gegund werd. Dat is diep tragisch, dat stemt tot hoogen ernst, tot diepe droefheid doch veel minder dan er reden is tot wan hoop, tot radeloosheid, is er reden tot schaamte voor de Boeren. Als helden hebben de mannen van Cronjé zich geweerd tien dagen lang en waren de versterkingen uit Natal en uit het Noorden der Kaapkolonie tijdig en in grooten getale geweest zeker zou het zijn uitgeloopen op de opheffing der insluiting, terwijl de om standigheid, dat Cronjé z(cli heeft laten vinden voor een «onvoorwaardelijke overgave" leidt tot de gevolgtrekking, dat liet er voor hem en de zijnen be slist hopeloos bijstond zonder een schijn van kans aan een algeiieele vernietiging te ontkomen Een troost is het, dat het aantal federalen, dat gevangen genomen is, kleiner blijkt, dan men vermoed had. De heldenschaar, die met Cronjé in gesloten was bedroeg niet 8000 maar 3000 man met 15 kanonnen, waar onder 12 veldstukken, zoodat welbe schouwd, de catastrophe, don Boeren overkomen, minder ernstig blijkt, dan eerst verwacht werd. Aan hel feestmaal van den Duit- schen marinebond heeft minister Podliebsky verklaard, dat de regeering overal onderzeesche kabels zou laten aanleggen, teneinde Duitschland met alle deelen der wereld te verbinden, onafhankelijk van Engeland. Het gebeurde te Appeltern. De Vad. heeft een kalm onderzoek ingesteld naar de treurige gebeurte nissen te Appeltern en heeft daarbij bevonden, dat er in de voorstelling van hetgeen daar heeft plaats gehad, zeer veel is overdreven. Wij nemen uit haar verslag liet volgende over: Eu deze dweepzucht en de samen komsten der geestdrijvers dateeren pas van 2025 Januari II. terwijl 3 Februari de doodslag plaats had. Een gebeurtenis te Batenburg gaf daartoe aanleiding. Een jongeling, zoon der weduwe Scharff, broeder van den lateren moordenaar, werd ziek. Hij had influenza en koorts. In de koorts sprak hij veel over godsdienst. De omstanders geloofden, dat er eetie gunstige veiandering in zijn zielstoe- toestand plaats greep. Vele godsdienstige menschen kwa men hem bezoeken, ook uit andere gemeenten vooral uit Appeltern. Daardoor werd de opgewondenheid van den jongeling steeds grooter. Üs. de Leeuw, tot wiens catechisanten hij behoorde, heeft, hern slechts eenmaal bezocht en trachtte een kalmeerenden invloed op hem uit te oefenen, wat naar 't scheen, gelukte. Hij drong er bij de moeder op aan, den eersten tijd niemand bij den zieke toe te laten. Dat had ook de dokter geboden, 't Werd beloofd, maar niet gehouden. Ook de aanwezigen werden vermaand zich kalm te houden en zich te verwijderen. Maar de samenkomsten bij den zieke bielden niet op. Ook onder de om standers werd de aanstekelijke opge wondenheid al grooter. Zij gunden zich niet de noodige nachtrust, bleven lang en in grooten getale bij elkander, lieten hun vee schier onverzorgd. Zij spraken, zongen, baden, meenden de duivel uit sommigen hunner te zien uitvaren, begonnen te profeteeren, verwachtten de spoedige wederkomst van Christus enz. Hun toestand was te vergelijken met dien der weder- doopers in de dagen der Hervorming. Waar dit op uitgeloopen is, weet men. De vier personen, die bij den doodslag die geenszins vooraf be raamd was in den nacht van 2 op 3 Februari tegenwoordig waren, moeten verklaard hebben, dat zij den duivel uit één hunner in den knecht zagen varen die daarop van zelf dood neerviel. Naar hun idee was er een wonder geschied. Den noodlottigen slag, die zijn baas hem gaf in door dweepzucht waan zinnigen toestand, hebben sommigen kennelijk nietgezien. Heeft bet driftig karakter van Scharff tot het toebren gen van den slag medegewerkt? Misschien zal het onderzoek van de rechtbank licht in deze duisternis geven. Het ware te wenschen ge weest, dat men de uitkomst daarvan had afgewacht, alvorens allerlei over drijvingen te verspreiden en over te nemen. Donderdag vertrokken de laatste marechaussées uit het dorp. Dinsdag heeft men nog in het huis van Scherff, waar de moord plaats had, de ruiten gedeeltelijk ingegooid. Op 't oogenblik is alles rustig, dank zij het ferme en kalme optreden van den burgemeester en de gemeente en rijkspolitie. Bijna dagelijks ontvangt de familie brieven van ScherlT. De Zulf. Ct. verneemt, dat voor een paar honderd weezen, tot nu toe in de verpleging te Neerbosch, plaat sing wordt gezocht in de gezinnen van de Maatschappij van Weldadig heid te Frederiksoord. Bijna even zooveel waren daar reeds sinds vroeger besteed, van wie velen zeer goed slaagden in het leven. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De voorloopige commissie ter voorbereiding eener naamlooze ven nootschap, tot wier werkkring het zal behooren de aanleg en de exploi tatie eener paardentramlijn door de hartader onzer stad naar het Nieuwe Station deelt mede dat haar na een nauwkeurig onderzoek der voorlig gende plannen gebleken is, dat het aanbeveling verdient, om de voorge stelde koitste tramlijn uit te voeren van af de Kamper-buitenpoort langs de Kampstraat, Langestraat, Varkens- markt, Utrechtsche straat, Utrechtsche weg, Nieuwe Stationsweg, Nieuw Stationsvoorplein als heenrit en voor de terugrit rnet het oog op de krui sing van trams met eene doublure voorzien, gaande van af den Nieuwen Stationsweg langs den Ouden Vlas- akkerweg, Korte Bergstraat en Utrechtschen weg; in de eerstge noemde richting uitkomende ter plaatse waar de Soesterweg van den Utrechtschen weg afslaat. In dit besluit werd zij versterkt door de informatie dat alvorens het nieuw te bouwen hooggelegen Stati onsgebouw in gebruik zal worden genomen, een voorloopige toestand in het leven zal worden geroepen door de indienststelling van een in de laagte te bouwen hulpstations gebouw, niet ver van de plaats ver wijderd, waar dit nieuwe in de hoogte zal komen te staan, welks ingang, zooals békend is, door eene lange baak met vlag in de stadskleuren is aangewezen. Een in de laagte gelegen weg, voor een groot deel samenvallende met den tegenwoordigen toegangsweg naar bet Station van den Staatsspoorweg zal daarbij als voorloopige toegangs weg doen. Om deze rederi, zal de tram aan vankelijk in de laagte naar dit nog uit te voeren provisorische centraal- stations-gebouw loopen. Het opbre ken en verleggen te zijner tijd van eene korte lengte tramspoor naar de hoogte bij het definitieve nieuwe stationsgebouw zal weinig kosten, veroorzaken. Gedurende dien voorloopigen toe stand, waarin de viaduct over de lijn naar Kesteren zal worden gebouwd, worden de spoorwegmaatschappijen voor eene minder belemmerde uit voering der nieuwe werken gedron gen, om de uren van aankomst en vertrek der treinen zooveel mogelijk te concentreeren, zoodat gedurende dit overgangstijdperk van een groot aantal maanden door het heen en weder rijden van een enkelen tram wagen in de korst beschreven richting het publiek voldoende zal kunnen worden gebaat. Een en ander, ook nog meer re denen, deden de commissie besluiten orn het aanvankelijk door den conces sionaris op f 40000 gestelde maat schappelijke kapitaal te brengen op f 50000. Men steune de com missie nu in hare pogingen door het gezonden irischi ijvingsbiljet vóór den 15 Maart e.k. ingevuld aan één der beeren commissionairs in ellecten hier ter stede te doen toekomen. Na dien datum zal de commissie de inschrijvers tot eene vergadering bijeenroepen, ten einde hen verdere voorstellen te doen, die zij in het belang der zaak wenschelijk acht. In de jongste Algemeene verga dering der plaatselijke afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Werk lieden-verbond «Patrimonium" is jhr. mr. T A J van Asch van Wijck met algemeene stommen gekozen tot lid van de Commissie van advies. Z.Ed. heeft de benoeming aange- men. De eerstvolgende Nuts-vergade- ring met dames zal worden gehouden op Donderdag 8 dezer, in «Amicitia". Ds. J. van Loenen Martinet zal daarin spreken over «Onze Tolstoy- anen." Bij de Maandag en Dinsdag te Utrecht gehouden examens voor de acte nuttige handwerken zijn o.a. ge slaagd onze stadgenooten de dames: M. L. Boekelman, A G. Boerwinkel en A. M. D. Boerwinkel. Blijkens de j.l. Woensdag bij den Burgemeester ingediende candidaat- lijsten zijn voor de stemming in het derde district, op 13 dezer, tot can didaat gesteld de beeren: J.D. Rolan- dus Hagedoorn en N. Veis Heyn. In de Donderdag gehouden raads vergadering werd het voorstel van B. en W. tot wijziging der inrichting van het Raadhuis, na inmiddels in de afdeelingen behandeld te zijn. ander maal verworpen met 9 tegen 6 stem men. Onmiddelijk na afloop der verga dering betrok de secretaris de bur gemeesterkamer en nam deze de Raadzaal als werkkamer in gebruik. In dezelfde vergadering werd eene verordening vastgesteld legelende de werkkring der commissie van bijstand in het beheer der gemeentegasfabriek, welke commissie in een volgende ver gadering zal worden benoemdde suppletoire Begrooting, dienst 1899, waardoor de inkomsten nader zijn vastgesteld op 416.704.89 en de uitgaven op ƒ387 061 51!; waarschijn lijk dus een batig saldo van ƒ29.643.37», en een ontwerp-request aan H. M. de Koningin om de Rijks-subsidie voor de Uoogere Burgerschool andermaal met ƒ1000 te verhoogen en dus te brengen op 10.000. Aan het postkantoor Amersfoort en de, daaronder iessorteerende, hulp kantoren werd gedurende de maand Februari ingelegd 22706,69s; terug betaald ƒ16859,275. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 7524. De Bouw-Maatschappij «Nieuw Amersfoort" keert 4 pCt. dividend uit Door 187 personen zijn 805 planten van «Floralia" aangevraagd. De heer Kortbeek bloemist alhier, zal ze leveren. Naar we vernemen, heeft de heer S. tl. Massa zijne benoeming tot secretaris van de vereeniging «Amers- foortsche vrijwillige brandweer" niet aangenomen, zoodat nader tot secre taris is gekozen de heer J. M Rein- boud, terwijl in diens plaats de heer Massa is benoemd tot adjunct-onder brandmeester. Verzekering tegen faillissement. Men denkt in Frankrijk ernstig aan het oprichten van verzekeringsmaat schappijen tegen faillissementen. Het is bel stijgend percentage van fail- leerende lieden, dat voorziening in dit ontbrekend deel van het schier voor alles wakend verzekeringswezen noodzakelijk schijnt te maken. Er begint leven te komen in de Friesche lage venen. Dagelijks komen er schepen uit Holland en elders opvaren orn met turf bevracht te worden. Een schip laadde niet minder dan voor f 501) korte turf bestemd voor Amsterdam. Er is nog een groote voorraad brandstof in de veen derijen voorhanden. De prijzen zijn vrij wel gelijk aan die van 't najaar. «Maart roert zijn staart". liet weer is klaarblijkelijk in de war. Men gaat naar zijn kleermaker om zich een licht demietje te laten aanpassen «dunne stof, als 't u blieft, want 't is zoo zoel buiten" de zon schijnt vrooiijk, voorjaarslucht komt door geopende ramen naar bin nen, rnen heeft juist berichten gelezen van terugkeerende ooievaars een paar uur later stapt men nat van den regen den winkel van zijn parapluie- rnaker binnen, en vraagt of hij ook gauw voor 'een reparatie wil zorgen aan een paar parapluips, want het schijnt, dat de regen die daareven in constante straaltjes naar beneden is gekomen, in de eerste dagen nog niet zal ophouden. Den volgenden morgen schijnt aan vreemd wit licht in uw slaapkamer, het licht der zon weer kaatsend op sneeuwdaken. De temperatuur is gedaald, men grijpt naar zijn winterjas, want het is kil buiten... Tegen den middag een «stekende" zon in een strakke lucht. De winterjas doet zijn gewicht gevoelen en hangt zwaar op de schou ders. Men scheldt op zijn barometer, op zijn weerkundigen, men vraagt of 't nu zomer of winter of lente is, en het eenige antwoord dat er is, schre ven wij hierboven:» Maart roert zijn staart". Een hoogst tragisch voorval had gisterenmiddag onder Clingendaal plaats. Een juffrouw uit 's Gravenhage trachtte zich in een vlaag van zwaar moedigheid met twee harer kinderen door verdrinking van het leven te berooven. Zij had daartoe de kleinen ontkleed, de kleertjes in den kinder wagen gelegd, en was daarna met de kinderen in het water gesprongen. Een bewoner van Wassenaar be merkte tijdig de wanhopige daad, en wist na groote moeite de vrouw en de kinderen weder op het droge te brengen. Per rijtuig werd het drietal naar het commissariaat aan de Nieuwe Haven gebracht en vandaar in dekens gewikkeld naar het gemeentezieken huis gebracht. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 22 tot en met 28 Februari. Geboren: Clasina Hendrika, d. van A. Bekker en H. de Goede. Cornelia Adnana Theodora Maria, d. van A. van Lieshout en A. Rijkelijhuizen. Anna Willemina Cornelia Maria, d. van T. A. M. Vermolen en W. C. B. F. de Jong. Jacoba Berendina, d. van G. J. J. Nieuborg en D. H. Kamperman. Jan, z. van W. van den Heuvel en A. G. van Assen. Johannes George, z. van R. Heere en J. Muller. Dirk, z. van G. Vink en N. van der Wiel. Cecilia Woutera, d. van J. de Jager en W. Arlar. Elizabeth Jacomina Egidia, d. van G. Boekenoogen en E. Hattink. Gesina Cornelia, d. van H. Mater en P. Smit. Elisabeth, d. van E. J. van Nimwegen en M. M. Hendriks. Guurtje, d. van P. Houtzager en C. Cardaat. Ida Adriana, d. van G. H. Flos en A. M. Lablans. Grietje, d. van G. de Vries en J. Buis. Luitje, d. van P. Wjjnands C. van Vliet. Jacoba Christina, d. van D. Dijs en J. C. van den Akker. OndertrouwdL. T. van den Weem en J. G. Boerssen. T. van Zwol en H. van Kolfschooten. C. Wijnen en J. Klaassen. Getrouwd: W. van Apeldoorn en S. van Veen. Overleden: Alijda Rosier, 66j. wed. van Leendert van Eijkelenburg. Johanna Reijerse, 74 j. wed. van J. van den Uit hoorn. Jan Barnardus Hensbergen, 86 j. wednr. van P. Kraak. Dirk Boom, 74 j. wednr. van B. Groenestein. Johannes de Vos, 72 j. echtg. van Gijsberta Galjee. Lcusden. Ondertrouwd1 Maart. Gijsbertus de Greef met Dirkje van de Vendel, wedr. van Jan Dunsbergen. Gehuwd: 1 Maart. Wichert Timmer met Everarda de Winter. Overleden: 1 Maart. Gerrit van den Hengel oud 62 j., echt. van Hendrika van Dijk. Hoogland. Geboren: 2-5 Febr. Peter zoon van P. Botterblom en D. van Dijk. Overleden24 Febr. P. van der Heyden oud 72 jaar echtg. van H. Huurdeman. Huberta Henrica van den Bos oud 72 jaren wed. van Jacobus Floris Bos. Stoutenburg. Geboren: 28 Febr. Aaltje, dochter van Maarten Bakkenes en Janna Groeneveld. 23 Febr. Johanna Theodora, dochter van Hendricus Vermeulen en Cristina Maria Hartman. Woudenberg. Geboren: 24 Febr. Gijsbertje, d. van Dirk van Ruler en Jannetje Koudys. 27. Johanna, d. van Teunis Hendrik Aarsen en Gijsje Hendriks. 27. Johan Arie, z. van Evert Brouwer en Maatje Lagerweij. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 2 Maart 1900. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen 14.a 18.Peren 10.a 10. Nieuwe aardapp. 1.alZandaardapp. 11.50 a f 1 80 Hoendereieren 13.50 a 1 4.00 per lOOst. Eenden 10.a 10.Boter 11.35 a 11.50 per kilo. Mar garine 10.a 10.Zoetem. kaas f 0. Kippen 10.00 a 11.00 Kuikens 10.alO.Piep kuikens 10.00 a 10.00 Ganzen 100 100.Eenden 10.60 a 1 0.90 p. st. Jonge 10.00 a 10.00 Hazeri I 0.alO Wilde konijnen 10.40 a f 0.50. Tarnrne 10.60 a 11.20 Duiven 10.50 a f0.70 paar. Magere varkens 112a 117.Varkens voor export 1 a f Zeugen i 35.f 45.Biggen 17 al 10.Schrammen 1 00.a 100 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien 1 00. ii f 000.Kalfkoeien f 000 a 1000.Kalf- vaarzen f 00.a 1 00.Os f 000.a f 000-. Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Roggeheet. Boekweit60 heet. Appelen: heet. Peren; 0 heet. Kteiaardappe- len 150 heet. Zandaardappejen 30000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1200 kilo Hooibo- ter kilo Margarine; kilo Kaas: stuks Vee: 30 magere varkens, varkens voor exportslagerjjen 250 biggen en 14 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2