NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEU IE EE TON. BUITENLAND. No. 30. Zaterdag 14 April 1900. Negeo-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitsluitend voor ie Atonné's van iit blad. BINNENLAND. Over Boord. Amersfoortsche Courant \j^ üll\ !- u j ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.—; Franco per post door het geheele Rijk. Afzonder 1 ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Tegen inwisseling van de Bon voor komende op de vierde pagina van dit nummer, kan men aan ons Bureau, tegen betaling van 35 cents, de prach tig uitgevoerde ATLAS VAN NEDER LAND EN ZIJNE BEZITTINGEN, bevattende 30 Kaarten, bekomen. Deze Atlas, bewerkt onder toezicht van verschillende Hoofden van Scho len, is voorzien van een register van plaatsnamen, die op de kaartj es voor komen, terwijl de afstanden der hoofd plaatsen in kilometers zijn aangegeven. Bij toezending van vijf en veertig cents, wordt de Atlas franco per post toegezonden. Totriutoe is het bericht uit Pie- toria omtrent de ernstige nederlaag der Engelschen bij Meerkatsfontein, van Engelsche zijde niet officieel be vestigd. Vreesde men iri Engeland eerst dat de telegrafische verbinding van Bloemfontein met Kaapstad ver broken was, zoodat lord Roberts niet kon seinen, deze vrees is niet be waarheid, want er zijn nu van gister en eergister berichten van den opper bevelhebber. Van een gevecht en een nieuwe nederlaag maakt hij echter geen melding. Zijn eerste telegram, dat van den 4Oen is, luidt: »De vijand is zeer bedrijvig in de laatste dagen. Een commando bevindt zich noordelijk van de Oranjerivier riiet ver var. Aliwal Noord, een ander valt Wepener aan. Het garnizoen daarvan houdt moedig stand en bi acht den Boeren gister ernstige verliezen toe. Troepen worden snel aangevoerd." Een tweede telegram van gister, zegt, dat Roberts geen verdere be- berichten uit Wepener heeft. Volgens de telegrammen uit Pre toria en uit Brandfort is het gevecht den 7en of 8en April reeds geleverd en den llen weet lort Roberts nog niets van de nederlaag of houdt bet ministerie van oorlog te Londen de debacle geheim. Of moeten wij ver onderstellen dat de berichten omtrent deze nieuwe zegepraal der Boeren slechts verzonnen zijn? Dit is baast niet aan te nemen. De Daily Mail die liet van baar correspondent ie Pretoria,Douglas-Storey, uil Brandfort geseind kreeg, merkt op dat er geen reden is om aan de juistheid van de tijding te twijfelen, daar alle bel ichten van dezen correspondent, die een per soonlijke vriend van Kruger is, waar zijn gebleken. Ook andere correspon denten, zooals die van de Daily News en van de New York Herald beves tigen het telegram zoodat wij voor- loopig althans nog geen aanleiding vinden aan de waai beid er van te twijfelen. De mogelijkheid, dat het ministerie van oorlog het bericht van de rainp achterhoudt om een paniek in Engeland te vooikomen, is niet buiten gesloten. Want de positie van lord Roberts is toch al niet schitterend, bij brengt Bloemfontein in staat van verdediging op de heuvels om de stad worden in alletijl schansen aangelegd, waaraan ook niet-mililairen uit de stad deel nemen. om beveiligd te zijn voor een aanval van da Boeren. Dat is geheel iels anders dan zegevierend oprukken naar Pretoria I Lord Robert's toestand te Bloemfontein heeft veel van dien van Napoleon te Moskou in 1812. Weken lang, zegt de Köln. Zeit., zit Robei ts nu reeds in de hoofdstad van den Viijstaat werkloos, evenals Napo leon in Moskou, en ziet toe dat vijan delijke afdeelingen hem omzwermen, het land in zijn rug weer bezetten en voor de pooi ten van zijn hoofd kwartier gevechten leveren, welker strategische en rnoreele waarde voor de Boeren zeer groot is. Er ontbreekt nog maar een groote brand aan te Bloemfontein en de vergelijking gaat geheel op. Om weer op liet gevecht bij Meer katsfontein tei ug te komen, de meeste Londensche bladen gelooven niet aan de nieuwe nedeiiaag der Engelschen. De Daily News, die het telegram zelf ontving, is van meening dat .het een opgewaund bericht is omtrent het gevecht bij Reddershuig. Hoe liet echter zij, lord Roberts ligt vast en zal iri geen geval spoedig kunnen oprukken en vóór hij gereed is kunnen de Boeien hem nog menigen gevoe- ligen vliegensteek toebrengen en dan is liet nog de vraag of liet hem zal gelukken de Vaal over te steken. Met zijn tegenwoordige krijgsmacht van waarschijnlijk lusschon de 50 en 60 duizend man meent hij zelf' het niet te kunnen stellen, want, naar aan de Standard uit Durban wordt geseind, heeft Roberts twee regimenten van Buller's troepen uit Natal ontboden, die onder generaal Hart via de Kaap naar P.loemfontein zullen gaan. In Natal beginnen de kanonnen overigens ook reeds weer te spreken Bij Elandslaagte treuriger herinnering voor liet Hollanilereorps, hebben de Boeren de Engelschen aangevallen Generaal Buller seinde daaromtrent 11 dezer aan den opperbevelhebber, lord Roberts'»De vijand viel gister onzen rechtervleugel aan, toen deze van stelling veranderde, maar onze artillerie bracht liet geschut der Roeren tot zwijgen. De Boeren zetten den aanval niet door. Onze verliezen waien: 4 donden en 8 gewonden." Een paar Reu ter- telegrammen uit Ladysmith geven omtrent het gevecht riog eenige bijzonderheden. De Boeren openden Dinsdagmorgen vroeg liet vuur en zonden verscheiden granaten in het Britsche kamp te Elandslaagte uit drie verschillende stellingen ver van elkaar. De granaten, die in het vrijwilhgerskamp vielen, l ichtten ech ter geen schade aan De cavalerie, de infanterie, en de bereden infanterie trokken daarop uit om den vijand te verkennen, die zich met een groote macht sterk verschanst heeft. De Boeren hadden weer een Long Tom in stelling gebracht. De scheepska- nonnen beantwoordden liet vuur des vijands. Het geschutvuur duurde drie uren. De Boeren demaskeei den zes zware stukken en wierpen granaten in elk kamp. Be scheepskanonnen hebben «naar men gelooft," één kanon des vijands onklaar gemaakt. Intusschen trachtten de Boeren llankbevvegingen op de Engelsche rechter- en linker vleugels uit te voeren, maar het geschut vei hinderde die bewegingen. Twee matrozen, die het Engelsche geschut bedienden, zijn gesneuveld overigens weinig ongevallen. Het gerucht loopt, voegt Reuter er nog bij dat een afdeeling Boeren gezien is ten Zuidwesten van Elands laagte. Eergister kwarn in de Fransche Kamer de neutraliteits quaestie ter sprake, naar aanleiding van het feit, dat Portugal aan Engeland toestaat via Beira troepen naar Rhodesië te zenden. In antwoord op het gevraagde verlof van Berry en Castelin om daarover te interpelleeren, verklaarde de mi nister van buitenlandsche zaken, Delcassé, dat hij niet kon discussi eeren over een internationale quae- stie, waarbij Frankrijk niet recht streeks betrokken is. Frankrijk heeft zich onzijdig verklaard in den Zuid- Afrikaanschen oorlog, maar het heeft geen opdracht om de onzijdigheid van andere mogendheden te verzekeren. De Fransche belangen worden niet bedreigd, maar als dit liet geval was, zou de regeering ze weten te verde digen. Castelin protesteerde tegen den steun, door een onzijdige mogendheid aan een der oorlogvoerende partijen verleend. Berry erkende, dat Frankrijk niet alléén stappen kon doen, maar toch meende hij dat het misschien mogelijk ware geweest, zich met andere mo gendheden te verstaan om te beletten dat de onzijdigheid geschonden werd door Portugal. Hij voegde er bij, dat men niet moest wachten met te recla- meeren, totdat de belangen der Franschen, in wier bezit de aandeelen van Beira-spoorweg voor een groot deel zijn worden bedreigd. Hiermee was het debat over de in terpellatie, die voor een maand is uitgesteld afgeloopen. Tot de visschers der Zuiderzee zijn thans twee uitnoodigingen geko men ter deelneming aan eene vloot revue op Pampus, in den a.s. zomer, bijgewoond door H. M. de Koningin en de Koningin-Moeder. Een der uit noodigingen was onderteekend door de burgemeesters van Edam en Wie- ringen, de andere ging uit van de jeugdige Nederlandsche visscherijvei- eeniging, directeur de heer J. Zwier Visser,te Alkmaar. Aangezien laatstge noemde corporatie het initiatief heeft genomen tot de te houden vlootrevue en bereids lang geleden de visschers daarop voorbereidde en uithoofde in hot plan van den lieer Z. V. niet uitsluitend van Zuiderzeevisschers wordt gesproken, hebben de visschers van Wieringen en Texel als een man besloten, oin aan geene andere vloot revue mee te doen, dan die welke door den eersten ontwerper is voor gesteld. l>roogin»klug der Zuiderzee. Naar wij vernemen, zal nog dit jaar in de maand September door den minister van waterstaat, handel en nijverheid een wetsontwerp wor den ingediend betredende de droog making der Zuiderzee. (D.) Gevaarlijke snoeperij. Op advies van den arts, belast met den duodschouw te 's Gravenhage en na overleg met de Justitie is door den commissaris van politie der 2e afdeeling in beslag genomen het lijkje EWALD AUG. KüNIG. 5) De Heer, met wien je zooeven spraakt, is zeker je vriend?» "Volstrekt niet, ik leerde kern op de reis van Koppenhagen herwaarts kennen en een duister voorval, dat gedurende de vaart plaats greep, bewoog me, hem naar dit hotel te volgen, om hem nog eenige dagen gade te slaan.» «Om bijzondere redenen?» "Vermoedt je in mij een collega?» vroeg de Baron gekscherend. «Neen bijzondere redenen dringen me niet; het geval boezemt me be langstelling in, om reden het een raadsel is, dat ik niet weet op te lossen.» »Ik ken hem.» »Ah je hebt in opdracht »Dat juist niet; ik hoorde er in de haven van spreken; de Kapitein van het schip, aan wien ik kennis heb, deelde me het voorge vallene zoo uitvoerig mede, als het hem moge lijk was. En daar ik voor het oogenblik niets om handen heb, besloot ik tot hetzelfde, wat jij je voorgenomen hebt. Heeft de heer je nadere mededeelingen gedaan?» De Baron knikte bevestigend en vertelde zijne vriend alles, wat Schneider hem omtrent zijne omstandigheden en het ongelukkig voor val had meêgedeeld. »Hm, als dat alles werkelijk zoo is, dan kan er nauwelijks een verdenking op hem rusten,» zeide Robert Carlton, toen zijn vriend zweeg; »de verhouding tusschen de familieleden schijnt in het algemeen gelukkig te zijn.» «Zóó schijnt het; of het evenwel ook wer kelijk zóó is «Dat zijn wij hier niet verplicht te onder zoeken. Bij de catastrophe zelve was geen getuige tegenwoordig; de scheepswacht zal in de duisternis letterlijk niets gezien hebben en de broeder van den verongelukte zal bij zijne verklaring blijven. Ik had andere onthullingen verwacht; voor mij heeft deze zaak niet het minste belang meer.» »En toch kan ik een lichte verdenking niet onderdrukken,» antwoordde de Baron naden kend. «Ken je dien Master Watkin?» »Ja, zelfs persoonlijk; hij is beursagent; hij speculeert op de beurs op last en voor rekening van andere personen.» »Ik kom binnen kort weder in B. en zal dan naar de betrekkingen nauwkeuriger onder zoek doen.» «Maar mijn beste Eduard, wat raakt je toch die geheele zaak vroeg de detectieve verbaasd. »Je bezorgt je maar moeite en kosten en oogst er geen dank voor.» »'t Doet er niet toe; wat ik me eenmaal heb voorgenomen, dat zet ik ook door; ik wil dit raadsel oplossen.» Als hier inderdaad een raadsel bestaat I "Geloof je dat niet?» »Ik onthoud me van elk oordeel daarover, zoolang me geene tastbare gronden van ver denking voorgelegd worden. En nu vind ik, moesten we dit onderwerp laten rustenlaten we de oude herinneringen nog eens ophalen; ga meê, ik breng je in een gezellig wijnhuis, wdór we nog een uurtje prettig kunnen zitten keuvelen »'t Zij zoo, hernam de Baron opstaande le vendig ik verheug me hartelijk over dit uur er is toch veel, van hetgeen we samen door leefden, dat me nog maar flauw voor den geest staat, en die herinneringen zijn waard, dat zij nog eens verfrischt worden.» Robert Carlton knikte toestemmend; kort daarop verlieten de vrienden het' hotel, om het gezeUige wijnhuis op te zoeken. Het oude patricische huis, dat Mevrouw Holdau met hare zonen en haar stiefdochter bewoonde, had de tweede echtgenoot mede ten huwelijk gebracht. Het kantoor en maga zijn bevonden zich in de ruime beneden ver dieping; in de bovenverdiepingen lagen de kamers voor de huisgenooten. Evenals het huis zelf, stamde ook het meubilair nog af uit den goeden, ouden tijdhet was plomp, maar solide, en de geheele inrichting duidde aan, dat Mijn heer Fuhrmann een vermogend man was ge- geweest. De oude matrone met het zilvergrijze haar, wier trouwhartig gelaat onmiskenbare sporen van vroegere schoonheid droeg, zat in haar stoel bij het venster en keek droomerig pein zende in de schemering naar buiten. Marie Holdau, een lieve, zij het ook al niet een opvallende verschijning, met blond haar en donkerblauwe oogen, legde het borduursel, waaraan zij tot hiertoe gewerkt had, neder en stond op om haar verloofde te gemoet te gaan, die op den drempel der kamer stond. Doctor Hackert sloot haar in zijne armen en kuste haar op de lippen, en een glimlach van geluk gleed daarbij over het bloeiende gelaat van het lanke meisje; daarop naderde hij den stoel der mama, om ook deze te begroeten. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1