GEMENGD NIEUWS. Officiëele Publicatie. INGEZONDEN. missies hadden gevormd, en voor de schoolfeesten een gift was ingekomen groot f500. De heer G. v. Eden drong sterk aan op het houden van een optocht, waarna door den voorzitter van den Chr. Nat. Werkmansbond, L v. d. Biezenbos, verklaard werd, dat indien er een optocht gehouden werd, de plaatselijke afdeeling daaraan zoude deelnemen. Bestuursleden van Patri monium en deR. K. Volksbond wensch- ten een vergadering belegd te 'zi.en, door verschillende vereenigingen, om hieromtrent van gedachten te wisselen. Op het bezwaar, door een commissie lid geopperd dat de tijd van het jaar zich niet leende om optochten te organiseeren, werd geantwoord dat de Novemberfeesten nog te versch in 't geheugen liggen, en dat het toen ook goed weêr was. De secretaris van Patrimonium wenscht in overweging te geven dat de commissie zich tot de patroons zou wenden, met het verzoek om zooveel mogelijk dien dag vrijaf te geven met behoud van loori. Nog werd medegedeeld dat het de bedoeling was de feestelijkheden te doen aanvangen met Godsdienstoefe ningen. Besloten werd het aantal en den aard der feestelijkheden te doen afhan gen van de te innen bijdrage, waar voor der. ingezetenen eerstdaagsch lijsten ter teekening zullen worden aangeboden. Met een opwekkend woord van den voorzitter, de hper M. L. Celosse, die do hoop en het vertrouwen uitsprak, dat de Oranjezon ook op den dag van het huwelijk van H. M. de Ko ningin niet schuil zou blijven werd de vergadering gesloten. In de gisterenavond gehouden vergadering van den Chr. Nat. Werk mansbond werd gekozen tot bestuurs lid van het Ziekenfonds J. van Bar- neveld, in de plaats van H. Binsbergen die bedankt had. Omtrent een door den heer van Aaken en zijne dochter te Nij megen gegeven concert lazen wij in de provinciale Geldersche en Nijmeeg- sche Courant het navolgende Het abonnements-concert in de Sociëteit de Vcreeniging was giste renavond door een zeer talrijk publiek bezocht, en dit was ook wel te ver wachten, want men wist toch van te voren, dat het een avond van waar kunstgenot zou zijn. Het was een solis ten concert, te geven door mej. Anna Kappel, concertzangeres uit den Haag mej. Marie van Aaken (piano) en den heer G. K. G. van Aaken (viool) uit Amersfoort. Mej. Kappel is hier lang geen onbekende, en wat den violist betreft, velen van ons zijn de «kunst- avonden« nog niet vergeten, die hij hier indertijd te genieten gaf, toen wij nog het voorrecht hadden, den heer van Aaken onder onze stadgenooten te mogen tellen. Behalve als degelijk dirigent, heeft hij zich steeds doen kennen als violist van groot talent, en de belangstelling van het publiek was dus alleszins verklaarbaar. Mej Marie van Aaken trad voor het eerst hier op, maar die eerste kennisma king was voor haar voldoende, om al hare toehoorders blijvend voor zich in to nemen. In het Schlummerlied van Schumann, de moeilijke Valse de Concert van Joseph Wieniawsky, Ada gio van Schubert en La Campanella van Liszt hare solo-nummers bracht mej. van Aaken door haar prachtig spel hare toehoorders in be wondering en geestdriftaan de storm achtige toejuichingen scheen geen einde te zullen komen. Na het vierde nummer werden haar een drietal bloem stukken aangeboden. Mej. van Aaken verstaat de zoo moeilijke kunst, om door piano-spel den hoorder wezen lijk te treilen, en bij degroote hoogte die zij als pianiste thans reeds bereikt heeft, mag men voor de toekomst zeer veel van haar verwachten. Mej. Kappel deed opnieuw hare prachtige, klankrijke stem bewonderen er. haar onberispelijke voordracht. Zij gaf voor de pauze drie liederen Der Frühling van Grieg, het teère Du bist die Ruh van Schubert en lm Maien van Hiller. Later zong zij nog Weemoed van Verhulst, Jonge Liefde van Mann en Serenade van S. de Lange. Ook deze zeer begaafde zan geres mocht luide bijvalsbetuigingen in ontvangst nemen, en ook zij werd na het zesde nummer, met bloemen gehuldigd. De heer van Aaken, die het con cert geopend had met de Sonate op 21 van Niels Gade (voor viool en pi ano), speelde ia het derde nummer Beethoven's Romanze 'op. 40) en Berceuse de Jocelijn van. Benjamin Godard. Hoe rnoói geacheveerd werd de romance' voorgedragen en met hoeveel gevoel werd vooral het laatste nummer gespeeld? Dezelfde goedé hoedanigheden, en ook een zeer ont wikkelde techniek, blonken evenzeer uit in Thais, meditation van Masse net en Dudziars, mazurka van H. Wieniawsky. Ünnoodig te zeggen, dat ook den heer van Aaken een warm applaus ten deel viel. Aan het einde van het concert, na «Cliant Hindou" van Bemberg (voor zang, viool en piano) werd het drie tal door het publiek toegejuicht, zoo als alleen een werkelijk dankbaar audi torium dat doet. De avond van gisteren was in den waren zin des woords een «kunstavond", die zonder twijfel bij alle aanwezigen nog langen tijd in aangename herinnering zal blijven. Aan de «Maatschappij tot op- v-éding van weezen in het huisgezin" zijn te beurt gevallen een legaat van Mevrouw Hoog te Noordwijkerhout van f 300, een legaat van graaf V L. S. groot f3000, en een gift van H. M. de Koningin van f250. Zeer vleiend voor de Maatschappij is wel, dat het Gemeentebestuur van Boston een gedetailleerde beschrijving vroeg van het werk der Maatschappij, met het doel om ook daar deze ver- plegingswijze in te voeren. OPEN BRIEF aan Heeren Kerk voogden der Nederduitsch Her vormde gemeente te Amersfoort Eenigen tijd geleden werd ons door verschillende couranten, zoo plaatse lijke als die in wijderen kring lezers vinden, het bericht gebracht dat met den aanvang der nieuwe eeuw Amers foort éen van zijn weinige «particu lariteiten", zou Isaac van den Dam zeggen, die het nog bezit, zal moeten missen, nl. het vóorloopen van het torenuurwerk der St. Joris-kerk bij dat van den Lieve Vrouwetoren. Bij de vermelding daarvan, knoopten enkele locale bladen daaraan vast de veronderstelling dat er velen in onze stad zijn die het zullen betreuren wanneer de waarschuwende stem van »de dolle" zich niet meer liet hooren. Sinds dien tijd heb ik met ver schillende personen hierover gesproken en is mij gebleken, dat inderdaad genoemde onderstelling juist is. Tot nu toe vernam ik niet dat in het openbaar iets tegen dat besluit is ingebracht en hoewel ik niet graag voor «spreekbuis" wil fungeeren, wil ik wel erkennen, dat ik hier niet voor mij alleen optreed, gedachtig aan het oude spreekwoord: «een goed woord vindt een goede plaats". Ik vermoed dat niemand lust heeft gehad «de kat de bel aan te binden", anders ware, dunkt mij, in een dei- plaatselijke bladen of op andere wijze aan u een verzoek gedaan of ten minste te uwer kennis gebracht dal uw besluit tot veranderen niet onver deelde instemming vindt. Welke beweegreden u hebben ge noopt tot opheffing van het traditio- neele vóorloopen van 't uurwerk, is mij niet bekend. Zijn mijne inlich tingen goed, dan zoude het besluit alleen genomen zijn omdat volgens de opvatting van uw college het uur verstreken is, wanneer het uurwerk van de Lieve-Vrouwe-toren dit aan geeft en niet reeds een paar minuten vroeger, wanneer de klok van de St. Joris-toren slaat, m. a.w.'t zoude meer rationeel zijn, wanneer beide uurwerken gelijk door hun metalen monden ons verkondigen dat weel een uur tot zijne voorgangers is ge vloden. Als dit waar is, dan vind ik het, u moet het mij ten goede houden M. H., een zwak argument, om daar mede eene zóo oude traditie «over boord te gooien", eene traditie die niemand schaadt en velen baat. Maar niet alleen zwak; is het wel juist? Sedert ik mij hier vestigde, nu bijna 15 jaren geleden, heb ik steeds in de meening verkeerd, dat we hier met een oorspronkelijk idéé te doen hebben, tenminste dat dit ten grond slag heeft gelegen, n.l. dat het uur werk van St. Joris den Amersfoorl- schen tijd aangeeft, (tijd berekend naai den meridiaan waarop Amersfoort is gelegen), en dat van den O. L. V. toren, den zoogenaamden officiëelen of Amsterdamschen tijd. We liggen Oostelijk van Amsterdam; 'tis hier dus eerder twaalf uur dan daar. Nu wil ik wel aannemen, dat niet altijd het juiste tijdsverschil tusschen deze plaatsen door de beide uurwerken wordt aangegeven, maar ik heb het idee altijd eigenaardig gevonden, te meer wijl de klok van «het Latijntje" der dolle altijd eene trouwe lotge- noote is. En wat kan tegen het behoud van den nog heerschenden toestand zijn Ware het omgekeerde het geval, n.l. dat «de Hof' een paar minuten achter den officieelen tijd aankwam, dan zou dat kunnen schaden, maar nu we in den tijd de Amsterdammers, die in de overtuiging leven zoo erg met den tijd mee te gaan, vooruit zijn, hebben we, dunkt me. alle reden ons daar over te verheugen, dit te waardeeren en niet prijs te geven. Maar scherts ter zijde! Werkelijk is 't voor men- schen die «zaken" doen, voorambachts lieden die op tijd op hun werk moeten zijn, voor bewoners van de oostelijke zijde dor stad die naar 't spoor moeten, en dergelijke, dikwijls eene welkome aanmaning, (een hoogst zeldzaam geval dat eene «aanmaning" welkom is) om door «de dolle" op hare eigene ma nier te worden toegebromd loop-wat- aan-zóo-kom-je-te-laat! Hare waar schuwing is mij meermalen ten goede gekomen. Redenen waarom ik u, Mijne Heeren, verzoek in overweging te nemen het genoemde besluit tot gelijkstelling van beide genoemde uurwerken met 1 Januari a s. nog niet in werking te doen treden. Een verzoekschrift kan dan langs officieelen weg worden ingediend, waaruit tevens kan blijken of weinigen dan wel velen den bestaanden toestand wenschen te behouden. Van harte hoop ik, dat bij u niet bezwaren hiertegen bestaan; het besluit worde geschorscht en het verzoek voorloopig ingewilligd. Maar waarom hiermede niet eerder voor den dag gekomen, zal mij mogelijk worden gevraagd? Enmet recht! Dan antwoord ik: orpdat ik heb ge dacht, dat stemmen'zouden opgaan van personen uit Amersfoortsche ge slachten. Nu van die zijde geene pogingen worden aangewend (waaruit zou zijn op te maken, dat die allen er content mee zijn, wat het geval niet is) heb ik gemeend nog op 't laatste oogenblik eene lans te mogen wagen, in de hoop dat zij niet breekt. Met betuiging van verschuldigde hoogachting heb ik de eer te zijn van u, Mijne Heeren de dienslw. dr. S. J. VAN DUINEN. Amersfoort, 24 December 1900. Gaarne ruimen wij aart het schrijven van den heer van Duinen een plaatsje in om reden wij het geheel met hem eens zijn en onzerzijds geenerlei motief kunnen vinden voor het opheffen eener sedert ontelbare jaren bestaande toe stand, die niemand hindert doch velen ten goede komt. Wil men het geluid van «den Dolle" door het carillon van Onze Lieve Vrouwetoren laten overstemmen men ga dan nog iets verder en schaffe tegelijkertijd het sombere doodsgelui af, dat nergens anders toe dient, dan om nerveuze menschen nog zenuwachtiger te maken. Huwelijken in het Huis van Oranje. liet is zeker opvallend, dat een huwelijk in ons Vorstenhuis een be trekkelijk zeldzame gebeurtenis is, en dat niet alleen in latere jaren, toen het aantal loten van den Oranjestam zoo gering was, maar ook vroeger. Indien wij als uitgangspunt nemen het jaar 1750, d w. z. het tijdstip, waarop het erfelijk bewind van het Huis van Oranje aanving, dan tellen wij slechts 14 huwelijken in deze anderhalve eeuw. 1759. Prinses Carolina, zuster van Willem V (Nassau) V. 1768. Willem V (Pruisen). 1790. Prinses Louise, zuster van Willem 1 (Brunswijk.) 1791. Willem I (Pruisen.) 1816. Willem II (Rusland.) 1825. Prins Frederik (Pruisen). 1830. Prinses Marianne, zuster van Willem II (Pruisen) II. 1839. Willem III (Wurtemberg.) 1842. Prinses Sophie, zuster van Willem III (Weimar) I. 1850. Prinses Louisa, dochter van Prins Frederik (Zweden) III. 1853. Prins Hendrik, broeder van Willem III (Weimar). 1871. Prinses Marie, dochter van Prins Frederik (Von Wied) IV. 1878. Prins Hendrik, tweede huwe lijk, (Pruisen). 1879. Willem III 2e huwelijk (Wal deck). En als 15e huwelijk komt nu: 1901. Koningin YVilhelmina (Mec- lemburg). In ruim anderhalve eeuw is het dus slechts tweemaal gebeurd, dat een prins of prinses van Oranje-Nassau met een niet-Duitsch vorstenhuis een verbintenis sloot. De Romeinsche cijfers geven de orde aan, waarin op dit oogenblik aanspraken op den troon kunnen worden gemaakt. Drie van deze dooreen Prinses van Oranje-Nassau geloten huwelijken heb ben later tot huwelijken met het Huis Mecklemburg geleid en wello Prinses Alexandrina, een dochter van Prinses Marianne, is in 1865 gehuwd met Hertog Wilhelm v. M.2o. Prinses Elisabeth, een dochter van prinses Sophie, in in 1866 gehuwd met Hertog Johan Albert van M.3o. Prins Chris- tiaan, van Denemarken, door zijn moeder kleinzoon van Koningin Louise van Zweden, is in 1898 gehuwd met Prinses Alexandrina van M. In aansluiting hieraan is het niet zonder belang op te merken, dat ondanks zoovele verbintenissen met Duitsche vorstenhuizen, het Huis van Oranje is vrij gebleven van alle ver bintenissen met het Huis Coburg, die naar andere landen bij ervaring weten steeds noodlottige gevolgen hebben. De verraderlijke speld. Een zwaarlijvige dame doorliep een magazijn van allerlei nieuwigheden te Parijs. Een lange hoedspeld stak met den langen, scherpen punt uit een lade, de klanten bedreigend welke langs den toog kwamen. Op het oogen blik dat de zwaarlijvige dame naderde zag een bediende het gevaar, slaakte een kreet, maar het was te laatde punt der speld drong wel vijftien cen timeter in den buik der dikke dame die voortging niet glimlachen en té woelen onder linten en kanten. De bediende, dit opmerkend, kreeg argwaan en dacht dadelijk dat het wel een dievegge kon zijn. De dikke dame welke heenging zonder iets te koopen werd aangehouden en toen ondervond men dat haar buik gevormd werd door een pak gestolen kanten die zij behendig onder haar rokken had weten te verbergen. (VI. Gazet1. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeens keunis, dat de gemeenteraad in zijne vergadering van 11 December II. aan de volgende, straten de daarachter ver melde benaming heeft gegeven: lo. De straat loopende van de nieuwe brug bij de Kleine Haag Zuidwaarts naar den Bisschopsweg: Hendrik van Viandenslraal. 2". De straat loopende van voor melde brug eerst Noord-Noord Oost waarts Pieler Bothslraat. Gedaan te Amersfoort den 21 De cember 1900 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. BURGERLIJKE STANDEN. Leusden. Geboren: 24 Dec. Maria, dochter van Antonie Andries Boerssen en Francisea van Dumraelen. 26. Wilhelmus Fran- ciscus, zoon van Adrianus van Daatselaar en Maria van Hamersveld. Ondertrouwd: 28 Dec. Joannes van Beek met Keeltje Meezen. Overleden: 24 Dec. Frans Hogeweg, oud 27 j. ongeh. Woudenberg. Ondertrouwd: 27 Dec. Jan de Greef, 26 j. en Gerritje van Huigenbosch, 27 j. Gehuwd: 27 Dec. Willem Koudijs, 30 j. en Christina Johanna van der Wilde, 27 j. Marinus Hardeman, 25j.'en Wil- helmina van Maanen, 19 j. OverledenLevenl. aangegeven21 Dec. Kd. vr. gesl. van Tijmen van de Lage- maat en Maatje van Voskuilen. 24. KJ. mann. gesl. van Teunis Velthuizen en Willemina Bujjs. Mijnheer cle Red. Vergun mij s.v.p. een klein plaatsje in Uwe geeerde Courant. Ik las in Uw Courant het nummer van 2-2 Dec. j.l. den uitslag der ge houden pluimvee-tentoonstelling te Utrecht 14, 15, 16 en 17 Dec j.l. en merk daarin op, dat den ver slaggever daarvan niet al te best op de hoogte schijnt te zijn met het be haalde succes onzer ingezetenen daar hij wel melding maakt vari de laagste bekroningen, doch Eere-prijzen woi- den verzwegen. (Zekervergeten.) Doch om onze ge'aüTlf^li^ezetenen de waar heid bekend te maken, zoude ik gaarne wenschen dat o a. ook nog de behaalde Eere-prijzen worden bekendgemaakt, en dan moet er nog volgenEere- prijzen den Heer H. L. de Wijs Groote Verguld Zilver Medaille voor den fraai- sten zw. Minorca Haan en een Groote Zilveren Medaille voor den fraaisten Minorca hen. Luit. Baron v. Heemstra Groote Bronzen Medaille voor het fraaiste konijn, Zilver Rammelaar. den Heer G. Wessels Zilveren Me daille voor den fraaisten Goud Padua Haan. den Heer J. v. d. Linde Zilveren Medaille voor den fraaisten Cochin- China-Haan en een Zilveren Medaille voor den fraaisten geel Cochin China Banlam-Haan. J. v. d. LINDE. Genieenschapsbesef. Bij den aanvang van het nieuwe jaar komen ondergeieekenden met een dringend verzoek 'tot al hunne mede burgers. Waar men op 1 Januari elkander tegemoet treedt met gelukwenschen, op dien dag meer dan anders gul en gastvrij is, daar wordt ook vaak be dwelmende drank aangeboden en gedronken. Vandaar dat treurigs too- neelen op nieuwjaarsdag menigvuldig voorvallen en, dat niet zelden jonge menschen op dien dag voor hel eerjt met de drankverleiding in aanraking zijn gekomen, tot groot nadeel van hun verder leven. Ter wille van zoovelen, jongen.en ouden die de verzoeking, gelegen in den bedwelmenden drank, niet kunnen weerstaan, vragen ondergeteekenden ndrinkt en schenkt op 1 Januari 1901 geen alcoholhoudende dranken. Tal van andere middelen om uwe gulheid te toonen staan u ten dienste, het gevaar der drankverleiding', toch al zoo groot, zult gij niet willen ver meerderen. Daarom laten allen die hunne verantwoordelijkheid voorhunhe medemenschen beseffen de nieusvé eeuw niet beginnen met het drinken en aanbieden van alcoholhoudende dranken. De Noord-HoUandschc Prop. Commissie: A. BAKKER. J. II. Z. KOCH. J. VISSER. \V. L. SCHRAM Az. A. J. KOOLHAAS. C. SCIIERPEL. C. H. MOORBERGEN. G. BOKHORST. Mevr. a. STIBBEPool. RECLAMES. Zij had nog moed. Veelal als men op geyorderden leeftijd geko men is, laat men vioolen zorgen, d. w. z. men maakt zich geene illusieen menr over den toe komst en is tevreden een rustig en gezond leven te leiden. Alhoewel het een geluk is 60 A 70 jaren oud te worden, is dat geluk nog grooter wanneer men daarbij nog gezond van harte is, doch is het tegendeel het geval dan wordt het leven een ware last en tracht men op alle manieren die wankelende gezondheid te herstellen. Zoo was zulks ook het geval met Mej. M. Kolman te Nijverdal en werd aan onze verslag gever, die na een ontvangen schrijven een be zoek bracht, 't volgende medegedeeld. Sedert jaren, zoo zeide Mej. Kolman, was ik lijdende geweest aan hevige hartkloppingen en duizeligheid, veel last van slijm opgeven enz. niets mocht mij baten wat ik ook aanwende; na eenige doosjes gebruikt te hebben deed er zich op mijn 65 jarigen leeftijd een wonder voor, de eetlust werd beter, do hartkloppingen en duizeligheid veel minder, ik gevoelde my een geheel ander mensch en kan mijne blijd schap niet te kennen geven. Ik moet U eerlijk bekennen dat liet veel verbeterd is, doch op mijn gevorderden leeftijd mag en kan ik op een. geheel herstel niet rekenen^ mijn kwaal is ver ouderd. Ik zal uw probaat middel een ieder aan bevelen. Diegenen die gebrjiik maken van do Pink Pillen zullen er de beste resultaten van bekomen. Zy zijn krachtdadig voor bloedarmoede, verlamming ,ruggemergstering, rhumatiek, hèup- jicht, zenuwpijn, Sint-Vitps dans, hoofdpijn, ze nuwziekte, kliergezwellen.enz. zij zijn een hernieu- wer van hot bloed en ecnipierversterkend middel. Zij geven schoone kleuién aan de hleeke gelaats kleuren, handelen in af de tijdperken der ver zwakking bij de vrouw en veroorzaken by den man eene wèrkdadige/werking tegen aide ziekten veroorzaakt ^oor jjiftnamelijke en geestelijke overspanning einloor buitensporigheden. Prijs f 1.75 de doos, f9.— per 6 doozen. "Verkrijgbaar bij Snabilië/Steiger, 27, Rotterdam hoofddepothouder voorlNederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. TVacht U evenwel boor de namaakselsver schaft u de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabilié te Rotterdam of bij de depot houders die onder de'attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen ver- koopen goedkoopje zoogenaamd de Pink Pilleh zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Otfze verslaggever vernam op-verschillende plaatsep in Nederland hoe de personen er ingeloopenfiijn en hoegenaamd niet de nilinste uitwerkingtiezer nagemaakte Pink Pillek ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat de&personen spoeaigmet het gebruik der echte Pink Pillen vxdcr zijn begonnen. Jlet namaaitfcl der Pink Pillen heeft nognooiticmand genezen Afbeelding der doos:

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 6