VOO MACH Mout Mwsaals. BUITENLAND. Advertentie n. „Volkshuisvesting" DÉ MATROOS. ONS HUIS. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. AMICITIA. Kunstavond SOPHIE WICHERS IDA MOLLING DINSDAG 20 NOVEMBER 1900. Lata. Lata./Lata. Jhr. Mr. T. ArL VAN ASCH VAN WYCK. leidende mannen dat niet op het juiste oogenblik wisten te doen. Nu wg van liet tegendeel een sprekend voorbeeld zien, past een woord van waardeering dat, als liet oogenblik daar is om tot de behandeling van de bijzonderheden van het aangeboden wetsontwerp over te gaan, een eerlijke critiek niet uit sluit. W. F. Ofschoon er in de laatste week zoowel in Vrijstaat als Transvaal veel en hardnekkig gevochten is, schijnt het nu toch wel zeker, dat lord Roberts niet zoo heel lang meer in Zuid Afrika zal blijven. Te Kaapstad is men reeds bezig het transportschip Canada in te richten voor den veldmaarschalk en zijn staf. Misschien zou hij reeds nu te Kaapstad zijn indien hij niet werd opgehouden door de ziekte van een zijner dochters wier toestand nog zeer ongunstig blijft. Zooals men weet, zal Kitchener hem als opperbevelhebber vervangen Er zullen nog meer mutaties in ver schillende commando's plaats hebben. Wij meldden reeds, dat Kelly-Kenny vervangen wordt door generaal Hun- ter. Ook generaal French, de cavalerie- generaal, die de Boerenstrijdmachten zoo dikwijls heeft omgetrokken, is van zijn functie als divisie-generaal ontheven en thans aangesteld als bevelhebber van Zuid-Transvaal met Johannesburg als zijn zetel. Generaal Mahon volgt hem als bevelhebber over de cavalerie op. French's divisie is echter ontbonden en de verschillende deelen zullen nu onafhankelijk van elkaar optreden, waarschijnlijk in samenwerking met Baden-Powell's op te richten politie corps. Daarmee gaat het echter nog niet zoo bijzonder vlotoorspronkelijk zou dit corps bestaan uit 12.000 man, doch niettegenstaande de hooge soldij was de toetreding tot dat korps dat een gevaarlijk baantje zal krijgen, daar het, de districten afloopend telkens tot doelwit van den Mauser zal strek ken, niet groot. Men heeft nu maar besloten de sterkte op 0000 man te brengendezen kunnen echter in Z. Afrika nog niet eens worden bijeen gebracht, zoodat er nu ook in Enge land voor geronseld zal worden men hoopt daar nog 1000 man bijeen te krijgen. Voorloopig echter zal Baden- Powell het commando er over nog niet kunnen aanvaarden, daar hij vol gens de Daily Mail, ook al aan typhus ziek ligt. Oorlogsnieuws is er voor heden weinig. Wij vinden slechts vermeld, dat de Engelsehen den 8en November Philippolis in 't Zuiden van den Vrij staat weer hebben bezet. Ilieruit volgt dus dat de Boeren na de laatste be zetting door de Engelschen er wederom een tijdlang meester zijn geweest. Dit heeft lord Roberts echter niet de moeite waard gevonden te vermelden. Personen die met de Styria te Triest zijn aangekomen en thans in Holland zijn teruggekeerd, deelen mede dat generaal Louis Botha bij hun vertrek van Komatiepoort volgens de laatst ingekomen berichten de Boeren- zaak het tegendeel van verloren achtte. Zijn plan was om naar het Noorden uit te wijken en daar zijn macht te eorganiseeren. Ook in het Zoutpans- bergsche waren voldoende paarden en trekbeesten die door de rijke Boeren uit de Z.-Afrikaansche Repu bliek daarheen waren gebracht om buiten het bereik der Engelschen te zijn. Paarden en vee aldaar waren weldoorvoed en krachtig, en zullen dienen om de commando's opnieuw uit te rusten. Het gevecht, dat bij de Komati- rivier thans geleverd is tegen Smith- Dorrien was dus waarschijnlijk het werk van een dezer commando's van generaal Botha. Naar alle waarschijn lijkheid zullen wij in deze omgeving wel van meerdere gevechten hoorei). Do Directeur van het Kabinet der Koningin publiceert in deSf.-Cf. van Dinsdag het volgende door hem van H. M. de Koningin ontvangen schrijven y>Het Loo9 November 1900. »De tallooze gelukwenschen, die Ik, bij gelegenheid Mijner verloving, zoo wel uit het Vaderland als uit de Uverzeesche Bezittingen en van Ne derlanders in het Buitenland vertoe vende, mocht ontvangen, heb Ik tot Mijn groot leedwezen niet alle afzon derlijk kunnen doen beantwoorden. Daarom verzoek Ik U Hoogwelgeboren Mijn diepgevoelden dank over te bren gen aan allen, die Mij door hunne gelukwenschen zoo vele blijken hebben gegeven van hunne liefde en trouw. De hartelijke belangstelling door Mijn volk in Mijn geluk betoond, ver vult Mij met groote erkentelijkheid. W1LHELMINA." H.H. M.M. de Koninginnen ver trekken Donderdagochtend te 10 uur van Het Loo per extratrein naar de residentie. Maandag zijn te Apeldoorn een aantal herten aangevoerd, in kisten uit Mecklenburg, door hertog Hendrik verzonden en bestemd voor de Soe- rensche bosschen. Voorzitters en secretarissen van vele vereenigingen, vertegenwoordi gende een groot deel der Nederland- sche werklieden, hebben zich met een adres tot H. M. de Koningin gewend om Hare aandacht te vestigen op den grooten omvang, dien de werkloosheid onder de Nederlandsche werklieden heeft aangenomen en nog dreigt aan te nemen, wat zij mede toeschrijven aan het feit dat bij aanbestedingen en ook ondei hands veel werk door het buitenland aan den handenarbeid harer onderdanen wordt onttrokken. »Het Intern. Centraal Comité voor eene Kriigerhulde, welke zich tegelijkertijd overdegeheele beschaafde wereld heeft samengesteld, zal bin nenkort een algemeene xuereldhulde, zonder de minste politieke oogmerken, aan President Kriiger, openbaar maken waarop wij niet kunnen na laten, reeds nu de algerneene aandacht te vestigen." PLAATSELIJKE BERICHTEN. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Vrijdag, den 16 November 1900, des namiddags ten 2'/j ure. Punten van behandeling: 1. Voorstel der Commissie inzake de Hoogere Burgerschool, met ontwerp request aan den Minister van Binnen- landsche Zaken. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot verwijdering van een spoelsteiger ge legen aan het Plantsoen nabij de Kleine Haag. 3. Benoeming van een regent van het Burgerweeshuis uit de voordracht van regenten ontvangen luidende: le. C. Th. van Beek, 2e. C M. M. Vermolen, 3. C. B. Kok. a s. Zondag voormiddag te 10 uur zal de dienst in de Lulhersche Kerk worden waargenomen door Ds. J.J.L. Duyvendak, Evangel. Luth. predikant te Weesp. Op uitnoodiging van den burge meester is alhier eene commissie ge vormd in hoofdzaak bestaande uit dezelfde heeren, die in 1898 werkzaam waren bij het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. de Koningin- Moeder toen deze Haar Regentschap neerlegde, die met de Hoofd-commissie en provinciale comité's zal samen werken tot het aanbieden van een nationaal geschenk aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van H. D. huwelijk. Het Dagelijks Bestuur bestaat uit de heeren Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, voorzitter; Jhr. Mr. B. W. Th. Sandberg, Secretaris; E. L H. van Lanschot Hubrecht, penning meester en den garnizoenscomman dant kolonel J. van Wijck als lid. Bij de gisteren alhier gehouden verkiezing van leden voor de Kamer van Koophandel kwamen van de 187 kiezers 39 op. Herkozen werden de heeren H. C. van Dam met 36, A. Visser met 36, G. van der Zoo de Jong met 34 stemmen. Op den 10 November jl. beeft de uitkeering plaats gehad aan onder steund wordende leden en weduwen n gepensionneerdo militairen ge pensioneerd vóór de Wet van 1877. In tegenwoordigheid van het bestuur der afdeeling Amersfoort van de Koninklijke vereeniging van gepen- sionneerden onderofficieren en min deren, waarbij waren uitgenoodigd H.H. correspondenten en eere-leden der vereeniging werden ingevolge be sluit van het Hoofdbestuur, de na volgende gelden uitbetaald, als: aan onderofficieren en minderen boven de 75 jaren oud, ieder f 35.—, aan gep. beneden dien leeftijd f 30 aan 3 weduwen van gep. onderofficie ren en minderen, die gehuwd waren tijdens haar echtgenoot in dienst was ieder f25.—, aan 1 weduwe welke gehuwd is na dien tijd f 12,50. Bij de Maandag ten Raaadhuize gehouden uitloting van obligatiën zijn uitgeloot de nos. 17, 153, 167, 179, 193 en 195, ieder a f 1000, van de geldleening van 30 Augustus 1889; nos. 4 en 68, ieder a f 500, van die van 8 Februari 1893; no. 30 a f500 van die van 13 October 1896; nos. 12, 51, 86 en 99 a f500 van die van 9 Februari 1897en nos. 47. 58 en 74, ieder a f500, van de geldleening van 15 Maart 1898. Voor de betrekking van 7e amb tenaar ter Gemeente-secretarie (af deeling Bevolkings-register en Burger lijke stand) op een jaarwedde van f300, hebben zich tien sollicitanten aangemeld. Tot kommies le klasse bij de Directe belastingen is bevorderd de heer A. L. van Leer, thans kommies 2e klasse bij het dienstvak alhier. De A. F. C «Quick" sloeg in den Zondag te Amsterdam gehouden competitie-wedstrijd haar sterkste te- genstander «Steeds Voorwaarts" uit Amsterdam met 4 tegen 2 goals Een vereenigd elftal uit Anjersfoort werd evenwel op het terrein aan den Leusderweg met 3 tegen 2 goals ge klopt door «Hercules 111" uit Utrecht. De A. F- C. «Mars", die feitelijk te Nieuwersluis had moeten kampen te gen de «V.V.V." was daarin verhin derd, omdat harerzijds te weinig spe lers konden uitkomen. De majoor der inf. J. S. Wernas, gedetacheerd geweest bij de landmacht op Curacao, is h. t. 1. teruggekeerd en in afwachting van nadere indeeling 2 maanden verlof verleend. Bij Koninklijk Besluit is de kapitein J. van Buuren van het 5e Regiment infanterie, met ingang van 16 November a.s. op zijne aanvrage ter zake van langdurigen dienst op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op f1517. 's jaars. Bij het 5e Regiment infanterie zijn door den Kolonel regiments commandant bevorderd tot reserve- sergeant de reserve-korporaal A. N. Rapis, en tot reserve-korporaal de adspirant vaandrig A. van der Waals. Bij Koninklijk Besluit is de majoor P. A. van Buuren comman dant van het le bataljon 5e Regiment infanterie alhier, bevorderd tot luite nant-kolonel. De detacheering bij de Koloniale Reserve van de eerste-luitenant W. C. ter Beek van het 5e Regiment infanterie die onlangs uit Nederlandsch Indië is teruggekeerd woidt met ingang van 14 December opgeheven. Ge noemde officier zal alsdan weder naar zijn regiment terugkeeren en wordt ingedeeld bij een der bataljons alhier in garnizoen. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de tijdelijke detacheering bij de Militaire Verkenningen van den eerste-luitenant C. J. Bruin van het 5e Regiment infanterie, voor onbe- paalden tijd verlengd. De tweede-luitenant H. J. Ofler- haus van het 5e Regiment infanterie wordt van den 2 Januari 1901 tot den 1 December d.a.v. bij de Militaire Verkenningen te 's Graverihage gede tacheerd om voor den Verkennings- dienst te worden opgeleid. Zondag herdacht prof. Van Rhijn, uit Groningen, te Leusden het feit, dat hij 25 jaar geleden in zijn eerste gemeente aldaar tot het predikambt werd ingeleid door dr. G. J. van der Flier, thans predikant te 's-Graven- hage. Zulks geschiedde in een ernstige rede naar aanleiding van Mattheus 13 52. Een talrijke schare, ook van elders opgekomen, vulde het onlangs keurig gerestaureerde kei kgebouwo.a, merk te men op de predikanten van der Flier en Gildemeester, uit Den Haag, De Visser en Voorhoeve, uit Amsterdam, Wartena en Ten Bosch, afgevaardigen van Gouda, waar prof. Van Rhijn 4 jaar als predikant werk zaam was, en Van Rhijn, uit Apeldoorn en verder een aantal belangstellenden van allerlei rang en stand. Aan het einde der godsdienstoefening werd den geachten redenaar de be kende zegebede uit Ps. 134 3 toe gezongen en hem namens de gemeente een souvenir aangeboden De expeditie-Cappelle. «Onze West" van den 20n October meldt: Van de expeditie-Capelle c.s. is nader bericht ontvangen. Zooals wij bereids mededeelden, is uitvoering van het gewijzigd plan, om eerst de Boven Nickerie op te varen en dan over land te trachten deCoppename-rivier bij de Raleighs- vallen te bereiken, op gegeven. Ten gevolge van ondervonden te genspoed met de stoombarkas en hel daardoor ontstane oponthoud, heeft de expeditie veel tijd noodig gehad om de Boven-Nickeiie te bereiken vooral ook door den lagen waterstand die inmiddels was ingetreden. De ex peditie heeft niettemin getracht zoo hoog mogelijk de Boven-Nickerie op te gaan, doch werd daarin verhinderd door de groote moeilijkheden verbon den aan het overladen van de vaar tuigen over de vele dijken die ter plaatse de stroomversnellingen vorm den. De expeditie zal dientengevolgespoe- dig terugkeeren en naar beweerd wordt op een gunstiger tijdstip den tocht vervolgen. Gelukkig genieten al de leden der expeditie een goede gezondheid" Het is waarlijk niet mogelijk, uit al die tegenstrijdige geruchten wijs te worden, zegt de »N. R. C." Volgens «Onze West" keert dr. v. Capalle te rug, al geeft hij zijn plan nog niet op, volgens de «Surinamer" gaat hij slechts achteruit om een nieuwen aan loop te nemen. Intusschen meldde ook de «Surinamer", zij 't «onder alle voorbehoud", dat volgens «betrouw bare bron" de expeditie binnenkort te Nickerie, d.i. aan den mond der rivier van dien naam, zou terugkee ren; en dat is moeilijk overeen te brengen met de andere mededeeling van het blad, dat de expeditie slechts naar de Fallawatra terugging om van daar opnieuw naar de Raleigh water vallen op te rukken. De Blanche-Marie watervallen, het uiterste tot dusver goed bekende punt. van de Nickerie, en deRaleich-water- vallen, het zuidelijkst bekeurde punt van de Coppename, liggen beide op ongeveer 4 gr. 45 N.Br., maar de al- stand hemelsbreedte bedraagt 75 K.M. Op de plek waardeFallawatra-kreek zich in de Nickerie stort, is deze ri vier echter nog geen 45 K.M. van de Coppename verwijderd, hetgeen de re den zou kunnen zijn dat de expeditie den moeilijken tocht over land nog eens op dat punt beproeven wil. Bij de sluiting der wereldtentoon stelling. Maandag is de laatste levensdag geweest van de Wereldtentoonstelling te Parijs: 's avonds te 12 uur sloot zij voor het laatst en voor goed haar deuren. Wat men ook heeft mogen beweren n haar «mislukking", wanneer wij nu reeds eenige cijfers beschouwen, kan men dat woord slechts in zijn kleinste beteekenis nemen, want ner gens ter wereld is in eenzelfde tijdvak zulk een menschenmassa te zamen gevloeid. Zoo was het totaal entrée van de tentoonstelling in 1867, welke door bijna alle Europeesche souvereinen werd bezocht, 8.179,220, d i. 44,699 bezoekers per dag. De tentoonstelling van 1878 werd bezochtdoor 12.039,471, of 65,786 per dag; die van 1889 door 28.121,975 of 152,158 der dag. De tentoonstelling van- 1900 zal door meer dan 50 millioen bezoekers betreden zijn, hetgeen een gemiddelde geeft van 245 a 250,000 bezoekers per dag. Het sterkste bezoek was in de maand September op een dag, dat er 600.000 betalende menschen zijn geweest; op den gratis-dag waren er ongeveer een millioen; het maximum was in 1889 slechts 385,377 bezoekers. Het aantal vreemdelingen, dat te Parijs is geweest, is nog niet bena derd. In 1889 raamde men, dat er 380,000 Engelschen en 225,400 Belgen geweest waren. Deze tentoonstelling is van de vreemdelingen het meest door de Duitschers bezocht geen wonder! In 1889 waren zij nummer drie De Engelschen komen bij deze tentoonstelling erg achteraan het geen ook niet te verwonderen is! Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Ileckscher senr. in Hamburg, welke zich in het huidige nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den om trek gewonnen bedragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zijn huidige advertentie acht te geven. Naamlooze Vennootschap Vergaderin ders in «óns op Dondcrda: lOOürdes n.m. ljf Verkiezing bepuursleden. Machtiging tot ve: -e van aandeelen. Machtigen tpt^het sluiten vaknieuweJjyjfluheeken. de Secretaris, I. HOOYKAAS. elhou- Gracht ovember precies, van nieujre fe uit- Dinsdag 27 November 1900. van de Dames en •werkende leden van de/Vereeni ging tot beoefening v«l Vocale en Dramatische Kunst fe Amster dam. Prograiun 1. Le Passant coméine en un acte, en vers. par Frangois Coppée. Silvia Ida Mollinger. Lanetta Sophie Wichers, en costume. 2. Rey. van Engelen uit Lucifer. J. v. d. Vondel. Sophie "Wichers. 3. Een Lied v. d. Zee. Héléna Swarth. Ida Mollinger. 3, Scène V acte III du Misanthrope par Molière. C^liméne Sophie Wichers. Airsinoé Ida Mollinger, en postume. fPzMze 5. Het Braüüjcd, l^ig^tukje in èén bedrijf 4j)or Aleid. Marie Sophie WiÖiers FRéDéRIQUE IDA MOLLINl 6e, Babbelen Heprici. Sophie Wicher: 7e. La Coutunêre Ida Mollinger. 8e. Een Jonge Dai Tooneelstukje hl éèn l#d] f door E. Lant. Marceele -^Bop e Wichers. Jeanne Jda^Rillu er. Entrée le Rang fl, 2e Rang f 0,50. Leerlingen van H. B. S. en Gymnasium en militairen bene den den rang van Officier half geld. Plaatskaarten te bekomen bij den kastelein van Amicitia. Politiek doet O NEDERLANDSCH T00NEELGEZELSCHAP, Bestuur.Charles Dj La Mar. KhièhtspsLSn 3 bedrijven. Voorafgegaan door: Toonéelspel' in één bedrijf. Naar hei FiAnsch van G. Greeh/ Aanvang 8 uur./ Entrée le Rang f 1.i 2e Rang fƒ50. Militairen 2e lJ%ng f O.idf. Plaatskaarten te-ibekpmen bij den kastelein van Amicitia. ff ff fe houden door dei ED^LACHTBAREN^EER Burgemeester van Amersfooi op Zaterdag 17 November a.s. te 8 uur. Leden met 2 hujfgenooten rije toegang qn/vertoon van bewijs van' lidmaatschap. (Lidmaatschapf 0.10 per 3 maanden.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2