BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Biggarsbergen of op de passen der Drakensbergen onderneemt. Uit een particulieren brief dd. Pre toria 9 Febr. Er is en wordt nog dikwijls beweerd dat vreemde, bekwame Europeesche officieren onze menschen met hun raad bijstaan. Het zijn allemaal leu gens. De Boeren hebben volgens hun eigen gedachte de versterkingen ge maakt, en hun aanvoerders zijn niet anders dan Boeren, ook bij de artil lerie, die uitstekend bediend wordt. Alleen zijn daar een paar Hollandsche officieren, die reeds lang hier zijn, 'tin Holland niet waren, maar't hier geworden zijn. Een van de Afrikaansche artillerie officieren, Pretorius, ik ken hpm heel goed, 25 of 26 jaar, mogelijk nog een paar jaar jonger, is de beste schutter met het kanon dien we heb ben. Op 01)00 yards schiet hij met het tweede schot reeds raak, dikwijls met liet eersle al Zijn gave om den afstand te schatten is enorm, iets waarmee een vreemdeling gewoonlijk bedrogen uitkomt. Deze Pretorius schoot eens een hollend paard met een kanonskogel dood. Het paard was zoo ver verwijderd dat het op een kleinen hond geleek. Een volgenden keer een Engelsch officier te paard in tweeën, ook met het kanon, en een Engelsche vlag in het vijandelijk kamp haalde hij neer door den vlag- gestok met zijn kanon in tweeën Ie schieten, en dat alles met het eerste schot. Volgens de Berl. Lok. Anz. zal eerstdaags het antwoord van Rusland op het verzoek om interventie door Kruger en Steijn, openbaar gemaakt worden. De communique is in over eenstemming met Buitschland en Frankrijk opgemaakt en reeds aan den Tsaar voorgelegd, wiens volkomen goedkeuring het wegdraagt. Wat den inhoud aangaat moet de nota tamelijk voorzichtig-verschoonend voor Engeland gesteld zijn, doch de toon van het stuk is ernstig gehou den en naar de correspondent ver neemt, zal het zijn uitwerking niet missen. De Times verneemt uit Lorenzo Marques, dat de Staatssecretaris der Z. A. Republiek Reitz, aan een be richtgever verklaard heeft, het ant woord van de Vereenigde Staten op het vei zoek tot lusschenkomst be- vredigend te achten; de regeering te Washington zou blijkbaar drang uit oefenen om het totstandkomen van een eervollen vrede mogelijk te maken. Het «Stop the War"-comité van den heer Stead, heeft naar aanleiding van lord Salisbury's antwoord aan de presidenten der Zuid-Afi ikaansche Republieken met algemeene stemmen een motie aangenomen van den vol gendcn inhoud «Daar het antwoord van den pre rnier op den oproep van de presi denten Kruger en Sleyn het masker afrukt en voor het eerst de zoo lang ontkende waarheid onthult, dat deze oorlog is begonnen voor de vernieti ging van de onafhankelijkheid van het Hollandsche element in Zuid- Afrika, vcrklaait het comité dat thans de lijd is gekomen voor allen die gezind zijn tegen de voortzetting van een verdelgingsoorlog om zich te ver eenigen in een plechtig protest door alle middelen, die voor de vrije bur gers van dit land zijn opengelaten tegen een staatkunde, die in strijd is met plechtige eeden van het volk en dit land drijft tot een misdaad tegen het beginsel der nationaliteit, die sinds de verdeeling van Polen haar weerga niet had gevonden." Hare Majesteiten de Koningin der Nederlanden en de Koningin- Moeder worden in Mei te Arolsen verwacht, ter bijwoning van de hu welijksplechtigheid van Prinses Elisa beth van Waldeck en Pyrmont met den graaf zu Erbach. Naar wij vernemen zullen voort aan de frankeerzegels voor de ver zending van postpakketten naar het buitenland, alleen gehecht mogen wor den op en daarbij behoorende adres kaart en niet rneer op de pakketten. Mr. F. A. Van Hall, lid van de firma Schermbeek en Van Hall te Utrecht, heeft ten behoeve van «Padua" het eerlang op te rich ton sanatorium aan de halte Dolderscho Weg bij De Bilt 6 H. A. goeden grond ten geschenke gegeven. Posterijen en Telegraphie. fn Juli a.s. zal een vergelijkend onderzoek gehouden worden van ad- spiranten voor de betrekking van surnumerair der posterijen en telegraphie waarvoor 35 plaatsen wor den opengesteld. Voor ten hoogste 5 van deze 35 plaatsen zullen vrouwelijke candida- ten in aanmerking kunnen komen. De adspiranten behooren zich vóór 1 Juni a.s. bij een eigenhandig ge schreven adres tot den Directeur-ge neraal der posterijen en telegraphie te wenden. Bij dit adres moeten wor den overgelegd de stukken, aange duid in de St.-Ct No 59 waarin tevens zijn opgenomen de vereischten voor het bovenbedoeld vergelijkend examen. Ingevolge het bepaalde bij Kon. besluit van 23 Februari jl. worden, ongeacht leeftijd, ook tot dit examen toegelaten de ambtenaren der poste rijen en telegraphie, die ten tijde van hunne toelating ten minste ge durende de laatste drie jaren hebben dienst gedaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de surnumerairs er niet op zul len kunnen rekenen, dat hun een standplaats zal worden aangewezen op het kantoor ter plaatse waar hun ne ouders of voogden gevestigd zijn, doch dat zij voor korter of langer tijd geplaatst zullen worden daar, waar dit voor hunne ontwikkeling of in het belang van den dienst het best wordt geacht, en dat zij, zoo zij op het tijdstip waarop zij hun 27ste jaar hebben volbracht niet of niet volledig hebben voldaan aan het examen voor commies der posterijen en telegraphie, op grond van art. 4 van het Kon. besluit van 10 Augustus 1895 No. 22, uit den dienst worden ontslagen.. -Men schrijft uit Friesland Wat vroeger en ook nu weder ge zien wordt bij vacante onderwijzers betrekkingen nl. een groot aantal sollicitanten voor een klein salaris, zal eerlang nog erger worden. In onze provincie hebben zich voor het a.s. examen 152 mannelijke en 110 vrouwelijke candidaten aangemeld zoodat de tijd van «grooten overvloed" weer aanstaande is en men 50 solli citanten krijgt togen salaris van f 400 a f 450. Want dat sommige Gemeen teraden dan spoedig het minimum salaris gaan uitloven, is te verwachten. Met de acte in den zak zullen velen wellicht een jaar zonder betrekking moeten rondloopen er zijn nu nog candidaten, die verleden jaar slaagden, zonder betrekking. Van een zeer belangiijk boek is thans de Hollandsche bewerking voltooid, n I. Mi>lk en Melkproducten. Handboek voor zuivelbereiding, melk en boteronderzoek, pasteuriseerén, sleriliseeren enz. enz door Prof. Dr. F. Stohmann. Het degelijke werk, groot 950 bladz. en versierd met 245 fraaie afb., werd vertaald door den heer A. A. ter Haar, leeraar aan de Landbouwwinterschool te Goes, en is van groot gewicht voor onze vee houders, directeuren van zuivelinrich- tingen, enz landbouwleeraren, schei kundigen enz., zoodat ieder belang stellende wel zal doen het bij zijn boekhandelaar ter inzage te vragen. Reservekader bij de infanterie en de vesting-artillerie. De minister van oorlog brengt in de St.-Ct. ter kennis van belang hebbenden, dat: le. het examen van hen die wen- schen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor hel reservekader bij de infanterie en bij de vesting-artillerie, dit jaar zal plaats hebben op 25 Juli a.s. en zoo noudig op een of meer volgende dagen 2e. in verband daarmede de aan melding voor het examen moet plaats hebben vóór 25 Juni a.s. bij den hoofdofficier voor het reservekader, te 's-Gravenhage, Paramaribostr. 11, door het inzenden der kennisgeving volgens het daarop gevoegde model 3e. het meerbedoelde examen dit jaar zal worden afgenomen te Amster dam, Arnhem. Assen, Breda, Deven ter, 's-Gravenhage, Groningen, Den Helder, Leeuwarden, Maastricht, Mid delburg, Utrecht en Gorinchern; 4e. aan het examen ook kan worden deelgenomen door hen, die, in het jaar 1883 geboren zijnde, op den dag of op een der dagen, waai op hel examen wordt gehouden, den leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bei eikt. Het schriftelijk gedeelte van het toelatings-examen tot de Kon. Mil. Acad, te Breda zal gehouden worden, voor de jongelieden uit de burger maatschappij. van 1621 Juli, en voor de cadelten der Cadettenschool van 12 21 Juli. De Minister van Oorlog heeft opnieuw onderhandelingen aange knoopt met de vergadering van «Stad en Lande van Gooiland" tot het huren, voor een lang tijdsverloop, van een groote oppervlakte heidegrond voor het geregeld jaarlijks houden van militaire oefeningen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Zaterdagmiddag trof mr. F. D. graaf Schirnmelperininck liet ongeluk bij eene wandelrit van zijn paard, dooi het keffen van een hondje schich tig geworden, te worden geworpen en bij het achteruitslaan door het dier een been le breken. De doktoren Croockewit en Schreuder door een der getuigen van het ongeval ver wittigd waren zeer spoedig ter plaatse en legde het eerste verband, waarna de heer S. in een inmiddels ontboden lijtuig huiswaarts werd vervoerd. Zondagnacht werd brand ont dekt in de herberg van Bakhuis aan het Lieve Vrouwe Kerkhof. De vrij willige brandweer, die het eerst ter plaatse was mocht er in slagen den brand, die zich zeer dreigend liet aanzien, met een straalpijp op de waterleiding te blusschen. De schade wordt door assurantie gedekt. Hoe gemakkelijk het vervoer van goederen door middel der pak- ketpost ook wezen mag. toch onder vind een ieder, tot wiens dagelijksche bezigheden het pakjes maken niet behoort, op zijne beurt de eigenaar dige moeilijkheden verbonden aan het netjes en zorgvuldig inpakken dei- meest ui teenloopendegoederen. Meestal ontbreken de noodzakelijke ingre diënten als touw, papier, kistjes enz. Het getob daarmede nu behoort vooitaan tot net verleden, nu voor enkele centen stevige cartonnen doozen in verschillende grootten in de handel worden gebracht, welker afmetingen aan de bij de wet vastgestelde bepa lingen voldoen. Voor nadere bijzon derheden zie achterstaande adver tentie. Het plaatselijk Departement der «Maatschappij tot Nut van 't Alge meen" houdt Donderdagavond te 8 uur een Algemeens vergadering in «Amicitia" ter bespreking van de middelen om de vereeniging «Am bachtschool voor Amersfoort en Om streken" afdoende te helpen. De «Vereeniging voor Kunst beschouwingen" houdt a s. Zaterdag en Zondag weer een tentoonstelling. Ter bezichtiging zal zijn de zeer gun stig aangeschreven portefeuille van mr A. van Naatnen van Eemnes, te 's Gravenhage. De kapt. F. 11. Boissevain, van net 5e reg. inf. alhier, heeft deta- cheering aangevraagd bij de land macht in West Indië. Bij de gisteren gehouden aan besteding van het bouwen van een graanpakhuis voor de lieer J. v. Vol lenhoven, werd ingeschreven door W. Zwak te Ermeloo f 9475 A. v. d. Brink te Amersfoort 9900 W. Westerhof te Weesp 10080 B. Vermolen te Weesp 10185 H. van Laar te Zwolle 1Ü8O0 C. v. Ruitenberg te Amersf. 10900 11. Noorman te Zwolle 11316 J. W. Frederiks te Den Haag 11567 G. Wassink te Amersfoort 11625 H. Heileijgers te Amersfoort 11700 De 2e luitenant R. H. W.Jeltes, van het 3e reg. infanterie te Bergen- op- Zoom, is overplaatst bij het 5e regiment te Amersfoort. 363c STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 19 en 20 Maart. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 7365. Prijzen van f20. 555 559 564 568 569 582 588 3351 3489 3490 3506 3511 3739 3753 3772 3777 3794 3803 3807 3814 3826 7328 7350 7359 7372 11954 11990 13230 13254 13292 13298 13300 15012 15015 15021 15027 15040 16790 16792 16817 16823 16824 16837 16841 17882 en 17896. Te zamen 47 prijzen. AAN DE DOOVEN. Een rijke dame, welke genezen is van hare doofheid en gerommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van het Instituut Nicholson, heeft aan genoemd Instituut de somma van 25,000 franken gegeven, opdat alle doove menschen die geene middelen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich te wenden tot het Instituut, "Longcott," Gunnees- buet, Londen, W. Een beursstraf. Het Beurscomité te Londen heeft dezer dagen een der leden voor den tijd van vijf jaren den toegang tol de Beurs ontzegd. De reden van deze strenge stral bestond hierin, dat die persoon aan houders van aandeelen, die ingewisseld moesten worden tegen nieuwe welke een premie deden, had geschreven dat hij /'6 premie per aan deel aanbood, ofschoon destijds elke premie ruim f40 waard was. De «Economist" acht zulk een beslraffing van een beursman, die door buitenlui als «deskundige" beschouwd wordt en hen er in wilde laten loopen, zeer gerechtvaardigd. Maar vraagt het weekblad hoe komt het dat het comité nooit zoo streng optreedt tegenover leden, die zich tot «rings" en «corners" verbinden om den prijs van effecten le drukken en daardoor het publiek heel wat grooter nadeel toebrengen? In het kleine stadje Geldren, be nedendeel, der Rijnprovincie, besloot de Gemeenteraad tot het aangaan van eene geldleening groot 15,000 Mark, voor den bouw van arbeiders woningen. De Spaansche briefschrijver is weer eens in ons land aan het werk. Thans echter betreft het geen be graven schat, maar de incasseering van een cheque van 600,000 francs op eene bankinstelling te Parijs. Te Assen heeft iemand dezer dagen zulk een brief ontvangen. De schrijver vertelt natuurlijk we der, dat hij te Barcelona gevangen zit Indien men de noodige stappen, wil doen om zijne bagage, waarop beslag gelegd is, daarvan te ontheffen, dan vindt men daarin de cheque, welke dan zonder eeriig bezwaar te Parijs zou betaald worden. Zullen er nog lichtgeloovigen zijn, die er in loopen? Een grap. Groote opschudding zoo lezen wij in een der bladen, heersclite onlangs in het Duitsche stadje Gera, in een der vorstendommen Reuss. Er was int Londen een oflicieele brief ont vangen die voor een aantal ambte naren ernstige gebeurtenissen scheen te voorspellen. Wat was geschied? Eenige maanden geleden hadden eenige «stamgasten" aan Chamberlain een pak met tinnen soldaatjes en paardjes gezonden, met een rijmpje, meldende dat die krijt smacht hem werd gezonden tot aanvulling der ver loren troepen, met de opmerking dat ze nooit op den loop zouden gaan en ei steeds meer te krijgen waren. De grap was al bijna vergeten toen uit Londen een deftige brief aankwam, waarin namens Chamberlain werd verklaard dat deze zich door de zen ding zeer beleedigd achtte en dat het departement van buitenlandsche zaken te Londen den Duitschen gezant daar van de zaak had verwittigd, met ver zoek de Duitsche regeering er mee in kennis te stellen. Groote ontsteltenis veroorzaakte dit schrijven onder de stamgasten, minder uit vrees voor een oorlog tusschen Groot-Brittanje en het vor stendom Reuss, dan uit angst dat de ambtenaren onder de grappenmakers door de regeering zouden worden be moeilijkt. Maar die treurige gevolgen bleven uit, en niet zonder reden Want ten slotte werd bekend dat de brief uit Londen ook een grap was. Een der da ders had dien brief door een vriend uit Londen laten schrijven om zijn kame raden angst aan te jagen, en dit is hem uitstekend gelukt. De landbouwer Scherff. uit Ap- pellern, die sinds eenigen lijd in het Rijks-Krankzinnigengesticht teMedem- blik vertoeft, schijnt eeriigszins her steld te zijn van zijne dwaalbegrippen of godsdienstwaanzin. Hij zal echter nog niet in de gewone samenleving terugkeeren, maar wordt overgebracht naar het gesticht te ErmeloVeld wijk, teneinde aldaar verder verple ging te vinden. Uok II. Spiering,ruit Maasbommel, die iels later dan Schei 11 met de gezusters Levoir naar Medemblik was overgebracht, moet van zijne dweep zucht herstellende zijn en reeds dage lijks op het land werkzaam zijn. Hij blijft echter, waar hij thans is. Van de beide gezusters Levoir is niets bekend omtrent hun tegenwoor- digen toestand. Te Almeloo is gevankelijk bin nengebracht A. 11 M. Fleischer, ge boren te Leipzig, laatstelijk directeur van een wasch- en sti'ijkinrichting te Borne, wiens aanhouding en uitleve ring door de Duitsche justitie is aan gevraagd. Hij wordt verdacht van een belangrijke diefstal te Gilsenkircken. De dood van verschillende mensc hen. Den jager ontvliedt de ziel, de slo tenmaker sluit de oogen, de geeste lijke zegent het tijdelijke, in het gras bijt de botanicus, voor den horloge maker loopt de levenstijd af, voor den torenwachter slaat het laatste uur, in den grond geraakt de mijn werker, het loven sluit de boekhouder af, het tijdelijke met het eeuwige verwisselt de bankier, den koopman ontzinkt het gewicht van het leven, den glazenmaker breekt bet oog, de brievenbesteller eindigt zijn loopbaan, de trompetter blaast zijn adem uit, tot asch wordt de kolenbrander, de kleermaker snijdt dan levensdraad af, de jeneverstoker geeft den geest, het lot der dooden wacht den collecteur, heengetogen is de koetsier, de geweer maker voleindigt zijn loop, uit het tranendal scheidt de molenaar, de apotheker is uit het leven gescheiden, ter ruste heeft zich de nachtwaker gelegd. Wat een wethouder vermag. Onderdit opschrift beschrijft N. v. N. de volgende vermakelijke scène. Op het Rokin te Amsterdam onder vond Maandagmiddag het tramverkeer een tijdelijke stremming, doordat een der paaiden van een groote tram Dam Linaeusstraat er de brui aan gaf en bleef staan, wat koetsier en conducteur ook deden. Ze trokken en rukten en sloegen en vermaanden, maar het paard «deed het lekker niet." Inlusschen kwamen er drie, vier, vijf trams achter de stilstaande en moesten ook staken en passagiers, die wanhoopten, dat men dien dag nog verder zou komen, stapten uit. Daar kornl de wethouder voor de gemeentebedrijven, mr. W. F. van Leeuwen, den hoek van het Spui om, begrijpt den toestand, stapt op het onwillige paard toe en klopt het op kop en hals, zegt een paar vriendelijke woorden tot het dier en dit, zwich tende voor de overredingskracht van zijn oppersten chef, zet zich schrap en trekt met zijn makker den wagen voort. En het beste bewijs, dat het paard enkel uit achting voor zijn wethouder aan den arbeid was getogen, levert het feit, dat toen mr. Van Leeuwen uit het gezicht was verdwenen, het weder het werk staakte. Vier jeugdige avonturiers. Vier Amsterdamsche jongens van ongeveer 12 jarigen leeftijd hadden het wanhopige voornemen opgevat om naar Transvaal te gaan. Plotseling waren ze Maandag verdwenenin plaats van naar school, te gaan, trachtten ze de groote reis te aan vaarden. Natuurlijk verkeerden de ouders in groote ongerustheid. Heel lang heeft die echter niet geduurd, want de jeugdige avonturiers hebben liet niet verder gebracht dan Bussum. Vandaar zijn ze Maandag nacht weer teruggekeerd en werden weldra opgemerkt door de politie, die hun verder geleidde naar de ouder lijke woning. Een der knapen had voor dezen tocht zijn viool meege nomen Donderdagavond heeft te Am sterdam een felle brand gewoed. Omstreeks half zes bemerkte men, dat een loods op het emplacement van hetCentraal-station in brand was geraakt. Ware het nacht geweest, nog beter dan thans zoude men den groo- ten omvang van het vuur hebben kunnen opmerken. Het geheel van hout opgetrokken gebouw werd voor een deel gebruikt als douanenloods en voor het grootste deel als berg plaats van steenkolen, cokes en bri- quelten, voor de spoorwegbeambten bestemd. Het vuur greep in een oogwenk om zich heen, zoodat spoedig was te zien, dat er weinig zou zijn te redden,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2