Advertentie n. Cursus te opefaen )GNAC FINS BOIS heelen dag slaags geweest met Grobler's achterhoede. Deze werd teruggedreven, oostelijk van Pienaarsrivier, terwijl Powell een spoorwegstation 20 KM. noordelijk van Hamanskraal bezette. Gedurende het gevecht rende de voor hoede van Baden-Powell en die van den vijand op elkander in. Het Rho- desische regiment leed ernstig. Kolonel Spreckley en vier man sneuvelden en zeven werden er gewond. Van de Boeren werden er een heele menigte gedood en gewond. Zij werden van dichterbij door Plumer en Hickman gevolgd." Dat is weer zulk een telegram, waaruit men lezen kan, wat men wil. Grobler's achterhoede werd drevendus Baden Powell's troepen bleven aan de winnende hand. Maar het Rhodesian-regiment leed zware verliezen. Die zware verliezen zullen zich toch zeker niet hebben bepaald tot dien enkelen gesneuvelden kolonel met vier anderen en zeven gewonden beginnen. Dan kunnen Rundie en Hunter, die nu alleen Olivier en Theron tegenover zich hebben, ook aan de Wet's macht hun beproeven. Dit, wat het tweede deel van Roberts' dépêche betreft. Verder deelt hij nog mede, dat Steijn, die alzoo niet dood is, met een kleine lijfwacht op weg is, om zich te Machadodorp Kruger te vereenigen, en dat de Boeren op 13 K.M. ten noorden van New Castle den spoorweg hebben laten springen en op 48 K.M. ten zuiden van die stad het spoor beschadigden Ten noorden van New-Castle bij Ingogo hebben zij, naar de Daüly Telegraph uit Durban verneemt, zelfs een Long Tom in batterij gebracht, die de spoorbrug beschiet Dit iaatste vooral is interessant, daar wij er uit vernemen, dat de Boeren nu ook weer aan de lijn naar Natal tornen. Het laatste gedeelte van Roberts' telegram slaat waar- Wordt China verdeeld, of is het te voorzien dat het er toe komen zal, dan mogen wij niet achterblijven. Is geluk weer eens I dat niet het geval, dan is ons optre den overbodig. Wel stond hiertegenover »een heele I schijnlijk op een feit, dat door Lallan menigte" gedcode en gewonde Boeren. Maar we weten nu langzamerhand uit Durban wordt vermeld. Een kleine Boerenmacht heeft nl. bij Dannhauser wel, wat we uit een dergelijke opgave den spoorweg vernield over een afstand moeten lezen. Ons zou het niet ver wonderen, wanneer deze Engelsche overwinning door latere berichten een belangrijke wijziging onderging. Van meer belang is het tweede deel van Roberts' dépêche, luidende: «Het schijnt zeker dat De Wet het hopeloos vindt naar den oostkant weg te komen. Hij is den Magaliesberg weer overgetrokken, met de bedoeling naar den Oranje-Vrijstaat terug te keeren. De mannen die bij hem zijn kunnen niet veel meer dan 300 in aantal wezen." Hier hooi en we dus weder iets naders van De Wet, en wel iets, dat te denken geeft. Roberts doet het voor komen, of De Wet vrijwel ontmoedigd is, en daarom zijn plan om zich met Botha te vereenigen heeft opgegeven. Maar een andere veronderstelling is te maken, die, indien zij juist, opnieuw van 100 meter. Daardoor ontspoorde een gemengde goederen- en passa- gierstrein. waarbij echter geen men schenlevens verloren gingen. Alzoo weer een spoorlijn, waar Roberts het oog op moet houden. Wie zal hij hierheen nu weer eens sturen? PLAATSELIJKE BERICHTEN. Sousa, «de marschkoning" de met componist van^de «Washingtonpost' maakt dezer dagen met zijn Ameri kaansch orkest een kunstreis door ons land. Schier alle bladen bezingen zijn lof als dirigent en roemen de uilvoering der meest uiteenloopende nummers: Zoo vonden wij ook inde Haagsche Courant van den 23slen dezer, een zeer gunstige recensie van een concert door hem in de residen tie gegeven. Het slot daarvan trok evenwel het meest onze aandacht, daar toch lazen wij woordelijk het navolgende «Wanneer ik na deze waardeerende «woorden over Sousa en zijn orkest »nog zeg, dat ik niet lang geleden seen onzer militaire muziekkorpsen «hoorde dat van het 5e reg. infan terie, onder directie van den heer Van Aken (wij cursiveeren. Red.) te «Amersfoort en wel met het grootste «genoegen, dan doe ik dat om de Donderdagochtend is H. de J. bij het schoonmaken der gooten van den militairen ziekenstal van een hoogte van circa 6 meter gestort. Ernstig gekneusd werd hij, na door den heer Morren te zijn vei bonden, per brancard naar zijn woning ver voerd. Tot regent van het St. Pieters- en Bloklands-Gasthuis is benoemd de heer Jlir. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck. Donderdagavond omstreeks 11 uur werd brand ontdekt in een der in aanbouw zijnde perceelen aan den Utrechtschen straatweg. De Vrijwillige brandweer door wielrijders gealar meerd was spoedig te plaatse, doch behoefde geen water te geven, daar het vuur inmiddels reeds door deT ponKo j brigadier der rijksveldwacht en eenige Arie Johannes" z andere personen met behulp van1 eenige emmers water was gebluscht 1 van f2.000, 2 van f1500, 5 van f1000, 5 van f 100, 5 van f200, 15 van f 100 en 15G5 van f 65. (Geene nieten.) Loten of gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde f3,50 en klassikale 5 f2.85 per BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 16 tot en met 22 Augustus. Geboren: Jansje, d. van H. Wagten J. Laseur. Antonia Maria Gerarda, d. van N. P. de Jager en G. A. van Doornik. - Trijntje, d. van T. Veenendaal. - Eli sabeth, d. van E. Heere. - Gerardus, z. van T. Veldhuizen en K. Berg. Ti- motheus, z. van N. Gyben en A. van Dijk. Anthonia Cornelia, d. van T. van Zwol en Et. van Kolfschooten. Aaltje, d. van M. van Moorselaar en M. Kas. In een perceel op het Bloemen dal, genaamd «de Ark," en door ver scheidene gezinnen bewoond, ontstond gisterenavond in de kamer van de van A. Kolfschotenen J. Kraan. Johanna, Lina, d. van J. Klein en S. Rosenboom. Johanna Fre- drika, d. van P. H. van Haselen en J. F. Faber. Jacobus, z. van J. van den Velden en A. van Diemen. Hendrikus Cornelis, z. van J. van Nimwegen en M. Veenendaal. - Evert Jan, z. van C. J. Verhoef en H. Evers. Ondertrouwd: A. M. van Bemmel en A. Hendriks. G. C. van Schalkwijk en wed. M. v. II. een begin van brand, doordat de vrouw, het bed opmakende. nvnl'lm^iTna I waarschijnlijk door een beweging met I G- sP'.iker. - H. A. Ruijsch Lehman de ®_i b® V I een laken het petroleumlampje omver I Le!?nsfeld e? JiH- vanLanschot Hubrecht. wierp, waardoor het bed vuur vatte en in een oogenblik in lichte laaie BINNENLAND. Woensdag, 29 Aug a.s. zullen HH. MM. de Koningin en de Koningin- Moeder te Soestdijk, het bezoek ont vangen van den Shah van Perzië. Ter gelegenheid hiervan geeft H. M. de Koningin-Moeder ten Paleize aldaar een gala-diner, waarbij, behalve het gevolg van den Perzischen Keizer, zullen aanzitten leden van het gevolg van Hare Majesteiten en de ministers, J hoofden der departementen, voor zou bevestigen, wat De Wet's beroemde I zoover zij in de residentie aanwezig zijn, tocht uit den Vrijstaat naar Transvaal reeds bewees: dat in deneenvoudigen «oom Crisjan" een veldheer en tac ticus leeft, wiens doorzichten krijgs kunst ieder, vriend en vijand bewon dering moet afdwingen. Dat Christiaan de Wet zijn tocht naar het Oosten van Transvaal zou hebben opgegeven als een hopelooze onderneming is bijna niet aan te ne men. Hij, die met zijn meerdere ter reinkennis en in een bevriende streek zijn kleine legermacht zou hebben kunnen voeren, daar waar geen En- gelscliman hem had kunnen volgen zou altijd nog wel kans hebben ge zien, indien dit werkelijk zijn plan was geweest, zich met Botha's macht te vereenigen. Neen, veeleer vermoeden De Shah en de verdere gasten keeren des avonds naar 's-Gravenhage terug. Op 31 dezer, den verjaardag van H. M. de Koningin zal er ten hove op het Koninklijk paleis te Soest dijk een gala-diner plaats hebben, waaraan zullen deelnemen leden van het gevolg van H.M. M.M. Nederland en China. Het Hdbl. heeft een onderhoud gehad met den heer Groeneveldt, oud lid van den Raad van Indië omtrent den toestand in China. Langen tijd was de heer Groeneveldt in China werkzaam en kent dus land en volk. In 1803 ging hij er voor het eerst heen om er het Chineesch te leeren en werd in 1872 den heer Ferguson, van eigen bodem de eer te geven, «die zoo welverdiend is. Hetgeen ik «toen hoorde, na lang geen militaire «muziekkorpsen te hebben gehoord, «maakt een hoogst gunstigen indruk «op mij." Een dergelijke uiting van een muziek-criticus uil het garnizoen der grenadiers is meer dan een banale lofspraak. Voorwaar het vijfde en Amersfoort als woonplaats zijn gar nizoensplaats mogen trotsch zijn op hun muziekkorps en zijn kranigen directeur. Aanstaanden Zondag zal in de Luthersche kerk geen dienst worden gehouden. Bij de Woensdagmiddag ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden publieke verkooping van het in 1896 na den brand geheel her bouwde koffiehuis «De Keizerskroon", groot 2 Aren en 37 centiaren, ver huurd aan den heer A Wéry voor f 1000 's jaars, werd dit vei kocht voor f 12.800. De boerenhofstede aan den Zeven- huizeweg te Hoogland, groot 5.0825 H. A., werd door dien notaris ver kocht voor f5420; drie kampen wei land daarachter, groot 4.3580 H. A. voor f3780; een perceel bouw- en weiland daarover, groot 3.2720 II. A. voor f 4520drie kampen weiland daarnaast, groot 4 9090 H A. voor f 7240te zamen f 20900. Een kamp Weiland, wederom daar naast en groot 1.2768 H. A., werd Getrouwd: L. van Kouwenhoven enJ. Gouw. I. Bierman en E. van Lier. Overleden: Willem van Doorn 2 m. stond. Geholpen door bereidvaardige Johann Godtfried Pommer 3 m. Anna Bij de Donderdag ten overstaan van den architect H. T. Eysvogel wij in zijn terugtrekken naar Transvaal 0 een nieuw staaltje van zijn veldheers-1 onzen minister-resident, als secretaris opgehouden voor f1850 talent. Immers, De Wet's macht wordt door Roberts op niet meer dan 300 man geschat. Toch is het zeker, dat I hij evenwel naar Zuid-China terug, tot I gehouden aanbesteding van het amo- hij voor hij Transvaal binnentrok regeling van de emigratie-quaestie, veeren van een woonhuis en het weder welke hij naar wensch oploste. In 1890 werd hij naar Cochin-Chinage zonden, in verband met de invoering der opium-regie op Java. De heer Groeneveldt, geeft den Boxers groot gelijk en steil, zooals nagenoeg alle bevoegde en onpartijdige beoordeelaars, de Chineezen in hot gelijk tegenover de Europeanen. Gevraagd naar zijn meening over den toestand, verklaarde hij te gelooven dat het een oorlog zal worden van langen duur. Juist nu, nu de troepen Peking bezet hebben, zullen de moeilijk heden beginnen. «De keizer, de keizerin-weduwe en het hof hebben zich in het binnen land teruggetrokken, daarmede is liet buren was men het vuur spoedig meester, zoodat de brandspuit die inmiddels was aangerukt geen water behoefde te geven. De Eerste luitenant J. P. Van der Meulen van het 5e Regiment infanterie, is bij Ministrieële Beschik king, op zijne aanvrage krachtens punt 5 van art. 38 der Wet van 28 Augustus 1851 ^St. bl. No. 128) met ingang van 1 September a.s. op non activiteit gesteld voor den tijd van één jaar, zonder bezwaar der Schatkist. Genoemde officier is benoemd tot Leeraar in de Wiskundige vakken en het teekenen aan de gemeentelijke Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus te Breda. De Tweede luitenant F. E. Knoote van het 5e Regiment infan terie wordt, ter vervanging van den Eerste luitenant Van der Meulen, belast met de vorming en opleiding van de milicien-wielrijders bij genoemd regiment. De kapitein A. J. A. Opstelten en de Eerste luitenant B. C. Ootmar beide van het Instructie Bataillon te Kampen, zijn door den Inspecteur der Infanterie aangewezen om de najaars oefeningen bij te wonen die van 1 20 September a.s. bij het 5e Regiment infanterie houden. Maria Kortbeek 6 d. Jannetje Bakker 10 m. Dirk Hendrikus van Ee 4 m. Gysbertus Doornekamp 10 m. Evertje Veenendaal 11 d. Wilhelmus Johannes Lablans 3 m. Aalt van Putten 5 m. - Maria Magdalena Charlotta Kok 11 m. Jan Kaal 70 j., wedr. van Maria Dirkse. Roelof Rackee 86 j. wedr. van M. C. Mulder. Jacoba Christina Dije 5 m. Hoogland. GeborenJannetje dochter van D. Ca- toen en S. van den Ham. Cornelis zoon van J. Voorburg en G. Voskuilen. Hendrikus zoon van H. Ossendrijver en D. van de Lodijk. Gerrit zoon van B. Voskuilen en G. Botterblom. Alberta Wilhelmina dochter H. Zwanenburg en G. Blank. Overleden: B. van de Bunt oud 72 jaren wed. van G. Mynten. G. Schoon- derbeek 73 jaren wed. van G. Botterblom. G. Herder oud 7 maanden. Stoutenburg. Overleden: 21 Aug. Johanna Theodora Vermeulen, 5 mnd. alhier zullen worden ge- meer manschappen onder zijn bevelen had. Gevechten, waarin groote verlie zen mogelijk warén heeft hij niet ge leverd. Dat hij met zijn mannen de troepen van De la Rey zou hebben versterkt, is niet wel mogelijk. Het ligt alzoo voor de hand, dat hij een groot deel zijner manschappen heelt achtergelaten, hetzij in het Noorden van den Vrijstaat, hetzij in de Magaliesbergen. Hij zelf zou dan met een kleine macht door Transvaal zijn getrokken, in het Noorden zich van proviand en ammunitie hebben voorzien en thans weder terugkeeren naar den Vrijstaat. En dat hem dii thans niet bijzonder moeilijk zal vallen lijdt geen twijfel. Immers, alle opbouwen van een nieuw werd inge schreven door de navolgende aan nemers J. C. van Eijbergen voor f 7790, J. Klarenbeek f 7777, C Kok, Har derwijk f7470, B. Smink, Harderwijk f7408, B. Wolfswinkel, f7250, L Ruitenberg f0997, D. van Munching, Harderwijk f 6928, R. v. d. Spoel, Deventer f 6630. Het Amsterdarnsch Vocaal- Kwartet bestaande uit de dames Anna Kappel, Anna Blaauw en de heeren Jos. Thyssen en Joh. M. Messchaert geeft wederom in de meeste plaatsen van ons land uitvoeringen van gewijde muziek die zeer worden geroemd. Amersfoort zal van dit genot ver- generaals, die hem vroeger over de eenige solide onderpand gevlogen, dat stoken blijven, daar H.H. kerkvoogden Magaliesbergen den doortocht zouden hebben kunnen betwisten worden thans elders beziggehouden. Roberts toch ontblootte de Magaliesbergen van troepen, alleen om meer Noor delijk De Wet te vervolgen. En nu zitten daar in het Noorden nog Baden- Europa in China bezat. Wie zal ze daar verre in Shansi gaan op zoeken? En nu komt natuurlijk de schadevergoeding ter sprake. Wie zal die moeten innen en betalen Ik zou zoo kunnen voortgaan, met vragen te beantwoorden. Genoeg: de toestand is Powell, die voortdurend door andere zoo verward, dat het mij doet denken Boerenmachten wordt vastgehouden, Ian Hamilton en Paget, die gevechten leveren, waarschijnlijk met troepjes van Grobler of De la Rey's mannen, j sieeds in de meening, dat ze De Wet's achterhoede bestrijden. Carrington en Methuen hebben de handen nog vol in het Westen, Kitchener is waar schijnlijk van De Wet's vervolging teruggekeerd en houdt zich in ieder geval niet bij de Magaliesbergen op. Van de andere generaals is geen sprake. De Wet kan dus rustig voorttrekken door de Magaliesbergen, zijn trouwe commando's verzamelen en in den aan een doolhof. Men weet wel hoe er in te komen, maar niet langs wel ken weg het te verlaten." De heer Groeneveldt was van oordeel dat wij met het oog op onze belangen in China niet werkeloos mogen toe kijken. Met het zenden van drie oor logschepen zijn wij z.i. niet van de zaak af. der St. Joriskerk het kerkgebouw niet voor dit doel willen afstaan. Den heer G. Huigen benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de school voor Christelijk onderwijs, is met in gang van I September voor vast aan gesteld. üp de Maandag jl. gehouden vergadering van «Patrimonium" is als bestuurslid gekozen H. Priem, die te kennen gaf de benoeming te aanvaar den. Bij de bespreking der agenda voor de jaarvergadering verklaarde zich de vergadering met algemeene stemmen voor de oprichting van een Arbeiders-secretariaat. Het gewijzigd «Onze «invloedssfeer" om de geijkte en Pieg'en"el|lt weid eveneens term daarvoor te bezigen, licht gedeel telijk in deprovincieFoehkien,gedeel telijk in Kwangtieng. Daar zijn onze belangen en daar moeten wij zorgen dat ons de kaas niet van het brood Vrijstaat zijn roemvollen strijd weer gegeten wordt." behoudens een enkele wjjziging met alg. stemmen goedgekeurd. De kapt. J. van Buuren, van het 5e reg. inf. te Utrecht, zal met November den dienst met pensioen verlaten. De Majoor A. M. Tromp van Holst van de dd. schutterij alhier en de Kapitein C. Maarschalk van de dd. schutterij te Amsterdam, hebben de vergunning verkregen om de najaars- oefeningen bij te wonen welke van 120 September a.s. bij het 5e Re giment infanterie alhier zullen worden gehouden. Genoemde officieren wor den toegevoegd t. w. Majoor Tromp van Holst aan den Luitenant-Kolonel Van der Horst Bruijn, en Kapitein Maarschalk aan den Majoor Van Buu ren, commandanten respectievelijk van het 3e en le Bataljon van voormeld regiment. Aan onze stadgenoot den Majoor I G. H. Pieter, commandant van het 4e bataljon 5e Regiment infanterie, is bij Koninklijk Besluit vergunning verleend om den naam Nauta aan zijn geslachtsnaam toe te voegen. Hij zal zich dientengevolge met al I zijne wettige nakomelingen voortaan mogen noemen G. H. Nauta Pieter. 364e STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 22 en 23 Aug. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur te I Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f45. 6148 6573 6624 16805 16816 16843 I 17258 17261 17276 17292 17327 18514 18542 en 18580. Te zamen 14 prijzen. Volgende trekkingen geschiedenI Vierde klasse 36 Sept., vijfde klasse 17, 19, 21, 25, 28 Sept., 1, 2, 4, 5 en 8—12 Oct. De vierde klasse bevat de ndvolgende I prijzen1 van f 25.000, 1 van f 5.000 MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 24 Aug. 1900. Tarwe r 0.— Rogge f 0 Boekweit f 0.— Appelen 12— a f 4.— Peren f2.—a f4. Nieuwe aardapp. f 0. a f 0. Zandaardapp. .'2.—a f 3 Hoendereieren f4.— a 14.50 per 100 at. Eenden f 0.— a f0.— Boter f 1.15 a f 1.30 per kilo. Mar garine fl.— a fO.—Zoetein. kaas f0.— Kippen fOGO a f0.80 Kuikens fl a fl.10 Piep kuikens f0.25 af0.50 Ganzen f00 fOO Eenden f0.60 a f 0.90 p. st. Jonge fO.OO af 0 00 Hazen 1 0.a f 0 Wilde konijnen f 0 00 a f 0.00. Tarnme f0.30 a fO.SO Duiven f0.30 a fO.50 paar. Magere varkens f 12.a f 18 Varkens voor export f a fZeugen f40.f60.Biggen f5— a f9.— Schrammen 00.— afOO— Vette koeien f 000.— i f 000.— Guate koeien f 00.— f 000— Kalf koeien f 000 a fOOO.— Kalf- vaarzen f 00.— a f 00.— Os f 000.— a f 000 Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 30 heet Appelen; 150 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len 200 heet. Zandaardappelen 30000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 20 magere varkens, varkens voor exportslagerjjen 300 biggen en 30 zeugen. lej. G. A. VpUe-AjÉoorii wenscht bij.'genoegzakie deel neming eeöe dé opleiding .tot het intfiMiie] e hiervijti v ik te ruakeri, kun geil bekomen adres. AanbéVolftku-dotfl- Mej. A. Teu- iitterveld, Kas88ier»,/Coiiimi8sionnaira in Effecten. Effiécten, NDoupons, BAiten- lands/h geld")""Prolpflgatiën Beleef ingen, Incassepren en ver- scbaffiïa van Wissels op Binnen- en Buiten" Kantoor: Itluurhuizen 288. 'Anoayme. f 1.40 £e Liter 11 VCI ZOgcldO/eDCIlltillde flcsch 5 Liiep^»woorzicn van liet J at tï^t-rtrTTTir. P. F. VAN HAMEI4 ROCK Procffleseh it f 1 30 rSjff Cognac op tk^gèicn in diverse prijz^av Uitsluitend vt^f^Jgbaar bij: TlhJfc-irBRANDSEN, AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2