BINNENLAND. r.EMKNE.D NIEUWS. dreigde onafhankelijkheid der Z.-A. Republiek als een souvereinen en internationalen Staat, en dat de oorlog alleen voortgezet wordt orn de onbe twistbare onafhankelijkheid van beide Republieken als souvereine en inter nationale Staten te verzekeren, en om de verklaring te verkrijgen, dat Harer Majesteits onderdanen, die met ons deelgenomen hebben in den oorlog, daarvan hoegenaamd geen nadeel zullen ondervinden. »Op deze voorwaarden alleen wen- sehen wij den vrede hersteld te zien, terwijl, indien de Britsclie Regeermg besloten is de onafhankelijkheid der Republieken te vernietigen, er ons niets overblijft dan te volharden op den ingeslagen weg, vertrouwende dat God ons niet zal verlaten. »Wij aarzelden deze verklaring eerder af te leggen, daar wij vreesden, dat, zoolang het vooideel aan onze zijde was eri onze strijdmachten defen sieve stellingen ver in de Britsclie koloniën bezet hielden, dergelijke ver- klaiingen de gevoelens en deeervan het Britsclie volk zouden kunnen kwetsenmaar nu het prestige van het Britsclie rijk mag beschouwd worden verzekerd te zijn door de gevangenneming van een onzer strijd machten, en nu wij daardoor ge dwongen zijn andere stellingen welke door onze strijdmachten bezet waren, te ontruimen, nu is die moeilijkheid voorbij. Wij kunnen thans niet langer aar zelen, de Britsclie regeermg en het Britsclie volk duidelijk en ten aanzien van de geheele beschaafde wereld te zeggen, waarvoor wij vechten en op welke voorwaarden wij bereid zijn. den vrede te herstellen". Lord Salisbury las vervolgens het antwoord der Britsche Regeering, dat den 1 len Maart verzonden is. Het antwoord erkent de ontvangst van het telegram van de beide presidenten, waarvan het voornaamste doel is der Britsche Regeering te vragen de er kenning van de onbetwistbare onaf hankelijkheid der Republieken als souvereine onafhankelijke Staten en op deze voorwaarde aan te bieden de beëindiging van den oorlog. In het begin van October was er vrede tusschen de Koningin en de beide Republieken onder de conven ties, die toen van kracht waren. Er werd tusschen de Britsche en Trans- vaalsche Regeeringen onderhandeld met het doel hei stel te verkrijgen van de zeer ernstige grieven, waaronder de Britsche inwoners in Transvaal leden. In den loop der onderhande lingen had de Transvaalsche Regeering aanzienlijke bewapeningen gedaan, hetgeen ter kennis is gekomen van het Britsche gouvernement, dat bij gevolg stappen nam om te voorzien in overeenkomstige versterkingen der garnizoenen in Kaapstad en Natal. Tot op dit oogenblik was van Britsche zijde in geen enkel opzicht inbreuk gemaakt op de rechten, gewaarborgd door de conventies. Plotseling, na een heleedigend ultimatum te hebben uitgevaardigd, verklaarde Transvaal den oorlog; de Vrijstaat deed even zoo. In het vooruitzicht van de oor logsoperaties had Transvaal vele jaren lang op enorme schaal militaire voorraden bijeengebracht, die slechts konden gebruikt worden tegen Groot- Britannië De presidenten maken eenige opmerkingen van ontkennende aard over het doel van deze toebe reidselen en achten het niet noodig deze quaestie te bespreken, maar het het gevolg der toebereidselen, die in diep geheim zijn gemaakt, is geweest, dat het Rijk genoodzaakt was een inval te weerstaan, die het Rijk een kostbaren oorlog en het vei lies van duizenden kostbare levens heeft ge kost. Deze groote ramp is de straf, die Groot-Britanniê is opgelegd, omdat het te voren heeft toegestemd in het voorbestaan der republieken. Met het oog op het gebruik, dat de Republieken hebbben gemaakt van de positie die haar is gegeven en van de rampen, die de niet uitgelokte aanval heeft gebracht over het gebied der Koningin, kan de Britsche Regee ring het telegram der presidenten alleen beantwoorden met de verkla ring dat zij niet bereid is toe te stem men in de onafhankelijkheid vaneen der Republieken. (Luide toejuichin gen). Het telegram waarbij onze con sul-generaal te Pretoiia bericht heeft gezonden van het verzoek der presi denten van de Z.-A. Republieken om bemiddeling van Nederland in den oorlog met Engeland, is Zondagavond laat hier aan het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken ontvangen. De minister van dat departement heeft er zoo spoedig mogelijk do Re geering mede in kennis gesteld, die reeds gister Maandag, voormiddag in een buitengewone vergadering van den ministerraad is bijeengekomen ter beraadslaging over deze gewich tige quaestie. Naar het Dagblad verneemt, zal na de afdoening der leerplicht wet, waarvoor men nog de volgende week denkt noodig te hebben, met het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp op de volkshuisvesting aan gevangen worden. Wegens ongesteldheid van het lid der Tweede Kamer, mr. Kolkman, lid van de commissie van voorbereiding vooi de woningwet, was het sectie- onderzoek, dat 11a de algemeene beraadslagingen over het leerplicht- ontwerp opde agenda stond, uitgesteld. In het Tijdschrift voor A rmen- zorgdringt prof. I). Simons te Utrecht, er op aan, dat naar aanleiding van de mishandeling te Neerbosch van staatswege een enquete worde inge steld naar de in onze weeshuizen bestaande toestanden, om daarna een regeling te treffen die de hoogleei aar van staatswege dringend noodig acht. Wij lezen in »de Telegraaf". De Naamlooze Vennootschap Ver- eenigde Zeepfabrieken te Rotterdam, hield iri d'Geelvinck uitdeeling van de prijzen die den gelukkigen gebrui kers van de Stuiverszeep enz. bij verloting waren te beurt gevallen. Ongeveer 500 prijzen en premies zijn in Amsterdam gevallen, de hoogste f 50, de laagste f I. Het was druk in de Geelvinck en de directie van bovengenoemde Naami Venn, verrichtte een dankbaar weik. Menig huismoedertje was er, die in deze tijden van werkeloosheid wat blij was met haar prijs. Bij het binnenkomen werd den winners een bon uitgereikt, goed voor een kop koffie of chocolade of iets anders. Dat dit in goede aarde viel behoeft niet te worden betoogd. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, «Longcott,'' Gunnees- bubt, Londen, "W. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Voor het toelatings-examen voor de Rijks Normaallessen, alhier, hadden zich aangegeven10 meisjes en 11 jongens. Toegelaten werden op het den 10 Maart j 1. gehouden examen Voor de '2e klG. H. van Hels- dingen (Amersfoort), Ferdinand B. Jantzen, (Vuuische). Voor de 1e kl.Corn, van Apeldoorn, (Mamersveld). Anna Corn. Bongers. (Vuursche). linkje Bos, (Amersfoort). Paul G. van Ede. (Amersfooi t). Abra ham van Herwaarden, (Soest). Jan W. van der Heyden, (Amersfooi t), lierman van 't Hof, (Amersfoort). Jan van Ketel, (Baarn). Magdalena J. D. de Kok, (Amersfoort). Pieternella J. Mezger, (Amersfoort). Rika de Rooy, (N'ijkerk). Sophia H. M. Schwemmer, (Amersfoort). Willem Staal, (Eenines) Frans Veldhuizen, (Zwartebroek). 5 adspiranten moesten worden afgewezen. Het diploma 3e klasse, voor zuiver en correct schrijven van het stenographisch schrilt naar het stel sel Groote is bij bet jongste examen uitgereikt 61 personen, onder wie de volgende stadgenoolen jhr. E. W. van Holthe. E C. J. Kuiper, 11. van der Schaaf, C. J. H. van Eek, en mej E. J. A. Brederode. Ter Maandagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad, gepresideerd door den burgemeester, waren 13 leden aanwezig. Afwezig waren de wethouder E. L. Visser en de heereri Van Esveld en Garjeanne met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering door den secretaris voorgelezen werden onveranderd goed gekeurd. De Voorzitter deelde mede dat van H.H. Gedeputeerde Staten was inge komen de goedkeuring op de ge meente-begrooting. Een voorstel van B. en W. tot verhuring van terrein nabij de gasfabriek als bouwland, telkens voor 2 jaar, werd wegens het gevorderd seizoen spoedeischend ver klaard en z. h. st. aangenomen. Een tweede voorstel van B. en W., naar aanleiding j?an een verzoek der heeren Dr. Antuseh en Dr. Moll, leeraren aan de H. B. School, orn de localen daar bij hen in gebruik be nevens de leermiddelen, te mogen benutten voor het geven van privaat- onderricht, waartegen de directeur der H. B. S. en de commissie van toezicht geen bezwaren hebben, strek kende om de gevraagde vergunning te verleenen, tegen eene jaarlijksche vergoeding van f50.werd mede spoedeischend verklaard en eveneens z. li. st. aangenomen. Tot leden der commissie van bijstand in het beheer der gasfabriek werden daarop gekozen de heeren H. J. Croockewit, J. Gerd. Kleber, D. Ger ritsen en C. T. van Beek. Het bedrag van het genot van vrije woning van den baasfitter werd con form aan het voorstel van B en W. z. h. st. op f 100.— bepaald. Eveneens werd het voorstel van B en W. om te voldoen aan het verzoek van den heer A. J. Krieger tot vei lenging der voorloopige tram- concessie tot 1 Januari 1901 z. h. st. aangenomen. Hierna kwam aan do orde het request van P. var) Achterbergh en J. R. van 't Hof lot het maken van een villapark met brug, nabij Mon nikendam. De heer Klebëi vraagt of bet voornemen bestaat pet plan uil te voeren zooals de leekening nu luid en meent nadat de Voorzitter hem daarop antwoordde, dat de aan vragers zulks inderdaad van plan zijn, zonder zich daarom bij contract daar voor te willen verbinden, dat geen voldoende waarborg voor het nako men aanwezig is en ziet op het oogen blik in het geheel niets meer dan eene speculatie. De heer Van Eek is na de behandeling in de afdeeiin- gen niet geheel bevredigd door het voorstel van B. en W. in zake de legging der brug. Iu zijne afdeehng toch was men het algemeen eens over de wenschelijkheid om de brug niet in hot midden van het park, maar meer naar rechts naar de kant van de Kleine Haag te hebben als zijnde meer in het belangdergemeente als rechtstreeksche verbinding van de oude stad met de buitenwijken. De heer IJeyligers zegt dat de gemeente door ile overname der wegen etc. zich groote offers zal moeten getroos ten waar geen rechtstreeksche voor- deelen tegenover staan en is daarom ook voor de kortst mogelijke verbin dingsweg van de oude stad met de reeds bestaanden weg (Dorresteinsche steeg) De heer Gerritsen acht de voorwaarden waarop de vergunning zal worden verleend niet voldoende en zag gaarne alsnog daarin opge nomen, dat door de aanvragers on middellijk na de voltooing der brug liet bedrag daarvoor zal moeten wor den gestoit in de gemeentekas Nadat de Voorzitter de verschil lende sprekers kortelijk heeft geant woord en liet standpunt van het Dag. Best. in deze nader heeft uit eengezet, stelt de heer Kleber als amendement voorde brug circa 30 Meter meer naar de zijde van de Kleine Haag te verplaatsen, welk amendement bij de artikelsgewijze behandeling met 9 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Uok het voorstel van den heer Gerntsen om onuiid delijk ria de oplevering der brug. het daarvoor besleede bedrag door de aanvragers te doen betalen, werd met 11 tegen 2 stemmen aangenomen. De andere artikelen vonden geen bestlijding en werden zooals zij door B. en W. waren voorgesteld z. h. st. goedgekeurd. Hetzelfde lot wedervoer daarop het voorstel in zijn geheel. Een voorstel tot vpi huring van een tuin achter de H. B. S. aan den heer Kuirrian werd z. h. st. goedgekeurd. Bij de daarop in behandeling ko mende ontwerp-verordening tot wijzi ging der verordening op de tapperijen, koffiehuizen en logementen, brengt de lieer Gerritsen B. en W. een woord van dank en hulde voor de spoedige en doeltreffende wijze waarop zij de gemeente van een ondragelijke last ontheffen. De Voorzitter zegt dat het Dag. Best. gemeend heeft verschillende be palingen in het bestaande reglement te moeten verscherpen en met name den politie de macht te moeten verleenen om bij eventueele overtredingen niet alleen proces-verbaal daarvan te kun nen opmaken, doch ook onmiddelijk de localen te kunnen doen ontruimen. De geheele verordening woidt daarop, na eerst artikelsgewijs te zijn goed gekeurd, met algemeene stemmen aangenomen en tevens z. h. st. op voorstel van den Voorzitter besloten, deze onmiddelijk te doen afkondigen en in werking stellen. De verordening luidt nu als volgt Artikel 1. Het le Lid van art. 1 wordt gelezen als volgt Als tapperijen of koffiehuizen wor den beschouwd, voorzooveel deze ver ordening betreft, voor het publiek toegankelijk gestelde plaatsen, alwaar wijn, bier, sterkedrank, likeuren, li monades of andere dranken worden verkocht of geschonken Artikel 2. Aan art. 2 wordt toe gevoegd een 2e lid aldus luidende: Het is verboden zich als bezoeker te bevinden in eene tapperij of koffie huis wanneer de homier niet voldaan heeft aan de voorschriften van dit artikel en den bezoekers hiervan door de politie rnededeeling gedaan is. Onverminderd de strafbepaling van art. '17 is de politie bevoegd de be zoekers te verwijderen, wanneer zij niet op de eerste aanmaning het localiteit verlaten. Artikel 3. Tusschen het le en 2e lid van art. 6 wordt ingevoegd Onverminderd de strafbepaling van art. 17. is de politie bevoegd de be zoekers te verwijderen. Artikel 4. Aan art. 11 wordt toe gevoegd een 2e lid, luidende: De politie is bevoegd bezoekers aii eene tapperij of koffiehuis die zich schuldig maken aan ongeregeld heden, twist of vechterij, te verwij deren. Artikel 5. Aan art. 12 wordt toe gevoegd een 2e en 3e lid, luidende: Het is verboden om, wanneer geen vergunning als in het le lid bedoeld, is verleend, in eene tapperij of kof fiehuis te dansen deel te nemen aan verloting, kunstvertooning, muziek uitvoering, tooneelvoorslelling of an dere vermakelijkheid. Zij, die na van de politie de rnededeeling te hebben ontvanger), dat geen vergunning ver leend is tot dansen, verloting, kunst vertooning, muziekuitvoering of an dere vermakelijkheid, toch daaraan deelnemen, kunnen door de politie worden verwijderd. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter le klokke negen de vergadering. Onder verwijzing naar achter staande advertentie maken wij onze lezers opmerkzaam, dat de glazen wasscliers die zich dezer dagen aan verschillende huizen aanmelden, niet tot het personeel van den heerPioper behooren, maar door hun brutaal op treden reeds vele klachten bij de politie hebben uitgelokt Bij de gisteren in het 3e district alhier gehouden stemming ter ver kiezing van een lid voor den gemeente raad (vacature Mr. F. D. GraafSehim- melpenninck) zijn opgekomen 301 van de 486 kiezers. Van onwaarde waren 11 biljetten Gekozen werd de heer N. Vels-Heyn met 157 stemmen tegen 133 op de heer J. D. Rolandus Hagedoorn uitgebracht. Vorstelijk huwelijk. Volgens een telegram uit Tokio heeft de officieele kennisgeving van het ophanden zijnde huwelijk van den Japanschen Kroonprins met vorstin Sadako Kujo deri 11 Fahr. plaats gehad. De bruiloft zal met groote pracht, gedeeltelijk naar de zeden van liet oude Japansche, gedeeltelijk naar die der Europeesche hoven plaats hebben. Reeds zijn alle toebereid selen gemaakt, slechts de daturn en de plaats waar de plechtigheid zal gehouden worden zijn nog niet vast gesteld. Yoshihito Harunomiya werd den 31 Aug. 1879 geboren en den 3 Nov. 1889 als kroonprins gehul digd. Zijne bruid is zestien jaar oud en beiden zijn volkomen goed op de hoogte der Fransche taal De kroon prins is zeer (link en moedig, zijn gezondheid is echter ietwat zwak. Naar verluidt zullen ter herinne ring aan deze plechtigheid zooge naamde bruilofts-postzegels uitgege ven worden. De uiillioeneniieef Te Londen is een zonderling ge storven, die zijn familie tien millioen pd. st. nalaat. Hij had zijn fortuin gemaakt met grondspeculatiën in Chicago, doch was naderhand naar Londen gekomen en leefde daar zeer teruggetrokken op een zolderkamertje in de Reform Club, dat hij bijna nooit verliet. Van zijn familie kwam slechts een nicht hem wel eens spreken; zij werd dan in de gang te woord ge staan, doch zelfs dit blijk van vriend schap was den zonderling zoo onaan genaam, dat hij van haar erfenis van 2000 pd. st. een nul schrapte. Eens telegrapheerde hij aan een andere nicht in Amerika, hem te komen op zoeken, doch zij kwam niet en dit scheelde haar een vermogen. Een paar onbekende bloedverwanten wer den bij zijn dood met de rnededeeling verrast, dat zij tot erfgenaam waren benoemd van ettelijke millioenen. I)e secte van „Zwarte Jannetje". Naar aanleiding van het onlangs door ons medegedeelde omtrent „Zwar te Jannetje" van Veenendaal en haar aanhang, schrijft de Holl. o.m. het volgende: ln en om Schoonhoven wonen ook eenige volgelingen van „Zwarte Jan netje" en wel te Polsbroek, Molenaars graaf en Schoonhoven. De personen die tot die secte behooren, zijn meest welgestelde boeren. Een hunner was voorganger en kreeg dan ook telkens „de geest". Na verloop van eenige ja ren kwam de secte in aanraking met Jannetje van Veenendaal en die werd de profetes, de Bruid van Christus, zoo als haar volgelingen zeggen. Doordien zij de van Gods wege over hen gestelde machten niet erkennen, komen zij telkens in conflict met de overheid. Toen bet mond- en klauw zeer onder het vee heerschte en de regeering maatregelen nam tot beteu geling dier ziekte weigerden zij zich aan de bepalingen te onderwerpen. Boete en gevangenisstraf volgden hier op, wat door hen werd gedragen. Zoo sterk gaat hun fanatisme, dat zij wei gerden het geld van bet verbeurdver klaarde vee in ontvangst te nemen. Ter terechtzitting weigerden zij dan ook bun pet of hoed af te zetten; wordt dat hoofddeksel dan door een politie beambte afgezet, dan weigeren zij het bij het heengaan in ontvangst te nemen; zoodat te Schoonhoven op het raadshuis eenigen tijd geleden een geheele verzameling petten aan wezig was. Dikwijls worden hun eigendommen door de bevolking beschadigd, wan neer zij b.v. op Oranjefeesten de Gag niet uit willen steken, enz. Hun beschadigd goed laten zij echter niet herstellen, doch spijkeren planken voor hun ramen, zooals dit onder meer een paar jaren geleden te Molenaars graaf geschied is. Hun kinderen blijven verstoken van liet onderwijs, dat komt er niet op aan. Wanneer de profetes bij een der leden is, maakt men zoo'n schrikke lijk lawaai, door te dansen en te gillen, dat men het huizen ver hoort. Vorderingen maakt de secte echter niet; momenteel behooren er in de drie genoemde plaatsen nog een 10- tal gezinnen toe. Ondervinding. Tegenwoordig is bijna iedereen gereed U te antwoorden»Ja, maar de ondervinding heeft me geleerd, dat het niet zonder kan vooral als 't het gebruik van alcohol geldt. Zoo geeft men te Vlaardingen jaarlijks f7000 uit aan sterken drank omdat de ervaring heeft geleerd dat de vis- schers er niet buiten kunnen en dat durft men zeggen als nooit één ern stige proef heeft plaats gehad om 't zonder te beproeven. Vóór Nansen sprak ook menigeen over de onder vinding, tot deze bewees door zijn eigen tocht naar de Noordpool, dat ook daar de alcohol overbodig is. In het warme Zuiden ging het al even zoo. Waar men vroeger meende niet meer zonder alcoholische dranken te kunnen slagen, gaat men thans zonder iets op reis. Turners, roeiers, worste laars, bergbeklimmers, schermmee sters, schaatsenrijders, kortom, allen die hun spierkracht noodig hebben voor zeker doel, weten door onder vinding dat hun krachten vermin deren als ze alcohol gebruiken. Spaar dan hel lichaam en gebruik geen alcohol. Het alcoholisme onschadelijk ge maakt. Wij lazen onlangs in het Belgische dagblad La Bé/orme het opzienbarend bericht dat door drie Franschen, de doctoren Sapelier en Broca, en den apotheker Thébault, een userum" te gen het alcoholisme zou zijn ontdekt. Er wordt bijgevoegd dat eerstgenoemde reeds mede uit naam der beide an deren aan de Académie de Médecine rnededeeling gedaan heeft van deze

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2