BUITENLAND. Officiëele Publicatie. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Advertentie 11. AMICITIA. Kunstavond SOPHIE WICHERS IDA MOLLINGER, VERMIST a. bamseeI'ar, MÜLLER Co. Comaraaaairs ia IfFectea, ning van vrij vallende vergunningen, onder de eerste rechtverkrijgenden ook genoemd werden vereenigingen, uit welker koninklijk goedgekeurde statuten blijkt dat zij zonder winst bejag beperking van drankgebruik beoogen en die dan ook natuurlijk de onder haar beheer staande inrich tingen des Zondags en op den vroege ochtend- en late avonduren gesloten houden Zooals men weet is ook voorge- de oninvorderbaarheid van drank schulden. In de Afdeolingen werden daartegen dezelfde bezwaren inge bracht die ik heb uitgesproken. De Regeering handhaaft die bepaling zij vindt de bestlijding weinig afdoende. Dat vindt ik jammer, want het is voor mij slechts een quaestie van eerlijkheid. Een schuld is een schuld wie iets ontvangen heeft moet het betalen. De kastelein zal wel wat minder poffen als hij weet dat hij later gevaar loopt naar zijn geld te moeten fluiten, maar kan hij er zich altijd van ont houden? Bovendien, als hij vermoedt met iemand te doen te hebben dien hij wellicht door rechterlijke tussehen- komst tot betaling zal moeten nood zaken, zal hij ook nu reeds zoo min mogelijk het krijtje gebruiken. Ik vind het eenvoudig niet behoorlijk, dat men in een wet kan lezen, dat men een of andere schuld niet behoeft te erkennen. Het billijkheidsgevoel komt daartegen in verzet. De nieuwe drankwet is, zooals ik meen te hebben aangetoond, in elk geval een verbeterde editie van de vroegere voorstellen. Het sectie-onder zoek is niet zonder vruchten gebleven. W. F. Uit Marseille wordt geseind, dat de heeren Fischer en Wessels. Groeier en Trotsenburg en de consul van den Vrijstaat te 's-Gravenhage, dr. Hendrik Muller, daar zijn aangekomen. Er arriveeren dagelijks ook deputa ties uit alle landen; het comité heeft de handen vol. De coi respondent van de Daily Mail te Marseille seint aan zijn blad dat de geestdrift waarmee de komst van Kruger wordt verwacht, steeds toeneemt. Verscheidene stoomschepen zullen Woensdagochtend de Gelder land tegemoet gaan. Sleepbooten wor den daartoe reeds voor 300 en 800 frs. gehuurd, Langs de straten van de kade tot aan het hotel de Noailles zullen overal troepen staan. De gemeenteraad van Coubert, Cour- bevoie, Champagnole, e.a. hebben be tuigiugen \an sympathie met president Kruger en zijn volk aangenomen. Het Parijsche Comité voor de onaf hankelijk der Boeren deelt mede dat de leerlingen van het lyceum Henri IV president Kruger een huldeblijk zullen aanbieden. Naar de Gazelle uit Parijs verneemt zal president Kruger den 23en No vember daar aankomen en de tweede verdieping van het «Hutel Scribe" be wonen. Hij zal een week te Parijs blijven en vervolgens regelrecht naar Nederland komen. In een artikel over de ontvangst van Kruger spreekt de Temps de hoop uit, dat zich daarin geen binnenland- sche of buitenlandsche staatkundige hartstocht zal mengen. De kreten: «Leve Kruger! Eere aan Transvaal!" zouden dubbel onzinnig zijn als ze moesten beteekenen: »Weg met de regeeringWeg met Engeland 1" Uit Panama komt bericht van een ernstig conflict tusschen de Z -Ameri- kaansche Republiek Columbia en Engeland. In een telegram via New- York wordt n.l. gemeld, dat de regee ring van Columbia zich meester maakte van het Britsche stoomschip Tuboga honderd soldaten aan boord plaatste en ze van Panama naar Buenaventura zond. De Britsche consul seinde aan zijn regeering om een oorlogschip. Er heerscht groote ongerustheid over den stand van zaken. De krijgswet wordt streng toegepast. Volgens de Petit Temps heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken een telegram ontvangen van Franschen consul te Santiago in Chili, meldende dat de geheele stad Val paraiso in brand staat. Het gezantschap van Chili heeft van dit bericht echter geen bevesti ging ontvangen. Het heet nu weer, dat de voor waarden in de voorloopige nota aan de Chineesche gevolmachtigden nog niet zijn vastgesteld. Men verwacht, dat er nog eenigen tijd zal voorbij gaan voordat de nota kan worden aangeboden. De voorstellen der Fran sche en Duitsche nota zullen waar schijnlijk met enkele wijzigingen, als grondslag voor de eischen der mogend heden worden aangenomen. Blijkens berichten doorvluchtelingen te Kanton aangebracht, beginnen thans ook de vervolgingen der Christenen in de provincie Kwangsi. De niet- Christenen dragen er een herkennings- teeken, en allen die daarvan niet voorzien zijn. zijn in doodsgevaar. De onderkoning benoemde een bijzonderen gevolmachtigde om de Fransche eischen in Thoen-tak te regelen. Drie Fransche kanonneer- booten vergezellen hem daarheen, klaarblijkelijk met het doel den eischen klacht bij te zetten. Volgens een Chineesch bericht heeft een der mogendheden toestemming gevraagd haar troepen stelling te mogen doen nemen op een heuvel, die Kanton bestrijkt. Uit het bericht blijkt niet welke mogendheid bedoeld wordt, doch de inwoners van Kanton veronderstellen, dat de Franschen plannen hebben op de stad. Persoueele belasting. Een wetsontwerp is ingediend tot gedeeltelijke herziening van de wet telijke bepalingen omtrent de perso neels belasting dat, naar de minister van financiën zich vleit menige ver betering, waarop werd aangedrongen, zal tot stand brengen. Het ten volle belasten van lokalen die zoowel tot winkel als tot werkplaats zijn ingericht, aarzelt de Minister niet een ongezonde wetstoepassing te noemen. Kap- en scheersalons zijn voortaan als werk plaatsen te beschouwen. Tenzij de behandeling van dit wets ontwerp den Minister tot andere gedachten brengt, is hij voornemens, na aanneming daarvan te bevorderen, dat alle lokalen bij publiekrechtelijke lichamen in gebruik onbelast worden gelaten. Stookplaatsen in waschhokken zijn thans reeds belast. Eene vrijstel ling ligt niet in 's Ministers bedoeling. De Minister kan niet medegaan met hen die voor den aftrek wegens inwonende kinderen een maximum gesteld willen zien. De Minister is er niet in geslaagd voor de vrijstelling van belasting wegens bestedelingen van de Maat schappij van Weldadigheid eene for mule te vinden. Die personen kunnen dus beschouwd worden als kostgan gers, d. w. z. als lid van het gezin, belastingheffing is dan uitgesloten. Ten aanzien der bij het tegenwoordig ontwerp voorgestelde wijzigingen en aanvullingen wordt het volgende mee- degedeeld Eene nieuwe redactie van art. 4 3 voorkomt dat alle voor de inwoning van het personeel eener inrichting van onderwijs benoodigde lokalen als be lastbaar worden beschouwd. Lokalen, tot gemeenschappelijk gebruik van bestuurders, leeraren enz. dienende, blijven onbelast. Door aanvulling van de artt. 6 en 7 is het mogelijk gemaakt, dat iemand, die sedert het overlijden harer ouders voor jongere broers of zusters te zoi'gen heeft, vermindering genieten der belasting ingevolge art. 6 1 der wet. Erkend moet worden de gegrond heid van het bezwaar der vereeniging tot behartiging van de belangen dei- vrouw tegen de regeling der belasting wegens gemeubeld verhuurde vertrek ken. Het eenige afdoende middel om de quaestie op te lossen bestaat hierin," dat uit de belasting wegens gedeelte van een perceel dat gemeu- rneld verhuurd wordt, allo progressie worde verwijderd en dat, met afwij king van art. 12, de belasting worde geheven, onverschillig hoe hoog de huurwaarde is. In verband met het verzoek van de Maatij. tot verpleging van Krankzin nigen op het land gevestigd te 's Her togenbosch om krankzinnigengestich ten op denzelfden voet te belasten als logementen, heeft de Minister eene aanvulling ontworpen van art. '11 2, waarbij niet juist van krankzinnigen, doch in het algemeen van zieken en gebrekkigen wordt gesproken. Art. 14 (haardsteden) is gewijzigd in verband met de tegenwoordig veel vuldig gebruikte «insluitkachels" waar van het hoofdbestanddeel »de bus," zeer gemakkelijk kan worden ver wijderd en elders worden bewaard. Voor kloosters, zijnde inrichtingen waar leden eener geestelijke orde naar den regel dier orde samenleven, wordt van art. 32 een perceel belast en een matig tarief gesteld zonder progressie. De vrijstelling van art. 21 1c wordt verruimd met het oog op het ingestelde reservekader bij de bereden korpsen. De daarbij behooronde personen kunnen over een militairen oppasser beschikken, waarvoor geen belasting moet worden gevorderd als officieren deswege niet aangeslagen worden. Wat de belasting op de rijwielen betreft, mindere militairen die een rijwiel houden, kunnen op de belas ting geen reductie genieten indien zij in de kazerne verblijf houden. De Minister is bereid er toe mede te werken, dat voor het vragen van ontheffing wegens verlaten van een perceel de fatale termijn komt te ver vallen en daartegen het bedrag der ontheffing afhankelijk wordt van het tijdstip waarop de aanvraag gedaan wordt, natuurlijk voor zoover die ge schiedt na de ontruiming van het perceel. Daar het bijna onmogelijk is de redenen na te gaan die leiden tot vermindering van woning, wordt in overweging gegeven de faculteit tot het verleenen van ontheffing in het algemeen te beperken tot verhuizing wegens sterfgeval of wegens staking van beroep of bedrijf. Voorgesteld wordt te bepalen dat bij overlijden van een belastingplich tige, degeen die in zijn plaats treedt, geacht wordt reeds terstond de belas tingplichtige te zijn geweest en dat de aanslag van den overledene als zijn aanslag wordt beschouwd. Voor de opbrengst der belasting heeft de wetsvoordracht weinig be- teekenis, dewijl zij de voorgestelde wijzigingen slechts weinig belasting plichtigen betrokken zijn Een medaille. De correspondent van het Handels blad te Rome schrijft ons Tier Pander is sinds eenigen tijd bezig aan het gipsmodel voor een me daille welke zal verschijnen bij gele genheid van liet huwelijk van II. M. de Koningin. De eene zijde stelt een stijlvol hu welijksbootje voor met kromme mast gezwollen zeil, kronkelendon wimpel en vroolijk wapperende banier. Ach terin ziet men de beeltenissen van hertog Hendrik en Koningin Wilhel- mina die het roer houdt. Beide staren recht voor zich uit, de toekomst in. Op de achterzijde de medaillon portretten der vorstelijke personen. De uitvoering der medailles in brons en zilver naar het gipsmodel zal door de bekende firma Begeer te Utrecht geschieden. Toen Pander den munt stempel ontwierp achtte men hetnoo- dig de uitvoering (d.i. de verkleining) aan Tasset in Parijs toe te vertrou wen. Thans zal men geheel Nedcr- landsch werk zien. Wij hopen van harte dat de Nederlandsche techniek eer moge behalen met dezen arbeid. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De godsdienstoefening in de Luthersche keik zal a.s. Zondag wor den geleid door ds. W. J. Manssen, Evang. Lulh. predikant te Zaandam. J.l. Maandag bracht de Minister van Binnenlandscho Zaken een bezoek aan onze gemeente met het doel zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de gebouwen waarin het middel baar onderwijs alhier wordt gegeven. Zijn Excellentie werd rondgeleid en voorgelicht door onzen burgemeester. Moge dit bezoek ten gevolge hebben, dat op het request van den gemeente raad in dien zin worde beschikt, dat de H. B. School door het Rijk worde overgenomen. Zoo zij het. In eene gisterenavond gehouden vergadering van aandeelhoudersin de Naaml. Vennootschap «Amersfoort- sche Trammaatschappij" werd beslo ten de voorwaarden, waarop door de gemeente concessie is verleend tot het aanleggen en exploiteeien dier tram te aanvaarden. Tot directeur werd benoemd de heer A. J. Krieger en tot thesaurier der vereeniging de firma Lamaison Bouwer Co. De eerste bezending rails voor de aan te leggen stadstram is aan bet Centraalstation alhier aangekomen. De aanbesteding der remise zal plaats hebben op 18 December 1900. Bij de groot Nationaal Kegel wedstrijd, uitgeschreven door de club i) Ent re nous" te Amsterdam van 7 Oct 18 Nov. werden verworpen 380 kaarten op <(en personeelen baan. Hiervan behaalde onzen stadgenoot den Heer Th. Rianchi, lid der club «Acht om den Koning" (Soc. Ver eeniging) het groot verguld zilver eereteeken met 47 punten in G worpen. Zondagmiddag geraakte een 7-jarig knaapje, op weg naar de Zon dagschool aan de Kortegracht, al spelende tegenover het schoolgebouw te water en dreef al spoedig onder de kluis van de Vischmarkt. Door het beleidvol optreden van H. Berg wonende aan de Vischmarkt. kracht dadig bijgestaan door Hulst en Willi- genburg mocht het gelukken de kleine op het drooge te krijgen en van een anders wissen dood te redden. De bouw der Ambachtsschool is opgedragen aan den heer J. C. van Eijbergen, die bij de aanbesteding voor f19.925 had ingeschreven. Zondag speelde op het voetbal veld hier een vereenigd Amersfoortsch elftal tegen «Victoria" uit Utrecht een wedstrijd voor den Utrechtschen bond. De partijen bleken aan elkander gewaagd de eindstand was 33. «Quick" II, dat te Utrecht tegen «Jong Vitesse" had moeten spelen, bleef thuis aangezien telegraphisch was bericht, dat het veld was afgekeurd. 3G5e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 19 en 20 Nov. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. It. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestr. 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 20. 5373 8271 82S0 8285 8810 8812 8839 9478 9484 9496 9688 12337 14987 18003 18024 en 19293. Te zamen 16 prijzen. In Frankrijk heeft wederom een verschrikkelijk spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij verscheiden menschenlevens zijn verloren gegaan. Bij het station Dax ten N. O. van Bayonne is eergister de Zuid Express ontspoord. De trein reed op een aarden dam. De ramp had plaats terwijl de reizigers aan het ontbijt zaten. Van de 34 reizigers zaten er 30 aan tafel, van welke er 16 gedood zijn, al do anderen zijn gekwetst. De vier die in den gewonen waggon ge bleven waren, zijn ongedeerd. De oorzaak van de ramp is nog onbekend. De kellner, mede gekwetst, is gek geworden. Men verzekert dat zich onder de dooden de Italiaansche gezant bevindt, die aan het Spaansche Hof de troons bestijging van koning Victor Emanuel ging berichten; en de gezant van Peru te Madrid met de familie Elster, aan het Peruaansche gezantschap te Madrid verbonden. Volgens de Malin zijn nog 2 gewonden overleden, onder wie ook de hertogin Canevaro. Iets over tabak. In het Engelsch geneeskundige tijd schrift the Lancet komt een artikel voor over de groote rol, die de tabak vervult in het soldatenleven in Zuid- Afrika. Lange marschen en ontberingen worden door de soldaten en vrijwilli gers zonder gemor gedragen, indien slechts de pijp niet ontbreekt. Velen, die deelnamen aan de geforceerde marschen naarPaardeberg, Bloemfon tein en Pretoria, soms met een rant soen van 2 of 3 beschuiten daags, kregen een gevoel van bevrediging, wanneer zij een pijp konden rooken bij de smeulende iestjes van het kamp vuur. De slaap, die door de ontzettende lichamelijke vermoeienissen en voort durende onrust moeielijk te vatten was, kwam dan gemakkelijker. Het is vooral de kalmecrende in vloed op de hersenen bij overmatigen arbeid en slechte voeding, die de tabak van zulk een groote waarde, ja onont beerlijk maakt voor den soldaat in actieven dienst. Nadeeliger invloed op de physiek van den soldaat vreest de schrijver niet, daar het voortdurende verblijf in de buitenlucht een equiva lent is van de schadelijke gevolgen, die zich als tabaksamblyopie en roo- kershart in het gewone leven open baren. Een ontdekking. De Academie van Wetenschappen te Parijs heefteen commissie benoemd om een merkwaardige ontdekking te onderzoeken, door een veearts in Frankrijk gedaan. Deze zou nl. het middel hebben gevonden om de spi raalvormige uitwassen van den wijn stok druiven te doen dragen. De Acade mie is tot de benoeming overgegaan op grond van een aantal gunstige verklaringen van Kamerleden en amb tenaren enz. uit de streek, waar de uitvinder woont. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis dat voorloopig de prijs van geklopte Cokes, afgehaald aan de ge meente-gasfabriek, bij eene hoeveel heid van 200 ILL. (van 42 K.G.) of meer, bepaald is op f 87' per Il.L. Voor kleinere hoeveelheden gelden de vroeger gepubliceerde prijzen. Amersfoort, 19 November 1900. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris. B. W. Th. SANDBERG. Dinsdag 27 November 1900. van de Dames en f werkende leden van de Vereeni ging tot beoefening van Vocale en Dramatische Kunst te Amster dam. i Programma 1Le Passant comédie en un acte, en ver$. par Francois Coppée. Silviji Ida Mollinger. Lanetta Sophie "Wichers, en costume. 2. Rey- van Engelen uit Lucifer. J. v. d. Tondel. Sophie Wichers. 3. Een Lied v. d. Zee. Héléna Swarth. Ida Mollinger. 3, Scénö-. V acta Hl du Misanthrope par Molière. Céliméne'— Sophie Wichers. Arsinoé Ida -Mollinger, en costume. Bauze 5. Het Braiitlie'd, Tooneelstufcje in één bedrijf door Aleid. Majüe Sophie Wichers fréoérrjiie Ida Mollinqer. Ge, Babbelen ü- Ilenrici. Sophie Wichers. 7e, La CoutuÈiêre Azy. Ida MolIUiger. 8e. Een Jon^j Darne die aan Po litiek/doet TooneeteUikje in één bedrijf door E. Lant. SUrcelle Sophie WÏchers. Jeanne Ida Mollinger?' Entrée le Rang f l.Jr ■:^2eR^ f 0,50. Leerlingen ~YaiiEL B. S. en Gymnasium en militairen bene den den rang van Officier half geld. Plaatskaarten te bekomen bij den kastelein van Amicitia. uit de..* collectie eenige pakjes woliep stalen voorzien varf roode kapjes. Wie deze nog in bézit heeft wórdt belbqfd _.yeri'ocht deze sjtjjedig terug ~te~ bezorgen_brf Krommestraat. Jiaiigegraclit 29. Intercofnmunaal-Telephoonnbmmer 55, Ko</>en,en verkoopeq Effecten, Coupfiiis, buitenland*h Bank papier enf, Muntspeciën tot den meesl vooideeligemAoers. Slijten Prolongation en Be- leeningcii, discontccrcii en ver- scliaffeÏL wissels op alle bank- plaatsenS^oowel in h&fcHSïnneii- als het Ruiicïlluii<i, nemen gelden a deposito tegen nader overeen te komen voorwaarden, enz. enz. Het kantoor is geopend alle werkdagen van 91 en 7'/j8'/i uur.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2