BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. de regeering openlijk partij gaat kiezen voor de Boxers en nu den tijd gekomen acht om het juk van de gehate vreem delingen van zich af te schudden. Door dagelijkschen aanvoer van Chi- neesche troepen gioeit de sti ijdmacht 0111 Peking snel aan en volgens een gerucht zou zij nu reeds 70.000 man bedragen. Naar de Express verneemt, heeft de Chineesche regeering de gou verneurs van de Zuidelijke districten dringend bevel gegeven om mee te wer ken tot de verdediging van Peking en alle beschikbare troepen daarheen te zenden. Onder deze omstandigheden was het voor de ongeveer 2000 man tel lende Europeesche onlzettingscolonne niet mogelijk ver der voor t te rukken. De Chineezen mogen geen bijzonder stiijdbare mannen zijn, legen zulk een geweldige overmacht kon het kleine troepje Europeanen, dat boven dien nog gebrek aan levensmiddelei en water had, blijkbaar niet op. Vol gens berichten, door het Japansche oorlogschip Toychashi, dat van Takoe te Tschifoe is aangekomen, overge bracht, is de expeditie dan ook moeten terugkeeren en weer te Tientsin, haar punt van uitgang, gearriveerd. Wat er van de 500 Duitschers, die op eigen gelegenheid naai' Peking zijn opgerukt geworden is, is niet bekend, evenmin verluidt er verder iets van de 1500 Russen, die ook op eigen houtje naar Peking zouden zijn ge marcheerd; dit was echter slechts van een kant gemeld en later niet bevestigd, 't Blijft dus de vraag of het wel waar is geweest De eerste poging om de vreemde lingen in Peking te ontzetten, isdus mislukt, doch weldra zal zij nu wel herhaald worden Een begin van uit- voeiing is er reeds aangegeven door hel bezetten van de havenplaats Takoe door de landingsdivisies «Ier ten getale van 60 op de ïeede liggende vreemde oorlogschepen. liet bombardement der forten was een gevolg van het feit, dat de Chi neezen de haven van Takoe in staat van verdediging brachten door hel leggen van torpedo's en het concen- treeren van hun troepen. De Europeesche bevelhebbers die op het Russische admiraalschip waren vergaderd, toen de tijding hiervan hen bereikte, zonden aan de bevel hebbers der Takoeforten een ultima tum, eischende dat zijn hun troepen den 17en vóór des middags twee uur zouden terugtrekken. Als eeriig ant woord daarop openden de forten om een uur in den nacht van den 17en het vuur dat onmiddellijk door de Duitsche, Russische, Engelsche, Fran- sche en Japansche schepen werd be antwoord. De beschieting hield zeven uren aan. Eli naar gemeld wor dt zijn twee Engelsche schepen tusschen de forten in de rivier gezonken. Of zij tenge volge van het stooten op torpedo's in de diepte verdwenen, dan wel door de kanonnen der Chineezen in den grond werden geboord, wordt niet gemeld. Na rle beschieting werden troepen aan land gezet en de forten bestórmd. Er had toen slechts een kort gevecht plaats, waarbij dr ie Duitschers van liet oorlogsschip Jllis sneuvelden en zeven gewond werden; van de En- gelschen werden twee officieren en vier man gewond terwijl nog gemeld wordt, dat het Engelsche oorlogs schip averij bekwam. Nu de forten in de macht der mo gendheden zijn, zal Takoe tot basis worden gemaakt voor de verdere operaties. Een opnieuw voorwaarts rukken via Tientsin naar Peking kan dus nu weldra worden verwacht. Een ernstig bericht komt nu ook uit Yunnan, de provincie ten Noord- Westen van Tonkin, de Fransche belangensfeer. Een nota van Havas meldt dienaangaande «De minister van buitenlandsche zaken heeft van de Franschen consul een telegram ontvangen, gedagteekend uit Yunnan-Sien van 14.1 uni luidende: »Ons vertrek naar Tonkin wordt met geweld beletwij zijn zoo goed als gevangen te Yunnan-Sien. Al onze woningen, twee Fransche en Britsche zendingsstations zijn geplun derd en in brand gestoken. Wij hebben nu zelfs geen kleeren meer. alles is ons ontstolen. Ik heb onze archieven en bescheiden niet meer en kan geen ver binding krijgen met het gezantschap. De Regeering moet te Peking krachtig eischen dat men ons veilig en wel laat teruggaan." Met het oog op dezen toestand heelt minister Delcassé gistermorgen den Chineeschen gezant bij zich ont boden en dezen verzocht onmiddellijk aan den onder koning van Yunnan te willen seinen dat hij met zijn leven moet instaan voor dat van onze land genooten en dat Frankrijk hem altijd zal weten te bereiken." Hoewel de mogendheden tot nu toe in de golf van Petchili eendrachtig optreden, zal Frankrijk dit zaakje waarschijnlijk zelf moeten opknappen De Koninginnen te Utrecht. Hel diner,dat de Staten van Utrecht verzocht hebben aan H H. M M. de Koninginnen te mogen aanbieden bij gelegenheid van het eerste verblijf van 11. H. M.M. inde provincie, na de inhuldiging, zal plaatshebben. Dinsdag den 3en Juli, den dag der opening van de zomervergadering der- Staten. Voor het diner wordt de gioote concertzaal van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in gereed heid gebracht; als ontvangkamer zal de vergaderzaal der Staten dienen. H II. M.M. zullen des namiddags in de stad aankomen. Vanwege de Staten zullen hel pro vinciaal gouvernementsgebouw, het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen en de Maliebaan, waar langs II.II. M.M. de gemeente weder zullen verlaten, des avonds geïllumineerd worden. Omdat het bezoek niet het karakter draagt van een bezoek aan rle gemeente, heeft 11.M. de Koningin den wensch te kennen gegeven, dat door de ingezetenen niet zal worden geïllumineerd. (»U. D De Conferentie voor Internationaal Privaatrecht. De conferentie voor Internationaal Privaatrecht te 'sGravenhage heeft na in de vorige week een aantal vergaderingen gehouden te hebben, waarin achtereenvolgens de verschil lende aan de orde gestelde onder werpen zijn afgehandeld met uitzon dering alleen van het huwelijksgoe derenrecht, welk onderwerp gisteren in eeiste lezing is behandeld, gister middag te 5 uur hare slotvergadering gehouden. Daarin werd door de gedelegeerden van alle vertegenwoordigde staten het eindprotocol onderteekend, waarin vier onUverp-vei dragen zijn opgenomen, die ter goedkeuring aan de regeerin- »en zullen worden aangeboden en verder de wensch is uitgesproken, dat een vierde conferentie werde bijeengeroepen ter vaststelling van verdragen omtrent de onderwerpen waaromtrent na eene voorloopige ge dachtewisseling de ontwerpen in deze Conferentie zijn voorbereid, namelijk hel huwelijksgoederenrecht, de cura- teele en het faillissement. Door den voorzitter, mr. Asser, werden daarna nog zijn denkbeelden ontwikkeld omtrent de voortzetting van het werk en aan de conferentie, zoo ook aan het secretariaat dank ebracht voor de ambitie waarmee men zich van zijn taak had gekweten. De graaf de Seglir, gedelegeerde vair Portugal, dankte daarop den voorzitter voor de wijze waarop hij de conferentie had geleid, en allen die tot de ontvangst van de ver tegenwoordigers ter conferentie had den medegewerkt. Nadat eindelijk nog de minister Coi t van der Linden had gewezen op de vei kr egen belangrijke resultaten, werd de conferentie gesloten. Gisteren werden de deelnemers aan le conferentie door de Vorstinnen op Foestdijk ontvangen en wel te 12 uur bij H. M. de Koningin, daarna bij H. M. de Koningin-Moeder, waarna te half een allen vereenigd werden aan een dejeuner, door Koningin Emma aangeboden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Vergadering van den raad der gemeente Amersfoort op Vrijdag, den 22 Juni 1900, des namiddags ten 2'/i ure. Punten van behandeling: 1. Voorstel tot het verleenen van een nader subsidie ad. f500., tot bestrijding der kosten van oprichting van de Ambachtsschool. 2. Vei zoek van den voorloopigen concessionaris voor den aanleg van de Arnersfoortsche paardentram orn zijn concessie te mogen overdragen met advies van Burg. eri Weth. 3. Voorstel tot wijziging en nadere vaststelling der verordening op de tapperijen, koffiehuizen en logementen. 4. Voorstel lot overname der rechten van de kerk der O. L. V. Hemelvaart op den spoelsteiger langs het Smalle pad. 5. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de overdracht van straten en wegen. 6. Voorstel lot uitbreiding van het onder «ijzend personeel aan de O. L. School 3e soort (Koningstraat) met één onderwijzer. 7. Voorstel tot vaststelling der jaar wedde eet. van den Directeur der- gemeen te-gasfabriek. 8. ld. van jaarwedde van onder wijzend personeel (L. O.) 9. Advies der commissie inzake be zwaar schriften tegen aanslagen in de Inkomstenbelasting dienst 1899. Het buitengewone zachte en warme weder, nu en dan door een malsch buitje afgewisseld, heeft een verbazend gunstigen invloed op alle veld- en tuingewassen uitgeoefend. Land- en tuinman, vee-en bijenhouder allen hebben slof tot juichen. Op velden en akkers, in tuinen en weiden,overal zien we zomer weelde Vooral wordt de stand van het gras geroemd. Zoowel hoogeals lage kampen zijn meteen dikke laag bedekt en een overvloedige hooi oogst kan niet uitblijven, zoo het weder slechts eenigszins de werkzaam heden, die op handen zijn, begunstigt. Doch niet alleen in onze provincie staan de velschillende gewassen er goed bij, ook uit ver schillende andere deelen van ons land lezen we daar omtrent gunstige berichten. Jammer dat de hagel en de hevige wind, die jl. Woensdag het ouweder boven ver schillende plaatsen vergezelde, en zoo veel schade heeft aangelicht. Vooral de Betu«e heeft haar deel gehad. Alleen in den omtrek van Tiel wordt de schade geraamd op 'n halfmillioen. Alles ligt plat op het veld In deze streken zijn weer bijzonder goed afgekomen. We hadden 't niet verwacht. Ernstigeongelukken hebben we ook niet vernomen. Bij het landgoed Salentein onder Nijkerk werd door den hevigen wind een dikke eikenboom dooi' midden geknakt. Op het erf van Br. vanRen- sele onder Pullen werd een boom staande bij de schaapskooi, door den bliksem getroffen. Bij den landbouwer S. Takken te Voor (huizen werden twee kippen door het het hemelvuur gedood en ten slotte hoorden we dat te Hoogland de bliksem is geslagen in de boerderij »de Vol", bewoond door J. te Kulve. Het hemelvuur vei- bi ijzelde in de keuken een groot ijzer fornuis, sloeg een gal in den school steen en verliet de woning door een zijraam. Persoonlijke ongelukken had den gelukkig niet plaats. Bij den uitgever J. 11. Kok te Kampen verscheen een allerineikwaar- digsle brochuie, over de oorlog in Zuid-Afrika. De auteur de heer Mettius beweert daarin niet meer of minder dat alle Transvaalsche generaals door Engelsche invloed zijn gehypnotiseerd en zoekt daarin de verklaring voor- hun aanhoudend terugtrekken en niet doortastend optreden na het eerste behaalde succes. Het wil ons voorkomen dat de En- gelschen menschlievender en ook goed- kooper hadden gehandeld wanneer zij, in plaats van naast eiken boerenge neraal een hypnotiseur te plaatsen alleen den staatspresident en staats secretaris hadden gehypnotiseerd aan hunne eischen toe te geven. De ge- heele verschrikkelijke ooi log ware dan achterwege gebleven. Bij Kon. besl. is met ingang van 1 Juli benoemd bij de plaatselijke staf, tot kapitein plaatselijke adjudant te Amersfoort, de kapitein Jhr. P. G Siberg van het 6e regiment infanter ie. Onderstaand programma zal door de stafmuziek van het 5e reg. infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aken, worden uitgevoerd op Donderdag 21 Juni te half acht op het terras der sociëteit vAmicitiatc. te geven: 1. .Semper Fidelis" Marsch Sousa. 2. Ouverture »Isabella" Vos SuPPé. 3. »BrüsseIer Spitzen" Walzer Schmidt-Berka 4. Grande Fantaisie de l'opéra »La Traviata" Verdi. 5. Marche Héroique Van Aken, 6. Ouverture de l'oféra »L'Etoile du Nord" Meyerbeer. n (a. »Schlummerlied" Rob Schumann. (b. »1e Valse" Durand. 8. Grosze Fantaisie aus der Oper >Lohengrin" Rich. Wagner. Wat een Afrikakeiiner denkt van liet sueees der Engelsrheii. Sir William Bellairs, die in 1884 als luitenant-generaal van het Engel sche leger werd gepensiorineerd, nadat hij den oorlog tegen de Boeren in 18771880 had medegemaakt: die als militair vertegenwoordiger van Engeland in Zuid-Afrika, later als burgerlijke satraap over de Boeren heeft geheerscht, die in 1881 een belangwekkend werk over hen schreef en wiens oordeel pii advies, van niet minder gewicht mogen heeten dan die van Sir William Buttler zijn opvolger aan de Kaap, deze volmaakte kenner van Zuid-Afrikaansche toe standen, heeft na lang te hebben ge zwegen, thans in «Humanitarian" een artikel geschreven waarin hij con cludeert, dat de huidige oorlog zal uitloopen op een volslagen teloor gaan van het geheele Engelsche bezit in Zuid-Afrika. Het eenige nut, dat Engeland van zijn 2 a 300 millioen pond sterling, die den oorlog zeker kosten zal, kan trekken is de welen- sehap dat zijn legerorganisatie niet deugt. - Een Tranvaalschc vrouw over den oorlog. Een lezeres van de Volksslem schrijft aan dat blad van 10 Mei: Glo mij, ons vrouwens kan baing as ons wil mar waarom doet ons niks? Ons neem di boerderij van ons mans waar, en sorg ver di goed en gesaaide, mar ons kan baing meer doen. Vele vrouwens is so te se, los en het ni veel om te doen ni, veral in di doipe. Waarom kan van di vrou wens ni op di «Rust en Orde" kom missie sit ni, en op di Sub-Kommis- sariaat of Voedings-kommissie, en dan di mans wat nou daarop werk, voren toe gaan; daar is baing werk, as die mans-ons dit net wil laat doen maar dit lijk ver mij di mans wilni en hou dit ver hulle self omdat hulle bang is om vorentoe te gaan. Di mans in di kommissios in Johan nesburg is alleen een groot kom- mando Ons moet nou eenmaal as al di mans oorlog toe moet gaan en de vrouwen moet 'n organisatie votm, en man verman wat terug kom van die kom mando's, moet dalik met geweld deur di vrouwens terug gejaagd wordt. En daarom is ik eens met zuster J. A. D. dat ons bij mekaar moet kom en planne maak, en laat ons di laf hartige rnans vang en vrouweklere aan trek en deur di Straat jaag! Zusters, staat bij julle Zuster. Gistermiddag te halftwaalf pas seerden twee ledige houtwagens den overweg hij de brug te Rlienen,juist toen trein 228 in aantocht was. De trein greep don achtersten wagen en sleurde er het achterstuk af. Een jon gen, die achterop zat, werd met een der wielen van den dijk geworpen en bleef beneden in hel gras bewusteloos liggen. De voerman werd van den bok geslingerd en bekwam eenig letsel, Iii de vreugd zijner overwinning. Toen verleden week bij de wed rennen te Weenen het paard van een rijken bierbrouwer als eerste door het doel ging, was de gelukkige eigenaar daarover zoo in zijn schik, dat bij uit de volheid des harten, en van zijn beurs, alle aanwezigen op vrij bier tracteerde. Daar het een snikheete dag was, werd van deze gulheid ruim schoots geprofiteerd en bleek eindelijk, dal het grapje den jovialen bierbrouwer 15.000 gulden gekost had. Een militair blijspel. De Avondpost verneemt van vol komen betrouwbare zijde «In een onzer garnizoenen doet zich het volgende geval voor: Een hoofd officier, commandant van een zelf standig onderdeel, is hoos op een burger, leeraar aan de hoogere bur gerschool daar ter plaatse wegens onaangenaamheden die zich in een kegelclub hadden voorgedaan. Z.II.E. Geslr. vond daarin aanleiding de han deling van dien leeraar te kwaliliceeren als «hoogst laakbaar" en «déloyaal", en hij verbood den officieren van zijn korps met dien mijnheer omtegaan. «Nu is liet verbod aan officieren, om met een fatsoenlijk en beschaafd burger te mogen omgaan, eenvoudig belachelijk, maar dit klemt le meer, daar bijna de geheele burgerij dien leeraar gelijk geeft. Doch zie, wat gebeurt? Korten tijd daarna ziet de hoofdofficier den luit,-kwartiermeester van zijn onderdeel in gezelschap van dien leeraar in de sociëteit, en vindt daarin aanleiding dien officier een hoogst ernstige straf op le leggen, wegens bel opzettelijk niet opvolgen van vorenbedoeld verbod". Wij ontvingen van het geval, dat meer dan een jaar oud is, een eenig- zins andere lezing. Die luidde ongeveer zoo. Op de kegelclub bestond de gewoonte om, voor men een nieuw lid aan ballotage onderwierp, aan de leden te vragen of iemand ook iets tegen hem had. Was er slechts een die bezwaar maakte, dan werd geen ballotagege- houden. Een der loden, een leeraar, stelde een ander burgerhd voor en had zich op de gebruikelijke «ijze vergewist, dat men geen bezwaar tegen hem had. Bij de ballotage echter werden er een of m'eer «stemming" uitge bracht. De leeraar was daarover natuurlijk zeer verontwaardigd. Eenigen tijd later werd de com mandant van de Huzaren voorgesteld door een der officierenleden De leeraar, ofschoon niets tegen dien hoofdofficier hebbende stemde op dezelfde wijze tegen, zoodat de chef gedeballoteerd was in een club waarvan zijn onderliebbende officieren lid zijn. Daardoor ontstond er groote ani mositeit tusschen de huzaren officie ren en de infanterie-officieren, waar van de luatsten nog al bevriend waren met. den leeraar. De onaangename verhouding moet wel aanleiding zijn geworden, dat een der officieren leden geen kwartier meester, maar de plaatselijke adjudant zijn pensioen genomen heeft. Het stuk speelt in een der garni zoenen van Gelderland, waar infan terie en huzaren liggen. Er zit een blijspel in, maar er zijn helaas bij wijze van uitzondering die den regel bevestigt, geen vi ouwen in het spel. Ecu beer in liet daincsbassiii. Te Plation in Duitschland is bij bet overladen vaneen menagerie een groote bruine beer ontsnapt. Bruintje holde weg en begon onmiddelijk een wedloop mot een electi iscbe tram, die hij schit terend versloeg (ongelukkig was er geen tijdopnemer van den bond). Hij had het er echter warm van gekregen en sprong in den Elster, toevallig juist in een zwembassin en wel aan den heerenkaut. Doch toen hij dat merkte, kroop hij er weer uit, liep een eindje om en plonsde in het damesbassin De panische schrik die daar ontstond, kan men zich voor stellen. Alle badenden vluchtten in haar hokjes. De beer echter werd weldra door zijn baas gepakt. TYIephooiivcrbetering. In Engeland is een nieuw systeem telephoori uitgevonden, waarbij het onmogelijk is voor het hoofd-, cen traal- of tusschenstalion, om het ge voerde gesprek te hooren Menigeen zal deze uitvinding, waarvan de toe passingen in de praktijd zich wel niet lang zullen laten wachten, zeker met vreugde begroeten Tonnenstelsel. Mijnheer de Redacteur. Mag ik L beleefd verzoeken onder staande regelen in Uw blad te willen opnemen. Hel is reeds geruimen tijd geleden sedert dat de heer v. Haselen een verzoekschrift aan den gemeenteraad geiicht heeft om ter ug te komen van het thans in deze gemeente toegepaste tonnenstelsel. Verder hoorde men van deze zaak niets. Nu echter in deze warme dagen het niet zelden voorkomt dal de straat waarin ik woon tot tweemaal toe per- dag door het bezoek van een zeer onwelriekende tonnenwagen wordt onveilig gemaakt en deze daarbij vaak geruimen tijd op bepaalde plaatsen blijft staan wordt het tijd er eens op te wijzen dat genoemd stelsel in den zomer onhoudbaar blijkt, terwijl 's win ters toch zachst genomen weinig aan genaam en aestetisch is Nijmegen heeft er eene proef mede genomen en deze slechts 2 i 3 jaren volgehouden. Dordrecht gebruikte weinig meet tijd om te ondervinden hoe onprak tisch dit stelsel is. Mij is trouwens geen enkele stad iu ons land bekend waar het ingang vindt. Moet Amersfoort nu een unicum blijven Ik hoop mijnheer de Redacteur dat de leden van den Raad of de argu menten van den heer van Haselen eens flink zullen weerleggen of anders maatregelen zullen nemen om ons binnenkort van die leelijke, slechlrie- kende wagens te verlossen. Uwe. dn. T.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2