B IJ VOEGSEL NIEUW van ZATERDAG 14 MAART 1903. beboorende bij de BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Amersfoort Courant Naar aanleiding van het bericht dat de heer Van Vlijmen eerstdaags tot generaal-majoor zal worden bevor derd, schrijft het Huisgezin: »In vijftien jaar tijds van kapitein tot generaal-majoor is voor een militair in actieven dienst een schitterende pro motie, generaal Van der Schrieck heeft in actieven dienst twaalf jaar noodig gehad, eer hij het van majoor tot generaal-majoor bracht. Maar wat zegt men van zulk een promotie geheel en al op non-activiteit behaald? Verliet de heer Van Vlijmen den militaiien dienst en kende men hern als een bijzondere onderscheiding den titulaiien rang van generaal-majoor toe, wij zouden er volmaakt vrede mee hebben. Maar een kapitein opnon-activiteit zij het ook successievelijk tot gene raal-majoor bombardeeren, een generaal-majoor alweer op non-activi teit achten wij beslist afkeurens waardig". PLA4'! SF. 1,1 JKI, BER1CHTEA. In eene bijeenkomst van een 40-tal werkgevers, j I. Donderdagavond in de foyer van Amieitia gehouden, werd het wenschelijke van aaneen sluiting besproken. De vergadering, door den heer S J. van Duinen geleid, verklaarde met algemeene stemmen vóór vereeniging en besloot in een volgende vergadering, waarin de commissie een meer gepre ciseerd voorstel omtrent doel en werk zaamheden ter tafel zou brengen, tot definitieve oprichting over te gaan. Bij de gisteren ten raadhuize gehouden aanbesteding van het aan leggen van diverse bloemperken in het gemeenteplantsoen met bijlevering van planten, weid ingeschreven door A. M. van Bemmel vour f 50.—N. D. Bijte- laar voor f59 92; A. van den Brink voor f60.— H. Los voor 165.en L. Kortbeek voor 184 25. Delevering werd aan den minsten inschrijver, de heer A. M. van Bemmel, bloemist alhier, gegund Exemplaren van het verzoek schrift zonder politieke kleurder heeren E. J Korthals Altes c.s. aan de Tweede Kamer der Staten Generaal met de strekking het door de regeering inge diende wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van het Wetboek van Straf recht naar aanleiding dei verkeers- staking in de laatste dagen van Januari. «Zij het ook in eenigzins gewijzigden vorm" door de Volksvertegenwoor diging te doen aannemen, waarbij tevens instemming betuigd woidt met de beide andeie gelijktijdig door de regeering voorgestelde ontwerpen van wet. liggen ter teekening bij de heeren boekhandelaren Slothouwer, Veenen- daal en ValkholT alhier. Hier zijn reeds vele handteekeningen verkregen van mannen en vrouwen uit alle standen die iu de eerste plaats eene spoedige verzekering der maat schappelijke orde op prijs stellen. De tijd dringt en geen dag moge daartoe nutteloos voorbij gaan opdat onze handel en nijveiheid zich ook tot heil van werkgevers en werklieden beiden spoedig zullen kunnen herstellen van den zwaren slag hen op onverant woordelijke wijze toegebracht en de individueele werkvrijheid gewaarborgd wordt. De acte nuttige handwerken is alsnog behaald door de jongedames E. van Haselen en G. van Haselen. Kapelaan H. G. G. Overbeek, adviseur van den «Roomsclt Katho lieken Volksbond", is overgeplaatst naar Apeldoorn en wordt alhier ver vangen door kapelaan F. Langendijk, te Delden. De villa aan het Beukenlaantje van wijlen overste E. L. H. van Lan schot Hubrecht, is in «Fracatie" te Amsterdam verkocht voor f13.000 In de Dinsdagavond gehouden Algemeene vergadering der plaatselijke afdeeling van den »Chr Nationalei Werkmans Bond" is machtiging ver leend aan den le Vooizitter, de le Secretaris en den le Penningmeester (de fnnctiën worden thans bekleed door de heeren C. van Zwol, W. Jagten- berg en H Voortman) om het gebouw nEben Haezer", voorheen «Volksheil", op naam der afdeeling over te nemen De acte werd gepasseerd door notaris J. Bolk Tot Bestuurslid van het Ziekenfonds werd gekozen de heer B. van de Hazel Daartoe uitgenoodigd door het bestuur der plaatselijke afdeeling van den Vrijzinnig-Democratische Bond trad gisterenavond in de Arend, in eene openbare meeting de heer Tl Sanders, directeur der N -Hol Stoom tram weg-Maatschappij op om tespreken ten voordeele van het algemeen petitionnement tegen de door de re geering voorgestelde strafbepalingen. Aan het debat werd deelgenomen door de heeren Mr. E. J. Korthals Altes uit Amsterdam, W. C. Oosterman. J. R. van 't Hof en een paar spoorweg beambten,wier namen wjj niet te weten konden komen. De vergadering, druk bezocht zoowel door vóór- als tegenstanders der wets ontwerpen gaf herhaaldelijk op luid ruchtige wijze hare goed-of afkeuring van het gesprokene te kennen. Onze plaatsruimte gedoogt heden helaas niet dat in zijn geheel weer te geven. Aan het einde der vergadering werd gelegenheid gegeven het adres der XX te onderteekenen. Een in het Café neergelegde lijst van instemming met het adres der heeren Korthals Altes c.s. mocht zich evenwel veel meer in de algemeene belangstelling verheugen. Donderdagavond trad op uit- noodiging van eenige dames en heeren. stadgenootcn in »Ons Huis" de heer J. F. Finkemeier, algemeen secretaris der «Vereeniging tot opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde of ver laten kinderen, in het Huisgezin".als spreker op om het werken dier ver eeniging nader uiteen te zetten. Het gevolg daarvan is geweest het oprichten eener afdeeling; alle aanwezigen traden onmiddelijk als lid toe. Tot bestuursleden werden gekozen me vrouw- Versteeg te Barneveld en de navol gende stadgenootenmevrouw D. Gerritsen, mevrouw Tromp van Holst, en de heeren C L. D. Mounier, J C. J. Pels Rijcken, mr. J. C. H. Prikken, J. K H. de Jong van Schouwenburg en T. M. van Veen. In eene a.s. Dinsdagavond te 7 uren in het hotel «de Zwaan" te houden vergadering der plaatselijke afdeeling van de Vereeniging tot be vordering der pluimveehouderij in Nederland, zal verslag over de toe stand der afdeeling worden uitge bracht en tevens twee bestuursleden moeten gekozen worden in de plaats van de heeren Dr. II. Bosch en J Kooiman, die als zoodanig bedankt hebben. Voorts moet de verkiezing plaats hebben van een Commissaris en van een afgevaardigde in het af deelingsbestuur. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 5e Militaire arrondissement te Leeuwarden van den 12 Maart 1903 is H. Zwijnenberg milicien-soldaat bij I het 5e Regiment infanterie, schuldig veiklaard aan: a. mishandeling, gepleegd met voor bedachten rade; b. het opzettelijk en wederrechtelijk vernielen van eenig goed dat aan een ander toebehoorten veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden alsmede in de proceskosten. De eerste luitenant J. N. van den Berg van het 5e Regiment in fanterie is aangewezen om den wapen cursus, voor ollicieren van wapening 'e volgen, welke van 121 April as. bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen te Zaandam zal worden ge houden. Bij Koninklijk Besluit zijn bij het 5e Regiment infanterie benoemd en aangesteld tot eerste-luitenant de tweede-luitenants A. Ruijs, J G Sinia. J. W K. de Bas en II. J. F Klatte en tot eerste luitenant-kwartier meester de tweede-luitenants kwartiermeester VY. J van Breen, F. J. Tb Hochsten- bach en M Fuld, allen van gemeld korps. De vaandrig J Brevée van het 5e Regiment infanterie wiens dienst verbintenis geëindigd is zal den dienst met paspoort verlaten. Hoogland Bij het te Utrecht ge houden examen voor de acte Nuttige Handwerken op 6 Maart j.l. is o.m. geslaagd de jongejuffrouw M. Ebing alhier. Een oplichter gepakt. Voor drie jaar, meld het Ildbl. v. Anlw., werd zekere T.. die te Brussel een bank had geopend, voor ver scheidene al'iruggelarijen en schrift- vervalschingen tot 10 jaar gevangenis straf veroordeeld. In beroep werd hij echter vrijge sproken, maar zinneloos verklaard en in een gesticht opgesloten. Nu voor een dag of acht kwam hij vrij, als zijnde geheel en al genezen Hij kwam te Brussel terug, huurde een prachtig apartement, opende een nieuwe bankiersfirma, kocht een auto mobiel, altijd zonder een cent uit te geven, nam een huisbewaarder in dienst van wien hij 800 fr. leende en be taalde vervolgens zijn huishuur met een valschen wissel, van een veel hooger bedrag dan de huishuur beliep, zoodat hij een aanzienlijke sorn terug kreeg. Dan liet hij acties en plakkaten drukken van een leening van vijf mil joen, voor het bouwen van nieuwe ballen te Brussel, en, voorzien van deze valsche acties, reisde hij naar Antwerpen en Parijs, waar hij onder den naam van graaf de Bolaine een menigte nieuwe slachtoffers maakte en keerde toen te Brussel terug, waar hij eindelijk opnieuw aangehouden werd. Zigeuners. Eenige zigeuners zijn bij Belling- wolde (Gron.) ons land binnenge trokken. Vier mannen zijn met ern tentwagen, met twee bitten bespannen, over Bellingwolde naar Nieweschans gereden. Een groote bende van bet ongure volkje vertoeft nog te Neu Rhede, even aan gene zijde der grens De Amerikaansehe rijkaard Andrew Carnegie, die veel meer geld dan tijd heeft, is naar bet schijnt het zenden van brieven bij zijn vorstelijke geschenken te lastig gaan vinden; hij schreef die brieven wel niet zelf, maar hij moest zich toch de moeite geven ze te tpekenen Tegenwoordig geeft hij per telefoon, zooals blijkt uit een telefonisch gesprek, dat zijn secretaris dezer dagen bad met een professor van het Stevens instituut te lloboken, in New-Jesesez. Dat gesprek liep als volgt: «Hallo! Ben ik aange sloten met het Stevens-instituut te lloboken? «Ja. Wat is er van uw dienst?" «Ik wou graag professor Reisenberger even spreken." «Die is aan de telefoon"«Ik ben Franke, de secretaris van mijnheer Carnegie Ik heb in mijn bureau een bedrag van 125 000 dollars liggen, dat voor u is bestemd. Het zijn spoorwegaan- deelenhet geld moet uw laboratoi ium- ai beid ten goede komen."W-a-a-l?" «Ja En als u nu iemand zendt, kan hij de aandeelen dadelijk mee krijgen." Wie heeft het ronken uitgevonden? Dat Havana sigaren overal de eerste plaats innemen, kan niet bevreemden, lezen we in het A II. als men weet, dat in de buurt van Havana het rooken 't eerst door de Europeërs ontdekt werd. De inbooilingen kenden het troostend genot van rooken reeds, toen ze gevonden werden door blanken Oudheidkundigen hebben wel eens beweerd, dat. de Ooslersche volken er viij kort geleden mee begonnen zijn, maar dit wordt tegengesproken in een Amerikaansch blad, dat een studie over het onderwerp publiceert. Hierin wordt gezegd, dat het gebuiik van rooken al van zoo ouden datum is, dat de historie niet vei meldt, w anneer het begonnen is. In November 1492 kwamen twee matrozen, die door Columbus in Cuba waren gezonden, terug met het bericht dat ze inboorlingen hadden gezien met brandende voorwerpen, waarvan ze den rook in neus en mond iademden. Een onderzoek biacht aan den dag, dat de voorwei pen gemaakt waren van tabaksbladen, die opgerold waren in een omhulsel van Indisch koren en waarvan men den 100k inademde, om dat dit een genotspi ikkeling gaf. Hel instrument, om den rook in le ademen was gemaakt van riet en had den vorm van een Y, de bovenste einden werden in de neusgaten gestoken en het onderste in de brandende blaren. liet nemen van snuif werd ontdekt bij Columbus' tweede reis en het kauwen van tabak in 1502 door Span jaarden, die de kust van Zuid-Amerika onderzochten. In 1559 werd tabak voor 't eerst naar Europa vervoerd door Herrnandez de Toledo, die haar naar Spanje eri Portugal bracht. In 't zelfde jaar weid zij in Frankrijk bekend door toedoen van den Franschen gezant in Lissabon. In Italië moet zij reeds in 1560 ge bruikt zijn. Engeland kreeg haar in 1585, Sir Walter Baleigd vertoonde aan het hot van Elisabet, hoe hij een pijp rookte In 1610 kwam zij in Konstan- tinopel, in 1615 in Holland, in 1620 Duitschland, in 1631 in Oostenrijk en in 1653 in Zwitserland. BURGERLIJKE ST4M1EV. Amersfoort. van 4 Maart tot en met 11 Maart 1903. Geboren: Cornelis, z. van C. van Nie- wenhuizen en E. van der Velden. Elisabeth, d. van J. Gouw en E. Hage- beuk. Jannetje, d. van P. A. Kool en J. H. M. Verhoef. Rikkert, z. van H. van den Hoek en P. van Putten. Maria Sophia, d. van D. Dijs en en J. C. van den Akker. Wilhelmina Elisabeth, d. van W. H. van Haselen en E. H. Verkerk. Cornelis Mattheus Joseph, z. van B. Bekker en W. Peek. Wilhelmina Elisabeth, d. van E. J. Boersen en T. A. Willigenburg. Margaretha, d. van C. J. van Ginkel en M. van Buren. Hendrik, z. van A. van Beek en M. van^Wilgenburg. Johannes Hendrikus, z. van L. Krijnen. en H. M. de Gooijer. Hendrika, d. van N. Schoonder- beek en G. van de Logt. Adriaan, z. van W. Gerrirse en E. G. Bottenburg. Johanna Christina, d. van T. Schinnij en A. M. B. van den Akker. Woutera Geertruida, d. van A. Buddingh en W. G. Jekel. Jacoba Wilhelmina, d. van H. Hieter en G. Bakker. OndertrouwdD. H. van Zanten en C. M. Hannessen. GehuwdH. K. van Leeuwen en M. Efisink. H. G. van Ginkel en M. Veld huizen. M. van Meerveld en W. Schip pers. OverledenLucia Maria de Graaf, 26 d. Hendrik Geurt Hiensch, 2 j. Cornelis van den Berg, 17 j. Jozef van Gend, 47 j. ongeh. Geertruida Butse- laar, 56 j. wed. van L. Maas. Willem van Ginkel, 42 j. echtg. van J. van den Brink. Gijsberta Meijerink, 10 m. Geertruida Everarda Brom, 87 j. ongeh. Hoogland. GeborenWilhelmus zoon van W. Tolboom en N. Verkuilen. OndertrouwdR. Koudijs en A. Doorne kamp. Overleden: A. M. W. Pieck oud 70 jaren ongehuwd. - A. Clement oud 46 jaren echtg. van de Water. Leusden. Geboren10 Mrt. Froukje, dochter van Roelof Terpstra en Jantje ten Wolde. Overleden: 7 Mrt. Roelof van Drie, oud 3 j. Stoutenburg. Geboren8 Maart. Geurtje, dochter van Wouter van de Viseh en Geurtjo Kieft. Woudenberg. Geboren10 Mrt. Willem, z. van Klaas de Kruijff en Willemjjntje van der Wiel. Overleden: 7 Mrt. Willem Koudijs, 4 maanden. - 9 id. Rijkje van de Salen- tein, gehd. met Hendrik van Oosten- brugge, 71 j. 9 id. Teunis van Eist, gelid, met Willemijntje Wijnen, 71 j. 11 id. Antonie Dalron, 65 j. ongehd. RKCI.AMES. De Echo's van de Loreley. Voor ongeveer een twintig jaren geleden schoten de kapiteins der stoomboten die op den Rijn voeren het kanon af als de boot zich tusschen Saint Goar en Ober Wessel bevond. Daar bevond zich inderdaad de beroemde rots »de Loreley" genaamd, die zien op honderd meters boven het water bevond. De passagiers stonden verbaasd over de pracht va nAlen echo. Dg Loreley weerkaatst inderdaad vetf-tien maal de klank. Wij kennen een echo dietnog wondervoller is, die zich een ontzaggelijk Aiantal malen Iherhaalt. Hoort men niet eiken dig iemand zeggen: i>De Pink? Pillen hebben mij genezen" en, gelijk een .jpoort van echo zeggen andere per sonen op hélzelfde oogeöblik in vele steden en dorpen. i>Dè Pink Pillen hebben mij genezen." Het aantal door de Pink Pillen bekomen ge nezingen ts inderdaad zeer groot, en als men al de briayen met dankbetuigingen die in een enkelen dag tot ons komen moest vermelden, zouden al de bladzijden van dezen courant niet "'evenwel den wonder- een persoon die door is genezen geworden. De Heer F. HOENfeLAAR-^afgens portret. De Heer F. Hoendbkar^wonende te Lobith schrijft ons: »Van mijnen jeugd af ben ik altjjd uite st zwak geweest, de eetlust was slecht en tot instandhouding mijner krachten gebruikte ik met tegenzin versterkende middelen doch niets mocht baten, ik bleef zeer zwak en zeer gevoelig voor alles. Deze zomer gevoelde ik mjj

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5