NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. EKT1A PREMIE U. Koningin WÉelmina Hertog Hendrik v. Mecklenburg. FEUILLETON. BUITENLAND. Nieuwe Drnzena-en-één-NacM-Yerhalen. DE ZELF-MOORD-CLUB. No. 88. Zaterdag 3 November 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. voor onze Abonnés 60 CENTS HELIOGRAVURE Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. stellen wij tegen betaling van slechts verkrijgbaar eene fraaie met de PORTRETTEN van EN Men haaste zich deze fraaie plaat te doen afhalen daar de voorraad gering is en zij dus spoedig uitver kocht zal zijn. De Uitgever. Ondergeteekende wenscht te ontvangen een heliogravure met de portretten van 3. M. de Koningin en 3. D. verloofde, waarvoor hierbij 60 cents. WoonplaatsHandteekening Er zijn weer verschillende berichten van het oorlogsterrein, officieele van lord Roberts en particuliere van de correspondenten van bladen en van Reuter. Beginnen we met te vermelden wat lord Roberts seint. Wij merken hierbij op dat hij niet uit Pretoria maar uit Johannesburg heeft getele grafeerd en wel op 31 October. Blijk baar vertoefde hij daar kortelijk op zijn reis naar Natal, naar de slag velden van Colenzo, waar zijn eenige zoon sneuvelde, en van den Spionkop, die hij nu eindelijk schijnt te onder nemen, want uit Durban komt het bericht dat Roberts gister te Pieter Maritzburg werd verwacht. Als de Boeren in Natal zijn trein nu maar niet aanhouden Uit Johannesburg seinde lord Ro berts dan het volgende«Na de be zetting van Bethlehem door de Engel- schen en de nederlaag van de Boeren drie mijlen buiten Bethlehem, waar dezen uit een sterke stelling werden verdreven, werd een tweede sterke Boerenstelling aangevallen door een half bataljon grenadiers, gedekt door artillerie. De vijand hield flink stand, maar daar hij geen kanonnen had, werd hij na korten tijd uit zijn positie verdreven. De Engelsche verliezen bedragen 3 dooden, 17 gewonden, onder wie de luitenant lord Grosvenor." Daarentegen meldt Reuter van 2 dezer uit Kroonstad, dat de Boeren in den Vrijstaat weereen trein hebben aangehouden en geplunderd. Een Boerencommando van 150 man omsin gelde en overmeesterde Zondag een Engelschen voorpost van 90 man bij Geneva en viel daarop den mailtrein van Kaapstad aan, plunderde dienen stak hem daarna in brand. Een gepantserde trein kwam weldra uit de richting van Geneva aange- stoomd, van waar uit het vuur op de Boeren werd geopend, die zich daarop verspreidden^ De passagiers van den trein bluschten de vlammen. De trein reed vervolgens door naar Kroonstad, twaalf Boeren gevangenen meenemend. De trein zelf, voegt Reuter er bij, is maar weinig beschadigd doch de bagage is gedeeltelijk vernield. De door de Doeren gevangen genomen voorpost werd later door hen weer vrijgelaten. Hoeveel verliezen de Engelschen geleden hebben, wordt niet gemeld. Geheel zonder bloedvergieten zal de zaak wel niet zijn afgeloopen, doch met de wetenschap dat zij toch weer worden vrijgelaten, zullen de Engel schen, ziende dat zij omsingeld waren, wel niet veel tegenstand hebben ge boden. Dat de Boeren dit stukje weer hebben kunnen uithalen, levert voor de zooveeiste maal liet bewijs hoe weinig de Engelschen het land nog beheerschen, hoe onveilig de spoorweg nog is, zelfs dicht bij een groote plaats als Kroonstad, en hoe weinig de Vrij- staters hun stoutmoedigheid nog ver loren hebben. Ook in de Kaapkolonie, ten zuiden van de Oranjerivier, in de omgeving van Aliwal Noord, wordt weer ge vochten. Uit deze plaats wórdt van 31 October gemeld, dat vuren werd gehoord in de richting van Palmiet- pont aan de Oranjerivier. Dit bericht was afkomstig van den bevelhebber der Kaapsche politie te Odendalstroom. Daarop werd een verkenningspatrouille uitgezonden van 40 man onder hevel van kapitein Knott uit Aliwal Noord en weldra kwam bericht dat een commando Boeren, 200 man sterk, was gezien tegenover Odendalstroom. Daarop vertrokken nog 40 man om de politie te Odendalstroom te versterken, en 80 man om Knott te steunen. De laatste berichten melden dat het vuren kwam uit de buurt van Hemmingsfarm tegenover Odendal stroom. De uitslag van dit gevecht is echter nog niet bekend. In het Oosten van den Vrijstaat hebben de Boeren weer verschillende steden bezet. Fouriesburg is zooals men weet lot hoofdplaats van den Vrijstaat geproclameerd enookFicks- burg is weer in Boerenhanden. Zij hebben daar commandant Fourie ais landdrost aangesteld. Het meerendeel van de Engelsche ingezetenen van Ficksburg seint Reuters correspon dent te Maseroe van 27 October Hierin volgen de Boeren de Engel schen na is over de grens gebracht en do Boeren nemen proviand uit de magazijnen der stad, hetwelk zij naar hun lagers bij Zuidkop in het district Fouriesburg brengen. Ook in Fouries burg handelen de Boeren aldus; zij doorzochten voornamelijk de huizen van Engelsche ingezetenen. Om snel te kunnen trekken hadden de Boeren slechts muilen en paarden voor hun wagens zij zijn meest in Khaki gekleed en ieder man heeft drie paarden bij ziel). In het Oosten van den Vrijstaat zijn zij dus nog goed «ingespannen." Omtrent de verrichtingen van Louis Botha in het Lydenburgsche verluidt niet veel. Naar gemeld wordt zou hij echter een nieuwe strijdmacht organiseeren in verband hiermee is van belang hetgeen de Daily Mail uit Lorenzo Marques verneemt, nl. dat de Transvaiers, die hun wapens aan de Portugeesche overheid hebben afgegeven, bi) hoopen de grenzen en de Sabierrivier weer overtrekken om zich bij de vechtende Boeren aan te sluiten. Ook worden de aanvallen der Boeren langs den spoorweg van Komatipoort voortdurend talrijkeren vinniger. Generaal Hildyard zal nu optreden als bevelhebber in Natal, nadat hij in 't Zuiden van Transvaal danig heeft huisgehoudentusschen Dundee en Vrijheid heeft hij alle hoeven verbrand, zoodat de geheele streek een woestenij is. Hij kwam de vorige week reeds met zijn staf te Dundee aan, doch vertrok Zaterdag weer, waarheen, was onbekend. Niet onwaarschijnlijk is hij uit op de vangst van de Boeren, die bij Waschbank het station en den spoor weg vernielden ook is het niet onmo gelijk, dat hij met zijn troepen de spoorlijn Dundee—Ladysmith—Pie- termaritzburg sterk heeft bezet, om te voorkomen, dat de Boeren den trein, waai in Roberts zijn reis door Natal maakt, onderscheppen. Dat de Carlistische beweging in Spanje niettegenstaande de ontken ning der hoofden wel degelijk van het hoofdkwartier is uitgegaan blijkt uit het bericht, dat de gouverneur van Barcelona een bergplaats heeft ontdekt van wapenen voor deCarlisten bestemd en papieren met het hoofd«Konink lijk leger van Catalonië. Volgens berichten uit Madrid neemt de beweging duidelijk zichtbaar af. Er zijn slechts enkele kleine troepen in de bergen van Berga die krachtig achtervolgd worden, Overigens is het rustig op het schiereiland. Een ramp te New-York. Te New York, heeft een geweldige ontploffing plaats gehad, die een zwa re ramp blijkt te zijn. De handel in chemicaliën, waar het ongeluk plaats had is gevestigd in een gebouw van vier verdiepingen. Het schijnt dat brand ontstond op de derde verdieping, waar zestig meisjes en honderd jongens aan de koffietafel zaten. Onmiddelijk volgde een zware ontploffing, vermoedelijk van benzine of alcohol. De geheele bovenverdieping werd omhoog geslingerd; de gevel stortte op het station van den lucht- spoorweg. Een trein die juist daar stond, werd verbrijzeld en gedeeltelijk naar beneden geworpen. Glasscherven, steenen, stukken hout en ijzer vielen in een dichten regen in de straten en kwetsten de voorbijgangers. Mannen en vrouwen gilden verschrikt en ren den weg zoo ver mogelijk van het ijselijke tooneel. Weldra volgde een tweede ontploffing, niet minder ver schrikkelijk dan de eerste. Zelfs de brandweermannen, die inmiddels wa ren aangekomen, werden door een schrik aangetast en niet zonder reden want drie stoomspuiten werden door het vallende puin vernield en de ge heele bediening van een der spuiten werd buiten staat gesteld om te wer ken. Een aantal spuitgasten werden onder het vallende puin bedolven. Een minuut later volgde een geheele reeks van ontploffingen, gepaard met zulk een sterken luchtdruk, dat op een afstand menschen op den grond wer den geworpen. Glasruiten werden alom verbrijzeld. De gebouwen over den drogisthandel waren ook vernield en uit de puinhoopen schoten de vlammen hoog op. Overal liepen gekwetsten rond, smeekend om hulp. Nabijgelegen huizen werden als hospitalen gebruikt; weldra waren do ambulances en een aantal geneesheeren ter plaatste om hulp te verleenen. dook ROBERT LOUIS STEVENSON. De Geschiedenis van den Dokter en de Saratoga-KoHcr. 19) «Maar", gang de Nieuw-Engelander voort, "daar gij zegt dat ge gewoon zijt aan deze tragische dingen, en daar de menschen, aan wien ge mij recommandeert, uwe vroegere me deplichtigen en vrienden zijn, zoudt ge dan niet zelf het vervoer van den koffer op u kun nen nemen, en mij dadelijk van zijn vreeselijk bijzijn kunnen verlossen. »Op mijn woord," antwoordde de dokter, "ik bewondert je. Als jij denk dat ik me nog niet genoeg bemoeid heb met je zaken, geloof me, dan moet ik van meening met je verschillen. Neem mijne diensten aan of sla ze af en val mij niet verder lastig met betuigingen van dankbaarheid, want ik voor mij geloof, datje nog minder gevoel voor dankbaarheid hebt dan verstand. Er zal een tijd komen, dat, alsjeeen aantal jaren in gezondheid moogtdoorbrengen je heel anders zult denken over dit alles en je schamen zult over je gedrag van dezen avond. Dit zeggende stond de dokter van zijn stoel op, herhaalde zijne instructies kort en duidelijk en verliet het vertrek zonder Silas zelfs gele- gendheid te geven hem te antwoorden. Den volgenden morgen presenteerde Silas zich aan het hotel, waar hij beleefd ontvangen werd door kolonel Geraldine, en van dat oogen- blik was hij bevrijd van alle oogenblikkehjke angst en de vreeselijke inhoud. De reis werd zonder eenig belangrijk voorval volbracht, hoe wel de jonge man in doodangst verkeerde toen hij de kruiers en matrozen tegen elkaar hoorde klagen over de buitengewone zwaarte van de bagage van den Prins. Silas reisde in één coupé met de bedienden, want Prins Florizel wilde alleen zijn met zijn Opperstalmeester. Aan boord van den stoomboot echter trok Silas de aandacht van Zijne Hoogheid door zijne neer slachtige houding terwijl hij naar de bergen baggage stond te kijken; want nog steeds maakte hij zich ernstig ongerust over de toekomst. "Daar staat een jongmensch," merkte de Prins op, "die een gegronde reden voor zijn verdriet moet hebben. »Dat," hernam Geraldine, "is de Amerikaan voor wien ik verlof verkreeg om in nw gevolg meetereizen." «Gij herinnert mij eraan dat ik de beleefd heid niet in acht genomen heb; zeide Prins Florizel, en naar Silas gaande, sprak hij hem met de exquise nederbuigendheid aldus aan "Het deed mij veel genoegen, mijnheer, in staat te zijn, te voldoen aan den wensch dien gij mij door kolonel Geraldine, deed. Onthoud als het u belieft, dat ik in de toekomst bereid ben u door het toestaan van een gewichtiger Verzoek, tot mijn schuldenaar te maken. En toen deed hij hem eenige vragen over de politieke toestanden in Amerika die Silas beantwoordde, blijkgevend van veel gezond ver stand. »Gij zijt nog jong" zeide de Prins; "doch ik zie dat ge buitengewoon ernstig zijt voor uwe jaren. Misschien verdiept ge u te veel in ern stige studie. Doch wellicht ben ik indiscreet en raak een teer punt bij n aan. «Ik heb zeer zeker reden om mij de ellen digste aller menschen te beschouwen" zeide Silas"nooit is een onschuldiger mensch op vreeselijker wijze bedrogen. "Ik wil mij niet in uw vertrouwen dringen" antwoordde Prins. "Doch vergeet niet dat kolo nel Geraldine's aanbeveling een onfeilbaar pas poort is en dat ik niet alleen bereid ben, doch mogelijk beter instaat dan vele anderen, u van dienst te zijn." Silas was verrukt over de beminnelijkheid van dit hooge personage; doch hij verzonk spoedig weder in droevige gedachten; want zelfs de gunst eens Prinsen kan de gepeinigde geest van een' Republikein niet opbeuren. De trein kwam te Charing-Cross aan waar de be ambten de bagage des Prinsen zooals gewoon lijk ongevisiteerd doorlieten. De elegantste eqiupages stonden gereeden Silas reed met de overigen naar het verblijf van den Prins. Daar zocht kolonel Geraldine hem op en betuigde hem zijne blijdschap, dat hij een' vriend van den dokter eene dienst had kunnen bewijzen, voor wien hij zeide veel achting te gevoelen. «Ik hoop", voegde hij erbij, "dat uw porcelein niet beschadigd is. Op reis werd er speciaal hevel gegeven de bagage van den Prins voor zichtig te behandelen. En na de bedienden bevolen te hebben een der rijtuigen ter beschikking van den jongen man te stellen, en de Saratago-koffer dadelijk op de achterbok te plaatsen, schudde hij hem de hand, en verontschuldigde zich wegens drukke bezigheden. Wordt vervolgd./

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1