GEMENGD NIEUWS. kundiger) de verschillende regeerings- lichamen steeds op de hoogte te kunnen houden van wat van belang is voor de Zuiderzee-visschers. In een langdurig debat wordt ver klaard, dat 4'h miljoen schadeloosstel ling veel te gering is, vooral omdat dit bedrag niet wordt ontvangen in klinkende munt, maar zal moeten dienen om Zuiderzeevaartuigen voor Noordzeekustvisscherij geschikt te ma ken, welke laatste, volgens het betoog van Urker visschers nooit in de be hoefte zou kunnen voorzien. Ook werd gewezen op het verdwij nen van een kweekplaats voor visch met de droogmaking van de Zuiderzee en de schade, te lijden door visch- zouters, scheep- en zeilmakers. De becijfering van den heer Rijne van Beverwijk, dat de drooglegging in do naaste toekomst 40 milhoen zou opleveren, werd krachtig bestre den door den hoofdbestuurder Ever wijn, die de drooglegging ongemoti veerd noemde, wijl ze ook nooit de kosten van honderd miljoen zou dek ken. Spr. wilde in het rapport van de regeering aan de Kamers de be zwaren daartegen uitvoerig doen uit eenzetten. Unaniem werd de schadeloosstelling van 4'/i miljoen te weinig genoemd eri besloten tot oprichting van een fonds ter bestrijding van de droogmaking, Een nieuwe vergadering zal worden uilgeschreven, waarbij ook voorstan ders van droogmaking zullen worden uitgerioodigd. Het damescomité te Middelburg ontving 8 December een schrijven van dr. G. van Houlum, dokter 2e Nederlandsche Ambulance,krijgsgevan gene te Ceylon waarin medegedeeld wordt aan welke artikelen de krijgs gevangenen aldaar het meest behoefte hebben. De heer B. A. Wennink, consul- generaal der Nederlanden te Colombo (Ceylon) heeft aan een comité, bestaan de uit de Heeren ds. Piet Postma, ds. P. Rouks en dr. G. van Houtum het beheer over de goederen voorde krijgsgevangenen toevertrouwd. »Het doel van dit schrijven is voor al" schrijft dr. G. van Houtum 9 No vember, »van Uw vraag wat aan de krijgsgevangenen te zenden, te beant woorden. In de eerste plaats moeten dan genoemd worden, tabak en pijpen, verder sporthemden, havermout, en vuurhoutjes. Bijzonder veel genoegen kunt U ons doen met schoolboeken, voor lager onderwijs, meer uitgebreid lager onderwijs, beginsel van Engelsch, Fransch en Duitsch. Zooals die op onze Nederlandsche scholen gebruikt worden. Wellicht kunt U vele gebruikte schoolboeken machtig worden. De bibliothecaris dr. Rijkens deelt mij mee dat zending van meor lees boeken niet noodig is. Wij hebben eene keurige bibliotheek in vier talen, ruim voorzien ook van zeer moderne boeken. Twee leesgezelschappen te Batavia, zonden onsgeheelejaargangen van al hun illustraties en romans. Ds. Postma en generaal-predikant Rouks zijn van meening dat bijbels, psalmen en gezangboeken tot de gewenschte artikelen behooren. Dr. van Houtum eindigt zijn schrijven met de betuiging dat hij er prijs op stelt te zeggen »dat wij, Hollandeis, het zoo prettig vinden dat in ons Nederland de sym pathie voor de Boeren zich steeds in daden blijft uiten." Tevens ontving het Dames-Comité 8 December het volgend schrijven uit het krijgsgevangen kamp te Ceylon onderteekend door de drie bovenge noemde heeren. Diyatalawa Boerkamp 8. XI. 1900. Aan het Damescomité nCronje", te Middelburg. «Door den Heer B. A. Wennink, consul der Nederlanden te Colombo, zijn ons eenige dagen geleden twee kisten gezonden met goederen die door Uw Comité voor de behoeftige krijgsgevangenen verzameld zijn. Volgens opdracht van den heer Wennink en op wensch van den krijgs gevangenen Transvaler Funke hebben wij deze goederen naar ons beste we ten verdeeld. De onmogelijkheid om allebehoeftige gevangenen en behoeftige zijn bijna allen van Uwe goede gaven te doen profiteeren, heeftdusgenoodzaakt deze goederen slechts onder een tiental hutten te verdeelen, na eerst de her stellende in het hospitaal ruim van tabak voorzien te hebben. Bij deze wijze van verdeeling hebben wij geiiu- ticipeerd, op meerdere bezendingen uit Holland die dan onder andere hutten verdeeld zullen worden. Wij hopen, waarde dames, dat U ons vooruitloopen op meerdere zen dingen van de Nederlandsche dames niet zult toeschrijven aan onbeschei denheid, doch aan de wetenschap dat de belangstelling in en het medegevoel voor ons in Nederland onverflauwd voortlevenen dat de Nederlandsche vrouwen van denzelfden stand zijn als de Afrikaander vrouwen, die in dezen tijd een groote steun geweest zijn en nog zijn voor de strijdende mannen. Met genoegen kwijten we ons van de taak om door middel van Uw Comité den dank van het gansche kamp te brengen aan de milde geef sters en gevers en U te verzekeren dat nog welkomer dan de nuttige artikelen ons is het tastbaar bewijs van sympathie door het Nederl. volk aan ons getoond. Wij hebben het voorrecht Uw co mité twee photographieën van ons kamp aan te bieden, die voor dit doel zijn aangeboden door den ingenieur P. C. Swemer. Na U nogmaals onzen dank betuigt te hebben, teekenen we gaarne, Hoogachtend, Uw dw. drn, Generaal Paul St. Rouks. P. Postrna, predikant te Pieterse. G. van Houtum, Dokter 2e Ned. Ambul. Het comité, gaarne de door dr. Van Houtum genoemde artikelen voor de krijgsgevangenen vragende deelt mede dat de eerstvolgende bezending naar Ceylon 21 en 30 dezer van uit Amsterdam vertrekt. De goederen moeten gezonden worden onder het merk M. C. met opgave van den in houd aan de Cargadoors en Expediteurs De Vries Co. de Ruiterkade 109. Amsterdam. Vracht en verdere onkos ten komen voor rekening van het Comité. Regceringsbeleid. Er is een wetsontwerp ingediend, waarbij het gebruik van witte iosfor bij de vervaardiging van lucifers wordt verboden. Een uitstekend idéé, zoo oppervlak kig overdacht. Want al moge men verschillen ten opzichte van eene schatting naar 't min of meer scha delijke, als vaststaand mag aange nomen worden dat het gebruik van witte fosfor schadelijk is voor hen, die dag aan dag er in werken moeten. Er komt echter een „maar" bij. 't Afdeelingsonderzoek gaf aanlei ding tot verschillende opmerkingen, waarvan de meeste weinig ter zake dienende zijn, maar enkele 2eer dui delijk aantoonen -dat er heel wat meer aan vast is, dan zoo oppervlak kige overdenking doet uitkomen. Gevraagd toch werd, of 't niet wenschelijk zou zijn èn de fabrikan ten èn de arbeiders eenigermate schadeloos te stellen voor't door hen te lijden verlies. En dat er schade geleden zou worden is niet tegengesproken, zelfs niet door hen die zich niet vereeni gen konden met 't denkbeeld om die schade te vergoeden. Zij meenden, zeer terecht trou wens, deze laatsten, dat 'tniet aan gaat compensaties te geven, waar 't algemeen belang het doorvoeren van verbodsbepalingen noodig maakt. In beginsel mag dit onbillijk schijnen, in de praktijk kan 'tnu eenmaal niet anders. Aan den anderen kant valt echter te erkennen, dat 't ten deze voorop gestelde algemeen belang zich laat herleiden tot 't belang wèer van enkelen. Waar een groot aantal personen hun brood verdienen in de lucifers industrie, is er een minder groot aantal, dat de nadeelige gevolgen ondervindt van het verwerken van de daarbij gebruikelijke witte fosfor. Hiermede is feitelijk de kwestie tot op den grond gesteld. Laten we nu eens resumeeren Het gebruik van witte fosfor wordt verboden. De lucifers industrie toch al geen rijkmakerij gaat ten gronde, en allen die er van bestaan worden op straat gezel. De invoer uit 't buitenland breidt zich uit. En wanneer dan ten laatste elders een middel gevonden wordt om de hier geldende bezwaren te ontkomen, is onze vaderlandsche nijverheid van de baan. Zal onze regeering dan 't initatief nemen, om een te kwader ure ge fnuikte industrie weer op de been te helpen? Wij vermoeden van neen! Ook elders streeft men naar eene oplossing, maar daar doet men 't min der ondoordacht. De Engelsche deskundigen, die onze Regeering als autoriteit op den voor grond stelt we willen er niets van zeggen. Maar 't moet vermeld worden, dat Engeland nu juist niet 't land is, dat aangewezen mag heeten om er ons aan te spiegelen. Want de lucifers die daar gefabriceerd worden, ze mogen aftrek vinden bij jingoïsten, als dege lijk handelsartikel goed en prijs waardig! komen ze niet in aan merking. I11 Engeland worden geen lucifers gefabriceerd, die 't tegen een internationale concurrentie harden kunnen. Waarom niet eens geïnformeerd in Zwitserland, en waarom niet in Frank rijk? Daar tenminste heeft men naar eene oplossing gezocht, op koopmansmanier. En van onze Regeering zouden we 't niet minder verwacht hebben. Vrijelijk mag aangenomen worden, dat geleidelijk in alle landen waar de lucifers-industrie van eenig belang is, het hier genoemde onderwerp tot overweging zal komen. Een internationale regeling zooals gevraagd werd mag dus overbodig heeten, en teméér waar wij Neder landers in internationale verhouding gewoonlijk 't loodje leggen. Wanneer we nu eens nagaan hoe kostbare tijd aan 't departement be steed is om tot een wetsontwerp te komen, hoeveel nog kostelijker tijd in de afdeelingen aan dit wetsontwerp besteed is om niet te spreken nog van bureaukosten, van papier, inkt en porti dan zouden we willen vragen Wanneer we dit alles stellen op een zeer bescheiden bedrag. Zou dan voor dit bedrag niet een prijsvraag kunnen bekostigd zijn Een prijsvraag, eischende óf een middel dat de schadelijke invloeden neutraliseert, óf eene bereidingswijze die deze invloeden onschadelijk doet zijn. Voor hetzelfde geld, dat nu ten koste gelegd wordt aan eene voor bereiding tot «massregeln," tot het beentje lichten van een nog wankele tak van nijverheid, voor datzelfde geld zouden beter resultaten te bereiken geweest zijn. Daarmede had een nieuwe bron van welvaart kunnen ontsloten worden. 't Moge hard klinken, maar 't is zoo: die tot het laatste volhardt zal meester van de markt blijven. En wanneer anderen de concurren tie hebben opgegeven, onder den druk van wettelijke bezwaren, wanneer 't «eureka" eindelijk gehoord wordt, dan is de georganiseerde industrie preferent. Dan kan met kracht van geld en van ervaring een privilege gehandhaafd blijven, dat berust op gevestigde relaties. Wij gelooven, dat 't op den weg ligt van onze wetgevers om met terzijde stelling van kortbegrensde principes eens eene poging te wagen in die richting. Wij zijn overtuigd, dat 't uitvinden van een afdoend middel om den schade lijken invloed van witte fosfor tegen te gaan ofte neutraliseeren, een levens vraag is voor de nijverheid in vele landen. Die de hoogste premie stelt en intusschen de concurrentie blijft harden is 't meest zeker van zijn rente. Uit 's Gravenhage meldt men omtrent den inhoud van het in te dienen wetsontwerp betreflende het huwelijk der Koningin, dat het zal voorstellen de naturalisatie van Hertog Hendrik en eene regeling bevatten omtrent het toekennen aan den Gemaal van een jaarlijksch inkomen, echter niet gedurende het leven zijner Gemalin. In een paar Haarlemsche bladen is het een en ander vermeld van in een besloten vergadering van den Gemeenteraad gehouden besprekingen, waaromtrent geheimhouding was op gelegd. Naar aanleiding daarvan hebben thans Burg. en Weth. den Gemeente raad voorgesteld: den Voorzitter uit te noodigen de te dezer zake betrek kelijke feiten ter kennis te brengen van den Officier van Justitie. Te 's-Hertogenbosch had aan vankelijk eene commissie uit den Ge meenteraad geadviseerd tot het nemen van eene proef met het stelsel van «eigen aangifte" voor den hoofdelijken omslag. Thans echter is deze com missie in een nader verslag op deze zaak teruggekomen en adviseert nu wegens de vele zwarigheden, welke zich bij het bedoelde stelsel onver mijdelijk zullen voordoen, bij het lot dusver gevolgde stelsel van ambts hal ve-aanslag te volharden. Een lid der commissie, de Heer Meuwese, heeft echter zelfstandig een voorstel bij den Raad ingediend om met behoud van het stelsel van ambts- halve-aanslag als 1 egel, toch in zekere gevallen eigen aangifte verplicht te stellen, en ook om aan hen, die eigen aangifte vei langen te doen, daartoe de gelegenheid te geven. Hij heeft zijne denkbeelden in acht artikelen geformuleerd, en de Raad zal nu eerstdaags beslissen, of de verordening op het hellen van den hoofdelijken omslag al of niet in dien zin zal gewijzigd worden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, zal op Za terdag 22 December 1900 des namid dags te 8 ure precies, ten Raadhuize, een openbare vergadering houden. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Donderdag den 20. December 1900, des namid dags ten 2 ure. Punten van behandeling: 1. Voorstel van Burg. en Weth. om met ingang van Januari a.s. de Jon gensschool voorloopig te verplaatsen naar het gebouw der meisjesschool en de meisjesschool naar het gebouw der Jongensschool (stemming over het voorstel van mr. Prikken). 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een 9e onderwijzer aan de O. L. school 3e soort, Koningstraat. 3. Id. om hun college te machtigen tot aanstelling van een concierge v/d O. L school 3e soort Koningstraat 4. Benoeming van een lid der Com missie van toezicht op het Lager onderwijs ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. P. G. Kok Alhier is opgericht eene ver eeniging tot bevordering van handels belangen. Het bestuur bestaat uit de heeren: ,T. M. van Vlaardingen, J. H. van der Meijden, A. M. van Kalken, S. Meijers en L. Iioubaer. Voor de in April namens de plaatselijkeafdeehng vauhetUtrechtsch Genootschap van Landbouw en Kruid kunde te houden stierenkeuringen zijn door den heer M. Veis Heyn boven de gewone bekroningen beschikbaar gesteld een gouden medaille of f 50 en twee zilveren medailles of f 25 voor de dan best gekeurde fokstieren, welke gevoerd zijn met Bibby-koeken. Daartoe door den heer Burge meester uitgenoodigd, hield de hoofd commissie die in 1898 de zoo welge slaagde Huldigingsfeesten leidde, Zaterdagavond ten Raadhuize een bij eenkomst, waarin van gedachten werd gewisseld over eventueel te houden feesten bij het huwelijk van H. M. do Koningin. Blijkens advertentie in dit nummer roept zij thans allen, van wat rang of stand ook, die belang stellen in die feesten op tut een algemeene ver gadering, aanstaanden Vrijdagavond te half negen in «De Arend" te houden ten einde- daar te overleggen of er feestelijkheden zullen plaats hebben en waarin die zullon bestaan. Voor de betrekking van Direc teur der Ambachtsschool alhier hebben zich niet minder dan 28 sollicitanten aangemeld. Lijst van brieven en briefkaarten aan dit kantoor en de daaronder be- hoorende hulpkantoren ter post be zorgd, welke wegens onbekendheid aan de geadresseerde niet zijn uitgereikt Mevr. A Wijn C. D. L Arts Amsterdam. J. H. Hakenberg II. J. van Dijk Arnhem. f-Ianna de Wilde 's- Gravenhage. J. Meijer Oldemarkt. OITermans Schiedam. G. van Dissel Steensel. J. Broekhuizen Terschuur. Gerit Meijer Weespercaspel. Uit Buitenl. E. Kuggemeijer Emmelkamp. D. Hilhorst Tandjong priock. Mme. v. Beeck Vollenhoven Paris. Zondagnamiddag omstreeks 4 uur werd door eenige heeren wande lend op de Doodenweg een prachtig natuurverschijnsel waargenomen. Het as een sterk verlichte luchtbal, die -i zuidoostelijke richting van den bijna wolkeloozen hemel viel en een helder wit achter liet, dat nog eenige oogenblikken zichtbaar bleef, nadat de bol zelve reeds achter den horizon was verdwenen. Ook te Enschedé, werd ongeveer te 4 uur het verschijnsel waargenomen. De vuurbol verdween in O.N.O. rich ting en spatte spoedig uiteen. 365e STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 17 en 18 Dec. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebee te Amersfoort (Breedestr. 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 45. 5104 5370 5380 8315 8821 8977 8996 9464 9465 9466 9495 9571 9682 12335 12350 12368 14976 14996 18001 18020 18027 18207 18218 18222 18223 19277 19285 19290 19294 en 20035. Te zamen 30 prijzen. Het vergaan der „Gneisenau". De toejuichingen waren nog niet verstomd, die de Berlijnsche bevol king aan de terugkeerende troepen uit China bracht, toen de tijding kwam van het vergaan der Gneisenau en zich als een loopend vuur door de stad verspreidde. De verslagenheid was algemeen en weldra werd het admiraliteitsgebouw bestormd door menschen, die bloedverwanten onder de bemanning van het schip hadden. De admiraliteit was echter niet in staat uitvoerige inlichtingen te geven zij kon slechts meedeelen, dat het ongunstigste bericht was, dat de helft der opvarenden zou zijn omgekomen en dat de gezagvoerder kapitein Kretschmann en de eerste officier Berminghaus verdronken moesten zijn, daar de tweede officier Werner een officieel bericht gezonden had. De Duilsche bladen geven nu bij zonderheden over vaartuig en beman ning het uitvoerige verhaal over de schipbreuk zelf ontbreekt nog. Doch men kan zich zonder dat een leven dige voorstelling maken hoe de ramp heeft plaats gehad. De haven van Malaga wordt gevormd door twee dammen, waarvan de ooste lijke bij de batterij San Nicolas begint en zich in zuid-zuid-oostelijke richting buigt en in zuid-westelijke richting ongeveer 700 meter in zee uitsteekt. De westelijke dam begint aan de mon ding van het riviertje Guadamedina en loopt in zuid-oostelijke richting. De haveningang is slechts 300 meter breedbij het binnenloopen moeten de schepen een scherpe bocht maken. De Gneisenau lag op de rede, dus in oostelijke richting van het uiteinde van den oostdam. Nadat door den plotseling bulderend opgestoken storm de twee ankerkettingen gebroken waren, moest het schip trachten de haven binnen te loopen en daar onge lukkigerwijze de ketels nog geen vol doenden dampdruk hadden, had men zijn toevlucht tot de zeilen te nemen. De manoeuvre was toevertrouwd aan een zeer kundigen gezagvoerder, een knappen staf en een vertrouwde be manning, doch de Gneisenau, die een bocht van 180" had te beschrijven had daar geen zeeruimte genoeg voor. Het schip werd tegen het havenhoofd geslagen en verpletterd. In de haven had men de ramp spoedig genoeg bemerkt en men ijlde toe om zooveel mogelijk hulp te bren gen. Soldaten van het fort wierpen louwen toe en men stak met een aantal booten de haven in, doch de zware zee wierp verschillende om. Een daarvan van de havenpolitie bevatte vijftien gereddende boot sloeg om en twaalf verdronken, waaronder de tweede gezagvoerder. Van de dammen kon de toegestroomde bevolking het reddingswerk aanschouwen, zoo van twee officieren, die met groote tegen woordigheid van geest en buitengewone taaiheid zich aan een balk vastgeklemd hielden, lot men hun te hulp kon tomen. Drie loodsen Rodriguez, Ramos en Llopis onderscheidden zich zeer doch ook een aantal bewoners van Malaga hielpen krachtig aan het red dingswerk mee, waartoe de marine- overheid het voorbeeld gaf. Van het schip zelf kunnen de vol gende afmetingen gemeld worden. De lengte is 75 meter, de breedto 13.75, diepgang 5.8 meter en inhoud 2856 ton. Het schip was als zeilschip ge bouwd, doch voerde een machine van 2500 paardenkrachten, die een snel heid van 14 knoopen konden doen bereiken. Als bewapening had de Gneisenau viertien 15 centimeterkanonnen, twee

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2