NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 1. Zaterdag 3 Januari 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. NERVEUS Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrij'dag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7')» Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Tot ons leedwezen zijn wij ge noodzaakt onzen lezers mede te deelen, dat door onverhoopte tegen spoed met de cliché's, het Geïll. Zondagsblad ditmaal nog niet kan verschijnen. Het eerste nununcr zal nu ver schijnen op Zaterdag 10 Januari a.s., terwijl maatregelen zijn getroffen, dat het na dien datum geregeld wekelijks verschijnen zal. De Uitgever. Het jaar 1902. - Een jaar vol bloedige oorlogen en treurige gebeurtenissen is weer ten einde. Pijnlijke uren hebben we door leefd met onze broeders in Z.-Afrika, die ons zoo innig aan het hart liggen, waar zij, niettegenstaande hun moe digen strijd, door den Britschen on mensch zich hun onafhankelijkheid zagen ontroofd. We hebben geleden met de arme vrouwen e'n kinderen in de concentratie-kampen, wier mannen en vaders den dierbaren geboortegrond met hun bloed drenkten. Vol afschuw wendden we de oogen naar Engeland, dat als een vraatzuchtige gier zijn klauwen uitstrekte naar menschelijk vleesch, dat bezield van gouddorst een bloeiend land in een aan alle kanten rookenden puinhoop veranderde Vurig smeekten we den hemel om uitkomst en een zucht van verlichting steeg uit onze borst toen we hourde" dat de vrede gesloten was, wel ten ko-te van de onafhankelijkheid van de dap pere Boeren, maar aan de vernietiging van een heelen volksstam was immers paal en perk gesteld. In België, het eens mSf ons zoo broederlijk verbonden land, werd een door het volk oprecht beminde Ko ningin weggerukt. Vol medelijden waren we met een als het ware ver bannen prinses, wier vader weigerde het kind een laatsten blik te laten werpen op het stoffelijk overblijfsel I van eene innig geliefde moeder We begrepen volkomen do antipathie die hierdoor ontstond bij de onderdanen voor hun souverein. Een aanslag op dienzelfden vorst werd later aanleiding tot een der indrukwekkendste betoo gingen. Frankrijk bracht ons werkstakingen onder de mijnwerkers en het zeevolk, die gelukkig door de bemoeiingen van het ministerie eindigden. De verwisseling van Kabinet van den afgeloopen zomer had groote veranderingen tengevolge. We noemen slechts de wet op de Congregatiën en het verplichtend stellen der Fran- sche taal bij het godsdienstonderwijs op de scholen in Bretanje. Combes, de minister van eeredienst, heeft de eeiste wet doen uitvoeren met de bajonet en hierdoor zoowel als door het invoeren der Fransche taal werd een groot gedeelte der schoolgaande kinderen van het onderwijs verstoken. Door een noodlottig toeval verloor Fraukiijk oen zijner eerlijkste zonen, de wereld een der grootste schrijvers van onzen tijd. Een zware ramp viel op te teekenen door de uitbarsting van den Mont Pelée op St Pierre (Martinique). De verschillende kracht van Fran sche Verzekerings-Miatschappijen en de zaak der Humbert's liggen nog verscli in ieders geheugen. Engeland vieide met warme deel neming van de bevolking de kroning van Ednard VII en koningin Alexandra. Nauwelijks was de veioveringsoor- log in Zuid-Afrika geëindigd, of het zag zicli gewikkeld in een strijd met de Waziti's en met den Mullah in Somaliland. Bi ilsch-lndië werd door hongersnood en zware epidemieën geteisterd. Met Duitschland meende Engeland rechten te moeten doen gelden in Venezuela. Venezuela. Omtrent het gevecht bij Barqui- simento waarin de opstandelingen 300 dooden, talrijke gevangenen en al hun munitie zouden verloren hebben, wordt nog gemeld dat president Castro de operaties langs telegiafischen weg had geleid. Castro heeft na de overwinning een triomfantelijken intocht in Caracas gehouden. Verder zouden de regeeringstroepen nog te Quira het leger van de rebellen onder generaal Borcega verslagen hebben, wiens verlies 200 dooden was Naar de Daily Expres» uit New- York verneemt, doet de blokkade zich hoe langer hoe meer gevoelen. Op vele plaatsen bij de kust heerscht schaarste aan levensmiddelen. Dit is vooral het geval te La Guaira, waar bovendien de havenwerklieden, die tengevolge van de blokkade zonder werk zijn, onrustig worden en van de regeering levensmiddelen verlangen. Door de blokkeerende schepen is een Engelsche schoener opgebracht, die voor een waarde van 148,000 gulden paarden aan boord had. Het Koninklijk echtpaar dineerde op Nieuwjaarsdag bij de Koningin- Moeder, die 's middags bij monde van den deken de gelukwenschen ontving van het diplomatieke corps. De heer Sluyterman, kapt. ter zee in Indië. thans op reis naar Nederland, moet aangezocht zijn als Minister van Marine op te treden. Staatsmijnen in Zuid-Liiuburg. Naar de Limb. Koer. verneemt kan er eindelijk begonnen worden met we werkzaamheden voor den aanleg der eerste staatsmijn, daar de Staat dezer dagen eigenaar is geworden van het perceel, noodig voor den aanleg der mijn. Oud-President Kruger. Het gaat den lieer Kruger te Men- tone uitstekend, wat de gezondheid betreft, terwijl hij veel sterker is dan hij in Nederland ooit is geweest, wat vooral te danken is aan het aangename klimaat. Achter de villa van den President is een groote tuin, waarin de heer Kruger dikwijls wandelt, ver gezeld van zijn dochter, mevr ElofF, dr. Hetjmans en den heer Bredel. Ook is de President verschillende malen uit rijden geweest in de richting van Italië tot over de grens van Frankrijk en Italië en naar andere plaatsen in de omgeving van Mentone. De heer Kruger is gedurende zijn verblijf te Mentone nog nooit onwel geweest, zelfs niet in de geringste mate, en stapt bijzonder flink, wan neer hij aan het wandelen is. NC Boerenh ulpfonds. De ontvangsten van het Generale Boeren Hulp Fonds bedroegen tot 31 December 1902: Mr. M. O. Blanckenhagen, penningm. collecte-com. Zeist, gecollecteerde gel den 6,887.08 J. A. \Vormser, Amster dam, ingeteekende gelden «Standaard" ƒ1916.91 «Heraut" - 1011 52 2,928 43 Burgemeester Bedum, ge collecteerde gelden .- 1,188.40 Uitgevers der «Leeuwar der Courant" verder ingeteekende gelden - 3,770.59 Collecte commissie, Am sterdam, gecollecteerde gelden Bijdragen ƒ1000. beneden de .- 109,602.13 8,974.51 Reeds verantwoord Door Nederland diageri 133 351 14 - 6u4,009.97 bijge- 797,361.11 657,123,95 Een waagstuk. Als een bijzonderheid wordt door de Zw. Ct. meegedeeld, dat door twee Urkers, Teunis van Slooten en Cor nells Loosman, gelukkig met goed gevolg een waagstuk is ondernomen, tengevolge waarvan twee botters in plaats van door hel ijs stuk geknepen, behouden in de haven van Lrk ge komen en de opvarenden gered zijn. Deze botters waren van den kabel losgeraakt en zoudon zeker door het ijs meegegaan zijn, zoo niet genoemde personen met gevaar voor eigen leven over de in geweldige beweging zijnde schotsen waren gekropen en door touwen over te reiken, de botters weer met den staaldraad hadden weten te verbinden. Plaatselijke commission Ongeval lenwet. Bij ministerieels beschikking is het aantal leden van elke der plaatselijke commissiën, ingesteld bij kon. besluit van 26 November 1902, als volgt be paald dat van de commissie te Amsterdam op negen dat van de commissiën te Tilburg, Arnhem, 's-Gravenhage, Rotterdam, J.eiden, Dordrecht, Haarlem, Utrecht, Enschedé, Groningen en Maastricht op zeven Dat van de overige commissiën op vijf. (St. Cf.) Landbouwraden. Do Regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot instelling van landbouw raden. Blijkens de Memorie van Toe lichting ligt in de eerste plaats de oprichting van provinciale raden in de bedoeling, die als colleges van advies zullen dienen. Rijkswet tegen de out ueht. De voorgenomen groote vergadering in zake de bekende Rijkswetbeweging tegen de huizen van ontucht, zal ge houden worden Maandag 12 Januari te 8 uur in «Diligentia" te 's-Graven hage, onder leiding van ds. A. S. Talma, lid der Tweede Kamer Als sprekers hebben zich bereid verklaard mevrouw Wynaendts Francken-Dyse- rink, te 's-Gravenhage; jonkvrouwe H. Hartsen te Hilversum; Mr. J. G. Nolst Trenité, advocaat en raadslid te Rotterdam; Dr. van Gorkom, ge neesheer te Arnhem en de heer D. DOOR 3) P. TESSELHOFF Jr. Zij kan niets", snauwde het lieve broertje en rukte zich zóo woest los, dat het bovendeel van het fantaisie knoopje, van het stiftje raakte en over den vloer wegrolde. Een nieuw knoopje was gelukkig voorradig en nu zou mama hare krachten aanwenden, welke poging met gunstig gevolg werd bekroond, doch niet dan nadat zoonlief verscheidene keeren op de vloer ge stampt en een aantal alles behalve lieve woordjes gebezigd had. Weer zou Brammetje zich verwijderen, maar even voor hij de kamer verliet, maakte zijne moeder een opmerking die haar een verwij tende blik van het vierpaar meisjesoogen be zorgde, omdat ze hierin een aanleiding tot nieuwe onaangenaamheden zagen. Mevrouw Brakel vroeg n.l. «moet ge uw nieuwe lichte pantalon niet aantrekken Bram, het is mooi weer. «Zoo is die thuis gekomen", sprak hij, «Zeg dat dan'" zoo richtte hij het woord tot zijne zusters, «jelui laat me maar tobben, ze denken alleen als hij maar weg is; de deur uit, en alsof het lastig sujet gevoelde, dat hij den spijker zoo juist op den kop sloeg, steeg de graad van opwinding nog hooger, zoodat hij zich feitelijk boos maakte over zijne eigene hatelijke gedachten. De pantalon werd gehaald en Bram verdween eindelijk. Een paar minuten later waarschuwde Lieze uit de keuken een der meisjes, die in de nabij heid was, «daar komt hij weer aan juffrouw". Hemel wat zal er nu gebeuren", riep op thea trale toon het zusje, de jongste, een grappen- maakster. Daar kwam Bram inderdaad weer terug, met de pantalon op de hielen, de band met beide handen vasthoudend. Zie eens hier wat een schandaal", riep hij met een stem heesch van drift, «dat heet nu een eerste kleermaker en kan nog niet eens een pantalon maken. «Maar lieve jongen", riep mevrouw Brakel uit, «je hebt de lis van achteren niet eens door de gesp gehaald, moet ik dat nu zien." «Heb ik dan oogen in mijn nek", snauwde de trlieve jongen". Mama moest er weer bij komen, de lis werd aangehaald en het bleek nu dat de pantalon uitstekend pastte. Eindelijk en eindelijk, na nog menige ang stige spanning, was het lastig meubel, genaamd zoon des huizes, zoover, dat hij geheel gereed was om uit te gaan en het antwoord zijner huisgenooten, op zijne norsche groet, lostte zich op in een zucht van verlichting. Maar wat was dat even daarna, hard schellen, driftig geloop in de gang. «Daar heb j'm waarempel al weerom, zei Lieze met een zucht." «Kan je me nog langer laten wachten, heks", snauwde Bram haar toe, alles omver smijtend, zonder iets te zeggen, liep hij naar zijn kamer. Door zijn kwade bui had mijnheer vergeten zijn portemonnaie, sleutel etc. uit zijn andere pantalon te nemen. Op het punt voor de tweede maal de huis deur dicht te halen, herinnert hij zich zijn parapluie mede te nemen, hij bromde nog iets van «dat noemen ze nu mooi weêr, met die ellendige Maartsche buien, (er was geen wolkje aan den hemel te bekennen) maar ver trok toch zonder iemand weer op hatelijkheden te tracteeren. Het behoeft wel ni< gezegd te worden dat de vrouwen, mama 1 rakel incluis, een zucht van verlichting slaakten, toen de lastpost ver trokken was en hen alzoo tijdelijk van zijn aangenaam bijzijn bevrijdde. Het was echter maar goed dat ze vooruit wisten dat hunne vreugde van zoo korten duur zou zijn, anders zou zelfs het half uurtje van verademing wat ze nu mochten genieten, nog vergald worden, want na verloop van dien tijd, toen mama en drie der dochters hun toilet verder voltooiden, toen de vierde wiens beurt het was Lieze de meid te assisteeren, met deze in de keuken een recht gezellig gesprek had, toen werden ze allen opgeschrikt door een driftig gemorrel aan het slot der buitendeur, deze ging open en Bram schoof binnen bleek van ingehouden woede, met op elkander ge perste lippen. «Driemaal is scheepsrecht", zei Lieze, «blijft u hier juffrouw". Zij zetten de keukendeur op een kier en plaatsten een stoel er voor om. zoo, verschanst, door het kiertje, rustig af te neuzen hetgeen er volgen zou. Bram was intusschen heftig, gesticuleerend, sprakeloos van woede, de huiskamer binnen getreden, maar spoedig barstte hij los in een stroom van verwenschingen, gericht aan een onbekende eigenaar van een hond, beiden zou hij vervolgen en niet rusten voor de hond verdronken was en diens meester achter de tralies zat. Uit zijn verward verhaal, doorspekt met allerlei verwenschingen en bedreigingen was eindelijk op te maken, dat Brammetje een huis voorbij komende, waarvoor een hond lag aan een koordje, in zijn booze luim tegen den kleinen keffer een beweging met zijn been had gemaakt, welke van een niet zachtmoedige bedoeling getuigde. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1