BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. FINS BOIS COGNAC Th. H. (l.BRAMO, ame: ort. men zich bedreigd acht door de groote Turksche militaire maatregelen een gerucht, dat 't '2e legerkorps gemobi liseerd zou worden, wordt ook reeds weer tegenspraken hebben te Weenen veel zorg gewekt. Indien men te Sofia dadelijk bij het begin goed zijn plicht had gedaan en de noodige stappen waren genomen om het ageeren der Macedonische comité's te voorkomen, dan zouden alle tegenwoordige verwikkelingen ver meden zijn geworden maar het tegen deel geschiedde, zoodat Tuikije een uitstekend pretext vond om streng op te treden. Prinses Louise. De uitspraak der rechters in het echtscheidingsproces luidt, dat het huwelijk ontbonden wordt ter oorzake van echtbreuk van beklaagde,gepleegd met den taalleeraar Giron. Aan haar is de schuld van de scheiding; zij wordt tot de kosten van het geding veroordeeld. De heer Giron heelt Zwitserland verlaten en is te Brussel teruggekeerd. De uitspraak in het eclitsclieidings- prores was hem bij zijn vertrek te Genme, alwaar hij zijn advokaat mr. Laclienal niet heeft aangetroffen, nog met bekend. Prinses Louise Antoinette heeft voor eenige dagen een adres ontvangen, door honderden Saksische vrouwen onderteekend, waarin dezen haar aan hankelijk verklaarden en de hoop uit spraken, haar spoedig weder in Saksen terug te zien. De prinses heeft hierop geantwoord, dat zij, indien zij niet in Saksen mocht uederkeeren, hoopte, dat het Saksische volk over hare kinderen zou waken. Men moet in deze quaestie nog opmerken, dat de heer Giron volgens Belgische wetten niet met de prinses in het huwelijk kan treden. Thé dansant ten Hove. Men meldt uit Den Haag: liet Donderdagavond ten paleize gegeven thé dansant werd bijgewoond door H. M. de Koningin-Moeder, die met gevolg even voor negenen ver scheen. Behalve deleden van de hofhouding waren er ongeveer G00 genoodigden tegenwoordig, o. m. de hier aanwezige leden van het corps diplomatique, de ministers, leden van hoogo collegiën, van de rechterlijke macht, van ge westelijk en gemeentelijk bestuur, opper- en hoofdofficieren der zee- en landmacht, hoofdambtenaren van de ministerieele departementen enz. De Koningin en de Prins der Neder landen begaven zich tegen kwart voor tien naar de groote balzaal, waar toen het bal onmiddellijk een aanvang nam. Om 12 uur begon de cotillon, terwijl het zeer geanimeerde bal te 1 uur eindigde. Door de Kon. militaire kapel werd veel nieuw dansmuziek, uitge voerd. Spoorwegpersoneel. Het voornemen is de vergadering, bedoeld in het dezer dagen gemelde onderhoud van jhr. mr. Beelaerls van Blokland, inspecteur der Slaatsspoor- wegrnaatschappij, met personeel der verschillende stations gehouden, en iu welke de oprichting van een nieuwe vereeniging van welgezinde leden van het spoorwegpersoneel zal besproken worden, te Utrecht te houden. De beambten die deze bijeenkomst wenschen bij te wonen zijn door de directie der S. S. in de gelegenheid gesteld rnet een vrijbiljet naar Utrecht te gaan. Te Utrecht zal op Zondag 22 dezer een groote meeting worden ge houden om te protesteeren «tegen de eedbreuk van onze medearbeiders en de jammerlijke gebeurtenissen der laatste dagen van Januari 1903. De meeting wordt georganiseerd door een «voorloopig comité tot or ganiseering van den dienst bij staking", bestaande uit: C. var. Dorsten, hoofd- cond H. S. M. Den Haag, B. Nibbelke, cond. S. S Amsterdam, J Vos, machi nist H. S. M. Roozcndaal. E. J. Schut ten, machinist S. S. Hailingen, E. Klabbers, perroncontroleurS.S. Zutfen, Alf. de Rooy, opzichter W. W. 11. S. M. Amersfoort. In een door hen verspreide circu laire wordt het volgende gezegd «Nederland moet weten, dat nog een zeer aanzienlijk deel van de onzen zich niet gedwee overgeeft aan de revolutionaire leiders. Wij moeten er tegen protesteeren, dat aan kleine burgerij en werkmans stand door onze collega's in een oogen- blik van zinsverbijstering zooveel duizenden verlies is berokkend. Wij dienen te herstellen den smaad en de schande die op ons allen neer gekomen is door den eedbreuk en het ruw geweld der stakende spoorweg arbeiders. Daar moet getuigd w'orden, dat nog de meesten van het personeel het gezag der directie willen helpen hand haven. Wij moeten opkomen voor het be ginsel, dat onze lotsverbetering niet kan geschieden dan door meerderen bloei der maatschappijen en dat deze bloei alleen kan geschieden door onze goede verstandhouding met het wettig gezag, door orde en tucht, niet door belemmering van handel en vei keer, maar door onzen dienst en toewijding aan het openbaar belang. Op deze meeting zal een definitief comité gevormd worden, dat zich be last met het uitmaken van den dienst der goedgezinder) bij eventueelestaking en de naamlijsten der trouwe leden van het personeel aanhoudt". De onderwerping van den pretendent-sultan. De Java-Bode schrijft: Uit schriftelijke berichten, uit Kota- radja ontvangen, vinden wij nader het vroeger reeds door ons uitgesproken vermoeden bevestigd, dat het den gouverneur van Atjeh gelukt is, den sultan te vangen door hem als lokaas zijn liefste echtgenoote, Potjoet Moe róng, voor te houden. Men had deze met den «kroonprins", Toeankoe Ibrahim, na hun gevangenhouding, te Segli aangehouden en nu werd den pretendent, namens den generaal, een maand tijd gelaten om zich te onder werpen, wilde hij zijn vrouw en kind verbanning besparen. Den 25en De cember was die termijn verstreken. De invloed, door de onderwerping van den sultan welke thans een feit is op den oorlog uitgeoefend, mag volstrekt niet worden onderschat. Er bestaat zeer veel kans dat nu zoo niet alle, dan toch vele adathoofden in onderwerping zullen komen en al zullen onze troepen dan nog w eleenigen lijd inet rondzwervende benden, voor namelijk bestaande uit gedroste dwang arbeiders en deserteurs, hebben te kampen, van de medewerking der bevolking mogen wij ons nu wel ver zekerd houden, zoodat de actie voor ons veel gemakkelijker zal worden. Het groote voordeel, dat de onder werping van den sultan voor ons oplevert, is hierin gelegen, dat de kleine benden die vroeger geloofs brieven van hem konden loorien thans niet meer door de bevolking zullen worden gesteund. Want dat die geloofsbrieven nog een groote macht uitoefenden, zells bij de schijn baar onderworpen bevolking, dat bleek herhaaldelijk en ook weer onlangs uit de lotgevallen van den, ons laatstelijk in handen gevallen desei teur, die zelfs in Lhong onder den neus der troepen door de bevolking verborgen werd gehouden. Het zal dan ook in den vervolge niet meer voorkomen, dat eenige weinige gewapende lieden ge- heele kampongs brandschatten en dat de bevolking dit lijdelijk toelaat. Wij hopen dal voor den onder luitenant Christollel, die door zijn i uslelooze vervolging van de verstooten vrouw van den sultan, Petjoet Poetroë, die bij haar aankomst te Olehleh ontvangen werd met alle aan haar positie toekomend eerbetoon, den stoot aan die onderwerping gaf, een vorstelijke belooning zal zijn weg gelegd. Zou er geen reden zijn, dien zeer ontwikkelden onderofficier (Chris- toflel is een voormalig Zwitsersch stil dent in de filosofie) in den officiers stand op te nemen? Voor hnel wat minder verdiensten werd die zeldzame belooning weieens in ons leger toe gekend. De generaal is er reeds op bedacht den heer Christollel al dadelijk in een hem passende betrekking te plaatsen. De controleur van Lho Seumaweh gaat eerstdaags met buitenlandsch verlof; reeds was een officier der marechaussée aangewezen om het burgerlijk bestuur over deze onder- aldeeling over te nemen, maar thans zal deze functie worden opgedragen aan den held, die klein is als Piet Hem. I*I,.4 4'! KKLIJKE KKKICHTE.V. De dienst in de Remonstrantsche kerk zal Zondagochtend te half elf worden waargenomen door Ds C. E llooykaas, predikant te Boskoop. Ds. J. G. Busch Keiser, emeritus predikant alhier, hoopt aanstaanden Zondag in de Luthersche kerk vóór te gaan. Amersfoort heeft zijn millioenenjufironw Vrij geruimen tijd geloden kwam alhier een als dame gekleed persoon, gelijk de eigenaardige politie term luidt, en wist zich, zoo door haar innemend optreden als haar groote vroomheid, alras het vertrouwen te verw et ven van een bi aaf burgergezin, waar zij aanvankelijk bezoeken allegde, doch al spoedig in huis ging wonen Met stukjes en beetjes weiden de nieuwe huisgenoten nu ingewijd in de toekomst der dame, die vertelt dat haar een zeer groote erfenis te wachten stond en zij nu dezen, dan genen advocaat moest raadplegen. Inderdaad kwamen er telkens brieven het ver telde bevestigenbi ieven door liaar- zelve geschreven en waarop zelfs post merk en beslellersteeken keurig waren nagebootst. Geen wonder was het dan ook 't geval van Jannetje Struijk is immers al zóo lang geleden en de weield bedrogen worden dat er geld werd geleend, enz., wel niet tot aanzienlijke bedragen, maar toch voldoende om te langen lestede debutante millioenen- ju ff rouw te doen vervolgen wegens oplichting. Bij een in verband hiermee ingesteld onderzoek bleek haar «brand en inbraakvFij" geldkistje in plaats van hypotheek-akten en papieren van waarde mots van dien aard te be vatten. Niet alleen bij de huislieden werden leeningen gesloten, maar ook bij hun geestverwanten, die met brieven wer den bestormd zoodra de schatkist der dame leegraakte. Die brieven zullen wellicht een zeer kostbaar materiaal vormen voor een andere instructie tegen deze gioote huichelaarster en bedriegster. Zij schreef o.a. aan een der predi kanten hier ter stede om dezen mee te deelen, dat haar bioeder was over leden en schelste daarin op hart roerende wijze diens zalig afsterven. Welnu, die broeder is nog springlevend en niet eens ziek geweest. Toen de instructie w egens oplichting tegen haar was geopend, heeft ze getracht een polsader te openen, doch zoodra er wat bloed te voorschijn kwam alarm gemaakt. Ze werd aan stonds geholpen en is nu opgenomen in het Aldegonde-gasthuis, vanwaar ze zeer binnenkort naar Utrecht wordt overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Ook is gebleken dat ze, vóór Amers foort de eer genoot haar als inwoon ster te hebbel), collectante is geweest voor een der Zendingsgenootschappen en dat ze het daarvoor ingezamelde geldverteerde op een snoep reisje door Zwitserland. De politie deed hedenochtend een ei listig onderzoek in de door haai bewoonde kamers en heeft, behalve het daar gevonden malei iaal, inmiddels een groot aantal brieven teruggevraagd van personen die door haar werden ingelicht omtrent den stand der erlerns- quaestie. We mogen op het justitiëel onder zoek niet vooiuilloopen en dit niet bemoeilijken, doch zullen onze lezers trouw op de hoogte houden van deze vermoedelijk hoogst belangrijke zaak. Amersf. Court. De lieer Petri, directeur van de zangvereeniging van «Toonkunst" is te Utrecht ernstig ongesteld, zoodat volgens advertentie in dit blad de repetitie op op Maandag a.s. vervalt. Zanglessen der muziekschool worden waargenomen door den heer W. Putii, broeder vari den Directeur. De Donderdagavond gehouden vergadering der plaatselijke afdeeling van den «Volksbond, Vereeniging legen drankmisbruik" werd slecht bezocht. Slechts 5 leden waren tegen woordig. Hel voorstel weid dan ook gedaan de afdeeling maar op te hellen Dit voorstel mocht geen steun vinden, men besloot integendeel krachtig te blijven pogen de afdeeling tot grooteten bloei te brengen, liet aftredend be stuurslid de heer J. VV. van Achler- bergh Jr. w erd hei kozen. Andere be noemingen hadden uit hoofde der geringe opkomst niet plaats. «Quick" speelt morgen alhier tegen U. S. uit Deventer. De naaml. vennootschap «Amers foort" maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen, gevestigd te Amsterdam, zal aldaar op Donderdag 26 Februari a.s. hare jaarveigadering houden in liet gebouw «Merctirius" tot het vaststellen der balans, winst en verliesrekening ever I9Ü2. De sergeant J. Harmsen van het 5e Regiment infanterie, is met ingang van 16 Februari e k. door den Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid benoemd tot bi ievengaarder teEemnes buiten De sergeanten P. de Gioot, P. M. van Meeteren Brouwer, P. de Bas en J. Franken, allen behooiende tot het 5e Regiment infanterie wier dienst tijd in den loop dezer maand zal zijn verstreken, zullen den dienst met paspoort verlaten. De korporaal II. K. van het 5e Regiment infanterie is door den kolonel regiments-commandant gede gradeerd en teruggesteld tot soldaat wegens het plegen van feiten waar door hij zich onwaardig heeft getoond langer een graad te bekleeden in liet leger. Door den Minister van Oorlog zijn regelen vastgesteld omtrent de behandeling van militairen van de korpsen der landmacht, die wegens het plegen van eenig feit naar den krijgs raad worden verwezen, en dientenge volge in voorloopige hechtenis moeten worden gesteld. Met 1 Juni, worden, tot hel volgen van een cursus, aan de rij school alhier gedetacheerd de le luit. R. V. van Manen, de 2e luit. B. W. baron van Dedem en de wachtmeesters L. Smolders en J. Visser, allen van het le regl. huzaren. De le luit. G. J. A A. baron van Heemstra van het escadron or donnansen. wordt bij 's Rijks werk plaatsen voor di aagbare wapenen aan de Hembiug, gedetacheerd, tot het volgen van een cursus ter opleiding voor officier van wapening. De eerste-luitenant M. G. I.abree van het 5e Regiment infanterie is met een detachement van gemeld korps naar Woei den vertrokken teneinde aldaar garnizoensdienst te verrichten. Op 20 Februari a s. zal de gouden medaille voor 36 jarigen dienst worden uitgereikt aan den adjudant-onder officier C. W. Bauling, van het 5e regiment infanterie. Eenige cijfers omtrent den levens duur in verband niet onthouding van alcoholische dranken. Leeftijd. Verwachte levensjaren voor Geheelonth. Verwachte levensjaren voor niet- onlh. zooals bijv. bij 't N. O. G. Verschil- voordeeivoor Geheelonth. 20 45.2 37 8.2 25 41 3 34 7.3 30 37.4 31 6.4 35 33.6 28 5.6 40 29.8 25 4.8 45 26.0 05 4.0 50 22.3 18. 4.3 55 18.8 15 3.8 60 15.4 13 2.4 Bijna allo statistieken wijzen op zeer gunstige voorwaarden voor de Geheel onthouders. Dr. Hawkins schrijft dan ook (en is zelf geen geheelonthouder) «Ik geloof dat het ons past als den kende menschen een correcte conclusie uit deze cijfers te trekken. Voor mij zijn ze verrassend en wel zoo, dat ik me er over verbaas dat ze al niet sedert lang door de onthoudersver eenigingen van de daken zijn ver kondigd en tot voorwerp zijn,gemaakt van grondige overweging voor onze denkende medeburgers." ltrROEKI.UKF, STAKDEN. Amersfoort. van 5 tot en met 11 Februari 1903. GeborenAlijda, d. van A. van Soeren en F. de Vries. - Elisabeth, d. van D. J. Smits en J. Fontein. Wilhelmus An- tonius Gerardus, z. van P. van Doorn en J. M. Janssen. Johanna, d. van P. Voskuilen en H. van den Eiden. Johanna Maria, d. van J. Kuijer en C. M. Jansen. Anna Hendrika, d. van E. Bergsma en G. de Froe. Lucia Maria en Klasina Johanna, 2 d. van Z. de Graaf en C. Ver hoef. Cornelia Antonia Jaeoba Hendrika, d. van J. A. Uding en A. van Balkum. Johannes Gerhardus Theodorus, z. van W. Wind en F. E. M. Ivuster. Hendrika, d. van H. van Drie en M. Visser. Maria, d. van N. de Gooijer en G. van Vulpen. Jane Ellen, d. van A E. R.Arnold en M. C- C- Strieker. Geertruida, d- van J. Hazelaar en Geertruida Bokkers. Gjjsbertus Hendrikus, z. van R. Schoonder- beek en A. de Groot. Nicolaas Marinus, z. van H. Blankestijn en G. O. J- Smit- tenberg. Ondertrouwd L. M. Cohen en J. Dribbel. Wilhelmus Johannes Berg en H. van Dijk. H. J. Schreuter en N. S. van den Burgh- GetrouwdC. Eikelboom en W. de Wit. Overleden: Elizabeth Wilhelmina Geene 59 j. ongehuwd. Wilhelmina van de Vis 7 j. Paulina Adriana Jaeoba Kool 16 m. Samuel Goudvis 73 j. wedn. van H. Scliulman. Marijke Bosma 5j. Bernardus Ar noldus Heunks 58 j-onge huwd. Peternella Voskuilen 2 j. WilhelminaPetronellaVonk7 m Jaeoba van den Brink 45 j. wed. van G. Wouterse. Hermina van Kompen 59 j. wed. van H. A. van der Pol. Hoogland. Geboren: Gijsbertus zoon van h. van den Bor en H. Alberts. Anton Marie zoon van E. J. Mink ën V. E. J. Idenburg. Cornelis zoon van G. G. van Wester- laak en M. Smink. Overleden: G. Beyer oud65jarenechtg. van E. Weertman. G. Stalenhoef oud 84 jaren wed. T. Kuyer. T. van de Water oud 76 jaren echtg. van J. Walet. Leusdcii. Geboren: 5 Febr. Abraham, zoon van Jan van den Broek en Geurtje van Don selaar. 8 Febr. Johanna, dochter van Aalt Baatje en Lammertje Dekker. 7 Febr. Heintje dochter van Hendrik Kruit- bosch en Heintje Piepers. Ondertrouwd: 12 Febr. Geurt Willem- sen en Jannetje Plas. Overleden: 9 Febr. Levenloos aange geven kind van Antonie Andries Boerssen en Francisca van Dummelen. Woudenberg. Geboren: 7 Febr. Evert, z. van Gerrit Kramer en Catharina Susanna Koudijs. 10 id. Melis, z. van Willem van Essen en Jaeoba van Nieuwenhuizen. 11 id. Jan, z. van Reijer Jetten en Geurte Zwart. Ondertrouwd: 12 Febr. Arie Verbeek, 22 j. en Cornelia van Reenen, 21 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 13 Febr. 1903 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 Appelen f3a f G. Peren f0.a f 0. Nieuwe aardapp. f0. a fö Zandaardapp. f 1.80af2 Hoendereieren f3 50 a f4per 100st. Eenden f 0.a f 0.Boter f 1.35 a f 1.50 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas f Kippen f0 80 a f 1.70 Kuikens fl.af 1.30 Piep kuikens f 0.ii f 0.Ganzen f 0.f0.Eenden fl.af 130 p. st. Jonge fO.OO afOOO. Hazen 11.80 a f 1.20 Wilde konijnen f 0.50 a f 0 60. Tamme f 0.80 a f 1 30 Duiven f 0.40 a f 0 80 paar. Magere Tarkens f 14 a f20. Varkens voor export f 0.a fZeugen ffBiggen f8af 12.Schrammen f 00.a f00Vette koeien c 000.a f 000.Guste koeien f 00. a f000.Kalfkoeien f000. a f000.Kalf- vaarzen f00.a f00.Os f000.a f000. Pinkstieren f 000.— a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe- hect. Rogge: heet. Boekweit: 120 heet. Appelenheet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 100 heet. Zandaardappelen40000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendene eren 1200 kilo Hooibo- ter; kilo Margarinekilo Kaas; stuks Vee 20 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 350 biggen en zeugen. RECLAMES. Een klein ongcvnl kan groote gevolgen na zich 6leepen. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat ons het een of ander klein ongeluk overkomt, waarvan wij op 'teerste oogenblik volstrekt geen nota nemen, doch dat kleine ongeluk kan dikwijls ernstige gevolgen hebben. Wij geven hier een treffend voorbeeld van den heer G. J. de Vaal die in de Voorstraat te Woerden woont en de eigenaar is van een bloeiende hoeden en petten zaak. Het was ons ter oore gekomen, dal ook hem voor ongeveer vier jaren een klein ongeluk was overkomen, waarop hij in den beginne^geen acht gegeven had, zooals.het gewoonlijk in een dergelijk geval gaat. Hij was n.l. op zekeren dag eens gevallen en van lieverlede begon hij pijnen in den rug en lendenen le gevoelen,"Die pijnen werdon van dag tot dag erger en bpvendien had hij nog pijn in de zijde. Hij verklaarde aan onzen verslaggever dat hij den meesten ,Hjd voor zijn zaken op weg was en hij gedwongen werd door bovengenoemde pijnen té huis te blijven en dientengevolge leed de gangy van zaköm er door. Op aanraden had hij baden genomen, masseeringen ondergaan, maar alles ble^f zonder eenig resultaat. Geluk kiger wijs -vernam hij, gelijk zoo vele andere personen, die een ongehoopte genezing bekomen hadden, door het lezen der dagbladen dat zij tot de Pink Pillen van Dr. Williams hun toevlucht genomen hadden. Zulks moedigde hem aan, begon op geregelde wijze te gebruiken en van lieverlede bekwam hij zijne krachten terug en de ruggëpijn verdween. Ik had zeker beter ge daan, zoo ging hij tot onzen verslaggever voort, nog eenige tijd met het gebruik voort te gaan, want zoo nu en dan bekom ik nog wel eens een kleine aanmaning; ik wil het dus nog eenigen tijd voortzetten om de wortel der ziekte geheel en al uit te roeien; maar dat kan ik U verze keren dat de Pink Pillen een heilzamen invloed op mijn gestel hebben uitgeoefend en ik zal zo een ieder ten zeerste aanbevelen. Wij kunnen er echter niet genoeg op aan dringen, dat men wel acht geyc de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten wo nden ook de Pink pillen reeds op eene groye mdnier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij dc depothouders die onder de attesten/ zijn aangegeven of zoo gij xnaar eenigen twirïei mocht hebben, laat ze rechtstreeks van Jfën Hoofddepothouder komen, d& Heer Snabilit. Prijs f 1.75 dc doos; f9.perödgusén. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger," 27f"Rotterdam, hoolddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist, en A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum. Société Anonyme. f 1.40 de Liter in vcrzeeoldo tismande flesch van 5 Liter, vobrzien van het -attest van Dr p.*p- van hamel fcOOS. Prooffl£fth h f 1.30. Uitsl^cntJ verkrijgbaar bij:

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2