GEMENGD NIEUWS. De wapens die vroeger in de vesti bule waren opgesteld, zijn thans in een afzonderlijke zaal gebracht achter de tooneelzaal. Hierin bevonden zich ook de vaandels tijdens de inhuldigens feesten door verschillende steden aan geboden. Hulde aan president Steyn. In verband met de opwekking om president Kruger, die 10 October zijn jaardag viert, bewijzen van sympathie te zenden, geeft een inzender in de N. 11. Ct. in overweging, ook presi dent Steyn, die op 2 October 43 jaar wordt, hulde te brengen. »Op de receptie, den 2en October 1.1., zeide de president in antwoord op den gelukwensch van hoofdambtenaren en anderen o.m. het volgende: «Het is best mogelijk, dat ik hier (in het presidenlshuis te Bloemfontein) het volgende jaar niet meer sta als uw president, want donkere wolken pak ken zich boven ons land en volk, ja boven geheel Zuid-Afiika samen. De oorlog dreigt, hoewel ik nog hoop, dat de vrede bewaard kan blijven. Doch wat ook gebeure, nimmer, nim mer zullen we onze onafhankelijkheid onverdedigd afstaan «Heeft president Steyn geprofeteerd wat het eerste gedeelte en heeft hij voor zich woord gehouden wat het laatste gedeelte der aangehaalde woorden betreft? Ieder weet, hoe hij zich nog te midden der commando's bevindt en de ellende van den oorlog met zijn burgeis, thans de armsten onder de armen, deelt in den strijd voor vrijheid en voor recht. «Kan er ook een hulde gebracht worden aan den heldhaftigen presi dent van den Oranje-Vrijstaat?" Met de Admiral verzonden, zouden de brieven voor den 2en October stellig te laat komen. Maar de Kanzier is den 18en dezer uit Antwerpen vertrokken. Te Napels neemt het de post aan boord. Verzendt men nu zijn brieven enz. uiterlijk den 27en dezer des voormiddags met het adresZUEd. M. T. Steyn, president van den Oranje- Vrijstaat, a. den heer G. Pott, consul-generaal van den Vrijstaat te LouretiQO Marques, dan is er kans dat de bezending tijdig op zijn bestemming komt. Misschien is president Steyn dan niet rechtstreeks te bereiken, maar al krijgt hij de huldebetuigingen iets later, dan is het kwaad nog niet groot. Trouwens, het is ook mogelijk, dat de brieven aan president Kruger hem over eenigen tijd slechts langs een omweg kunnen bereiken. Rotterdam. Partic. corresp. Telken jare trekken zich in fi guurlijken zin donkere, dreigende wolken samen boven de Rotterdam- sche kermis-hemcl Ieder jaar gaan er stemmen op, die de Rotterd. kermis afgeschaft zouden willen zien, doch meestal worden die overschreeuwd door de voorstanders; een plebesciet zou wellicht verrassende uitkomsten opleveren in 't voordeel van de kermis! En terecht; waarom dat volksgenoegen, dat menigeen aan een stuk brood helpt, afgeschaft? laten de menschen zich nu eens één maal per jaar als groote kinderen gelukkig hossen! (want dat doen ze!) Het kwaad dat er achter steekt? Zeker, niemand is er blind voor; le de lommerd is tegen en tijdens de kermis overvol! wel een bewijs dat velen zich opofferingen moeten ge troosten; doch wanneer de betrokken personen er dit voor over hebben gaat het anderen niet aan En het bestiale!ach óók veel erger voorgesteld dan de weikelijkheid laat zienZaterdagavond, de climax waarop alles gebasseerd ishet toppunt der kermispret is heel gemoedelijk en kalm, tot het rijk zijner broederen gekeerd, en hoewel een ieder uitbundig was in zingen en lawaai maken en misschien Bachus wel een weinig te veel aangebeden is beeft deze avond geen ernstige verstoringen der rust en orde beleefd en heeft de politie het zelfs gemak kelijker gehad dan andere Zaterdag avonden Wel een bewijs dat die verschrikkingen en woeste tooneelen slechts bestaan in de verbeelding der tegenstanders Eenmaal per jaar mogen we toch wel eens uit den band springen!! En het werkende Rotterdam keert nu weer langzamerhand tot z'n gewone doen terug; de rechters die de Rott. kermis zoo graag ter dood zouden vcroordeelen hebben wederom voor de zooveelste maal uitstel van executie moeten verleenen misschien wordt de beschuldigde nog wel geheel vrijgesproken O n weder. In het oostelijk deel van ons land hebben in het begin dezer week zwaar onweder, vergezeld van hevige regens, gewoed. Te Arnhem hadden de lager gele gen gedeelten der stad veel van het water to lijden. Te Zwolle liepen op verschillende punten der stad kelders en laag gele gen woningen onder. Boomen en te- lephoondraden moesten het ontgelden. Een huis, dat door den bliksem werd getroffen, bekwam schade aan het dak. Te Emmen geraakte de molen van J. Huizing door het hemelvuur in brand. Dank zij der windstilte bleven de omliggende huizen, die allen nog met riet zijn gedekt, ongedeerd. Met genoegen lezen wij, dat de Transvaal, een land, dat onze over- zeesche buren zoo gaarr.e beschouwen als een land van halve wilden, op de Parijsche tentoonstelling de grand prix voor lager en middelbaar onder wijs behaald heelt. Vorstenmoord en Volkenmoord. De »Slichlsche Ct." schrijft: Men spreekt met afschuw van het anarchisme en toornt tegen den ellen deling, die een vorst op verraderlijke wijze in koelen bloede vermoordt. Maar wat Engeland thans in Zuid- Afrika doet is nog erger. Vooreerst omdat het hier niet één vorst maar twee volken geldt en ten andere omdat de verantwoordelijke personen, de aanleggers van dezen reusachtigen moord, veilig te Londen blijven en hun gruweldaad door huur lingen laten teri uitvoer brengen. Een Bresci zal in zijn eigen per soon de straf van zijn misdaad moeten lijden. Een Chamberlain, duizendmaal schuldiger clan hij, wordt als de groote man door geheel Engeland bewierookt, en baadt zich in weelde. Zoolang de vorsten van Europa den volkenmoordcnaar Chamberlain ge worden laten, missen zij het recht om den voistenmoordonaar Bresci bard te vallen. Daarop laat het Centrum volgen: Of het blad hier misschien niet te lel is in zijn oordeel? Wij zullen de vraag onbeantwoord laten. Maar dat er waarheid ligt in deze ontboezeming, staat vast. Door de huldiging van het geweld, baant men den weg voor allerlei ongerechtigheid en het officieel Europa heeft op dit punt maar al te veel gezondigd. Een oorlog als thans door een ver foeilijke kliek van kapitalisten en staatslieden in Zuid-Afiika wordt ge voerd, schreit om wraak ten hemel. En wanneer men zich volkomen terecht natuurlijk beklaagt over de barbaarschheden der anarchisten, mag tevens worden gevraagd, of zulke treurige feiten niet het gevolg en de straf tevens, van de schrikwekkende voorbeelden zijn welke in hooge krin gen worden gegeven. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De navolgende Verordening tot wijzi ging en aanvulling der bouwverordening afgekondigd 30 Januari 1896 is door den Raad der gemeente in zijne vergadering van 26 Juli 1900 vastgesteld: Art. 1. In art. 6 subJ. der bouwver ordening worden tusschen de woorden „plaats" en „terwijl" ingevoegd de woorden „tenzij afwijking volgens art. 6bis is toe gestaan" en vervallen de woorden „reeds bestaande". In art. 6 sub. p dier verordening wordt inplaats van „minstens 0,33 meter" ge lezen „gemiddeld minstens 0,28 meter" en tusschen de woorden „privaten" en „behoeven": „en uitgebouwde keukens niet hooger dan een verdieping of 4 meter". Aan het slot dezer alinea worden toe gevoegd de woorden: „Alle balklagen moeten stevig en doelmatig aan de muren verankerd zijn". Art. 2. Achter artikel 6 der bouwver ordening worden ingevoegd de artikelen 6bis, Gter, Gquater luidende: „Art. Gbis. Het is verboden privaat- putten daar te stellen. Burgemeester en Wethouders zijn echter bevoegd voor wo ningen, waar voldoende ruimte is voor het maken van een vrij gelegen privaatput, op speciaal daartoe, met overlegging eener situatieteekening in duplo, gedane schrifte lijke aanvrage, vergunning te verleenen onder de volgende voorwaarden: a. dat de privaatput worde aangebracht op een afstand van minstens 7 meter van een welput. b. dat de privaatput niet gemaakt worde onder eene woning of ander ge timmerte. c. dat de privaatput uitsluitend mag worden vervaardigd van materialen door Burgemeester en Wethouders aangewezen en door hen of van hunnentwege goed gekeurd en ten allen tyde volkomen waterdicht worde gehouden. d. dat de plaats waar de put zal worden geplaatst voldoende door Bur gemeester en Wethouders te bepalen ruimte aanbiedt- en toegankelijk is voor de lediging. e. dat aan de privaatput geen verlaat of gelegenheid tot overstorting worde aangebracht. f. dat de privaatput uitsluitend worde gebezigd voor de uitloozing van de door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen privaten. g. dat de privaatput uitsluitend mag in gebruik worden genomen, nadat deze door of vanwege Burgemeester en Wet houders zal zijn goedgekeurd. h. dat de vergunning ten allen tijde kan worden ingetrokken. Art. 6ter. Het is verboden te verhin deren, dat de privaten, privaat en zink putten, riolen en goten van bestaande of nog te stellen gebouwen door of vanwege Burgemeester en Wethouders worden onderzocht. Art. Gquater. Het is verboden na 1 Januari 1901 privaten of privaatputten te hebben, welke in openbare wateren uitloozen. Art. 3. Art. 9 der bouwverordening wordt gewijzigd en gelezen: Het is verboden schuttingen, steigers, hekken of palen op de straten, wegen of voetpaden te hebben of te stellen. Burgemeester en Wethouders zijn echter bevoegd vergunning te verleenen tot het hebben of stellen van een of meer dier voorwerpen gedurende een door hen te bepalen tijd. Art. 4. Achter art. 9 der bouwveror dening wordt ingevoegd een nieuw artikel luidende „Art. 9bis. De eigenaar, vruchtgebruiker of beheerder van een gebouw is verplicht te zorgen, dat aan de voorzijde van dat gebouw het straatnummer overeenkom stig de verordening regelende de verdeeling der gemeente in wijken en het nummeren der gebouwen duidelijk zichtbaar zij en voortdurend inleesbaren,goed onderhouden staat blijve. Bij verandering of vervanging der num mers van gemeentewege zullen de oude nummers op hare kosten worden door gehaald en zal ieder eigenaar, vruchtge bruiker, beheerder of bewoner zulks moeten gedoogen. Het is verboden een doorgehaald num mer binnen één jaar na de doorhaling over te schilderen of te doen overschil deren of te verwijderen. De eigenaar, vruchtgebruiker, beheerder of bewoner van een gebouw is verplicht te gedoogen dat daai op worden geplaatst of vastgehecht de bordjes vermeldende de namen der straten, grachten etc. over eenkomstig bovenvermelde verordening. Art. 5. Art. 17 der bouwverordening vervalt. Art. 6. In art. 18 der bouwverorde ning wordt tusschen de cijfers „6" en „8" gelezen „6bis, 6ter, 6quater" en tus schen de cijfers „9" en „10": „9bis". Art. 7. Met het in werking treden dezer verordening vervalt de verordening tot aanwijzing van het gedeelte der gemeente waarop de bepalingen der bouwverorde ning dezer gemeente van toepassing zijn, afgekondigd 30 Januari 1896. Op de jl. Maandag gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 220 paarden, 20 hitten en 70 veulens. Men besteedde voor paarden van f 80 tot f400, hitten van f 60 tot f 140, veu lens van f 80 tot f 200. Er was weinig handel en buiten- landsche kooplieden waren niet aan wezig. Programma der muziekuitvoe ring Vrijdag 24 Augustus a.s. des avonds te half acht op het terras van «Amicitia« te geven door de kapel van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. «The Crusader" Marsch Sousa. 2. Ouverture »La Bohémienne" Balfe. 3. »Freuet euch des lebens" Concert- WalzerJon. Strauss. 4. Grosze Fantaisie aus der oper «Figaro's Hochzeit" Mozart. 5. «Marche Héroique"Van Aken. 6.3 Spanische tiinzeMoszkonvski. )a. Aria aus »Stabat Mater" Rossini. )b. «Pomponnette" air de danse stijle XVJ Beyens. 8. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra «Guillaume Teil" de RossiniJ. II. Bekker. Naar wij vernemen is in de afdeeling tapijten op de Parijsche tentoonstelling de Amersfoortsehe tapijtfabriek met een zilveren medaille bekroond. liet detachement van de d.d. Schutterij alhier, dat deelnam aan den schietwedstrijd van de Kon. Ned. Scherpschutters te Hoorn behaalde in den hoofd-korpswedstrijd, op300 Meter den tweeden prijs, een groote verguld- zilveren medaille. Het beslond uit sergeanten-majoor J. W. van Achterbergh, G. Muis, J. D. I.ammerts van Bueren, sergeant M. N. R. Oosterveen en den korporaal T. van Lent. De bij het le regiment huzaren nieuwbenoemde 2e luitenants H. L. E. G. J. Werner, F. J. J. baron Van Heemstra en L. H. A.Crommelin wor den 1 October a.s. voor den tijd van zes maanden gedetacheerd hij de Rij school alhier. - Luitenant J. C. J. Kempees, van het le regiment veld-artilleriealhier, is bij Kon. besluit voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der artillerie van het leger in Neder landse!) Oost- Indië. De Tweede luitenant A. J. van Lakerveld de Ileus van het 5e Regi ment infanterie alhier, is met ingang van 1 October a.s. op zijn verzoek overgeplaatst naai' het 5e bataljon van het kot ps te Utrecht in garnizoen. Aan den fourier F. W. J. Sijbel van het 5e regiment infanterie is de bronzen medaille voor 12 jaren trou wen dienst toegekend. Het eereteeken zal den 24 Augustus a.s. op de ge bruikelijke wijze aan hem worden uitgereikt. Bij Koninklijk Besluit zijn nieuwe voorschriften en bepalingen vastge steld betreffende het Reservekader bij het wapen der infanterieo.m. is het getal vrijwilligers por regiment uit gebreid van 170 op 200, en het getal vaandrigs van 30 op 40 gebracht. In verband daarmede is de werving voor gemeld kader bij het 5e Regi ment infanterie die sedert Januari 1900 gesloten was, weder opengesteld. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den heer Kolonel Korps commandant bevorderd tot reserve- sergeant de reserve-korporaals L. J. C. van Delden en C. H. Cordes; tot reserve-korporaal de adspiranten- vaandrig J. A. Vorder Hake en J. Harting; en tot milicien-korporaal de miliciens G. Krist, J. van den Hengel, A.Willemsen, II J. Romende, J. Swart, J. Hoek, J. Knol, K. J. A. van der Woude, H. J. Volkers, J. Rutten, A. Keetlapper, E. van Coevorden, 11. J. Renier, G J. Lemminck, Bom- hofl, A. M. van den Broek, B. van Dijk, F. Vonk, J. L. Bult, H. Staal, H. B. Heidetnan, J. de Boer, B. J. Voorhuis, J. F. Burghgraef, L. de Koning, A. Godschalk, M. L. Stader- man, J. J. van Beek, J. de Vries en D. Jonker. 364e STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 20 en 21 Aug. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 3089. Prijzen van f 45. 572 589 595 3069 3072 3077 6126 6147 6245 6287 6571 6576 6585 6590 6592 6648 6662 12079 12106 14810 14838 14849 14851 16835 16858 16875 17233 17282 17288 17308 17310 17316 17320 18501 18539 18540 en 18577. Te zamen 38 prijzen. Volgende trekkingen dezer klasse geschieden 22 en 23 Aug. Loten en gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde f3,50 en klassikale h f2.05 per 'lm. Een avontuur in Afrika. Een merkwaardig avontuur is een jong Fransch ofiieier niet ver' van Temboektoe ovei komen. Met een zijner soldaten op de leeuwenjacht gegaan, kreeg hij eensklaps een pracht-exem- plaar van dat dierenras in het oog. Hij legde aan, schoot, maar wondde het dier Uit het kreupelbosch komend bemerkte de jager, dat hij zich op slechts 50 meter afstand van het dier bevond. Goede raad was duur. Twee schoten mikte hij op den kop, maar het eenige gevolg was, dat het beest een geweldigen sprong deed en regel recht op den jager afkwam. De sol daat vluchtte uit angst, de officier stond dus alleen tegenover het mon ster. Nogmaals schoot hij daarop werd hij door den klauw van den leeuw nedergeworpen en voelde hij zijn heete adem langs het gezicht strijken. Zijn laatste uur scheen ge slagen, toen als door een wonder, de leeuw zijn prooi losliet en den vluch tende soldaat nastaarde. Met groote koelbloedigheid richtte de officier zich op, mikte op den slechts 2 meter van hem afstaanden en niets vermoedenden leeuw en doodde hem. De koene jager kwam er met een paar diepe wonden gelukkig af. Een curiosum iu 1900. Een vrouwtje van Urk had ter ge legenheid van de vlootrevue voor het eerst, met manlief, een uitstapje op den vasten wal gemaakt. Zoo was ze, altijd per water, ook in Haarlem be land. Manlief was inmiddels met zijn botter naar de Noordzee gestevend en zou Woensdag de vrouw in IJmuiden weer ontmoeten. Per spoor zou het vrouwtje van Haarlem naar IJmuiden reizen. Maar ze had nog nooit in den stoom wagen gezeten en hoe dat alles in elkaar zat, dat wist ze niet recht. In het station te Haarlem ziel ze een groot ding, waarop staat dat ze 2'/a cent in een gleufje moet gooien dan krijgt ze een kaartje. Dat was gemakkelijk. Vlug alzoo gedaan. Met het kaartje gewapend, komt ze na veel gescharrel in den trein en komt bleek van het harde rijden in IJmuiden aan. Aan de controle wordt haar kaartje gevraagd, waarop ze na veel zoeken in haar diepe zakken, eindelijk het perron kaartje te voorschijn brengt Stom van verbazing ziet de contróle- man haar aan. «Je andere kaartje mot ik hebben." «Andere kaartje? Andere kaartje? Ik heb geen ander, mensch «Dus je bent opd i t kaartje gegaan?" «Ja, man, dat heelt me zoo'n ijzeren ding in Haarlem gegeven", luidt het angstig bescheid. Dan mee naar den chef, en o schrik of ze al honderdmaal verzekerde, dat ze nooit in "t spoor"gezeten had, ze moest betalen f 1 85 en an ders werd er verteld kost 't maar 35 centen. En de chef zei, dat ze maar een briefje moest schrijven aan bet spoor dan zou ze 't misschien wel terugkrij gen, «omdat ze nog nooit in het spoor gezeten had." Dat zal manlief nu doen, en ze hoopt, dat het spoor wel medelijden met 'r zal hebben. C»N. v. d. D.") Een avontuur van Kees de Wit. Dat onze vriend, de heer Dudok de Wit te Breukelen, zelf bij wiel rijders nog zoo onbekend is, dat deze hem voor een kellner en zijn «Slan- gevecht" voor een koffiehuis zouden aanzien, zal menigeen betwijfelen. En toch is dat dezer dagen gebeurd. Op een goeden middag zit de heer De Wit rustig te arbeiden in zijn kamer, toen een gezelschap dames en heeren zijn tuin kwam binnenrijden. Fluks werden de fietsen in de gereed staande standaards gezet en plaats genomen op de stoelen en banken, die steeds op deze gastvrije plek ge reed staan om bezoekers gelegenheid te geven lot rusten. De heer De Wit bleef doorwerken, in de vei onderstelling dat men zich wel zou doen aandienen. Hoe werd hij echter verrast toen dit geschiedde door een geklop op de tafel en een geroep van «Aannemen Voor den steeds naar grapjes hun kerenden «Kees" was niet veel tijd noodig om een plan te ontwerpen. In zijn eenvoudige huisjas met een blad onder den arm verscheen hij spoedig bij het gezelschap en vroeg onder- danigst wat de heeren en dames be liefden. De heeren waren over het algemeen belust op oen «oude klare", anderen vroegen madera of port, de dames advocaat. Onze «kellner" moest hun zeer tot zijn leedwezen melden dat laatstge noemde drank niet aanwezig was. Gelukkig bleken de dames geneigd zich met port tevreden te stellen. Spoedig was het bestelde in ieders bezit en de heer De Wit verwijderde zich bescheiden. Een poosje later moest hij echter opnieuw verschijnen om de giazen weder te vullen. De bezoekers begonnen intusschen aanstalten te maken om te vertrekken. Een van hen, die de beurs scheen te houden, vroeg: En hoeveel krijg je nou wel, alles bij elkaar? Niets. Algemeene verbazing Maar man, we vragen je hoeveel we verteerd hebben Jawel, ik heb de heeren goed verstaan en antwoord: niets! Maar man, ben je gek Neen. ik ben Dudok de Wit! Tableau Onnoodig te zeggen dat zoowel de dames als de heeren zich uitputten in verontschuldigingen en dat de heer De Wit hun op zijn gewone hartelijke wijze vergiffenis schonk. Dat het gezelschap de namen Du dok de Wit en Slangevecht niet meer zal vergeten, daarvan houden wij ons overtuigd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2