BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. zijn departement vereenigen, zijn ont zaglijk De financiën van den Pruisi- schen staat balanceeren, behalve op de rechtstreeksche inkomstenbelasting, voornamelijk op de zuivere winst uit de staatsspoorwegen. Wat een stil stand in het spoorwegbedrijf voor het oeconomisch leven bij ons beleekent, behoeft niet verder uiteengezet te worden. Maar van enkele cijfers uit het machtsgebied van Budde zal mis schien met belangstelling nota ge nomen worden. De ontvangsten van de staatsspoor wegen bedragen jaarlijks tusschen de 1300 en 1400 miljoen mark, in 1901 waren ze 1,353,722,661 mark voor het nog loopende dienst jaar zijn ze op 1379 miljoen mark geraamd Daarvan gaan elk jaar ongeveer 400 miljoen mark af voor traktementen en loonen, voor instellingen van algemeen nut subsidies enz. als uitgaven aan bet personeel. Dit telt ruim 356 000 kop pen. Omstteeks 450 miljoen mark worden gebruikt voor instandhouding van het materieel Een kapitaal van meer dan acht milliarilen nauwkeuriger van 8155 millioen mark steekt in de roerende en onroerende eigendommen van de spoorwegen, en hun gezamenlijke lengte is ongeveer 32,000 KM. aan breed spoor. Voor het dienstjaar 1903 rekent men na aftrek van de boven genoemde uitgaven voor bezoldigingen en voor slijtage van materieel enz op een zuivere winst van ongeveer 110 millioen mk. voor de schatkist, d.i. ongeveer 40 millioen minder dan in het vorig jaar, wegens het mindere goederenvervoer tengevolge van den algemeenen ongunstigen toestand van handel en bedrijf. Ongeveer driehonderd duizend goe deren- en bagagawagens, meer dan 24 000 personenwaggons en 13,200 locomotieven vormen het rollend materieeldan zijn er 2435 stations, 3250 halten enz en 340 groote werk plaatsen. Ik mag mij niet verder in cijfers begeven, dat zou te vermoeiend worden. Alleen vermeld ik nog dat de Pruisische staatsspoor 2534 leerlingen in dienst heeft, hoewel hij in beginsel geen kweekplaats van jongmaatjes is; dat hij 134,000 beambten met 53 000 helpers en ongeveer 170.000 arbeiders in dienst heeft; en dat er onder het personeel 5600 vrouwelijke beambten zijn, zooals retirade-verhuursters, telegrafisten, schoonmaaksters enz. Een Zwitserscli oordeel over de beweging in Holland. Door vriendelijke hand werd ons toegezonden het te Interlaken ver schijnende blad «Oberland". Daarin lezen wij onder de rebriek «Ausland" bet volgende: «Men slaat in gespannen verwachting gade, hoe de regeering in Holland de nieuwe dreigende spoorwegstaking zal tegengaan; in arbeiderskringen toch bestaat de begeerte om de staking van eind Januari te herhalen. Bij de Kamers is een stel wetten ingediend, die zulk een staking verbieden en nu heeft het Comité van Verweer besloten als werkelijk deze wetten worden aan genomen, terstond daarop te antwoor den met een zoo mogelijk zich over geheel Nederland uitstiekkende alge- rneene staking. Als de Hollander eenmaal «in gang" komt, dan gaal hij vaak op hol, en de georganiseerde arbeiders zijn door hun overwinning iri Februari geheel buiten westen. Toch is de toestand een gansch andere geworden. De regeering en de burgerij hebben ernstige pogingen aangewend, dat zelfs de spoorweg staking niet eens algemeen meer zal kunnen worden. Maar daardoor dreigt het gevaar, dat een ernstig conflict niet zal kunnen uitblijven. Het is daarenboven te bejammeren, dat. ofschoon zulk een staking overal elders noodlottig wezen zou, juist Holland deze beproeving heeft door te maken. Holland is niet meer hel rijke land van voorheen, de wijziging der wereld markt, door de snelle ontwikkeling van den Amerikaanschen en Duitschen handel, nijverheid en scheepvaart en in 't algemeen van alle groote mogend heden hebben Holland meer nadeel toegebracht dan hel durft te zeggen en een burgeroorlog zou het den nekslag geven. Daaronder zouden in de eerste plaats de Nederlandsche arbeiders lijden, maar daarover bekommeren zich hun leiders niet, zij meenen te doen te hebben met een weinig weer baren tegenstander en gelooven in een volkomen overwinning, al zou daar door ook al het andere te gronde gaan." De leden der Tweede Kamer waren gisteren in grooten getale naar de afdeelingen opgegaan lot het onder zoeken der bekende wetsontwerpen Groepen personen uit den arbeiders stand stonden op het Binnenhof, denkende dat de vergadering, publiek was doch vei lieten na een tijdje wach- tens de plaats toen zij begrepen, dat zulks niet het geval was. Kort na de bijeenkomst te '11 uur der afdeelingen waren benoemd tot rapporteurs omtrent do 3 wetsont werpen de heeren DeSavornin Lobman Diucker, Nolens, Heemskerk en Van der Vlllgt Do staking. De hoofdconducteur der S. SB J Nibbelke heeft, namens het hoofd comité tot organisatie van den spoor wegdienst bij staking, het volgende manifest tot het spoorwegpersoneel gericht Kameraden. In een onwaarheid, die de gezondheid van hun hersens zeer twijfelachtig maakt, hebben de bh. Oudegeest en Petter afgekondigd, dat zij bij een tweede staking het werk niet zullen hervatten, alvorens het personeel dat de maatschappij trouw bleef zal zijn uitgesloten van door ben te veroveren voordeelen. Neemt dit dreigement voor wat het is. Zij zullen ook niet het weik hervatten. Het geduld der maatschappij is lang genoeg op de proef gesteld. Wij verzoeken u thans alleen maar geen enkel oogenblik te wankelen in uw besluit, om door alle moeilijkheden heen het vaderland getrouw te blijven. PbAVISElIJKE IIKItKHIEV. Een dienstorder. De volgende buitengewone dienst order van den directeur-generaal der posterijen en telegraphie is aan allen die bij de posterijen en telegrafie in dienst zijn, uitgevaardigd: «In de tegenwoordige ernstige tijdsomstandigheden richt ik tot alle onder mijne orders staande ambte naren en beambten nadrukkelijk de aanbeveling, met den rneesten ijver en de grootste getrouwheid hun plicht te doen overeenkomstig de bevelen van hunne superieuren. De instellingen van de posterijen en de telegraphie zijn ten dienste van iedereen. De be dienaars van die instellingen moeten zich bezadigd en onzijdig gedragen, trouw aan liet bestuur in welks dienst zij zijn. Zij belmoren zich uit den aard der zaak verre te houden van deelneming aan woelingen, het ver wekken van agitatie en al hetgeen daarmede in verband staat. Mij op dit standpunt plaatsende, reken ik op het personeel voor eene onberispelijke strikte en strenge dienstvervulling, zoo dat later zal mogen worden g tuigd dat het personeel der posterijen en telegrafie zich voorbeeldig van zijn taak heeft gekweten. Mochten er ambtenaren of beambten zijn die zich niet naar het bovenstaande kunnen voegen, dan wordt hun aanbevolen ontslag uit den dienst te verzoeken ter vooi koming dat dit hun later zou moeten woiden gegeven, op grond van handelingen, welke ik voor den goeden en geiegelden gang van den mij opgedragen publieken dienst niet zou kunnen gedoogeir" Een met te misverstane wenk aan de met socialistische ideeën behebte heeren. De plaatselijke afdeeling van «Patrimonium" nam in eene j I. Maan dagavond gehouden vergadering de navolgende motie aan De afdeeling Amersfoort van «Patri monium" betuigt haar volle instem ming met het manifest van de Hoofd best uien der Christelijke arbeiders- vereenigingen spreekt als haar welbewuste over tuiging uit, dat de arbeidersbeweging moet blijven binnen de palen van het recht zegt der overheid dank voor de maaliegelen, die deze hiertoe heeft genomen acht contractbreuk, zoowel van de zijde der patroons als van die dei- arbeiders, zonde tegen Gods gebod vereenigt zich geheel er mede, dat schending der viijheid van aibeid in 't algemeen, en staking met contract breuk bij de publieke lichamen, in het wetsvoorstel genoemd, strafbaar zal worden gesteld doch vertrouwt daartegenover dan ook, dat Regeering en Volksvertegen woordiging bij het regelen van de rechtspositie der beambten bij bedoelde lichamen, na het onderzoek der Staats commissie, de vrijheid en zelfstandig heid dier arbeiders onverlet zal hand haven. A.s. Zondag zal hier eene groote protestmeeting gehouden worden, be legd en georganiseerd door het plaatse lijk comité van verweer. De vereeniging «Handel en Nijver heid" houdt Vrijdagavond haar gewone maandelijksche vergadering. De heer G. C. HoogewerfT, leeraar aan de H B. S. en het Gymnasium alhier, komt voor op het drietal voor directeur der II. B. S. te Hilversum De commies der H. IJ. S. M K. de Geus wordt met 15 Maartas. verplaatst naar Zandvoort- Bad en ver vangen door den commies Van de Pijpekamp Het bestelkantoor der firma van Gend Loos tot dusverre gevestigd bij den heer P. Giesen is, wegens diens vertrek, thans gevestigd bij den heer P. Caarls, Langestraat 65. Het leggen van sporen en wissels op het stationsemplacement te Enk huizen is door de H. IJ. S. M toe gewezen aan den heer P. Boks alhier, als minste inschrijver voor f4974. Gisteren wapperden, ter gelegen heid van het jubileum des Pausen van uit de woningen van een groot aantal Katholieken de Vaderlandsche driekleur met de pauselijke wimpel. Het concert, door solisten dpi Nieuwe Nederlandsche Opera j I. Zater dagavond gegeven, mag in alle opzich ten als geslaagd worden beschouwd. De zaal was flink bezet en dat de toehoorders de schoone zang der wel willende al tisten wisten op piijs te stellen, bewees het daverend applaus en terugroepen na verschillende rium mers. Naar wij vernemen zal in dit seizoen nog een -tweede concert door dezelfde vereeniging alhier worden gegeven Per Amersfoortsche tram werden in Februari II vervoerd 5568 per sonen met eene totaal-opbrengst van f472.18 Daar tegenover staat in Februari 1902 een vervoer van 4514 personen met eene totaal opbrengst van f 400.25. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, ovr-r de 2e helft der maand Februari 1903. Z. Middegaal, Amsterdam 11. P. de Zwart Gz. H. Jonkers, Mej. M. Kas, HarlingenNieuweschans Rentmeester, p/a. Helegma J. A. Wielens, Arnhem. Oppekhoten, Delft. Boer, Hazerswoude. Mej C. v. d. Laan, Hilversum. M. Julius, Leerdam. Consul der Nedei landen Rotterdam. Briefkaarten. Th. v. Willigenburg, Amsterdam. Mej. R. Lulling, Mej. J. Reinders, Hilversum. Mme van Alphen, Venlo. Uit het buitenland terugontvangen. Brieven. G. Okhuysen, Paris H. v. d. Ham, Runlhe b/Werne. Briefkaarten. ZwolleUtrecht Madlle E. Sifvert Stockholm. Bij Kon. besluit is aan den lieer D P. Hamers, lid der Provinciale Staten van Utrecht, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder in de orde van der. H Gregorius den Groote, hen door Z. H. den Paus geschonken. Donderdag 12 dezer zal in «Ons Huis" een vergadering worden ge houden in welke men een plaatselijke afdeeling hoopt te stichten van de «Vereeniging tot opvoeding van half verweesde-, verwaarloosde- of verlaten kinderen in het huisgezin", sedert 1894 gevestigd te Amsterdam. Gisterenmiddag keurde onze ijverige maiklmeester eene groote partij bot af welke voor den afslag was bestemd. Aan de politie overgegeven werd zij door dezen vernietigd. Wellicht is aan ouders en pa troons ontgaan de in 't verslag over de ambachtsschool gedane mededee- ig, dat de gelegenheid tot inschrijving voor den nieuwen cursus verlengd is tot 15 Maart. Wij meenen daarom goed te doen hierop nogmaals de aandacht te ves tigen. Kapitein R. 11. Luber, van het 5e regiment infanterie werkzaam ge steld aan de Kon. Militaire Academie te Breda, wordt eerlang eervol uit die betrekking ontheven. Luitenant C A van Enschut, van het 5e regiment infanterie, wordt 1 April overgeplaatst naar het Ie regiment. -In de infanteriekazerne alhier had Zondagmiddag een ongeluk plaats, dal zeer ernstig had kunnen afloopen. Een oppasser, die een revolver naar een officier moest brengen, had alvorens de kazerne te veilaten. dit wapen meegenomen naar de soldatenkamer. Niet wetende, dat de revolver geladen was, haalde de man den trekker over, waai op plotseling een schot afging en een korporaal achter in den hals een kogel getrollen werd. Spoedig werd geneeskundige hulp verleend en de gewonde per brancard naar het hospitaal vervoerd. De wonde bleek gelukkig niet doodelijk te zijn. De toestand van den getroffene was gister vrij bevredigend. Door de militaire autoiiteit wordt natuurlijk een onderzoek ingesteld. Een uitstervend volk. Op het eiland Dominica wonen nog Caraiber. de laatste overblijfsels van den kannibalenstam, die ten tijde van de ontdekking van Amerika de Antilleneilanden van St Thomas tot Tabago bewoonde De Spanjaarden begonnen dadelijk tegen dezen stam een verdelgingsoorlog te voeren. Lang voor de aankomst der Euro peanen schijnen de Caraiben nog niet op deze eilanden gewoond te hebben want hun nederzettingen waren maar klein. Het talrijkst waren zij op Trinidad, Santa Cruz, Guadeloupe Martinique en Dominica rnaar reeds in het begin der 17de eeuw werden zij alleen nog rnaar gevonden op de di ie laatstgenoemde eilanden, dank zij het uitroeiingswerk, waaraan naast de Spanjaarden ook de Engelschen en Franschen deelnamen. Intussehen bleven de Caraiben nog de heele 17e eeuw door voor de Europeesche kolonies op de Antillen zeer gevaarlijk; hun looftochlen wer den bijna elk jaar herhaald, en het kwam zelfs voor, dat de gouverneurs der eilanden weggevoerd of gedood werden. In 1748 werd Dominica aan de Caraiben ovei gelaten, rnaar toen dit eiland in 1763 Engelsch werd, werd hun ter bewoning een afgepaald terrein van 93 hectare aangewezen, dat nog heden bestaat. In 1791 moe ten er nog slechts twintig a dertig Caraibische families zijn geweest; zij hadden tuen naar het scheen hun voorliefde voor meusohenvleesch al opgegeven. Uit een rapport, kort geleden uitgebracht door den tegen- woordigen gouverneur van Dominica, den heer IJ. II. Bell, blijkt, dat er thans op het eiland nog ongeveer 400 inenschen wonen, die zich Carai ben noemen Maar volgens Bell zijn er niet meer dan 120 van hen echte Caraiben. Het zijn ongetwijfeld de laatsten van hun ras in Wesl-Indië want de zoogenaamde Caraiben van St. Vincent zijn eerder negers Er heeft sedert eeuwen op Si. Vincent een vermenging van negers en Carai ben plaats gehad, die zoover ging, dat men reeds omstreeks 1700 de Caraiben van St. Vincent «zwarte Caraiben" noemde, in tegenstelling met de «ronde Caraiben" van Domi nica en Guadeloupe. Omtrent de vraag, waar de Carai ben oorspronkelijk vandaan komen, merkt Bell op: «Het Carabentype wijst ongetwijfeld op een Mongoolsch karakter, en een Caraibisch kind is nauwelijks van een Chineesch of Tartaarsch kind te onderscheiden." De kinderen zien er zeer schrander uit en zijn heel knap. liet haar is stijf en heeft een mooie blauwachtig^ zwarte kleur; de gelaatskleur houdt het midden tusschen bruin en roodgeel De taal der Caraiben is geheel ver dwenen. Zij noemen zichzelf «Kreib" laarom meent Bell, dal het juister is te spreken van Caraiben dan van Cariben. Zy zijn nog altijd voortreffelijke bootenbouwers en visschers, maar weten met hun over tollige visch niets te beginnen Zij doen ook een beetje aan landbouw, en enkelen hunnor bezitten een paar runderen en scha pen. De regeering legt hun geen belastingen op; zij moeten alleen den weg, voor zoover die door hun gebied loopt, in oide houden. De heer Bell stelt voor, dit gebied te vergrooten en aan de menschen wat beter land te geven. De dagen van de echte Caraiben zijn intussehen geteld, want huwelijken met negers komen zeer veelvuldig voor. Over eenige jaren zal er geer. rasechte Caraib meer zijn overgebleven. Oplichters. Men schrijft aan de Tel. Dezer dagen had te Haarlemmer meer plaats de trekking van de groote Haarlemmermeerverloiing, ter ge legenheid van het vijftigjaar bestaan der Meer. De eerste prijs, zijnde een bouw manswoning met 50 beste melkkoeien, welke pi ijs desverlangd door de com missie der verloting wordt terugge nomen f20,000 in contanten zonder korting, viel op het lot waarvan houder is een inwoner van Haarlem. Eigen aardig mag het heeten. dat deze door de goden begunstigde, drie loten gekocht had, op twee waarvan prijzen vielen, nl. de eerste en een kleinere. Onaangenaam was het daarentegen, dat nadat de houder van het lot zich Dinsdag had bekend gemaakt, Vrijdag zich daarbij nog diie mannen ver voegden met een lot, mede dragende het nummer, waarop, de eerste prijs gevallen was. Blijkbaar was echter op dit laatste lot een cijfer veranderd door van een 0 een 9 te maken. Door de zorg der Commissie werden de mannen voor den burgemeester gebracht, die proces-vet baal opmaakte, maar toen zich verantwoord achtte enzeonmid- delijk weer in viijheid stelde, ofschoon hier toch zeker een zeer ernstig mis drijf had plaats gehad. De mannen hebben een adies opgegeven, dat wel zal blijken valsch te zijn. Het verdient opmerking, dat de aanbieders van het vervalschte lot voor de Commissie opgaven het lot te hebben gekocht van iemand op den weg, terwijl zij voor den burgemeester verklaarden het gekocht te hebben van iemand op de boot. Intussehen waren gister te Hoofd dorp bijeen de drukkers van de loten, om het echte van het vervalschte lot te onderscheiden, en de man, die aan den gelukkigen bezitter van het onver- valschte lot dat lot verkocht had. Voor dezen laatste is de uitbetaling vermoedelijk slechts een quaestie van lijd, daar de commissie niets liever doet, dan coulant haar verplichtingen nakomen. De houders van het ver valschte lot zullen zich na het merk waardig optreden van den burgemeester wel niet meer vei loonen, maar zich zoo mogelijk opstellen. De stofregen. Dr. J Th. Cattie, directeur der Rijks-Tuinbouwschool te Wageningen, schrijft aan de N. R. Cl. In verband met de verschillende berichten uit onderscheidene streken van ons land, betreflende den stof regen van j I. Zaterdag en Zondag, kan het misschien van belang worden geacht mee te deelen, dat ook in Wageningen een dergelijke regen gevallen is op j 1. Zondag en het be zinksel van dien regen door mij voor- loopig is onderzocht Uit het mikros- kopisch onderzoek schijnt het mij toe, dat dit stof waarschijnlijk in verband staat met ile vulkanische uitbarstingen op Martinique (en St. Vincent. Red en dit stof als uiterst fijn verdeelde lava moet beschouwd worden, die in de hoogere luchtlagen is opgenomen geweest. Ook geruimen tijd na de ulkanische uitbarstingen van Kra- katau deed zich een dergelijk ver schijnsel met aschregen in ons land voor. Deze asch bevat geen organische stof, maar is van zuiver mineralogi- sehen aard. Mijn onderzoek is nog niet ver genoeg gevorderd om thans reeds te beslissen, dat deze stof lava is, maar zeer waarschijnlijk acht ik het thans wel. De interviewster geïnterviewd. Men schrijft aan De Echo Door de Comités van dames wordt in verschillende plaatsen van ons land een ondezoek ingesteld naar de loonen, levensvoorwaarden, enz der dienst- bodan. De dames vervoegen zich daar toe aan de woningen der meesteressen van dienstboden, en nemen daar de meisjes een verhoor af, dat uitteraard tot alle kleinigheden van het huis houden en de meer intieme omstandig heden der mevrouwen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2