Ambachtsschool deNatuuFVollen Ondergoederen f BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Advertentie n. Amersfoort. Locaal flor Apostolische Gemeente de Heer J.VANEIJK COGNAC'?INS BOIS REUVER. Een geheel blok huizen, begrensd door de Washington-, Warren-. Green wich- en Chambers-straten is vernield Er is nog slechts een puinhoop over en daaronder liggen de lijken van wie weet hoevele ongelukkigen. Het op ruimingswei k kon eerst tegen Maan dagavond, misschien zelfs niet voor Dinsdagmorgen met vrucht worden aangevangen; eerst als dit is afgeloo pen is het aantal der slachtol'lers met zekerheid op te geven. Thans moet men zich bepalen tot ramingen, die afwisselen tusschen 150 tot 250 doo den en gekwetsten; één der bladen houdt staande dat er zeker honderd menscliënlevens bij de ramp verloren zijn gegaan. De stolfelijkeschade wordt op één tot twee millioen dollar ge schat. De Eerste Kamer komt de vol gende week hoofdzakelijk bijeen tot onderzoek in de afdeelingen van de ouderlijke wetten, de Ongevallenwet en de Kieswet, en ter afdoening in openbare vergadering van de Watei staatwcf en enkele andere ontwerpen die inmiddels door de Tweede Kamer zullen zijn aangenomen. Als algemeen voorzitter der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen is sinds 15 Oclobei opgetreden prof. mr M. W. F. Treub. Aangezien de wet op den leerplicht spoedig zal worden ingevoerd, heeft het hoofdbestuur mr. II. Ph. de Kanter uilgenoodigd, een klein geschiift tol toelichting en verklaring van die wet te schrijven, dat door de departemen ten op de meest doelmatige wijze kan worden verspreid. Ter vervanging van de heeren dr. J. W. R. Tilanus te Amsterdam en jbr. mr. A. J. Rethaan Macaré te 's-Gravenhage, die op 1 Juli as. als hoofdbestuurder moeten aftreden, en ter vervanging van dr. P. van Geer, die den 5den October bericht zond dat hij, wegens drukke bezigheden, voor liet lidmaatschap bedankte, zijn door de commissie opgemaakt de volgende dubbeltallen: Vacature Tilanus: dr. M. Straub, hoogleeraar in de oogheelkunde te Amsterdam, en dr. N. M. Josephus Jitta, arts te Amsterdam. Vacature Macaré, mevrouw M. G. Muller— Lulofs, mede oprichtster van de «School voor maatscliappelijken arbeid" te Amsterdam en van de Veieeniging «Armenzorg" te Utrecht, en lierman Snijders, leeraar II. B. S. en voorzitter van «Ons Huis" te Mid delburg. Vacature Van Geer: dr. D. Bos, directeur van de hypotheekbank te Winschoten en J. II. A. A. Kallf, te Bloemendaal. Kwartguldcii-Vereeiiiging voor Heideontginuiiig. Onder leiding van den heer jhr. J. Hora Siccama van de Harkstede, voor zitter van den Oranjebom! van Orde, is te 's-Gravenhage de jaarlijke alge- mecne vergadering gehouden van de Kwaïtgulden-vereeniging voor Ileide- ontginning. Uit het jaarverslag, uitgebracht door de secretaresse, mej Stok, bleek, dat de veieeniging steeds in bloei toe neemt. Zoo traden in het afgeloopen jaar als kringcomité's toe Rotterdam, Westzaan en Enkhuizen, terwijl Gor- kum, Lisse, Hillegom, Schagen en 's-Gravelandalscorrespondentschappen konden worden ingeschreven. Het ledental onderging een belang- lijke uitbreiding en bestaat thans uit 8088 ledenin verband daarmede vermeerderden ook de inkomsten, die in dit jaar f 4697,59 bedroegen, tegen f 4535,94'/> in 't vorige. De Vereeni- ging [sloot zich in 't afgeloopen jaar aan bij den Nat. Vrouwenraad. Met voldoening wordt in 't verslag geconstateerd, dat de beplanting van het Van der Huchtbosch dit jaar geheel gereed kwam, en dat de Oranjebond in de onmiddelijke nabijheid daarvan 17 HA. hei kon aankooperi, die spoedig ontgonnen zullen worden. Bin nenkort hoopt de Bond onder Havelle (Drenthe) in 't bezit te komen van een groote oppervlakte stuifzand, en ook daar de ontginning aan te vatten. Alle stichtingen geven reden tot tevredenheid, en dankbaar wordt ge waagd van de medewerking der afdee lingen. Ten slotte wordt in 't verslag een beroep gedaan op de landgenooten, om de veieeniging in meerdere mate te steunen. Nadat de voorzitter nog eenige inlichtingen over den arbeid op de verschillende stichtingen had verstrekt, werd de vergadering gesloten. Door alle rangen der maat schappij zal zeker wel worden ei kend dat de Stichting «Het Leger des Heils,' nu werkzaam in Nederland gedurende de laatste 13'/i jaar, een waardige plaats heeft ingenomen onder de ver schillende andere bestaande instellin gen, zoowel op Philantropisch als Godsdienstig gebied. Vanaf den dag dat het Leger des Heils zijn werk in Amsterdam begon met 2 Officieren, is het voortdurend in groei toegenomen, zoodat het op beden tot een ontwikkelingisgekomen die ons in alle opzichten tot dank baarheid moet stemmen. Het telt nu in ons land duizenden soldaten, terwijl 314 Ollicieren en employé's al hun tijd en krachten hebben gewijd aan de uitbreiding van zijn werk. Van deze zijn niet minder dan 112 per sonen uitsluitend werkzaam in het Maatschappelijk werk. Voortdurend ontvangen wij brieven van waardeering van Predikanten Burgemeesters, Commissarissen van Politie, enz. betrekking hebbende op liet werk door onze Maatschappelijke Instellingen gedaan en het is werke lijk een vreugde voor ons iets te kunnen doen voor de opheffing der gevallenen. Om echter zulk een arbeid te onderhouden is geen gemakkelijke taak en hoewel onze vertegenwoor- digei s hunne onkosten zooveel mogelijk beperken, hebben we waarlijk, ook op financieel gebied, groote behoefte aan daadwerkelijken steun. Wij zijn van plan ons Maatschap pelijk uit te breiden en plannen dien aangaande zijn inoverweginggenomen Met vertrouwen vestigen we daarom uwe aandacht op onze Nationale Aanvrage, welke zal worden gehouden van 28 October tot II November e.k. en waarvan de opbrengst geheel zal worden besteed voor het werk van het Leger des Heils in Nederland. PLAATSELIJKE BERICHTEN. In de j.l. Donderdagmiddag ge houden raadszitting werd de lieer K. van den Burg, bij raadsbesluit van 4 Sept. tot gemeente ontvanger be noemd, als zoodanig beëedigd. Tot waarnemend ontvanger werd wederom niet algemeene stemmen benoemd de lieer J. H. Leinweber, aan wien wegens betoonden ijver tijdens de vacature, eene jaarlijksche personeele toelage van f 100.werd toegekend boven zijn salaris van 1300. De oritwerp-concessie voor de aan leg en exploitatie van een paarden spoorweg in de gemeente werd z h st. aangenomen. Op het vei zoek der agenten van politie 3e klasse om verhooging hun ner jaarwedde werd conform het advies van B. en W. z h.st. afwijzend beschikt. Besloten werd een crediet van f 400 te verleenen aan een cursus in de handwerken en f200.toe te staan voor het bouwen eener schut ting bij het schoolgebouw in de Koe straat. Tot gemeente-vroedvrouw werd met algem. st. herbenoemd mej. M. N. E ReedersBijtelaar. Met 9 tegen 6 stemmen werd op advies van B. en W. op het request van dr. A. J. Reesink, tijdelijk leeraar in Nat. Historie aan 't Gymnasium en de II. B. S. tot wijziging van het tijdvak waarvoor hij benoemd is, afwij zend beschikt. Eveneens werd het verzoek der schermvereeniging «Wilhelmina" tot het gebruiken van een gymnastiek lokaal van een der openbare scholen met algem. stemmen geweigerd. Na langdurige discussie werd bij amendement van de heeren Gerritsen en van Eek besloten aan de heeren Buys, Hoog en Hoogewerff van door hen te geven overuren aan de II. B. S f100.aan de heeren van Os, Kruyff en Rauh f 75.per overuur toe te kennen. Het tweede suppletoir kohier der Inkomstenbelasting dienst 1900 werd astgesteld tot een bedrag van f 1728. De voorzitter deelde nog mode dat was ingekomen een missive van de commissie in zake de Hoogere Bur- erschool ten geleide van een ontwerp- adres aan den minister van Binnen- landsche Zaken, om overneming dier schooi door het Rijk. De ook hier ter stede een concert gegeven hebbende zangeres Teresa Tosti vindt op haar tournee door ons land ook hier was de belangstel ling terecht niet groot weinig bewondering. En dat gebrek aan succes heeft haar nijdig gemaakt en aan hare boosheid heeft zij op een concert te Dordrecht lucht gegeven op eene wijze, welke doet vermoeden, dat de opvoe ding van het mensch veel te wenschen heeft overgelaten. De muziek-crilicus van de Dordr. Crl. schrijft over haa optreden op Woensdag 1.1. het vol geilde: «De nog geen veertig toehoor ders zullen het met mij eens zijn, dat wij na de ondervonden beleediging ons niet behoeven te ontzien om de juf frouw eens even de waarhoid te zeggen Wie heeft er ooit van gehoord, dat een zangeres, wanneer ze na haar eerste nummer volgens haar idee geen voldoend applaus krijgt, een fransch redevoerinkje houdt om te vertellen dat ze in Frankrijk en Engeland altijd veel meer applaus kreeg (zeker vele lange jaren geleden) en om te vragen of er dan niemand in de zaal is, die niet zoo nimbécile" is om haar te begrijpen. Wij zouden dit nog over het hoofd hebben kunnen zien, evenals de ironie op het programma dat meldde, dat de concertvleugel van Blüthner was; en ook de met blauw potlood doorgehaalde nummers op het programma, dat behalve die coupures toch nog maar half afgewerkt werd als de juffrouw na haar laatste nummer niet zoo schandelijk ordinair gedaan had. Dat zij het publiek met een min achtend lachje aankeek in plaats van te buigen na hare nummers, getuigt van gebrek aan opvoeding en waar deering, doch de tong uit te steken en een neus te trekken bewijst alleen dat zij met het klimmen der jaren behalve hare slemmiddelen ook vol komen haar maintien verloren heeft. «De Nieuwe Muziekhandel" bespare ons voortaan dergelijke concerten van zangeressen met vischwijfmanieren en pianovirtuozen op zulke concertvleu gels de moeite om die menschen uit Italië en Frankrijk te laten komen zal heusch niet beloond worden." Hier ter stede is opgericht eene afdeeling voor Amersfoort en Omstre ken van den Nederlandsche Bond van Horloge makers. Daar slechts zij als lid worden toegelaten, die hun vak grondig verstaan, behoeft men zich slechts op de hoogte te stellen wie het zijn om te weten aan wien men zijne uurwerken met goed gevolg ter reperalie kan toevertrouwen. Morgenmiddag te half twee zal de Amersfoortsche voetbalclub «Quick" tegen de «Anisterdamsche voetbal- vereeniging" op het sportterrein aan de Leusderweg, spelen om den Kol dert-beker. Besloten is tot het aanbrengen ook in het Postkantoor alhier van «lelter-boxes", of om een meer Neder- landsch woord te gebruiken «bus recht-kastjes," zoodat binnen niet te langen tijd de houders van busrecht niet meer zullen behoeven te wachten op hun poststukken, doch deze telkens met hun eigen sleuteltje uit hel dooi hen gehuurde kastje kunnen halen, wat zeker ook ten goede komt aan de post-ambtenaren en beambten. Het busrecht blijft bepaald op f0,50 per drie maanden. Luitenant jhr. W. H. J. van de Poll, instructeur bij de Rijschool alhier wordt met 1 Juni 1901 eervol ont heven uit zijn tegenwoordige betrek king en ingedeeld bij het le regiment huzaren te Zutphen. Postkantoor te Amersfoort. Lijst der onbekende brieven enz. gedurende 2e helft October 1900: N. Pening Nieuwland Amsterdam. J. Walda Gorinchem. S. Godfried Heeren veen. K. Kouwenhoven Spierdijk. .1. Schoonderbeek Utrecht. Meier Amsterdam. M. Hijt id. Parenhout Brandsma id. Mej. Wiss id. Ilelberhorst Rotterdam. Geert Vaartjes Borkum. Berwiche Berlin. Dr. E. Grillo Londen. Gevonden voorwerpen. Een R. C. kerkboekje, twee zilveren lepeltjes, een zwarte rozenkrans, vier portemonnaies, een witte zakdoek waarin eeniggeld, een hondenhalsband, een zilveren paardje, een schaar, een dames-horlogeketting, een zwarte parapluie met beenen knop, een tafellaken met twee letters en een cijfer. Rechthebbenden kunnen zich ver- oegen aan het Bureau van Politie alhier. In de gisterenavond gehouden vergadering der Afdeeling Amersfoort van den Clir. Nat. Werkmansbond, zijn tot afgevaardigden naar de Bonds vergadering, welke 13 en 14 Nov a.s. te Haarlem in het Brongebouw zal worden gehouden, gekozenL. van de Biezenbos en G. W. Kelder. Half November vertrekt het Hof naar Den Haag om aldaar te ver blijven tol half Februari. Daarna moet het voornemen beslaan weder zes maanden op Hel Loo te gaan ver toeven. Anti-Engelsch Dezer dagen kwam opeen der Noord- Brabantsche dorpen een rondventer met zijne waren bijeen bejaard vrouw tje. Op zijne vraag, of ze ook Engel- sche naalden tioodig had, antwoordde het oudje: «Neje mens, we hén hier niks van Engeland noddig BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 25 tot en niet 31 October. GeborenElisabeth, d. van A. Postma. Elisabeth, d. van E. Oosterveen. Everardus Franciscus, z. van N. C. de Wit en E. Bosch. Bart, z. van H. de Vries en H. J. Boon. Willem, z. van W. Willemse en G. M. van Bekkum. Gerritje, d. van A. van Barreveld en T. W. Jekel. Matthias Nicolaas, z. van G. Scheerder en C. Verheijen. Betje, d. van B. Boersma en H. Ysbrandy. Gerrit, z. van G. Kentin en G. Klok. Peternella, d. van P. van der Heiden en T. Majoor. Hendrik, z. van G. W. Jekel en J. H. Engel. OndertrouwdC. van Burgsteden en M. Vonk. W. van de Pol en M. Vonk. G. Craanen en J. A. van Apeldoorn. A. te Kulve en W. van Apeldoorn. A. Versteeg en J. van Bielder. GetrouwdO. Akkerman en W. Bakker. L. P. van der Waal en G. Wolfswinkel. J. H. Walters en T. Visser. G. Kaal en G. van de Kooij. OverledenHendrik van Dommelen. 2 d. Clasina Janka, 4 m. Twee levenl. aang. kinderen een van het- vr. en een van het m. gesl. van C. Loryn en H. M. Zonneveld. Jacobus van der Veen, 71 j. wedr. van E. Blom. Gysbertus Galjee, 80 j. wedr. van H. J. de Vos. Willem Bottenburg, 70 j. echtg. van W. van Groningen. Hoogland. GeborenCornells, z. van G. Herder en N. Voskuilen. GehuwdA. Tymense en G. Hoefsloot B. van de Kooy en M. Kroon. H, Arbon en R. Weersing. Overleden: W. van Daatselaar. onge huwd, 32 j. Leusdcn. Ondertrouwd: 2 Nov. Jan van den Bergh met Lammertje Tymese. Gehuwd: 1 Nov. Dirk van Dijk, met Petertje Langelaar. - Willem de Kruijf met Jannetje Overvest. Willem Haze leger met Errisje Langelaar. - Rijk Hie- nekamp met Wijmpje Langelaar. Woudenberg. Geboren: 25 Oct. Peter, z. van Hendrik Veenendaal en Marretje van Veldhuizen. 31. Gerrit Gijsbert, z. van Albertus Meerbeek en Maasje van Kempen. Gehuwd26 Oct. Jan de Wit, 26 j. en Cornelia Wallenburg, 39 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 2 Nov. 1900. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.- \ppelen f2.a f4.Peren f2.afö. Nieuw aar tlapp. f 0. a f0 Zandaardapp. f1.80 a f2 10 Iloendereieren f6 50 a f7.50 per lOOst. Eenden f 0.a f 0,Boter f4.05 a f 1.20 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas f0.— Kippen fO.CO a f0.90 Kuikens fl.a f120 Piep kuikens f0 30 a f 0.50 Ganzen f00 f00.Eenden f 0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f 0.00 a f 0 00 Hazen 1.50 a f2Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tarnme f 0.40 a fl.00 Duiven f 0.40 a f0.50 paar. Magere varkens f 12 a f 20.Varkens voor export f a f Zeugen f 40.f 60.Biggen f6a f 10.0 Schrammen f 00.a f00Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00. fOOO.— Kalfkoeien f000 a f000.— Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 300 heet. Appelen; 50 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len 400 heet. Zandaardappelen 10000 stuks Iloen dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter- kilo Margarine; kilo Kaas: stuks Vee 20 magere varkens, varkens voor exportslageryen 350 biggen en 8 zeugen. RECLAMES. Het doel treilen. Het doel te treilen" zulks» is den wensch van elk schutter, het is evenwel .een ieder niet ge geven een goed schutter te zijn en hiertoe behoeft ook veel oetóhing. De kracht van een leger hangt af van de juistheid der schotën, d. \v. z. dat de kogels hu* doel treffen. Wij hebben zulks nog in de laitste dagen gezien, dat een handje vol Transvaasche Hoeren een gansch legercorps tot staan hitud. Waarom? omdat de kogels der Boeren hun do« troffen en dit zelfde had zich reeds in vroegere» gevechten "tégen de Engejachen voor gedaan. Zoo is Itet ook met dcj^neesmiddelen gesteld de geneesraWdtiiiitL^lie^iet kwaad rechtstreeks aantasten zullen zeker eene goede uitwerking uitoefenen. Het tegenwoordig zoo vermaarde middel en dat zijn wereldlijk succes daar aan te danken heeft, dat het rechtstreeks het kwaad aantast, zijn de Pink Pillen van Dr. Williams. Zij treilen e\eneens het doel en daarom zege pralen zij in zoo vele gevallen die als hopeloos beschouwd werden. Ziehier weder een der vele attesten die dage lijks tot ons komen- Met voldoening deel ik U mede dat Uwe Pink Pillen van Dr. Williams mij goed hebben ge holpen zij hebben 't kwaad ter dege aangetast. Ik gevoel mij geheel hersteld, want voorheen was ik lijdende aan rheumatiek en zenuwtrekken, get. W. Nijhoff te Losser (Overijssel.) Diegenen die gebruik maken van dè Pink Pillen zullen er de beste resultaten van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede, ver lamming, ruggerpergstering, rheumatiek'heup- jicht, zenuwpyrt, St. Vitusdans, htjpfdpijn, zenuwziekte, kliergezwellen, enz., zij /zijn een hernieuwer van het bloed en een spiérverster- kend middel.r-2ij geven schoone kleuren aan de bleeke gelaatskleuren, in al de tijdperken der verzwakking." bij de vrouw en veroorzaken bij den man eejrie werkdadige wering tegen al de ziekten veröorzaakt door lichamelijke en geeste lijke overspanning en door J^jitensporighcden. Prijs f lc75 de doos, per 6 doozen. Verkrijgbaar bij I. J. A/^NABILIÉ, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddeputhouder voor Nederland en Apothekèn. Franco toezending tegen postwissel. -3J Men gevó' acht dat de echte Pink Pilllen van Dr. Williafns zich in een houten kokertje be vinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staat: Pilules Pink pour Perbopnes Pales du Dr. Williams. Verder moet zich op-ieder uitwendig omhulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui geplakt waarop staat: Prijs 1.75 Gld. de doos9.Gld. per G doozen. Eenig depot houder voor Nederland. SNABILIÉ, Steiger27. Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de ingeslotene Hullandsche Circulaire. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel llecksclier senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den om trek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. Sollicitanteif naar de betrek king van Directeur, tevens lqéraar in het Recl/tlijnig teekenen, aan de in het j afar 1901 te Amersfoort in werkigg te stellen Ambachts school, hebben zich vóór den 1 Decemb/r a.s. schriftelijk aan te melden/ met rnwave van referen tiën, i/ij de^>Jweeden onder- geteelinde/* f A an 1 it.-jri-kking is verhon den eene jaarwedde van twee duizend gnfden. Het bezit der acte M5 Middelbaar Onderwijs, strekt tot Aanbeveling. Het pestuur der Vereenimng Aiillachtsschool voor Amers foort en Omstreka^r G. BUYS, Voqtïïtter. Mr.lJ. C. H. RjÉTKKEN, S jcretaris. IJftmrhuizen 27. KROMJVl.FSTRAAT No. 21. Begin yan een serie predikin gen voor deze winter Dinsdag O Nov. is avonds IV uur. Zal iederen Dinsdag worden voort gezet. Zitplaatsen vrij. Alle sjadgenoote'n die oog .,-hebben vdor de ernst onzetydrrgen, zijn ha^te^^k__M^^l»flr^^^,,, Spreter: van UTRECHT. .."Seciété Anonyme. de Liter b bemande flesch voorzien het HAMEL f130. flesschen in pry'zen. verkrijgbaar bij: Th. H. G. BRANDSEN, AMERSFOORT. Merk Fabrieks- alK I prkrygbaar bij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2