BINNENLAND. De 1\ewyorlisclie ruut|>. Nu de bijzondei lieden over de tamp te New-York binnenkomen, wordt de lectuur, zooals men zich kan begrijpen, vooildurend afgrijselijker. Er moeten Zaterdagavond op de Hudson tooneelen hebben plaats gpgi epen, te afschuwe lijk om te aanschouwen Nog steeds verschil elke opgaaf van dooden en gewonden van de vorige. De hoogste vei liesramingen zijn van bet eEvenin Journal", dat de dooden op 532 stelt en de tEvenihg World", welke 350 dooden en 250 gewonden noemt Andere bladen zijn gruwelijk realis tiscli en schrijven, dat liet water der rivier zoo vol lijken dreef als het strand van Coney Island vol baden den is. Dan volgen ijzingwekkende vei halen van doodstiijd en wonderbaarlijke reddingen. Een sleepbootjedatzeventig menschen redde! Daai tegenover is nu reeds bekend, dal sommige kapiteins van sleepbooten zich schandelijk ge droegen en liooge geldsommen be dwongen eer zij aan liet reddingswerk mede wilden helpen. De beambten van de Dremerliji moeten veel hebben bijgedragen zoo veel mogelijk practiselie hulp te bieden Dan woidt geroemd het kalme gedrag van de geheele bemanning van liet reuzenschip »Arn\cr Wilhelm der Grosse", de kapitein op de brug, de officieren op hun post, de matrozen die de touwen afkapten en telkens de opflikkerende vlammen aan touw en mast bestreden. De nSaale" onderging het treurigste lot. Men sleepte het brandend ge vaarte in het midden der livier ei daar overstelpten vier uur lang de drijvende spuiten het met stroomen water. Aan het roer zag inen trossen menschen hangen; uit de scheeps ruimte stegen kreten op, niet men- schelijke meer. En toch terwijl het schip één gloeiende vlammeninassa was ontsnapten nog zes stokers. Zij waren beneden en zagen zich te gelijk bedreigd door den vuur-als door den waleidood. Doch zij klommen op eikaars schoudeis, bouwden zoo een ladder en trokken zich veilig ouilioo, Maar zeventig anderen kwamen ellen dig om het leven, ook kapitein Mirow naar men meent. De dBremen" vlamde hoog op, terwijl men honderden menschen op baar dek dooreen zag vechten. Er kwamen reddingsboolen op zij en men drong er zich in, in dollen angst lot de sloepen omsloegen en de meeslei verdronken. De »Maine" had minstens 2U0 bezoekeis aan boord. Terwijl hel zonk. zag men door de patrijspooi ten wor: telende lichamen en ainien en beenen. Een piiester gaf van een sleepbootje den laatsten zegen, terwijl het water steeds hooger steeg. Den volgenden ochtend vond men beneden in het schip nog zestien mannen liggen; ze waren slechts bewusteloos Zoc nomen nog telkens berichten van peisonen, die onder de vei misten waren opgegeven en in een der gast huizen terug zijn gevonden. Men ge looft echter, dat rnen nooit het juiste cijfer der dooden zal te weten koinen Van de schepen weet men reeds, dat negen-en-lwinlig kleinere vaar tuigen verbrand zijn. Brandend hout, dat overeen grootcn afstand de rivier bedekte, had schier de lamp een nog giooter omvang doen kiijgen. Het dreef naar Gouverneurs- eiland, waar veel ammunitie ligt opge stapeld. Soldaten waren daar uren in de weer, het hout af te houden en de springstoffen te beschermen. Men verzekert, dat het kruitmagazijn wer kelijk gevaar heeft geloopen. De nNordd. Lloijd" lijdt een ge voelige schade, daar een der schepen, dat in 1886 gebouwd werd, niet was verzekerd. Al de andere booten waren verzekerd bij de maatschappij zelf. De verbrandde opslagplaatsen op Ho boken en alles wat niet tot het zeilend bezit behoorde, stonden voor ruim vier millioen mark te boek. De om vang van het bedrijf had juist den aankoop van een nieuwen steiger noodig gemaakt. De Koninginnen te Utrecht. H. II. M. M. de Koninginnen zijn gisteren te Utrecht op de allerharte lijkste wijze ontvangen Hel heerlijke zonnige wedet wier kte in alle opzichten i inina vai een ji ootscli toörieel. tie verscheiden heal van kleu- ren en toileltui np den Billschen straatweg, op het Hoogeland, in de Maliebaan, en waar II. 11. M. M. ook passeerden, bracht een feestelijke vroolijkheid op de straten. Op het Hoogeland wachtten dui zenden luisterende naar de muziek der schuttel ij die aldaar een concert gaf, II. H. M. M. op. De officieele ontvangst geschiedde op de grens der gemeente, nabij de Lazarushuisjes, alwaar de burgemees ter, de heer Reiger, den stoep op wachtte. Deze werd voorafgegaan door een militair geleide, 3 officieren en 50 minderen van het le rog. vel ai tillerie, onder bevel van den kapt tein L. J. van Heukelom. Daarop volgden de rijtuigen met gevolg, en het rijtuig van den burgemeester van De Bilt, Jhr. Block van Haersma de With. Het gevolg bestond uit de navol gende dames en heerenmevrouw Van Hardenbroek, freule Van de Poll freule Van Ittersum, freule Rengers en freule De Constant Rebecque, den grootmeester baron Grovestins. stal meester baron Bentinck, de kaïner- heeren v. d. Bosch en jhr. Van Tets en baron de Vos van Steenwijk van het Kabinet der Koningin. Naast het koninklijk lijtuig reed een adjudaut- ordonnance-officier. Op de grens der gemeente nam II. M. de Koningin van den lieei Haersma de With afscheid met de woorden«Mijnheerden burgemeester, ik dank u voor uw vriendelijk geleide en de hartelijke ontvangst in uwe gemeente." Nadat de heer Haersma de With afscheid genomen had, be groette de burgemeester van Utrecht II. M. de Koningin Haar in korte woorden het welkom in de gemeente toeroepende. Daarop ging hel in ge strekten draf, onder de donderende boera's der menigte, die H. II. M M. beiden vriendelijk beantwoordden, voorwaarts naar het Hoogeland. Bij de villa van den heer mr. D. Ragay, administrateur van het kroondomein en wethouder der gemeente Utrecht, werden aan Hare Majesteiten door de dochter van den heer Ragay een paar bloemstukken aangeboden. De rit ging daarop door de ver schillende buurtwijken, vroeger nooit bezocht door II H. M. M naar Paus huize, alwaar Zij te ongeveer 4 uur arriveerden. Hier vooral was het zwart van het volk, doch, als overal hand haalde de politie op uitstekende wijze de orde. Een commissie uit de Provinciale Staten, bestaando uit de heeren mr. A. W. van Beeck Calkoen, jhr. H M. J. van Asch van Wijck, jhr. Bosch van Drakenstein, Mr. I,. van Lier, mr. D. Ragay en jhr. mr. J. E lluy- decoper van Maarseveen, ontving de Koninginnen. De commissaris dér Koningin baron A. Schimmelpenninck van der Oye stelde de heeren voor. en geleidde llaie Majesteiten daarop naar zijne salon, alwaar hij de Koninginnen een bouquet aanbood. Baronesse Schim melpenninck nam verder de honneurs waar bij het gebi uiken van de thee. II.H. M M. begaven zich daarop naar Hare appartementen. Ongeveer half zeven reden H.H. M.M. uit naar het Gebouw v. K. en W Wederom stond een groote menigte het vertrek uit Paushuize, en de komst op de Mariaplaats, bij het Gebouw v. K. en W. af te wachten. Aan het diner zaten H.H. M.M. naast elkander. Rechts van de Koningin zat de Commissaris, links van de Koningin-Moeder de heer mr. A. W van Beeck Calkoen. Tusschen gene- aal Schalken en mr. G. H. van Bol- uis, president van het Hoog Militair Gerechtshof had mevrouw de baron nesse Schimmelpenninck plaats ge nomen. Door den commissaris der Koningin werd de volgende toespraak gehouden Mevrouw I Uwe Majesteit heeft mij vergund, als voorzitter der Staten van deze provincie, een woord te spreken Dankbaar maak ik van die vergunning gebruik. Nog ligt in ons aller geheugen, het feestelijk bezoek van Uwe Majesteit, en van Hare Majesteit de Koningin- Moeder in deze stad. Eenparig heb ben toen hare ingezetenen zich be ijverd hunne verkleefdheid te betoonen, waarmede zij jegens het dooi luchtig Stamhuis van Oranje-Nassau zijn be zield. Aan mij valt thans de eer le beurt, namens de provincie Utrecht Uwe Majesteit de verzekering aan te bieden, au trouw en gehechtheid, en tevens n het bijzonder de tolk te zijn van de provinciale vei tegen woordiging, om uitdrukking te geven aan deze, hare evoelen6 van liefde en eerbiedige aanhankelijkheid jegens het dooi luchtig hoofd van den Staat. De provinciale vertegenwoordigin waardeert hel ten zeerste, dat Uw Majesteit en Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder, aan bare roepstem hebben gehoor willen geven, door in haar midden te willen verschijnen en ditmaal het Sticht van Utrecl met Hoogstderzelver tegenwoordigheid te vereeren, dat Sticht, waarin lie zomerverblijf van de Koningin-Moeder is gelegen, en dat daardoor herhaal delijk het voorrecht mocht genieten Uwe Majesteit geruiinen tijd binnen zijne grenzen te bezitten. Biedt liet verre verleden reeds vele herinneringen aan de blijken van en belangstelling, welke de provincie en hare hoofdstad voortdurend en zoo ruimschoots van het Huis van Oranje mochten ondervinden, niet minde geeft ook daarvan het naaste veile de schoonstee getuigenis. Wijlen Ko njng Willem III heeft, bij zijn laatst zoo onvergetelijk bezoek in Utrecli niet de Koningin, het standbeeld out huid van Uwer Majesteitdoorluchtigen voorzaat, wiens naam zoo nauw aan Utrecht is verbonden, en in de onmid dellijke nabijheid van dit beeld van den gl ooien Nassau heeft Uwe Majes teit den hoeksteen gelegd van een gebouw, dat voor deze provincie van zoo uitnemend belang is, en dat voor de velen, die aan deze Univeisileit hunne opleiding genieten, eene blij vende reden van dankbaarheid geelt Moge het heugelijk bezoek op heden van Uwe Majesteit de Koningin-Moe der strekken lot, kon het zijn, nog meerdere bevestiging van den histo rischen band die Oranje aan het Sticht van Utrecht verbindt, een band waarin met heel Nederland ook deze provincie zijn waarachtig heil steeds iieeft gevonden en steeds vinden zal Oianje en bet Sticht van Utrecht één, één iu liefde voor alles wat on der Gods onniisbaren zegen, het geluk des volks iu wezenlijkheid kanbevor deren. Te ongeveer 'J uur reden H.H. M.M. naar Paushuize terug, vanwaar Zij een oogenbhk later terugkeerden naar Soesldijk, door de Maliebaan en over het Hoogland. De illuminatie van de Maliebaan was wondersphoon. Deduizende witte lichtjes schitterden met trillende glan sen, scheppend een tooneellje uit De Duizend en ,'Eén Nacht. Maar niet minder voldeed de vei lichting op het Hoogeland, waar aan iederen boom een verlichte W., E. of een ander embleem prijkte, en boven fraai aan gelegde parken driedubbele slinger: van licht een heerlijk ellect gaven - H. M. de Koningin Moeder heeft voor den bouw van een nieuw diaco- ressenhuis le Breda f 200 geschonken De nieuwe drankwet. Als de drankwet overeenkomstig het aanhangig voorstel gewijzigd mocht worden, dan krijgen we na 1 Mei 1901 o.a. de volgende bepalingen: sluiting van dranklocalen op lotings dagen; verbod van drankverkoop op den publieken weg en in lokalen waarin loon wordt uitbetaald; maat regelen in de richting van Zaterdag avond- en Zondagsluiting van drank lokalen; oninvordei baai lieid van drankschulden; verscherping van sommige strafbepalingen. Op 1 Mei 1901 zullen alle vergun ningen, die niet meer zijn in banden van den oorspron kei ijken houder van 1881, moeten vervallen. Bijna overal is men dan beneden hol maximum, dat thans geldt. Het ontwerp wil het getal weer opvoeren tot het maximum. Tolnfeoliafliu^. De Rijkstollen zijn 1 Mei jl. ver vallen. Een deel der bevolking geniet dus het voorrecht, om kosteloos van die rijkswegen gebruik te maken terwijl een ander deel zware tollen op provinciale en gemeentelijke wegen moet betalen. Die toestand is onhoud baar. Zijt gij daarom, zoo vraagde de heer van Dedem aan den Minister, ook voornemens, om een wetsontwerp n te dienen, tot afschaffing der pro vinciale, gemeentelijke en particuliere tollen? Neen antwoordde de Ministerwant dat kost te veel geld, en ik heb het geld voor andere doeleinden broodnoodig. Dat was een teleurstellend antwoord. Welnu! zoo antwoordde de lieer an Dedem, dan wil ik eens zien of de Kamers er anders over denken en stel daarom een motie voor, onder- teekend door vijf leden, om de regee ring uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar den minst kostbaren weg, om tot afschaffing dier tollen te geraken. Deze motie wordt later behandelt -Het bericht, eenige dagen ge letien door ons aan het Ildbld. ont leend, dat de Czaar een bezoek zou brengen aan Nederland, wordt uit Petersburg door het bureau Ilerold bevestigd Atjeh. Onder dagteekening van 2 Juni is uit Kolaradja aan de Deli Ct. geseind In L'hong werden onze troepen, die daar patrouilleerden, onverwachts be schoten. Hierbij sneuvelde de luitenant der mareehaussée Fischer. Levensgevaarlijk gewond werden twee Ainboineesche marechaussees De vijand deed een mislukte poging om de brug bij Lho'Semawen te vernielen, doch moest afdeinzen na 18 tlooden in onze handen te hebben achtergelaten. Onzerzijtls werd een inlandsch fuse lier licht gewontl. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ter gelegenheid van de ver jaardag van Prinses Maria, dochter van wijlen Z. K. II. Prins Fredorik der Nederlanden, Gemalin van Z. II den Prins von Wied, zal alhier op Donderdag den 5 Juli as. om 12 uur smiddags, op het terrein voor de Infanteriekazerne eene groote Parade worden gehouden door het garnizoen Het schriftelijk gedeelte van het examen voor de toelating tot het le studiejaar van den Hoofdcursus zal op 12 Juli a s. een aanvang nemen Hieraan wordt door 16 onderoffi cieren van het 5e Regiment Infanterie alhier deelgenomen. Onze vroegere stadgenoot, de heer C. R. A. Eijsvogel, legde verleden Maandag aan de universiteit te Utrecht met gunstig gevolg, het doctoraal examen in de Rechtswetenschap af. Ter gelegenheid van den ver jaardag van II. K. H. Prinses Marie van Wied zal a s Donderdag de mu- ziekvereeniging «Caecilia" een concert geven op deri Hof des avonds te half acht De bewoners van den Hof en om- gende straten worden door bestuur der genoemde vereeniging beleefd verzocht door 't uitsteken van de nationale driekleur de feestelijke stemming te willen verlioogen. Het navolgend Programma zal wor den uitgevoerd. 1. Le Dragon bleu Marsch W Lüdecke. 2. Lustspiel Ouverture A. H. Claarens. 3. Walzer Potpourri JA. Pluimgraaf. 4. Fantaisie La fête tnomphale G. H. H. van Dam. 5. Bismarcker-marsch M. J Houpst. 6. Berlin wie es weint und lachtJ. F. Wagner. 7. Polka-mazurka Micheline C. Cirillo 8. Potpourri populaire No. 5. G. Rlnaud. 9 .Souvenir de Vienne D. Bounvens 10. Volksliederen. - De Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer ontving van deOndei linge Brandwaarborg-Maatschappij te Zwolle agent Notaris Joh. Knoppers een pre mie van f 12.50 voor het flinke op treden bij de brand inden nacht van 10 op 11 Mei jl. ten huize van den heer 11. de Jong, aan de Kampstraat. De 2e afdeeling van het le re giment veldartillerie alhier zal van 16 tot 28 Juli weder de Legerplaats hij Olderbroek betrekken en 16 Juli per extra-trein daarheen vertrekken. liet bestuur der «Vereeniging voor Christelijke Nationaal Schoolon- lerwijs" (Kortegracht) heeft in be ginsel besloten om voortaan van eiken nieuwen leerling die de school komt bezoeken en wiens ouders geacht kunnen worden den kostenden prijs te kunnen betalen, dezen ook te vorde- en. Tevens werd besloten, voortaan alléén met Mei nieuwe leerlingen aan te nemen. Sedert 1 Juli is bet telegraaf kantoor aan liet station Woudenberg Scherpenzeel voor particuliere tele grammen zoowel op werkdagen als Zon- en Feestdagen geopend van 7.40 tot 12 40 's ochtends en van 2.40 tot 7.40 's avonds. Bij de alhier onder presidium van ds. Couvée, uit Zeist, gehouden ver gadering der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde keik waren te genwoordig 25 predikanten en 23 ouderlingen. Benoemd of herbenoemd werden ds. W. H. Stegenga, predi kant te Oud-Loosdrecht, lid primus ds. J. Visser Kzn., pred. te Wouden berg, secundus; ds. G. van Kempen, pred. te Westbroek, scriba quaestor; dr. H. H Mculenbelt, pred. te Baarn secundus; de heer J. B. de Beaufort, Burgemeester van Woudenborg, lid ouderling. primus; H. baron Van Boetzelaer van Oosteriiout. te Soes- terberg, secundus; mr. P. J. F. van Voorst Vader (vac. Kleber), te Amers foort, lid-oudeilingmr. F. D. graaf Schimmelpenninck, te Eemnes-Binnen (kerk), sec.-lid-ouderling; tot secun dus van het lid-ouderling C. L. Mense te Zeist, de beer H. Schoenmaker, te Achttien boven. De classis stemde legen wijziging van art 3° Algemeen reglement(vrou- wenkiesrecht) wijziging artt. 37 en 59 (wijziging tijd synodale- en clas sical vergaderingen), en verplichte deelneming van toetredende lidmaten aan de Generale kas; en véor: wij ziging art. 62 (verplichting van de leden van het Provinciaal kerkbestuur otn bun stem uit te brengen), wijzi ging van art. 14 (toekenning van be voegdheid aan de kerkeraden om in andere gemeenten godsdienstoefenin gen te beleggen voordoopsbediening) wijziging van art 3 (examen van toe lating tot de Evangeliebediening in de Ned. Hervormde kerk, vergemak kelijking van de toelating voor can- didaten van andere kerkgenootschap pen), toevoeging aan art. 21 (voor waarde aan builenlandsche predikan ten te stellen, dat zij toonen de Nederlandsche taal voldoende machtig te zijn), en wijziging van de artt. 39 en 46 (ontnemen van de bevoegdheid aan de kerkeraden om godsdienston derwijzers te ontslaan naar aanleiding van tegen hen ingebrachte bezwa ren). Alle 48 stemmen werden uitgebracht tegen vrouwenkiesrecht, 46 tegen verplichte bijdrage van toetredende lidmaten. De Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij bied het publiek wederom gedurende de maanden Juli, Augustus en September de gelegenheid om tegen veel lageren prijs dan die der gewone goedkoope uitstapsbiljelten een uit stapje te maken langs hare lijnen en de tramlijnen door haar geëxploiteerd. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Gedurende de maanden April Mei en Juni werd het Museum van de Oudheidkundige Vereeniging Fle- hite door 313 personen bezocht, hier onder waren l5o stadgenooten. Gevonden Voorwerpen. Inlichtingen omtrent de volgende in de maand Juni gevonden voor werpen zijn te bekomen aan het Bureau van politie alhier: een rood schort; twee portemonnaies met eenig geld twee zilveren lepeltjes; een armband een ooikriopje. Lijst van blieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van liet Postkantoor te Amersfoort 2o helft der maand Juni 1900. Binnenland. R. Visser Mr. S. Salomons H. Bakker Mej. M. van Bei kei Wed. Nijveld G. v. Zwolle Amsterdam, id. 's Gravenhage. Leiden. Zutfen. Buitenland. C. Ilarnminga Bremen. J. de Jong Dresden. Maine Luik. Booinsma Gladbach. G. Krisman Laar. Bij bet eindexamen aan de Kon. Militaire Academie te Breda slaagde o m. voor bet officiersexamen bij de cavallerie in Nederl. Indië onze voor malige stadgenoot de heer G. van der Zoo de Jong. Voor liet eerste toelatingsexa men van den cursus 19001901 aan de hoogere burgerschool alhier, dat an 30 Juni tot 3 Juli gehouden werd, hadden zich aangemeld 103 kandi- laten, van welke 9 zich hebben terug- etiokken, zoodat 94 adspiranten aan bet examen hebben deelgenomen, te weten 60 voor de eerste klasse en 34 voor hoogere klassen. Toegelaten zijn de volgende 51 andidaten, gerangschikt in volgorde der door hen behaalde punten ln de eerste klasseGerardine Buys (A), W. Rebel (H), F. J. Hey- ligers (A), D. B. Streefkerk (Nrd.), Margaretha J. van der Mark (A), J. Teune (H), J. P. Treub ('s H.), Geertruij van der Horst Bruyn (A), M. A. J. M. Jacobs (A), Jeannettq

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2