NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. Nieuwe Pnizenfl-en-één-Naclit-YerhaleD. Mo. 92. Zaterdag 17 November 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE ZELF-MOORD-CLUB. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Lord Roberts seinde eergister uit Johannesburg hel hoofdkwartier schijnt daarheen thans inderdaad verlegd dat een afdeeling van Steinacker's horses, opgericht voor den dienst in het district Komatipoort, den 8 November 16 Boeren gevangen nam, die poogden van het Portugeesch gebied de grens over te steken bij Namahaih. Bij deze plaats trachtten de Boeren ammunitie in Transvaal te brengen. Lord Methuen stiet den 1 Oen Novem ber op een afdeeling Boeren, terwijl hij op marsch was naar Lichtenburg. De Boeren sloegen op de vlucht toen de Engelsche troepen nabij hun kwar tieren kwamen. Bij de vervolging maakten de Engelschen een Vickers- Maxim buit. Een Reuter-telegram uit Cradock meldt, dat een afdeeling Cape-boys, dat zijn half-bloed'en, behoorende tot de bijzondere politie, die onlangs te Kimberley gevormd werd, 15 mijlen van Vrijburg door de Boeren werd verrast. Weldra kwamen echter 60 vrijwilligers van de politie de Cape boys te hulp. In het gevecht dat nu ontstond, werden 7 Boeren gedood terwijl de Engelschen slechts drie man verloren. De Boeren schoten echter 00 paarden neer. De veldkornet Duplessis werd gewond gevangen genomen. Uit Colesberg wordt voorts bericht, dat de Boeren hun stellingen bij Philippolis waarschijnlijk ontruimd hebben, daar er reeds twee convooien zijn doorgegaan zonder dat deze op tegenstand stieten. Al de bovenstaande berichten wijzen dus op succes der Engelschen tevens is gemeld, dat Botha nu toch eindelijk het bijltje er bij neer zal leggen en dat het vijfcentsbriefport voor de Oranjerivier-kolonie nu is aangenomen terwijl ook het verbod van goederen- invoer in die kolonie door particu lieren weder is opgeheven. Zij, die dus niet bevreesd zijn, dat de goe deren den Boeren in handen vallen kunnen nu weer zenden, maar of er velen gebruik van zullen maken, Blijft de vraag. Misschien ook wil lord Roberts 'tis een opmerking, die wij in een ander blad lazen op deze wijze trachten voldoende proviand voor zijn troepen in handen te krijgen, daar de verbindingslijnen nog zoo onveilig zijn. Een convooi van Lady- smith op weg naar Standerton toch werd immers langs den geheelen weg beschoten! Ook het bericht dat Botha zich zou willen onderwerpen, kunnen wij veilig ter zijde leggen. In geen geval zal hij dat doen vóór hij bericht van Kruger uit Europa heeft, dat diens pogingen om bomiddeling te ver krijgen, schipbreuk hebben geleden en het is de vraag of hij met zijn onverzettelijke schaar dan nog niet door zou gaan met vechten en zich houden aan de (iere leuzede vrijheid of de dood Veeleer hebben de gunstige tijdin gen de tendenz om, nu Kruger Europa nadert den indruk weer te vestigen, dat het verzet als gebroken kan wor den beschouwd en een interventie van de mogendheden dus geen raison d'être meer heeft. Wij twijfelen er echter geen oogon- blik aan of de stiijd zal worden voort gezet en in deze onze meening worden wij gesterkt door 't geen de heer Wessels, een der leden van het Drie manschap aan een redacteur van het Journal heeft meegedeeld. De heer Wessels schatte liet aantal te velde staande Boeren nog op 8 a 12000; hij bevestigde dat de Boeren nu al gemeen met Lee-Metford-geweren en Engelsche munitie schieten en sprak de verwachting uit, dat de oorlog nog lang zou duren, omdat de Boeren, die nu r.og vechten, onverzettelijk zijn in hun besluit om alles, zelfs hun leven voor de onafhankelijkheid van hun land ten oiïer te brengen. Van ernstige gevechten hooren wij niets meer, evenmin van de bewe gingen der Engelsche troepen, die ongetwijfeld weer op de vangst van de Wet uit zijn. Blijkbaar houdt men dit nu geheim, om zicii niet weer tot de risée van heel de wereld te maken. President Kruger. De Gelderland, kwam Donderdag morgen te Port Saïd aan en stoomde reeds des middags de Middellandsche Zee in. De plaats van bestemming werd geheim gehouden. Deze zal ech ter wel Marseille zijn. Journalisten, die Kruger te Port Saïd wilden intervie wen, werden niet bij hem toegelaten. In een dag of vijf, zes, kan de Gel derland nu te Marseille zijn, dus te gen den 20en of 21 en. Men herinnert zich dat er een ge rucht heeft geloopen dat de Belgische regeerïng aan de Transvaalsche raads lieden van Kruger een wenk zou heb ben gegeven om den president niet naar Brussel te doen komen, daar do Belgische Regeering tengevolge van anti-Engelsche betoogingen in moeie- lijkheid met de Engelsche regeering zou kunnen geraken. De Eloile Beige deelt nu mee, dat de gezanten, de omgeving en de ver trouwelingen van Kruger inderdaad voornemens zouden zijn hem af' te raden naar Brussel te komen. De Eloile Beige schijnt den wenk der Belgische regeering en het plan van dr. Leyds c. s. te waardeeren want, vraagt zij, moet men er zich aan blootstellen, dat er maatregelen ge nomen worden door de Belgische ministers voor het geval dat er be toogingen voorvallen Wij voor ons meenen, dat de hou ding der Belgische regeering, als ten minste om deze reden Brussel door Kruger niet wordt bezocht, alles behalve fier is, maar meer heeft van kruiperij voor Engeland. De Eclair deelt mede, dat president Kruger in alle plaatsen, die hij op zijn reis van Marseille naar Parijs zal aandoen, een glor ierijke ontvangst wordt bereid, een ontvangst als nog nooit eenig monarch of president in Frankrijk is ten deel gevallen. »Deze man zegt de Eclair »dien vijf en zeventig jaren naar het graf schijnen te buigen, en die niet geaarzeld heeft om trots vermoeie nissen, te zwaar misschien voor zijn krachten, zijn land te komen verde digen op het slagveld van de Euro- peesche diplomatie, terwijl daarginds de Boeren strijden thans met geluk kige taktiek, omdat zij er mede ver trouwd zijn en de streek er zich toe leent deze onverzettelijke president Kruger is in de oogen van de menigte het zinnebeeld van onvergankelijke vaderlandsliefde geworden." De senator Pauliat verklaarde aan bovengenoemd blad o.a «Inderdaad, de berichten, die ons comité uit alle deelen van Frankrijk ontvangt, toonen aan dat de belang stelling grooter is dan men nauwelijks had durven hopen. En belangrijk is het, op te merken, dat partijgeschillen op den achtergrond treden en het betere in het Fransche volk zich als een geheel openbaart. «Wanneer men van Kruger en van zijn bezoek aan Europa spreekt, ge bruikt men al te dikwijls de woorden «overwonnen" en «verbannen." Maar men vergist ziel) dan schromelijk. Op deze wijze mag men de zaken zeker niet beoordeelerr. De Transvaal en de Vrijstaat zijn geenszins overwonnen, zooals de Engelschen het wel willen doeri voorkomen. Overwonnen! een volk, dat eiken dag het leger van den vijand al breuk doet en hem dwingt zonder ophouden zijn troepen te ver meerderen. Overwonnen 1 een leger, dat eiken dag verschillende malen slag levert, de verbindingslijnen afsnijdt, de garnizoenen belegert, en den toe voer van levensmiddelen onmogelijk maakt. De Boeren overwonnen? Lord Roberts die gister nog melding maakte van hun stoutmoedigheid zal er zich wel voor wachten liet te gelooven. Overwonnen O, neen, slechts een verandering van de wijze waarop de oorlog wordt gevoerd. De guerilla- oorlog werd noodzakelijk, juist omdat de Engelschen tien- of twaalfmaal zoo talrijk zijn als de Boeren. Deze laatsten moesten werkzamer worden en weerstand bieden op een manier, die hen in staat stelt hun vijanden meer kwaad te berokkenen. «Zoo is thans het volk, dat de heer Kruger vertegenwoordigt, en zoo is de toestand, die hij ter kennis van de wereld komt brengen. Hij hoopt dat de beschaafde volken, zoodra deze naar waarheid zijn ingelicht, zullen samenwerken om een bevredigende oplossing te verkrijgen zonder dat opnieuw bloed wordt vergoten. DE DREYFUS-ZAAK. Bekentenissen van Esterhazy. De «Indépendance Beige" bevat de verklaring die Esterhazy voor den Franschen consul-generaal te Londen heeft afgelegd. De verklaring van Esterhazy duurde eenige dagen; hij bracht verschillende documenten bij, om zijn mededeelingen te staven, llij beschuldigde Du Paty de Clam, Henry, Billot, Boisdedre, Gonse en Saussier. Hij erkent, dat het bordereau ver- valscht is, en dat de expertises on zuiver waren. De brieven van keizer Wilhelm II zijn onecht. Ten slotte verklaarde Esterhazy dat hij op last heeft gehandeld. De «Indépendance Beige" zegt, dat deze verklaring niet is medegedeeld aan de commissie voor de amnestie, voor welke commissie zij bestemd is. Dit telegram kan van zeer groote beteekenis zijn. Wanneer inderdaad Esterhazy de beweerde verklaringen heeft afgelegd en met bewijzen gestaafd, vormt de onechtheid van het borderel het ver- eisclite faut nouveau, op grond waar van de onschuld van Dreyfus erkend zal moeten worden door den Fran schen rechter. Maar men moet met uitlatingen van Esterhazy dubbel voorzichtig zijn. Toen wij indertijd met den man te DOOR ROBERT LOUIS STEVENSON. De Geschiedenis van den Dokter en de Saratoga-Kofter. 22) «Ja, natuurlijk", antwoordde de Prins. «Deze brief die de beschikking der Voorzienigheid zoo wonderbaar in mijne hand gegeven heeft was geadresseerd aan den moordenaar zeiven, de infame President derZelf-moord-Club. Tracht niet verder in deze gevaarlijke geheimen door te dringen, doch vergenoeg u met uwe eigene wonderdadige ontsnapping, en verlaat dit huis oogenblikkelijk. Ik heb pressante zaken en moet dadelijk alles schikken voor de teraarde hestel ling van dit arme stof, dat nog zoo kort geleden een moedig en knap jongeling was." Silas nam dankbaar afscheid van Prins Flo- rizel, doch hij bleef in Box-Court totdat hij hem weg zag rijden in een prachtig rijtuig om een bezoek te brengen aan kolonel Herderson van de politie. Hoewel hij Republikein was, nam de jonge Amerikaan, den hoed af voor het wegrollende rijtuig met bijna een gevoel van devotie. En denzelfden avond nog ging hij op weg, terug naar Parijs. Hier (zoo zegt mijn Arabische verhaler) ein digt de Geschiedenis van den Dokter en de Saratoga Koffer. Eenige beschouwingen achter wege latend over de macht der Voorzienigheid die hoe waar ze ook zijn, weinig voor onze Westersche smaak geschikt zijn, wil ik er nog slechts bijvoegen dat de heer Scuddamore reeds begonnen is den ladder der politieke faam te beklimmen, en volgens de laatste berichten Sherief zijner geboorteplaats is geworden. Het avontuur van de Ilansoiu-Cab. Luitenant Brackenburg Rich had zich zeer onderscheiden in een der kleinere oorlogen in de bergen van Indië. Hij was het die het hoofd eigenhandig gevangen nam zijne dapperheid werd overal geroemden toen hij tehuis kwam, lijdend aan een leelijke sabelhouw en voort durende moeraskoorts, was men gereed den Luitenant te onvangen als een beroemdheid van den tweeden rang. Doch hij had een karakter wonderbaarlijk vrij van alle pedanterie Tweewielig rijtuig waar de koetsier achlerop zit. hij hield van avonturen, doch vleierij veraf schuwde hijen hij wachtte in vreemde bad plaatsen en te Algiers totdat de faam zijner daden hare gewone leven van de negen dagen uitgeleefd zou hebben en hij vergeten zou zijn. Hij kwam te Londen aan ten laatste, in het begin van het seizoen, zoo weinig opgemerkt als hij slechts wenschen kon; en daar hij een wees was, en slechts verre bloedverwanten had die op het land leefden, was het bijna als vreemdeling dat hij zich vestigde in de hoofd stad van het land waarvoor hij zijn bloed gestort had. Den dag na zijne aankomst dineerde hij alleen op de militaire sociëteit. Hij schudde een paar oude kameraden de hand, en werd door hen gelukgewenschtdoch daar allen voor dien avond bezet waren, was hij geheel aan zichzelven overgelaten. Hij was gekleed, want hij was van plan geweest naar eene comedie te gaan. Doch de groote stad was nieuw voor hem. Hij was van eene provinciale school, naar de krijgsschool gegaan en vandaar dadelijk naar het Keizerrijk in het Oosten; en hij be loofde zichzelven een groot aantal genietingen in deze voor hem nog onontdekte wereld. Met zijn stok zwaaiend, ging hij westwaarts. Het was een zachte avond, reeds donker en nu en dan dreigde het te zullen gaan regenen. De voortdurende stroom van gezichten onder het licht der lantaarns werkte op zijne verbeel dingskracht en het scheen hem toe alsof hij wel eeuwig door zou kunnen loopen in die opwekkende stadsatmosfeer, en omgeven door het mysterie van vier millioen levens. Hij keek op naar de huizen en vroeg zich af wat er wel zou plaatsgrijpen achter die hei-verlichte vensters; hij keek in elk gezicht en zag dat zij allen een doel beoogden, goed of misdadig. «Zij praten van oorlog" dacht hij, «doch dit is het groote strijdperk der menschheid. En toen begon hij zich te verwonderen dat hij reeds zoolang in dit labyrint rondgeloopen had en nog niets ondervonden had dat op een avontuur geleek. «Alles op zijn tijd", dacht hij, ik ben hier nog vreemd en heb misschien het air van een vreemdeling. Maar vroeger of later moet ik toch ook door den maalstroom meegesleurd worden. Het was reeds laat in den avond, toen er plotseling eene harde regenbui uit de duisternis begon te vallen. Brackenburg bleef onder eenige boomen staan, en plotseling werd hij een hansom- eab-koetsier gewaar die hem een teeken gaf dat hij vrij was. Het rijtuig kwam zoo juist van pas dat hij dadelijk zijn stok opstak ak antwoord en spoedig zat hij in den «Londensehe Gondel.» (Wordt veruolgd./

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1