GEMENGD NIEUWS. Raleigh-vallei is opgevaren, ofschoon haie bronnen veel zuidelijker liggen. Dit laatste gedeelte der reis is wel liet moeilijkste maar ook het belang rijkste. Gegeven de geringe hulpmiddelen waarover dr. Van Capelle en zijn toclit- genooten beschikken, mogen deze moe dige pioniers, wanneer het hun gelukt het beoogde doel te bereiken, met reehtmatigen trots zeggen den weg te hebben gebaand voor latere expedities welke eveneens een tocht naar de bron nen van de machtige Coppename in haar programma hebben opgenomen. Bij Kon. besluit is benoemd tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting welke zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1900, Mr. A. van Naamen van Eemnes, lid van die Kamer. Valsclie bankbiljetten. Te Groningen is een valsch bank biljet van f 40 ontvangen. De N. G. C. deelt mede waaraan die biljetten ken baar zijn In de eerste plaats wat de voorzijde betreft: Bij eenigszins aandachtige beschou wing valt de namaak duidelijk op. De geheele bewerking is ruw en slor dig, de onderdruk slordig en niet gearceerd, maar de meest in 't oog loopende afwijking valt op te merken in den kop van den leeuw, naast het Nederlandsche Wapen, in 't geheel niet gelijkend op den leeuw van de echte biljetten en vooral in de scha duwpartijen zeer slordig bewerkt. Dat voor de strafbepaling een ge heel andere lettersoort is gebruikt, is alleen voor zeer scherpe of met een vergrootglas gewapende oogen te zien. En wat de achterzijde aangaat: In het valsche biljet is geen water merk. Daarvoor in de plaats is op de rugzijde in gearceerde letters Nederl. Bank gedrukt; terwijl het watermerk van het echte biljet alleen goed uitkomt, wanneer men het tegen 't licht houdt, is het namaak-water- merk zoer opvallend, ook wanneer men het voor zich op de tafel legt. Voeg daarbij dat het papier van het valsche biljet zacht en dik in 't aanvoelen is, dat van het echte hard en sterk. Wielrijderstaricven. Blijkens door de II. IJ. S. M. aan den A, N. W. B. verstrekte inlichtingen zijn eenige tegen de toepassing van het nieuwe tarief voor reizigers met rij wielen gerezen bezwaren uit den weg geruimd, en kan hel volgende in zake dat tarief worden medegedeeld. Om aanspraak te kunnen maken op de toepassing van het voor wielrijders vastgestelde tarief, is het noodzakelijk aan het plaatskaartenloket het baga- gere?u van het tot de plaats van be stemming ingeschreven t ij wiel te ver- toonen. Men heeft recht op evenveel plaatskaarten als het ingeschreven rijwiel zitplaatsen bevat. Het tarief voor die enkele reis is voor de 3 spooiklassen de helft van den prijs van een retourkaart,geldig één maand. Tegen het voor wielrijders vastge stelde tarief worden plaatskaarten af gegeven aan alle stations van de eigen lijnen van de Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij. Bij den Uitgever W. Hilarius Wzn. te Almelo, is nu reeds twee maanden na het verschijnen van den eersten druk een tweede verbeterde druk ter perse van het werkje: Dr. Anna FisscherDiickelmann, Ilel Selcsucele leven der Vrouw. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Voor een overgroot publiek van alle rangen en standen hield de heer Endendijk, vroeger onderwijzer alhier, gisterenavond de aangekondigde lezing over den oorlog in Transvaal. Op eenvoudige voor ieder bevatte lijke wijze gaf hij een overzicht van de aanleiding tot den strijd, de nadee- ligen invloed die het bestaan der twee groote partijen (de Krüger- en de Joubertpartijj op het voeren met gunstig resultaat daarvan voor de Boeren heeft gehad en de gevolgen die uit dezen oorlog voor Transvaal zullen geboren worden, terwijl hij na de pauze een paar episodes mededeelde uit de door hem zelve meegemaakte gevechten. Gaarne hadden wij van dezelaatsten er meer gehoord, doch de tijd was beperkt. Wellicht vindt de heer Enden dijk nog aanleiding om op een tweede lezing aan onzen wensch tevens die van velen te gemoet te komen. De godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk zal op Zondag 16 September as. geleid worden door Dr. F. Pijper, Hoogleeraar te Leiden. Gisteren werd aan de vischmarkt alhier door den keurmeester van visch een partij bot afgekeurd, aangevoerd door C. Razendaal, Spakenburg. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den Kolonel regiments-com mandant bevorderd: tot adjudant- onderofficier, de sergeant-majoor K. J. Kerling; tot sergeant-majoor de sergeant-majoor-titulair C. A. van dei- Horst; tot sergeant dienstdoende lui tenant te Velde, de sergeant C. A. van Doorn en tot sergeant, de serge ant-titulair H. J. Juta. De jongelingen J. A. van Beek en E. J. H. van Delden hebben eene verbintenis aangegaan als adspirant- vaaudrig voor het Reservekader bij het 5e Regiment infanterie. De Regiments-Staf en de Veld- balaljons van het 5e Regiment infan terie alhier, welke aan de najaars oefeningen van de '2e Divisie Infanterie moeten deelnemen, zullen daartoe op 13 September a.s. per extra-trein naar het manoeuvreerterrein worden ver voerd en wel het le bataljon om 6 32 (G.T.) v.m. naar Wierden, de Regiments-Staf, het muziekkorps en het '2e bataljon om 7.40 (G. T.) v.m. naar Rijssen; het 3e baljon om 8.30 (G. T.) v.m. naar Rijssen en het 4e bataljon om 9.30 (G. T.) v.m. naar Rijssen. De troepen keeren op 19 September naar het Garnizoen terug. De adspirant-vaandrigs J. W. A. van Voorst Van Beest en B. Opdien van het 3e Regiment infanterie zijn op hun verzoek overgeplaatst naar het 5e Regiment infanterie. De kapitein J. Vos van de Ko ninklijke Militaire Academie die op zijn verzoek is overgeplaatst bij het 5e Regiment infanterie is gisteren alhier aangekomen en belast geworden met het bevel over de le Compagnie 4e Bataljon van genoemd regiment. Aan den reserve-eerste-luitenant J. Woudstra van het 5e Regiment infanterie is vergunning verleend om tot den 20 September a.s. onder de wapenen te komen ten einde aan de najaarsoefeningen van genoemd korps te kunnen deelnemen. Bij resolutie van den Ministei van Financiën van 10 September zijn benoemd tot collecteur der Staats loterij te dezer stede de heeren A. C. R. O. Leiinveber, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier en A. G. Marin van 's Gravenhage. Bij de ten overslaan van den architect W. van Schaik gehouden aanbesteding der verbouwing van het perceel aan de Langestraat No. 45 werd ingeschreven door: C. Ruitenberg f2939 te Amersfoort. R. v. d. Spoel «3100 Deventer. N. Wolfswinkel 3117 Amersfoort P. Rings «3169 Santpoort. II. van Laar »3186 Zwolle. H. Vester 3390 Zwolle. Het bestuur der Sociëteit Ami- citia heeft bij het laatste concert in dit seizoen den stafmuziek van het 5e Reg. Inf. namens de leden der Sociëteit eene fraaie zilveren lauwer krans vereerd. Deze allezins gepaste hulde vond aanleiding in het feit dat het juist 10 jaar geleden was, sedert dit Korps zijn eerste concert in Ami- citia gaf. Den directeur de heer van Aaken, werd medegedeeld dat als blijk van persoonlijke waardeering hem nog een antiek muziekkastje als aandenken was toegedacht. Allen, die sedert het vijfde alhier in garnizoen ligt, zoo dikwerf de stafmuziek een concert gaf een onver deeld kunstgenot mochten smaken zullen zeker instemmen met de hulde aan dit door geheel ons land zoo hoogst gunstig bekend staand orkest en deszelfs bekwamen directeur ge bracht. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, zal op Don derdag, den 13 September 1900 des namiddags te 7'/, ure precies, ten Raadhuize, eene openbare vergadering houden. 364e STAATSLOTERIJ. De trekkingen geschieden: 17,19 21, 25—28 Sept., 1, 2, 4, 5 en 8—12 Oct, Deze klasse bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitko menden prijs van f 1000 ofhoogeren de premie vau f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot de navolgende prijzen 1 van f 100.000. 1 van f 50.000, 1 van f 25.000, 1 van f 15.000,1 van f 10.000, 1 van f 5.000, 1 van f 2.000, 3 van f 1500, 55 van f 1.000, 65 van f 400, 70 van f 200, 170 van f 100 en 3730 van f 70. Loten en gedeelten zijn ten voor melden kantore (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar, it f3,50 per 'lm. Droeve historie. Wegens bedelarij werd Vrijdag morgen door de politie te Utrecht een ruim 60-jarige man aangehouden, die, hoewel schamel gekleed en er zeer vervallen uitziende, toch nog duidelijk toonde, dat hij eenmaal betere dagen had gekend niet alleen, maar zelfs een beschaafde opvoeding moest hebben genoten. En zoo was het ook. Als eenige zoon van welgestelde ouders was hij voor het notariaat opgeleid geworden, doch door het najagen van allerlei vermaken en den omgang met jongelieden \an allerlei slag, bleek het al heel gauw, dat hij daarvoor niet geschikt was en werd hij dan ook door zijn patroon naar huis gestuurd. Daarna bij de belas tingen geplaatst, scheen er aanvan kelijk een verandering ten goede in hem te zijn gekomen, doch reeds twee jaren later werd hij ook daar ontslagen, nadat men tot de ontdekking was gekomen, dat hij misbruik van sterken drank maakte. Daarop werd de toe stand er niet beter op, tot hij kennis kreeg aan een meisje met eenig for tuin, wier ouders hem tevens-weder aan een hem passende betrekking hielpen. Gedurende het engagement en do eerste jaren van het huwelijk ging alles naar wensch, doch toen zijn vader stierf en hij daardoor in het bezit van eenig kapitaal kwam, liep alles weer mis en kwam de oude kwaal weder te voorschijn Dit duurde voort, totdat alles ook hetgeen hem doorzijn moeder was nagelaten aan den drankduivel was ten offer gebracht, en hij, niets meer bezittende, diefstal pleegde, waarvoor hij twee jaren heeft moeten zitten. Toch was hij daardoor nog niet tot inkeer ge komen want na zijn ontslag zijn vrouw had zich intusschen van hem laten scheiden zonk hij steeds dieper, leefde van bedelarij en zal thans zeer waarschijnlijk voor eenigen tijd naar een Rijkswerkinrichting worden opgezonden en dat alles door den drank, 't is vreeselijk. Steenkolen. Met groote bezorgdheid wordt in vele landen de winter te gemoet gezien wegens de hooge prijzen van steen kolen en cokes. Is de winter streng, zoodat er groote vraag naar brand stoffen komt, dan zal de ellende niet gering wezen. Reeds nu heeft de onbemiddelde bevolking in vele plaat sen ernstig te lijden, met name te Berlijn. Men heeft daar getracht te helpen door toevoer van luif; de vorige week o.a. zijn 20 schuiten met turf er aangekomen. Ook die brand stof is echter te duur en men ziet dagelijks, aan de gasfabrieken hon derden huismoeders en kinderen met zakken en kruiwagen wachten op de aflevering van een beetje cokes. Zooals leeds is gemeld, heeft de Pruisische Regeering een poging gedaan om den invoer van steenkolen te bevorderen door op dit artikel het lage tarief van grondstoffen toepasselijk te ver klaren Of dit veel balen zal, wordt zeer betwijfeld omdat in het land van grooten kolenuitvoer, Engeland, de prijzen zeer hoog blijven. De ver wachting is echter, dat er nu aanvoer van beteekenis zal komen uit de Vereenigde Staten. De Wet de populairste man te Londen. In de straten te Londen ziet men onder de tahijke penny-artikelen een nieuwe «puzzle", die ontzaggelijk veel verkocht wordt. Zij heeft den vorm van haar meeste mede-puzzle'seen klein stukje carton, waarop in grove lijnen de beide Zuid-Afiikaansche Re publieken staan met het opschrift: «Dit is deTiansvaal, waarisde Wet?" Als men nu ijverig aan't zoeken gaat om den Boeren-generaal te vinden, komt men weldra tot de ontdekking dat de oplossing van dit raadsel tot de onmogelijkheden behoortmen doet dan hot eenige wat in dit geval te doen staat, men gaat naar den man die met deze puzzle loopt en waagt hem de oplossing. Het antwoord, dat deze dan geeft met slimmen blik en ingehouden adem luidt »U kan De Wet niet vinden. Sir? Dan kan ik u niet helpen, tot nogtoe heeft niemand hem kunnen vinden, zelf niet Kitchener. Hij zal wel weer «zoek" wezen zooals altijd. Meer kan ik u niet zeggen." Zoo is dan De Wet op het oogenblik een der populairste mannen te Lon den Anierikaansch. Een groote maatschappij te New- York heeft besloten op den hoek van Broadway en de 33e straat een huis te bouwen bestemd om verhuurd te worden als bureaux. Het zal het hoogste huis der Vereenigde Staten worden, waar reeds huizen van 15 en 20 verdiepingen zijn en ook het hoogste ter wereld. Het zal hebben 30 verdiepingen, en de bouw kost 12'/i millioen francs. Boonicn en onweer. Bekend is dat het gevaar, om door den bliksem getroffen te worden, op 't vrije veld grooter is dan in 't bosch maar ook hier is de mensch niet volkomen beschut, want ook de hoo rnen staan, al naar hun geleidend vermogen, in verbinding met de zich ontladende wolken. Reeds bij de ouden heette het, schrijft de Veldpost, dat de eiken en dennen geen veiligheid gaven, maar wel de beuken. Vele oude houtvesters en boschopzichters weten bij ervaring dat oude eiken, dennen, lariksen en sparren, als dezen boomen een dorren top of een dorren, naar boven gegroeiden tak hebben, het gevaar om door den bliksem ge- trollen te worden verhoogen, en menig lezer zal wel zelf bijgewoond hebben, dat eiken, linden, populieren en lariksen door den bliksem getroffen waren. Om in dit opzicht iets te geven wat eenige zekerheid aanwijst, deelen we het \olgende mede uit een statistiek te Lippe opgemaakt, waar jaarlijks aan- teekeningen over het inslaan van den bliksem gehouden worden. 56 keer werden eiken getroffen, 24 keer dennen en sparren, daarentegen geen enkele beuk, hoewel 'ho van het bosch uit beuken bestond. Dat de beuk zoo te zeggen tegen den bliksem gewaarborgd is, schijnt veroorzaakt door de wer king der mot fijne haren voorziene beukenbladeren, dit wordt althans algemeen aangenomen. Dat nu enkele vrijstaande beuken, omdat deze het hoogste punt vormen, toch getroffen worden is wel te verklaren. Maar in elk geval is men in het bosch onder een beuk veiliger dan onder een andeien boom. Hooge boomen echter moet men steeds vermijden, wegens de groote kans door den bliksem ge troffen te worden. Wordt men door een onweersbui overvallen en wil men beschutting tegen de bui zoeken, dan kieze men daai toe lage boomgroepen, vooral recht ruwe beuken. Aan den rand van het bosch moet men zoo min mogelijk gaan staan beter is het wat dieper het bosch in te gaan. Overigens bedenke men dat men bij een omveer in 'i bosch steeds veiliger is dan in 't open veld, want daar is men zelf het hoogste punt en de bliksem kiest bij voorkeur de hoogste punten. gezworene zicli onderwierp. De man die zulk een vreesefijke gelofte verbrak, kon geen greintje eergevoel of eenig godsdienstgevoel meer hebben. Florizel teekende het document, maar niet zonder een rilling; de Colonel volgde zijn voor beeld met een air van groote depressie. Daarop nam de President de entree-gelden in ontvangst en zonder verdere plichtplegingen, introdu ceerde hij hen in de rookzaal van de Zelf moord-Club. Het rooksalon der Zelfmoord-Club was even hoog als het Cabinet tot het welk het toegang gaf, maar veel grooteren behangen van onder tot boven met een imitatie-eiken-lambriseering. Een groot, gezellig vuur en een aantal gas pitten verlichtten het gezelschap. De Prins en zijn volger deden het getal tot achttien klimmen. De meesten rookten, en dronken champagne; een koortsachtige vroolijkheid heerschte alom, met plotselinge en angstige pauzes. «Is deze bijeenkomst voltallig?" vroeg de Prins. «O neen, dat is slechts een zeer middelma tige opkomst.» Tusschen twee haakjes, voegde hij erbij,» als ge nog eenig geld over hebt, is het hier de gewoonte den heeren eenige fles- schen champagne te oflfeeren. Het houdt er de vroolijkheid in, en is een van mijne eigene emolumenten.» "Hammersmith» zeide Florizel, »ik laat de champagne aan jouw zorg over.» En dit gezegd hebbende, begon hij tusschen de gasten rond te gaan. Gewoon als hij was als gastheer op te treden en de aanzienlijkste kringen, bekoorde en domineerde hij allen die hij naderde; er was iets innemends en toch gebiedends in zijn optreden en zijne buitenge wone kalmte gaf hem een beslist overwicht in dit gezelschap van halve waanzinnigen. Terwijl hij van den een naar den ander ging, hield hij beide oogen en ooren goed open, en begon spoedig een algemeene kijk te krijgen op de lui waartusschen hij zich bewoog. Een type voerde de boventoon: menschen in de kracht van het leven, in alles van intellect blijk gevend in hun voorkomen maar weinig belovend op 't gebied van kracht of de qualiteit die het succes vormt. Weinigen waren veel ouder dan dertig en niet weinigen waren nog onder de twintig. Zij stonden daar, leunend op tafels, nu eens op 't eene, dan weer op het andere been rustendnu eens rookten zij buitengewoon hard, soms lieten zij hun sigaar uitgaanen kelen hadden schitterende conversatie-gaven, doch het praten van anderen was maar al te duidelijk het gevolg van zenuwachtige over spanning en was zouteloos en hol. Als er weder een nieuwe flesch champagne aangetrokken werd, steeg het peil der vroolijkheid. Slechts twee zaten er de een in een stoel in de vensternis, het hoofd latende hangen en zijne handen diep in de broekzakken, bleek, klam van het transpireeren, niets zeggend, een ware ruine naar geest en lichaam; de ander zat op den divan dicht bij de schoorsteen, en trok de aandacht door dat hij op eene zeer marquante wijze verschilde van al de anderen. Hij was klaarblijkelijk de veertig reeds gepasseerd, maar hij zag er minstens tien jaren ouder uit; en Florizel dacht bij zichzelven dat hij nooit iemand gezien had, afzichtelijker, of in wien ziekten en uitsputtingen grooter verwoesting hadden aangericht. Hij was een en al vel en been, was gedeeltelijk lam en droeg een bril, zoo buiten gewoon sterk vergrootend, dat zijn oogendoor de glazen kolossaal groot en misvormd leken. Uitgenomen de Prins en de President was hij de eenige in de kamer die zijne gewone kalmte bewaarde. Er heerschte weinig discretie onder de leden der Club. Sommigen snoefden op de schande lijke daden, welker gevolgen hen er toe ge bracht hadden hun toevlucht tot den dood te nemenen de anderen luisterden zonder eenige teekenen van afkeuring te geven. Er bestond eene stilzwijgende overeenkomst dat er geene moreele oordeelvellingen ten beste zouden ge geven worden, en wie eenmaal de Club-deur door was, genoot reeds tot op zekere hoogte de vrijheid die de dood geeft. Zij dronken op elkander's nagedachtenis, en op die van ge denkwaardige zelfmoordenaars uit het verleden. Zij vergeleken en ontwikkelden hunne ver schillende visies van den dood sommigen verklarend dat het slechts duisternis en dan alles uit was; anderen vol hoop dat ze dien nacht nog ver boven de sterren en bij de machtige dooden zouden zijn. »Op de nage dachtenis van Baron French, het type der zelfmoordenaars!» riep er een. »Hij ging uit eene kleine cel in eene nog kleinere over, opdat hij er vrij weder uit mocht komen.» »Ik voor mij, zeide een tweede,» wensch slechts een blinddoek voor mijne oogen en watten in mijne ooren, doch ik vrees dat er geen watten, op aarde zijn, dik genoeg. Een derde sprak over de levensmysteriën na den dooden een vierde beweerde dat hij nooit lid der Club zou geworden zijn als hij niet in Darwin geloofd had. »Ik kon het niet verdragen,» zeide deze merkwaardige zelfmoordenaar, »af te stammen van een aap!» Over het geheel genomen was de Prins teleurgesteld door het gedrag en de conversatie der leden. fWordt vervolgd./

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2