NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 22. Woensdag 18 Maart 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATEIIHAfi. BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. EEN KERSTNACHT. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Yrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telcphooiuio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De Duitsche regeering heeft aan den Rijksdag een rapport voorgelegd van den plaatsvervangenden gouverneur van Üuitscli Zuidwest-Afrika Uit dat stuk blijkt o.iii. dat de vestiging van Boeren in sommige districten reeds aanzienlijker is dan die van Duitschers, en daarom verlangt de regeering nu nog 300.000 Mk. tot bevordering van de (Duitsche) kolonisatie van het land. De geheele blanke bevolking van Duitsch Zuidwest-Afrika bedroeg 4635 zielen, waarbij slechts 1513 Boeren en Kaapkolonisten. Van dezen bevon den er zich 1138 alleen in bet district Keetmanshoop, in het zuiden der kolonie, terwijl daar slechts'268 Duit schers en 117 andere blanken, groo- tendeels Engelschen, gevestigd zijn. In de geheele kolonie wonen slechts 686 mannelijke blanken die werkelijk landbouwende kolonisten genoemd kunnen worden en van dezen zijn 272 Boeren en Kaapkolonisten, 267 Duitschers en 111 Engelschen. Voorts zegt de gouverneur in zijn rapport: Het is waar dat de Boer in 't begin den Duitscher die zich vestigt, de haas is; maar deze laatste heeft slechts in de eerste jaren den Boer aio leermeester noodig; later over vleugelt hij hem toch door zijn groote ren ondernemingslust en verstandelijke ontwikkeling, terwijl de Boer bij zijn ouderwetsche gewoonten blijft. Daar om geeft de gouverneur de Duitsche kolonisten den raad te trouwen met dochters van Boeren. Met zulke huwe lijken gaan zekere voordeelen gepaard, aangezien de bruid een goeden vee stapel mee ten huwelijk brengt en naar Boerenaard goed voor haar huis houden zal zorgen. In den regel echter is van zulke vei bintenissen geen duur zame vooruitgang te verwachten, en het blijft dus aanbevelenswaardig, zoo spoedig mogelijk geheele Duitsche ge zinnen van het platteland te bewegen, zich in Afrika te vestigen. De gouver neur geeft in overweging 10.000 Mk. I beschikbaar te stellen'van staatswege voor elk Duitsch boerengezin, dat dan zelf nog een even groot bedrag zou moeten meebrengen. Hoe de oppositie in den Rijksdag over dit rapport zal oordeelen moge blijken uit wat Eugen Richter in zijn Freisinnige Zlg. schrijft: Sedert jaren kost Duitsch Zuid-Afrika de schatkist meer dan 6 miljoen Mk. 'sjaars. In den laatsten tijd heeft men Eugen Richter in den Rijksdag gemist, en zoo kwam het dat al heel gauw ver teld werd dat het met zijn gezond heid niet in den haak was. Zijrie Freisinnige Zlg. logenstraft echter al dergelijke geruchten; Richter heeft, zegt zij, het zoo druk met de voor bereiding van de algemeens veikie- zingen dat hij wat minder dan vroeger deel heeft genomen aan »de traditio- n ele begrootingspraatjes in liet Huis van afgevaardigden en den Rijksdag". De Kóln. Zlg. vindt dat de leden van het parlement deze qualificatie van hun redevoeringen in hun zak kunnen steken, en dat zij voor het rneerendeel van de sprekers in de laatste weken verdiend is. Naar de Morning Post uit Pretoria verneemt, deed de politie Zaterdag nacht een inval in hotels en koffie huizen, zoekend naar personen die niet vooizien waren van de noodige vergunning om in de Kolonie te komen of verblijf te houden. Ongeveer hon derd personen werden gearresteerd, doch de meerderheid was in staat aan de autoriteiten voldoende opheldering te verschallen. Zeven-en-twintig dei- voor den commissaris gebrachte per sonen, voornamelijk Russische, Fian- sche, Duitsche en Italiaansche onder danen, kregen bevel Transvaal binnen 24 uur te verlaten. Van meer dan één zijde ontving het blad bericht, dat Botha en Smuts besloten een Nationalistische Afrikaan- derpartij te vormen in Transvaal. Uit de mededeelingen van Boeren aan Engelsche onderdanen kan men op maken, dat er gemeenschap bestaat tusschen enkele hunner en dr. Leyds en de leiders van de Koloniale partij in Duitschland. Er worden schikkingen gemaakt voor hel uitgeven van een Hollandsch blad te Pretoria, onder toezicht van Smuts; waarschijnlijk zal dit blad de Volksstem heeten. Chamberlain heeft op Madeira in een toespraak kolossaal opgesneden. «Engeland mag zijn hoogtepunt be reikt hebben, maar het Britsche Rijk moet den hemel raken". Gould spot geestig met die woorden, door in de Westminster Gazette den grootspreker zelf af te beelden met het hoofd in de wolken. Van betrouwbare zijde wordt nog eens, naar aanleiding van de laatst opgedoken geruchten over etn aan staanden verzoening tusschen den hei tog van Cumberland en den Duil- sclien Keizer bij diens bezoek aan het Deensche hof, verklaard dat geen ver zoening mogelijk is zonder dat Han nover teruggegeven wordt. Alle ge ruchten over trouwplannen (van den Duitschen Kroonprins met een prinses van Cumberland) en het regentschap van Brunswijk worden te Gmunden ook voor onwaar verklaard. Volgens een bericht uit Berlijn aan de Petit Parisien, zal de Duitsche hoofdstad binnenkort haar eersten luchtspoorweg hebben. Men gaat in derdaad een lijn van 3 kilometers lengte inhuldigen, waarvan de aanleg 25 miljoen heeft gekost. De sporen rusten op stalen steunsels, sierlijk van teekening. De treinen rijden zonder gerucht en ougevallen zijn onmogelijk, zeggen de ingenieurs Een andere lijn van 't zelfde soort zal spoedig aange legd worden. Een departement van Lands verdediging. Naar DeStandaurd an welingelichte zijde verneemt, is de benoeming van den nieuwen minister van Marine daardoor vertraagd geworden, dat eerst het denkbeeld is overwogen, in hoe verre het mogelijk zou zijn, om de beide departementen van Oorlog en Marine reeds nu tot één departement van Landsverdediging te vereenigen. Op deze vraag was een practisch antwoord alleen daardoor te vinden, dat den generaal Bergansius een proef van een tweetal maanden mogelijk werd ge maakt; en eerst toen na afloop van die proef bleek, dat liet niet mogelijk was béide departementen onder één hoofd te brengen zoolang zij elk voor zich in een afzonderlijk gebouw ge vestigd waren, en er geen mogelijkheid bestond om geen localiteit te vinden waarin beide te vereenigen waren, is totde voordracht van een afzonderlijken minister van Marine overgegaan. Tot dusver is alleen bekend dat het blijvend gedeelte der militie van de lichting 1602 ook in dienst wordt gehouden. Door het beleende Comité tot organisatie van den spoorwegdienst bij slaking is het volgende manifest ver spreid. Aan alle ordelievende ar- beiders-vereenigingen in Nederland. Een zeer gewichtige quaestie zal dezer dagen in uw belang worden be handeld. Het wetsontwerp door de regeering ingediend zal, wannper het wordt aangenomen, de onbelemmerde werking van uw vereenigingsleven voor altoos verzekeren. Wordt dit ontw erp niet aangenomen, dan zult gij in de toekomst altoos den spot, den smaad, de pressie, de tegen werking der sociaal-democratie blijven ondervinden. De socialistische leiders zijn hiervan zóó diep doordrongen, dat zij door allerlei geschreeuw en misbaar do aanneming dezer wetten willen be letten. Dringend verzoeken wij u met ons mede te werken om hun agitatie geheel en al onschadelijk te maken. Roept vergaderingen op om deze wetsontwerpen toe te juichen. Houdt openbare besprekingen om de nood zakelijkheid van deze wetten in 't volle daglicht te plaatsen. Verkondigt in uw omgeving welk een onschatbare weldaad de regeering daardoor aan de gezonde arbeidsbeweging bewijst. Toont op allerhande wijze aan, welk een harden strijd onze organisaties hebben te doorstaan door de aan neming dezer wetten. Dient requesten in bij 's lands vertegenwoordiging, om de weifelenden te overtuigen, dat de rust en de vrede des lands afhangen van deze wijze van beteugeling dei- re volutionnaire elementen. De onrust woelten werkt en kronkelt zich in dringende bochten om aan dezen nekslag die haar dreigt, te ontkomen. Derhalve dient ook alles wat oide lief heeft, al zijn krachten in te spannen om de vrijheid van ons vereenigings leven te handhaven. Het oude fraaie landgoed «Crai- loo" in liet Gooi werd aangekocht door eene maatschappij met liet doel dit in verschillende bouwterreinen te exploiteeren. Reeds zijn daarop twee villa-parken »de Eng" en ».'t Loo" geprojecteerd en wel op eene wijze, die aan de schoone bosclipartijen geen nadeel doet. doch deze in tegendeel meer doet uitkomen De maatschappij heeft nu, om meer nog de aandacht op hare onderneming te vestigen een boekje verspreid, waarin nevens de plattegronden der beide parken een tiental fotografische repro- ductiën der mooiste punten zijn opge nomen. Ongetwijfeld zal dit bij ieder, wien liet in handen komt do lust opwekken Door ANATOLE LE BRAR. 1) Het sneeuwde reeds drie dagen bijna zonder ophouden. Het was alsof het licht was weg gestorven achter de lage, sombere lucht. Midden op den dag zou men niet hebben kunnen zien, had niet de witte sneeuw, die den grond be dekte, een somber schijnsel afgestraald. Velden, wegen, hellingen waren niet meer, geëffend onder het alles gelijkmakende kleed. Alleen de tronken van het lage eikenhout doken op, knoestig, ineen gedrongen, krom; gelijkend op groote zwarte stompen, die door een onmetelijk wit lijkkleed heen steken. Bijna nergens dan in Bretagne hebben de arme boomen, te lijden als zij hebben van den wind, zulk een droevige landing, zulk een anstige uitdrukking. En juist hier is het, in dit westelijk gelegen land, dat deze gebeurtenis plaats greep; in den winter van 1793, op Kerstavond. Kerstavond is slechts gezegd, naar spraak gebruik, want dat jaar waren er maar weinig menschen, die aan Kerstavond dachten. Te ver geefs zou men gezocht hebben naar eenig uiter lijk teeken dat dit feest de Christenen aan kondigde. Reeds maanden lang stonden de kerken daar, eenzaam en verlaten. Zij geleken omringd door de kerkhoven, op hoogere, meer monumentale graftomben, te midden van de menigte in al die andere graven. Van binnen schoot het gras op tusschen de losgeraakte zerkende altaren, vroeger getooid door bloemen en guirlandes, kenden nu geen versiering meer dan die van mos, en onkruid, het doodskleed van verlaten plaatsen. De klokken, voor zoover ze niet gescheurd en gebarsten waren, hingen daar in hun bengels, zielloos stom. En een Kerstmis zonder klokken, een Kerstmis zonder( die heerlijke tonen, die opgewekt voort- trillen door de reine winterluchtwaarlijk, kan men zich zulk een Kerstmis denken De ster der Geboorte schitterde niet aan den hemel, evenmin als de anderen. Geen sterren- geflonker lichte daarbovengeen straal van een hemelsche robijn, smaragd of saphir drong door dien wolkenstapel, zóó zwaar, zóó dik, als was het steen, waarmede men het heelal had om muurd. Naakt was ook de aarde en ledig en, zooals men haar daar zag, onbewoondmen zou het een doodsche poolstreek genoemd hebben. Bij tusschen poozen hoorde men door den nacht de winden als het geloei van een onzichtbare, wilde kudde; als het geluid van een vreemde galop, dat zich verder in de diepte van de oneindige ruimte verloor. Dan was het weer stil, als was alles door verwondering aan gegrepen, waarbij nog het zwijgend vallen dei- witte vlokken iets geheimzinnigs te meer aan bracht aan de stilte van den ontsluierden horizon. Plotseling, in deze sombere eenzaamheid, daar dook de gestalte van een man op, terstond ge volgd door een tweede, daarna een derde. Zwaar en toch behoedzaam stapten zij achter elkaar aan, tusschen de twee hoornen, die den weg aangeven. Een van hen zei op gedempten toon «Nu, ze laten ons er aardig voor zwoegen Hij stond een oogenblik stil om de sneeuw, die zich aan zijn schoenen als een klomp had vastgezet, af te stooten. Die voor aan liep ant woordde, zonder zich om te keeren: „O, u kunt nu gerust zijn. Ik weet zeker, dat we de goede richting hebbenbinnen een kwartier zijn we er." Zij droegen de kleeding, van de landstreek van Vannes: een wambuis van schapenvacht, de zwarte, wijde pofbroek, om de knieën sluitend, en de leeren slobkousen. Alle drie waren ge wapend boven hun schouder stak de loop van een geweer uit. Als zij hun wambuis half open gemaakt hadden zou men op het wit linnen onderkleed de roode vlek van het "Heilig Hart" gezien hebben, het onderscheidingsteeken der Chouans. "Kijk meester," zei na een poosje de man, die de gids scheen te zijn, »nu ben ik er zeker vanwe zijn hier aan het kruis van Kealay de boerderij ligt rechts, hoogstens een honderd pas verder." Zij zonken tot aan de knieën weg in de sneenw. Uit een boschje lage olmen vloog een vlucht raven op, zweefde even en verdween. Onmiddelijk toekenden zich eenige hoogten af. "Ah", zei de gids, "dat zijn de huizen." Zij liepen er rondom heen, tastende, om de deur te vinden. "Hier, fluisterde de gids. De twee anderen laadden hun geweren, na den doek weggenomen te hebben, waarmede zij de opening hadden bedekt tegen het vocht. Daarna bleven zij alle drie staan luisteren. Niet het minste geluid werd gehoord. De hoeve scheen onbewoond. Het hoofd van den troep, hij dien men met "meester" aansprak, had moeite een vloek in te houden. «Dan zal de vogel toch nog gevlogen zijn, door den een of anderen verradergewaarschuwd". siste hij woedend tusschen de tanden"Onze slag is gemist". Op dat oogenblik loeide een koe in een schuur, die tegen het woonhuis aangebouwd was. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1