NI1UWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. INVOERRECHTEN. No. 91. Woensdag 14 November 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. nieuwe Doizend-en-één-Naclit-Verlialen. DE ZELF-MOORD-CLUB. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Toen wy de laatste keer eendrachtig en met opgewekten zin opgingen ter stembus om weer het hooggeachte gezel schap bijeen te brengen dat voor den wetgevenden arbeid op het Binnenhof te 's Gravenliage de Nederlandsche natie moest vertegenwoordigen, lieve men- schen, wat vliegt toch de tijd, aanstaand jaar moeten wy opnieuw aan den gang! toen was er, onder de vele vraag stukken die wy plichtmatig oordeelden by die gelegenheid eens goed te bekijken, vooral één, waaraan wy meenden bijzon der aandacht te moeten wijden. Het was de quaestie: vrijhandel of besehermende rechten V De party, by welke wy toen als steeds waren aangesloten, was en is nog vóór het behoud der tot dusver gevolgde han delspolitiek alzoo tegen bescherming. De bestaande invoerrechten wenschte zy niet afgeschaft te zien, daartoe vindt zij geen reden; maar belangrijke verhooging zou zy toch niet willen toestaan, en vooral werd verzet aangeteekend tegen het drijven van graanrechten, die,aangeprezen als een middel om den landbouw te bevor deren, voornamelijk tot uitkomst zouden hebben dat de grondeigenaars ten koste van het overige deel der bevolking sterk zouden worden bevoordeeld. De vryhandelaars hebben de overwin ning behaald en hun aanvoerder, de heer Pierson, werd de samensteller van het ministerie dat in het eerstvolgend vier jarig tydperk 's lands zaken had te bestu ren. De protectionisten hadden geen kans. Maar er was gedurende en lang reeds voor die verkiezingscampagne over nog andere dingen gesproken. Vele her vormingen op verschillend gebied waren als wenschelyk voorgesteld, ook door de Êarty die thans met een kleine meerder- eid in 's lands vergaderzaal verscheen er was een heel programma, werk aan biedende voor vele jaren, en dat een groot aantal sociale maatregelen bevatte, waarvan het doel zou zyn om door middel van wettelijke voorzieningen den ïqaat- schappelyken toestand te verbeteren, in de eerste plaats van de minvermogenden, van de klasse der werklieden. En niet door wetten alleen, maar ook, voor zoover noodig, door hulp uit de Ryks- schatkist. Evenwel, die schatkist is niet een beurs, waaruit men slechts heeft te putten, zonder dat zy ooit ledig wordt. Integen deel, by de vele behoeften die zich by voortduring en by toeneming openbareD, is het zeer moeielyk, er iets uit te krygen voor nieuwe onderwerpen van staatszorg. Wel waren, in een vroeger tijdperk, de belastingen „herzien", dat wil zeggen, de Regeering had, aan wie nog iets konden missen, hoogere lasten opgelegd „tot versterking der middelen", zooals dat gewoonlijk heet; maar nu waren we het er ook over eens dat er niets meer by moest komen. De draagkracht van den Nederlandschen belastingbetaler had haar toppunt bereikt. En nog vóór men aan die sociale wetgeving was begon nen, kon ieder reeds narekenen, dat er geen geld voor zou zyn. Waar moest het vandaan komen, als belastingverhoo ging was uitgesloten Er kon op andere takken van landsdienst bezuinigd worden, werd er gezegdgoed, als de heeren, die dit gevoelen uitspreken, dan maar meteen zoo vriendelijk willen zyn om mede te deelen, waar dat gebeuren kan. De Regeering, die, meer dan iemand anders in staat is om alles te overzien, is er niet toe bij machte. Nu is, in de laatste jaren, de algemeene toestand nogal gunstig geweest. De opbrengst der verschillende belastingen is niet tegengevallen, de ontvangsten zijn gaandeweg gestegen, iets meer nog dan de vermeerdering van het bevolkings cijfer naar evenredigheid kon doen ver wachten. En dan was er, niet lang te voren, nog iets gebeurd. Een vorig Minister van Financiën, ook al voorstan der van het vrijhandelstelsel, had het middel gevonden, om de opbrengst der invoerrechten te verhoogen, zonder het percent van die rechten te veranderen, door namelijk in de wet wijzigingen aan te brengen die het ontduiken belemmerden. De uitkomsten van dien maatregel waren voortreffelijk. Op diezelfde invoerrechten heeft van het begin af de vrijhandelsman by uit nemendheid, Minister Pierson, het oog gericht, om wat geld te vinden voor de hervormingen, die hy en zyn ambtge- nooten beloofden en reeds bezig zyn tot stand te brengen. Een herziening van de tarieven is meermalen toegezegd en thans, na langdurige en zorgvuldige voorberei ding, by de Staten-Generaal aanhangig gemaakt. Groote beweging in het kamp der protectionisten, die zich vry stil hielden zoolang het zaakje nog in wording was. Zie je nu wel, hoe het gaat met de leer van die vryhandelaars? Zy geven hoog op van hun beginsel, maar zyn buiten staat het te handhaven. Wy die beweerd hebbengeen sociale hervormingen zonder beschermende rechten, en toch van alle kanten in het ongelyk werden gesteld, blyken het toch goed te hebben ingezien Wy maken er den heer Pierson geen verwijt van, dat hy in ons schuitje komt. al is het maar eventjes en met groote aarzeling, wy nemen slechts het feit aan, en bouwen er de verwachting op, dat na weinige jaren ons beginsel nog veel verder zal worden doorgevoerd. De bewering was te voorzien, en de Regeering heett in de toelichting een en ander gezegd, dat haar by voorbaat moet tegenspreken. Herziening van het tarief, ook met het doel, om de totale opbrengst der invoerrechten eenigermate te ver meerderen, is niet noodwendig een toe geven aan het protectionisme; zyn som mige cijfers iets hooger voorgesteld, andere zyn onveranderd gebleven, som mige nog verlaagd, enkele rechten geheel vervallen. Zoo'n tarief moet passen bij den toestand van de nijverheid en van den handel, en daar die toestand niet altijd dezelfde blyft, spreekt het reeds vanzelf dat af en toe herziening noodig is. De rechten, die in ons land worden geheven ten behoeve van de schatkist, van den fiscus, de fiscale rechten dus, moeten niet worden verward met rechten, die men zou vaststellen om buitenland- sche concurrentie te weren en alzoo aan de binnenlandsche productie gelegenheid te schenken, hoogere prijzen te bedingen, ten koste natuurlijk van den ver bruiker. Aan den anderen kant staan eenige zeer besliste voorstanders der vrijhandels politiek, geestverwanten dus van het Ministerie, die er den heer Pierson wel een verwijt van maken, dat hy water in zyn wyn giet. Alle invoerrrechten, zoo redeneeren zy, dragen noodwendig een beschermend karakter, daar zy, onver schillig of het de bedoeling is, de mede dinging der inlandsche productie verge makkelijken. Door de matige bescherming van het bestaande tarief te versterken, handelt de Minister niet in overeenstem met de door hem altijd beleden begin selen. De vraag is, of deze afwijking gerechtvaardigd wordt door den toestand der financiën. De Minister verklaart, dat de achttien ton verhooging. welke de voorgestelde herziening gerekend wordt meer te zullen opbrengen, noodig zullen zyn, maar dat wordt heelemaal niet aan getoond, we moeten er slechts naar raden. In elk geval zouden we daar eerst iets meer van dienen te weten, om te kunnen beoordeelen, of hetgeen wy er voor krij gen zullen, wel opweegt tegen het offer van beginselen, dat de Minister ons uit noodigt, op zyn voorbeeld goedmoedig te brengen. Het verlangen zou niet onbillijk zyn, indien het motief ernstig gemeend ware. Dat laatste kan ik moeielyk gelooven. Men gelieve even na te gaan, wat de jongste tyd ons leert aangaande uitbrei ding van Staatsbemoeiing en de daar mede onafscheidelijk verbonden vermeer dering van Staatsuitgaven. Wij zyn bezig aan te maken eene Wet op de verze kering van werklieden tegen ongevallen met een rijksverzekeringsbank, welker beheer en administratie de Staat bekos tigen zal We hebben vastgesteld een Wet op den leerplicht, en aan de voor standers van het bijzonder onderwijs is beloofd dat zy in de meerdere uitgaven, die deze Wet hun zal opleggen, tege moetkoming zullen krijgenbovendien zal de Minister van Binnenlandsche Zaken een hoog noodige verbetering van de onderwijzers tractementen, die niet zonder Rykshulp kan tot stand komen, trachten te bewerken. De Tweede Kamer heeft haar goedkeuring gehecht, en naar alle waarschijnlijkheid zal de Eerste Kamer hetzelfde doen, aan wetten die ten doel hebben meer zorg te dragen voor de opvoeding van kinderen, die gevaar loopen tot misdaad te vervallenen om dat doel te bereiken is veel geld noodig. Dat zyn nog maar enkele dingen, een deel slechts van hetgeen door de Regeering is voorbereid ot toegezegd, en dat, komt men er nu nog niet mede klaar, in de eerstvolgende jaren toch niet kan uitblijven: ik wys slechts op de reeds ingediende woningwet, op de gezond heidswet, op de belofte aangaande de armenwet, op den drang naar werklieden pensioenen, die er stellig nooit zullen komen, indien niet de schatkist met be langrijke sommen bijspringt gedurende een lang tydperk van overgang. Met dat alles voor oogen behoefde men waarlyk niet te vragen, waarvoor de Regeering geld noodig heeft. Die achttien ton zijn nog maar een gering deel van hetgeen er zou moeten komen, wilde men de meest dringende eischen vervuld zien. Onder die omstandigheden zijn wy in ons oordeel over de tariefvoorstellen niet meer vrij 1 WÜ moeten ze beschouwen in verband met het geheele beleid der Regeering. Er zyn zekere noodwendig heden, aan welke wy ons hebben te onderwerpen, zy het ook ongaarne; gestreng vasthouden aan een beginsel is heel mooi, als het maar geschieden kan zonder nadeel toe te brengen aan andere, nog veel gewichtiger beginselen. Uit dat oogpunt hebben wy het wets voorstel betreffende de invoerrechten te bezien' de quaestie van fiscaal of protec tionistisch wijkt daarbij op den achter grond. En wanneer de voorstanders van beschermende tarieven zich verheugen in de schijnbare concessie, aan hun stelsel gedaan dan misgunnen we hun die pret niet; alleen hun verwachting van een volledige zegepraal kon wel eens tot teleurstelling leiden. Want, of een ander fabrikaat of halt fabricaat met een paar procenten hooger Invoerrecht wordt be last, daarmede verliest toch eigenlijk ons tarief zyn fiscaalkarakter niet. Ook de lasten van den binnenlandschen voort brenger zyn verzwaard, en het is dus niets meer dan billyk dat de vreemde ling, die met hem in concurrentie treedt, hooger productiekosten krijgt. Op hem- zelven zyn die niet te verhalen, wel op de artikelen die hy hier te lande in den handel brengt. Daarmede zullen wel geen gewichtige belangen geschaadt zyn. In plaats van den Minister van Finan ciën een verwijt te maken, dat hy van zyn beginsel afwijkt ter wille van den maatschappelyken vooruitgang des lands, hebben wy, naar ik meen slechts te prijzen dat het doctrinair standpunt van den man van wetenschap hem niet belet, de hoo gere belangen in de eerste plaats in het oog te vatten. Regeeren is samenwerken, en dat kan niet zonder prijsgeven van persoonlijke voorkeur. Terr onzent is maar al te dikwyls de fout geweest, dat de DOOR ROBERT LOUIS STEYENSON. 21) De Geschiedenis van den Dokter en de Saratoga-KoHër. Hij was stipt op tijd; de koffer werd voor hem uitgedragen door verscheidene stoere be dienden; en hijzelf werd in een kamer gelaten waar een man zich voor het vuur zat te warmen met zijn' rug naar de deur. Het geluid van zoovele personen die binnenkwamen en weer heen gingen, en het krassen van den koffer toen het op de planken werd gezet, konden den persoon nietuit zijne mijmering opwekken en Silas stond te wachten in doodsangst, totdat hij zich verwaardigen zou notitie van zijne tegenwoordigheid te nemen. Er verliepen mis schien vijf minuten voor de man zich langzaam omkeerde en de gelaatstrekken van Prins Florizel van Boheme liet zien. «Zoo, mijnheer, zeide hij op zeer strengen toon, dit is dus de wijze waarop gij misbruik maakt van mijne beleefdheid. Gij voegt u bij personen van aanzien voor geen ander doel dan om de gevolgen uwer misdaden te ontloopen; en nu kan ik mij zeer goed uwe verlegenheid begrijpen toen ik u gisteren aansprak. «Waarlijk!» riep Silas uit, «ik ben aan alles onschuldig." En met gejaagde stem, en met groote op rechtheid, vertelde hij den Prins het geheele verloop van zijn ongeluksperiode. «Ik zie dat ik mij vergis,» zeide Zijne Hoog heid, toen hij hem tot 't laatst toe aangehoord had. Gij zijt slechts een slachtoffer, en nu ik u niet straffen kan, kimt gij er u van ver zekerd houden dat ik mijn uiterste best zal doen u te helpen.» «En nu,« ging hij voort «zakeD». Doe uwen koffer open en laat ik zien wat hij bevat.» Silas verschoot van kleur. «Ik durf er haast niet naar te kijken! riep hij uit. «Hebt gij er niet reeds naar gekeken?» vroeg de Prins. Dit is een sentimentaliteit die gij tegen moet gaan. Het zien van een zieke dien wij nog helpen kunnen, moet direkter op het gevoel werken dan dat van een' doode dien wij niet meer helpen noch kwaad doen, lief hebben of haten kunnen. Kalmeer uzelven wat, mijnheer Scuddamore,» en toen, ziende dat Silas nog aarzelde, zeide hij, «ik wensch geen anderen naam aan mijn verzoek te geven. De jonge Amerikaan ontwaakte als uit een droom, en begon met weerzin de riemen los te maken en het slot te ontsluiten van den Saratoga-koffer. De Prins stond erbij, toeziend, met kalm gelaat en de handen op den rug. Het lijk was stijf, en het kostte Silas groote inspanning zoowel moreel als physiek, het uit zijne houding te krijgen zoodat het gelaat zichtbaar werd. Prins Florizel deinsde terug met een uitroep van smartelijke verbazing. «Helaas!" riep hij uit, «ge vermoed niet, mijnheer Scuddamore, welk een wreede gift gij mij hier gebracht hebt. Dit is een jonge man uit mijn eigen gevolg, de broeder van mijn vertrouwden vriend; en in mijn dienst is hij gevallen door de handen van woeste of ver raderlijke menschen. Arme Geraldine,» ging hij voort, als tot zichzelven sprekend, »hoe zal ik je het lot van je broeder mededeelenHoe kan ik mij in uwe oogen vrijpleiten, of in de oogen van God, van de verwaten plannen die hem tot zulk een bloedig en onnatuurlijk uit einde voerden O FlorizelFlorizelwanneer zult ge leeren u zeiven te beheerschen en u niet langer te laten verblinden, door het schijn beeld van macht, die u ten dienste staat. Macht riep hij uit,» wie is machteloozer dan ik Als ik dezen jongen man aanzie dien ik opgeofferd heb, dan zie ik hoe weinig het beteekent een Prins te zijn. Silas was bewogen bij 't zien zijner emotie. Hij trachtte eenige woorden van troost te mompelen en barstte in tranen los. De Prins getroffen door deze intentie, ging naar hem toe en vatte zijne hand. «Beheersch u,» zeide hij. Wij hebben beiden veel te leeren en wij zullen beiden betere men schen worden door onze ontmoeting van dezen dag.» Silas dankte hem met een dankbaren blik. Schrijf mij het adres van dokter Noel op dit stuk papier» ging de Prins voort, hem naar de tafel leidenden laat ik u aanraden, als ge weer eens in Parijs zijt, het gezelschap van dien gevaarlijken man te mijden. Hij heeft in deze gehandeld gedreven door een edelmoe dige impulsie; dit moet ik gelooven; want als hij medeplichtig was geweest aan den dood van den jongen Geraldine, dan zou hij nooit het lichaam gezonden hebben aan den wezen lijke misdadiger. »De wezenlijke misdadiger!" herhaalde Silas, verbaasd. (Wordt vervolgd.!

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1