tweekamers en s wte, BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Ati-vertentiën. TE HUUR BOTTI DE REUVER. jNAC fins bois Sandsen, Kitchener onbuigzaam is en niets ont ziet, en dat hij de openbare meening van Engeland niet kent of begrijpen wil. Het zal dus tusschen die openbare meening en hem, vroeg of laat, waar schijnlijk zelfs zeer spoedig tot een breuk komen. Als het werkelijk het voornemen van onze regeering is, de beide republieken geheel en al ten gronde te richten, en dat dan »den vrede" te noemen, heeft zij den juisten man gekozen, om de beide nieuwe «koloniën" tot een hel op aarde te maken, want Kitchener is een man wiens gezicht zijn karakter weerspie' geit en dien de Boeren van nature wantrouwen. Aan den anderen kant is bij, zooals bekend is, de meest gehate man in het Engelsche leger, die zijn eigen troepen in een voort durend vagevuur wil zetten en hen daardoor misschien tot vertwijfelin zal drijven". Tegen de hardvochtige behandelin van vrouwen en kinderen in de beide republieken zal opnieuw geprotesteerd worden te Paarl in de Kaapkolonie door het congres van Hollandsch Afrikaansche vrouwen, dat heden Zaterdag bijeenkomt. Naar uit Peking wordt bericht, heeft een hooggeplaatst Chinees verklaard dat de opstand zich uitbreidt in Zuid China. De handel kwijnt en gaat ach teruit, de inkomsten verminderen, het betalen van de rente der buitenland- sche schuld is voor de aanstaande lente twijfelachtig. De Chineesche ge volmachtigden betreuren het uitstel in het aanbieden van voorstellen door de mogendheden, en zijn bereid de voorstellen van minister Delcassé als grondslag voor de onderhandelingen aan te nemen. De vreemde gezanten komen niet verder, daar zij quaesties van ondergeschikt belang bespreken Bryan, de geslagen candidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten heeft Mc Kinley een brief ge schreven, waarmee hij hem met zijn herbenoeming geluk wenscht. Bryan heeft voorts verklaard, dat hij een zetel in den senaat zou weigeren voor 't geval men hem er een aanbood. Met zekerheid kunnen wij thans mededeelen, meldt het Vad., dat de huwelijksvoltrekking van II. M. de Koningin en Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin en de daar mede verbonden feesten, zullen plaats hebben in de week van Maandag 28 Januari4 Februari. Naar men mededeelt, zal bij de cavalerie een nieuw hoofddeksel in beproeving worden genomen, een aan merkelijk lager en sierlijker model. In Het Vad. lezen we het vol gende: Voor enkele dagen vond men in de N. R. Ct. een bericht, dat de Minis terraad de machtiging der Koningin had gevraagd om een wetsonlwerp betreffende de droogmaking der Zui derzee bij den Raad van Staten aan hangig te maken. Is dit de gewone weg, die gevolgd wordt, als een wets ontwerp de ministerieele bureaux verlaat, als dagbladnieuwtje had het bericht een ietwat ongewonen vorm, zoodat men zich afvroeg, of dit nu werkelijk beteekende, dat er een wets ontwerp gereed was en dat het den Raad van State had bereikt. Inderdaad is dit, naar wij vernemen, het geval, maar het ontwerp beoogt niet de volvoering van het geheele bekende droogmakingsplan. Het omvatden aan leg van den afsluitdijk van Wieringen naar Piaara en de indijking van twee gedeelten der Zuiderzee tusschen Wieringen en het vasteland en ten zuiden van Hoorn, benevens de voor bereidende maatregelen die voor elke voortzetting van het plan onvermij delijk zijn. Te 's-Gravenhage heeft zich giste ren ten huize van mevr. Pierson, echt- genoote van den minister van finan ciën, het bestuur gevormd van een vrouwencomité voor een huldeblijk aan H.M. de Koningin bij gelegenheid van het aanstaand huwelijk. Daarbij hebben o.a. zitting gekre gen baronesse Van Harinxma thoe SlootenCollot d'Escury, echtgenoote van den burgemeester der residentie als presidente; mevr. PiersonWal ler, voornoemd, als vice-presidente, mevr. GleichmariCort van der Lin den, echtgenoote van den president van de Tweede Kamer, als penning- rneesteresse, en jonkvrouw Schorer, dochter van den vice-president van den Raad van State, als secretaresse. Postbestelling op Zondag. In de Arnh. Cf. komt een schrijven voor uit den Achterhoek van Gelder land, waarin er op gewezen wordt dat bij veel ongerief het gemak voor postbeambten gering is. «Gaat de brievenbesteller op Zondaj de buurtschap op, dan hindert het hem niet of hij een paar couranten meer of minder meeneemt. Hij heeft dan ook het vooruitzicht, dat hij den Maandag, wanneer er bijna niets te bezorgen valt, te zijner vrije beschik king heeft, dien hij voor zijn land bouw best gebruiken kan «Bij de nieuwe postregeling moet hij op Zondagmorgen eerst nauwkeu rig sorteeren wat al of niet eens per week uitkomt Zoo ontvingen we Zondagmorgen onze gewone dagbla den, doch eenige nieuwsbladen, die we juist op Zondag zoo gaarne lezen en waarvoor we dan den tijd hebben werden ons Maandagmorgen bezorgd op welk tijdstip ons de bode vroeger nimmer iets te bezorgen had. «Geheel ontstemd over de bepor king zijn de brievengaarders, om wier vrijen Zondag heelemaal niet is ge dacht en die nu meer dan vroeger het publiek op Zondag moeten be dienen, dat na intrekking van de tweede postbestelling komt vragen of er ook wat voor hen is aangeko men" De «Gelderland" zou, na een driedaagsch oponthoud Djiboeti, de reis naar Port Said te vervolgen. President Kruger zal zich slechts één dag te Marseille ophouden en hoogstens een paar dagen te Parijs blijven. Omtrent verdere plannen zal Kruger zelf beslissen en niet onrao- elijk is liet dat hij, na eeri' bezoek aan ons land, den winter in een zachter klimaat zal wenschen door te brengen, daar hij in dit seizoen hier te lande niet zijn geliefkoosd buiten leven zal kunnen leiden. Hoogland. De heer A. B. van der Klein, onderwijzer aan de openbare school in deze gemeente, heeft j Maandag te Amsterdam met gunstig gevolg examen afgelegd voor het teekenen. (L. O.) De heer C. Kuijer en echtge noote vierden gisteren, Vrijdag 9 Nov. hun zilveren huwelijksfeest. Moge dit zilveren paar eenmaal met de gouden huwelijkskroon gesierd worden en de heer Kuijer, die ook al langer dan een kwarteeuw als veearts in deze gemeente werkzaam is, nog vele jaren jaren zijne betrekking blijven waar nemen tot algemeene tevredenheid van de landbouwers alhier en in de omliggende gemeenten. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Naar wij vernemen is de buiten plaats «Beekestein" met aangrenzend terrein door een consortium aange kocht, die haar in een villapark zullen herscheppen. Uit Haarlem meldt men: Het bericht over de verplaatsing der werkplaatsen van de Hollandsche Spoor naar Amersfoort is onjuist. Die te Haarlem blijvenalleen zullen er enkele tientallen werklieden, 60 a 70, naar een nieuwe werkplaats te Amers foort gaan. Deze mannen worden te Haarlem evenwel weer vervangen. In dezen winter zullen in het plaatselijk Departement der «Maat schappij tot Nut van 't Algemeen" voordrachten worden gehouden door de heerenVan der Grijp, dr. Bleek rode, Kernkamp, Willem van Zuylen, a Aanmelding voor het lidmaatschap kan alsnog geschieden bij den Secre taris, mr. J. C. II. Prikken, Muur huizen 27. Op het concert, Donderdag 15 dezer des avonds te 8 uur in «Amicitia" te geven door den heer Jacques Vischer (viool) en de dames Anna Kappel (concert-zangeres uit den Haag) en Marie van Aaken (piano) zullen de olgende nummers ten gehoore wor den gebracht: .Sonate op:"21 voor viool en piano. Niels W. Gade. a. Die Mainacht J. Brahms. b. Lied aus «Der Trompeter von Sakkingen" c. Es blinkt der Thau Introduction et Konde Capric- cioso, pour violon C. Saint-Saëns. a. Adagio Fr. Schubert. b. La Campanella (piano) Fr. Liszl. G. Henschel. A. Rubinstein. a. Du bist die Ruh b. Mondnacht I c. SolvegjsLied Elégie Dudziarz (Mazurka), viool Chant hindou (.Zang, Viool en Piano). Fr. Schubert R. Schumann. E. Grieg. Ernst. H. Wieniawski. H. Bemberg. Ten gevolge van het aftreden van notaris Knoppers als Secretaris- Penningmeester van het Waterschap de Bunschoter- en Duister Uitwatering in zee, moest de vorige week door ingelanden in deze vacature worden voorzien. Het Brstuur had voorgediagen B. Geuchies en II. Dekkers, van welke de eerste werd gekozen. Naar men mededeelt, zal de S. D. A. P. candidaat stellen voor de Tweede Kamer bij dea.s. verkiezings campagne in 1901 in het district Weslstellingwerf den heer Hugenholtz, in het district Franeker mr. P. J. Troelstra. In Schoterland moet men plan hebben geen candidaat tegenover den heer v. d. Zwaag te stellen. Wat de andere districten in Friesland be treft, moet nog geen keuze gedaan zijn. De justitie uit Breda heeft te Tilburg opnieuw een onderzoek inge steld in zake den moord in den Noord- hoek. Verschillenden getuige weiden gehoord. De commissaris van politie te Til burg heeft een nieuw onderzoek ge daan in de woning van den koster Van Isterdaal, waar eenige kleeren in beslag werden genomen. Wij vernemen nader, dat de ver klaring van den ex-besteller J. dii eerst stellig verzekerd had, dat hij op den morgen van do misdaad in de kerk had hooien kermen en smeeken en dat, terwijl hij trachtte te be speuren vanwaar deze geluiden kwa men, de koster in hevige gemoedsbe weging op hem afkwam, thans door hem ten deele wordt herroepen in zooverre, dat hij niet zeker weet of het de koster was, die toen op hem afkwam. Gasbedwelniing. Een tweede geval van gasbedwel niing heeft zich Dinsdag te Utrecht voorgedaan De meid van mevr. v. d. Br., die als gewoonlijk 's mor gens om 10 uur aan de deur klopte om mevrouw te wekken, ontving geen antwoord op haar herhaald geklop. Met behulp der buren verschafte zij zich door de ramen toegang tot de slaapkamer en vond mevrouw be wusteloos te bed. Ook de hond was geheel bedwelmd. Aan de hulp van twee doctoren was bet te danken, dat mevrouw weder werd bijgebracht Ook de hond werd weer beter. Beide gevallen leeren ons, hoe voor zichtig we toch moeten zijn bij het uitdraaien van het gaslicht, eer we ons ter ruste begeven. Het schrikbewind te Pretoria Een Vrijdag met de Guelph te Vlis- singen teruggekeerde ambtenaar der Z, A. S. M. deelt mede, dat te Pre toria een waar schrikbewind heerscht en iedere niet Engelschman geen oogenblik zeker is niet in den tronk gezet te worden. Op zekeren ochtend werd door een Engelsche patrouille in den tuin van een zijner bekenden een geweer gevonden, Hij werd onmid dellijk gearresteerd en in de gevan genis gebracht. Of hij nu al verzeker de dat het geweer niet van hem was en hij niet wist aan wien het behoorde vermoedelijk hadden deEngelschen zelf het daar geworpen het hielp niets. De militaire autoriteit werd er mede in kennis gesteld, en deze ge lastte de vrouw met haar drie kinde ren, waaronder een 14 dagen oud, de woning te verlatenzij werden in de gevangenis gezet. Den volgenden morgen werd de geheele familie tus schen militairen naar de plaats hun ner woning gevoerd, en de vrouw kreeg vergunning mede te nemen wat zij dragen kon Daarna werd de geheele inboedel buiten gebracht, met petro leum begoten en in brand gestoken. Kunsthout. Het vervaardigen van kunstbout behoort tot een der jongste uitvin- ingen der schrandere Amerikanen; het wordt van tarwestroo gemaakt Dit hout, dat zeer hard en schoon is, verkrijgt men in hoofdzaak op de volgende wijze: Eerst maakt men van het sli'oo gewone bladen karton ;daar- na worden de bladen opeengestapeld en ondergaan zij een scheikundige behandeling, welke do vezels loet in- eenloopen. Alsdan is het voldoende de stapels zeer sterk te persen om een product te verkrijgen, dat al de qualiteiten van hout bezit. De. schei kundige behandeling maakt dit kunst hout ongevoelig voor water. Voor de schrijnwerkerij maakt men hout, welk wat minder hard is. Dit hout schaaft, lijmt en klieft men gelijk na tuurlijk hout; door vuur verwarmd kan het gebogen worden. Men kan het schilderen, vernissen en kleuren; verf en vernis blijven er boter op dan op gewoon hout. Men kan het verder in de zon leggen, zonder dat het dientengevolge tiekt of beschadigd wordt. (Sempervirens.) BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 31 October tot en met 7 November, Geboren: Cornelis, z. van C. vanNieu- wenhuizen en E. van der Velden. - Maria Wilhelmina, d. van R. Heere en C. Hol, Marinus Jansen, z. van M. van den Brink en W. M. Lamers. Everardus, z. van J. de Gooyer en A. M. van 't Riet, Johanna Maria, d. van H. Talsma en J. M. de Vrije. Rudolf, z. van R. van Dijk en R. van Rossum. Anna Sophie, d. van C. A. Jeekel en O. J. Vreede. Gerrit, z. van A. van Beek en M. van Wilgenburg. Willem, z. van F. van Zanten en H. Xreikamp. Johan Chris- tiaan, z. van C. Pechtol en J. Roeters. Jan Kijndert, z. van J. R. Overhorst en A. Pas. - Joost, z. van D. W. Gillissen en M. Bauer. Joseph Pierre Jacobus, z. van E. Verschuur en J. M. van den Heuvel. Berdina Elisabeth, d. en Mi chiel, z. van A. Jonker en B. Janssen. Wouterus, z. van W. van Vulpen en A, Bouwman. OndertrouwdD. J. H. Wagener en M J. J. Vos. J. Koning en H. Post. C. Mannee en J. van den Berg. J. Schreu der en A. van Leyenhorst. G. de Bree en H. Pol. Getrouwd: G. Craanen en J. A. van Apeldoorn. Overleden: Jan Johannes Josephus Sleeking, 9 m. Bertus Timmer, 5 m, Een levenl. aang. kd. nr. g. van B, van Keeken en C. van den Hoef. Theresia Geertruida Maria Verhey, 20 m Gerardus Arnoldus van Buuren, 15 m. Een levenl. aang. kd. vr. gesl. van J. de Gooyer en A. M. van 't Riet. Hoogland. GeborenBartus zoon van J. Steenbeek en A. van de Brug. Gehuwd: 8 Nov. W. Tolboom en N. Voskuilen. OverledenJ. van de Bor oud 2 maanden Leusdcii. Geboren2 Nov. Alida, d. van Dirk van Garderen en Alida Osnabrugge. Klasina, d. van Evert Barten en Johanna Lammerdina Veenendaal. Ondertrouwd: 8 Nov. Hendrik Hofland met Jannegje van Dijk. Gehuwd: 8 Nov. Arie de Sain met Rikje Voskuilen. Stoutenburg. Overleden: 8 Nov. Grietje Mastenbroek, 65 j., wed. van Jan Mijling en Gijsbert van Donselaar. Woudenberg. Ondertrouwd8 Nov. Martinus Delvaux, 33 j. en Oetje van Egdom, 27 j. Anton Cornelis Beekman, 25 j. en Willemina van Ee, 22 j. KIOCI.AMES. Vraagt aan den buurman. Dikwijls gebeurt het dat men het een ander vernomen heeft en dat rnen van de waarheid niet overtuigd is, men spreekt er over met ver schillende personen en wel 't eerst aan zijn buur man. Vele personen hebben hooren spreken over de verschillende genezingen door de Pink Pillen van Dr. Williams verkregen en vragen alvorens tol het gebruik over te gaan aan hun buurman wat hij er van denkt. Onzo verslaggever ont waarde zulks op zijn reis door Nederland even eens, dat het gebruik der Pinlp' Pillen door den ecnen buur aan den ander wpt-den aanbevolen, waar hij er over sprak hoordé hij de Heer die, Mej. die, heeft ze ook gebruikt en bevindt zich <3v'A JkAérzL l thans Welvarend. Tot last hebbende de verschil lende personen te bezoeken die hunne genezing geschreven hadden, maakte zulks op hem een goeden indruk en werd dan ook overal op vrien delijke wijze ontvangen. De fleer J. Ph. Scheers, Café levenslust bij de Duinen te Vlissingen had ons geschreven. Ik gevoel mij verplicht U te doen weten dat mijne echtgenoote door het gebruik der Pink Pillen volkomen genezen is, sedert jaren had zij veel te lijden aan maagkrampen en is thans door het gebruik van 3 doosjes geheel genezen. Deze schriltelijkn verklaring werd door mej. Scheers aan onze verslaggever mondelings bevestigd, en HEd. voegde er tevens bij dat nog andere leden in hare familie tot het gebruik waren overgegaan en er zich wel bij bevonden. Maakt mijne geneaing gerust bekend en ik zal ze een ieder als-een heilzaam middel ten zeerste aanbevelen zulks ware hare woorden toen onze verslaggever afscheid nam. De Pink Pillen zijiiBe onovertreffelijken spier- versterker: zij hergeven kracht aan de zwakken en zijn voor de delicaatste personen onschadelijk Zeer werkdadig tegeivbloedarmoede, rheumatiek zenuwpijn. Zij gevent schoone kleuren aan de bleeke gelaatskleuren, ^handelen in al de tijd perken der verzwakking bij de vrouw en ver oorzaken bij de man een werkdadige werking tegen al de ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door buitenspo righeden. Prijs f 1.75 de doos, fQ.— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij I. J. A. SJ5ABILIÉ, Steiger, i P W2 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Wacht U evenwel voor de namaaksels, ver schaft u dc echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabïlié te Rotterdam of bij de depot houders die onder de attesten in dc couranten zijn aangegeven. Alle andere personen ver- koopen goedkoope zoogenaamd Pink Pillen, zvlks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloopen zijn, en hoegenaamd niet de mitiste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat deze personen spoedig, met het gebruik der echte Pink Pillen weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nognooitiemand (p genezen. Afbeelding der doos: Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel llecksclier senr. in Hamburg, welke ziek in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den om trek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 9 Nov. 1900. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen 12a f4.Peren f2.a f5. Nieuwe aardapp. f 0. a f0 Zandaardapp. fl.80 a f 2 00 Hoendereieren f7.00 a f8.00 per 100st. Eenden f 0.a f 0.Boter f100 a f 1.20 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas f0.— Kippen fO.GO a f0.80 Kuikens ft.af 1.10 Piep kuikens f0.30 a f 0.50 Ganzen f00 f00.Eenden f 0.60 a f 0.90 p. st. Jonge fO.OO af 0.00 Hazen 11.50 a f2Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tamme f0.40 a f 1.00 Duiven f0.30 a f0.50 paar. Magere varkens f 12.a f 18.Varkens voor export f a fZeugen f40.f 60.Biggen f 6.a f 10.00 Schrammen f 00.a f 00 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 00. a f 000.Kalfkoeien f 000 a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pmkstieren f 000,a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge; heet. Boekweit; 300 heet. Xppelen; 40 heet. Peren; 0 heet. Kleiaardappe- len 300 heet. Zandaardappelen 6000 stuks Iloen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee: 4 magere varken6, varkens voor exportslageryen 350 bisgen en 8 zeugen. Hecfen overleed mijn geliefde echtgenoot Jfi F. P. DEKKERS, Gep. Kapt. der Infanterie. Wed. J. F. P. BEKKERS— Van Oij en. ^jrlem, 7 Nov. jJ&K). T'oSre W l'amisge- ving. op netten,^etaud in het nieuwe stadsgedeelte V of voorkamer met kleinerelaap- kanier, gemeubileerd.,-of onge- meubileerd, met q£nr:fr**Kg>p"Ti sion. Aanvr. met fr. br. onder lett. V. Bureau dezer Courant. UliiU TÉ AMSTERDAM. C o r res p on den h a p te Amers foort (H. J/CEOöCKEWIT, IT i i ii\ GninuwXWiiiii iii in Effec ten, J>affgest raat É-5. zyn verkrygbaar by- Société Anonyme. f 1.40 de Iriter verzegelde bemntide flcsch I van 5 Liter, voordien van het f attest van Dr. ïVF van HAMEL ROG^-Broefflèseh f 1.30. Cognac op flesschen Ia diverse prij zon. Uitsluitend verkrijgbaar Dij AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2