BINNENLAND. C.EMENGI) NIEUWS. blijde worden gestemd, niettegen staande liet in die stad aan levens middelen begint te ontbreken en de bakkers bun winkels en de twee groote beschuit-firma's Montauban en Ra mei la bun magazijnen hebben gesloten, aan gezien bun voorraad geheel is verbruikt. L)e correspondent van de Times te New-York erkent, dat de openbare meening in de Unie boe langer boe meer veld wint, dat niet Duitschiand maar Engeland verantwoordelijk is voor de vertraging van de onder handelingen in zake Venezuela. De New- York Times merkt op, dat de Engelscbe regeering al te veel vergt van het geduld van de Amerikanen en te veel verwacht van bun vriend schappelijke gevoelens. Vei der dal de Engelscbe ministers «niet goed begrij pen boe duui bun bet Venezolaansche geld komt te staan." Uit Washington wordtgemeld.dat de blok kade mogend heden,onmiddellijk na de weigering van Roosevelt om uitspraak te doen in de «vooi'loopige" qnestie de vraag namelijk of de blokkade-mogendhedeti al dan niet gelijk-op zullen deelen met de andere mogendheden twee protocollen beten opstellen en deze door bun ge zanten aan den heer Bowen ter onder- teekening voorlpgden liet eerste protocol bevat <le ver klaring, dat de voorloopige quaeslie aan het bof van arbitrage zal worden onderworpen en dat de blokkade zal worden opgeheven onmiddellijk na de onderleekening. In bet tweede protocol wordt de wijze uiteengezet, waarop de verschil lende vorderingen zullen worden be handéld en beoordeeld Zoo wordt o. m. bepaald, dat aan de blokkade mogendheden als eerste storting een bedrag van DOOÜ pond sterling zal worden uitgekeerd. Blijkbaar komt dit tweede protocol dus eerst in behan deling nadat het .Arbitrage-hof over de eerste vraag uitspraak beeft gedaan. Immers de uitkeering van een be paald bedrag uitsluitend aan Duitsch iand, Engeland en Italië zou op de beslissing in zake het preferentie- vraagstuk reeds prejudiceereti. Overigens is 5000 pond een zoo luttel bedrag, dat de overige mogend heden er wel niet om zullen gaan vechten. De Vorwarts bewsërt in staat te zijn te verklargh, dat de Duitsche }^g!5gp..vSftl"ins is om aan den Rijksdag veel aanzienlijker crcdieten te laten aanvragen dan tot nu toe het geval was, ten einde de uitvoering van hot programma der vlootuitbreiding te verhaasten. Het socialistische orgaan vraagt zich af, welken indruk dit feit wel op den Engelsehen bondgenoot zal maken, die weet dat de beraamde vlootuit breiding ten doel heeft om zijn heer schappij op zee te betwisten Volgens een uit Berbera ontvangen telegram verwacht men aldaar, dat de Engelsche troepen binnenkort met die van den Mad Mullah slaags zullen raken. Men gelooft, deze laatste twee Europeanen in zijn dienst heeft, die hem van groote hulp zijn. Het hospitaal der Erigelscheri is eindelijk gearriveerd, evenals de kruiser Cossackdie de torpedobonten, welke tie verschillende dépêches zullen over brengen, naar baar plaats van bestemming geëscorteerd heeft. Naar Obbia worden nog steeds kameelen verscheept. De Tribuna spreekt bet beiicbt tegen als z u Engeland, in strijd met de overeenkomst met Italië, besloten hebben de colonne, die den Mullah moet verhinderen in Italiaansch grond gebied te vallen, terug te trekken. Hetzelfde blad voegt er aan toe, dat bet geheele Engelsch-Italiaansche ver drag gebaseerd is op de voorkoming van een dergelijke gebeurtenis, zoodat dan ook de bevelhebber der Britsche expeditie opdracht heeft gekregen zijn troepen in zooodanige richting te voeren, dat de Mullah onmogelijk zich naar 't Zuiden richten kan. De Prins der Nederlanden is uit Mecklenburg teruggekeerd en werd bij aankomst door H. M. de Koningin verwelkomd. De Minister van Oorlog, tevens ad inlerim Minister van Marine, hield dezer dagen conferenties met ver scheidene marineautorileilen en den chef van den generalen slaf, generaal Kool. Bij de directie der Staatsspoor schijnt het plan te bestaan om de oprichting van een geheel nieuwe ver- eeniging van spooi uegpersoneel te bevorderen, die andere begin-elen dan de socialistische is toegedaan. Eenigen tijd geleden werd ge meld, dat de II. 1J. S. M. ledig terug gaande emballage, als ledige flesschen, blikken en dergelijke, zou vervoeren voor de helft van het werkelijke ge wicht. Thans kan worden gemeld, dat niet alleen in het gewone locaal ver keer der maatschappij, deze bepaling geldt, doch ook nu in verkeer met andere Nederlandsche spoorwegen van kracht zal zijn. Als candidaten voor de verkiezing voor lid der Tweede Kamer in het district Almelo zijn gesteld de heeren rnr. P. J. M. Aalberse te Leiden (katholiek); 'mr. C. B. Bavink ten Cate te Almelo (lid.) en J. F. Tijhof (S. D. A. P Bij de gisteren gehouden stem ming voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Middelburg werden uitgebracht 4888 geldige stemmen. Gekozen is de heer Lucasse ^aftr. lid) met 3703 stemmen De soc.-dem. candidaat Bergmeijer had 1185 stem men. Was er de vorige week een oogenblik sprake van eeri vervroegde bijeenkomst der Tweede Kamer, thans schijnt het voornemen te zijn losge laten en kan de bijeenroeping tegen den aanvankelijk reedsaangekondigden datum van 24 Februari verwacht worden. Voor de toelating van jongelieden als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie zullen in 1903 104 plaatsen worden opengesteld, verdeeld als volgt I. Ten behoeve van de Cadetten school A Bij het leger hier te lande: 8 voor de infanterie, 2 voor de. cavalerie, 9 voor de artillerie, 3 voor de genie. B. Bij het leger in Nederlandsch- In.dië: 15 voor de infanterie, 1 voor de cavalerie, 6 voor de artillerie en 4 voor de genie. II. Ten behoeve van de adspiranten, bedoeld suh II van art. 25 der wet van 21 Juli 1890 (Stbl. no, !2S): A. bij het leger- nier te laride' 23 v00r ilé infanterie, 3 voor de cava- leiie, 12 voor de artillerie en 3 voor de genie. B. bij het leger in Nederlandsch- Indië: 8 voor de infanterie. 1 voor de cavalerie, 4 voor de artillerie en 2 voor de genie. Het examen voor toelating tot de cadettenschool zal dit jaar plaats hebben op 7, 8 en 9 Juli a.s. De regeering en de spoorwegsiaking. Van betrouw bare zijde verneemt het »Yad." dat na de conferentie op 31 Januari tusschen den minister van waterstaat en de directie der 11. IJ 8. M. een door de Regeering betreurd misverstand rees. Het plotseling toe geven van ds direction der beide maat schappijen aan de eischen der werk lieden moet der Regeering zeer onverwacht zijn gekomen, die in de overtuiging verkeerde in dergelijk be langrijk besluit vooraf te zullen worden gekend. De rechtspositie der gemeente arbeiders in verband niet scheidsgerechten. Te Zaandam hield prof. Treub in de vorige week eene redevoering over bovenbedoeld onderwerp, waarin hij o.m. dit zeide: Vast moet staan, welke rechten en welke plichten een gemeente werkman bezit en langs welken weg hij tegen verkorting van die rechten kan op komen. Van alle zijden, van ambtenaren ook wordt eene regeling van rechts positie gevraagd. Als werklieden dit doen, dan doen zij niet anders, dan wat in wijderen kring overal geschiedt. Hun beweging is dus gemotiveerd. Rechten en plichten moeten worden gereglementeerd, vastgelegd in eene regeling. Ieder moet weten wat zijn recht, wat zijn plicht is. Daartoe zal het noodzakelijk zijn, de aanstelling te regelen; iedere ambte naar krijge een aanstelling, waarin vermeld staat, wat hij heeft te ver richten. Ook de duur der werkzaamheid moet worden bepaald. Voor speciaal overwerk, ook een hoogere belooning worden betaald, evenredig hooger aan het loon, dat hij per uur ontvangt voor gewoon werk. Overwerk moet zooveel mogelijk worden voorkomen en dit gebeurt door het overwei k hoog te beloonen. Bepalingen omtrent hel loon zijn niet juist te geven, maar in de aan stelling moet het loon duidelijk wor den omschreven, evenals de wijze van verhooging en van bevordering, daar door worden moeielijkheden voor komen, evenals bevooriechting van oogendienaars. Ook regeling van verlof moet worden opgenomen. Be halve den wekelijkschen rustdag moet ook de werkman eenige dagen verlof kunnen erlangen; dit mag niet van willekeur afhangen. Van niet minder belang is het fqon in zieklelang niet overal is dit geregeld. Ook dit mag niet afhangen van meer of minder sympathie. Van groot gewicht zijn ook de straffen; de vraag welke en voor welke feiten zij kunnen woiden op gelegd. Ook dat moet juist bepaald worden. Vrijwel is men het er over eens dat óf het boetestelsel moet worden afgeschaft, óf dat zij zoo geregeld worden, dat nooit de ge meente voordeel trekt uit de opge legde boeten Terugzetting, schorsing en ontslag, zijn stialfen die toegepast kunnen worden. Over dat ontslag moet eene rege ling worden getrollendit dient op behoorlijken tijd te worden aangezegd. Te Amsterdam is dit vier weken plus zooveel weken als de werkman jaren dienst heeft. Waartoe een scheidsgerecht? Om den ambtenaar en den gemeentewerk man te waai borgen, dat gemaakte bepalingen ook worden uitgevoerd opdat hij die zich onrechtvaardig be handeld meent, beroep kan hebben op een onpartijdig rechter. Men wil daarvoor 5 personen twee door B. en W., twee uit werklieden en de vijfde te benoemen door den raad. Hoe meer invloed de werkman krijgt op de gemeenteraadsverkiezingen, des te grooter kans van een onpartijdige keuze voor dit vijfde lid. Men moet het dan evenwel niet inrichten als to A. Het kan daar voor komen. doordat geschillen voor het scheidsgerecht worden gebracht, vóór B. W. het onderzochten, dat zaken van te weinig beteekenis vet. een Scheidsgerecht komen. De regeling moet zóó zijn: B. W. kunnen de straf opleggen en de werkman heeft het recht van beroep op het scheidsgerecht. Dit zal B. W. weerhouden een straf op te leggen die niet gerechtvaaaidigd is. Het scheidsgerecht blijft een zeer nuttige, instelling, zoo leert Spr. de ervaring. De instelling op zich zelf heeft, wie weet hoeveel malen, reeds een ondoordachte straf voorkomen. Men heeft een formeel bezwaar ge maakt tegen eene regeling waarbij B. W. eerst uit>piaak doen. Toch bestaat dit niet, het ontslag door B W. of door den Raad kan worden gegeven, onder voorbehoud van de uitspraak van het scheidsgerecht. Tot heden is het vooi beeld van Amsterdam, een scheidsgerecht, nog niet gevolgd. Schuld daaraan hebben eenige onjuiste uitlatingen vari den wethouder Blooker, waardoor vele andere gemeenten werden afgeschrikt. Daarom heeft de Bond van Ge meentewerklieden gemeend zich te moeten wenden tot den algemeenen Wetgever. Dit acht Spr. beslist verkeerd. Langs dien weg zal nog in vele jaren niet aan den wensch kan worden voldaan. Er zijn te velen, die zich tegen een gemeentelijk scheidsgerecht niet, wèl tegen een verplichte instelling daarvan zouden verzetten. Het beginsel van gemeente autonomie is daar vijandig aan. Daarom trachtte ieder het te ver krijgen in eigen gemeentemen wende zich tot de gemeenteraden en als dan de ervaring getuigt vóór de instelling, dan heeft men een krachtig motief te meer. Wie zich wendt tot de Wet geving, spant de paarden achter den wagen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. In de jongste ledenvergadering der plaatselijke afdeeling van het »Ned. Onderwijzers Genootschap" werd de vereenvoudiging van onze schrijftaal ter sprake gebracht en na een zeer breede uiteenzetting door den heer A. M. Kollewijn Nz een zestal stel ingen verdedigd. De meest belangrijke conclusie was deze: a. Het is wenschelijk, de spelling van Te Winkel mpt de vereenvoudi ging die daarin in den loop der jaren van zelve is gekomen (een. hun, enz. voor eene, eenen, hunne, hunnen) op de school te handhaven. b Het is wenschelijk, de spelling Kollewijn onveranderd bij het Lager onderwijs in te voeren. c. Het is wenschelijk, dat het »N. O. G". een schrijfwijze onlwerpe, waarbij met de vereenvoudigde spel ling Kollewijn rekening gehoude worde. Deze vraagpunten werden door de vergadeiing achtereenvolgens beant woord, en wel: tegen a waren allen, als volstrekt onvoldoende; ieder, die begrip van taal heeft, doet het reeds. Vóór b stemden allen, tegen c even eens allen. Door den Kerkeraad der Evang. Luthersche gemeente is het volgend alphabetisch drietal opgemaakt: dr. H. A. van Bakel. predikant te Edam; ds. J. L. F. de Meijere, piedikant te Bodegraven; en ds. C. Th. Scharten, predikant te Tiel. De lieer J. C. van der Meer, Inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, is benoemd tot lid en voorzitter der commissie welke op 1 April en volgende dagen te Arnhem het examen voor kommies 4e klasse bij dat dienstvak zal afnemen. De bevolking bestond op 31 December 1901 uit 20.520 peisonen, te weten M. V. 10111 10.409 Vermeerdering in 1902 door M. V. Geboorte 389 350 Vestiging 135G 9b5 1745 1305 11856 11724 Vermindering in 1902 door Overlijden 189 197 Vertrek 1282 827 1471 1024 10385 10700 Vermeerderd met 274 291 565 Bevolking op 1 Januari 1903 21085 Naar de godsdienstige gezindheid bestond de bevolking dezer Gemeente op 1 Januari 1903 uit Nederduitse!) Hervormden. 11085 Fransch of Waalsch Hervorm den 65 Engelschen of Presbyterianen. I Anglicanen of Episcopalen 3 Evangelisch Lutherschen 154 Hersteld Lutherschen16 Doopsgezinden81 Remonstranten92 Vrij-Gereformeeiden45 Christelijk-Geieformeerden 71 Gereformeerde kerk1023 Roomsch-Katholieken7851 Oud-Roomschen206 Ned. Israëlieten324 Portugeesch Israëlieten 1 Tot geen Kerkgen behoorenden 67 Totaal der bevolking 21.085 Nu 25 jaar geleden bedroeg het zielenaantal 13.651, te weten 6523 mannén en 7128 vrouwen; 40 jaar geleden bedroeg het 12 842, 6214 mannen en 6628 vrouwen. Van de 21.085 inwoners op 1 Januari j 1. behoorden er 2275 tot het garnizoen, 121 officieren, 1300 onderofficieren en minderen, 257 vrouwen en 597 kinderen De vestiging nam van 2287 in 1901 toe tot 2321 in 1902; het vertrek daarentegen van 1564 in '1901 tot 2109 in 1902. Jacht op een rooverbende te Chicago. De onveiligheid te Chicago wordt van dag tot dag grooter. Onlangs be zocht een rooverbende, uit vier tot de tanden gewapende porsonen be staande, het bierhuis van zekeren Robert Kohier, dwong den waard en de gasten zich kalm te houden, ledigde de laden en kasten en ontnam den gasten hun geld en sieraden. Een kleine jongen zag dit en berichtte het aan den nabijzijnden politiepost. Toen de agenten verschenen zagen zij juist de bandieten in een zijstraat verdwijnen. Nu begon een wilde jacht; van lieverlede sloten verschillende personen zich bij de agenten aan, zoodat de roovers door een talrijke menigte op de hielen werden gezeten. Zij wendden zich om en schoten op hun vervolgers, maar de kogels misten. De agenten vonden thansgelegenheid een der misdadigers in handen te krijgen, dezen gebruikten zij als dek king tegen een nieuw salvo, dat de bandieten gaven en niemand trof, als juist hun makker. Het gelukte nu den rooveis te ontkomen, hun gewonde kameraad werd naar het gasthuis ge bracht en daar ontdekte men dat hij was een gewezen politieambtenaar. Een varkeiisliistorie. De correspondent van hel A. H. te Kampen schrijft het volgende aan zijn blad «Niet dat de varkens als zoodanig onder mekaar ruzie maken, maar de menschen doen dat om de varkens. In het goede aloude Kampen met zijn oolijke streken leven heel wat kleine luiden met het hun varkentjes naast of zelfs in de woning, nl. de veehouders, van wie de kom der gemeente als 't ware doorspekt is. In 't jaar 1881 reeds wilde de Raad aan dat gezellig samenwonen een einde maken. De boertjes huilden tranen met tuiten. Zij konden van hun lieve diertjes zoo moeilijk scheiden, ja wilden in 't geheel niet en werden alzoo ongehoorzaam aan de wet met al de gevolgen van dien. Wagens vol, niet met varkens, maar met boeren, werden naar Zwolle ge reden om daar het martelaarschap te ondergaan voor hunne teedere ge voelens jegens het knoirend geslacht. Blommen moesten zij, allemaal; brommen, drie dagen lang. Maar wat nood? De liefde vermag alles! Met groote vreugde, zingend, kwamen ze weder Kampen binnen gereden, de driekleur zwaaiend, dat symbool voor vrijheid blijheid, bovenal. En de burgerij werd week bij het zien van zooveel zelfopofferende toe wijding. En de Raad werd nog weeker gestemd en liet den boer bij de varkens en de varkens bij den boer, die de beestjes nu nog meer vertroetelde dan weleer. De Raadsheertjes van den tegen- woordigen tijd waren blijkbaar deze aandoenlijke historie vergeten, toen zij onlangs in de nieuwe politiever ordening bepaalden: «Het is verboden in de kom der gemeente varkens te houden." Weer als toen geschrei en gelamen teer van de boeren. De vrouwen doen nu ook daaraan mee, omdat zij niet weten, waar zij met de karnemelk blijven zullen en met de andere lekkere kliekjes, die alleen zoo'n slobberende spekbuik hebben kan. Doch terwijl reeds sommigen moede het hoofd in den schoot legden, stelden 50 van de meest onversaagden een geschrift op, waaarin zij gulwegerken- den, dat het houden van varkens schadelijk is voor de gezondheid der omwonenden, maar dat zulks den Raad niet het recht gaf het houden van varkens zoo in eenmaal te ver bieden. De boeren-vertegenwoordiger in den Raad was het met die openhartige, overigens wel wat domme beteekenis van zijn kiezers, niet eens. Onzindelijk, ja dat was het, varkens te houden, maar ongezond, neen, want een boer die a 11ij11 met varkens omgaat, is net zoo gezond als ieder ander mensch, die niets mankeert. Of nu de Raad door dit argument aan het wankelen is gebracht, dan wel dat hij heeft ingezien, te onbe dachtzaam maar weer een zeer in grijpende bepaling te hebben vast gesteld, genoeg zij het, dat eene commissie i:j benoemd met opdracht van advies te dienen in hoeverre het mogelijk is, zonder de openbare ge zondheid te na te komen, aan liet verzoek van de radelooze boeren te gemoet te komen. Een varkens-woningonderzoek zal nu plaats hebben, waarover in de eerstvolgende vergadering rapport moet worden uitgebracht. Wat zullen de beestjes nu zindelijk en heerlijk daar liggen, als de heeren komen". Een scheikundige wraakneming. Men schrijft uit Breda aan de N. C. Nauwelijks behoort do duelgeschie denis tot de historie de justitie heeft er het bijltje bij neergelegd of een andere gebeurtenis doet hier van zich spreken. Nu is het een schei kundige wraakneming, 't Is ook al weer; cherchez la femme. Zekere meneer, wie is niet bekend, had om een of andere reden een racune tegen mevr. v. d. W. of, waarschijnlijker, tegen haar dochter. Deze week is hij 's nachts naar haar woning geslopen en heeft in de brievenbus laten zakken een fieschje, gevuld met pyriet en zoutzuur, zoodat zich het beruchte zwavelwaterstof ontwikkelde. Zooals men weet, verspreidt dit een alleron- aangenaamsten geur, die levendig herinnert aan sterk riekende riolen of modderslooten. De stank door het geheele huis was dan ook onhoud baar en men was verplicht, trots het vrij gure weer, den geheelen dag alle vensters en deuren zomerachtig geopend te houden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2