BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. ken, niet voor de draken vreezenden Chi nees nieuwjaar en alle andere feesten wil vieren, zorge altijd voor een leegen kerf stok. Die geeft een vollen buidel. Lang geen onverschillige zaak in deze veelbe wogen dagen. W. F. liet ooilogsnieuws is bijzonder schaarsch. Er zijn slechts enkele tele grammen, waaronder er een, die, hoewel niet officieel, van belang is en op het plan van lord Roberts schijnt te wijzen om zijn strijdkrachten op nieuw te verdeelen en de republieken van twee kanten aan te vallen. Dit is een Reufer-berieht uit Kaapstad, meldende, dat een sterke legermacht van Kimberley uit op marsch is ge gaan naar het Noorden. Reut er voegt er bij, dat men verwacht dat de overtocht over de Vaalrivier bij For teen Streams, waar de spoorwegbrug door de Boeren vernield is, op ern- stigen tegenstand zal stuiten. Hieruit valt dus af te leiden dat Roberts inderdaad van plan is Mafe- king te ontzetten om daarna dan waarschijnlijk van den Oostkant Trans vaal binnen te vallen Het spreekt wel 'van zelf dat de Boeren de Engel- schen maar niet zoo zullen laten trekken; wij weten uit vroegere be richten dat zich ten Noorden van Kimberley sterke Boereneommando's bevinden en deze zullen natuurlijk de Engelschen in de eerste plaats den overtocht over de Vaalrivier te be twisten. Het gros van het Engelsche leger onder lord Roberts schijnt echter nog altijd te Osfontein te zijn. Hij laat blijkbaar zijn troepen de noodige rust en treft zijn maatregelen voor den verderen opmarsch naar Bloemfontein. Nu de Engelschen den spoorweg ver laten hebben en steeds dieper in het vijandelijke land doordringen, begin nen de moeilijkheden van den veldtocht zich reeds te gevoelen. De correspon dent van de Times seint toch dat de telegrafische gemeenschap steeds moei lijker wordt, hoe verder men oprukt, terwijl de paardenpost gaandeweg zoo goed als onmogelijk wordt wegens totaal gebrek aan voeder. Verder seint hij, dat men feitelijk nog in het onzekere verkeert omtrent de stellingen van de Boeren, wier com mando's de Engelschen voortdurend omzwermen. Generaal Roberts ver wacht echter dat het voornaamste verzet zal plaats hebben te Abrahams- kraal waar drie koppen zijn op onge veer 50 K.M. ten Oosten van Paar- deberg en waar, naar het heet, generaal Joubert zelf aanwezig is met een strijdmacht van een 5000 man. Van een treflen zullen wij dus spoedig wel meer hooren, want lord Roberts heeft zich een voortvarend man getoond. Een ander niet onbelangrijk bericht komt mede uit Kaapstad meldende dat de Hooge commissaris, sir Alfred Milner de volgende proclamatie in een buitengewoon nummer van de Staatscourant heeft gepubliceerd «Overmits vijandelijke troepen de districten Prieska, Kenhardt, Brits town en Barkley-West zijn binnengevallen. «overmits vele Britsche onderda nen de wapens hebben opgenomen tegen de Regeering, «is het noodig den inval te keeren en den opstand te onderdrukken. «Daarom wordt door dezen de krijgswet in genoemde districten af gekondigd." Kenhardt ligt 150 K.M. West waarts van Prieskaongeveer 50 K.M. ten Zuiden van Prieska licht Britstown dat even ten Westen van De Aar, de fourage-stapelplaats voor het leger van lord Roberts en de eenige spoor wegverbinding daarmee, gelegen is. Kenhardt werd door de Boeren bezet na een hardnekkig gevecht met bestaard-Kaffers. Het korps der Boe ren werd door opgestane Afrikaners van Prieska versterkt en rukte later op Upington aan, waar de Boeren opnieuw verzet van de bastaardkaffers verwachten. Een aantal vluchtelingen kwamen te Carnarvon, dat nog En- gelsch is, aan. Hoe groot de beteekenis is, aan deze bewegingen der Boeren te hech ten, kunnen wij voorloopig niet na gaan het is de vraag of deze com mando's in staat zullen zijn De Aar ernstig te bedreigen. Uit het feit echter dat, gelijk Milner zegt, vele Engelsche onderdanen de wapenen tegen de Koningin hebben opgenomen, blijkt dat het gevaar voor opstand in de Kaapkolonie nog niet voorbij is. Maar behalve uit het Westen der kolonie komen er ook uit districten vlak bij Kaapstad, ernstige berichten. Tijdens een loyalistische betooging te Stellenbosch, even ten Oosten van Kaapstad, hielden, seint de corres pondent van de Standard, de studen ten een tegen-manifestatie, waardoor ongeregeldheden ontstonden, die de politie niet bij machte was te onder drukken. Ook te Graaf-Reinet. tus- sclien Cradock en Beaufort-West ge legen, had een dergelijk ernstig oproer plaats waar verschillende Engelschen verwondingen opliepen. Generaal Buller heeft nu de ver liezen opgegeven, die hij heeft geleden bij de laatste operaties tot liet ontzet van Ladysmith. Volgens zijn opgave bedroegen deze 93 man aan gesneu velden, C84 man aan gewonden en 25 vermisten. Deze schijnen slechts betrekking te hebben op de bestorming van den Pietersheuvel, waarbij alleen een bataljon 400 man verloor. Het totaal zijner verliezen is veel grooter geweest. Er is nog een zwakke poging door de Hooglanders gedaan om de aftrek kende Boeren te vervolgen, doch daarmee werd geen succes verkregen. De 2'irnes verneemt dat de Boeren al hun stellingen ontruimd hadden voordat Buller zijn intocht hield bin nen Ladysmith. Zij haalden al hun kanonnen weg. Toen de Britsche troepen naar het station Modderspruit oprukten, zagen zij de laatste treinen vol Boeren voor hun neus wegrijden daarna vernielden de Boeren nog de spoorwegbrug. Buller's leger kampeert nu 10 kilometers ten Zuiden van La dysmith. Het garnizoen van de stad neemt twee weken rust. Het geschut en de ruiteiij moeten geremonteerd worden. Er gaan nog steeds geruchten dat de Zuid-Afrik, republieken vredes onderhandelingen zullen openen of dit reeds hebben gedaan. Deze zijn echter niet bevestigd en uit den aard der zaak natuurlijk ook niet waarschijn lijk. Integendeel, na de eerste neder laag zullen de Boeren de wapenen niet neerleggen. Een telegram uit Lourenzo Marques wijst daar dan ook op. Daarin wordt n.l. gemeld dat Kruger, zoodra de overgave van Cronjè bekend was, een vurige aanmaning aan de officieren en burgers seinde om krachtig te blijven in den naam des Heeren en hun vertrouwen te stellen in don Heer. De vroegere overwinningen hadden bewezen dat de Heer met de burgers was. Naar verder uit Lourenzo Marques geseind wordt, zullen de Boeren zich bij Glencoe en Langsnek in Natal ver sterken en daar de Engelschen tegen stand bieden. Inmiddels zal dan Pre toria geheel en 'al in staat van tegen weer worden gebracht. Wat de Boeren commando's in den Vrijstaat betreft, deze zullen zicb, zoo zij overhoopt worden verslagen, naar Transvaal terugtrekken en met hun Tranvaalscbe broeders tot het einde meesti ijden. Beroep op de Natiën. Vanwege het Algemeen Neder- landsch Verbond is openbaar gemaakt «liet beroep op de Natiën", dat eenigen tijd heeft gerust, maar thans door den oorlogstoestand gebiedend is ge worden. Nederland gaat voor, en bijria alle landen van Europa volgen, al is het met gewijzigden of geheel zelf standigen tekst. In ons land hebben ongeveer 3000 der invloedrijkste mannen van alle gezindten het beroep geteekend. In dit manifest «voor gerechtigheid en vrede" wordt nog eens kort en krachtig het goed recht der Zuid- Afrikaansche Republieken in den hul digen oorlog bepleit en een beroep gedaan op het betere deel van het Engelsche volk, totdat, onder den machtigen drang der alom zich ver hellende stem van het wereldgeweten, aan dezen afschuwelijken strijd een eind is gemaakt, en door volledige erkenning der volkenrechtelijke onaf hankelijkheid van de beide Republieken de eenige rechtvaardige grondslag is gelegd voor een duurzamen vrede tusschen de beide blanke rassen in Zuid-Afrika. Naar wij uit goede bron ver nemen, moet bij de Regeering het plan bestaan de exploitatie van alle Nederlandsche Spoorwegen, eerst een paar jaren in handen van de llol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschap pij te geven, alvorens de spoorwegen in eigen beheer bij het Rijk te doen overgaan. De heer Van Hasselt, gedelegeerd lid van de H. S. M. zou alsdan als directeur-generaal der Nederlandsche spoorwegen optreden. /Zutf. CU Het een-en-twintigste Nationaal Zangersfeest van het Nederlandsch Zangersverbond zal dit jaar te Am sterdam worden gegeven. Naar ge bruik zal het een driedaagsch feest wezen en is het bepaald op 25, 26 en 27 Mei a. s. Het hoofdnummer van het feest is de gezamenlijke uitvoering van een nieuw werk van Bichard Hol, een cantate voor sopraan-, tenor- en bariton-solo en mannenkoor, met orkestbegeleiding, «Het Land der Vaderen" getiteld Als tweede num mer is op het programma gebracht de «Kroningscantate" van Bern. Zweers, welke tot nog toe niet voor het groote publiek werd uitgevoerd. Dit laatste werk zal onder leiding van den heer Albert Roodhaan uit Nijmegen worden ten gehoore ge bracht. Het ontwerp voor de zomer- dienstiegeling derspoorwege.il is, naar men verneemt, aan de daarvoor aan gewezen collegies en besturen ter beoordeeling gezonden. Requisitoir in zake de revisie der Hoogerhuis-zaak. De conclusie waarbij de advocaat- generaal mr. Patijn lequiroert, dat de Hooge Raad het verzoek tot revisie van de Hogerhuis-zaak zal afwijzen, is gegrond op de stukken van bet door jhr. mr Laman Trip ingestelde onderzoek en berust, naar liet 1 'ad mededeelt, op de volgende overwe gingen Overwegende, dat uit dit onderzoek is gebleken, dat het lantaarntje in den nacht der inbraak, waarvoor ver zoekers zijn veroordeeld, moet zijn geweest in het bezit van Wiebren Hogerhuis, en dat daarentegen de opgave van de twoe eenige personen, die verklaren het vroeger in het bezit van Paulus van Dijk te hebben ge zien, vergezeld zijn van bijzonder heden, waarvan de onjuistheid is gebleken; dat, nog geheel daargelaten de vraag in hoever al de persónen, die omtrent de zoogenaamde buitenge rechtelijke bekentenissen verklaringen hebben afgelegd geloofwaardig zijn, in ieder geval de omstandigheden waaronder en de wijze waarop die uitlatingen zijn gedaan niet van dien aard zijn, dat zij doen twijfelen aan de waarheid en de juistheid van de verklaringen der personen, die zich in den nacht der inbraak in en bij de woning van G. Haitsma hebben be vonden dat ook de bewering, dat Allard Dijkstra aan J. Middelkoop te Leeuwar den zou hebben verklaard vóórdat de inbraak werd gepleegd te hebben geweten, dat ze zou worden gepleegd, blijkens het onderzoek «onaanneme lijk" is voorgekomen; overwegende, dat mitsdien de aan vrage tot herziening van het ten laste van verzoekers gewezen arrest niet voldoende gerechtvaardigd is, enz. AAN DE DOOYEN. Een rijke dame, welke genezen is van bare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, "Longcott," Gunnees- buey, Londen, W. "plaatselijke berichten.- Burgemeester en Wethouders herinneren bij Kennisgeving de inge zetenen aan hunne verplichting om bij verhuizing binnen de gemeente, vertrek naar elders of vestiging alhier, daarvan binnen een maand aangifte te doen aan den ambtenaar belast met het bijhouden van het bevolkings register. Bij ingebreke blijven hiervan stelt men zich bloot aan het beloopen eener boete van zeven gulden. Gedurende de maanden April, Juli en October zal, telkens op den eersten en tweeden Maandag, des namiddags te drie uur de gelegenheid worden gegeven tot kostelooze-inen- ting in het daarvoor aangewezen locaal aan de Breedestraat no. 23. Hedenmorgen te 6 uur ver trokken van hier naar Utrecht de lotelingen der lichting 1900 om bij de verschillende corpsen te worden ingelijfd. De hellingen, dio in de toe gangswegen naar het te bouwen, nieuwe ccntraalpeisonenstation tot uitvoering zijn gekomen, zullen nog al bezwaar opleveren bij het optrekken van zware lasten. Van daar werd het toekomstige bestel- goederenkantooi' in de laagte ont worpen onder het hooggelegen kaart jesbureau en zal dit door een aparten lagen toegangsweg worden bereikt, die de lijn naar Kesteren gelijkvloers zal kruisen en gedeeltelijk samenvalt met den bestaanden weg naar het staatspoorwegstation. Daar de helling in den opgehoog- den ouden Vlasakkerweg steiler moest worden gemaakt dan in den nieuwen toegangsweg, die op den Soesterweg uitkomt, is het niet onwaarschijnlijk dat de meeste koetsiers bij den heen- rit, zelfs bij omrijden, dien toegangs weg zullen verkiezen. Eene korte bocht aan het einde van den opge- hoogüen ouden Vlasakkerweg ter aansluiting aan genoemden minder hellenden toegangsweg zal hierbij ook van uitvloed zijn. De tramcommissie heeft in de voorstellen hnrer circulaire zeer te recht deze overwegingen laten gelden. Zij maakte de opmerking dat in de berekeningen van den heer Krieger de ijzerprijs voor den tegenwoordigen toestand iets te laag was gesteld nadere besprekingen en onderzoekin gen deden uitkomen, dat het waar schijnlijk aan te bevelen is om de remise en stallingen in plaats van aan den Buitenkamppoort bij het nieuwe station te doen verrijzen. Een en ander deed haar besluiten om, ten einde geheel veilig te gaan, het vastgestelde maatschappelijke ka pitaal met f 10.000 te verhoogen, dus te brengen op f 50.000, waardoor, volgens de becijfering van bet te verwachten vervoer, door door con cessionaris in zijn circulaire van 9 Februari 1.1. opgemaakt, toch nog minstens 4°/o 's jaars als netto-op brengst van het verhoogde maat schappelijk kapitaal in uitzicht wordt gesteld. Bij vonnis van den krijgsraad in bet 3e Militaire arrondissement te Arnhem van den 2 Maart 1900 is F. H. van Iterson, soldaat bij het 5e Regiment infanterie, schuldig ver klaard aan I. Eerste desertie in tijd van vrede opgevolgd door arrestatie. II. Verduistering, en veroordeeld tot I. Een militaire detentie van drie maanden II. Eene gevangenisstraf van drie maanden, alsmede in de proceskosten, en is hern het recht ontzegd, om bij de gewapende macht of als militair ge- emploieerde te dienen, gedurende vijf jaren. De tweede-luitenant-kwartier- meester W. K. Rutgers van het 5e Regiment infanterie, is op zijn verzoek, overgeplaatst naar het 4e Regiment infanterie in garnizoen te Leiden. De tweede-luitenant-kwart ier- meester W. J van Breen, van het 4e Rpgiment infanterie, werkzaam ten bureele van den Hoofdofficier belast met de mandateering te 's Graven- hage, wordt overgeplaatst bij bet. 4e bataljon van het 5e Regiment infan terie, met handhaving in zijne tegen woordige betrekking. Bij Kon. besluit is o.a. bevorderd bij bet le regiment veld-artillerie tot lè luitenant de 2e luitenant J. C. J. Kempees, van het korps. Tot Gemeente-omroeper is be noemd S. Huisman, en zulks in de plaats van D. Eller wien op zijn ver zoek eervol ontslag uit die betrekking werd verleend. Door Notaris Van Blaricum werd Zaterdagavond in «bet Valkje" publiek verkocht een winkelhuis aan de Lan- gestraat alhier, in eigen gebruik bij den heer C. Roodestein. Het werd gekocht door L. O. Ver kerk, alhier, voor f 3030. Namens de Generale Synode zijn thans door de classis te 's Gravenhage alle Gereformeerde kerken in Neder land opgeroepen om een Bidstond te houden, met het oog op den grooten nood waarin onze stamgenooten in de beide Zuid-Afrikaansche Republieken door den oorlog verkeeren. Deze Bidstond zal door geheel Nederland waar Gereformeerde kerken gevestigd zijn, gehouden worden op hedenavond te 7 uur. Het nieuwe goudland In den laatsten tijd doken telkens nieuwe geruchten op van een tweede goudland, dat men in 't uiterste noor den van Alaska zou ontdekt hebben. Deze geruchten vonden onlangs volle bevestiging uit Victoria in Britsch Columbia. De ontdekkingen dagteeke- nen van den zomer van 1899; met een voudige werktuigen slaagden de eerste goudgravers er reeds in dagelijks voor 50 a 100, niet zelden voor 300 dollars waarde aan den grond te ontwoekeren. In Snow-Gulch alleen wordt het totaal bedrag over dezen zomer op 400,000 dollar geschat. Meer dan 65000 men schen zouden al gereed staan met pak en zak naar het gouden aantrekkings- punt te trekken, waar al een kleine stad is ontstaan die den naam van Anvil-Creek draagt. Dat de levens middelen er onmogelijk duur zijn en de loonen buitengewoon hoog, dat spreekt vanzelf. Zondagavond zag men te Arnhem twee Boeren te paard, de een met de Transvaalsche, de andere met de Vrij- staatsche vlag getooid, door de stra ten rijden. Zij escorteerden een gevan gen Engelschman. 'i Zou beter gestaan hebben als die twee Roeren twintig Engelschen hadden begeleid, maar et- was in de heele stad slechts één lief hebber te vinden om voor «Rooinek" te spelen. Een ontzettende troep volk sloot zich achter dien stoet aan, natuurlijk de Boeren-volksliederen uitgalmende. Hoe groot de vrees voor de Boeren in Engeland is, bewijst de volgende brief aan een Londensch blad: Mijnheer de Directeur! Kruger heeft een scherp vernuft. Zijn dwaasheden zijn niet zoo bela chelijk, als zij aanvankelijk schenen. Met de macht, die geld en vernuft hem geven, zou hij zijne bedreiging kunnen uitvoeren, onze koningin te Pretoria gevangen te zetten, voor de vrede gesloten wordt. Dat zou wel do verrassing kunnen zijn, die hij gezegd heeft voor Groot- Brittannië te bewaren voor den dag, waarop het de republieken zou over weldigen. Het zou niet zoo heel moeielijk zijn, dat plan uit te voeren, als onze ko ningin naar Bordighera gaat. Ziehier, wat mogelijk is: brutale bandieten in de omstreken sleclitgezinde Fran- schen aan de kustenorme sommen geld, door Kruger gebruikt om de bedienden, die H. M. op haar wan delingen vergezellen, om te koopen. Er zou dan niet veel toe noodig zijn om Engeland belachelijk te maken tegenover de geheele wereld. Is het in deze omstandigheden voorzichtig, zulk een risico te wagen? Ik ben, enz. Deze brief slaat heel ernstig in een Engelsche courant. Smokkelarij. De vorige week wachtte den reizi gers van een trein uit Bazel bij de aankomst te Milaan een minder aan gename verrassing. In Chiasso had den de douanen de bagage al nage- zin. maar te Milaan kwamen zij in grooten getale opnieuw in den trein en niemand mocht uitstappen. Een scherp onderzoek werd ingesteld dat tot de ontdekking van een groote hoeveelheid sigaren en tabak leidde en wel iri de keuken en de gang van den spijswagen. De reizigers werden toen vrijgelaten, maar het dienstpersoneel moest zich aan een verhoor onderwerpen. De Italiaansche regeering heeft de maatschappij der slaapwagen verantwoordelijk gesteld voor do smokkelarij, welke door bare bedienden zou gepleegd zijn, en op twee wagens beslag gelegd, dat eerst tegen een cautie van 50,000 lire werd opgeheven. Een andere wagen der- zelfde maatschappij is te Milaan bij nacht geheel leeggeroofd; alle ser viezen, tafelzilver, eetwaren, wijnen enz. waren 's morgens verdwenen. Het onderzoek heeft zware vermoe dens tegen de bedienden opgeleverd. Erg christelijk Iemand te Vlissingen heeft uit de «Songs for the Front," het bundeltje verzen dat te Kaapstad onder de En gelsche soldaten wordt verspreid, een der versjes vertaald en op rijm ge bracht, 't welk luidt als volgt: DE WITTE VLAG. Dood de Boeren overal Rijg ze aan de bajonetten! Spaar ze niet, in geen geval,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2