NIEUWE Ni euws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 13. Zaterdag 14 Februari 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOEIYSflAfi EN ZATEIIIlAG. HUITENLANL). VERZOEND. 8) ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever fi. J. SLOTHOUWER. BureauLangestrnat 77. Teleplioonno. G9. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/s Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De nieuwe Kiezerslijst. Op de samenstelling der nieuwe Kiezerslijst dient ook dit jaar acht- gegeven. Letten we allereerst op de belasting- kiezers. Belastingkiezer is hij, die over het laatste dienstjaar al zijn aangeslagen in de Rijks-belastingen heeft voldaan. Die belastingen zijn: Personeele be lasting, Grondbelasting Vermogen belasting en Bedrijfsbelasting. Deze aanslagen behoeven niet meer te loopen over een vol dienstjaar; men moet eenvoudig de belasting op tijd hebben betaald. Belaslingkiezers behoeven zich niet aan te geven; zij worden ambtshalve op de kiezerslijsten gebracht. Alleen zij, die mede eigenaren zijn in een onverdeelrien boedel, waarvoor in 1902 grondbelasting is betaald, terwijl hun aandeel in die belasting f 1 bedraagt, behooren zich tusschen 1 en 15 Februari aan te geven aan de secretarie, waar zij een formulier ontvangen, dat vóór 15 Februaii in gevuld en onderteekend aan de secre tarie moet worden ingeleverd, met het belastingbiljet. Wie verhuisde naar een andere gemeente en in een vorige belasting betaalde, dient zich eveneens aan te geven, met overlegging van het voldaan geteekende belastingbiljet. Wie op 1 Februari zijn belasting nog niet voldaan heeft, krijgt van den ontvanger een waarschuwing tehuis, een gratis waarschuwing, waarin ge zegd wordt, dat, is de belasting op 1 Maart niet voldaan, men niet op de kiezerslijst komt. Alle overige kiezers, d. w. z. de huur-, inkomen-, en examenkiezers behooren zich aan te geven tusschen 1 en 15 Februari ter secretarie. Ztj ontvangen een formulier, dat onder teekend en ingevuld, vóór den 15den Februari moet worden ingeleverd aan het Gemeentehuis. Huurkiezer is hij, die op den 31sten Januari sedert 1 Augustus van het vorige jaar in een huis of een deel van een huis heeft gewoond van de huurwaarde, voor iedere gemeente be paald. Men mag in dien tijd ook één maal verhuisd zijn; mits dan ieder der woningen den huurprijs heeft, dooi de wet vastgesteld. Men kan ook kiezer worden, wan neer het huis of het gedeelte van het huis, dat men bewoont, niet den ge ëischten huurprijs heeft, doch wanneer men in zijn woonplaats grond in huur heeft, en daarmede het voor de ge meente geldende bedrag wordt ver kregen. Natuurlijk moet men dien grond minstens net zoo lang in huur hebben als het huis. De huurkiezer moet zich aangeven Alleen wanneer hij in dezelfde woning bleef, als het vorig jaar, en hij stond leeds op de kiezerslijst, is aangifte niet noodig. De bepalingen voor de huur kiezers gelden ook voor de schippers; zij moeten alleen den vastgeslelden lijd een schip in eigendom of huur hebben gehad van 24 M3 inhoud, of 25,000 Kg. laadvermogen. Inkomen- of loonkiezers zijn zij die van 1 Januari van het voorgaande jaar tot 31 Januari van het volgende achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, open bare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking zijn geweest, en daar een loon hebben genoten, dat óók voor iedere gemeente in de wet is vast gesteld. liet loon, in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten, kan worden geteld bij dat van den man, en even zeer het halve loon van minderjarige, inwonende kinderen. Wanneer dat alles bijeen het door de wet geëischtc bedrag haalt, kan de man kiezer worden. Men behoeft niet meer het juiste bedrag van loon of inkomen op te geven, doch kan volstaan met de ver klaring, dat het loon het door de wet gevorderde bedrag bereikt. Als loon wordt ook gerekend het pensioen of de lijfrente, dat door openbare instellingen wordt verleend en ook dat, door ondernemingen of bijzondere instellingen uitbetaald. Natuurlijk blijft het bedrag van het inkomen voor iedere gemeente onver anderd. Ongevallenrente wordt ook als loon beschouwd. Staat in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, waarin niet gewerkt wordt, toch als diensttijd beschouwd. Is men hoogstens twee maanden ziek, dan wordt toch het loon gerekend ontvangen te zijn Ook de kost en de inwoning wordt als loon gerekend, naaf een daarvoor bij de wet voor iedere gemeente vast gesteld bedrag. Wie op Zon-en Christe lijke feestdagen den kost echter niet geniet, behoeft voor deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch gerekend volle kest en inwoning te genieten. De bepalingen voor de inwonende zoons zijn dezelfde gebleven. Loonkiezers moeten zich ieder jaar opnieuw aangeven tusschen 1 en 15 Februari. Spaarbank- en Grootboekkiezers. Wie op 1 Februari a.s. sedert een jaar flOO nominaal op het Grootboek heeft staan of f 59 in de spaarbank, zóó dal het inderdaad zijn eigendom is, kan op grond daarvan aanspraak maken op het kiezerschap. llij moet tusschen I en 15 Februari zich op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de directie van hel Grootboek of het bestuur der Spaarbankdat hij inder daad sedert een jaar eigenaar is tvan de gevorderde bedragen. Het is niet meer noodig. dat men een boekje hebbe van de Rijkspost spaarbank; andere spaarbanken,zoo als die van het Nut, tellen ookmeè; doch natuurlijk moeten de lichamen, waarvan deze spaarbanken uitgaan, rechtspersoonlijkheid hebben, en, zoo ze na 1 Mei 1900 zijn opgericht, moeten ze een waarborgsom van f25,000 bij de Nederlandsche bank hebben gedeponeerd. Wie reeds Groothoek- of Spaar bankkiezer is, behoeft zich niet op nieuw aan te geven; daar wordt ambtshalve voor gezorgd. Examenkiczers. Do wet zegt, dat zij kiezer kunnen worden, die »met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid toteenig ambt. de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijfof beroep". In het algemeen wordt het kiesrecht aan bovengenoemde categoriën van personen toegekend, wanneer zij zijn mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt. Wie dit jaar op 15 Mei zijn 25ste jaar bereikt en in de termen valt, kan dus kiezer worden. Woensdag had Chamberlain te Grahamstown verscheidene adressen in ontvangst te nemen, o m. een van loyalisten waarin gevraagd werd om scheiding van de oostelijke en de westelijke districten van de Kaap kolonie op grond, dat het verschil in ras, denkbeelden en nationale ge voelens zoo groot was, dat er gee nerlei hoop bestond op vriendschap pelijke samenwerking van beiden. Dij een federatieplan van Zuid-Afrika moest de Kaapkolonie niet als een geheel, maar als twee of zelfs drie provincies worden beschouwd. Er blijven, zoo werd verder in het adres verklaard, ernstige redenen over te vreezen, dat in zekere deelen des lands de hoop op liet vestigen van een Hollandsche republiek ongeschon den in het leven is gebleven. Chamberlain wilde echter van een verdeeling van de kolonie niets weten Ook Hollandsche Afrikaanders boden een adres aan, waarin Chamberlain werd dank gezegd, omdat hij niet het oor wenschte te leenen aan de insi nuaties der loyalisten De minister wordt vandaag te Graaf Reinet verwacht. Morgen reist hij verder, houdt even stil te Middelburg en gaat door naar de Schoomhie, waar hij den Zondag zal doorbrengen bij een Engelsch ingezetene. Van Zondagavond tot Dinsdagochtend zit hij in den trein naar de Paarl. Tegen zes uur aldaar aangekomen, moet hij van een garden-partij ge nieten. Des avonds komt hij te Kaap stad aan, waar hij zijn intrek neemt bij den gouverneur. Den 25en vertiekt hij naar Europa. In verband met de ongerustheid, die men ook in Rusland schijnt te koesteren over eventueele ernstige complicaties op het Balkan-schier eiland, brengt de Daily Telegraph het bericht van haar correspondent te Petersburg, dat alle reserve-officieren van het Russische leger aanzegging hebben gekregen om zich gereed te houden, binnen 24 uren naar hun diverse regimenten te gaan. Naar Paris-Nouvelles meldt is het bevel tot mobilisatie van eenige Turk- sche legercorpsen wel degelijk gegeven. De Temps daarentegen beweert dat Turkije van een bevriende mogendheid (waarschijnlijk Duitschland) den raad zou hebben gekregen, met de voor genomen mobilisatie nog te wachten, totdat de aangekondigde nota van Rusland en Oostenrijk-Hongai ije door de Porte zou zijn ontvangen. Ook zou de opperste Raad vau oorlog niet goed weten aan wien de leiding van de Tuiksche troepen in Macedonië te moeten toevertrouwen. Naar te Kon- stantinopel wordt verzekerd, zou Edhem-Pasja de a.s opperbevelhebber zijn. De geruchten dat men zich in Bul garije wapent onder voorwendsel dat Naar het Duitsch van FREIHERR YON SCHLICHT. Mijne vrouw vindt het prettig, hier in het geheel vreemde garnizoen, terstond een goeden bekende te vinden, en ik verzoek u reeds heden vdat gij uwer aan haar wat gelegen laat liggen, en ik hoop, mijn waarde Mijnheer von Mar- bach, dat gij u later in onze woning thuis zult gevoelen." Met deze woorden had de Heer von Malton hem begroet en een plotselinge blos was hem naar de wangen gestegen. «Mevrouw Uwe echtgenoote is inderdaad te vriendelijk, zich mijner dog te herinneren ik zal mijn uiterste best doen, het vertrouwen van Mijnheer den Overste te winnen!" Verlegen had hij deze en dergelijke onbeduidende gezegden gestotterd, en was daarop onmiddellijk er met zijn nieuwen Kommandant op uitgegaan om een woning te zoeken. Hij kon daarbij een eigenaardig gevoel niet onderdrukkenin de uren, waarin hij ge droomd had van den tijd, waarin Elisabeth hem eindelijk zou toebehooren, had hij zich dikwijls in gedachte voorgesteld, hoe de woning, welke zij zouden betrekken, zou zijn ingericht, en thans ging hij aan de zijde van haar echtgenoot, om voor haar een woning te zoeken. Yele uren stegen zij trap op, trapaf, tot zij eindelijk iets geschikts hadden gevonden, en Marbach had onder die bedrijven al den tijd om den nieuwen Kommandant op te nemen. Het een groote, deftige man van een krachtigen lichaamsbouw, in wien men ook zonder zijn uniformrok terstond den soldaat herkende. Hij scheen hoogstens even veertig te zijn, een zeer jeugdige leeftijd voor den rang, welken hij bekleedde en een teeken van zijne militaire bekwaamheden. Elisabeth had gelijk, toen zij in een brief aan hem schreef: «O, ik wou dat je hem zag men moest hem liefhebben, ook al was hij niet zoo schoon, als hij inderdaad is." Uit zijn gansche wezen sprak een onbeschrijfelijke goedheid en een grenzenlooze welwillendheid jegens iedereen, en in zijne heldere oogen weerspiegelden zich de gevoelens van zijn edel hart. Een opgewekte, gelukkige glimlach speelde om zijn mond, zoo dikwijls hij van zijne vrouw sprak, aan wie hij met afgodische liefde scheen te hangen en wie al zijn deuken en streven gold. Na omstreeks veertien dagen kwam Elisabeth en het eerste wederzien Da zoo lange scheiding liep beter af, dan Marbach ooit had durven hopen. Als adjudant was hij bij haar aankomst in het station en bood haar in naam van het regiment een geurigen ruiker als welkomstgroet aan. Yol bewondering had zijn blik aan de trotsche verschijning gehangen, welke zoo kalm en onbevangen tegenover hem stond, als zagen zij elkander heden voor de eerste maal. Zij was zich schijnbaar van hare positie volkomen bewust en begreep terecht, dat zij als echtgenoote van den Kommandant tegen ieder vriendelijk, doch met niemand vertrouwelijk mocht zijn. Wat was haar uiterlijk in haar voordeel veranderd; bijna tien jaren waren er verloopen, sedert hij haar voor de laatste maal zag en zoo kon hij er zich niet genoeg over verbazen, dat het jonge, onontwikkelde meisje tot eene zich van hare schoonheid ten volle bewuste vrouw was ont loken. Uit hare oogen spraken nog altijd dezelfde schalksheid en overmoed, waaraan hij zoovele vaderlijke kastijdingen had te dankeu, en om haren mond, waarop hij zoo dikwijls een kus had gedrukt, speelde, evenals vroeger, de vroolijke, onschuldige glimlach, waarmede zij eiken nieuwen dag, elk der eenvoudige kleine genoegens begroet had. Zoo menig vroolijk doorleefd uur rees bij haar aanblik op voor zijn geest een oogenblik aarzelde hij en had hij een gevoel, alsof hij zou stikken in de plechtige toespraak, waarmede hij haar begroeten moest. Maar hij vermande zich en richtte tot haar de woorden«Hooggeachte Mevrouw 1" met een kalmte en zekerheid, alsot hij haar nooit anders had toegesproken. Zij reikte hem, toen hij zijn toespraak ge ëindigd had, met een woord van dank de hand, welke hij tegen de lippen drukte. Daarop ge leidde hij haar naar hare woning, wdSr hij afscheid van haar nam, na zoowel den Komman dant als zijne echtgenoote beloofd te hebben, hun weldra een bezoek te brengen. Spoediger, dan hij van plan was, kreeg hij aanleiding tot dat bezoek, en het was de Kommandant zelf, die hem daartoe uitnoodigde «Mijne vrouw weet hier heg nog steg zij kent geen menschen, geen straten en geen winkeliers komt gij haar, als ik U verzoeken mag, met raad en daad ter hulp." Zoo kwam, het dat hij haar bij het inrichten van hare woning hielp, dat hij kleine bestellingen voor haar deed, haar adressen opgaf, en bijna dagelijks haar bezocht, om te vernemen, of hij haar ook in eenig opzicht van nut kon zijn. Hun omgang was opgewekt en ongedwongen, zij lachten en schertsten met elkander evenals vroeger, maar repten nooit met een enkel woord van het ver- ledene. Het was komedie, welke zij speelden, dat voelden zij reeds na enkele dagen, maar in plaats van open uit te spreken, wat hun op het hart lag, vermeden zij angstig elke gelegen heid, welke zich daartoe aanbood, en in plaats van hun hart te ontlasten, werd het voort durend onrustiger en zwaarder. Wordtcervolgd),

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1