bekw. SIGARENMAKER, BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Advertentie n. strijd in liet bergachtig Lijdenburg- district ten Noorden van den spoorweg zullen strijden. Central News weet toch mee te deelen, dat generaal Botha, Kruger en Steijn Nelspruit weer hebben verlaten en zich naar Lijdenburg hebben begeven. Ook een üeuter-telegram uit Badfontein, onge veer 30 K. M. ten Zuiden van Lijden burg gelegen, wijst op de concentratie van de Boerenstrijdmacht in het Kro kodilgebergte, waar alle commando's, behalve die van Carolina en Ermelo, worden saamgetrokken. Generaal Bulier, seint deze Renfer-correspon- dent verder, rukte Vrijdag 22 KM. noordwaarts en trok de Krokodilrivier over. Spoedig kunnen we dus waar schijnlijk weer van nieuwe gevechten hooren. Dat de Boeren nu echter maar zoo klakkeloos den geheelen spoorweg naar de Delgoabaai aan lord Roberts zullen overlaten, kunnen we niet dadelijk aannemen. Zaterdag waren er reeds berichten uit Engelsche bron, die vermeldden, dat een deel der Boeren naar het Noorden en een ander deel Oostwaarts en Zuidwaarts waren getrokken en nu ook meldt Reuter uit Badfontein dat de Carolina- en Ermelo-commando's zich niet bij de Boerenstrijdmacht in 't district Lijdenburg hebben aangesloten. Deze en waarschijnlijk nog wel meer andere zijn dus waarschijnlijk aangewezen om den spoorweg, die ten Oosten van Nooitgedacht door zeer bergachtig terrein loopt, te verdedigen. Het terug trekken op Lijdenburg is overigens uit een strategisch oogpunt geboden en wel om te beletten dat Buller en naar de Londensche correspondent van de Petit Bleu verneemt zou ook Kitchener in 't geheim ver naar 't Noordoosten een dergelijke beweging maken de Boerenstrijdmacht om trekt en Komatipoort bezet, waardoor de Boeren geheel van de buitenwereld zouden zijn afgesneden. Mochten de Engelschen inderdaad den spoorweg in hun macht krijgen, dan zouden de Boeren, aldus is volgens Engelsche berichten de opinie der meeste burgers in Pretoria verplicht zijn naar het moerassige, ongezonde Boschveld te vluchten. En diezelfde burgers waarom vechten ze niet mee? voorspellen, dat dat spoedig zal gebeuren en dat daarmee de oorlog geëindigd zal zijn. Zoo'n vaart zal het nu nog dadelijk wel niet loopen, lord Roberts zelf trouwens gelooit daar ook niet aan, want hij heelt machtiging gevraagd om de Canadeesche troepen, wier diensttijd afgeloopen was, ten minste nog drie maanden te mogen behouden In plaats van troepen te kunnen missen worden nog steeds nieuwe de vol gende week vertrekken er weer een vierduizend man naar Zuid-Afrika aangevoerd. Het voortdurend verzet en het groot aantal officieren en man schappen dat elke week als invalide naar huis wordt gezonden maken deze aanvulling noodig. En dat dit verzet, ook in den Vrijstaat, dat men na de overgave van Prinsloo en de zijnen en het gevangen nemen van Olivier het blijkt nu, dat behalve Olivier en zijn drie zonen slechts 28 Vrij- staters werden geknipt als gebroken beschouwde, nog groot is, kan blijken uit het feit, dat er nu weereen com mando Boeren, 1500 man sterk met twee kanonnen is opgedoken bij Clo cola» in de nabijheid van Ficksburg, Welks garnizoen uit vrees voor een aanval der Boeren, in allerijl door de Engelschen is versterkt. Maar ook in 't Zuiden van Trans vaal wordt het den Engelschen nog voortdurend lastig gemaakt. Reeds maakten wij melding van het feit, dat Danie Theron, «de oogen en de ooren van generaal De Wet", ten Zuiden van Johannesburg aan 't vechten was geweest. De correspondent van Central News weet te melden, dat Theron na een hevig gevecht, waarbij hij veel dooden, gewonden en gevan genen verloor, moest terugtrekken. Intusschen meldt Reuter uit Pretoria dat Theron bij het station Kliprivier den spoorweg heeft opgebroken en een trein van 28 wagens in brand gestoken. Dit laatste bericht klinkt wel zoo waarschijnlijk en is ook meer in overeenstemming met Danie's repu tatie, die zich evenmin als De Wet slaag laat geven. Van De Wet gesproken. Terwijl vroeger als zeker bericht werd, dat De Wet zich weer in den Vrijstaat bevond, wordt nu weer gemeld, dat hij in de omgeving van Rustenburg weer samenwerkt met generaal De la Rey. Uit Kaapstad seint Reuter nog, dat kolonel Plumer, die uitgezonden was om een commando onder Pretorius, dat gelegerd was ter oosten van Pie naarsrivier, te verjagen, daarin na eenigen strijd slaagde. Hij nam 26 man gevangen en maakte 90 Martini geweren benevens 1000 stuks vee en 31 wagens buit. Omtrent bovengenoemde Engelsche echec's en Engelsche overwinningen zwijgt lord Roberts, die reeds in eenige dagen niet heeft geseind, voorloopig. Ook heeft hij nog niet officieel mei ding gemaakt van de proclamatie, waarbij nu ook Transvaal bij Enge land ingelijfd wordt verklaard, niet tegenstaande de Engelsche bladen bericht ontvingen dat hij deze procla matie Zaterdag te Belfast heeft uit gevaardigd. Een telegram van lord Roberts 3 Sept. uit Belfast verzonden meldt, dat hij Transvaal officieel heeft geannexeerd. A. N. S. W. I. Cobljjn (A.),P. Dyck- meester ('s H.), C. J. 11. van Eek ('s H.), A. van Helsdingen (AT. W. J. Heyligers (A.), M. C. Kroon (Nijk.) en als toehoorders: M. F. Mid delburg (A.) en Th. de Neve (A Eén leerling der school is bij het herexamen niet geslaagd, terwijl 6 der candidaten van het tweede toe latingsexamen werden afgewezen. De lessen van den nieuwen cursus zijn nu begonnen met 66 leerlingen in de eerste, 63 in de tweede, 53 in de derde, 37 in de vierde en 40 in de vijfde klasse, te zamen 259 leer lingen. Zondagvoormiddag woonden de Koninginnen met gevolg de godsdienst oefening bij in de kerk te Soest, onder gehoor van ds. D. P. Brans. Bekrachtiging der Vredes conferentie. Gisterenmiddag te 2 uur heeft in de Trèveszaal te 's-Gravenhage de nederlegging plaats gehad der akten van bekrachtiging van de verdragen en verklaringen onderteekend op 29 Juli 1899 op de Internationale Vredes conferentie. Bij de opening van de vergadering heeft de minister van buitenlandsche zaken, de heer mr. W. II. De Beaufort, het navolgende gesproken »Ik gevoel eene levendige voldoe ning u hier in deze zaal bijeen te zien om over te gaan tot de neder legging der akten van bekrachtiging der verdragen en verklaringen te 's-Gravenhage bij gelegenheid van de vredesconferentie onderteekend. De formaliteit die wij heden zullen ver richten, is om zoo te zeggen de definitieve beëindiging van de werk zaamheden van die conferentie, die voortaan tot de geschiedenis behoort. Gij allen zult, evenals ik,denwensch koesteren dat haar toekomstige ge schiedschrijver eenmaal zal kunnen getuigen dat de arbeid van de confe rentie duurzaam en weldadig voor de menschheid zal zijn geweest, en ik meen te mogen rekenen op uw aller instemming door u voor te stellen dien wensch, die ons aller harte ver vult, uit te spreken tegenover den verheven Souverein die het initiatief tot de conferentie heeft genomen Ik stel u dus voor aan Zijne Majesteit den Keizer aller Russen daartoe een telegram te richten". Naar aanleiding van deze woorden is na afioop der vergadering een telegram aan den Czaar gericht. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Sinds het eerste toelatings examen van dit jaar hadden zich voor den cursus 19001901 der Hoogere Burgerschool te Amersfoort nog 30 nieuwe candidaten aangemeld, van welke er 14, afkomstig van andere scholen, zonder examen konden wor den aangenomen. Behalve 16 toela- tings-examens, hadden nu van 1 tot 4 September nog 8 her-examens van leerlingen plaats en 17 her-examens van het eerste toelatings-examen. Toegelaten werden tot klasse 1 P. Alma ('s H.), Adriana C. P. van den Ban (Brielle), O. P. N. Blom (Hilv.), Marie A. Dubourcq (Hilv.), A. J. Haaxman (Hilv.), E. Ileybroek (Brn.), J. Hulsman (Buss.), C. Ingen Housz (Brn.). Catharina M. S. Rauh (A.), A. C. H. Reynders (A.) en P. E. Staverman (Lochem). Tot klasse II: A. A. de Haas(A), Charlotte M. Ileybroek (Brn A. P. N. van Lutterveld (Hilv.), Maria J. A. van Rees (Hilv.) en L. F. Voorwijk (Buss Tot klasse III: H. Collard (Krom menie), J. C. van Dorp (Brn.), E. H. van Hasselt (Utr.), A. A. J. Janssen (Rhn.), J. C. de Jong (Brn.), Max Kloos (A.), A. VV. van Lennep (Hilv.), R. van Luttervelt (Hilv.), G. J. B. Mulder (Nunsp.), C. J. Neiszen (Hilv.), Otto van Rees (Hilv.), A. W. Staver man (Lochem) en W. Unger(Amst.) Tot klasse IVM. R. Bentinck (Zwolle), J T. Blankenhagen (A.), K. N. Hengeveld (Ginneken), M. A. Hiemink (Nijm.), K. S. van Kappen ('s H C. Nagelhout (Buss.), W. P. J. Duval Slothouwer (Utr.) en als toehoorders: W. A. van der Gant (A.) en Chr. van Tienhoven (Buss.). Tot klasse V; J. H. Backer (A.), Ter gisterenmiddag gehouden raadszitting, van welke twee raads leden de heeren Mr. J. G. A. van Zijst en Ad. van Kalken, afwezig waren, werd benoemd tot gemeente-ont vanger de heer K. van den Burg, burgemeester en secretaris van Ambt Hardenberg met 8 stemmen tegen 7 op den heer J. H. Leinweber, waar nemend ontvanger uitgebracht. Tot lid der Reclame commissie, wegens ontslag aanvrage om gezond heidsredenen van den heer D. Ger ritsen, de heer Mr. J C. H. Prikken; tot lid der gas-commissie de heer A. A. Hamers. Tot tijdelijk leeraar in de geschie denis en aardrijkskunde aan de H. B. School de heer M. J. M. Boerken te Vordentot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan dezelfde inrichting van onderwijs de heer A. M. Kerkkamp te Hilversum. Tot regent van het burgerweeshuis (vacature Mr. F. D. Graaf Schimmel- penninck) werd benoemd de heer A. M. Tromp van Holst. Bij de loting voor de afdeelingen werden deze saamgesteld als volgt: Ie afdeeling, Voorzitter Wethouder E. L. Visser, leden de heerenD. Gerritsen, J. Gerd. Kleber, G. P. A Garjeanne, Mr. J. Heiligers, A. A. Hamers, Mr. P. J. T. van Voorst Vader, C. Th. van Beek en Ad. van Kalken. He afdeeling, Voorzitter, Wethouder M. L. Celosse, leden de heeren Mr. J. C. H. Prikken, N. Vels-Heijn, J. H. Croockewit, Mr. J. G. A. Zijst, H. W. van Esveld, C. J. D. van Eek en A. M. Tromp van Holst. De voorzitter Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck deelde mede dat ingekomen wareneen rekest van bewoners van den Leusderweg tot verbetering van de bestaande toe stand zoo wat den weg betreft als de verlichting (in handen van B. en W. om advies); een missieve van de Commissie v. Toezicht op het M. O. in zake de regeling van de lesuren aan de H. B. S. gedurende den cursus 1901, die, evenals het antwoord van B. en W. daarop, op verzoek van den Voorzitter door den secretaris wordt voorgelezen (ter secretarie ter inzage van den leden); een schrijven van Jhr. Mr. B. W. Th. Sandberg, waarin deze verklaart de benoeming tot rector aan het Gymnasium aan te nemen de ontslagaanvrage van den heer A. H. Drijfhout van Hooff als regent van het Burgerweeshuis; de begrooting der d.d. Schutterij over 1901 (te behan delen bij de gemeente-begrooting); een schrijven van den heer D. Ger ritsen waarin deze verklaart om gezondheidsredenen ontslag te moeten nemen als lid der reclame- en der gas-commissieadvies van B. en W. op een verzoek van de brandmeesters om toelage en een ontwerp verorde ning betreflende de plaatselijke politie. De vaandrigs J. Boelen en J. H. M. Rutten van het 5e Regiment infanterie zijn bij Koninklijk Besluit benoemd tot Reserve tweede luitenant bij gemeld Korps, zij zullen den 8e September a.s. door den Heer Kolonel regiments commandant voor het front van het regiment op eene plechtige wijze worden beëedigd en in functie gesteld. De Eerste luitenant kwartier meester J. C. Hamerslag van het 5e Regiment Inf., werkzaam bij den Controleur van den Inwendigen admi nistratie der Korpsen 2e Bureau, wordt met ingang van 25 September a.s. eervol van die detacheering ont heven en belast met de functie van Secretaris bij de Hoofdadministratie van het 4e Regiment Vesting Artillerie. Aan onzen stadgenoot den heer A. L. van Leer, commies 2e klasse der Directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, is verleend de eere medaille der Oranje Nassau-orde in brons. Aan het postkantoor Amersfoort en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus in de Rijkspostspaarbank ingelegd f21708.17, terugbetaald f 19186.90. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 7865. Bij het tweede toelatingsexamen voor het Gymnasium alhier slaagden voor de Ie klasse S. Goverts, voor de tweede klasse E. T. M. J. Michiels van Verduynen en voor de vijfde klasse J. J. Carparis. Drie candidaten moesten worden afgewezen. Bij Kon. besl. is aan den heer Mr. J. G. A. van Zijst alhier op zijn verzoek eervol ontslag verleend als griffier bij het Kantongerecht. Het Tijdschrift voor Posterijen en Telegraphiezal voortaan verschijnen onder redactie van de heeren J. C. Bondam en J. P. Haanschoten, com miezen der posterijen alhier en met voorloopige medewerking van den heer Jh. Crap Hellingman, commies der telegraphic te Utrecht. Van G. van Hulzen is een nieuw boek, getiteld y> Getrouwd" ter perse, dat in het najaar bij de Firma Valkhof! Co. alhier zal verschijnen. 364e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 3 en 4 Sept. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 3084 3090 6118 6125 6134 6246 6251 6266 6285 6286 6596 6643 665012068 12074 12093 14770 14787 14804 1482 14843 16817 16845 17236 17246 17264 17306 18511 18541 18550 en 18566 Te zamen 31 prijzen. Volgende trekkingen geschieden en 6 Sept. Loten en gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde it f3,50 en klassikale it f2.85 per 'Ito. Onze vroegere stadgenoot de heer J. C. F. Prikken, oud-leeraar aan de Inrichtingen voorMiddelbaar onder wijs alhier, thans te's-Gravenhage, is bij Kon. besluit voor het tijdvak van 1 September 1900 tot en met 31 Augustus 1901 benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Gouda. Louis Botha. De heer Frederik Rompel, eertijds redacteur van de Volkstem, schrijft in het Hdbl. het volgende «Louis Botha behoort tot de jongste van de Boerengeneraals. Hij is slank en buigzaam van gestalte, heeft een energiek gelaat, een paar groote oogen die vaak staren als trachten zij te zien waar andoren reeds lang de grens hunner gezichtslijn hebben bereikt een blond baardje en dito knevel en een mond die zich gauw tot een glim lach plooit. Louis Botha is in alle opzichten een «heer". Hij kent alle vormen der Europeesche samenleving spreekt en schrijft het Hollandsch beter dan een der andere generaals en teekent bij zijn eerste verschijnen reeds een man van beschaving. «Opmerkelijk is het, dat waar de Boeren heel spoedig en bij voorkeur spreekt van oorn Paul, oom Piet, oom Chrisjan en oom Koos, geen enkel burger er aan denkt oom of neef Louis te zeggen. Toch is hij niet on populair onder zijn medestrijders in tegendeel, hij is met president Kruger de invloedrijkste .persoon in de beide republieken. Louis Botha is de man van de «grande guerre" (oorlog op groote schaal). Geen enkele Boerengeneraal weet zóó zijn positie te kiezen en klaar te maken; weet zoo te handelen op het juiste oogenbhk. Waar De Wet en De la Rey hun kracht vinden in den guerillastrijd, daar ontwikkelt Louis Botha zijn sterkte in de groote veldslagen, waar hij hetgeheele vecht terrein overziet, als de bekwaamste generaal. Sir Redvers Buller heeft in hem altijd zijn meester gevonden. Lord Roberts meet zich thans met hem. In dien de overwinning ten slotte aan de Britsche zijde zou wezen, wat ik niet geloof, zou dit niet aan de min dere bekwaamheid van den tegenstan der des Engelschen veidmaarschalks te wijten, doch slechts te zoeken zijn in de verpletterende overmacht." «Louis Botha heeft met generaal Joubert de voorzichtigheid gemeen die de burgers in geen onnoodig gevaar brengt en die een bevelhebber der Boeren zulk een sterk vertrouwen bij zijn menschen geeft, maar hij heeft grooter geestkracht dan zijn overleden voorganger. Hij durft meeraan en laat niet zoo spoedig den moed zakken. In zooverre heeft dus de president een sterkeren steun in Louis Botha dan hij in generaal Joubert had. Om die reden mag men ook met zekerheid zeggen dat de strijd niet zal worden opgegeven, doch zal aanhouden tot de laatste krijgers machteloos zijn gewor den". Het Nieuivs v. d. Dag schrijft: «In Friesland worden dezer dagen vooral de herbergiers bezocht door twee mannen, die, hoewel zij klaar blijkelijk bij elkander behooren, zich voordoen, alsof zij elkaar niet kennen Een van hen tracht de herbergier over te halen eene agentuur in Op rechte Haarlemmer Olie" op zich te nemen, en de ander weet mot een vloed van woorden de soliditeit der firma aan te toonen. Een jaarlijksche belooning van 160 wordt den herber gier toegezegd, onder beding, dat hij voor f 12 aan olie in voorraad zal hebben. Natuurlijk moet dan die som dade lijk betaald worden; de daarvoor in ruil gegeven fieschjes zijn gevuld met een waardeloos vocht. Men zij op zijne hoede De firma C. de Koning Tilly, de eenige fabrikant van de oprechte Haarlemmer Olie laat niet reizen. Een vondst. B(j 'tafgraven van een terp in de Friesche gemeente Baarderadeel z(jn ter diepte van 2'U Meter drie geraamten van menschen gevonden. In de onmid dellijke nabijheid daarvan werden nog opgedolven de schedel van een paard en het overblijfsel van een wagenrad. Buiten verantwoording der Redactie. De verjaardag der Koningin als feestdag voor de soldaten. De verjaardag der Koningin, voor ieder soldaat een ware feestdag, is ditmaal voor de soldaten van het 5e Regiment, buiten de parade en een beetje muziek, ongemerkt voorbij gegaan. Vorige jaren werden de sol daten getracteerd op bier en sigaren, en werd bij het middagmaal van iederen soldaat een flinke portie worst verstrekt. De middag werd besleed aan volksspelen, bestaande uit mast- kümmen, sprielloopen, kuipje steken enz., waar zeer aardige prijzen zooals horloges, pijpen, geld enz. aan ver bonden waren, kortom zoodat onge veer iedereen wat kreeg. Een en ander werd bekostigd uit de winsten der cantines, (er staat voorgeschreven dat de winsten der cantines ten goede komen der soldaten). Dit jaar echter schijnt de kas der cantine al bijzonder schraal te zijn, daar andere jaren nog telkens een stukje zeep, een doosje slappe was of schoensmeer aan de soldaten uitgedeeld werd. Heden kwam mij bovendien ter oore dat de man schappen der bereden wapens op dezen grooten feestdag ieder twee fiesch jes bier benevens tien sigaren, en de gehuwde onderofficieren en minderen een flesch wijn en een half K.G. bief stuk ontvingen. De infanterist ech ter moet zich dit jaar met niets tevreden stellen, omdat de kas der cantine het niet toelaat. Doch dit is het juist wat mij noopt tot het schrij ven van dit artikel. Zijn de opbreng sten dan zooveel minder als andere jaren, dat er heelemaal niets voorde soldaat kan overschieten. Ik geloof toch niet dat de cantine dit jaar minder bezocht wordt als vorige jaren, en daarbij komt nog dat de prijzen der consumptie- en andere artikelen zijn verhoogd. Er werd dit jaar eer meer dan minder verwacht dan vorige jaren. De verjaardag der Koningin- Moeder is ook al op een droogje afgeloopen. Velen, welke zich vooraf gaande verjaardagen nog kunnen herinneren, zijn dan ook zeer teleur gesteld geworden. Hopende een volgende verjaardag op een beter onthaal, blijf ik beleefd dankend voor de verleende plaats ruimte. Een milicien der lichting 1897. GEVRAAGD te flaarlem een fats. en met kost fea^ipwoning, _a^av» loon f8.per^-weelrr*'ïdres Rozenpkieëlstbaat 55rood.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2