nieuwe Nieuwjaarwensch BIJVOEGSEL behoorende bij de van ZATERDAG 29 DECEMBER 1900. Vrede op Aarde. BINNENLAND BUITENLAND. IVSDAG EN Amersfoortsck Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in tezenden uiterlijk Dinsdag en Yrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. van een paar regels kunnen in ons nummer van a.s. Woensdag worden opgenomen tegen betaling van slechts 25 CENT. RED. Eenige ernstige Woorden aan het Nederlandsche volk. Gij allen, Nederlandsche Mannen en Vrouwen, van welken rang en stand ook, betreurt het voortdurend, dat er nog oorlogen gevoerd worden. Met ontzetting verneemt gij dat vooral de groote Mogendheden voortgaan enorme uitbreiding te geven aan hunne moordwerktuigen, waarvoor groote geldelijke offers moeten worden ge bracht, en welke bewapening men tracht te rechtvaardigen, onder voor wendsel, dat zij noodzakelijk is tot het behoud van den vrede en ter verdediging van het vaderland, maar bij diet uitbreken van een oorlog be slist leiden moet tot eene afschuwelijke menschenslachterij op groote schaal. Bewijs? De ellendige oorlog tusschen de Engelschen en de Zuid-Afrikaan- ders, door het roofzieke Albion op het getouw gezet, niet om zijn land te verdedigen, maar bepaald om zich meester te maken van het gouddat inzonderheid Transvaal oplevert, heeft aan de Engelschen tot lo December jl.. de volgende "offers gekostgesneu veld, aan bekomen wonden en aan ziekte overleden, 490 officieren en 10 050 minderen; invalide geworden 1551 officieren en 35.548 minderen; krijgsgevangenen 14 officieren en 1236 minderen; terwijl het moorden steeds voortgaat en nog duizenden als ziek of gewond verpleegd worden. Voegt hierbij, dat deze oorlog nu den Engel schen reeds 1000 millioen gulden ge kost heeft en op nieuw 200 millioen gulden toegestaan zijn om den schan delijken oorlog te kunnen voortzetten. Dat aan de weduwen en weezen der gesneuvelden en aan de invaliden pensioen moet toegekend, en om een en ander te dekken de belastingen moeten verhoogd worden. En het Engelsche volk, bedrogen door een gewetenlooze pers en door op goud beluste hooge personen, die zich buiten schot houden, laat zich dat alles wel gevallen 1 Bedenkt hoe vele dappere, voor recht en onafhankelijkheid strijdende Transvalere en Vrijstaters gesneuveld en in krijgsgevangenschap zijn; hoe dus ook in de Z. A. Republieken velen tot weduwen en weezen gemaakt zijn hoe hunne bezittingen verwoest of geroofd zijn hoe de vrouwen en kin deren van de dapperen mishandeld worden. Gij vereert en ontvangt kranig den grijzen Pelgrim, die naar Europa is gekomen om aan de Mogendheden hulp te verzoeken, omdat zijn volk uitgeplunderd en uitgemoord wordt, niettegenstaande het recht geheel en al aan zijne zijde is. En gij ontwaart, Nederlanders, dat de 75-jarige Presi dent overal het hoofd stoot en door de Duitsche regeering zelfs genegeerd wordt. Gij hebt de zekerheid verkregen, dat de Regeeringen zich vereenigd hebben om lijdelijk toe te zien, dat onze stamgenooten in Zuid-Afrika uit gemoord worden. Dat eenige Regee ringen er belang bij hebben, dat die menschenslachterij op groote schaal wordt voortgezet. Gij jammert over dat schandelijk onrecht en ontvangt den dapperen, grijzen Pelgi im feeste lijk. Dat strekt u tot eer, maar daar mede worden de Zuid-Afrikaanders niet geholpen, daardoor wordt geen einde gemaakt aan het moorden, daar mede voorkomt gij in het vervolg de oorlogen niet. Vereenigen zich de Mogendheden uit eigenbelang om te oorlogen, om daardoor de eigendommen van hun volk te vernietigen en het volk zelf ter slachtbank te brengen, de vol keren, de slachtoffers, moeten zich vereenigen om de oorlogvoerders met succes te kunnen toeroepen: »het is genoeg, wij willen geeneoorlogen meer, wij eischen het uit den weg ruimen vau eventueele geschillen door ARBI TRAGE, daarvoor is een Hof van Arbitrage in 't leven geroepen." L'union fait la force (eendracht maakt macht,) dat weet gij; gij ondervindt dagelijks, wat vereeniging vermag. Geeft door daden uiting aan uw diep- gevoelden afkeer van oorlog en toont door dadendat gij zijt voor recht, beschaving, godsdienst, humaniteit; dan zal het «Vrede op aarde" geen ijdele. klank meer zijn. Sedert een jaar of drie heeft zich een Wereldbond voor Vrede en Vrij internationeel verkeer geconstitueerd, dat zijne vertakkingen in bijna alle landen heeft; sluit U bij dien Bond aan, opdat hel ledental tot honderd duizenden aangroeide, dan zal deze Bond groot gewicht in den schaal leggen en in staat zijn het «halt" aan de oorlogszoekersen oorlogsvoer ders toe te roepen en zullen deze aan dat» commando moeten gehoor zamen. Het Bestuur van den Wereldbond (V.V.V.) beoogt geen persoonlijk voor deel, het doet zijn veelomvattend werk gratismaar het heeft zedelijken en stoflelijken steun noodig voor de pro- proganda en vraagt daarvoor van de leden slechts een kleine jaarlijksche contributie, de hoegrootheid dier con tributie aan de leden zeiven overla tende. Ook giften in eens of legaten worden dankbaar aanvaard. Op ver zoek zendt het Bestuur de Statuten en alle reeds door den Bond verspreide drukwerken gratis en franco toe. Zij die reeds lid zijn, worden verzocht mede te werken tot vermeerdering van het aantal leden. Zij, die zich bij den Bond wenschen aan te sluiten en dus willen mede werken om arbitrage in plaats van oorlogen in 't leven te roepen, gelie ven zich te wenden tot den onderge- teekende, penningmeester en (wegens ziekte van den voorzitter, den lieer B. M. Kool van Kasteel) tijdelijk voorzitter van de Bond. P. A. JANSSEN. Middelburg, December 1900. Huwelijkswetten. De blijde tijding van Harer Majes- teits verloving werd alom in de lande met vreugde begroet en ook de Tweede Kamer, aldus zegt het Voorloopig Verslag, stemde door haar geluk wensch met deze gevoelens in. De indiening van het wetsontwerp houdende goedkeuring van Harer Ma- jesteils huwelijk en regeling van de wijze van voltrekking en van eenige gevolgen van dit huwelijk werd be schouwd als de aankondiging, dat binnen korten tijd door de voltrekking van het huwelijk, een dierbare volks- wensch zal worden vervuld. Bij het onderzoek in de afdeelingen verklaarde men zich volgaarne algemeen bereid tot het voorgenomen huwelijk de vol gens de Grondwet vereischte mede werking te verleenen. Gevraagd werd of het art. 27 van het F. W, niet vordert eene bepaling omtrent de overgave van het huwe- lijksregister der gemeente 's-Graven- hage aan den minister van justitie in deze wet op te nemen. Hertog Hendrik schonk als kerst geschenk vier Litauwsche hengsten aan de Koningin. Deze verraste haar moeder met vier Hongaarsche raspaarden. De Vereeniging tot Verbetering van den Volkszang te Amsterdam, geeft opnieuw den bundel liederen uit die in 1898 zoo algemeen door ons land is verspreid. In dien bundel is thans ook opgenomen een nieuw lied: Feestlied bij het huwelijk onzer Ko ningin," op verzoek der Vereeniging gedicht en gecomponeerd door de H.!l. Dr. E. LAUR1LLARD en RICH. HOL. Waar door de medewerking van beide genoemde Heeren werkelijk iets goeds tot stand gebracht, twijfelt de Vereeniging er niet aan, of hare po gingen om ook bij de feesten in 1901 eenheid in het gezang te bevorderen, zullen door ieder gesteund worden. Bedoeld feestlied zal ook afzonder lijk worden uitgegeven met pianobe geleiding en in vierstemmige zetting voor gemengd koor en voor mannekoor. Aan iederen kooper van den bundel zal later door de Vereeniging nog kosteloos worden toegezonden een exemplaar van het lied, dat in den prijswedstijd door de Redactie van De Telegraaf uitgeschreven, bekroond wordt. Onderwijzers en leiders van zang scholen kunnen op aanvrage bij het Bestuur (Voorzitter J. STAMPER1US, le Secr. P. BLOKKER Nz., Marnix- kade, 47), een present-exemplaar van den bundel bekomen, Lord Kitchener, de opperbevelheb ber van het Engelsche leger in Zuid- Afrika is slechts kort in de Kaapkolonie geweest. Den 24 December seinde hij uitNauwpoort en blijkens een telegram van 26 dezer uit Pretoria, bevond hij zich dien dag daar reeds terug. In Engeland ziet men daarin een teeken, dat de inval der Boeren in de Kaap kolonie en de opstand onder de Kaap- sche Hollanders van niet zoo heel veel belang is. Ons lijkt zijn overhaaste komst in de Kaapkolonie en zijn zoo spoedig weer gevolgd vertrek naar Pretoria nu niet zulk een bijzonder gunstig teekenhet wijst er veeleer op dat zijn aanwezigheid te Pretoria met het oog op de bewegingen van De la Rey en Botha gebiedend nood zakelijk is. Uit een zinsnede in Kit chener's telegram, 26 dezer van Pre toria verzonden, blijkt bovendien, dat hij geen tijd heeft gehad om zich voldoende van den toestand, op de hoogte van zijn eigen troepenbewegin gen en die der Boeren te stellen. Daarin zegt hij toch, datde Ooste lijke colonne van de Boeren in de Kaapkolonie door de Engelsche troepen gestuit schijnt te zijn en dat de Wes telijke colonne in twee gedeelten naar het Noorden gotrokken moet wezen. Uit een en ander spreekt dus groote onzekerheid en toch vertrok Kitche ner reeds weer naar het Noorden. De toestand in Transvaal en Vrijstaat moet dus niet zoo erg gunstig zijn, hetgeen ook wel, gedeeltelijk althans, uit de telegrammen blijkt. Generaal Clements is zooals men weet, opnieuw in gevecht geweest met De la Rey; het heete dat de Boeren in wanorde op de vlucht waren gedreven, maar nu blijkt achteraf, dat de Engelschen zijn teruggetrokken. De correspondent van Reuter te Rustenburg, seint om trent het gevecht o.a. het volgende Generaal Clement rukte oostwaarts in den morgen van den 20sten. De Boeren verschenen op de Britsche lin kerflank, maar kolonel Alderson trok hen tegemoet, rukte met 600 man tegen hen op en dreef ze terug op Nauwpoort, vanwaar zij een hevig geschutvuur openden. Kolonel Higham werd naar een kopje gezonden op de linkerflank van de Boerenstellirig, waar hij echter was blootgesteld aan een hevig kruisvuur. Daar kolonel Gordon, die naar de rechterflank der Boeren was gezonden, terugtrok, omdat zijn aandacht elders werd vereischt, werd het raadzaam geoordeeld de Boeren niet uit hun stelling te verdrijven. Daarom keerde kolonel Alderson's bri gade naar het kamp terug, nadat zij haar doel had bereikt en de Boeren van de flank van de Britsche marsch- route had verdreven. En wat was nu het resultaat van dit hevige gevecht? Dat de Engel schen slechts twee gewonden kregen terwijl er 4 man vermist werden. Hoe het zij, de pogingen van Clements om de Boeren uit hun stelling te drijven, mislukten. Clements kan De Ia Rey blijkbaar niet de baas worden en daarom is Kitchener's tegenwoor digheid te Pretoria vereischt om maat regelen te nemen, den lastigen De la Rey, die zoo dicht bij Pretoria opereert van zich af te schudden. Maar ook schijnt generaal Knox, die nog altijd tegen De Wet opereert, wel verster king noodig te hebben. De telegrammen, die Kitchener na zijn terugkeer te Pretoria heeft ver zonden, laten wij hier volgen. Het eerste is van 26 December en luidt «Charles Knox is slaags met de strijdmacht van De Wet, die een stel ling bezet houdt in de buurt van den Leeuwkop, De Wet hoopt door te breken om opnieuw naar het Zuiden te gaan. De oostelijke colonne van de Boeren in de Kaapkolonie is, naar het schijnt, door onze troepen in de buurt van de Rietpooitspruit gestuit, de westelijke colonne moet in twee gedeelten naar het Noorden getrokken zijn, de eene in de richting van Prieska en de andere doorStrijdenberg. Onze troepen volgen hen." Het tweede, 27 December verzonden, is van den volgenden inhoud «De Boeren hebben gisteravond Utrecht, in 't Z.-O. van Transvaal, aan gevallen. Zij werden verdreven met een verlies van 2 man en 4 paarden de Engelschen kregen een gewonde. De Boeren hebben bij het station Pan aan de Oosterlijn een trein aange houden. Er kwamen troepen aan, die de Boeren met een verlies van een doode en zeven gewonden verdreven. Wij kregen een doode en vier ge wonden. Gister is de oostelijke strijdmacht van de Boeren in de Kaapkolonie in de richting van Venterstad gedreven de westelijke wordt noordwaarts ge dreven door het district Strijdenberg." Van het gevangen nemen van het eskadron Yeomanry meldt Kitchener niets. De Evening Standard heeft echter een telegram uit Kaapstad mel dend, dat het eskadron door de Boeren weer in vrijheid is gesteld, nadat zij hen van hun paarden, zadels, geweren, munitie enz. hadden ontlast. Een tiental Yeomen werd gewond, onder wie hun kolonel. De Boeren daarentegen, hoe kan het ook anders, leden zware ver liezen. Verder oorlogsnieuws is er voor heden niet. Verdere bijzonderheden omtrent het gevecht van Knox en De Wet en vooral ook wat positiever berichten aangaande den loop van zaken in de Kaapkolonie zien we met belangstelling tegemoet. De Tsaar moet nu zoo goed als geheel hersteld zijneerstdaags zal hij, naar gemeld wordt, zijn gewone werkzaamheden hervatten en over een veertien dagen zal hij Livadia verlaten om zich naar Zarskoje Selo te begeven. Volgens het Petit Jour nal zul de Tsaar daarna waarschijn lijk nog eenigen tijd in het Zuiden van Frankrijk, in Mentone, door brengen, waar Kruger dan een po ging zou doen om den Tsaar te spreken. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De godsdienstoefeningderRemon- strantsche gemeente zal Zondag 30 December a.s. worden geleid door Dr. H. L. Oort Remonstr. pred. te Utrecht. De soldaten J. van Schaik, G. Tigchelaar en G. G. Debbes van hot 5e Regiment infanterie zijn aange wezen tot bijwoning van den eerst- volgenden cursus op de Amsterdam- sclie Huishoudschool, ter opleiding voor koks bij het Leger, die den 7e Januari a s. een aanvang zal nemen. De soldaten J. J. Saveur en J. M. Boerssen welke gedurende 3 maanden met succes den afgeloopen cursus aan gemelde Inrichting hebben gevolgd, zijn van hunne detacheering bij het regiment teruggekeerd en als koks in functie gesteld. De jongelingen F. Jonkers, A. G. Maathuis, A. L. Heinsius, J. K. van Dijk en A. van Gelder hebben eene verbintenis aangegaan als adspirant vaandrig voor liet Reservekader bij het 5e Regiment infanterie. Gisterenavond had in het café «De Arend" de tweede vergadering plaats, belegd door de commissie voor de feesten bij het huwelijk van H. M. de Koningin. Een vijftigtal ingezetenen hadden aan de herhaalde oproeping gevolg gegeven. Mededeeling werd gedaan dat de feestelijkheden hoofdzakelijk zouden bestaan in het houden van school- en volksfeesten en uitdeelingen aan be- hoeftigen, waartoe zich bereids com-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 5