BINNENLAND. Officiëele Publicatie. GEMENGD NIEUWS. Aan het gala-diner te Soestdijk ter eere van Z. M. den Sbah van Perzië zullen heden aanzitten de presidenten van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, de minis ters, de vice-president van den Itaad van State, de grooloflicieren en het verdere gevolg van Hare Majesteiten. Voor het gala-diner op den ver jaardag van Hare Majesteit de Koningin zijn door Hare Majesteit de Koningin- Moeder genoodigd de presidenten der beide Kamers van de Staten-Generaal, de vice-president van den Raad van State en de loden der hofhouding van Jiare Majesteiten. De erfprinses Von Wied en prinses Louise von Wied hebben gisteren avond Soestdijk verlaten. In de maand Mei kreeg prof. J. W. R. Tilanus, te Amsterdam, een uitnoodiging, namens den voorzitter en het bestuur van den ïRoyal college of Surgeons of England", om de viering van het honderdjarig bestaan van dit college op 25, 26 en 27 Juli met zijn tegenwoordigheid te willen vereeren. Hij heeft daarop geantwoord dat de oorlog tusschen het machtige Engeland en de kleine, aan de Neder landers stamverwante republiek in Zuid-Afrika, het hem onmogelijk maakte gevolg te geven aan die vrien delijke uitnoodiging. Naar wij vernemen komt voor de benoeming tot secretaris-generaal van het Internationaal Hof van Arbi trage, dat als uitvloeisel der Vredes conferentie in Den Haag gevestigd wordt, ten zeerste in aanmerking mr. R. Melvil baron van Lynden, lid van de Eerste Kamer voor de provincie Utrecht. Naar men mededeelt, zal de Tweede Kamer nog in dit zittingsjaar en wel in het begin der volgende maand, het regeeringsantwoord ont vangen op het verslag betreffende de legerorganisatie. Bedelaars. Het Hoogeland, orgaan der Veree- nigin lot Christelijke verpleging van bedelaars en landloopers, meldt het volgende In de bijna 6 jaren tijds, dat bet Hoogeland (de kolonie) bestaan heeft, zijn er meer dan 3000 verschillende mannén geweest, die een aanzoek deden om opgenomen te worden, ter wijl sommigen tot 3 maal toe eene poging waagden om er geplaatst te worden. Vooral den laatsten tijd was de aanvraag ontzaglijk. De werksta kingen waren daarvan de oorzaak. Velen van hen. die vroeger om op name gevraagd hadden, hadden nog nooit gebedeld en werden door den nood gedrongen naar het Hoogeland te gaan om een onderkomen te zoeken. Under degenen, die zich aanmeldden waren bijna geen polderjongens of grondwerkers van beroep. Wel waren er bij die er zich voor uitgaven, doch het bleek alras, dat ze dat ambacht op lateren leeftijd eerst hadden ge leerd, wat aan hun werk dan ook wel te zien was. Dat er weinig grondwer kers kwamen, vindt zijn oorzaak hierin dat er nog al aanmerkelijke groote werken onder handen zijn, zoo hier als in Duitschland. In »The Studio" van 15 Augustus j.l. kornt voor het bericht dat de firma Margot Knipscheer te Amsterdam voor hare inzending in de internationale wedstrijd van photografische opnamen van een zomer landschap een eervolle vermelding heeft gekregen. Gisteren is onder zeer veel deol- neming van de zijde der bevolking te Tilburg ter aarde besteld het lijk van het dochtertje van den heer Kessels. De justitie is er nog niet in geslaagd de verdachten van den moord tot be kentenis te brengen. In de plaatselijke bladen is een inschrijving geopend om een monu ment te stichten op het graf van het slachtoffer. De kastelein van den Koepel te Blaricum is gistermiddag voorloopig in vrijheid gesteld. De twee aanvallers blijven in hechtenis; tegen hen is rechtsingang verleend. Voor de gevangene Boeren t Het Middelb. DamesComité «Cronje en zijne Medegevangenen" in de eerste plaats hartelijk dankzeggende voor de vele geschenken als kleeren, pro- visiën, lectuur en versnaperingen in den laatsten tijd ontvangen en waar door zij in de gelegenheid gesteld is geworden weder een vijftal kisten naar Kaapstad af te zenden, welke naar gelang der behoefte door den consul- generaal aldaar zullen verdeeld worden tusschen de gevangenen te Simons- town en op St. Helena, deelt ons verder mede. dat zij hare arbeid wenscht uit te breiden met het oog op de gevangenen op sCeylon". Nog maals wordt een beroep gedaan op uwe milddadigheid om zoo wij hopen in staat gesteld te worden onze moe dige en van alles verstokens stam verwanten van het vaak allernoodigste te voorzien. De Heeren De Vries Co., Cargadoors en Expediteurs de Ruyteikade 100 Amsterdam zullen evenals voor Kaapstad en St. Helena ook voor de verzending naar Ceylon zorgdragen. Goederen gelieve men onder het merk M C met opgave der inhoud aan genoemde expediteurs af te zenden. Vracht en verdere onkosten komen geheel voor rekening van het Middelb. Comité Het comité regelt de verdeeling der goederen voor de verschillende havens in overleg met de resp. consuls, tenzij door de schen kers bepaalde aanwijzing gedaan wordt, hetzij aan het comité of aan de genoemde Expediteurs de Vries Co. Kleeren en levensmiddelen zijn in het bijzonder welkom. De eerste verzending zal half Sep tember plaats hebben. De heer Piet Kruger, een klein zoon van den Staatssecretaris, kreeg te Kampen, waar hij thans bij zijn familie verblijf houdt, telegrafisch bericht van het Transvaalsch gezant schap uit St. Petersburg, dat het gezantschap voornemens was deze week naar Berlijn te vertrekken. Het Kamper adv.blad heeft dezer dagen een onderhoud gehad met den heer Kruger. Hieraan ontleenen wij het volgende: Evenals alle andere mannelijke inwoners van het door de Engelschen bezette gebied had ook de heer K. te kiezen tusschen het afleggen van den neulraliteitseed of de wegvoering als krijgsgevangene. De heer K. deed den eed, die o.m. den heer K. waar borgde dat hij ongestoord kon blijven wonen, waar hij was. Doch nauwelijks was hij ook maar eenigermate her stellende, of hij ontving (driewerf schande over de verzaking van zijn woord) het bevel van lord Roberts, om zich gereed te houden binnen 24 uur als gevangene vervoerd te worden naar East-London, waar hij (nota bene) voor eigen rekening zou moeten verblijf houden, terwijl zijn huisgezin te Pretoria moestachterblijven. Roberts vreesde ongetwijfeld den invloed, dien de heer K bezat op de inwoners van Pretoria. En wat geeft iemand als lord Roberts, de man die vrouwen en kinderen de wildernis inzendt, die hoeven waar de witte vlag wappert, vernielt en verbrandt, de man die het volkenrecht schendt en het heiligste recht op het hart trapt, om zijn eens bezworen beloften? Toen het nu bleek dat bij weige ring om gevangene te wezen op eigen kosten, de heer K. dan eenvoudig als krijgsgevangene zou behandeld worden en wellicht naar Ceylon zou worden opgezonden, protesteerde de heer K. tegen een dergelijke behandeling en verzocht hem dan maar met zijn gezin door te zenden naar Holland. Dooi den Militairen Gouverneur ontving hij een toestemmend antwoord op dit verzoek, met bijvoeging van de eigen aardige woordenhoe verder des te beter I De internationale beweging voor de Boeren. De beweging voorde onafhankelijk heid der Boeren, te Parijs in 't leven geroepen en weldra over geheel Frankrijk verbreid, neemt thans ook in ons land grooter afmetingen aan. In tal van plaatsen zijn of worden comités gevormd, die zich voorloopig belasten met het verzamelen van naamteekeningen van hen, die zich bij de beweging willen aansluiten. Aan de veelvuldig aanvragen om lijsten ter teekeningdie dagelijks bij het Perskan toor te Dordrecht inkomen, kan dit kantoor nauwelijks voldoen. Op de lijsten die reeds van handteekeningen voorzien te Dordrecht terugkwamen, komen velen namen voor van de in vloedrijkste mannen uit Nederland. Een krachtig bewijs wel, dat de warme belangstelling, die men hier te lande in 't begin van den oorlog voor de Boeren gevoelde, nog geenszins is verflauwd. Integendeelgeen gelegen heid laat het Hollandschevolk voorbij gaan om Engeland te toonen hoe het zijn staatkunde ten opzichte der beide Z. A. Republieken verafschuwt. Ook in Duitschland wordt de bewe ging algemeen. Het leidend comité te Tegernsee met baron Bronsart von Schellendorf, den beroemden Afrika- reiziger, aan het hoofd, werkt met onvermoeiden ijver en bereidt groote gebeurtenissen voor. De typhus breidt zich te Utrecht steeds uit. Enkel in het stedelijk zie kenhuis zijn reeds 18 lijders. Heden werd per s.s. Admiral verzonden het Huldeblad, waarin meer dan 150 Nederlandsche Letter kundigen naar aanleiding van eene Uitnoodiging van de Uitgevers Nijgh Van Ditmar te Rotterdam, Presi dent Kruger Hulde brengen bij ge legenheid van zijn 75sten Geboortedag. De handteekeningen der Letter kundigen werden ondor de bijdragen gereproduceerd. Binnenkort zal het Huldeblijk voor het publiek verkrijg baar worden gesteld, terwijl ook enkele luxe-exemplaren, geheel over eenstemmend met het exemplaar dat aan den President werd verzonden, in den handel zullen komen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ds. P. J. van Melle pred. te Nijkerk zal Zondag a.s. de dienst in de Evang. Luth. keik leiden. De kapitein Ten Raa van den Staf der infanterie werkzaam bij de Normaal Schietschool, welke eerst daags tot Majoor zal worden bevor derd zal in zijne functien bij die inrichting worden vervangen door den kapitein H. M. A. Vigelius van het 5e Regiment infanterie. Genoemde kapitein zal daartoe reeds den 3 September a s. naar 's Graven- hage vertrekken en bij genoemde school worden gedetacheerd in afwach ting dat hij daarbij defenitief zal overgaan. Op Vrijdag den 31e Augustus a.s. ten 12 uur zal ter eere van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin door de Schutterij en de troepen in het garnizoen alhier, op het voorplein van de Infanterie kazerne een groote parade worden gehouden. De parade zal gecommandeerd wor den door den Luit.-Kolonel Van dei- Horst Bruijn van het 5e Regiment infanterie, terwijl ^le honneurs zullen worden bewezen aan den Kolonel Garnizoens-Commandant J. van Wijk. Het voorterrein van de infanterie kazerne wordt gedurende de parade voor het publiek toegankelijk gesteld. De jongelingen E. H. van Hasselt, G. C. C. J. Bon van Lijnden, N. R. Pekelharing, A.G.Broese en J. Seeuwen hebben eene verbintenis aangegaan als adspirant-vaandrig voor het Re servekader bij het 5e Regiment infan terie. De vaandrigs J. H. M. Rutten en J. Boelen van het 5e Regiment infanterie zijn bij Koninklijk Besluit benoemd tot reserve-tweede-luitenant bij gemeld regiment. Aan den reserve-tweede-luitenant Mr. S. J. L. M. van Schaik van het 5e Regiment infanterie, thans met groot verlof, is vergunning verleend om aan de najaarsoefeningen bij zijn korps te mogen deelnemen, en daartoe van 120 September e.k. in werkelijken dienst te komen. Aan den sergeant J. L. Schuur man van het 5e Regiment infanterie is tengevolge van lichaamsgebreken ontslag uit don dienst verleend onder toekenning van eene gratificatie voor eens ten bedrage van f 100. De tentoonstelling van planten, door leden van sFloralia" gekweekt, zal plaats hebben op Donderdag 13 September a.s. in den tuin van »De Arend". Bij de Zaterdag ten overslaan van notaris Knoppers gehouden ver- kooping van het heerenhuis met tuin aan den Koppel, groot 7 A. 50 c. A., behoorende aan de erfgenamen van dr. M. C. Verloren van Themaat en voor f 450 verhuurd aan kapitein Vige lius, werd dit verkocht voor f 4500. Met ingang van 1 September is benoemd tot surnumerair ter Pos terijen en telegrafie de heer S. van der Wijk, te Leeuwarden, die wordt werkzaam gesteld aan het postkantoor alhier. Door de Maatschappij van Brand verzekering voor het Koninkrijk der Nederlanden gevestigd te 's Bosch (vertegenwoordiger alhier den heer Th. Bianchi) is eene belooning in geld ter hand gesteld aan den sergeant majoor .T. C. v. Aken, aan Johanna Leyenhorst en Cornelia Welling beiden dienstbode bij Mevr. Van Heulen voor hun kranig optreden in zake blussching bij den brand in den avond op 23 Aug. 1.1. aan den Utrechtschen straatweg. Ook is aan den aannemer II. Noor man, die in de buurt, op de water leiding een pomp had staan het verbruikte water vergoed dat tot blussching heeft dienst gedaan. De behanger en stoffeerder W. V., wonende in de Drieringensteeg, had Maandag jl. het ongeluk bij het her stellen van jaloeziën aan zijne woning van de ladder te vallen, waardoor hij twee ribben brak. De geneesheeren Jorissen en Schreuder verleenden de eerste hulp, waarna hij per brancard naar het ziekenhuis werd vervoerd. Programma der muziekuitvoe ring Vrijdag 31 Augustus a.s. des avonds te half acht op het terras van »Amieitia« te geven door de kapel van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. Jubel-OuvertureC. M. von "Weber. 2. Erinnerung an «Tannhauser" Rich. Wagner. 3 »Fruhlingskinder" Walzer Waldteufel. 4. Souvenir de l'opéra »La fille de mad. Augot" Le Cocq. —o 5. Ouverture Berlin wie es weint und lacht"Conradi. 6. Balletrnusik und Hochzeitszug aus der oper «Féramors" Ant. Rubinstein. I. Bajaderentanz. II. Lichter- tanz der Braüte von Kaschmir. II. Hochzeitszug. 7. »La Caravanc" Marche Oriën tale G. Ascn. 8. uOffenbachiana" Groszes Pot pourri Conradi. Programma van het concert te geven op den Hof door de muziek vereniging oCaecilaa onder directie van den heer M. J. Houpst, op Vrij dag 31 Aug. 's avonds ten half acht: 1 Marsch. 2. Ouverture La Dame de Coeur Gerii. Duval. 3. Walz. "Walzerpotpourri v. Wentscher. 4. Fantaisie Arië ad op Nebucad- nezarVan Verdi. 5. Potpourri Populaire No. 3. o 6. Die "Wachtparade kommt Eilenberö. 7. Potpourri Populaire No. 5. 8. Marsch. Ronde des petits pierrots G. Renaud. 9. Potpourri Populaire No. 6. 10. Volksliederen. Sciierpenzeel. De raad dezer ge meente, heeft op de voordracht ter benoeming van twee leden, voor het College van Zetters geplaatst: de Heeren J. lleinen aftr. en Jb. van Wolfswinkel, G. van Kessel aftr. en fl. Homoet. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 203 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85), Doen te weten, dat de BEGROOTING der plaatselijke inkomsten en uitga ven dezer geme nte voor het jaar 1901, door hen aan den Raad aangeboden, gedurende veertien dagen, te re kenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen, en dat men van voormelde begrooting af schrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 27 Augustus 1900 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, B. W. Tb. SANDBERG. Dierenbescherming. De Ned. Vereeniging tot bescher ming van dieren heeft besloten om voorloopig een 500 tal ovale, blauw geëmailleerde borden, ten groote van 31 bij 02 cM., op in hel oogvallende wijze in de straten van verschillende Nederlandsche gemeenten te plaatsen met het opschrift in witte relief-let ters :2»Behandel de dieren met zacht heid en spaar de vogels." Goede vondst. Te Rhenen hebben eenige arbeiders die bezig waren een kelder te maken, een rooden aarden pot met 23 goud stukken gevonden, waaronder gouden rijders, ruim 800 groote en kleine zilve ren en een aantal koperen muntstuk ken. een en ander vertegenwoordige een vrij aanzienlijke som. Bovendien zijn er een aantal Zeeuwsche rijks daalders en stukken van de stad Utrecht onder; de meeste dragen liet jaartal 16661694. Do vondst is tijde lijk bij den burgemeester in bewaring gegeven. Twee globe-trotters. De heer v. M. van het »Dagblad" heeft te Parijs de jongen New-York- scben telegrambesteller gesproken, die het adres van sympathie aan Presi dent Kruger, door 29.000 jongelui uit Philadelphia geteekend, naar Pretoria zou brengen en aan den President der Z.-Afr. Republiek zouoverhandigen. Hij was vergezeld van den heer Sutherland, redacteur van de nNordl American" (het blad te Philadelphia dat de kosten van de reis op zich genomen had). Den 29n Mei kwamen beiden te Pretoria aan. Zij trollen den heer Kruger aan op bet punt van te vertrekken, doch met zijn bekende beminnelijkheid wist de oude heer nog den tijd te vinden de beide Amerikaansche jongelui te ont vangen. Een paar uren later vertrok bij naar Lijdenburg. »He is a good old fellow!" was de indruk achtergelaten bij deze globe trotters. Zij zijn bepaald verrukt over hun ontvangst in Pretoria, doch deze goede uren duurden slechts kort. De President der Zuid-Afrik. Republiek toonde zich zeer gevoelig voor het huldeblijk, dat hem werd aangeboden door de jeugd uit een der voornaamste Amerikaansche steden, die bijna zonder uitzondering het adres had onder teekend. Doch hij moest vertrekken en eenige dagen later, den 4e Juni, stonden de Engelschen voor de poorten van Pretoria. Na zes weken vertoevens in de ingenomen stad gelukte het den heer Sutherland en den jongen telegram besteller een paspoort machtig te worden of liever werd hun verzocht zoo spoedig mogelijk te vertrekken langs Capetown. Voor deze reis, die ongeveer een week duurt, werden hun twee plaatsen in een ongedekten kolenwagen inge ruimd, waarin zij vooral des nachts veel last van de koude hadden. Van Capetown kwamen zij langs Southampton weder te Parijs terug en hopen thans zich wat schadeloos te stellen voor het geleden leed, door de tentoonstelling met al haar aan trekkelijkheden te bezoeken. De jonge telegrambesteller ziet er goed uit in zijn Amerikaansch uniform dat hij steeds heeft behouden. Zijn kleedij is van zwart laken met een weinig rood galon opgesierd. Deknoo- pen van zijn jaquet bevatten een zin nebeeldige voorstelling van de tele- graphie. Het is een flinke jongen van 14 a 15 jaar, blond gekrult haar en heldere oogen. Hij spreekt Engelsch met een erg Amerikaansch accent. Spoedig gaan zij weer naar Ame rika terug, doch zij hopen nog even voor hun vertrek den heer Leijds te kunnen groeten. Een roovernvonftiur in Italië. Aan een te Milaan verschijnend blad wordt een merkwaardig geval uit Viverone bij Biella medegedeeld. Sinds vele maanden werden in de eenzaam gelegen boerenhuizen groote diefstallen gepleegd. Op de wegen werden herhaaldelijk reizigers aange rand. Er werden eenigen gevangen genomen, maar de aanrandingen hiel den niet op. Nu gebeurde het eenige dagen ge leden dat een zekere Tarello met zijn rijtuig uit Ivrea huiswaarts keerde. Eenige carabinieri (politiebeambten) volgden hem op een afstand, maar geheel toevallig. Eensklaps zagen zij dat de lantaarns van het rijtuig uit gingen daarop weerklonken ge schreeuw en dreigementen. Snel toe gesprongen, zagen zij dat een man, dien zij in de duisternis niet herkenden zich door Tarello geld liet geven. Zij trachtten den roover te grijpen, maar hij was sterk gewapend en vluchtte in zijn huis, waar hij zich verschanste. Hij werd nu regelmatig belegerd en het gelukte den carabinieri, na ette lijke uren, het huis binnen te dringen waar zij eerst den hevigen tegenstand van den man, zijne vrouw, een be diende en zelfs van een klein meisje, dat hen met flesschen bombardeerde, hadden te overwinnen, vóór zij de heele bende gevangen konden nemen. In het huis vond men geld, linnen goed, juweelen. enz. Alles was in den omtrek en op den straatweg gesto len. De roover heet Pietro Mocco, en is een der rijkste mannen van Azeglio, wiens vermogen geschat wordt op eenige honderdduizenden lire. Hij gaf steeds voor dat vermogen in Amerika te hebben verworven. Weer is een boei van Andrée gevonden in de buurt van IJsland. Zij is door de Deensche autoriteiten naar Zweden gezonden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2