NIIUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Jufrouw Kregel. No. 60. Zaterdag 28 Juli 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. y. mersfoortsc Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Lord Roberts zet zijn opmarscii naar Middelburg voort. De Engelsche troepen zijn, naar bij van 25 juli uit Balmoral (ongeveer halverwege Pre toria-Middelburg gelegen) seint, daar aangekomen zonder Boeren gezien te hebben. Dinsdagmiddag vielen zij echter de cavalerie van French en de bereden infanterie van Hutton 10 K. M. ten Zuiden van Balmoral aan. Alderson kwam French en Hulton toen te hulp en tastte den linker vleugel der Boeren aan, terwijl een deel van French' cavalerie een wijde omtrekkende beweging maakte. Toen de Boeren zagen dat hun terugtochts- weg bedreigd werd, trokken zij terug vluchtten de Boeren, zegt Roberts, achtervolgd door French en Hutton. Zoo worden de Boeren maar steeds door de Engelschen achtervolgd, doch merkwaardigerwijze worden zij nooit gepakt. Want ook hier hebben de vervolgers blijkbaar geen succes gehad, anders zou daarvan nu natuurlijk reeds melding zijn gemaakt. Van de ver volging van De Wet beleefde generaal Broadwood, zooals men weet, al even weinig vreugde, ja het blijkt thans dat hij in plaats van flinke slagen uit te deelen, zelf danig klop heeft gehad. De Wet was den 22en, seinde Roberts, te Vredefort aangekomen. Toen de hem achtervolgende generaal Broad wood Vredefort binnentrok, vond hij de strijdmacht van De Wet sterk ver schanst op de kopjes ten Zuiden van de Vaal. Broadwood viel hem aan en maakte 5 wagens buit en nam 18 Boeren gevangen, doch na een uur vechtens werd Broadwood afgeslagen en was hij genoodzaakt terug te kee- ren. De Engelschen verloren daarbij 5 officieren en 28 minderen aan ge wonden. Broadwood moest buiten Vredefort kampeeren en werd gedwon gen de krijgsmacht van generaal Little af te wachten. Naar Broadwood verder seinde, hoopte hij dat een Engelsche krijgs macht uit liet Noorden De Wet in den rug zou vallen, doch de militaire medewerkers van Engelsche bladen betwijfelen liet hard of dit wel kan geschieden, daar er hoogstwaarschijn lijk geen troepen meer beschikbaar zijn, nu Roberts zijn opmarsch in Oostelijke richting is begonnen. Ook achten zij den opmarsch van Roberts bedenkelijk, wijl liet oogmerk dei- Boeren om hem verder liet land in te lokken, tastbaar is. Voor eenige dagen hebben wij reeds doen opmerken, dat de Engel sche bladen humeur beginnen te toonen en hun ontevredenheid en onrust over liet weinige succes der Engelsche wapenen niet verbprgen. Sedert de laatste berichten uit Zuid- Afiika, is dat er nog niet heter op geworden,-vooi al nu liet niet ontkend kan worden dat ook generaal Rundlo bij ltetiefsnek ten Zuiden van Bethle hem een nederlaag heeft geleden en generaal Hunter in dezelfde buurt zooveel tegenstand ondervond, dat hij terug moest trekken. Omtrent liet gevecht dat Hunter daar had, seint lord Roberts het volgende «Generaal Hunter viel 23 dezer de stelling der Boeren in de heuvels ten Zuiden van Bethlehem aan. Na den geheelen dag gevochten te heb ben, veroverde Hunter een heuvel. Er werd een aanval gedaan op een anderen heuvel die een nek be- heerschte, maar er weid lievige tegen stand geboden en de aanval slaagde niet. De lichte infanterie der Hooglanders werd door het zeer hevige vuur ge dwongen terug te trekken. De Engel sche verliezen bedroegen ongeveer 50 man. Den volgenden dag bezette Hunter een hellen weg achter den nek, en den 25en ontruimde de vijand zijne stelling". Een telegram uit Greylingstad aan de Times maakt melding van liet feit, dat ook generaal Clery daar met groote moeilijkheden te kampen heeft. Clery was opgerukt maar moest terug- keeren wijl de trekossen van zijn convooi onbruikbaar waren wegens gebrek aan voer voor de dieren. Met de proviandeering op de lijn Durban VolksrustStandertonJohannes burg schijnt het dus altijd nog niet zoo gunstig te staan. Wanneer wij al deze ongevallen en moeilijkheden voor de Engelschen zoo stuksgewijs nagaan, dan is het niet te verwonderen, dat men zich in Engeland ongerust begint te maken. Uit China geen officieel nieuws. Wel doen er weer verschillende ge ruchten de ronde. Wij vermelden daarvan alleen dat een Chineesche tolk van liet Britsche gezantschap uit Peking ontsnapt en te Nioetsjwang is aangekomen. Deze zou verklaard hebben dat, toen hij ontvluchtte, de meerderheid van de Europeanen reeds dood en de toestand van de overigen hopeloos was. Sir Robert Mart, de directeur van de Chineesche douane was den 2en Juli gevallen. In de laatste helft van October zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de be trekking van klerk der posterijen en telegrafie, om naarmate van de behoefte te worden benoemd. Zij, die zicli aan dit onderzoek ver langen te onderwerpen, moeten zich vóór 1 October aanmelden bij het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie, door een op zegel geschreven verzoek, rnet nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats en onder de verdere in de Stel. nr. 166 genoemde voorwaarden. Het Centrum deelt mede: »Uit goede bron vernemen wij, dat de regee ring van plan is de geheele exploitatie der Staatsspoorwegen eerlang van de Maatschappij over te nemen voor eigen rekening. Een wetsontwerp, te dien einde strekkende, zou reeds in de maak zijn, en in de eerstvolgende Troonrede zal hiervan melding worden gemaakt." De totale vangst van ansjovis op de Zuiderzee bedraagt dit jaar 38000 ankers. Rekent men het anker tegen 31 gld (ongeveer den gemiddelden prijs ge durende de visscherij) dan is de waarde van de geheele vangst 1 millioen 178 duizend gulden. Morgen zullen op de Baarnsche wielerbaan weder wedstrijden gehou den worden waarvoor het programma als volgt luidt: I. Internationale wedstrijd voor amateurs over 2000 M. groote ver guld zilv. medaille, groot zilveren kruis zilveren medaille. II. Internationale wedstrijd voor professionals over 1000 M. Prijzen: 30, 20, 15. III. Maten tusschen Jaap Eden, P. G. Jansen Jr. en Duhailly. IV Wedstrijd voor amateurs over 10 K.M. Prijzen: gouden medaille, verguld zilveren medaille, groote zilve ren medaille en zilveren medaille, ter wijl ook nog een leidingsmedaille zal worden uitgereikt. V. Handicap voor professionals over 2000 M. Prijzen: ƒ35, ƒ25, 15. Aanvang der wedstrijden des na middags te 2 uur precies. Bedrijfsbelastingen van Coöpe ratieve Vcrccnigiiigen. Tot aan 1899 liet de administratie der belastingen de coöperatieve zui velfabrieken in Friesland ongemoeid nl. ze werden niet voor de bedrijfs belastingen aangeslagen. Over het dienstjaar 1899/1900 werden echter op bevel van hooger hand al de in Friesland bestaande vereenigingen tot zuivelbereiding op coöperatieven grondslag, pl.m. 65, ambtshalve voor genoemde belasting aangeslagen, som mige voor eenige honderden guldens. Nadat de reclames bij den provinci alen directeur waren afgewezen, wend den de aangeslagenen zich tot de ra den van beroep. Nu heeft zich liet geval voorgedaan dat de raad van beroep te Leeuwarden heeft beslist, dat geen belasting is ver schuldigd en heeft hij mitsdien de aan slagen vernietigd. De raad van beroep te Heerenveen denkt er anders over en heeft de re clames afgewezen. Wat er bij komt, is dit, dat de afge wezen reclamanten hun aanslag daar bij nog met 25 pCt. hebben zien ver hoogd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Drie raadsvergaderingen binnen 3 weken en dat bij eene hitte van zoo ongeveer 100 graden, waarlijk het is »des gulen zuviel". De helft van de raadsleden scheen er ook zoo over te denken. Afwezig waren Don derdagmiddag nl. de lieeren Visser, Gerritsen, mr. van Zijst, vari Beek, Hamers, Vels-Heyn, Garjeanne en Croockewitde beide laatsten zonder kennisgeving. Na de gebruikelijke voordracht van de notulen der vorige vergadering, op welke niets viel aan te merken daar niemand er aandacht aan schenkt, deelde de burgemeester, die de vergadering presideerde mede dat de goedkeuring van HH. Gedeput. St. was ingekomen op de raadsbeslui ten regelende de jaarwedden der onderwijzeressen M. C. E. Beek en H. Hulstijn en van den onderwijzer P. F. II. Ermers, alsmede van dat der overname van een gedeelte der Vlas ak kerweg, die beiden voor kennisgeving werden aangenomeneen rekest van de heeren Achterbergh en van 't Hof, zou bij het 2e punt der agenda be handeld worden. Aan de orde komt: Ontwerp-bouw- verordening. De Heer van Esveld begint met B. en W. in overweging te geven om daar waar belangrijke wijzigingen worden voorgesteld dan alle raadsleden daarvan tijdig een Humoristische Novelle, door Arnold van Kaalte Jzn. 7) "Ja; gisterenavond; dat viel me als een koude douelie op 't lijf, want ik wist er nog niets vanhoe is ze nou ik zou haar graag ophel dering geven; ik had voor haar een bonte kraag bestemd!» «Probeer 't maar niet hoorZe is als een furie; ik heb al wat te lijden gehadze denkt maar, dat ik er de hand in heb gehad en dat is 'r niet uit 't hoofd te praten; en als jij 't durft te wagen, om te komen zegt ze dan smijt ze je van boven naar beneden de trappen af, ik zou dus maar niet komen, Jan maarwij kunnen toch goeie vrienden blijven, he?» »Wel waarachtig Gewit!» »Och Kerel» zeide Gerrit, afscheidnemend, »ik sta wat met 'r uit't Spijt me dat ik 't zeggen moet van m'n eigen zuster, maar, zie je, tn'n doodsvijand, wenseh ik zelfs zóó een vrouw niet toe! Nou, adieu, tot ziens hoor!» En met een stevigen handdruk namen ze afscheid. »Nou» mompelde Komers een oogenblikje later in zich zelf, »ik geloof eigenlijk maar, dat ik mezelve feliciteeren mag, dat 't zoo heeft moeten loopen! Die is tenminste raak: »Zelfs z'n doodsvijand wenscht hij zóó een vrouw niet toe, als z'n zuster is!» En Gerrit kan 't weten! Zoo was hij langzamerhand thuis gekomen, en nauwelijks op z'n kamer zijnde ontbood hij zijn hospita bij zich. «Juffrouw» begon hij, toen z'n gedienstige geest verschenen was, "juffrouw, ik moet U eens wat vragen!» "Wel, vraagt U maar gerust op,» antwoordde de niets vermoedende juffrouw. "Gisteren stonden hier in dien hoek, twee bijna eendere pakjes!» 't goeie mensch ver schoot van kleur »Is daar bij Uw weten ook soms iemand aan geweest; de meid bij voorbeeld n »Neen, meheer, de meid mag nooit een hand aan Uw kamer doen, dan bij de groote schoon maak; ziet U, daar ben ik veel te precies voor dat doe ik allemaal zelf. »Dus dan bent U er aan geweest....» "Jawel, meheer om stof af te nemen....!» "Juist, en toen hebt U ze van elkaar afge nomen, en ze precies anders om gezet; het bovenste pakje onderaan, en het onderste pakje boven "Lieve gunst, is 'twaar meheer?» vroeg ze verschrikt; »was ik zoo dom? En en heb ik U er soms mee in ongelegenheid ge bracht, dat de pakjes verkeerd "Integendeel, beste juffrouw, integendeel, U hebt me er de grootste dienst welhaast meê bewezen, die U me ooit bewijzen kondt; 'twas dom van U, dat is waar, 't was heel erg dom, en 't had me misschien in ongelegenheid kunnen brengen, maar nu heeft het tegendeel plaats gehadantwoordde Komers met een fijn lachje, waarvan zijn hospita niets begreep, en waarvan 't goeie mensch ook wel nooit iets begrijpen zal »En of je nu al hoog en laag praat, en of je nn redeneert als Brugman, ik blijf er bij, dat het gemeen is, Gerard!» "Maar Antje als ik je nu zeg, dat 't "Ja, dat 'teen abuis is he? dan geloof ik je nog niet, weet je 'tnou?» Dit gesprek tusschen broêr en zuster, had plaats, j uist op 't zelfde oogenblik, dat J an Komers zijn hospita verbaasde door zijn ant woord, op haar vraag, »of hij in ongelegenheid gekomen was. "Gerrit probeerde voor den zooveelsten maal Jan te rechtvaardigen, doch zijn zuster bleef op haar stuk staan, dat 't met opzet gebeurd was »Je kunt me dan gelooven of niet» hernam Gerrit, »maar laat ik je dan tenminste even vertellen hoe zich het zaakje heeft toegedragen!» »En ik wil 't niet hooren »En ik wil 'tje vertellen....» »En ik geloof je toch niet »Dat moet jij weten, doch hooren zal je 't!» En vlug, zonder haar den tijd te laten, hem in de rede te vallen, vertelde hij haar de oor zaak van het fatale abuistoen hij uitgesproken had, liet zijn zuster er direct op volgen »Heel aardig verzonnen, hoor Gerard; je bent je carrière misgeloopen, je had roman schrijver moeten worden «Loop nou naar de Waar ze naar toe moest loopen, kwam ze echter nooit te weten "je wordt opgegeten door je wan trouwen; daar blijkt je gemeen karakter weer uit Dat was haar te veel; met tranen in de oogen, en een stem als de dubbele stoomfluit van een Indische mail-stoomer, riép ze in haar verbolgenheid. Wordt vervohjd.J

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1