GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. in den tegenwoordigen tijd, een groote industrieele onderneming zoodanig te leiden, dat er samenwerking zij tus- schen alle aan haar verbonden krachten moet men het zelf bebben gedaan. Ik behoor nog tot hen die gelooven. dat de welvaart van onze werklieden groolendeels alhangt van de onge stoorde ontwikkeling en bloei onzer nijverheid; die op grond hunner ervaring, rneenen, dat, vooiloopig althans nog. het gezag, van den werk gever een volstrekt veieischte is vooi het welslagen eener industrieele onder neming; die overtuigd zijn. dat de menschheid nog niet rijp is voor de anarchistische samenleving. Geef ik hierdoor blijk te behooren tot du «kleine geesten", die «zaken willen doen" en waarop de «gioote geesten" van achter hun schrijftafel met minachting neeizieu, ik zal mtj troosten met degedachte, dat «zeggen" meestal gemakkelijker is dan «doen" en dat de ondernemingsgeest van ons industrieelen meer loebiengt tot de welvaart van de ai beiders dan de goede bedoelingen van hun schrijvende en spiekende vrienden. Bedrijfsongevallen. Naar men meldt, was door de Rijks verzekeringsbank naar statistieke ge gevens gerekend op 200 tot 400 ongevallen per week. Gemiddeld moe ten er evenwel 160 per dag aangegeven worden, wat dus de raming verre overtreft en misschien eerlang de premies zal doen stijgen. Er zijn fabrieken die, door elkaar geiekeod, vijf ongelukken per dag hebben. Een ministerieel ingezonden stuk. In de «Nieuwe Rotterdamsche Courant" kornt een ingezonden stuk voor van Minister Kuyper. Deze be- i klaagt zich over twee onware beschul digingen, die hem in 't blad worden •aangewreven. De eerste is, dat de Minister in zijn rede van 11 Maart «laag bij den grond blijvende grappen" gebezigd heeft. De tweede is, dat «deze in de handelingen niet zijn terug te vinden". De Minister verklaart nu, dat hij zich de stenogrammen van hel ge sprokene heeft laten voorleggen, die met de «handelingen" heeft vergeleken en heeft bevonden: le. dat liet ge sprokene over de doctorskoetsjes, in verband met de rede van het Kamer lid Ilelsdingen, zoo goed als in letter lijken zin onveranderd is afgediukt, en 2e. dat in de stenogrammen geen enkele giappige of would be grappige passage voorkomt, noch ook één enkele van anderen aard, die niet opgenomen is in de gedrukte rede. In een noot voegt hij er bij De eenige afwijkingen zijn deze twee: le. dat in het stenogram staat: «en ook bekend is met het feit", waar in de gedrukte lede staat: «en ook toegeeft"; en 2e. dat in het stenogram staat: «op een fiets kan gaan zitten", waar in de rede gedrukt is: «een fiets kan gebruiken". De Minister eischt nu van de »N. R. Ct.", de beschuldigingen te bewijzen of in te trekken. [let antwoord van de redactie hierop is geschreven door den correspondent voor de Kamerverslagen, die moei erkennen «op een onjuisten indi uk te hebben geooideeld, zij het dan ook een zeer verklaarbare dwaling geweest". Ter gisterenmiddag onder praesi- dium van den burgemeester Jhr. J. W. A. Barcbman Wuytiers van Vliet gehouden raadszitting waren alle leden tegenwoordig. Na lezing en onveranderde goed keuring der notulen van de vorige vergadering deelde de voorzitter mede dat ingekomen wareneen missive van het ministerie van Binnenl Zaken ter dankbetuiging voor het beschik baar stellen van een locaal ten dienste der commissie voor de ongevallenwet; goedkeuring door Gedeput. Staten van verschillende raadsbesluiten: aanvul- lingscohier, vaststelling jaarmarkt, beschikkingen op beroep van aange- slagenen in de inkomstenbelasting, alsmede een rekest der Amersf. In dustrie- en Huishoudschool (inhoud onbekend) dat om prae-advies werd gesteld in handen van B. en W. Het eerste punt der agendaVoor stel tot mtiekkiiig der raadsbesluiten van i8 November en 13 Januaii II tot het aangaan eener geldleening bij openbare inschrijving van hoogstens f 140.000 a 3'/i procent en tot het aangaan dier leening met het Pen sioenfonds voor weduwen en weezen van Burgerlijke ambtenaren tegen eerie koers van 98"/o werd zonder debat of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde komt het rekest der werklieden bij de gemeente-reiniging, waarin deze om lotsverbetering ver zoeken door verhooging van hun loon, dat nu slechts 9 a 10 cent per uur bedraagt en vermindering van het aantal arbeidsuren (69 per week) door het aanstellen van meerder personeel De Commissie der gemeente-reini ging adviseerde, met het oog op het hangende onderzoek van het plan tot reorganisatie van den reinigingsdienst tot niet inwilliging van het verzoek van adressanten, doch aan hen in afwachting van de nieuwe regeling voor het jaar 1903 eene gratificatie toe te kennen van f500 B. en W. van oordeel dat het plan tot algeheele reorganisatie van den gemeente-reinigingsdienst voorloopig af zal stuiten op ernstige linantieele bezwaren, achten het niet wenschelijk de salarisiegelirig langer aan te houden, en stellen daarom den Raad voor hen een crediet te verleenen van I 550. ter verbetering der loonregeling dier wei klieden Dit voorstel wordt door de heeren van Esveld en van Beek. als leden der reinigings-commissie ten steikste be streden. Eerstgenoemde is van oordeel dat bij aanneming van dit voorstel de reorganisatie der reinigingsdienst van de baan geschoven wordt, en eene sedeit 40 jaren onhoudbare toestand zal worden bestendigd. Waar het Dag. Best. zegt dat de middelen om de voorgestelde verbeteringen in te voeren ontbreken, vraagt spreker waar dan steeds de gelden benoodigd voor de uitbreiding van het politiepersoneel, van daan zijn gekomen Volgensspreker wordt de gemeente-reiniging door den Raad verwaarloosd. De heer Gerritsen kan zich uitste kend in de door B. en W. aange nomen positie indenken; hij hoopt d-- quaestie niet van de baan zal zijn en een volgend jaar, wanneer de finan- tieele positie der gemeente beter zal zijn tot reorganisatie zal worden over gegaan. De Voorzitter zegt dat de rede waarom B. en W. zijn afgeweken van het advies der reinigings-commissie, hoofdzakelijk deze is, dat het voor de werklieden aangenamer moet zijn een vast loon te ontvangen, dan wel eene gratificatie waarvan ze voor een vol gend jaar niet zeker te zijn. Wet houder Visser meent dat de heer Van Esveld zal moeten afwachten wat door B. en W-. in zake de reinigings dienst op de volgende begrooling zal worden gebracht. Wethouder Celosse vraagt of de lieer Van Esveld de middelen kan aanwijzen waaruit de gemeente het plan der reorganisatie, zooals het daar ligt, kan bekostigen. De heer Van Kalken wenscht een uniform-loon te zien ingevoerd en geen onderscheid le zien gemaakt tusschen gehuwde en ongehuwde werklieden Hij stelt voor het loon voor elke werkman vast te stellen op f 9. De heer Gerritsen geeft de heer Van Kalken in overweging dit voorstel in te trekken met het oog op de loonen die aan andere gemeente werklieden worden betaald, waardoor eerie scbeeve verhouding zou ontstaan. Nadat de heer Van Kalken aan dezen wenk gevolg heeft gegeven woidt het voorstel van B. en VV. in stemming gebracht met op één na (die van den heer Van Beek) algemeene stemmen aangenomen. Naar aanleiding van het in Januari 1.1. door de heeren Heldring c.s. aan den Raad gericht request oin de his torische kei, die voor 242 jaar binnen de stad is gebracht en reeds 229 jaar onder de Varkensmarkt bedolven ligt te mogen opgraven en te plaatsen op den Hof, daar waar het oude stadhuis heeft gestaan, stellen B. en W. den Raad voor: dit verzoek toe te staan voor zoover het de opgraving betreft, doch de steen te doen plaatsen naast het politie-bureau, ongeveer op de plaats waar onlangs een beuk is ge tooid, tie kosten te doen dragen door ivquestranten, die tevens hebben te zorgen dat een en ander vóór 1 Juni 1903 heeft plaats gehad. De heer Hamers vraagt de voor zitter of het hem bekend is dat reqiiestranlen met de verandering van lieplaats der kei zullen genoegen nemen De heer van Esveld zag gaarne een ruimer terrein er voor aangewezen. Nadat de voorzitter heeft verklaard •lat het ook de bedoeling is do steen niet vlak naast het politiebureau doch in de nabijheid daarvan, waar voldoende ruimte beschikbaar is, te doen plaatsen en de heer van Kalken den wensch heeft uitgesproken, dat het geen steen des aanstoots mag blijken te zijn en men er geen monument van ga maken, wordt het voorstel van B. en W. z. h. st. goedgekeurd. Op dezeifde wijze wordt ook het doodvonnis geveld over de beuk op het laantje staande voor de 2 in aan bouw zijnde huizen. De heer Kleber poogde nog een lans er voor te breken en verklaarde het jammer te vinden dat al die mooie hoornen moeten opgeruimd worden (welke meening zeker door het groot ste gedeelte der burgerij wordt ge deeld), doch het mocht niet baten, de vroede vaderen hadden nu eenmaal tol het doodvonnis besloten. Z. h. st wordt eveneens het voorstel van B en W. goedgekeuid om naar aanleiding van het ingekomen rekest der afdeeling Amersfoort van de «Maatschappij tot bevordeiing dor Toonkunst" aan genoemde afdeeling voor het hier te houden muziekfeest eene subsidie te vei leenen van 150 of zooveel minder als zal blijken tot dekking van het tekort noodig te zijn. Aan Dr A. C. Antu-ch wordt daarop z. h. st. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de inrichtingen voor llooger- en Middelbaar Onderwijs alhier. Op voorstel van B. en W. wordt op het request van L. van Achterberg!) om vergoeding wegens het niet na komen eener oveieenkomsl betreffende cukeslevering z. h. st. afwijzend be schikt. De door B. en W. daarvoor aan gevoerde argumenten te wijdloopig, om hier in zijn geheel op te nemen, waren van dien aard, dat de heer Gerritsen zich gedrongen gevoelde het Dag. Best. dank te zeggen voor het gron dige en ernstige ondeizoek door hen hieromtrent in het werk gesteld. Aan de orde komt een vooistel tot wijziging der verordening tot regeling o m. van de bezoldiging van het onder wijzend personeel L O In den loop dezes jaars toch zal de derde Openbare Lagere School 3e soort (Puntenburger laan) in gebiuik worden genomen. De Verordening tot regeling van liet getal der openbare scholen voor Lager onderwijs in de gemeente en het getal en de bezol diging van het onderwijzend personeel aan die scholen, behoort, in verband hiermede te worden herzien, door wijziging van art. 2 sub III. Van deze gelegenheid tot wijziging wenschen B. en W. gebruik te maken door tevens eenige andere punten nader te regelen. Vooreerst behoort in art. 5. in ver band met den feitelijken toestand, de maximum toelage voor handwerken van f 125 op f 150 te worden gebracht. Voorts zal de bezoldiging voor liet herhalingsonderwijs, zijnde f0 75 per lesuur, eenige verhooging dienen te ondergaan. Het aantal lessen is betrekkelijk gering, zoodat de onderwijzers een klein bedrag voor dit onderwijs ont vangen. Ten einde ook op den duur de beste leei krachten voor dit onderwijs te kunnen verkrijgen en het daardoor op den duur vruchtbaar te doen zijn, komt het B. en W. wenschelijk voor, de belooning op f 1 per lesuur te brengen, te meer daar dit onderwijs verder gaat dan het gewoon Lager onderwijs en meerdere studie van de onderwijzers vergt. Uit de som voor herhalingsonderwijs uitgetrokken op de Begrooting voor 1903 kan deze verhooging, bedragende in totaal f 110, worden bestreden. De Commissie van Toezicht hierover gehoord kon zicli hiermede in allen deele vereenigen. Ook de Raad hechtte z.h.st. zijn goedkeuring aan dit voorstel. Benoemd werd daarop tot hoofd der school der derde O. L School (Punteiiburgerlaan) de heer A. Veen met 9 stemmen tegen 8 uitgebracht op den heer C J. F Prins, beide onderwijzers alhier. Op de voordracht kwamen nog voor de heeren A Bon- gers, Hoofd der school te Baarn en VV. Koudijs, Hoofd der school le Wou denberg. De jaarwedde van den benoemde werd vastgesteld op f 1200 bene vens vrije woning met tuin in het te bouwen huis aan de Wolkerstraat en voor zoolang dit huis nog niet ge reed is eene vergoeding voor huishuur van f 250. Aan den heer P. Persant Snoep wordt daarop z. h. st. ingevolge zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de inrichtingen voor llooger- en Middelbaar Onderwijs. Tot leeraar in de natuurweten schappen wordt, na twee vrije stem mingen en eene herstemming benoemd de lieer Dr. P. K. Lulofs te Veendam tot tijdelijk leeraar in de natuurwe tenschappen, voornamelijk wis- en natuurkunde, met algemeene stemmen de heer A. Winter, Doctorandus te Leiden. Nadat het oorspronkelijke kohier der inkomstenbelasting, dienst 1903 z. h. st. is vastgesteld op f 74 286. sluit de Voorzitter de vergadering. Door de Afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers is aan den Raad der ge meente, het verzoek gericht tc breken met het stelsel van ambulante Hoofden en, te beginnen rnet de te openen nieuwe school op Puntenburg, het Hoofd der school het geheele onder wijs in eene vaste klasse op te dragen. De Centrale liberale Kiesver- eeniging in het district Alkmaar heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer Mr. W. H. de Beaufort te Leusden. De heer de Beaufort heeft evenwel voor deze candi latuur bedankt. De heeren A P. Staalman, lid van de Tweede Kamer en Mr. T. de Vries uit den Haag zullen op 2 April a.s. als sprekers optreden in eene des avonds te 8 uur te houden vergadering in «de Arend". De Staatscourant No. 70 bevat de akte van oprichting der Naaml. Vennootschap «Berghotelmaatschappij tot ex ploitatie van het Berghotel te Amers foort. Doelhet verkrijgen van gebouwen en die te exploiteeren als hotel, hetzij door eigen exploitatie, hetzij door dezelve aan anderen tot dat doel le verhuren en dezelve te vervreemden Duur: 50 jaren. Kapitaal: f60,000 uit te geven en verdeeld in 60 aandeelen van f 1000 elk; waarvan bij het passeeren dei- akte 12 aandeelen zijn geplaatst. De overige 48 aandeelen moeten geplaatst zijn uiterlijk na 10 jaren. In het kapitaal wordt deelgenomen door den heer Van der Meuten, voor 3 aandeelen; den heer Luden, voor 3 aandeelenden heer Martens, voor 3 aandeelen; den heer van Haselen voor 3 aandeelen van f 1000 elk. De storting op de aandeelen der reeds nu uitgegeven 12 aandeelen ge schiedt ten volle bij hel verlijden dezer akte tegen uitreiking van aandeelen Ook de overige 48 aandeelen na het passeeren dezer akte uit te geven, worden bij plaatsing slechts na vol storting uitgegeven. Aan de na te melden onder officieren en minderen, allen behoo- rende tot hel 5e Regiment infanterie, zijn de navolgende onderscheidings- teekenen voor langdurigen dienst toe gekend geworden, te weten de zil veren medaille voor 24 jaren trouwen dienst aan den Adjudant onderofficier J. C. Schrijver, de sergeant-majoors B. J. van Aken, G. A. G. L van Heelde, H. L. Strankinga, F. W. Hen- di iks en G Steenbeek en den muzikant J. A Jochems; en de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst aan den sergeant-majoor C A. van der Horst, den sergeant onderwijzer E Sluiter, de sergeanten J. van Oorschot, C. Eggink. J. P. C. Courbois, K. F. Heijlen, 11. van Geelkerken en F Bremer; den fourier D. J. van Kuik, de muzikanten A. L. Maas en J. V. Rijnbergen, en den korporaal W. H. Coi nelissen. De eereteekenen werden heden op eene plechtige wijze aan hen uitgereikt. Gisterenmorgen te 9 u. 16 (Gr. Tijd) is per exlratrein van de Holl IJzeren Spoorweg van hier naar Am sterdam vertrokken het le bataljon 5e Regiment infanterie onder bevel van den Majoor Bisehoff van Heems kerek; ter aflossing van het 3e Bataljon van genoemd regiment hetwelk gedu rende 5 weken te Amsterdam is ge detacheerd geweest en op dezelfde datum 's middags te 1 u. 3 (Gr. Tijd) in het garnizoen alhier is teruggekeerd. De le luitenants C'. J. Nierslrass en W. O. T. van Oudheusden, beiden van het le reg huzaren, worden 1 Juni a.s. eervol ontheven van hunne detacheering bij de Rijschool alhier en keeren dan naar hun korps te Deventer teiug. Een spoorweg van Europa naar Amerika. Het reeds lang beraamde plan van een Europeesch-Amerikaanschenspoorweg begint thans, volgens mededeelingen dienaangaande in de Scotlisch Geo- graliical Magazine, vasten vorm aan te nemen. Amerikanen hebben een syndicaat gevormd en doen pogingen bij de Russische regeering ter ver krijging van het privilegie om het Aziatisch gedeelte van de lijn aan te leggen van Vladivostock naar Kaap Numaino. Het syndicaat zou dan de fondsen verschaffen, den spoorweg bouwen en dien gedurende een bepaald aantal jaren exploiteeren waarna de Russische regeering de zaak tegen een overeen te komen prijs kan naarten. Ook zou het syndicaat gronden ge schikt voor ontginning en mijn-conces sies krijgen. Het plan zou dan zijn om een lijn te leggen die Vladivostock verbindt met kaap Numaino aan de Buhring- straat: vervolgens zou een tunnel gebouwd worden onder die zeëngte en de Amei ikaansche oever van de Behringstraal met de spoorlijnen iu Canada vei bonden worden door een lijn dwars door Alaska. Op die manier zou een doorloopende ijzeren baan geheel Europa, van Galais tot Konstan- tinopel, benevens een groot deel van Azië, verbinden met het geheele vasteland van Noord Amerika. Het inleresantste deel van dien arbeid zou zeker zijn het maken van den onder- zeeschen tunnel ter verbinding van de beide oevers der Behringstraat. Die zeeëngte is niet al te breed, minder althans dan het Kanaal tusschen Dover en Calais en in 't midden bevinden zich twee eilanden. De tunnel zou dus in twee sectiën gemaakt]kurinen worden en men denkt er aan dien onderzeeschen koker sa men te stellen uit buizen van hetzelfde systeem als die welke vervaardigd worden voor den tunnel onder de St Laurensrivier te Montreal. Aan vankelijk had men er aan gedacht over de engte een brug te slaan, maar de stroom is te sterk en de ijsgang tegen het einde van den winter te geweldig om dat plan te kunnen ver wezenlijken. Overigens zal de bouw van de Azi atische lijn geen ernstige moeielijk- heden aanbieden, evenmin de lijn in Alaska en Yukon. Men zou zich vergissen als men meende, dat het Amerikaansche con sortium, dat zich met de toebereid selen voor dit reusachtige werk bezig, houdt, bewogen wordt door een huma nitaire of wetenschappelijke gedachte. Er ligt op den bodem van het plan natuur lijk een geldquaestie. De be doeling is de ontginning van Siberië en Alaska. Siberië belooft een der vruchtbaarste landen te worden, veel belovend voor landbouw en veeteelt en vooral voor mijnbouw. In niet mindere mate moet voor Alaska een toekomst zijn weggelegd, waarvan men in het oude Europa nog slechts een flauw idee heeft. Alaska houdt men voor een land van ijs en sneeuw: dat is het geval in den winter, maar zomers is dat land het evenbeeld van Florida of Louisiana. In elk geval zal, wanneer deze Europeesch-Amerikaansche spoorweg werkelijk mocht slagen, een begin gemaakt zijn met de industriëele ontwikkeling van landstreken, die tot heden nog zoo goed als onontgonnen bleven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur Mag ik een klein plaatsje verzoeken in de kolommen van Uw geëerd blad. Bij voorbaat mijn dank. In de tegenwoordige dagen van spanning en nerveuse drukte moest mijns inziens alles, wat nog eenig- zins zenuwachtig kan maken worden verboden. Zoo iets is het voortdurende klokkegeluid, dat ons den geheelen Zondag irriteert. Zou er geen gelegenheid bestaan, om de verschillendeklokkeluidersdezer stad tot een staking te doen besluiten Solidair moeten ze zijn; onderkruipers zullen er wel niet gevonden worden daarvoor is het werk, dat we met beul werk zouden willen vergelijken, al te aangenaam. Noodig dunkt het mij ook niet. Ten eerste w ordt het carillon vergenoeg gehoord, en ten tweede is tegenwoordig iedereen wel zóó ge lukkig, dat hij een horloge bezit, waar hij op zien kan hoe laat het is. Een man van de klok. PLiA'l SKJ.IJKE IIEKICHTEK.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2