BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Tot dusver zijn zij alleen verplicht tot het geven van inlichtingen, als die gevraagd worden, en dat kan geschie den met een paar woorden te schrijven op een lapje papier. In 't vervolg zullen er natuérlijk tabellen moeten worden ingevuld, zich voegende bij de eindelooze massa andere tabellen, die een mensch het leven zoo zuur maken. Ik zie volstrekt geen verband tus- schen de waardigheid van huiseigenaar en de bescherming van het kiesrecht van anderen. Dergelijk verband bestaat in het andere geval evenmin. Inzonderheid wat den werkgevers aan gaat, indien al de wetten, bij welke zij in hun qualiteit worden betrokken, tot uitvoering komen, dan mogen zij wel afzonderlijk personeel nemen voor de invulling van al de lijsten en tabellen, dienoodig geacht worden om de staatsmachine behoor lijk te doen marcheeren. W. F. In het Noord-Oosten van den Vrij staat is wederom hevig gevochten. Nog altijd staan daar verscheidene commando's Vrijstaters, die den strijd voor hun vrijheid niet opgeven en voortdurend generaal Rundie verliezen toebrengen. Te Lindley bevonden zich 500 En- gelsche vrijwilligers (Yoemanry) die daar vrijwel afgezonderd waren en door de Boeren in 'tnauvv waren gebracht. Om de Yoemen te verlos sen, viel Rundie de Boeren bij Senekal aan op den 29sten Mei. Er ontspon zich een allerhevigst gevecht, dat den geheelen dag duurde; de Boeren hadden een hoog kopje ingenomen, waardoor zij volkomen gedekt waren. Het doel van Rundie is, volgens een telegram uit Winburg, echter bereikt, de Yoemen zijn in veiligheid, maar ten koste van ernstige verliezen. Rundie heeft nl. aan Roberts gerap porteerd, dat hij 30 dooden en 150 gewonden had vooral de garde-sol daten leden zwaar. Ook de verliezen der Boeren zouden ernstig zijn. Generaal Clements heeft nu Senekal bezet en generaal Brabant Fieksburg Alles wat er nog over is van de Vrijstaatsche Boerenmacht moet nu daar in de omgeving zijn samenge trokken. Uit Maseroe vvtfrdt nog gemeld, dat zij vijf mijlen van Fieksburg door Rundie en Brabant omsingeld zijn. De eenige weg tot ontsnapping zou slechts de grens van Basoetoland zijn doch daar houdt het opperhoofd Jo nathan met duizenden gewapende krijgers de wacht. Lord Roberts seint omtrent het gevecht bij Ventersburg van I Juni het volgende «De Hooglanders-bri gade kwam den 29sten te Heilbron aan, nadat de vijand den geheelen weg van Ventersburg af, meer of minder tegenstand had geboden De vei liezen bedragen 8 gesneuvelden, ondor wie 4 officieren en 3'2 man gewond." Al deze gevechten doen zien met welke moeilijkheden de Engelsehen te kampen zullen hebben als straks na de bezetting van Pretoria de gue- rilla-oorlog ook in Transvaal zal zijn uilgebroken. Op welk een schandelijke wijze de Engelschen in het bezette gebied huishouden, hetgeen natuurlijk dooi de Jingopers zoo veel mogelijlc ver zwegen wordt, kan blijken uit een telegram aan de Morning Leader welk blad den moed had, het op te nemen. Het luidt: »De colonne onder generaal French, met generaal Pole-Carew, de garde en de 18de brigade, komt aangerukt (dit is een correspondentie uit Bloem fontein) onderweg letterlijk alles door brand vernielendeHonderden ton graan en voer zijn een prooi der vlammen gewordenIk hoor ook, dat generaal Rundie op dezelfde ma nier te werk is gegaan op weg naar de-Wetsdorp. En pijnlijke geschiede nissen worden er verteld door de officieren, aan het hoofd der troepen, belast met het verdelgingsweik". En dan durft lord Robeitsde Boeren nog beschuldigen \ari oorlogvoeren in strijd met de begrippen der bescha ving Lafjans coi respondent berichtte in depêches van 30 en 31 Mei de verwarring en spanning die er in Pretoria heerschten. Maar buiten de stad bleven de commando's op hun post. In den avond van den 29sien was het een plechtig en aandoenlijk schouwspel, toen de trein met den president, de staatssecretaris en andere iiooggeplaatste ambtenaren naar het Noorden vertrok. Mannen, vrouwen en kinderen schreiden, maar de pre sident loonde zijn gewone kalmte. Het doel van het geheimzinnige bezoek van F. Elolï en dr. Hymann aan Lourenzo Marques schijnt te zijn, seint een der Engelsche correspon denten, een groote hoeveelheid goud in veiligheid te brengen. Op Craigowan, bij het kasteel Bal moral, waar koningin Victoria verblijf houdt, is een groote brandstapel op gericht voor een vreugdevuur, dat ontstoken zal worden, zoodra het bericht van den val van Pretoi ia op het kasteel is ontvangen. Lord Roberts seint 5 Juni uit Pre toria Even voor het vallen van den avond werd gisteren de vijand terug geslagen uit bijna al zijn posities. Ha- rnil tons bereden infanterie achter volgde hem tot op 2000 yards van Pretoria. De Boeren vluchtten snel door de stad. Een parlementair werd afgezonden om de overgave der stad te vragen. Generaal Botha stelde daarop een wapenstilstand voor, om de voorwaar den vast te stellen, doch Roberts eischte dat de overgave onvoorwaar delijk wezen zou, anders zou hij de stad bij liet aanbreken van den dag binnenrukken. Botha antwoordde, dat besloten was Pretoria niet te verde digen hij vertrouwde dat vrouwen en kinderen benevens de bezittingen zouden worden beschermd. Drie voorname burger-ambtenaren kwamen te 1 uur in den morgen bij lord Roberts en verklaarden dat zij de stad wenschten over te geven. Mevrouw Kruger en mevr. Botha zijn beiden in Pretoria. Enkele Engelsche gevangenen zijn weggevoerd doch de meesten zijn nog te Waterval. Te Pretoria zijn meer dan 100 Engelsche officieren. De verontrustende berichten over de onlusten in China houden aan. Het Fransche consulaat te Tientsin ontving het bericht dat op Donder dagmorgen 30 vreemdelingen, waar onder zes dames en een kind. die in booten uit Pao-ting-fu naar Tientsin vluchtten, aangevallen waren door 700 Boxers, die gewapend waren met geweren en speren. Vier van hen werden gedood en velen gewondhet lot van de overigen is onbekend. Een later telegram zegt, dat de Engelsche Zendeling Robinson, lid der Noord -Chineesche Zendingsvereeni- ging en vijf inlandsche Christenen vermoord zijn. De zendeling Norman, van dezelfde zendingsvereeniging, is twee mijlen van Yeng Ching gevangen genomen. Een afdeeling kozakken, die uitge zonden werd om de vermisten en de vluchtelingen te zoeken, geraakte in een scherp gevecht met de Boxers en bracht dezen ernstige verliezen toe. Aan de zijde der Russen w-erden een officier en drie man gewond. Et- zijn verontrustende berichten ont vangen over den toestand der Engel sche en Arnerikaansche zendelingen. Volgens de New- York Herald gaan er, op verzoek van generaal Mac Arthur, den nieuwen gouverneur der Filippijnen, drie versche regimenten naai dit nieuwe Arnerikaansche gebied, noodig geworden door het voortdurend verzet der opstandelingen. De Nederlandsche Vrouwenbond ter Internationale Ontwapening, wenscht een uiterste poging te doen om het vreeselijk lijden dat den Boeren door de inlijving hunner Staten, boven 't hoofd hangt, alsnog af te wenden. Te dien einde publiceei t hij in alle couranten in het binnen- en buiten land (Europa en Amerika) een beroep op de vrouwen, haar aanmanend hare handteekeningen te plaatsen onder een verzoekschrift aan haren souve- rein, welke petite tegelijk met die welke van overal elders inkomen dooi den Bond aan alle andere souvereinen en staats-pi esidenten zal opgezonden worden, opdat zij tot gezamenlijk optreden bewogen worden. Nederlandsche vrouwen, stelt U niet langer tevreden met het uiten van vrome wenschen, doch geeft uit drukking aan Uwen wil dat de broe dermoordende krijg in Zuid-Afrika een einde riemedoor een vrede, eervol voor beide partijen, vrede waarbij de onafhankelijkheid der beide Repu blieken gewaarborgd worde. Vereenigt Uwe stem met die van alle vrouwen uit alle andere beschaafde landen opdat met één machtige stem gij eendrachtiglijk verlangt dat ten minsten ditmaalRecht gaboven Macht, Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw. Wij Nederlandsche vrou wen smeeken Uwe Majesteit, op het zelfde oogenblik dat in alle andere beschaafde landen de vrouwen haren souverein eenzelfde smeekschrift doen toekomen, niet langer te toeven met Hare bemiddelen aan Engeland aan te bieden, in overeenstemming met de Art. 1 en 3 van den lsten titel der Haagsche Conventie op 29 Juli 1899 door de gedelegeerden onzer Regeering onderteekend, opdat een voor beide partijen eervdlien vrede gesloten worde, waarbij de onafhan kelijkheid der beide Z.-A. Republieken gewaarborgd worde. Hetwelk doende enz. Open ruimte voor 4 of 5 handteeke ningen. Men wordt verzocht deze petitie uit te knippen en van 4 a 5 hand teekeningen voorzien toe te zenden aan Mevrouw Waszklewicz van Schilf- gaarde, Stationsweg 83 te 's Graven- hage. Op 25 Juni wordt de petitie met de ingekomen handteekeningen aan II. M. toegezonden. Zorgt dat het een indrukwekkend aantal zij! en dat daardoor de goedgezinder! in Enge land, die op 13 Juni a. s. eene groote vrouwen-protestmeeting tegen anne xatie houden, gesteund worden. Bij de Uitgevers J. Noorduyn en Zoon te Gorinchem verschijnt zoo even een werkje getiteld De Leer plichtwet bevattelijk uiteengezet en toegelicht voor ouders, onderwijzers enz., door C. A. Zelvelder, arrondis- sements schoolopziener. Het behandelt achtereenvolgens het Schoolonderwijs en het Huisonderwijs, in het bijzonder de rechten en plichten van ouders, voogden en verzorgers daarbij, geeft aan welke plichten door deze wet op de onderwijzers gelegd worden, en wat het schooltoezicht en de gemeentebesturen in deze te doen hebben. Het is een eenvoudig en helder geschreven boekje, dat slechts 25 cents kost en zeker welkom zal zijn aan allen die iels met de leerplicht te maken hebbendaaronder begre pen de ouders van schoolgaande kin deren. Ruim zeven jaren geleden ver scheen de eerste Volksuitgave dei- Werken van Justus van Maurik en sinds dien tijd zijn er meer dan 100,000 deelen verkocht, wat wel een groot bewijs is dat Van Maurik's Werken door menschen van eiken leeftijd gelezen kunnen worden en dat hij onder de meest populaire schrijvers van ons land behoort. Dezer dagen verschijnt een nieuwe geïllustreerde uitgave compleet in 27 alleveringen of in 9 deelen De omslag en de banden zijn ontworpen door Johan Braakensiek en met de meeste zorg op de beste ateliers uitgevoerd Ieder deel zal geïllustreerd zijn met 8 fraaie groote Platen van Johan Braa kensiek. Ondanks voor alles het beste geno men, wat te krijgen is, hebben de uitgevers den prijs zoo laag mogelijk gesteld en wel voor de afleveringen 30 cents, de ingenaaide deelen 90 cents en de exemplaren in prachtband f125, redenen waarom wij deze uit gave een schitterend succes meenen te moge verzekeren. Een boekje dat zeker aftiekzal vinden. Dezer dagen verscheen »De postzegeltaal" allen minnenden, ge lukkigen en ongelukkigen gewijd. Dit werkje versierd met 64 afbeel dingen geeft aan hoe vei liefdén of minnenden zonder woorden, alleen naar de manier van opplakken van de postzegels op het couvert zich elkanders gevoelens kunnen openba ren. Kortom 'n geheime «postillon d'amour." PLAATSELIJKE BERICHTEN. In eene j.l. Vrijdag gehouden vergadering van het kiescollege "lei- Ne. 1Ilerv. Kerk werd de aftredende ouderling de heer D. van der Werf met 31 van de 47 stemmen herko zen. In de plaats van Mr. F. D. graaf Schimmelpenniriek, die als zoodanig had bedankt, werd tot ouderling ge kozen de heer A. A. van Luylt. De beide diakenen, aan de beurt van aftreding, do heeren .1. G. van Eijbergen en 11. van Ommeren werden mede met groote meerderheid her kozen Door den heer K. Schipver, ge pensioneerd le luit. plaatsel. adjudant, vroeger als zoodanig ook hier in gar nizoen, zijn aan 11. M. de Koningin twee adressen gericht, met liet ver zoek wel Haren invloed te willen aanwenden om in den vorm waarin het avondmaal in de Ned. Ilerv. kerk wordt gevierd en in de wijze waarop in de Katholieke kerken het wijwater wordt verstrekt verandering te bren gen. Adressant wijst daarin op de groote gevaren voor besmetting aan de tegenwoordige methoden verbonden en geeft tevens aan op welke wijze deze z. i. zijn te voorkomen. Do kadermanoeuvre welke op 29 Mei jl. is aangevangen en onder leiding van den Generaal-Majoor Langguth, in de omstreken van dit garnizoen werd gehouden is Vrijdag namiddag geëindigd, waarna de lei der naar zijne standplaats Arnhem en de deelnemers aan die oefening, de kolonels Van Wijk van het 5e en Prins van het 8ede Majoors Onderwater en Brandt van het le, Van Buuren en Le Bron de Vexela van het 5e, alsmede de Luitenant- Kolonels De Wendt en Verploegh van het 8e Regiment infanterie naar hunne respectieve garnizoenen zijn terug gekeerd. Aan den sergeant G. A de Wolff van het 5e Regiment infanterie is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend. De Minister van Oorlog heeft den kapitein F. A. Nieuwenhuijs van het 5e Regiment infanterie benoemd tot adjudant van genoemd regiment, in diens plaats is de kapitein H. I. von Santen door den kolonel regi ments-commandant belast met het bevel over de 4e compagnie van het 3e battaljon alhier. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den kolonel regiments commandant bevorderd tot sergeant de sergeanten-titulair II. J. Visscher en W. Z. Mulder, en tot reserve korporaal de adspiranten vaandrig K Keiser, P. de Jong en P. K. Roetman. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteeronde hulp kantoren werd gedurende de maand Mei in de Rijkspostspaarbank ingelegd f21471,28; terugbetaald f20589,74 Het laatste, door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 7636. Gevonden Voorwerpen. Aan het bureau van politie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent: 1 zilveren suikerstrooier, 1 dito thee lepeltje, l schaar, 2 gouden vrouwen- ringen, 1 bloedkoralen armband, 1 zwart zijden dasje, 1 bril met étui, 1 knoopenschaar, 1 wandelslok, 1 zakje waarin eenig geld. Sciierpenzeel. De verkiezing van een lid voor den gemeenteraad in plaats van wijlen den heer D Pool, is door Burg. en Weth. bepaald op Dinsdag 29 dezer, terwijl de stemming en herstemming zoo noodig zal plaats hebben op 12 en 26 Juni. 30:ït staatsloterij. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 5 Juni. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f70. 586 3843 3486 11943 13252 13278 13282 15053 15060 17881 17928 en 17951. Te zarnen 12 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 561 581 3313 3327 3335 3338 3520 3521 3740 .3746 3757 3763 3766 3791 7354 13249 13276 13309 16838 17498 17878 17890 17897 17898 17912 en 17997. Volgende trekkingen geschieden: 69 Juni. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3.000 voor het laatst uitgetrokken lot zijn ingeblcvcii de navolgende prijzen 1 van f 50.000, 1 van f 10.000, 1 van f2.000, 1 van f1500, 9 van f1000, 12 van f 400, 9 van f200, 37 van f 100 en vele van f70. Kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op artikel 6 en 7 van het Koninklijk besluit dd. 4 Mei 1896 (Staatsblad rio. 76) tot vaststelling van een Algemeen Reglement voor de Kamers van Koophandel en fabrieken noodigt allen, die niet op de laatst- vastgestelde lijst van kiezers voor de Kamer van Koophandel te Amersfoort voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de nieuwe kiezerslijst te worden geplaatst, uit daarvan vóór 1. Juli aanstaande ter Secretarie aan gifte to doen op aldaar verkrijgbare formulieren. Vestigt er voorts de aandacht op, dat alleen zij genoemden aanspraak kunnen maken, die voldoen aan de beide, volgende vereischten A. men moet kiezer zijn van leden van den Raad van Amersfoort. B. men moet te Amersfoort be stuurder of medebestuurder zijn en gedurende ten minste twaalf achter eenvolgende maanden zijn geweest van een bedrijf van handel of nijver heid. Amersfoort, den 5. Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. Kennisgeving. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat eene keuring van rijtuigen der voerlieden en liuui koetsiers door den Commis saris van politie, bijgestaan door twee deskundigen, in de stallen der eige naren zal gehouden worden op Dins dags, den 12 Juni e k. en zoonoodig daarop volgende dagen, terwijl op Woensdag, den 20 Juni daaraanvol gende terzelfde plaatse eene naschouw zal geschieden van rijtuigen aan voor noemden Commissaris tijdig op te geven, welke op eerstgenoemden tijd niet kunnen worden vertoond. Amersfoort, den 2en Juni 1900 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK De Secretaris, B. W. SANBERG. Ook al overvloed van werk krachten. De Deli Cl schrijft «In liet Deliscbe land is sinds eeni- gen tijd een verschijnsel waar te ne men, hetwelk, rnen weet dit uit erva ring, ongunstigen invloed kan gaan oefenen op de verhouding tusschen producten en consumenten. »Wij bedoelen op het moment een overgioot aantal jongelieden zonder betrekking. «Ondanks de mooie prijzen van de tabak, ondanks de betei'e vooruitzich ten voor de koffie, krijgen wij maar al te dik wei f menschen op ons bureau die met een «Ik ben zonder betrek king, ik was in de koffie en wil in de tabak", of omgekeerd verbergen of verbloemen dat ze feitelijk op straat staan. »En waaraan is dit verschijnsel te wijten? Aan de in den laatsten tijd merkbaar toenemenden overvloed van nonvaleurs of demi-valeurs, die naai de Oostkust woiden gezonden, met de boodschap: Als jo dan absoluut niet deugen wil, ga. dan maar naar Deli2°. uit een massa jongelui, die in Java het vet van de ketel af vinden, en ten slotte uit lien, die in Neder land en zelfs in de Straits niets be ters te doen vinden dan «het eens in 't Delische te gaan probeeren." «Vandaar het groot aantal jonge lieden, voor wie het leven hier zeer zwaar, zoo niet onmogelijk wordt, te meer nu door het plotseling opslaan van den prijs der hotels en die der dranken het hotelleven voor velen onbereikbaar blijft. Op de kebons mogen zij niet voortdurend logeeren daartegen verzetten zich de hoofd administrateurs; de hotels zijn te duur en ergo vervallen zij tot verblijf plaatsen, een Europeaan onwaardig, beginnen in lugubre kamponghuisjes te wonen, of klap te loopen, of zelfs in pension te gaan bij inlanders en kleurlingen «Zou het daarom geen aanbeveling verdienen, dat in de groote Neder landsche bladen op de momentaan overvoerde markt van Europeesche arbeidskrachten gewezen wordt Ons dunkt dat het Plantercomilé dit in overweging zou kunnen nemen. Ook in de Javasche bladen dient daarte gen gewaarschuwd te worden, opdat Medan niet een pauperwijk krijge zooals Soerabaja en Batavia beginnen te bezitten. «Niet alleen dat dit een misdaad op zich zelf zou zijn, doch ook schaadt dit aan het prestige tegenover den inlander."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2