nriEU Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. Nieuwe Duizend-en -één-NacIit-Yerlialeii. DE ZELF-MOORD-CLUB. Mo. 73. Woensdag 12 September 1900. Megen-en-twiiitigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Bijt. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uilgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERT ENTlBiV: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Hoewei met de bezetting van Lijden burg weder een stadium in den oorlog is afgesloten, zegt de Uaily Graphic, zou liet toch onvoorzichtig zijn om te profeteeren dat het tevens het laatste stadium is. Wij zijn reeds zoo dikwijls teleurgesteld, dat het ver standig is om nu voorzichtig te zijn met onze uitingen van vreugde, want wij moeten het onaangename feit constateeren dat het Botha, evenals dat bij Machadodorp het geval was, ook nu weer gelukt is, ziju kanonnen, voorraden en munitie weg te voeren. Het lijkt er niet op, dat zijn macht voorgoed vernietigd zou zijn. .Maar het is duidelijk dat een dergelijke strategie haar grenzen heeft. Een generaal, vervolgt dan het blad min achtend, wiens militaire bekwaamheid bestaat in terugtrekken uit zijn stel lingen zonder ernstige verliezen voor zich zelf en voor den vijand, moet ten slotte in een positie komen, waaruit terugtrekken niet meer mogelijk is. En nu is Botha gevaarlijk dicht bij die positie. Wij voor ons gelooven echter niet dat Botha zich in een hoek zal laten dringen, waaruit geen ontkomen mo gelijk is, veeleer zal hij zijn strijd macht telkens verdeelen, zooals hij nu reeds gedaan heeft, als het hem blijkt dat de overmacht, die hem aan valt, te groot is om stand te kunnen houden. Trouwens de Daily Graphic is er ook niet zoo zeker van, dat Botha alles op een kaart zal zetten. Want zij zegt, dat het mogelijk is dat de verstrooide troepen van Botha zich weer vereenigen, maar evengoed acht zij het mogelijk dat Botha straks de taktiek van De Wet gaat volgen, met groote commando's het land door kruisend, garnizoenen aanvallend, spo ren opbrekend en treinen nemend. Dat is de laatste toevlucht van een verslagen vijand meent het blad. Intusschen is het Jingo-orgaan het met lord Roberts eens, dat zulk eenj optreden verduiveld lastig is. Maar zoover zijn wij nog niet hee- lemaal. Botha trekt al vechtend nog steeds terug, daardoor generaal Buller steeds verder de bergen inlokkend om straks misschien een beslissenden slag te slaan. Zaterdag was er reeds weer een gevecht tusschen Botha en Buller, die, zooals wij meldden, de Boeren oostwaarts van Lijdenburg vervolgt. Dien dag viel Buller des vijands stel ling op den steden bergweg, aan den weg naar Spitskop gelegen, 1500 voet hoog, aan. De positie werd stormen derhand genomen door infanterie, ge steund door de artillerie. De Boeren trokken langs een smallen weg terug, waarbij zij gevoelige verliezen leden, welke nog grooter geweest zouden zijn als er geen dichte nevel gehangen had. Zijn eigen verliezen waren 13 dooden en 25 gewonden. In het telegram van Roberts wordt ook weer melding gemaakt van gene raal French, van wien wij in lang niets gehoord hadden. liet blijkt dat deze cavalerie-generaal zich op weg bevindt naar het district Barberton. Op zijn geheelen tocht van Carolina in de richting van Barberton, zegt Roberts, had Fiencli tegenstand ont moet. Hij dreef de Boeren uit drie stellingen, waarvan er een dapper door de Sullolks bestormd werd F rench gelooft, dat zijn verliezen gering zijn. De Boeren lieten een paar dooden achter. Waar French zich feitelijk bevindt, wordt door Roberts niet ge meld hij zou echter den volgenden dag zijn tocht naar Barberton voor zetten. Blijkbaar is het zijn taak van liet Zuiden uit te trachten den Delagoa- baai-spoorweg te bereiken evenals Buller van 't Noorden uit. De laatste berichten uit China lui den in zoover bevredigender dat de verschillende telegrammen er op wij zen dat het China ernst wordt om over den vrede te onderhandelen. Daarop wijzen het onderhoud dat hooggeplaatste Chineesche amblena- ren met den Engelschen gezant Mac- donald iiebben gehad en nu ook weer het bericht, dat prins Tsjing onder Japansch cavalerie-geleide naar Peking is teruggekeerd. Deze terugkeer wordt uitdrukkelijk gezegd te zijn geschied op last van den Keizer ten einde met de vreemdelingen te onderhandelen. Deze tijding is van belang wijl prins Tsing in zijn qualiteit van Keizerlijken prins zeker de noodige autoiiteit be zit om onderhandelingen te voeren. Tevens komt er belicht dat ook Li-Hung-Tsjang ais onderhandelaar door den Keizer is aangesteld. Uit Washington wordt n.l. gemeld, dat de Chineesche gezant daar aan het ministerie van buitenlandsche zaken een keizerlijk besluit heeft overhan digd, gedagteekend van veertien dagen geleden, waarbij Li-Hung-Tsjang vol macht wordt gegeven om den toe stand geheel te regelen. Hij heeft de bevoegdheid, voor waaiden vast te stellen zooals het hem gelieft, zonder zich eerst tot den Keizer te moeten wenden. De geloofs brieven zijn van dien aard dat bezwaren tegen Li-Hung-Tsjang's macht om als vredesonderhandelaar op te treden, erdoor te niet gedaan worden. Ook aan de andere Chineesche ge zanten heeft Li de geloofsbrieven van de Chineesche vredesonderhandelaars toegezonden. Als de mogendheden liet nu onder ling maar eens zijn, welke voorwaarden zij zullen stellen dan kan 't spel be ginnen. Dat die voorwaarden streng zullen zijn, daarvan kan men zeker wezen vooral nu men volgens den particulieren correspondent der Berl. Lokal Anz. te Takoe, in het keizerlijk paleis rapporten aan de keizerin weduwe heeft gevonden, die nauw keurige opgaven over het aantal der dagelijks vermoorde Christenen be vatten. Tevens werd er een proclamatie van den minister van justitie Tsjungli uit de maand Juli gevonden, waarin deze voor de uitlevering van eiken mar.nelijken christen 50, van elke christenvrouw 40 en van elk kind 30 taels uitlooft. Tsjungli, die verdacht wordt deel te hebben gehad aan den moord op den Duitscben gezant Von Ketteler, werd de vorige week reeds gevangen genomen. Deze stukken wijzen onloochenbaar op het aandeel der regeering in de pogingen om de vreemde duivels te vermoorden. Daardoor wordt de reke ning, die China zal te betalen hebben, natuurlijk aanmerkelijk hooger. Ter gelegenheid van den één-jarigen herinneringsdag van het proces te Rennes op 9 September heeft de heer Trarieux als voorzitter van de Fran- sche liga voor de verdediging der rechten van den mensch en den bur ger, een brief aan Dreyfus geschreven, waarin hij den vroegeren balling hoop geeft, dat nog eenmaal de verschrik kelijke misslag van het recht, voor ieder zal worden in het licht gesteld. De gratie heeft de veroordeeling niet ongedaan gemaakt, zegt Trarieux, maar zij ontneemt ons niet de viy- heid om te oordeelen, en het recht orn onze overtuiging te behouden, die de plicht en eer van ons geweten zijn. Na er op gewezen te hebben dat door het proces een gevoel van soli dariteit is wakker geschud voor het recht van de zwakkeren, en dit ten minste een verblijdend feit in de sombere zaak is geworden, hoopt de senator dat deze gedachte Dreyfus moge verlichten en verhellen boven herinneringen, die alleen hen kwellen, die het besef hebben van onrecht vaardig te zijn geweest. Naar men mededeelt, zullen H.H.M.M. de Koninginnen in het laatst dezer maand het Loo betrekken. Naar men mededeelt, moet de heer Van Boeschoten, die thans weor in ons land vertoeft, zooals bekend is, vol goeden moed over den afloop van den strijd in Transvaal zijn. Dat was hij niet toen hij voor eenige maanden naar Zuid-Afrika vertrok om met Paul Kruger te raadplegen. Destijds was hij geheel terneergesla gen en moedeloos, maar thans na den ouden president te hebben ge sproken, heeft diens vertrouwen en onwankelbare moed, des heeren Van Boeschotens hoop weer verlevendigd. Alle berichten omtrent Paul Krugers verblijfplaats berusten op fantasie. Niemand weet die, zij wordt strikt geheim gehouden. De lieer Van Boe- schoten, die de president gesproken heeft, zegt er alleen van dat hij twee kleine vertrekken tot zijne beschikking heeft en zorgvuldig verpleegd wordt door twee zusters. Kruger draagt nu niet meer alleen den typischen ring baard maar ook een knevel want hij zal zich niet meer laten scheren vóór hij in Pretoria is teruggekeerd. Van den heer dr. H. van Ca- pelle, leider der wetenschappelijke ex peditie in Suriname is bericht ont vangen dat den 28n Augustus jl. de reis naar het district Nickerie zou worden aangevangen. Tot dit district behoort het stroom gebied der rivier de Nickerie met de daarin uitloopende rivieren en kree- ken. De bovenloop dier rivier is slechts tot aan de Blanche Marie-val bekend Vanaf dat punt zal zij door de expe ditie opgevaren, om het plateau te onderzoeken waar de Nickerie en de Kalaiebo ontspringt. Langs eerstgenoemde keeren de onderzoekers terug tot aan haar eerste rechter zij kreek de Fallawatra of Tapisco, welke zoover mogelijk wordt gevolgd en zij trekken vervolgens in Zuid Oostelijke richting het bosch in naar het gebied der Boven-Coppename die tot heden niet verder dan de DOOR ROBERT LOUIS STEVENSON. Geschiedenis van den jongen man met de room taartjes. 6) «Goeden avond" zeide hij, nadat hij de deur achter zich gesloten had." Ik hoor dat ge me wenscht te spreken. »Wij wenschen, leden van de Zelf-Moord- Club te worden, mijnheer", antwoordde de Colenel. De President draaide den sigaar in zijn mond. »Wat is dat? vroeg hij kortaf. "Pardon, antwoordde de Colonel, ik geloof dat gij degeen zijt, die ons op dat punt het best kunt inlichten "Ik" riep de President uit. Ben Zelfmoord- Club Kom, komdit is een grap voor Eén April. Ik kan wat door de vingers zien bij hee ren die vroolijk worden als zij een beetje te diep in 't glaasje gekeken hebbenmaar dit gaat te ver "Noem uw Club, hoe ge wilt,'" zeide de Co lonel, er is hier een gezelschap achter deze deur en wij staan erop ons hierbij te voegen." "Mijnheer" antwoordde de President, kort, «ge vergist u. Dit is een particulier huis en ge moet het direct verlaten. De Prins was kalm blijven zitten gedurende dit kleine twistgesprek; maar nu de Colonel naar hem keek alsof of hij zeggen wildelaten we dit doen en heengaan, om Godswil! nam hij zijn sigaar uit den mond en zeide :"Ik hen hier gekomen, op uitnoodiging van een uwer vrienden. Hij heeft u zonder twijfel mijn voornemen medegedeeld, mij op deze wijze bij uw gezelschap te voegen. Laat mij u eraan her inneren dat iemand in mijne omstandigheden zeer weinig heeft dat hem bindt, en hoogst waarschijnlijk niet veel onbeleefdheid zal ver dragen. Ik ben een kalm man doorgaans, maar mijn waarde heer, laat ik u dit zeggen dat gij öf mij spoedig terwille moet zijn in deze zaak, öf het zal u bitter berouwen dat gij mij ooit in uw ante-chembre hebt toegelaten De President lachte luid. »Zoo mag ik het hooren," zeide hij. Gij zijt een man, die een man zijt. Gij weet de weg naar mijn hart te vinden en kunt met mij doen wat ge wilt. "Wilt u," ging hij voort, zich tot Geraldine wendend," zoo goed zijn ons eenige minuten te excuseeren? Ik zal eerst de zaken met uwen metgezel afdoen, en eenige formali teiten der Club vereischen in 't geheim afge handeld te worden." Dit zeggende opende hij de deur van een klein kamertje waarin hij de Colonel opsloot. "Ik vertrouw u," zeide hij tot Florizel, zoo dra zij alleen waren; maar zijt ge zeker van uwen vriend? »Niet zoo zeker als van mijzelven, hoewel hij dringerder redenen heeft," antwoord Flori zel," maar zeker genoeg om hem hier te bren gen zonder gevaar. Hij heeft genoeg gehad om zelfs den meest- vasthoudenden mensch van allen levenslust te genezen. Hij is onlangs uit den dienst weggejaagd wegens valsch spelen bij het kaarten. "Een zeer goede reden," antwoordde de Pre sident tenminste, wij hebben nog zulk een ge val, en van hem ben ik zeker. Heeft u ook ge diend "Zeker" was het antwoord: maar ik was te lui en verliet den dienst zeer jong. «Wat is de reden dat gij moe zijt van het leven? vervolgde de President. "Zoover ik na kon gaan, onverbeterlijke lui heid." De President onstelde. "Loop naar den dui vel!" zeide hij, ge moet toch eene betere reden hebben, zou ik denken «Ik heb geen geld meer" zeide Florizel. Dat is zeer zeker, ook een groote grief. Het brengt mijn gevoel voor luiheid tot een crisis." De President rolde zijn sigaar in zijn mond gedurende eenige seconden, zijn blik borend in de oogen van dezen buitengewone neophiet maar de Prins doorstond dezen blik onverschrok ken. «Als ik niet zooveel ondervinding had," zeide de President ten laatste; »zou ik weigeren u aan te nemen. Maar ik ken de werelden dit weet ik tevens, dat de dwaaste voorwendsels bij een zelfmoordenaar dikwijls de meest stand houdende zijn. En als ik van iemand houdt, zooals van u, zou ik liever het reglement ver krachten dan hem te weigeren." De Prins en de Colonel, werden na elkaar onderworpen aan een lang en streng onderzoek de Prins alleendoch Geraldine in tegenwoor digheid van den Prins, opdat de President de gelaatsuitdrukking van den een kon waarnemen terwijl den ander op de meest listige wijze strikt-vragen werden gesteld. Het resultaat viel naar genoegen uit en de President, nadat hij eenige bijzonderheden geboekt had, legde hen een soort eed voor, die gezworen moest worden. Men kan zich niets denken dat zoo passief was als de gehoorzaamheid die beloofd moest wor den, of strikter dan de termen waaraan de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1