NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 28. Zaterdag 7 April 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitsluitend voor de AUonné's van dit blad. Hoolepalinp der Leerplichtwet. BUITENLAND. Over Boord. Amersfoortsche Courant h-j- jn~\ ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Tegen inwisseling van de Bon voor komende op de vierde pagina van dit nummer, kan men aan ons Bureau, tegen betaling van 35 cents, de prach tig uitgevoerde ATLAS VAAT NEDER LAND EN ZIJNE BEZITTINGEN, bevattende 30 Kaarten, bekomen. Deze Atlas, bewerkt onder toezicht van verschillende Hoofden van Scho len, is voorzien van een register van plaatsnamen, die op de kaartj es voor komen, terwijl de afstanden der hoofd plaatsen in kilometers zijn aangegeven. Bij toezending van vijf en veertig cents, wordt de Atlas franco per post toegezonden. (Zooals zij in de Tweede Kamer zijn aangenomen). 1. De ouders zijn verplicht hun kinderen naar school te zenden of huisonderwijs te doen geven. 2. De overheid heeft uit te maken of het schoolbezoek geregeld plaats vindt, zooals de wet voorschrijft; indien een kind niet meer dan twee schooltijden gedurende twee achter eenvolgende maanden verzuimt, staan de ouders niet schuldig. 3. De leertijd wordt door deze wet voorgeschreven zes jaren van het 6e of 7e tot het 12e of 13 jaar. 4. Het huisonderwijs wordt aan regelen onderworpen, zoodat de ouders daaromtrent niet vrij zijn. Met gemoedsbezwaren houdt de Overheid rekening. Ouders, die tegen het onderwijs op alle binnen den afstand van 4 kilometer van de woning gelegen lagere scholen overwegend bezwaar hebben, worden vrijgesteld van den schooldwang. Ook bezwaar tegen de vaccine ontheft van de ver plichting. 6. Deze gemoedsbezwaren gelden evenwel niet, wanneer de ouders den burgemeester hunner woonplaats daar van geen kennis hebben gegeven, terwijl deze kennisgeving na verloop van 12 maanden opnieuw moet wor den ingediendbovendien moet dio kennisgeving vergezeld gaan van een schriftelijke verklaring der ouders, dat zij hun kinderen vnorloopig liever van onderwijs verstoken laten, dan hen aan een der scholen toe te ver trouwen, terwijl de verklaring, om geldig te zijn, ook de handteekening van den arrondissements schoolop ziener moet dragen. 7. Door den arr.-schoolopziener kan builen de varantie aan kinderen een verlof van zes weken worden gegeven voor veldarbeid, mits die kinderen 10 jaar oud zijn en in de laatste zes weken de school geregeld hebben be zocht en derhalve niet zes school tijden om niet geldige redenen hebben verzuimd. De gemeenteraad bepaalt den tijd van verlof voor veldarbeid, zoo voor openbare als bijzondere scholen. De ouders moeten dat verlof voor hunne kinderen bij den schoolopziener aanvragen. 8. Hoofden van scholen kunnen aan kinderen verlof geven voor ten hoogste 10 schooltijden in 28 dagen, mits om geldige redenen. Op hen rust de verplichting: a. na te gaan of een kind om gel dige redenen van school blijft; van onwettig schoolverzuim moet het hoofd terstond kennis geven aan den arr.- schoolopziener b. vóór 22 Januari van elk jaar een in een duplo alphabetische lijst op te maken van de op den 15 Januaii schoolgaande kinderen der openbare en bijzondere scholen, met opgave van leeftijd, enz.; c. op die lijst aanteekening te houden van de toelating en de afschrijving van kinderen; verder van ieder ver zuimden schooltijd, met vermelding van redenen van verzuim. Overtreding van deze verplichting straft het schoolhoofd van f5 tot f50 eu f 100. d. een dezer lijsten zendt bij in bij den arr.-schoolopziener vóór I Fe bruari e. aan den arr.-schoolopziener wordt iedere week de in de afgeloopen week gemaakte aanteekeriingen ge zonden. onderteekeiid ook door den klasse-onderwijzer. 9 Alle gemeenteraden moeten steeds voor den tijd van 9 maanden één of meer commissies tot wering van schoolverzuim benoemen, waarin zit ting moeten hebben ouders van school gaande kinderen, openbare en bijzon dere onderwijzers en inworieis der gemeente- De arr.-schoolopziener maant de ouders of voogden bij het eerste wil lekeurig schoolverzuim hunner kinde ren of pupillen, schriftelijk aan, zoo spoedig mogelijk aan de verplichting der wet te voldoen. Ieder tweede verzuim stelt hij in handen van boven genoemde commissie, die de ouders voor haar laat komen. Blijkt de invloed der commissie vruchteloos, dan treedt de arr.-schoolopziener weder op en bepaalt de wet gevangenisstraf of geldboete van hoogstens f 15,tegen de wederspannige ouders. 10. Verplicht zijn alle gemeente raden, gelegenheid voor herha ling s-onderwijs te geven, doch de verplichting bestaat niet voor de ouders hun kinderen van die gele genheid te doen genieten. De wet kent den gemeenten de bevoegdheid toe, voeding en k leed ing te verstrekken aan be hoeftige schoolgaande kinderen, of subsidie te verleenen, ter bevordering van het schoolbezoek; een en under te regelen bij algarneene maatregelen van bestuur. Een telegram aan de Engelsche bladen van 2 April uit Bloemfontein zegt, dat de divisie-Colville en de cavalerie-divisie van geneiaal French te Bloemfontein zijn teiuggekeerd. Dat wil dus zeggen, dat zij niet in staat zijn geweest de Boeren de veroverde kanonnen weer te ontnemen en waar schijnlijk ook en dat is erger, dat de Boeren hun posities bij de waterwerken hebben behouden, liet schijnt nu ook niet langer twijfel achtig of de Boeren hebben deze werken, welke voor toevoer naar Bloemfonteiu zorgen, vernield. Renter bevestigt de berichten van de oorlogs correspondenten dienaangaande en voegt er bij dat de vernieling grooten last voor lord Roberts zal veroorzaken. Te Bloemfontein is een reserve-vijver en voorshands zal er ook geen gebrek aan drinkwater zijn, doch met water om te baden, zegt Reuter, dient men spaarzaam om te gaan. In Londen maken deze berichten natuurlijk eer. zeer onaangenarnen, indruk; men had zoo gedacht dat de zaak nu gezond was, en daar wordt men plotseling op wreede wijze ont goocheld en moet men tot de erken ning komen dat de moeielijkheden voor de Engelscben grooter worden dan ooit. De Westminster Gazette noemt de telegrammen, volgens welke French' en Colvilte's troepen naar Bloemfon tein zijn teruggekeerd, natuurlijk zonder de vetloren kanonnen her overd of de Boeren verslagen te heb ben, verbijsterend. De militaire mede werker van het bUd denkt dat gebrek aan voedsel en water, misschien ook aan paarden, de Engelschen dwong terug te gaan. En dan vraagt hij waar bleven de duizenden Boeren die tegenover kolonel Broadwood's 2000 man stonden? Daarop geeft hij geen direct antwoord maar zegt te vreezen dat de hoofdmacht van de Boeren een omtrekkende beweging zal beproeven naar de Zuiderspoorweg, ten einde Robert's gemeenschap met de Kaap kolonie af te snijden. En dat daartoe inderdaad pogingen worden gedaan kan mede blijken uit een telegram van 3 April uit Sprin- fontein (in 't Zuiden van den Vrij staat) meldende dat men daar reden heeft te gelooven, dat een aantal Boeren rondzwerft in de buurt van de verbindingslijn tusschen Spring fontein en Bloemfontein'. Generaal Gatacre bereidt zich voor, heet het verder, om elke poging om de ver binding met Roberts af te snijden, te verijdelen. 't Is nu maar de vraag of hij dat kan beletten. Zoolang de verbindingslijnen niet veilig zijn, zal het onmogelijk wezen voor lord Roberts om op te rukken. Gatacre zal nu trachten ten Zuiden van Bloemfontein de Boeren te ver drijven en generaal Brabant trekt nu meer Oostwaarts uit het Zuiden op Ladybrand aan. Deze slad moet genomen worden, meent de Daily Graphic, want anders is er van ver der voorwaarts gaan geen sprake. Doch liet is zeer moeilijk om de veiligheid van de lijn Ladybrand Bloemfontein te verzekeren, gedeel telijk omdat zij wordt beheerscht door de Noordwestelijke positie der Boeren en voor een ander deel om dat generaal Brabant's voorwaarts rukken van Aliwal Noord, om on verklaarbare redenen, geeri gelijken tred houdt met den marsch van generaal Clements van Norvalspont uit parallel aan de Westzijde van den spoorweg. Een deel van Bra bant's hoi se is thans echter te We- pener aangekomen. En als nu de Boeren, vervolgt het blad, van de waterwerken van Bloemfontein ver dreven zijn, dan zal origewijfeld een sterke macht naar l'haba Nehu ge zonden worden om de hand te reiken aan generaal Brabant. Dan moeten de Boeren ook uit Ladybrand ver dreven worden want zoolang dat huil basis is, kan lord Roberts geen stap vooruit doen. En de Boeren die dit zeer goed weten, zullen al hun krachten inspannen om de stad te behouden en tegelijkertijd de troepen aan het front hij Brandfort EWALD AUG. RONIG. 3) «Gij hebt mij nog niet verteld, hoe het ongeluk heeft plaats gehad,// zeide hij. //Ik hoorde het geroepMan over boorden snelde naar het dek, maar in weerwil van alle na vragen kon ik niets zekers vernemen.» //Rudolf voelde zich niet wel; hij wilde uit de enge hut in de vrije lucht. Ik vergezelde hem, wij spraken nog een poosje met elkander, daarop liep hij naar de verschansing en boog er zich ver over. Ik schrikte, toen ik dat zag en ik zag het ook slechts onduidelijk, niet tegenstaande ik dicht bij hem stond, daar de nacht duister was en de zee tamelijk hoog ging. Ik wilde hem terugtrekken, doch op hetzelfde oogenblik, dat ik den arm naar hem uitstrekte, verdween hij spoorloos.» »En bemerkte de scheepswacht niets daar van?» vroeg de Baron. Wie het geroepMan over boord I uitge- stooten heeft, weet ik niet; mij zou het niet mogelijk zijn geweest, een geluid over de lippen te brengen, zoozeer had de ontsteltenis zich van mij meester gemaakt. En had men eerder naar den verongelukte gezocht, dan zou men hem ook wel hebben gevonden, maar het duurde een eeuwigheid, eer de eerste boot was neergelaten, en het schip bleef ook niet op dezelfde plaats liggen.» //Verlangt gij dat, dan eischt gij het onmo gelijke,// antwoordde Lichtenstein»de kapitein kon het anker niet laten vallen, hij heeft vol gens mijn overtuiging alles gedaan, wat in zijn vermogen was. Wij bevonden ons bovendien dicht bij de Engelsche kust; dAAr strekken zich klippen in zee uit, welke groote omzich tigheid vereischen, dat moet gij eveneens be denken. »En zoo men het lijk ook maar gevonden had, dan zou ik het meê naar huis genomen hebben »Och, wdar het thans rust, daar rust het even goed, als thuis onder de groene zode, en het is altijd nog mogelijk, dat de verongelukte gered werd.» «Gelooft gij dat werkelijk?» vroeg Schneider gejaagd. //Altijd mogelijk, al is het ook juist niet waarschijnlijk,» antwoordde de Baron schou derophalende. »Wat den koffer betreft kunt gij onbezorgd zijn, men zal u dien in elk geval uitleveren. //Maar wanneer? De kapitein sprak van ge tuigen verhooren en rechterlijke akten, welke aan de nftlevering nog vooraf moesten gaan. Ik begrijp dat niet; ik ben in het bezit van het recu der bagage en ook zonder dat.» »Gij moet geduld hebben.» viel de Baron hem min of meer gekscherend in derede; »de kapitein zal zich voor schade willen vrijwaren, en over het getuigenverhoor behoeft gij u niet ongerust te maken.» //Neen, zeker niet!» »En gij zoudt u toch eenige dagen hier ophouden, om uwe handelsvrienden te bezoe ken, niet waar? //Zonder twijfel!» //Derhalve berokkent bet u geen schade, als gij eenige dagen hier wachten moet. We drin ken zeker nog een flesch Het is nog te vroeg, om naar bed te gaan; of wenseht gij u nu reeds tei-ug te trekken?» Herbert Schneider streek met de hand over zijn rooden baard en wierp weder een angstigen blik op de deur, als iemand, die van minuut tot minuut de plotselinge verwerkelijking van akelige voorgevoelens verwacht- »Neen, neen, ik drink nog een glas meê,» zeide hij opgeruimd. »De kapitein zeide me, dat ik misschien heden nog bericht omtrent den koffer zou ontvangen. //Heeft die koffer zoo groote waarde voor u?» »Hij bevat bi'ieven en andere papieren, welke op onze zaak betrekking hebbengij zult be grijpen, dat ik die niet in den steek wil laten.» De Heer von Lichtenstein had de flesch wijn besteld, hij draaide aan de punten van zijn knevel en liet den blik daarbij nadenkend op het bleeke gelaat van Schneider rusten. //Mevrouw uwe moeder moet een rijke dame zijn,» zeide hij na een lange pauze. »Op wat grond meent gij dat?» vroeg Schnei der, uit zijn overpeinzing opschrikkende. //Omdat zij driemaal gehuwd was.» »Och wat, alleen de tweede echtgenoot bezat vermogen; mijn vader was onbemiddeld, en Holdau liet ook niet veel na.» »Dus zou het geheele vermogen thans n ten deel vallen?» //Jawel, maar ik hecht daar geen waarde aan, ik ben met de inkomsten van mijn zaak volkomen tevreden.» »Gij bezit alleen nog een stiefzuster?» //Maria Holdau,» zeide Schneider toestem mend knikkende; »zij is reeds verloofd met een advocaat, Doctor Hackert, die met mijn broeder zeer bevriend was. Ik wenschte, dat de eerste ontmoeting met moeder en zuster reeds voorbij was, ik vind het vreeselijk, haai de Jobstijding te moeten brengen.» //Hingen beiden zoozeer aan den veronge lukte. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1