nriiuwE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLËTÖN. No. 101. Woensdag 19 December 1900. Negen-en-twintigste jaargang. VERSCHIJN^ WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Nieuwe Dmzenfl-en-één-Naciit-Yerhalen. DE ZELF-MOORD-CLUB. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zij die zich met to. Ja nuari 1901 op ons blad abonneereu, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE UITGEVER. Officieele oorlogsberichten zijn er heden niet. Intusschen weet de Eve ning Standard mee te deolen, dat er te I.onden bericht is ontvangen van een groot gevecht in den Vrijstaat. Een 150Ó a 2000 man van De Wet's commando, die niet geslaagd zijn om door de Britsche liniën heen te breken, zouden gistermorgen uren lang slaags zijn geweest met de Engelsche troepen. Bij de Oranjerivier werden de Boeren omsingeld en daarna totaal verslagen. Hun verliezen waren zeer zwaar en een groot aantal werd gevangen ge nomen. Daarentegen meldt een bericht uit Kaapstad, dat het een Boerenstrijd- macht van 700 man gelakt is nabij Aliwal Noord de Kaapkolonie binnen te vallen, die Knapdaar, ten Noorden van Albertjunctie, reeds heeft bereikt. In hoeverre deze berichten juist zijn, zal later moeten blijken. Mocht de inval in de Kaapkolonie inderdaad gelukt zijn, dan zullen er zich onge twijfeld vele Afrikaanders bijdeBoeren aansluiten, daar de verbittering tegen de Engelscbe barbaarschbeden vooral in het Noorden van de Kaapkolonie haar toppunt beeft bereikt. Naar aan de Rheinisch Westph. Zt. uit Londen wordt gemeld, hebben reeds bonder den Afrikaners in het Noorden der kolonie de wapenen opgenomen en zich langs omwegen bij de commando's van generaal De Wet aangesloten. Sir Alfred Milner, de hooge commissaris zal echter door de strengste maatre gelen pogen den dreigenden opstand in zijn geboorte te smoren. Dat wil dus hoogstwaarschijnlijk zeggen dat de krijgswet in de oproerige districten zal worden afgekondigd. De voor de Engelschen minder gun stige berichten van de laatste dagen schijnen Sir Alfred overigens nog niet af te schrikken om zijn nieuwen post van administrateur over de beide Republieken te aanvaarden. Officieel wordt althans uit Londen gemeld, dat hij zich gereed maakt zijn residentie in Johannesburg te vestigen. Deze regeling werd nog slechts voorloopig en alleen gemaakt »om gezondheids redenen"; men is niet van plan Jo hannesburg blijvend tot hoofdstad van Transvaal te maken. Zou het ook kunnen zijn, dat het te Pretoria voor loopig nog te onveilig is? De correspondent van de Standard te Rietfontein seint bijzonderheden over de nederlaag van generaal Cle ments in de Magaliesbergen. Volgens den correspondent hadden de Nort- humberlands een klein dal bezet ten westen van Rietfontein. De la Rey's strijdmacht van 1000 man was Don derdag versterkt met 3000 Boeren uit Warmbad, heigeen Clements on bekend was. Donderdagochtend vie len 400 Boeren de Engelschen aan, zij werden afgeslagen, maar midde lerwijl brachten andere commando's de Northumberlands zoo in het nauw, dat zij zich dood moesten vechten of zich overgeven. Clements was niet bij machte, bijtijds hulp te zenden: hij had toen slechts 700 man over, waarmede hij moest terugtrekken, toen de Boeren do twee Britsche kampen hevig beschoten, maar de Engelschen slaagden er in, al het vee, den voorraad en de ammunitie te redden. De terugtocht naar Riet fontein werd Vrijdag in goede orde volbracht, hoewel de Boeren de En gelschen voortdurend lastig vielen. Dat de Boeren zich vermommen in khaki, voegt de correspondent erbij, wekt algemeen verontwaardiging, liet is een ongeoorloofde list. In de Fransche Kamer is liet de bat over de amnestiewet voortgezet. Zooals wij hebben medegedeeld is de vorige week een amendement-Vazeille behandeld, waarvan de le paragraaf, volgens welke van de algemeens am nestie uilgesloten worden de schuldi gen van verraad en spionnage, aan genomen is. Een tweede paragraaf, volgens welke weer een andere klasse van misdaden o.a. vervalsching van stukken van de amnestie worden bui tengesloten, kwam nu gister in be handeling. Verschillende bladen hebben er reeds op aangedrongen om de als bij verrassing aangenomen le paragraaf weer te schrappen en ook de '2e te verwerpen, wijl de Dreyfuszaak dan weer van voren af aan zou beginnen, aangezien dan vervolgingen tegen Es- terhazy, Du Paty en Picquart niet uit zouden kunnen blijven. De beer Vazeille, die zijn amende ment handhaafde, zeide gister bij het debat, dat bet niet zijn bedoeling was om de Dreyfuszaak weer op te halen, maar dat bij een gelegenheid tot re dres wilde open laten voor liet geval dat er zich een nieuw feit voordeed, liij hoopte, dat de tweede paragraaf van zijn amendement, om ook valsch- heid in geschrifte en valsche getuige nis van de amnestie uit te zonderen, met algemeene stommen zou worden aangenomen. De minister-president Waldeck- Rousseau wees op de strekking van de door Vazeille voorgestelde uitzon deringen. Met zou wel is waar mogelijk zijn staande te houden, dat bet voor naamste bewijsstuk uit het proces niet het werk van Dreyfus was; men zou zekere getuigen kunnen vervolgen en de procedure nietig kunnen ver klaren, men zou de rechters kunnen vervolgen en op die manier het proces heropenen maar dat zou weinig politiek zijn, en de regeering zou het als een onvergeeilijke fout beschouwen daartoe over te gaan. Men trachtte, zei de minister, weel een verwarden toestand in het leven te roepen, waarin het nationalisme zich zou kunnen ontwikkelen. Spreker noodigde de meerderheid uit, terug te keeren tot bet program, dat zij in eenstemmigheid mot de regeering nastreeft; hij stelde de quaestie van vertrouwen en vroeg aan (le meerder beid, het hoogste belang der Republiek tot richtsnoer te nemen. En de Kamer met den heer Wal- deck-Rousseau de politiek der spons huldigend, verwierp paragraaf 2 van het amend.-Vazeille met 341 tegen 90 stemmen. Het geheele amendement werd daarop eveneens verworpen rnet 313 tegen 60 stemmen. De zaak is dus in den doofpot. Het schiet met de onderhandelingen tusschen China en de mogendheden nog maar niet op. Nu schijnt het weer hommeles te zijn tusschen de machten onderling. En zoo waarlijk is het Engeland, dat als een quantité négligeable werd beschouwd en dat zich nu laat gelden. Een telegram uit Peking te New-Yoik ontvangen meldt nl., dat de Engelsche gezant Satow wijziging vraagt van een punt in de gemeenschappelijke nota, dat door de gezanten als van gewicht wordt beschouwd. Dit zat verder uit stel tengevolge hebben, daar do ge zanten met hun regeeringen moeten onderhandelen. De gezanten weigeren zich uit te laten over den aard der door Engeland gemaakte bezwaren, doch geven toe, dat deze bezwaren belangrijk meer diplomatieke onderhandelingen ten gevolge zullen hebben. Een telegram van gisteren uit Peking meldt, dat Li Hung Tsjang ziek ligt aan influenza. Hij wordt behandeld door dr. Velde, den geneesheer van het Duitsche gezantschap. De Duitsche Chinatroepen terug. Maandag had de officieele ontvangst van het repatrieerende deel van bet Duitsche expeditiekorps naar China te Berlijn plaats. Allo openbare go- bouwen vlagden en een aantal parti culiere woningen volgden dit voor beeld. Te half één werden de soldaten, meest zieken en gewonden, aan het Lehrte-station ontvangen. Zij werden door de menigte met geestdrift toe gejuicht. In optocht ging het toen door de stad, een muziekkorps aan het hoofd, dan het vaandel, aan flarden geschoten bij het bestormen der Takoe- forten, daarop de veroverde Chineesche vaandels en aan het eind van den stoet kwamen eenige buit gemaakte Chi neesche kanonnen. Bij de Brandenburgpoort heette de gemeenteraad de terugkeerende sol daten welkom de weg voerde verder langs de Unter der Linden tot het Tuighuis. Voor het arsenaal hadden de Keizer, de Keizerin, prins Hendrik van Pruisen, prins Ruprecht van Beieren en andere leden der Koninklijke Pruisische familie, de Rijkskanselier, generaals, vertegenwoordigers der ma rine, de militaire attachés enz. post gevat. De Keizer begroette de troepen en sprak ze hartelijk toe, tot de meesten in het bijzonder het woord richtende. Droogmaking van de Zuiderzee. Zaterdagmiddag was een vergade ring uitgeschreven van Zuiderzee-vis- schers ter bespreking hunner belangen in verband met het wetsontwerp, be treflende gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee, uitgeschreven door het hoofdbestuur van de Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij. Ruim 100 personen waren aanwezig. De voorzitter, de heer De Ridder, burgemeester van Katwijk, legde in het openingswoord nadruk op het feit dat bij partieele drooglegging of geheele afsluiting van de Zuiderzee de visschers van die zee zullen ver dwijnen. Deze moesten zorgen niet bij de landbouwers te worden achtergesteld. Spr. drong aan op het stichten van een fonds, om met behulp van des- DOOB ROBERT LOUIS STEVENSON. Het avontuui- van dc llaiisom-Cab. SLOT. De President bad eindelijk een wapen ge kozen, en beduidde door een gebaar, niet ont bloot van een ruwe beleefdheid, dat hij gereed was. De nabijheid van gevaar en het toonen van moed, gaven zelfs aan dezen terugstoo tenden schurk een air van manlijkheid en eene zekere gratie. De Prins nam er een zwaard uit zonder te kiezen. Kolonel Geraldine en dokter Noel," zeide hij, "blijven hier in deze kamer op mij wachten. Ik wensch niet dat een persoonlijk vriend van mij in deze zaak gemengd wordt. Majoor O'Rooke, gij zijt een man op leeftijd en met eene gevestigde reputatie laat ik u den President aanbevelen. Luitenant Rich zal zoo goed zijn mij zijne hulp te verleenen een jonge man kan nooit genoeg ondervinding in derge lijke gevallen hebben." "Uwe Hoogheid," antwoordde Brackenburg, "het is mij een groote eer." »Zeer goed," hernam Florieel. »Ik hoop mij op mijne beurt uwe vriend te toonen in ge wichtiger omstandigheden." En dit zeggende, ging hij voor, het vertrek nit en de keuken-trap af. De twee mannen, die aldus alleen gelaten werden, wierpen het raam op en leunden eruit, scherp luisterend of' ze ook iets op konden vangen omtrent het verloop van de tragische gebeurtenissen, die komen zouden. De regen had nu opgehouden; de dag was bijna aange broken en de vogels zongen in de hoschj es in den tuin. De Prins en zijne metgezellen waren een oogenblik zichtbaar, toen zij een pad tus schen twee heggen afgingendoch bij de eerste draai onttrok het dikke lommer hen aan het gezicht. Dit was alles wat de kolonel en de dokter konden zien, en de tuin was zoo groot, en het strijdperk klaarblijkelijk zóó ver van het huis, dat zelfs het kletteren der zwaarden hunne ooren niet bereikte. »Hij heeft hem naar zijn graf meegenomen," zeide dokter Noel, sidderend. »God bescherme het recht," riep de kolonel nit. En zij wachtten in stilte, de dokter bevend van angst. Verscheidene minuten verliepen, de dag werd steeds helderder en de vogels zongen vroolijk in den tuin, vóór het geluid van te rugkeerende voetstappen hun hunne blikken op den deur deed richten. Het waren de Prins en de twee Indische officieren die binnentraden. God Md het recht beschermd. Ik schaam mij over mijne emotie," zeide Prins Florizel; »ik voel dat het een zwakheid is, mijne positie onwaardig, doch het bestaan van dien hellehond was op mij gaan werken, als eene ziekte en zijne dood heeft mij meer goed gedaan dan een nacht slaap." "Kijk, Geraldine," ging hij voort, zijn zwaard op den grond werpend "daar is het bloed van den man die uwen broeder doodde. Het moet u een welkom gezicht zijn. En toch, voegde hij erbij, »zie eens hoe vreemd onzen aanleg als mensch is! mijn wraak is nog geen vijf minuten oud en reeds begin ik mij af te vragen of zelfs wraak wel in voldoende mate te ver krijgen is in deze wereld. Wie kan het kwaad goed maken, dat hij deed De loopbaan waarin hij groote rijkdommen vergaarde (want het huis waarin hij woonde, behoorde hem toe) deze loopbaan maakt nu voor altijd een deel van het noodlot der menschheid uiteD ik zou tot in alle eeuwigheid stooten naar het boven lijf kunnen blijven uitdeelen, en Geraldine's broeder zou daarom even goed dood zijn, en een duizendtal andere onschuldigen personen zouden toch onteerd en verleid blijven. Een menschenleven is zoo licht hem te benemen en is zulk een machtig iets als het gebruikt wordt voor een zeker doel. Helaas!" riep hij uit, "is er iets in't leven zoo ontgoochelend als kunde?" "God heeft recht gedaan," sprak de dokter. "Dat zie ik duidelijk in. De les is eene wreede voor mij geweest, Uwe Hoogheid; en ik wacht mijne beurt met vreeze en beving. »Wat zei ik?" riep de Prins uit. "Ik heb gestraft en hier is de man die mij kan helpen dit ongedaan te maken. Ah, dokter Noel! gij en ik hebben nog menigen dag van harden en eerlijken arbeid vóór ons; en voor wij gedaan hebben zult gij misschien uwe vroegere dwa lingen goed gemaakt hebben." "En laat mij nu gaan, om mijnen oudsten vriend te begraven." «En dit," merkt de geleerde Arabier op, "is het gelukkig uiteinde van het verhaal. Het is onnoodig er bij te voegen dat de Prins geen dergenen vergat die hem in deze groote zaak hielpen; en tot op dezen dag helpen zijne autoriteit en invloed hen voort op hunne loop baan terwijl zijne doorluchtige vriendschap hun private leven licht maakt. Om alle ge beurtenissen," gaat de verteller voort, «neer te schrijven, waarin de Prins den rol der Voor zienigheid speelde, zou de geheele bewoonbare aarde met boeken vullen, zijn. En hiermede nemen wij voorloopig afscheid vau den Prins,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1