NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor da Provincie Utrecht. FEUILLETON. N«». 53. Woensdag 4 Juli 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG Ei\ ZATERDAG. BUITENLAND. Over Boord. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Amersfoort. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het is naar aanleiding van den moord op den üuitschen gezant te Peking nog niet beslist of de Clii- neesclie gezant te Berlijn zijn paspoort zal krijgen. Waarschijnlijk wil de Duitsclie regeering nog nader bericht over de houding der Chinoesche regee ring afwachten. Volgens een bericht aan de Daily Mail schrijven velen het uitbreiden van den opstand in China toe aan het overijlde optreden der verbondenen te Takoe. De commandant der forten aldaar was vredelievend gezind en verzocht alleen om uitstel ten einde instructies te vragen aan zijn regee ring, maar toen de buitenlandsche vlootvoogden antwoordden dat zij niet konden wachten en de forten goed schiks of kwaadschiks moesten bezet ten, dreigende om twee uur met het bombardement aan te vangen, toen hielden de Cliineesche generaals een krijgsraad en besloten het vuurgevecht te beginnen. De correspondenten der bladen mel den, dat de Cliineesche generaal Joean- sjikai den Duitschen gouverneur te Kiao-tsjou verwittigd heeft dat hij den Duitschers niet kan toestaan, de zendelingen te Weh-sien te gaan bijstaan, ofschoon hij ook niet kon instaan voor hun veiligheid. De Express verneemt uit Nanking dat volgens berichten van Fransche zendelingen te Peking sedert den 20en telkens openbare terechtstellin gen van vreemdelingen plaats hebben. De Duitsclie Keizer heeft bepaald, dat de eerste divisie van liet eerste eskader met spoed gereedgemaakt zal worden om naar China te gaan. In de Ilaliaansche Kamer verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, dat onder de mogendheden volkomen eenstemmigheid heerseht omtrent China. Met Ilaliaansche eskader in China zal bestaan uit 7 schepen met landingstroepen. Italië zocht geenszins de gelegenheid voor een politiek van bezetting, maar het mag niet onver schillig blijven bij de gioote vraag stukken die zijn algemeene belangen raken en waarbij het, in overeenstem ming met de mogendheden, slechts in liet belang van den vrede handelt. Beuter meldt van 1<S Juni uit Trom melGeneraal Clement's vliegende colonne, die gister met verzegelde orders van Senekai vertrok, stiet op den naar Lindley voerenden weg op den vijand waarbij hot tot een heet gevecht kwam. Clements meldt: alles wel. De vijand heeft nog al zijn oude stellingen in het Noorden en Oosten van Senekai bezet; hij schijnt zich echter naar Ficksburg te willen terugtrekken. De vreemde militaire ataché's zijn van hetjfront te Kaapstad aangekomen alleen de Russische attaché blijft de operaties tot het einde van den oorlog volgen. Van 2 dezer wordt uit Kaapstad gemeld: Generaal Hunter is de Vaal overgetrokken, en wordt heden te Frankfort verwacht. Macdonald's bri gade zal zich, van uit Heilbron, met de troepenmacht van Munter ver eenigen. Generaal Colvile, die in het Noord- Oosten van den Vrijstaat opereerde en zoo dikwijls door de activiteit van De Wet kleine echecs leed, is terug geroepen. Hij vertrekt naar Engeland. President Kruger, die het te Ma- chadodorp te koud vond, is naar Waterval Onder vertrokken. De Bloemfontein Post bevatte de vorige week een beschrijving van het gevecht bij het station Roodewal op 7 Juni, waarbij een aantal mannen van het spoorwegpionierskorps gevan gen werden genomen. 's Ochtends vroeg werd het korps gewekt door boodschappen van de schildwachten. Spoedig daarop werd liet geluid gehoord van een stem, die vroeg: »Is er iemand die Hollandsch spreekt?" Dadelijk verscheen toen een Lloer met een brief van den com mandant, die meldde dat Mij 1200 man en vijf kanonnen had en dat hij den Engelschen tien minuten gaf om zich over te geven. Men zag de Boeren nu dichtbij komen. In de tien minuten barikadeerde liet korps zich met goederenwagens enz. Zoodra de tijd verstreken was begon het geschut- en geweervuur der Boeren. Er vielen dadelijk Engelschen, o.a. kapitein Gale, de bevelhebber. Het station werd plat gescholen. De paarden gingen toen op de vlucht door een granaat, die tusschen hen sprong. Het geluid van zwaar geschut van den anderen kant als waar de Boeren stonden werd toen gehooid, en men hoopte op ontzet. Maar dat schieten was van de Boeren die verderop het de Derbyshires omsingelden. Uit ge brek aan munitie moesten de Engel schen zich overgeven. Commandant De Wet, op een En- gelsch strijd vos gezeten, kwam aan gereden, en vroeg hoeveel dooden er waren. Het lijk van kapitein Gale ziende, zeide hij: «Arme man; heel treurig; begraaf hem dadelijk." Hij stond ook beleefdelijk toe, dat het lijk in een Engelsche vlag gewikkeld werd. De Wet is een lange, zwaar gebouwde man met bruinen baard. Hij had een wollen pak en een jas aanaan zijn gouden horlogeketting hing een penning met Kruger's kop. Hij was zeer beleefd tegenover de gevangen en betuigde zijn spijt, dat hij 2000 zakken brieven moest ver nielen; anders zouden de jonge Boe ren brieven openen. De Boeren sneden de zakken open en de bagage werd «geplunderd". Een burger vond een aantal banknoten, anderen sigaren, ta bak en versterkende middelen voor zieken. De gevangenen moesten eenige kleedingstukken uitdoen en de Boeren trokken ze aan. De gewonden werden goed verzorgd en naar het yeomanry tiospitaal te Kroonstad gebracht. Nadat de eerste proef met graaf j Zeppelin's bestuurbare ballon Zaterdag mislukte, is zij gister herhaald en nu 1 volbracht zij gisteravond den tocht I over liet meer van Constanz(Bodensee) en kwam behouden bij Innnenstadt aan. Het luchtschip legde opeen hoogte van 400 meter een afstand van G kilometer af in 17,/* minuut. Hetge- gelukte direct tegen den wind, die een snelheid had van 8 meter in de seconde, op te sturen. De stuurtoestellen voor de bewe ging van het schip in verticale en horizontale richting bleken uitstekend te voldoen. Nadat een der touwen onklaar geworden was werd wegens de duis ternis de tocht gestaakt. Gister is Je Brussel liet proces be gonnen tegen den 16 jarigen Sipido, die indertijd een aanslag plepgde op den prins van Wales, toen diens trein aan het station daar eenige oogen- blikken oponthoud had. Zijn mede- beklaagden zijn Meert, Peuchot en Meire. In de laatste dagen hebben verschillende Belgische bladen den dader wegens zijn jeugd in de cle mentie van de gezworenen aanbe volen. Zij deden daarbij uitkomen, dat zijn misdaad slechts was begaan uit cia- nerie, tengevolge van eene domme weddenschap en geenszins uit poli tieker) haat. Overigens hebben op een lijk gedane proefnemingen bewezen, dat de prins van Wales, ook al was hij op een afstand van 3 M. getrolTen, slechts een lichte huidverwonding zou hebben opgeloopen. Onder den indruk van deze houding der pers werd Sipido bij zijn binnentreden der rechtzaal door liet grootendeels uit arbeiders bestaande publiek met sympathie ont vangen. Sipido antwoordde met meergesla- gen oogen docli met heldere stem op de vragen, die hem werden gesteld. Hij erkende liet hem ten laste gelegde en zeide dat zijn daad niet het gevolg was van politieleen haat doch van cranerie. De weddenschap was aange gaan met Meert in het café van het socialistisch volkshuis. Toen ik schoot, vei klaarde Sipido, zat do prins in zijn salonwagen en was hij met den rug naar mij toegekeerd. Ik schoot zonder te mikken, daar ik met den linkerarm op het portierraampje moest steunen. De beklaagde Meert beweerde, dat hij niet geweten had dat het door hein aan Sipido verkochte wapen die nen moest om den prins van Wales te dooden. Peuchot was getuige bij den ver koop van den revolver aan Sipido en eerstgenoemde verklaarde dat Meert gezegd had, dat liet wapen onbruik baar was. De aangeklaagde Meire verklaarde dat Sipido er zich openlijk op beroemd had den prins te zullen dooden. Men hield zijn woorden echter voor op snijderij. Een der getuigen, een zwaardveger, verklaard dat de revolver den prins niet had kunnen dooden. Getuige Body, leeraar aan de militaire school verklaarde, dat het wapen zoo slecht was, dat een tweede schot onmogelijk had kunnen worden afgevuurd en dat de kogel hoogstens een huidwond had kunnen veroorzaken. Eergister is te Bern liet congres der Wereld Post-Unie te Bern geopend naar aanleiding van het 25-jarig be staan der Unie. Een 180 tal afge vaardigden van circa 60 staten waren tegenwoordig Het Bondsraadlid Zemp werd tot president gekozen en de directeur van de Wereld Post-Unie RulTy tot vice-president. De Duitsclie afgevaardigden dienden als voorstel in om voor gezamenlijke kosten een gedenkteeken ter herin nering aan de oprichting der Unie te Bern te doen verrijzen. Een commissie van onderzoek werd daarvoor benoemd. 27) YAN EWALD AUG. KiiNIG. (Slol.J "Ik vind, dat wij voor mama de misdaad van Herbert moeten verzwijgen," zeide Rudolf, ter wijl zij aan liet ontbijt zaten; "'t is toch niet noodig, dat zij de waarheid verneemt." -Ik zou haar daaromtrent ook niet kunnen onderrichten," hernam de Doctor; «ik weet toch zelf niet, wat er dien nacht op de boot tusschen jou en Herbert is voorgevallen." Rudolfs lippen plooiden zich tot een bitteren trek, terwijl hij afwijzend met het hoofd schudde. "Ik word daaraan liever niet herinnerd," zeide hij «het is een ontzettende herinnering. Reeds in Kopenhagen kwam ik tot de ont dekking, dat ik voor aanzienlijke sommen was bedrogen; ik kon daaruit op maken, welke verdere ontdekkingen mij hier te wachten ston den. De uittreksels van rekening uit ouze boeken stemden reeds sinds lang niet meer met de boekingen van onze handelsvrienden hier ter stede overeen. De Heeren verzekerden betalingen gedaan te hebben, welke ik niet had ontvangen, en Herbert beweerde, niets daarvan te wetenhij vervalschte en verduis terde brieven, om te voorkomen, dat ik een ernstig onderzoek instelde. In Kopenhagen vernam ik, dat hij zelf die sommen in ontvangst had genomen; het feit der verduistering kon derhalve niet langer twijfelachtig voor mij zijn, en ik deelde hem mijn overtuiging met harde woorden mede. De wanhoop zal hem op de gedachte hebben gebracht, den aanklager door een misdaad uit den weg te ruimen, wat er dien nacht is geschied kunt gij vermoeden en ik zal trachten het te vergeten. Mama mag het er voor houden, dat Herbert uit eigen beweging naar Amerika is vertrokken, om dddr zijn geluk te beproevendit besluit laat zich toch verklaren uit zijne mislukte beursspecu latie. Doctor Hackert knikte toestemmend, en ves tigde den blik vol verwachting op Watkin, die op dit oogenblik binnentrad. «Neemt, hij mijn voorstel aan vroeg Rudolf, zonder den groet van den agent te beantwoorden. «Hij zal u geen zorg meer baren," antwoordde Watkin, terwijl bij den hoed op een stoel legde en zijn snuifdoos voor den dag haalde. «Hij was woedend gisterenavond, toen ik hem uw antwoord brachtmet de grootste beslist heid verklaarde hij, dat hij van u geen aalmoes zou aannemen. Ik raadde hem, de zaak rijpe lijk te overwegen, en toen ik hem verliet, was hij kalmer geworden. Ik had hem beloofd, heden morgen bij hem in het hotel te komen, om zijn antwoord te vernemen, ik ging er heen en vond een doode. Met den kleinen zak- revolver, dien hij hier in Londen steeds bij zich droeg, had hij zich doodgeschoten, en de eigenaar van het hotel verlangt nu, dat het lijk zoo spoedig mogelijk verwijderd worde.» Hoe verpletterend dit bericht ook was, nam het toch den naastbestaanden van den doode een zwaren last van de ziel. Watkin nam op zich, voor de begrafenis van den ongelukkige te zorgen; Doctor Hackert kon zijn afreis niet uitstellen, en Rudolf moest thans elk uur aan de behartiging van de be langen zijner zaak wijden. Hij kwam tot de ontdekking, dat zijn vrees niet ongegrond was geweestbelangrijke som men waren verdonkeremaandhet was te voor zien, dat er groote inspanning zou noodig zijn om een bankroet te voorkomen. De vriendelijke voorkomendheid der handels vrienden, die hem aanzienlijke bestellingen deden, hunne bereidwilligheid hem op allerlei wijze te steunen en de connectie met hem aan te houden; de welwillendheid, waarmede zij hem, met het oog op zijn oogenblikkehjk moeie- lijke positie, crediet aanboden, dat alles moest hem aanmoedigen en hem, in weerwil van zijne vele zorgen, een zekere zelfvoldoening schenken. Zóó keerde hij met nieuwen moed in zijn vaderland terug, wddr de liefdevolste ontvangst hem verbeidde. De oude moeder, verheugd over de redding van haar lieveling, was over den dood van den anderen zoon weldra getroost, vooral doordien voor haar niet verzwegen kon worden, dat door de schuld van Herbert de zaak schier te gronde was gegaan. En den dag na zijn terugkomst had Marie een langdurig onderhoud met hem, waarbij zij hem bewoog, onmiddellijk Adèle Reinach een bezoek te brengen. Eenige dagen later bevatte de courant het bericht der verloving van het gelukkige paar, en met de groote sommen, welke Adèle onmid dellijk ter beschikking van haar verloofde stelde, kon Rudolf aan al zijne bezwarende verplichtingen voldoen, nieuwe relatiën aan- knoopen en de zaak weder tot vorigen bloei brengen. De Heer van Lichtenstein bleef de vriend der familie; zij vergat nimmer, wat hij voor haar had gedaan.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1