Pikeurgevraagd. vos. Gevraaad leerde kamer odp tuimpalthuis BUITENLAND. ïger ei Methorst Vau Lnttervelfl, DE IIA A J (MEH OLIE ME KONING TILJY, BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Advertentie n. Gevraagd volontair aanbesteed: T&K 1 Jeeeaifi mr Men leze de Brochure daarover, die op aanvrage gratis wordt toegezonden. stool van den kleinen jongen op het hoofd te slaan. Dat kind had een zoon van J a - meson moeten zijn en in den raid van dien beruchten ilibustier die in dit oogenblik op het punt staat den laatsten adem uit te blazen, zoude het zich beroemder hebben gemaakt dan in de Noorder Statie. Maar nog eens, wat kunnen wij Belgen daaraan doen De bengel is opgesloten. Betreurt gij het, dat wij hem niet hangen. Maar wij kunnen niet. Wij hebben de doodstraf afge- schait, wij, Belgen, en dat staat zoo diep gegrieft in ons hart, dat wij er ons maar slecht in kunnen schikken, dat wij u, Engelschen een gehee volk zien ter dood veroordeelen. Ter dood, helaas! Ja dat doet ons weenen en de tanden knarsen. Onze harten breken, wanneer wij wij denken aan al dat onrecht, aan al dat leed, aan al die treurende weduwen, aan al die vaderlooze kit deren. De prins vau Wales is gered en hij snelt van zegepraal tot zege praal. De Voorzienigheid van de diplo maten en var, de Algemeine Deut sche Zeitung, hebben van hem het pistool te Brussel afgewend. Nog lang, zal hij van verre de kreten kunnen hooren van hen, die rrien doodt om zijn rijk uit te brei den. Ave Caesar! moriluri Ie salu tant 1 (5) V. v O. (1) Koning Karei I werd in 1649 te Londen onthoofd. (2) Maria Stuart, koningin van Schotland werd in 1587 op last ran koningin Elisabeth onthoold, nadat zij 19 jaar door deze was ge vangen gehouden. (3) Eduard en Richard, de 12- en 10-jarigezotien van Eduard IV werden op last van hun oom, Richard 111, den Gebochelde, in 1483 onder bedden gestikt. (4) Hendrik VIII regeerde van 1509 '1547. In 1509 gehuwd rnet Catharina van Arragon. liet hij zich van haar scheiden rrr 1532 en huwde met een hofdame Anna Boleyn. Deze werd in 1636 ont hoofd en den dag na de terechtstel ling huwde II en dr ik met Johan na Sejmoer, die in 1538 tenge volge Iraier bevalling overleed In 1540 huwde hij per procuratie met Anna van Cleef, die hem bij overkomst in Engeland niet beviel, waarom hij, zooals hij zich zeer prinselijk uitdrukte «deze Duitsche Merrie" naar haar vaderland terug zond en zich een half jaar later van haar liet scheiden. Kort daarop huwde hij Catharina Howard die den 2den Februaii 1542 werd onthoofd. Kort daarop trad hij in het huwelijk inet CatharinaParr, die den dw ingeland op een sein an dere wijze wist te leiden en hem overleefde. Het aantal hooggeplaatste personen onder dit monster door beulshanden gedood, is ongeloollijk groot. Daartoe behoorden ook zijne twee kanseliers, de rechtschapen Thomas Morus en Thomas Cromwell. (De schrijver in Le Soir liet de hoofden rollen van Anna Boleyn en Jane Seym oer. Hij vergiste zich ten opzichte van deze laatste, die zooals wij reeds aanteekenden. stierf na de geboorte van haren zoon Eduard.) (5) «Gegroet Caesar Zij. die gaan sterven groeten u." (De laatste groet van hen, die in Rome voor de ver scheurende dieren werden geworpen.) Sedert Vrijdag heeft Lord Roberts met geen enkel woord melding ge maakt van den oogenblikkelijken strategischen toestand. Ofschoon er dus geen officieel bericht is van het mislukken van Lord Robert's ma noeuvre, welke zulke blijde verwach tingen bij de Engelschen had opgewekt, laten de telegrammen der oorlogs correspondenten daaraan geen twijfel meer over. De geweldige troepenmassa door den Engelschen opperbevelhebber in beweging gezet, keer t oriverrichterzake naar Bloemfontein terug, nadat op verschillende plaatsen steike bezet tingen worden achtergelaten om het Zuid-Oosten van den Viijstaat tegen verdere invallen der Boeren te be schermen. Nergens hebben de Boeren ernstigen tegenstand geboden, zoodat volgens den correspondent der Daily Telegraph de weg naai' Ladybrand open ligt. De laatste klomp Boeren 400 man sterk zou door French's cava lerie, die in twee afzonderlijke afdee- lingen was opgerukt, van de heuvels ten Oosten van Thaba Nehu verdreven zijn, waarop French naar Bloemfontein zou zijn teruggekeerd. Met dit al zijn de Boeren in vei ligheid. Omtrent de krijgsverrichtingen der vorige week, die aan het ontsnappen voorafgingen, geeft de correspondent van de Times het volgende overzicht: »De krijgsverrichtingen die ten doel hadden, den rechterflank onzer verbindingslijn in den Vrijstaat te zuiveren en middellijk YVepener te ontzetten, zijn geslaagd, maar de Boeren hebben, hoofdzakelijk door het krijgsbeleid van generaal Louis Botha, den slagboom vermeden, waar mede wij hen wilden opsluiten. De vijand, omstreeks 4000 man sterk met zes kanonnen, hield Zondag (22 April) een stelling bezet die hel land om Dewetsdorp belieerschte Generaal Rundle en generaal Chernr- side bezetten een bijna gelijkvormigerr heuvelrug aan de andere zijde van het dal. Daar de Boeren verschan singen opgeworpen hadden, hoopte men dat generaal Rundie de Boeren bezig zou houden totdat de twee legerafdeelingen die, evenwijdig aan elkaar, uit Bloemfontein oprukten die van generaal French overdedriftei der Modderriyier in den rug van de stelling der Boeren, en die van ge neraaf Hamilton in de richting van Thaba Nchu hun den terugweg hadden afgesneden. De Boeren had den een commando onder Lemmer afgezonden om hun rechterflank te bewaken. Daarmede raakte generaal Pole-Carew Zondag en Maandag in gevecht. Louis Botha kwam Maandag te Dewetsdorp aan, en gal dadelijk een commando onder Fouiie last om de cavalerie van French, die tusschen Pole Carew's infanterie heengetrokken was, op te houden onnriddelijk daarop begon de Boerengeneraal een strate gischen terugtocht met zijn gebeele strijdmacht op Leeuwrivier en La dybrand, deze beweging dekkende door een bombardement van generaal Bundle's stellingen. Generaal French vrel aan, en verdreef Fourie's macht Dinsdag van Roodekop; op dienzelfden dag begon Botha in ernst zijn aftocht Dientengevolge was French, die dten avond nog op 15 kilometers afstand was, slechts in staat om het gevecht met de achterhoede van de Boeren den volgenden dag te openen, toen zij in de bergen verdwenen. Naar wij vernemen, zullen door den Raad van Commissarissen der Nederlandsche Ceritraal-Spoorweg- Maatschappij voor eene benoeming tot directeur, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het gevraagd eervol ontslag van den tegenwoordigen titularis, aan de op 26 Mei a.s. te ouden algemeene vergadering van aandeelhouders worden aanbevolen de lreeren mr. J. P. Sprenger van Eyk te 'sGravenhage en G. A. Middelberg te Baarn, dezelfden die aanbevolen zijn voor directeur der Exploitatie maatschappij. De Commissie van de Eerste Kamer tot voorbereiding van de on gevallenwet is Maandagvoormiddag bijeengekomen tot definitieve vast stelling van het afdeelingsverslag. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij de gisteren gehouden ver kiezing van leden voor het kiescollege der Ned Ilerv. gemeente alhier zijn gekozen de HeerenE. Boks, J H. Donath, J. W. Fiöger, W. Kleber, N. van Veen. J. II. Kleber, E. Lin- denhovius, K Teeling, C. D. van Kuijk, J. N. van lloogevest, A A. van Luijk en II. Kremer. Tot kapitein bij het 5e reg. Infanterie is benoemd de le luit I! J. von Santen, commandant der 2e compagnie hospitaal-soldaten. Zondagmiddag ontstond, door baldadigheid van een paar jongens, in het lage hout nabij het Lockhorster- bosch een boschbrand. Aangewakkerd door den hevigen wind grepen de vlammen snel om zich heen en ware niet spoedig hulp bij de hand geweest, dan zou waarschijnlijk het boschzelf niet gespaard zijn gebleven. De ritmeester-instructeur A. J. W. van Doorninck van het le reg. huzaren, alhier in garnizoen, is op nonactiviteit gesteld. Aan het postkantoor alhier en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand April in de Rijkspostspaai bank ingelegd f 16769,67'; terugbetaald f 19948,57'. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven, boekje draagt het nummer 7628. Door den luitenant eerslaan- wezend-ingenieur is aanbesteed I. liet eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen en wei ken onder beheer der Genie. Raming f9430. Ingekomen 4 biljetten G. Wassing, Amersfooit, f 10930; Ph Smith, Amersfoort, f10225; W. van Achter berg, Amer-foort, 10010; F. Noorman, Zwolle, f9980. II. Een verving van de militaire gebouwen en werken te Ameisfoort. Raming f 1000. Ingekomen 4- biljetten: Ph. Smit, te Amersfoort, f 1047; J. R. van 't Hof, Amersfoort, f 1043; H. Does burg, Utrecht, f1018; G. van't IJof, Amersfoort, f 1017. III. liet eenjarig onderhoud van.de militaire gebouwen en werken in de stelling van de Geldersche vallei met die in de Neder-Betuwe. Raming f 1510. Ingekomen 5 biljetten: G. Wassing, Amersfoort, f 1635; Van Kreel, Vee- nendaal, f 1625; W. van Achterbergh, Amersfooit, f1600; H. Heyligers, Amersfoort, f 1595; P. Boks, Amers foort, f1850. Het werk voor elk der peiceelen is, behoudens nadere goedkeuring, aan de minste inschrijvers gegund. Zaterdagmiddag werd in »De Arend" eene vergadering gehouden onder voorzitting van den lieer G J Buijs van den kring «Amersfoort" van Onderwijzers bij het Lager- Middel baar- en Hooger onderwijs." Behalve de heer Inspecteur van het M. O. waren tegenwoordig dr Gun ning, privaat-docent in paedagogie, te Utrecht, de Rector van liet Gymna sium en leeraren van Gymnasium en floogere Burgerschool alhier, school hoofden, onderwijzeressen en onder wijzers zoo hier ter stede als uit de omliggende gemeenten van openbaar en bijzonder onderwijs De heer J M Thiel leidde een 12- tal stellingen in omtrent het rekenonder wijs op de Lagere school (welke voorkomen in hel «Tijdschrift voor Onderwijs en Opvoeding") die werden gesouligncerd door den heer Wes terling, hoofd eener school te Hil versum, en eenig debat uitlokten waaraan deelnamen de heeren: N'. van Veen, P. Keete en P. W. van Schendil. Na hem leidde de heer C J. F Pi ins het debat in over «overbevolkte klassen." Wegens het vergevorderde uur moest echter het debat over dit punt worden uitgesteld tot een vol gende bijeenkomst. Waar men elders sedert lange jaren vruchteloos zoekt naar samenwerking tusschen voorbereidend- en voortgezet onderwijs, waar beide als geheel onaf hankelijk van elkaar, soms als vij anden tegenover elkaar, worden be schouwd, daar verheugt het ons, dat hiei de weg gevonden is, welke van zóó groot nut kan zijn voor de scho- ieren van wie steeds meer geëischt zal worden om eene onafhankelijke betrekking te kunnen bereiken als ze eenmaal op eigen wieken zullen moeten drijven. Tot Bestuursleden van liet plaat selijk Departement der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" zijn her kozen de heeren mr. Prikken en J. I). Rolandus Ilagedooin, aftredenden, terwijl in de plaats van den heer G. J Buijs. die niet hei kiesbaar was, is gekozen dr. H. J. Reynders. Tot afgevaardigde naar de Alge meene vergadering werd gekozen de heer G. J. Buijs, tot zijn plaatsver vangers de heeren mr. Prikken en Van der Horst Bruyn. De aftredenden in de permanente eomrnissiën w erden allen hei kozen. Hier ter slede ia opgericht een vereeniging van winkelbedienden in het kruideniersvak, aanvankelijk met 3D leden. De Naaml Vennootschap «de Amersfoortsche Ti am wég-Maat- schappij" zal op Maandag 14 dezer des avonds ten 8 ure. op de boven zaal van het koffiehuis «Do Keizers kroon" op den Hof alhier, wederom vergaderen ter verdere behandelin van de Statuten en verkiezing van Bestuur, enz. Exemplaren der ontworpen Sta tuten zijn op aanvraag verkrijgbaar ten kantore van den Heer H Croockewit, alhier. - Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfooit over de 2de helft der maand April. Bi ieven. 1. Wed M. Majoor, 2. Wed. De Voogd, 3. .1. Vos. 4. B. v. d. Gaag, 5. W. Muis, 6. J. Sieral, Bi iefkaart. Mej. Muyen, Amstetdam. Buitenland. S K. Lannus, Lulernbcrg. Amsterdam. Bm likutn. 's Gravenhage, Rijswijk. Rotterdam. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen aan het Bureau van politie alhier te bekomen omtrent 1 zilver armband. 1 paar zwarte handschoenen 1 wandelstok. '1 zilver theelepeltje. 1 glacé dameshandschoen. I jongenscape. 1 vrouwenzak met portemonnaie I mes 3G3e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 30 April en 1 Mei. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 3540. Prijzen van f 65. 566 576 3342 3499 3500 3528 3530 3534 3536 3759 3782 3804 3830 7332 7346 7363 11952 11986 13224 13232 13233 13267 13271 15045 15050 16777 16S26 16861 17887 en 17906. Te zamen 31 prijzen. Zestig jaren boef te zijn geweest, ziedaar een feit, waar op niet ieder zich kan hernemen. Wel de 75jarige August Küline die naar de «Germania" mededeelt, eergisteren te Berlijn terechtstond wegens poging tot, diefstal met inbraak De thans gebrekkige grijsaard, die met zijn vol len witten baard een eerbiedwaardig voorkómen heeft kieeg zijn eerste straf voor 60 jaar err heeft alles te zamen genomen ongeveer de helft van dien tijd doorgebracht in verze kerde bewaring. Jn de laatste 15 jaren hield hij zich goed, maar dezer dagen bezweek hij weer voor de zucht om le stelen, pleegde inbraak en werd gesnapt. Hij zal nu weer een jaar de gast zijn van het rijk. achter slot en grendel Een schoon diamanten jubilé. Medische hulp in Parijs. enorme toevloed van vreemdelingen welke gedurende de tentoonstelling te Paiijs wordt verwacht, heeft aanleiding gegeven tot het in 't leven roepen van een nuttige inrichting Als een vreemdeling in Parijs ziek wordt, is het dikwijls moeilijk dade lijk een dokter te vinden, en dan gebeurt het wederom dikwijls, dat de dokter den zieke niet verstaat en do zieke den dokter niet. In dit ongemak zal nu het «Internationale Instituut voor medische hulp» voor zien. Het Instituut houdt dokters van elke nationaliteit dag en nacht gereed, om hulp te bieden. Do in richting is gevestigd 5 Rue de l' Echelle dicht bij het Theatre fran (ais. Wordt een vreemdeling ziek dan behoeft men maar telefoonnum mer 2oS-61 op te bellen:«Hallo een Hollandsche dokter, daar of daar zeil den En ecu kwartier later is de ar ts bij zijn patient. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel lleckschcr senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den om trek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. Die iets te vorderen of ver swijlen den oond heb- tterberg,/en aldaar 900, wordt verzacht opgave—tff betaling, doen? ten kantore van teeke® Notaris. voor /een verzekering-maat schappij tegen flinke provisjj Brieyen franco letters SCHUEï>{AN'S Kunst handel te ïmversum. dej Aan wordt om te; te treden. Brijven den Heer Ed. sident; der Cen M a a« anégarte Maastricht PIKEUR gevraagd, 1 Juni e.k. in dienst te adressp pre- Equestre te Bij den Bogkhande- SLOTHOUWEE kaA terstond een jongmensen yan/fretten huize als geplaatst worden, om ik het vak te worden opgeleid. Eenige kennis der moderne talen gewen/cht, goed bandschrift vereischte./ 1 Juni te A rsfoort een met SlaprpgeKmeiiheupen Kost. Aanbiedingen ~7net"pjiifsopgave onder Ilctt. W. Ik-bij den uit gever van-adiUJyhfcL Op Woensdag 16 Mei 1900 voormjjltlags II uur zal voor rekenjég van den heer F. A. DONiATH in het caje de Arend" woiyen IIET." .BOEWEN van twew'wo.onhuizen aan den "'■Vtfccht^thciveg hoek Ap pel weg.Je Amersfoort. Bestek enj.'teekening verkrijg baar £l f lfif) aan bet bureau van den architect, die tevens alle gewen-$hte inlichtingen ver strekt. a DeajaJrfteet W. ÏTNSCIIAÏK. aangfeboder^ een wegenW verbouwin^-^'oÓk zeer geschikt "vÖbr-Vönmg. Te bevragen aan het bureau dezer courant. fdsch ïleenin; [haffen jnitenla: Kantoor: Muurhuizen 288 in Effecten. Buiten- 'olongatiën, en ver- en- 13 $kterstraat^5^HAARLEM

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2