NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Jufrouw Kregel. BUITENLAND. No. 62. Zaterdag 4 Augustus 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door bet geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slecbts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Heden is het nieuws van het oor- logslerrein in Zuid-Afrika schaarsch, of liever geheel en al ontbrekend, zoodat ons Overzicht zich dan ook zal bepalen tot de gebeurtenissen in Chinate gereeder, wijl vandaar eenige bei'ichten kwamen, die doen zien, dat eindelijk een eind is gekomen aan het bij-de pakken-neerzitten der mo gendheden en dat voorwaarts wordt gerukt, zij het dan tot nog toe ook niet met doorslaand gunstige resul taten. Voor we evenwel hierover in be schouwingen treden, willen wij eerst naast elkander plaatsen twee berich ten, die duidelijk doen zien, hoe weinig men hier in Europa, met name in Engeland, op de hoogte is van den werkelijken toestand, wat betreft het gereed zijn der mogendheden voor den opmarsch naar Peking. Bij de discussie over de begrooling van buitenlandsche zaken in het En- gelsche Lagerhuis, welke begrooting eergister werd aangenomen, zeide de onder-minister St. John Brodrick,den toestand in China besprekende; iWij zijn verplicht voorwaarts te gaan en samen te werken met de andere mogendheden, tot bevrijding van de gezantschappen. De regeering had zich tegen de verdeeling van China verklaard, en er was geen reden om te gelooven dat er op dit punt verschil van meening bestaat bij de andere mogendheden. Welke regeering ook aan het bewind zal komen, een eventueele regeering van China moet zijn een regeering voor Chineezen door Chineezen. Er moet een schadeloosstelling wezen, maar de vorm dezerschadeloosstelling maakt een punt van latere overweging uit. Ofschoon wij nog niet precies weten wat er zal moeten gedaan worden, hoopt de regeering dat de mogend heden een grondslag zullen vinden waarop een Chineesch gouvernement kan opgebouwd worden, dat aan zijn onderdanen niet geheel en al de wel daden van een beschaafd bestuur zal onthouden." En verder voegde spreker erbij »dat er geen gebrek aan samenwerking was onder de commandanten van de ontzet-colonnes, en geen onnoodig uitstel in het aanvangen met den opmarsch naar Peking." Hoe geheel en al strijdig is dit laatste voorval met wat de Standard uit Tientsin verneemt, en waaraan men, als van het tooneel van den strijd zelf afkomstig, gereeder geloof zal schenken. Men meldt ni. aan het genoemde blad: »Het staat ongeluk kigerwijze vast dat de tweedracht onder de mogendheden en de ge brekkige schikkingen die voor het oprukken naar Peking gemaakt zijn, dien tocht zullen tegenhouden. De Brilsche strijdmacht moet volkomen ontoereikend zijn. De correspondent van Lallan te Tientsin bevestigt dat. Toch pleiten generaal Gaselee, die den 27en Juli te Tientsin aankwam en het bevel over de Engelsclie troe pen aanvaardde, en de Amerikaan- sche commandant voor een onver- wijlden opmarsch, hoewel niemand durft zeggen dat de verbondenen gereed zijn. Zelfs de Japanners vra gen eenig uitstel." Bovendien moeten de Chineezen, zich op sommige gedeelten van den weg, waarlangs de troepen der mo gendheden zullen optrekken, zeer sterk verschanst hebben. Verkenners van het Engelsche leger vonden de voorposten der Chineezen in een zeven mijlen breede stelling dwars over rivier en spoor gaande, 3 KM. voorbij het tuighuis van Haipoe. Maar desondanks schijnen de mo gendheden op te rukken, terwijl Japan en Rusland de voorhoede vormen. Volgens gerucht zou de Jjpansche voorhoede teruggeworpen zijn, met een verlies van 450 dooden en ge wonden, terwijl de Russen meldden dot zij de forten op 16 K.M. van Tientsin in de richting van Peking veroverd hadden, en dat 10.000 Chi neezen, de bezetting van de forten vormende, gevlucht waren." Hoogst waarschijnlijk is het, dat waar de Chineezen vluchten, zij terug trekken op Peking, zoodat de verbon den mogendheden de Chineezen, die zij nu bij hun opmarsch voor zich uitdrijven, straks opnieuw zullen moe ten bestrijden als verdedigers, en waarschijnlijk zeer hardnekkige ver dedigers, van de hoofdstad. De moord op koning Umberto. Koning Victor Emanuel is met zijn gemalin, koningin Helena, te Monza aangekomen. De meest strenge vei ligheidsmaatregelen waren bij de ont vangst van het koninklijke paar ge nomen, dat door de aanwezige leden der koninklijke familie op het station te Monza werd ontvangen. De koning heeft zich spoedig na zijn aankomst, met zijn gemalin en zijn moeder naar de treurkapel begeven en daar eenige oogenblikken bij liet lijk van zijn vader vertoefd. Koning Victor Emanuel heeft bij zijn aankomst te Reggia in Calabrië aan den minister-president Saracco een telegram gezonden, waarin hij zegt de getroffen maatregelen goed te keuren, en in het kabinet hetzelfde vertrouwen te stellen als zijn vader heeft gedaan. De minister-president Saracco heeft eergisteren de verga dering van den ministerraad geleid en is 's avonds weer naar Monza ver trokken. Het parlement is tegen den 6en bijeengeroepen voor een mede- deeling en voorstellen van de regee ring en de voorzitters. De arrestaties in verband met den koningsmoord blijven voortduren. Ze kere Salvator Quintavalli, die met Bressi uit Amerika is gekomen en eerst naar Parijs gegaan is, is te Bio Marina gearresteerd. Op hem zijn portretten, brieven en briefkaarten bevonden, die tot zijn inhechtenis neming hebben geleid. Ook een andere Italiaan Antonio Lanner, 30 jaar oud, die met Bressi en een vrouw uit Amerika is gekomen, is te Ivrea gearresteerd ook de vrouw. De familie van den moordenaar te Prado, zoo ook een broer van hem, die luitenant bij de artillerie te Na pels is, drukten hunne droefheid en afschuw over het gebeurde uit. Het volk te Rome moet zoo verwoed zijn op de anarchisten, dat de politie ette lijke welbekende hunner voor eigen behoud in hechtenis heeft genomen. De politie heeft de Auanti, het socia listische blad, die de regeering ver antwoordelijk stelde voor den konings moord, geschorst. De regeering heeft besloten de mo gendheden tol een congres bijeen te roepen teneinde maatregelen tegen de anarchisten te beramen. Onze Spoorwegen. Met «Centrum" meldt nader, dat liet ook in de plannen der regeering zou liggen, om tegelijkertijd met de exploitatie der Staatsspoorwegen, ook die der overige Spoorwegmaatschap pijen door den Staat te doen over nemen. De Minister van Oorlog heeft een uitvoerige circulaire gewijd aan het voorbereidend militair onderricht en kaderopleiding bij de infanterie. Hij spreekt als zijn gevoelen uit, dat het optreden der onderofficieren bij het voorbereidend militair onder richt de gelegenheid zal verschaffen tot eene schifting van bruikbaar en onbruikbaar kader en aan de vorming van eerstbedoelden nog ten goede zal komendat de verdere opleiding daarvan geen schade behoeft te on dervinden en dat de thans reeds op gedane ervaring het vertrouwen schen ken kan, dat het onderofficiers-korps over het geheel genomen op een vol doend hoog staat, om het locaal mili tair onderricht te helpen opvoeren tot een machtigen factor ter versterking van de volksweerkracht. Met betrekking tot de deelne ming van het Leger aan den lXen Grooten Nationalen Schietwedstrijd, van 11 tot en met 19 Augustus a.s., vanwege de Koninklijke Vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters te Hoorn te houden, heeft Z Exc. de Minister van Oorlog de volgende be schikking genomen. Aan den uitgeschreven Hoofdkorps wedstrijd op 300 M. zal worden deel genomen door het RegimentGrenadiers en Jagers, de acht overige Regimenten Infanterie, het eerste en liet tweede Regiment Huzaren, liet Korps Genie troepen, het korps Torpedisten en het Korps Pontonniers, elk korps vertegen woordigd door een detachement van vijf miliciens en een onderofficier, onder bevel van een officier, alsmede door de Normaal Schietschool en het Instructie-Bataljon, die ieder vertegen woordigd zullen worden door een detachement van vijf onderofficieren of minderen, onder bevel van een officier. Aan den korpswedstrijd op 25 M. met revolver zal door de officieren van de korpsen van het Leger kunnen worden deelgenomen, indien zich daartoe deelnemers aanmelden en daartegen bij de betrokken comman- deerende officieren geen bedenking bestaat. Aan officieren en minderen, die lid der Vereeniging zijn, zal door het, zoo mogelijk, toestaan van verlof, gelegenheid worden gegeven aan de wedstrijden deel te nemen. Aan de betrokken commandeerende officieren wordt de beslissing overge laten, of aan de vorenbedoelde deta chementen zal worden toegestaan iets langer dan gewoonlijk op den wedstrijd te vertoeven, opdat ook dat personeel zonder overhaasting aan de persoon lijke wedstrijden kunne deelnemen. Het verdient de aandacht dat de Humoristische Novelle, door Arnold van Raalte Jzn. 9) »Och juffrouw, ik zal U eens wat zeggen: het kamerleven begint me heel erg te verve len allang ziet U en nu komt dat er bij, nu denk ik er hard over, zelf een huishou dentje op te zetten!" «En dan??" vroeg zijn hospita spottend. «En dan een huishoudster te nemen!" «O! dan komt U zeker van den wal in den sloot! meende de juffrouw «een huishoudster, die U aan alle kanten besteelt en «Och dat zal maar voorloopig zijn; ik ben namelijk van plan te trouwen «Dat verandert; maar blijft IJ dan bij mij, tot U getrouwd bent, want een huishoudster non En ze trok een gezicht, of ze zeggen wou; «die is nög erger dan ik!" «Maar ik zal waarschijnlijk met mijn huis houdster trouwen," zei Komers. «Oooohebt U'r dau al één op 't oog «Neen, dat juist niet; maar als ik een huis houdster neein, dan kan ik haar zoo ongemerkt eens gade slaan; bevalt ze me, welnu, dan trouw ik haar; bevalt ze me niet, dan neem ik een andere, net zoolang totdat ik eindelijk de rechte heb getroffen «Een heel aardige methode" antwoordde de juffrouw spottend «maar met dat zoeken naai de rechte kan net je lieele leven heengaan en verbitteren ze 'tnog op den koop toe!" «Dat moet IJ niet zeggen; m'n vriend van Rellen heeft precis eender gedaan, en hij is maar wat goed af!" «Nou, meheer, U moet er nog maar 's over nadenken; ik van mijn kant, beloof U, dat U 'tgoed bij me zult hebben als TT blijft!" En met een vriendelijk gelaat, doch waar schijnlijk met de haat in 't hart verliet ze de kamer, waarna Komers onder 't thee drin ken aanstalten maakte haar voorbeeld te volgen. 't Was namelijk Woensdagavond, en dat was sedert jaren het avondje, dat hij ten huize van zijn vriend van Rellen doorbracht; gewoonlijk met een domino'tje doch dezen avond kwam er niets van het spelletje. Zooals men zooeven uit het gesprek van Ko mers met z'n hospita heeft kunnen vernemen, was vau Rellen indertijd dat was nu onge veer een jaar of zes geleden, óók met z'n huishoudster getrouwd, na vooraf een half- dozijn huishoudster versleten te hebben. Met die «gekkigheid van liefde" zooals hij het uitdrukte hield hij zich niet op. Als men een vrouw heeft, die een goeie pot kan kooken, en haar man wat gezelligheid kan be zorgen, is 'tal welletjes! Van den practischen kant bekeken, had hij dan ook niet geheel en al ongelijk, en wat de harmonie betrof tusschen hem, en zijn weder helft, was deze bepaald voorbeeldig te noemen. Geen wonder dus, dat Komers, na de onder vinding, die hij thans had opgedaan, van het «op-kamers-wonen,geinspireerd werd door het gunstige voorbeeld van zijn vriend van Rellen. Nauwelijks gezeten zijnde, begon hij maar direct de belangstelling gaande te maken, want zijn vriend moest hem nu een handje helpen; hij had het immers reeds bij ondervinding ge had «Van Rellen" ving hij aan «een nieuwtje hoor «En dat is?" vroeg de aangesprokene. «Ik ga van mijn kamer weg!» Dit antwoord wekte klaarblijkelijk bij het echtpaar van Rellen groote verwondering! «Wat? jij weg? en dat zoo op eens vroeg van Rellen. «Daar zul je zeker wel een geldige reden voor hebben" vulde z'n vrouw aan. «En die heb ik ook! verbeeldt-je; ik ben tot de ontdekking gekomen, dat m'n hospita in m'n papieren heeft gesnuffeld." «Dan heb je gelijk" meende van Rellen. «Dat is brutaalopperde mevrouw »En" hernam van Rellen «nu zoek je zeker weer een ander kosthuis, hè?» «Geen questie van Ik ga nu zelf een huis houdentje opzetten, en hm een huis houdster zie-jeantwoordde Komers. «Oh dus «Ja juist «Hoort eens" mengde mevrouw zich weer iu het gesprek «jullie houdt er een eigenaardige manier op na van redeneeren 1" «En toch heb ik er alles al van begrepen, vrouwlief!" antwoordde haar echtgenoot; «zie je: een goeie verstaander heeft maar een half woord noodig! Heb je nu niet begrepen, dat Komers 't net zoo wil aanleggen als i k inder- tijd!» «O! is 't dat? Nou, dan hebt je gelijk, Komers niets beter dan goed en wel ge trouwd 1" »Ja" voegde van Rellen er bij «en op dien manier kun je eerst de kat eens uit den boom zien." «Och ja, zie-je, dat jonge-heeren-leven begint me te vervelen, dus IWordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1